ID3E3 SOLDAT J^INT OOURA r^T"3? vetix I3iX5.sc3.ng: £513 Augustus 1914. 3 Xï©t oorlogstooneel Legerzakesi. Kerknieuws. denken viel, is gedaald, misschien zelfs tot beneden het gemiddelde, en talloos zijn de genen, die hun in de paniekdagen gedane aanvragen herriepen. Ontheffing verbod lederusfvoer, ■Er is een Koninklijk besluit in Staats.Ct.'" verschenen, waarbij ont heffing wordt verleend van het verbod van lederuitvoer voor zoover betreft leder, niet geschikt voor militaire doeleinden. De ont heffing geschiedt op verzoek van de firma G. van Loon, leder-import te .Waalwijk. Een voorbeeld. Bij den Minister van Binneulandsche Za ken is ingekomen van iemand, die verzoek, zijn naam geheim te houden, de volgend* brief: Amsterdam, 10 Augustus 1914 Aan Zijne Excellentie den Minister van Bmnenlandsche Zaken, te 's-Gra- venhage. To oud, om mij, zoo noodig, persoonlijk ter beschikking van do Jsegeeriug te stellen voor do verdediging van ons land, heb ik mij afge vraagd op weiKe wijze ik en zoovele anderen, die in mijn geval verkeeren, van hunne opoffe ringsgezindheid. "kunnen doen blijken, en ili ben tot befc volgend besluit gekomen. Ik verbind mij tegenover Dwe Excellentie in 's Rijks schatkist, ten behoeve van een Fonds ■yoor do verdediging van het .Rijk en de kolo niën, to storten tien percent van het vermogen, dat ik na afloop van den tegenwoordigon oor log zal bezitten. Als maatstaf voor de grootte van mijn vermogen zal gelden mijne eerste aan gifte voor de vermogensbelasting minstens 12 maanden na bet sluiten van den vrede tus- sclien Duitschland, Frankrijk en Engeland. Bij vroeger overlijden zullen mijne erfgenamen .verplicht zijn voor hetzelfde doel tien procent van mijne nalatenschap in 's Rijks schatkist te storten. Mocht voor de dekking van de nu gemaakte en nog te maken oorlogskosten of voor de ver dediging van onze koloniën eene extra belas ting geheven worden, dan boboud ik mijnen erfgenamen en mij zelf bet recht voor, om de hovengedano toezegging tot de helft te ver minderen of de extra belasting, voor zoover zij van bet vermogen, op de wijze van de Duit- sche „Webrsteuer" geheven wordt, van de verschuldigde bijdrage af te trekken. Als het blijkt, dat mijn vermogen na afloop van den oorlog niet verminderd is, dan zal do door mij toegezegde bijdrage eene som uitma ken van circa f 120,000. Ik vermeld dit in de hoop dat velen, die, naar ik verwacht, mijn voorbeeld zullen volgen, hetzelfde doende, de Regeering in staat zullen stellen, te beoor- deelen, wat voor het door mij bedoelde fonds aan vrijivillige bijdragen te verwachten is. Zijn er onder de vermogenden, die zich alleen tot het doen eener bijdrage, als door mij toege zegd willen verbinden, mits zij de zekerheid hebben, dat een groot bedrag bijeenkomt, laten zij dan de voorwaarde stellen, dat naar den vermogenstoestand, volgens de laatste aan gifte, minstens honderd millioen aan bijdragen worden toegezegd. Ik wenscb. die restrictie niet te maken, maar ik kan het begrijpen, dat a-aderen dit wel wenschen. Tijdens mijn leven, mag aan niemand mede gedeeld worden, wie do schrijver van dezen brief is. Voor deze daad wenscb ik lof, blaam of dank van niemand. De Kegeering, hoogelijk waardeerende de offervaardigheid van welke dit aanbod blijk geeft, is gaarne bereid zich met de vorming van een fonds als is voorgesteld, te be- Zij,' die daartoe willen meewerken langs den aangegeven of een soortgelijken weg, oelieven zich bij den Minister van Binneu landsche Zaken aan te melden. (St.-Ct. Bij de kaart. De kaart, die we heden geven, vertoont ons het tegenwoordige, en waarschijnlijk toekomstig oorlogstooneel. Vooreerst zal de strijd zich afspelen in het midden of 't zuiden van België en in de Vogezen, aan de grens van Elzas-Lobharingen. Deze twee groote gevechtsterreinen zien onze lezers op de kaart. Brussel on Luik, het laatste blijkbaar zonder de forten zijn nu in het bezit der Duitschers en dezen rukken op naar 't Zuiden, waar ze waar schijnlijk in de buurt van Charleroi Frank rijk zullen trachten binnen te dringen. Anders is het gelegen met de Duitsche troeoon achter Mete. Deze etooten op de geduchte fortenlinie van Nancy over Totil naar Verdun, haast onneembare verster kingen, naar beweerd wordt. Doch daar eenmaal doorheen kan op den weg naar Parijs alleen Reims hen nog oenigo belem mering bieden. Graaninvoer. De Regeering heeft maatregelen geno men om den invoer van graan voor ons eigen gebruik te verzekeren, zoo noodig, in dien particulieren daarbij bezwaren moch ten ondervinden, door consignatie aan het Nederlandsche gouvernement. ten der oproepende vrouwen, doch ook door oen groot aantal stadgenooten en ingezetenen van andere steden in ons land. Dientengevolge konden reeds 14 kisten niet allerlei goederen naar Brussel worden gezonden, terwijl een an der bezending van 12 kisten voor Antwerpen gereed is. Het Damescomité uit bovengenoemde natiën as zeer getroffen door do ondervonden sym pathiebetuigingen. Vele giften m geld en goederen zijn inge komen, zoodat het Comité vol dank is voor. die bewijzen van steun en medegevoel. Onder de geldelijke bijdragen was er één van plm. f 1000; verder werd een aanzienlijke voorraad verbandmiddelen, hemden en andere kleeding- stukken ontvangen. De Belgische vluchtelingen te Maastricht. Het telegram, door Belgische vluchtelingen te Maastricht aan H. M. do Koningin gezonden met erkentelijkheidsbetuiging voor bet lief derijk onthaal te Maastricht, is aan H. M. voorgelegd. De Koningin droeg haren secreta ris, jhr. Van Geen op, naar den Belgischen gezant te gaan om dezen haren dank te be tuigen voor het telegram en hem te zeggen, hoezeer zij dit waardeerde. Door den gezant, baron Fallon, is daarop aan den Belgischen consul te Maastricht verzocht, de Koninklijke dankbetuiging ter kennis van de vluchtelingen te brengen. (E. K.) De scheepvaart. Onze R'otterdamsche correspondent schrijft In den loop der week zijn geleidelijk meerdere diensten ter zeo weer in werking getreden, zoodat thans de vaste verbinding van Rotterdam is hersteld met Belfast en Dublin onder Engelsche vlag, Goole onder Engelsche en Nederlandsche vlag, Grimsby onder Nederlandsche vlag, Huil onder Ne derlandsche vlag, Leith onder Nederland se])© vlag, Harwich met de gewone Engel sche vrachtbooten, Londen onder Neder landsche en Engelsche vlag, Liverpool onder Engelsche vlag, Manchester onder Engel sche vlag, Newcastle onder Nederlandsche en Engelsche vlag. Dat betreft dus alleen de verbinding met de Engelsche havens, die anders meerendeel3 door Engelsche schepen wordt onderhouden. Voorzoover thans daar bij de Nederlandsche vlag wordt betrokken betreft dit schepen die anders in de alge- rreene vrachtvaart zijn en boven Vlissingen thans de voorkeur er aan geven om tijde lijk in de vaste beurt-lijnen te worden opge nomen ter vervanging van Engelsche sche pen Verder is de dienst hersteld op Havre en do voornaamste Noorsche en Zwoodsche ha vens. Wat de iaatste betreft onder de even eens neutrale Zweedscho en Noorsche vlag. D© „Tennessee". Do Amcrikaansche gewapende kruiser „Tennessee", die thans ligt voor den Rotter- damschen Waterweg buiten do territoriale wateren, met Harcr Majesteits pantscrdokschip „Noord-Brabant" naast zich, heeft, na aan komst, zijn goudvracht uitgeladen, die, onder geleide van den secretaris der Amerikaansc'ne legatie alhier, naar Den Haag is overgebracht. Van boord ging ook mede de heer ltidge, ondersecretaris aan het Amerikaansclie Ministe rie van Oorlog die, na den gezant te hebben bezocht, naar Berlijn vertrekt. De „Tennessee", die met zwaar en licht ge schut, benovens onderwator-lancoerinrichtingen gewapend is, heeft 943 man aan boord. Men meldt ons uit Rotterdam Do Amerikaansclie "kruiser „Tennessee", het goudschip, ligt nog steeds voorgaats van den Waterweg. Het schijnt ook niet in de be doeling te liggen om binnen te komen en naar RoUerdam te st-oomen.. Voor de gewonden in België, Het beroep der dames van leden dor Belgi sche, Fransche en Engelsche logatiën te 's-Gravenhage op de offervaardigheid voor de gewonde militairen in België, is niet alleen Vee voor den kleinen man. (Ingezonden.) Hare Majesteit d© Koningin opende 10 dezer te 's-Gravonliage de op haar initiatief bijeengeroepen vergadering tot vorming van een Noodcomité. Zij riep de medewerking in van eenigo door Haar genoemde lichamen, doch verklaarde uitdrukkelijk, dat ie do re Veree niging, welke tot het gestelde doel wensebt samen te werken, met instemming zal worden begroet. Minister Treub, die als voorzitter optrad, noemde als aanwijzing van een der grondslagen, waarop het werk van hot Noodcomité meet rusten,,Van levensmiddelen is het thans niet de vraag wat verkoopbaar, maar wat eetbaar is. Naar aanleiding van die oproeping en die toelichting, wil het mij toeschijnen, dat er voor een reeds bestaande, of daartoe op te richten veieeniging, een mooi stuk werk valt te doen in do naaste toekomst. Ik wil trachten dit duidelijk te maken. Kent gij, lezer, hot begrip „een koe om de melk geven' In verschillende plaateen, vooral daar waar ook kleine akkerbouw is, zijn menschen, welke zich beijveren wintervoedsel voor 1 a 2 koeien op te zamelen. Ze scheren het gras langs de akkerkanten (walling) of liuren het grasgewas van een ge deelte dijk of weg, en maken dit tot hooi. Ze teelen op een (meestal gehuurden) akker wat voederbieten of mangel wortelen. Ze bewaren de kleinste of bet meerdere afval van aard appelen en koopen er wat „kriel" bij. Kort om, ze brengen, veelal na hun dagtaak, alles bijeen wat maar kan dienen. 1 of 2 koeien, bij winter op stal te hebben is voor zoo'n „Opzetter" waarborg tegen ge brek! Die menschen bezitten geen geld om die koeien aan te koppen. Zo wenden zich tot een welgestelclen, goedhartigen veehouder. Dezen koopen dan voor hen op de markt, of kiezen uit hun eigen veestapel 1 of 2 zooge naamde gelde koeion, „waar wat melk onder zit" en geven die „om do melk? De „ojfeetter" onderhoudt die koeien van Növemlxu' tot Mei on geeft zo dan weer' terug. Hij bekomt nu, voor liet verstrekte 'voeder, do van die dieren verkregen melk. En nu? Het is erg te vreezen, dat het, om de melk geven dezen herfst niet zal gaan. Ook zul len do opzetters van do Boerenleenbanken thans het geld wellicht niet verkrijgen. Dan zal liet verkoopbare veevoeder er zijn. doch de melk (zegge boter, kaas, karnemelk eu wei), „het eetbare", de 'zegen bij winter in menig gezin, zal.... ontbreken. Er is plaats en gelegenheid voor weldaden Risico kan worden gedekt door assurantie bij de Ycefondson. De prijs van rundvee is veel verlaagd. De kans, dat do waarde der koeien tegen 1 Mei 1915 booger is dan nu, is niet gering. Welke vereeniging is bereid? Nadere inlichting geeft desgewtönseht, ,W. C. VissuR, (N.-Niedorp.) Steun door het personeel S. S. Op initiatief van de Maatschappij tot Expl. van S.S. is Zaterdagmorgen een commissie ge- neel, dat thans in zooveel gunstiger levens omstandigheden verkeert dan vele overige deelen van ons volk, geldelijken steun in te zamelen, zoolang de economische crisis als ge volg van den oorlog woedt. Deze commissie heeft onmiddellijk vergaderd onder voorzitter schap van den secretaris der Maatschappij, den heer mr. dr. K. H. Bêijen, eu bestaat uit liecren L. H. N. Dufour, hoofdingenieur van don Dienst van weg en werken. M. W. H. Werkerr, afdeelingschef bij de Algemeene Comptabili teit. J. G. Hendriksen, stationschef te Utecht. F. A. Brandt, voorzitter van den Bond van geheelonthouders onder het spoorwegpersoneel. J. J. Voorzaat, voorzitter van de Ver. het Herstellingsoord onder het Spoorwegpersoneel. J. M. Koning, lid van het beheer van het Pensioenfonds en vertegenwoordigende den R.- K. Bond van spoorwegpersoneel St. Rafaël. P. Z. L. de Groot, secretaris van den Prot. Christ. Bond van Spoorwegpersoneel. P. Molt-! maker, voorzitter van de Nederlandsche Ver eeniging van' Spoor- en Tramwegpersoneel. Deze" commissieleden zijn- allen te Utrecht woonachtig, waardoor het vergaderen zeer is vergeniakkelijkt. Do'commissie zal zich wenden tot het per soneel in dienst van S.S. en N.C.S. met bet volgende verzoek:. Tot wederopzeggens toe zal ieder, zoolang de crisis duurt, van de doorloopende korting welke men verplicht is te betalen aan bet Pen sioenfonds, 3 afstaan aan het Koninklijk Nationaal Stencomité, waardoor maandelijks een bedrag van meer dan f 85,000 aan ge noemd Comité kan worden afgedragen. Het personeel, dat geen deel uitmaakt van het pensioenfonds, wordt uitgenoodigd een evenredig deel van het loon aan do Maatschap pij af te staan tot aanvulling van het bedrag, waartoe bet andere deel van iiet personeel zien dan beeft verplicht. Do voorzitter van de commissie deelde mede dat de Maatschappij bet Pensioenfonds zal schadeloos stellen voor de te derven rente. Een circulaire in dezen geest zal bet spoor wegpersoneel bereiken.. De Brifsche consul-generaal en zijn landgenooten. De Britsohe Consul-Generaal te Rotterdam richt zicli, in een advertentie in de NBott. Ct., op de volgende wijze tot zijn bier te lande vertoevende landgenooten H. B. M. Consul General for The Netherlands is extremely anxious that all British subjects resident in or passing through Holland should most scrupulously refrain from any action by deed or speech which could in any way be held to be an infringement of the hospitality they are enjoying in this country. He begs them to remember that they are in a neutral coun try and that any manifestations of their feelings regarding the war are inadvisable. BRITISH CONSULATE GENERAL. Rotterdam, August 22nd., 1914. (Do Consul-Generaal van Zijne Britsche Majesteit voor de Nederlanden drukt het allen Britschen onderdanen, vertoever.de in of reizen- do door de Nederlanden, op het hart, dat zij zich angstvallig hebben te onthouden van elke daad of elk woord dat op eenigerlei wijze zou kunnen beschouwd worden als een inbreuk op do gastvrijheid, welke zij iu dit land genieten. Hij verzoekt, hun te bedenken, dat zij zich be vinden in een onzijdig land en dat elke uiting hun gevoelens ten opzichte van den oorlog niet toelaatbaar is.) Zuivelfabrieken. Het bestuur van den A. N. Z. (Alg. Ned. Zuivelbond) heeft zich gewend tot liet, Consor tium van Bankiers om geldelijken steun voor de Zuivelfabrieken die ten gevolge van de omstandigheden minder financieel krachtig zijn. Toegestaan werd een bedrag van f 2,000,000. Aan de fabrieken kan daarvan f 3000 per millioen KG. melk worden ver strekt, door promesses aan de order van de Vereeniging voor den Geldhandel. Tijd. opheffingen verbod uitvoer. Bij Kon. Besl. van 20 Aug. (St.bl. No. 417) heb verbod van uitvoer van rogge en roggemeel, uitgevaardigd bij Kon. Besl. van 3 Aug. (St.bl. No. 368) tijdelijk opge heven. Bij Kon. Besl. van 21 Aug. (Stbl. No. 420) hot verbod van pitvoer van thee, uitge vaardigd bij Kon. Besl. van 7 Aug. (St.bl. No. 387), tijdelijk opgeheven. Bij Kon. Besl. van 21 Aug. (St.bl. No. 421) is het verbod van uitvoer van chinine-sulfaat beantwoord door hier vertoevende landgenoo- yprmd met het doel om vanJiet spoonvegperso-.go ohininc-zoutena bonevsus kina-alctiliod-ver- bindingen, van salpeterzuur, van soda, potasch, van alcohol, van zwavelzuur, ammonium carbonaat en van antimoon-regu- lus, uitgevaardigd bij Kon. besl. van 7 Aug. (St.bl. No. 381, 383, 384, 3" en 400), tijdelijk opgeheven. (St.-Ct.) Lectuur voor militairen* Het blijkt, dat de manier waarop militairen, buiten de stelling Amsterdam, aan lectuur kunnen komen, nog weinig bekend is. Aan vragen om lectuur worden gaarne ingewacht bij dr. Van Everdingen, directeur van de Boeken-Commissie van het Algemeen Neder- landsch Verbond, Mathenesserlaan 244c, Rot terdam. TWEEDE KAMER. Zoutaccijns. In zijn antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging der wettelijke bepalingen omtrent den accijns op het zout, deelt de Minister van Financiën, naar aanleiding van hetgeen te berde is ge bracht met betrekking tot ansjovisvisschers die hun bedrijf zelfstandig uitoefenen, mede, dat hij gaarne zal onderzoeken, of, zonder nadeel voor de schatkist, eene wijziging van het Kon. besluit van 29 Sept. 1909 (Stbl. no. 326) zai kunnen worden uitgelokt, waarbij aan ver- eenigingen van visschers die een vischafslag exploiteeren, eenige meerdere vrijheid van be weging, wat het medenemen van accijnsvrij zout betreft, kan worden toegestaan. Tegen het denkbeeld om voor geraffineerd zout, bestemd voor doeleinden genoemd in art. 74 der wet van 27 September 1892, Stbl. no. 227 (voor de zeevisscherij, visohzouterijen aan den wal, fabrieken en trafieken, het bemesten landerijen, de voeding van vee, het ont dooid houden van spoorwegrails en het reini gen van openbare wegen en herzouting van goederen die worden doorgevoerd, vrijdom mo gelijk te maken voor f van het invoerrecht bestaat bij den Minister geen bedenking. Het wet-sontwerp is in dezen geest aangevuld. Sedert is vrijdom van dén accijns gevraagd voor het zout. benoodigd om lucht op een be paalden graad van vochtigheid te brengen er te zuiveren, ten einde deze geschikt te maken om te worden gebezigd in koelbergplaatscn tei «rvanging van do gewone lucht. Aangezien dit zout niet gezegd kan worder benoodigd te zijn voor fabrieken en trafiekei of voor een der andere doeleinden genoemd ir voormeld artikel 74, moest de gevraagde vrij dom worden geweigerd. Het komt den Minis ter echter billijk voor, dat ook voor dit zout vrijdom kunne worden toegestaan. Dienover eenkomstig is daarom het wetsontwerp aange vuld.. danten zijnNaarden, Loenen (gemeente huis), Utrecht (School a/d. Draaiweg), Utrecht (huis van bewaring a/d. Konings weg), Vianen (gemeentehuis), Gorinchem, Sleeuwijk (K. M. paal 1 a/d. straatweg naar Breda). De Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Om het gebied der N. H. W. te kunnen betreden worden geen passen of andere schriftelijke bewijzen verlangd. Evenmin zijn dezo noodig om zich bin- •n genoemd gebied te bewegen, behoudens 'voor wat betreft de ongeveer 1000 M. diepe strook, waarin de verdedigingswerken zijn gelegen en de terreinen nabij inundatie middelen. Aldaar worden alleen zij toegelaten, die om overwegende redenen moeten aan wezig zijn. De beoordeeling van deze redenen is aan de betrokken groepscommandanten overge-, laten, die er mede hebben rekening te hou den, dat het bedrijf en het bestaan der in woners niet noodeloos mogen worden ge schaad. Met het oog op de verkeerseischen en de defensiebelangen zijn voorts eenige wegén vcor voertuigen afgesloten en is ook hier en daar rijden in slechts ééne richting ge oorloofd. Op do afgesloten weggedeelten wordt alleen toegang verleend indien de bestem ming niet op andere wijze is te bereiken, of wel overwegende redenen bestaan om te bevorderen dat de aankomst ter gewensch- ter plaatse zooveel doenlijk wordt verhaast op in slechts ééne richting opengestelde we gen moet de voorgeschreven verkeersrege ling in ieder geval worden gevolgd. Ook op niet verboden wegen worden voer tuigen nu en dan aangehouden; automo bielen o.a. om na te gaan of de gevoerde nummers overeenstemmen met de bij de inzittenden berustende nummerbewijzen. De standplaatsen yaq_d_e_£roeoscomman.-_ Vrijwillige Landstorm. Zij, die geneigd zijn eene verbintenis aan te gaan bij den Vrij willigen Landstorm, worden verzocht zich aan te melden Bond van Orde, Heiligeweg 26 te Amsterdam. De eerste afdeeling, onder leiding van kapi tein De Graaff, oefende deze week eiken mor gen van 912; de verstrekking van geweren is binnen enkele dagen te verwachten. Zij, die eene verbintenis bij den Vrij willigen Landstorm niet kunnen aangaan, worden verzocht zich aan te melden bij de Vereeniging tot tijdelijke Oefening in den "Wapenhandel. Inlichtingen en aanmelding hiertoe ook Hoili- geweg 26. Voor de militairen. In de Commissio voor de inzameling van gelden voor de uitreiking van sigaren en tabak aan onze militairen te velde en in versterkte plaatsen hebben alsnog zitting genomen de aeeren: J. G. G. Baron van Voorst tot Voorst, luitenant-generaal, voorzitter van de Eerste i£amer der Staten-Generaal, te Arnhem; dr. ■J. H. Yalekenier Kips, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; dr. J. Th. Ie Visser, lid van de Tweede Kamer der St.- Jch., Frederik Hendrikplein 14 te Den Haag; Felix Stokvis, consul van Spanje, president- .lirecteur van R. S. Stokvis Zonen. Led., Jarnegielaan 9 to Den Haag; mr. dr. J. H. \V. Q. ter Spill, lid van de Tweede Kamer der St.-Gen., Anna Paulownastraat 11 te Den Haag; mr. J. C. Witteveen, advocaat en procu reur, Prins Hendrikplein 17 to Den Haag. Eenige dames en heeren te Hoorn hebben voor de militairen een leeszaaltje ingericht. Al les wordt kosteloos gedaan en gegeven. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat, indien door personeel, hetwelk uur-, dag- of weekloon geniet en waarop overigens het W. R. L. van toepassing is, werk wordt verricht buiten den normalen arbeidstijd van 10 uur per dag of 60 uur per week, dit als overwerk moet worden beschouwd, terwijl de loonsbereke- ning voor dat overwerk moet geschieden naar den' grondslag daarvoor vastgesteld. Bij Kon. besluit is bepaald dat gedurende liet tijdvak, waarop de landmacht- op voet van oorlog is gebracht, naar regelen door den Mi nister van Oorlog vast te stellen, voor Rijksrekening aan de soklatenmenage ter plaatse kunnen deelnemen allo mef-militairen die diensten verrichten bij de landmacht. Tevens is bepaald dat voor Rijksrekening aan do soldatenmenages kunnen deelnemen: leden van vrijwillige militaire korpsen, bedienden-be stuurders-chauffeurs en andere burgerpersonen, oor zoover dit, naar het oordeel der be- •okken militaire autoriteiten, noodzakelijk en l het belang van den dienst wordt geacht.^ De militaire liefdadigheidswedstrijd. On het voetbalveld, en in bet gelid, zijn allen gelijk.... moge dit al een dikwerf be wezen waarheid zijn, nog eenmaal, en wel ten allerduidelijkst heeft het zich gistermiddag gemanifesteerd, niet alleen op het groene mid denterrein van het Stadion, maar ook op de tribunes en in de wandelgangen, gedurende den militairen voelbalwedstrijd. Da-ar werden aan den ingang van de tri bune de autoriteiten verwelkomd door den se cretaris van het Sportpark, gekleed, in het eonvoudige pak van den simpelen landweer man, en op hot veld waren zelfs die onderschei dingsteekenen weggevallen, en renden de beste krachten op voetbalgebicd, uit de gelederen .van - het; Amstnrdamsdig - garnizoengerecni- tcerd, dooreen, voor het goede doel, en voor de sport. Lot wel, wij schreven niet goede 6port, maar dat was ook niet het voornaamste van doze wedstrijden, ©n kon het immers ook niet zijn. Het was echter wèl een prettige ontspan ning, die op het goede moment kwam, nu ook de spanning in de Nederlandsche militaire kringen wat afneemt. Over de wedstrijden zeiven kunnen wij '-ert zijn. Het elftal, dat in rood© A. F. C.-shirts speel de, was verreweg het meest solide geheel; het andere, dat wei favoriet scheen te zijn misschien door enkele in de voetbalwereld be kende mannen, die hunne gelederen versterk ten werd door zijn doelman De Vries, uit Alkmaar, krachtig gesteund. Het door een motregentje tot een glijbaan geworden terrein bood meer gelegenheid voor verwonderlijke tuimelingen en wendingen dan voor het spel, waarvan de stand na de rust niet veranderde, en 10 bleef voor de roode partij, onder aanvoering van haar merkbaar actievon captain Helmig, van de A. F. C. Scheidsrechter was de heer J. A. Wijnmalen. Het is jammer dat het Sportpark-bestuur in zeker opzicht van het gulie aanbod niet genoeg succes gehad heeft: vele honderden koperen knoopen méér zouden op de tribunes geblonken hebben, indien in de kazernes van deze wed strijden aankondiging was gedaan; ook het heeft niet erg meegewerkt, maar, la guerre com me a la guerre, hef was een aardige mid dag. Behalve de heer Van Aalst, die bij geen of ficieel Sportpark feest ontbreekt, bevonden zich onder het publiek de kapitein Bos, als ver tegenwoordiger van den Stellingcommandant, en de kapiteins v. d. Meyden en Buy tend ijk, leden van het Amsterdamsch Militair Onder- steuningscomité Velen, die zich ongerust mochten maken over het lot van het middenterrein in deze tij den van oefening en africhting, kunnen ge rust zijn.... het groene veld ligt nog vlak en effen als een biljartlakenalleen op de velden buiten het Stadion stappen onze zwaarge- laarsdo landverdedigers rond, Voor de militairen. Op initiatief van pastoor Soepnel is te Hoofddorp een „Militair Tehuis" opgericht, hetwelk zeer druk wordt bezocht-. Alle soldaten, van welke geloofsbelijdenis ook, zijn er welkom. Pijpen en tabak worden kosteloos uitgedeeld. Het gebruik van talrijke spellen is eveneens gratis, terwijl iederen avond door bekende musici concerten worden gegeven. Er heeft zich te Amsterdam een Commissie gevormd van Predikanten en leden der ver schillende Kerkgenootschappen, tot beharti ging van d© godsdienstige belangen van de Protestantscbo Militairen in en nabij do forten der Stelling.» Deze Commissie heeft zich in verbinding ge steld met de Predikanten der Gemeenten, waar in de 42 forten zijn gelegen en vernomen, dai- op verschillende plaatsen "behoefte is aan JqT Testamenten, Psalm-en Gezangboekjes en gods. V dienstige geschriften, hier en daar op verder afgelegen iorten ook aan voorgangers. Door de welwillend© medewerking van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, der Evangeli sche Bijbel-compagnie, van het Ned. Godsdien stig Traktaat-genootschap, het Genootschap van Chr. heiliging van den Zondag enz. is de Com missie in staat gesteld, hetzij gratis of tegen zeer geringen prijs te voorzien in de behoeften en te voldoen aan de aanvragen. Toch zullen er nog allerlei wenschen onver vuld moeten blijven, tenzij de commissie een kas heeft, waarover zij te beschikken heeft voor aanschaffing en verzending van hetgeen er- voorts nog gevraagd wordt. Met het oog daarop heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk welwillend toegestaan een verzoek der Commissie om de Collecten in de Gebedsuren op Dinsdag- en Donderdagavond in de Nieuwe- en Oranjekerk voor eenmaal te be stemmen voor dit doel. In de uren des Gebeda - in kerken van andere gemeenten zal vermoe-' delijk hetzelfde geschieden. Wanneer de Commissie, deze collecte-warta.ea

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3