Binnenland. AL O.* 3. S> X Kaart van Eisropa, België. De Duüschers te Brussel. De ontvanger van de stad Brus sel deelde aan eén correspondent van de t „Daily Chi'on." mede, dat zelfs de toepas- sing van dwangmaatregelen den Duitschers I nog maar een deel zou geven van de 200 I millioen francs die zij eischcn. f Alle bladen van Brussel besloten de uit- j gave te staken, behalve de „Independance I Beige", die thans te Geut wordt uitgege- ven. Een lid van het Belgische Roode Kruis die den intocht der Duitscliers in Brussel zag, verklaarde aan den correspondent van de Times", dat in overeenstemming met een waarschijnlijk reeds maanden tevoren ontworpen plan, regimenten, elk wapen van het Duitsche leger vertegenwoordigend, in schitterende wapenrusting binnenrukten l-ten einde de burgerlijke bevolking te inti- .mideeren, De troepeu gedroegen zich kalm. Een correspondent van do Times, die in Brussel was, beschrijtt, naar een. particulier telegram aan do N. Bott. Ct. meldt, hoo de Duitscliers, na twee uur do stad binnentrok- iken. Zij .werden voorafgegaan, door bereden .verkenners, daarachter kwamen cavalerie, in fanterie, artillerie en genie met hun tres. Een belangrijk onderdeel van den stoet werd j gevormd door honderd automobielen, .waarop machinegeweren gemonteerd waren. De trommels werden geslagen, de trompetten I gestoken. De soldaten zongen maar voort durend Die Wacht am Rbein en Deutschland, iDentschlaud iiber alles. Onder do troepeu waren Brunswijkers, doods hoofd-huzaren en de Zieten-huzaren. Allen .waren gekleed in de groengrijze uniform. Met ivluggen stap kwamen zij den Leuvenschcn straatweg af, en gingen langs den Botanischeu iJTuin, naar het plein van het Noorderstation, i Op een fluit- en trompetsignaal marcheerden de manschappen met den beroemden parade- jpas verder. Zij trokken door naar de heuvels van Koekclberg. Vele soldaten schenen door ihun langen marsch uitgeput en wankelden verder. Een ruiter lag bewusteloos over zijn ;paard. Maar terwijl do soldaten zoo uur na [uur voorbijtrokken, waren er sommige regi- :menten, die een uitstekenden indruk maakten. Van het 66sto, het 40ste en vooral het 26ste i toonde niet één der manschappen blijken van i overmatige vermoeidheid, na den barren i nacbtelijken tocht, dien zij hadden moeten maken. De troepenmacht, die door Brussel is getrokken, wordt op 35,000 a 40.000 man ge schat. Zij worden door nog 1:50,000 anderen gevolgd, liet wordt algemeen beweerd, dat het leger op Maubeuge zal aanrukken. lu de cafés praatten de officieren zonder ethigo terughouding over de plannen, zonder zich er om te bekommeren of er ook geluisterd i.werd door de omzittenden. Zij zouden Vrijdag tot Iffre, Zaterdag tot •'NiveJlo en zoo verder zoo vlug mogelijk naar Frankrijk gaan door de opening tusschen Bergen (Mons) en Charleroi.. I Aanval op Namen. LONDEN. Officieel wordt bericht, dat de Duitsche artilleiie bezig is met den aanval op Namen, Een groote slag in België? Men gelooft dat sedert Zaterdagmorgen -aroote slag is begonnen tusschen de Eransclie en Duitsche legers, tusschen Namen en Charleroi. Men gelooft, dat de slag twee of drie dagen zal duren. Bijzonderheden ontbreken. Duitse Eiland. De groote slag in Elzas-Lotharingen BERLIJN, 23 Augustus. De Groote Generale Staf. deelt mede, dat de door de Duitsche troepen tusschen Metz en de Vo gezen verslagen Fransche strijdmacht heden achtervolgd is. De terugtocht der Frau- schen ontaardde in een wilde vlucht. Tot dusverre zijn meer dan 10.000 man gevangen genomen en minstens vijftig stuks geschut veroverd. De verslagen vijandelijke krijgsmacht bestond uit meer dan acht leger corpsen. De officieel© bekendmaking van de over winning der Duitsche troepen tusschen Metz en de Vogesen gaf aanleiding tot grooto geestdrift onder de bevolking. Op bevel van den „OberbuTgermeisfcer" werd dadelijk de vlag op bet Stadhuis uitgestoken en de Kei- zerklok in den Dom geluid. De straten waren rijk met vlaggen gotooid. Het stadhuis was 's avonds geïllumineerd. Op eenige plaat sen in het centrum der stad kwamen dui zenden op straat bijeen en werden toe spraken gehouden en werd „hoch"-geroep aangeheven, dat geestdriftig werd ontvan gen0 Tot laat in den nacht werden voort durend vaderlandsche liederen gezongen. Do „Nord-d. Allgem. Zeit." bespreekt de overwinning bij Metz en "besluit, aldus „Wij waren door een dicht web van leugens om sponnen. Als oorlogon met drukinkt en krantenpapier uitgevochten werden, dan zou Duitschland vandaag morsdood zijn. Het is steeds do Franscho rnanier van doen ge weest zich in slaap te laten wiegen door fantastische zelfbegoochelingen tot het ont Otbo'3 laatste nacht op. aarde, zooals de enkele akelige streepjes op den wand van zijn cei aangaven. Tegeö elf uur wierp hij zich op zijn harde stroomatras en trachtte te slapen. Hij hoorde de plechtige klokslagen het middernachte lijk uur verkondigen en eenige oogenblikken later opende de bewaker van deze gang het fuikje in zijn deur en keek naar hem. Indien onze gevangene op dat oogenblik aan de buitenzijde van zijn cel ware ge weest zou hij een creemde en ongewone bewegiug aan den schildwacht hebben waar genomen, Deze was namelijk den bewaker zachtjes en geruischloos naar de deur ge volgd', was vlak bij hem blijven staan, toen hij door het luikje naar binnen keek, en was, toen deze zich naar de volgende cel wilde begeven, op hem aangevlogen, zooals een tijgerJzijn prooi bespringt, Eén enkele slag met een zandbak op het hoofd van den bewaker deed dezen ter aarde storten, alsof de blik sem hem getroffen had. Het volgende oogen- blüc lag de schildwacht met zijn knieën op da borst van den gevallen cipier en hield hem een opgevouwen doek waarin een fijne spons zat, voor mond en neusgaten toen haalde de schildwacht een fleschje uit zijn zak en vernieuwde de dosis chloroform in de spons. Otho Maximiliaanhadhet luikie hooren waken c-n d© ineenstorting op hetze]fu t ogenblik kwamen. Met het reusachtige leu ge napparaat echter, dat in deze weken dooi Franschen en Engelschen in beweging werd gezet heeft men echter nog een ze-er be paald doel voor oogen gehad. Het ging er om de neutrale staten to bewegen stelling te nemen tegen Duitschland en Oosbenrijk- Hongarijo voor de feiten van het slagveld de beslissende woorden spraken. Heden is do oersto grooto overwinning, die meetelt, aan de geheele wereld bekoud. Daarmee is do sluier der begoocheling verscheurd. Ons leger heeft de proef glansrijk doorstaan. Bo venmate dankbaar en trotsch groot Duitsch land zijn dappere zonen."' In een bericht uit Berlijn wordt het vol gende gezegd Do Duitsche overwinning bij Metz schijnt inderdaad van beslissenden aard ten aanzien der verdere ontwikkeling van de gebeurte nissen. De opgave der cijfers van de gevan genen en van het buitgemaakte geschut is ondanks do grootte der reeds gemelde Fran sche verliezen nog niet eens volledig; ze zijn stellig nog hooger. De indruk te Berlijn is ondanks het vaste vertrouwen in de 'overwinning der vooraf gegane dagen niettemin overweldigend. Met groote geestdrift is het bericht dezor over winning hier opgenomen. Yoor het paleis waren steeds weer nieuwe zingende menschengroepen bijeen. Veld maarschalk Von der Goltz hield een geest driftige toespraak tot de menigte voor hotel Bristol. Ondanks den regen zijn de menschen in feestgewaad. De stad is vol vlaggen; zelfs in armste arbeiderswijken is geen huis dat niet vlagt. De druk, die in de laatste dagen op heb volk en het zakenleven lag, schijnt 1 in eens weggenomen,. Uit Berlijn wordt gemeld: Het bericht vaD de overwinning bij Metz werd te Weenen Donderdagavond door een extrablad bekend gemaakter heerschte een buitengewone geestdrift. Overal werd de Wacht am R-liein gezongen. Te Boedapest is de overwinning bij Metz door den minister-president Tisza op straat bekend gemaakt. Een telegram van 'den Keizer aan zijn dochter. De Keizer heeft aan de hertogin van Brunswijk het volgende telegram go- zenden„God, de Heer, heeft onze brave troepen gezegend en hun de zege verleend. Allen in het vaderland belmoren geknield hunne danklieden tot hem op te zenden. Moge hij ook verder zijn met ons en ons geheele Duitsche volk." De Duitsche voorwaartsche beweging. BERLIJN, 23 Augustus. De groote generale staf maakt bekend, dat de Duit sche kroonprins, die met zijn leger ten noorden van Metz opereert, gisteren den opmarsch ter weerszijden van het fort Long- wy voortzette' en den vijand terugwierp. Het leger in Lotharingen vervolgde den geslagen vijand tot voorbij de lijn Lune- ville-Blamont. Duitsche schepen genomen. PARIJS. De „Gaulois" verneemt uit Venetië, dat een oude Engelsche kanon neerboot twee groote Duitsche schepen ge nomen heeft aan den ingang der Roode Zee. Engeland. Een Boerencommando. Uit Nairobi in Britsch Oost-Afrika wordt gemeld, dat een vrijwillig Boerencommando iu Britsch Oost-Afrika hebben zich ge leidelijk tal van Boeren als kolonisten' nedergezet is uitgetrokken tegen een Duitsck commando, dat de grens van Duitsck Oost-Afrika heeft overschreden en nu het veo der inlanders langs de grens tracht weg te voeren. De Verklaring van Londen. Het Engelsche Staatsblad meldt „Daar Engeland optreedt gemeenscap- pelijk met Frankrijk en Rusland en deze beide staten het voornemen te kennen heb ben gegeven om zich te houden aan de be palingen van de Verklaring van Londen, zal Engeland eveneens bandelen overeen komstig die Verklaring, echter met enkele toevoegingen en wijzigingen." Uitgifte van schatkistbiljetten. Groot-Britannie zal een emissie openen van schatkistbiljetten ten bedrage van 375 milliocn francs. Men meent te weten, dat 250 mllioen van deze emissie zullen strekken tot een leening ten behoeve van de Belgische regcering, Deensche schepen op mijnen geloopen. LONDEN, 23 Augustus. Een officieel bericht meldt, dat het Deensche stoom schip „Maryland" Vrijdagavond op een mijn liep en zonk. Een ander Deensoh stoomschip, de „Broberg", dat getuige was van het ongeluk, zond twee sloepen uit, die geen spoor van de bemanning van de Ma ry land" vonden. Do „Broberg" bleef gedurende den nacht voor anker liggen en hervatte het onder- openen en het gelaat gezien, dat naar hem keek. Blij had zijn oogen weer gesloten, toen hij een doffen, zwaren smak hoorde, alsof een zwaar lichaam op den grond was ge ploft. Het geluid was zoo ongewoon, zoo vreemd en zoo onverklaarbaar, dat hij ver vuld werd niet van vrees, maar van een nameloos, vormloos besef van het ongeziene. Hij stond op en luisterde aandachtig. Het duurde niet lang, of hij hoorde het lichte krassen van een sleutel, die in het 3lot van zijn deur werd gestoken, en plotse ling werd de deur geopend en trad een man naar binnen, gekleed in den uniform van de Nationale Garde. „St!" fluisterde de schildwacht, „spreek nietl Doe die blouse uit. Sacré wil je wel gehoorzamen? Het is een vriend! Kom, gauw!" „Wat jij Mar „Houd je mond en doe wat ik zeg. Later kunnen wij wel spreken." Zonder een woord meer trok de gevangene zijn blouse uit en wierp die weg. Tezelfder tijd ontdeed de schildwacht zich van zijn uniform; hij deed zijn koppel en zijn sabel af en daarna zijn jas met opslagen-; daarop zijn slobkousen en zijn schoenen en hij be val den ander, dit alles met den meest mogelijken spoed aan to trekken, hetgeen weldra was gebeurd, Een kleine plattegrond van Europa, waar over elkaar staan, geven wij hierbij voor te knippen. zoek te 5 uur des morgens. Het schip stietr echter zelf ook op een mijn en zonk even eens. Behalve een machinist werd de ge heele bemanning gered en aaii wal gezet to Lowestoft. Het ongeluk gebeurde op 35 mij len van do kust cp de hoofdroute, door koopvaardijschepen gevolgd. De buitcnlandschc handel van Engeland. Er worden door den Engoïschen Board of Trado pogingen aangewend om diverse markten ten koste van Duitschland te veroveren. Het informatie-departement pu bliceerde Donderdag in Engeland een be langwekkend overzicht van den handel in gedrukto katoen. liet grootste deel van- dien handel is reeds in handen van Lan cashire, die stukgoederen uitvoert tor waardo van £16,744,000 tegen Duitschland 6,211,000. Do Board, of Trade wijst er op dat de tegen woordige toestand gelegenheid biedt voor uit breiding van den Britschen export naar Scan dinavië, Zuid-Oost Europa, Turkije, de Ver. Staten, Zuid-Amerika en Britsch Zuid-Afrika. Uit de diverse consulaire rapporten blijkt welke soort goederen in die streken het best kunnen worden verkocht. De gevoerde campagne maakt over het algemeen groote vorderingen. Een groote staf personeel is daarmede bezig. Een van de meest belangrijke zaken is thans om van ds consuls telegraphischo berichteu te verkrijgen omtrent den algemeenen handelstoe stand en de fee-talingscondities. Dezo rapporten zullen onder de kooplieden worden verspreid. Canadeezen. Kolonel Hughes, de Canadeesehe minister, bericht de aanmelding van bijna 100,000 vrijwilligers, waarvan er duizenden zijn die vroeger bij de Britsclie militie hebben ge diend. Frankrijk. Een corps Garihaldiane.nl PARIJS. Drie zoons van Garibaldi, onder wie generaal Joseph Garibaldi, uit Mexico komend te Parijs zijn aangekomen, en bun diensten aan Frankrijk hebben aan geboden. Zij zouden voornemens zijn een vrijwilligerskorps op te richten. Zij beweren een leger van 50,000 man op de been te kunnen brengen in het bezit te zijn van automobielen, motorrijwielen en zelfs vlieg tuigen. Vlieg eni ers-s tukje Als een staaltje van moed der Fransche vliegers verhaalt de „Echo de Paris" van een tocht van 400 K.M. door een bekend vlieger, met een officier-waarnemer, bo ven Zuid-Duitsehland. Hij vloog over Co- blentz, en zag daar soldaten bezig met het maken van versterkte werken aan den Rijnoever. Zij werden voor Duiteche vlie gers aangezien en vroolijk begroet, door die soldaten. Een protest van 'Frankrijk. De Fransche regeering heeft aan d© mo gendheden, die de conventie van D:en Haag hebben onderteekend, ©en protest gezonden tegen het gebruiken door de Duitscliers van dum-dum-kogels. Er wordt bij in her innering gebracht, dat Duitschland de ver klaring van Den Haag heeft ondevteekend, waarin het gebruik van ontplofbare kogels wordt- veroordeeld. Rusland. Een Mannetjesputter In verband met een rapport van bevel hebber te Wilna heeft de Ozar toegekend de orde van St. George aan den kozak Kriutchhoff, die voor zich alleen in eene ontmoeting meteene Duitsche cavalerie- patrouille elf ruiters doodde eu daarbij zes tien wonden opliep, terwijl ook zijn paard met wonden was overdekt. De dappere kerel scheurde na het vertrek der Duitschers zijn linnen aan flarden om zijn moedig paard te verbinden. Toch stond de schildwacht nog in vollen uniform, evenals daar straks. Hij was dubbel gekleed binnen gekomen, tot zelfs zijn pon pon was dubbel, En onder de uniform, waarin hij nu verscheen, was nog een ander pak kleeren. Geen wonder, dat hij or zoo vreemd uitzag, toen wij hem in het wijnhuis van Victor Rameau ontmoetten. „Pas op, dat je sabel niet lriottert! Volg mij nu. Ben je klaar? Voorwaarts, marsch!" Toen zij, na de deur achter zich te hebben dichtgedaan, in de gang kwamen, zag Otho den ''bewaker op den groucl liggen en zijn gevoelige reukorganen bespeurden de aan wezigheid van het verdoovingsmiddel, dat den cipier in bewusteloozen toestand hield. „Let op", fluisterde de schildwacht, toen zij aan de trap waren gekomen en op het punt stonden die af te gaan, „nu komen wij voor het grootste gevaar. De schildwachten beneden zijn juist op post gekomen, maar misschien zijn zij niet al te frisch wakker om heel oplettend te zijn. Wij moeten hun wijsmaken, dat wij afgelost zijn en dat wij zijn achtergebleven om Joubert een cel te helpen onderzoeken." „Zullen zij niet direct, merken, dat ik niet van de Nationale Garde ben?" vroeg Otto. „Niet, als je je gezicht zoo goed mogelijk verbergt. Zij kennen mij niet. Ik heb gis teren pas dienst genomen"; ik heb mij laten millioonen thans in den volkerenstrijd tegen- onze lezers. Wij raden aan alle kaarten uit Oosfesirij k. De Ooslenrijksche vloot. Men meldt uit Rome, dat volgens ©en telegram uit Triest in den nacht van 20 Augustus Oostenrijksoh© oorlogsschepen een hevig gevecht leverden tegen een imaginai- ren vijand. Spanje. In volle Zee. Luigi Barzini, de bekende verslaggever- correspondent van de Corriere della Sera, die dezer dagen aan boord van de „Alfonso XIII" uit Mexico teruggekeerd is, be schrijft den indruk, welken het bericht van clen in Europa uitgebroken oorlog op de op varenden daar in volle zee maakte. Do tijding van het uitbreken van dezen gigantonstrijd werd -door de draadlooz© te legrafie met bliksemsnelheid overal heen ge bracht. Binnen enkele minuten was het alarmsignaal van Continent naar Continent doorgegaan op de eindelooze zeeën had den honderden en honderden schepen het vreeselijko vernomen. Geen waarschuwing, dat een orkaan in aantooht was, heeft ooit zooveel vaartuigen in razende vlucht naar de beveiligende havens gejaagd. In het nachtelijk duister stoomde de „Al fonso XIII" over den Atlantischen Oceaan. De schitterende avond had de talrijke pas sagiers verlokt aan dek te blijven om. daar de verschijning van de Marconi-Cou-rant af te wachten. Do telegrafist was druk bezig de berichten op te nemen. Wij zagen hem aan den arbeid in zijn verlichte cel. Rustig werkte hij door, het waren alle oubeteeke- nende mededeclingen. Tot hij plotseling verschrikt opspringt en op de woorden staart, die hij heeft neergeschreven: oorlog tusschen Duitschland en Rus-land meer bracht het apparaat niet over, geen nadere toelichting, verder niets. Slechts deze korte, '.verpletterende mededeeling. Op hetzelfde oogenblik wist iedereen het op het groote schip en allen zaten als met stomheid ge slagen. De tijding had bij allen den indruk gewekt, dat er een onmetelijk ongeluk over de aarde was gekomen, en alle leven van de volkeren had verkild. De wereld zweeg en wachtte af. Bij het aanbreken van den morgen ver scheen aan den verren horizont een groot stoomschip het vluchtte, vluchtte ver weg van het te wapen snellende Europa. De vrees vaagde de zeeën schoon. De draad looze telegraphie bracht thans alleen nog slechts bevelen over om te vluchten, om een goed heenkomen te zoekenStoom met vollo kracht naar de naastbijgelegen neutrale haven" klonk liet in alle talen over de wateren. Het scheepvaartverkeer was met eenen slag lam geslagen, de over- zeesche verbindingen waren verbroken. En men vóórvoelde den alles vernielenden we reldoorlog. Ieder oogenblik konden thans de oorlogsschepen de jacht op buit beginnen. Tegen den middag vertoonden zich in de verte twee kruisers. De „Alfonso XIII" haastte zich een reusachtige Spaanscho vlag in top te hijschen en zijn naam te noemen, nog voordat deze gevraagd was men kreeg een gevoel als een volksmenigte moet onder vinden, waaronder het gerucht wordt ver spreid, dab leeuwen uit een menagerie zijn losgebroken. En zulke losgebroken leeuwen •waren nu overal rond en storten zich op hun prooi, de vreedzame handelsschepen. De oceanen zijn ontvolkt, en worden nog slechts bevaren door met kanonnen beladen en met staal gepantserde schepen T urkéje. De Dardanelles De forte richtte aan de verschillende buitenlandsche diplomatieke vertegenwoor digers een circulaire, waarin zij mede deelt, dat do vaart van handelsschepen door de Dardanellen vrij is. aanwerven met de bedoeling om dit werkje te doen. En nu, voorwaarts marscli Onder aan de trap was een deur, die de schildwacht ontsloot met een sleutel, dien hij uit den zak van don bewaker had ge haald. Terwijl zij gereedstonden om voort te gaan, riep hij, de grove stem van den cipier zoo goed mogelijk nabootsende: „Zoo gaat nu maar heen. Jelui wordt beclankt voor je linlp!" „Tot uw dienst, maar ge hebt me van mijn halve nachtrust beroofd; enfin, dat doet er niet toe; goeden nacht mijnheer Joubert!" De laatste woorden lagen nog op zijn lippen, toen hij den benedengang binnentrad, en de schildwacht, die daar op post stond, dacht natuurlijk, dat hij met den bewaker boven sprak. Zeg, kameraad," zei onze schildwacht tot zijn collega, die daar op post stond, „als je ons eruit wilt laten, zijn we je dankbaar. Mijnheer Joubert heeft ons op gehouden om; op oen gevangene te passen, die weerbarstig was." „Zeker kameraad." Én zonder aarzelen liet de schildwacht ons tweetal door, dat nu naar het voorplein liep. „Luister nu goed: ik ben Pierre Dubois, jij bent Julien Bizet, beiden van de Natio Servië. Een Servische overwinning. Do bladen ontvangen berichten uit Nisj, dat door het hoofdkwartier een vol slagen Servische overwinning wordt ge meld. De slag duurde vier dagen, eu werd geleverd nabij Loznetza; aan beide zijden waren 150,0Ü0 man bij heb gevocht be trokken. Het Oostenrij'ksche leger, dat de Drina was overgetrokken, werd verslagen aan beide zijden waren de verliezen groot. De Serviërs namen een groote hoeveelheid voorraden en maakten vele duizenden Oos tenrijkers krijgsgevangen. Aan de Servische grens. Op het zuidoostelijk oorlogsveld zijn, ooste lijk van Visegrad en Rudo, ongeveer dertig Servische bataljons met veel berggeschut en zware artillerie na hardnekkige gevech ten, die Donderdag en Vrijdag geleverd werden, over de gansche linie teruggewor pen.^ De vijandige troepen besbonden 'uit de Sckusnadia-divisie eerste lichting, vier regimenten infanterie, een regiment cava lerie, een regiment artillerie, een regiment van de tweede en een van de derde lichting der Drina-divisio. Noord-Amerika. De Leipzig" Uit San Francisco wordt geseindj dat aan do stoomboot „Magatlon"- verboden werd de haven te verlaten, indien zij niet -eerst 500 ton kolen loste, die aan boord waren genomen vermoedelijk met het doel de steenkolen op zee naar den Duitsch'en kruiser Leipzig" over te brengen. Dit bericht mag- doen vermoeden, dat de eerste mededeelingen omtrent de aan komst van de „Leipzig" te San Francisco niet juist zijn geweest. Amerikaansche plannen. Uit New-York wordt aan d© „Manches ter Guardian" en Daily Telegr." geseind, dat waarschijnlijk weldra bij het Congres eon wetsontwerp zal worden ingediend om oen krediet van 25 millioen dollars te bewil ligen voor den aankoop van vreemd© stoom schepen. Do exploitatie van deze schepen zou worden opgei ragen aan een maatschap pij, die echter door de regeering der Unie zou worden gecontroleerd. Amerika zou waarborgen dat de aankoop der schepen bona fide is, niet alleen dus slechts geldig gedurende den oorlog, maar wel zou waar schijnlijk na den oorlog do regeering er toe overgaan haar bezit aan particulieren over te doen, hetgeen naar het oordeel van dc Engelsche bladen dus niet zou beteekenen dat de schepen toch weer in Europecsch be zit zouden komen. Bedoeld zou zijn de aankoop van ver schillende Duitsche schepen, ook mailboo ten, die dan voor de vaart op Zuid-Ameri- ka zouden worden gebruikt ten eind© alle moeilijkheden met de oorlogvoerenden te voorkomen. Tot dusver is het scheepsver keer met Zuid-Amerika in hoofdzaak in Europeosche handen, de Vereenigde Staten hopen thans gelegenheid te hebben zich in grootere mate van dit verkeer en dus ook van den handel op Zuid-Amerika meester te maken. Japara. Japan verklaart den oorlog aan Duitschland. LONDEN, 23 Augustus. De Japansche am bassade deelde mede, dat Japan den oorlog hoeft verklaard aan Duitschiand. Het wetsontwerp tot buitengewoon uitstel van betaling. Ingediend is een wetsontwerp strekkende om de mogelijkheid te openen dat aan perso nen, die ton gevolge van de tegenwoordige buitengewone omstandigheden tijdelijk in geldelijke moeilijkheden verlceeren,zoowel wanneer zij in zake ter voldoening van ©ene schuld worden aangesproken als wanneer zij met verhaal op hunne goederen met faillietverklaring of met eenig ander ver- uiogensuadeel worden bedreigd, alsnog oen termijn zal kunnen worden gegund om aan hunne verplichtingen te voldoen. De termijn zal worden toegestaan door den rechter, die daartoe alleen zal overgaan wanneer hem voldoende blijkt, dat het niet voldoen inderdaad alleen of hoofdzakelijk heb gevolg is van de buitengewone omstan digheden. In alle gevallen zal door den rechter een termijn van uitstel van bepaal den duur moeten worden vastgesteld, van welken termijn echter verlenging zal kun nen worden verkregen, terwijl de verleende termijn ook zal kunnen worden verkort, b.v. indien de economische .toestanden zich spoe diger dan verwacht werd mochten verbe terd hebben, zoomede in het geval dat de schuldenaar mocht blijken misbruik van het toegestaan uitstel te hebben gemaakt. Do voorgestelde regeling is door tal van mannen van beteelcenis in de handelswereld, wier oordeel" ten deze is ingewonnen, met ingenomenheid begroet. Voorzien wordt o.a. ook in het algemeen in het geval, dat do overeenkomst eene voorwaarde behelst, krachtens welke bij niet tijdige voldoening eener geldsom voor- deelen door een der partijen, bij de overeen komst bedongen, voor haar verloren zouden gaan. Gedacht wordt b.v. aan overeen komsten van levensverzekering, krachtens welke de overeenkomst zal. vervallen wan neer de premie niet op den bepaalden tijd wordt voldaan, aan overeenkomsten van geldleening waarbij afbetaling in termijnen is bedongen doch de hoofdsom opeischbaar wordt wanneer eén of meer termijnen wordt verzuimd, of wel aan overeenkomsten van huurkoop (afbetalingscontracten), waarbij de verkooper het goed kan terugnemen wan neer het verschuldigde bedrag niet tijdig wordt betaald. De rechterlijke beslissingen, ingevolge dezo wet gegeven, zijn niet onderworpen aan hooger beroep, revisie of cassatie. De rechter is steeds bevoegd, alsvorens eenige beslissing te geven, belanghebbenden, ge tuigen en deskundigen te hooren. Deze wet is niet van toepassing ten aan zien van verplichtingen, aangegaan na 29 Juli 1914, noch ten aanzien van al hetgeen waarin is voorzien bij de Beurswet-1914. Uit Maastricht. In eene conferentie met dr. Ruysch, voorzitter van den Centralen Gezondheids dienst, is besloten de vluchtelingen in Maas tricht en omstreken onder controle te stel len, onder leiding van het Roode Kruis. Voor den dienst in Maastricht is aangewe zen dr. Schaepkens van Riempst, voor de buitengemeenten mevrouw dr. Van Rood en Ploem. In de weide van Calvariënberg worden barakken gezet, die onder leiding van dr. Overbosch staan. Heden worden weer elf gewonden geïnterneerd, onder wie Belgen. Nog steeds komen vluchtelingen uit de dorpen Neerhaelen en Reckheim aan. Er schijnt in de buurt gevochten, ten minste vannacht is aan de kanten van Lanaeken geschut gehoord. Een dame uit Hocht schreef dat de her tog van Mecklenburg in Neerhaelen gelo geerd heeft en dat de Duitscliers alle huizen in bezit genomen hadden. Zaterdagnamiddag heeft generaal Van Ter- wisga, commandant van do 3d© divisie, met zijn staf een bezoek gebracht aan liet Roode Kruishospitaal de Augustijnen. Hij heeft de inrichting bezichtigd en zich met do patiën ten onderhouden. Ofschoon tal van vluchtelingen van de Rijkskweekschool vertrekken en elders onder gebracht worden (er gingen er nog 75 naar het klooster Opveld te Heer, nog 50 naar het gesticht den Berg aldaar, 100 naar de Fran scho Paters te Keer, 100 naar het klooster Blankenberg te Keer en 100 naar de Konink lijke Papierfabriek), blijven ze nog toestroo- en. Zoo juist kwamen er weer aan uit do dor pen Lanaeken, Reckheim en ook nog uit Tongeren. Zondag 'aten er ruim 600 en Zondagnacht konden er weer minstens 500 nachtverblijf heb ben. Zondagmorgen heeft het bestuur verga derd met den Burgemeester, waarbij de dienst zoodanig is geregeld, dat ieder zijn vast werk hoeft. Óm den grooten toeloop van nieuwsgie rigen te weren is er nu een vast bezoekuur aan gewezen. De Rijkspostspaarbank. Men deelt ons mede, dat evenals bij de bijzondere spaarbanken ook aan de Rijks- 2>ostspaarbank de toestand gaandeweg beter is geworden. Toonden dit de uitkomsten van het tijdvak 17 Augustus, dus onmid dellijk na de paniekdagen 29, 30, 31 Juli en 1 Augustus reeds aan, zeer verrassend waren inderdaad die van het tijdvak 815 Augustus. Van 1 tot en met 7 Augustus werd in totaal uitbetaald ongeveer 2,5 millioen, de inlagen bedroegen toen echter rcods bijna 1,5 millioen, een bedrag, dat zeer zeker niet verwacht kon worden, omdat de tijdsom standigheden (de in vele vakken bestaande werkloosheid ©n de belemmering van hët crediet) een aanzienlijk deel der inleggers noodzaken hun spaarpenningen aan te spre ken. Onder de inlagen waren zonder twij fel begrepen aanzienlijke sommen, die in den eersten angst van de spaarbank waren afgehaald, doch welke, toen de vrees gewe ken v/as, spoedig weer naar de veilige be waarplaats teruggebracht werden. In het tijdvak 815 Augustus bedroegen de inlagen bijna f 991,000, dus minder dan in eerstgenoemde periode, doch de terug betalingen waren in nog veel belangrijker mate gedaald (n.l. tot f 1,083,000), zoodat slechts een nadeelig verschil tusschen in lagen en terugbetalingen bestond, van f 92,000. Werden van 17 Augustus in alle pro vinciën en groote plaatsen de inlagen door do terugbetalingen overtroffenin het tijd vak 815 Augustus overtroffen in Over- ijsel, Gelderland, Utrecht, Den Haag en, merkwaardig genoeg, Noord-Brabant, Lim burg en Zeeland, de inlagen de terugbeta lingen. Het aantal aanvragen om terugbetaling, in de laatste dagen van Juli zoo schrikba rend groot, dat aan afdoen ervan niet te nale Garde. Ik heb een pas in mijn zak, die geteokond is door kolonel De Brèze, tenminste het lijkt veel op zijn handteoke- ning. Ik donk wel, dat die ons in vrijheid zal brengen. Kom!!! Beiden traden het kantoortje binnen van den nachtportier, waar Pierre zijn pas liet zien. De portier was een slaapkop. Hij keek de pas in, gaf ze Pierre terug en, terwijl hij mopperde, dat hij in zijn rust was gestoord, opende hij de deur en liet de beide vrienden uit. In de uniform van de Nationale garde, met de pas van kolonel De Brèze, was het niet moeilijk voor de beide vluchtelingen om de buitenfortificaties te bereiken, van waar zij gemakkelijk naar de Duitsche linie slopen, waar zij met groote vréugde werden ontvangen. In den winter van 18751876 werd kolo nel Alfonse De Brèze door staatszaken naar de Pruisische hoofdstad geroepen en, toen hij daar was, ging hij op een avond naar den schouwburg. Er zou dien avond opge voerd worden „De Schildwacht", waaxwan de hoofdrol oen jolig soldaat van de Natio nale Garde voorstelde, welke rol gespeeld zou worden door een Berljiusch^liovelings- acteur, Toen de schildwacht op het tooneel ver scheen, voer er een electrische soholc door kolonel De Brèze. Hij had onmid dellijk den man herkend, den recruut uit het wijnhuis van Rameau, den schildwacht van La Force, Pierre Dubois. Kolonel De Bieré wist dappere mannen te waardeeron en te eeren. Een paar dagen later bracht hij den acteur oen bezoek en bracht eenige aangename uren met hem door, niet lang daarna ontmoette hij ook Otho Maximiliaan terzelfdc plaatse. „Vrienden", zei de kolonel, terwijl hij zijn ledig wijnglas op de tafel zette, „als ge mij op dien Novembermorgen, nu vijf jaar geleden gezien hadt., toen mijn gevangene van mij werd opgeöischt, en ik de cel ledig vond en een schildwacht miste, zoudt ge bezwaarlijk hebben kunnen gelooven,dat wij ooit een avond als dezen konden beleven." „De Hemel zij gedankt voor vrede en vriendschap!" was hot warme antwoord van den acteur. En zij vulden hupne glazen en ledigden ze tot don bodem.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 2