Laatste telegrammen. Ie PE SOLaDATJURTOOPRAWT •van Zfefterca.a.g: Ê5S ^TJ-gxis-tixs 1 S3 X-4=. Allerlei. Beurs en Nijverheid. Correspondentie. ADVERTENTIËN. SPAARBANK STAD AMSTERDAM Singel 544-540. Vijzelstraat 71, Tel. N.7632, Stoombootdienst van Gebrs. Jüür SVIühien Aan het station Arnhem staat een koffer met OfficierskSeeding, gemerkt H. K. Kan opgevraagd worden aan den een beroep op den weldadigheidszin zijner land genoe ten. Het secretariaat ran het Comité is gevestigd Kn!verstraat 64. Het bestuur ran het Comité bestaat, uit de he er en: G. van der Aa, consul-generaal van België, Amsterdam, eere-voorzibtermr. Th. Stuart, voorzitter; J. Th. Boelen, Lóón Dcl- hez, Bern. «J. Veldhuis, secretarissen; mr. G. J. Fabius (Kas-Vereeniging), penningmeester. Often feestviering. Door de regelingscommissie tot viering van het 75-jarig bestaan der II, IJ. S. M. is, met het oog op do tegenwoordige tijdsomstandig heden, in overleg met de directie van bedoelde Maatschappij, besloten, de feestelijkheden op 19 September niet te houden. Later zal een dag worden bepaald, waarop de aanbieding van het huldeblijk, de optocht, do versiering van het stationsgebouwen enz. ona. zullen plaats bobben. S.3. „Merourlus" en „Oboron". Familiebetrekkingen van opvarenden op do stoomschepen „Mcrcurius" en „Oberon der K, N S. M., weïko thans in Petersburg liggen, zullen met genoegen vernomen dat een ïuge- tene uit Watergraafsmeer een bericht ont ving, dat tot 7 Augustus alios ,,wcl aan bóord" was. Dit bericht werd ontvangen door tus schcnkomst ran con reizigor, die den 8 dezer van Petersburg vertrok en via Zweden en Denemarken Rotterdam bore.ikté. Van een gsvenden en weer verloren gartakU portemonnee. Dinsdagnamiddag werd door twee jongens op den openbaren weg, in de Goudsbloemstraat bij d® Brouwersgracht t® Amsterdam, gevonden eea nagenoeg nienwe bruin lederen portemon nee met knipsluiting bevattende eenig klein geld on vermoedelijk bankpapier. Deze portemonnee ward den jongens op slinkscbe wijze afhandig gemaakt door oen. persoon die later door de politio werd aangehouden. Do commissaris van politie in de 4e Sectio (bureau Westérstraat) verzoekt den gene, die deze portemonnee ver loren heeft, zich zeo 6poedig mogelijk aan zijn bureau te vervoegen. Staking uitgifte van betallngsbons. o B. en IV. van Amsterdam, overwegende, dat k in het Raadsbesluit van 6 Aug. 1914 No. 1100, 0 sub 8, aan hun college d® bevoegdheid is gege- do uitgifte van betalingsbons te staken. zoodra hun blijkt, dat op andere wijze vol- doende in de behoefte van circulatiemiddelen s' is voorzien; dat blijkens het aantal bons dat in g do laatste dagen is aangevraagd dit geval zich I thans voordoet; -hebben besloten; lo. dat de uitgifte van betalingsbons met 0 ingang van Donderdag 20 Augustus 1914 (dus heden) zal worden gestaakt, 2o. dat de uitgegeven betalingsbons, in af- wijking van watdaarop is vermeld, tot ei a'met loSeptember 19 14 tot eik b e- w<5 r £'g ter inwisseling kunnen worden aange- rgUboden bij den Gemeente-ontvanger en bij de ^Rijksontvangers der Directe belastingen, tevens gjjsub-ontvangers der gemeente, 3o. dat tot en met laartstgenoemden datum .'deze bons kunnen, worden gebruikt tot het doen Z1van betalingen aan de gemeente. s De vlsscherlj. In een tp Vlaardingen gehouden vergadering van zeelieden, belegd naar aanleiding van. de 1 ernstige tijdsomstandigheden, is besloten een conferentie te houden met de plaatselijke ree- ders ter bespreking van den toestand en bovendien aan de regeering te vragen in welke omstandigheden de visschers op zee verkeeren, indien eventueel weder wordt uitgevaren. "Hiervoor werd een commissie ran 5 leden benoemd. Een vllegtr aangehouden. Gistermorgen is nabij Oostburg de Duitsche a^liogmachine A 29 met een offioior op een .torenveld geland. De grenswacht was terstond ter plaat#® om den officier te ontwapenen. J" Dfeze werd daarop naar den burgemeester over gebracht. De vheger, die uit België kwam was genoodzaakt te landen omdat zijn toestel door geweerschoten was getroffen. In de val geloopen. Donderdagnacht is ingebroken in den winkel van schrijf- en kantoorbehoeften van den heer Marveld aan de Wagenstraat te 's-Gravenhage. Omstreeks kwart over tweeën werd de heer M. uit zijn slaapt gewekt doör bellen. Aan de straatdeur komende, bemerkte hij reeds dat er iets niet in orde was met het deurslot, en de deur opén doènde, vroeg een agent van den Nachtveiligheidsdienst, die met een politie- 1 agent buiten stond, aan den heer M. of deze een paar minuten geleden in de gang zijner wonmg met geld en sleutels had gerammeld. Noch het een, noch het ander was het geval geweest en het vermoeden dat er inbraak was gepleegd, werd er door versterkt. De politie-agent posteerde zich voor de dour en de heer M. ging met den nachtveiligheids man, wien hij een revolver had verstrekt, een rondgang door winkel, woonhuis en daarboven gelegen magazijnen maken. Van den inbreker was echter aiets meer te bespeuren. Wel was de c&ssa op de winkeltoonbank verschoven, werden overal vlekken van kaarsvet en afge brande lucifers gevonden, tc-rwijl in het kan- toortjo do lade van een geldkastje was gefor ceerd. Ren bedrag van ongeveer twintig gulden was er uit verdwenen. Inmiddels was door den buiten op post staanden agent politicversterking gealarmeerd en weldra verscheen dan ook de inspecteur, de heer K., met cenigo agenten énl... een burger, die zij op hun weg naar do Wagenstraat waren tegengekomen. Aangesproken door de politie, had de man beweerd dat hij was wezen visschen en nu een wandelingetje maakte. Aan dit ver haaltje werd weinig geloof geschonken, te minder omdat uit 's mans jaszak een mes, een schroevendraaier enz. kwamen kijken. Van daar dat hij alvast maar werd medegenomen. En zooals later bleek niet ten onrechte. Op den man werden stukjes kaars bevonden en lucifers van hetzelfde soort ala overal op den grond ton huize van den heer M wérden gevonden, en welk soort lucifers nooit door öezen gebruikt wordt. Maar bovendien, de 1 -grootste verdenking tegen den ,,hachtwande= rees wel, toen op hem in een vestzakje l*e yuden werd een som geld. precies zoo groot th door den heer. M. word vermist., i Do aangehoudene werd daarop als verdacht P zich aan deze inbraak to hebben schuldig ge maakt. naar het commissariaat aan de Rivier- vischmarkt gebracht, van waar hij in don loop van den dag na3r het Huis van Bewaring is vervoerd. vermeldend® compagnie internationale dos wagon-lits en des grands express Européens" zoekt men tevergeefs en van do vermelding „Internationale Eisenbahn Schlafwagen-Gesell- sehaffc'» werd hot eerste woord, als hebbende een to internationalen klank, verwijderd. Do Amerikaansche dames, die vertolden, dat zo overal in Duitschlaad met groote voorko mendheid waren behandeld, haalden lachend haar schouders op, toon ze ons wezen op die verwijdering dor Engelsche en Fransche op schriften. Uitvoer Steenkool uit Engeland. De Minister van Landbouw brent ter ken nis, dat blijkens bericht van Hr. Ms. ge zant te Londen, de uitvoer van all© soorten steenkool, behalve van best Welsh steam- coal, uit Groot-Britannië naar neutraio Sta ten is toegestaan. Voorloopig zal echter borgtocht gosteld moeten worden voor een bedrag van driemaal de waarde der uitge voerd© steenkool, ter verzekering dat de steenkool op de aangegeven bestemmings plaats zal worden afgeleverd. Wanneer de steenkool gekocht is door of geconsigneerd is aan de Regeering van den neutralen Staat, is geen borgstelling noodig. (St. Ct.J Een trein met 200 Amerikanen. Met ruim ec-n uur vertraging is Don derdagmorgen aan het Weesperpoortst&tion te Amsterdam aangekomen een trein uit München. Ongeveer 200 Amerikaansche reizigers kwamen uit Zui-d-Duitschland naar°ous land om vanuit Den Haag Rotter dam of Amsterdam zoo spoedig mogelijk weer naar de Nieuwe Wereld over te steken. Het trok d® aandacht, dat van do groote, lichtbruine, zwaar b®stofte wagons alle op schriften, welke niet in de Duitsche taal warc-n vermeld, woggekapt werden. Het opschrift „voiture-Iite" is verdwenen; Schlafwagen is blijven staaa, het opschrift sleeping-oar liol niot, meer te ontdekkcOu Al. dg lgttens, Geldbehoevende Amerikanen. De Amerikaansche kruiser, dio naar Ne derland is vertrokken met goud voor de geldbehoevende Amerikanen dio naar hun vaderland willen terugkeeren, is bereids in een der Engelsche havens aangekomen, zoo dat het benoodigdo spoedig hier verwacht kan worden. Uit Barneveld. Ook te Barneveld is een plaatselijk" steun comité opgericht. De te Barneveld gehouden collecto voor het Roodo Kruis heeft f 1238.57?, opgebracht. Do heer W. baron van Nagel 1, burgemeester van Barneveld, heeft eon der vleugels van zijn kasteel „De Schaffelaar" ten behoeve van het Roode Kruis afgestaan. Hoeveel heeft Holland te eten? De vraag, hoeveel 'heeft Holland te et an, beantwoordt-.do „Haagsche Post" in een uit voerig artikel, waaruit wij het volgende over nemen. Het is bekend, dat Nederland op groote schaal vee, vleesch en zuivelproducten, alsook suiker uitvoert, maar dat hot daarentegen de oigen behoefte aan granen niet kan dekken, en het tekort dus door invoer moet aanvullen. Do laatsto officieel© Jaarcijfers" tot grond slag nemend, vinden wij voor 1912 do volgondo gegevens omtrent do oogsten van granen en peulvruchten. Tarwe 1.975.000 H.L., roggo 5.671.000 H.L., gerst 1.186.000 H.L., haver 5.750.000 H.L., boekweit 171.000 H.L., totaal ruim 14.753.000 H.L.; boonen 504,000 H.L., erwten 658.000 H.L., stamboontjes 179.000 H.L., totaal peul vruchten 1.341.000 H.L. Onze cijfers omvatten echter 5.67 mill. H.L. haver, die meestal voor veevoeder noodig is, en dus ros teer en voor mensehelijke consumptie niot veel meer dan circa 9.000.000 H.L. Nu weegt 1 H.L. graan ongeveer 75 K.G., terwijl 1 K G, graan ongeveer 0.65 K.G. meel levert; en dus komen die 9.000.000 H.L. graan ncor op ongeveer 450.000.000 K.G. meel. Dit is niet voldoende voor de consumptie. De „Jaarcij fers", die van een treurig gebrek aan statis tisch. instinct doen blijken, geven onze graan- invoeren in 1000 K.G., terwijl zij de produotie in H.L. vaststellen. Deze netto-invoer bedroe gen in 1913: Tarwe 390,000,000 KG. rogge en maïs, 885,000,000 KG., gerst 192,000,000 KG. haver 145,000,000 KG., roggemeel 17,000,000 KG. Totaal 1,629,000,000 KG. Dit volgens de hierboven vastgestelde ver houding in meel omzettend, krijgen wij I,086,000,000 KG. meel, waarbij dan nog ko men 168,000,000,000 KG. meel. Veel van het ingevoerde graan dient echter voor veevoeder, brouwerijen, jeneverstokerijen, enz. In 1912 werden door de branderijen, hot equivalent van 44,653,000 KG. meel verbruikt (Jaarc. blz. 194)doch een zuiveren kijk op de gehcele netto graanconsumptie heeft men niet. Vermoedelijk echter blijft de invoer vau moei voor mensc-helijk gebruik voornamelijk beperkt tot de tarwe, met een klein propor tie der ingevoerde rogge, gerst en maïs, zoo dat men mag aannemen dat wij meer dan de helft der grondstof voor ons brood zelf produ- coeron; en hét restant invoeren. Die veronderstelling plaatst hot meelver- bruik op circa 900 millioen KG. per jaar, of ong. 150 K.G. per inwoner per jaar, d. i. 0.4 KG. per hoofd en per dag, 'n cjjfer dat niet veel van de werkelijkheid kan verschillen. En de conclusie is dus dat wij, zelfs al stond de invoer geheel stil, en al waren er geen voor raden, met den oogst juist binnen, voor ten minste zes maanden graan in voorraad moeten hebben. Behalve brood zijn er de peulvruchten en hetgeen van meer belang is, de 43,000,000 HL. aardappelen, die onzo bodem ongeveer elk jaar voortbrengt. Daarvan wordt een deel omgezet in aardaj. pelmeel (in 1912 71,577,000 K.G.), doch die in dustrie, welke meestal voor export werkt, zal wel grootendeels stilstaan. En dus zijn, met ook dezen oogst pas binnen, ten minsto 6 H.L. aardappelen per hoofd beschikbaar. Exportcij fers voor dit bolangryke knolgewas bestaan niet, doch wij gelooven niet, dat de uitvoer van veel belang is. Groenten hebben wjj in overvloed. Wij voe ren elk jaar bijna 200.000.000 K.G. uit, cn daar deze uitvoer tijdens den oorlog sterk zal in krimpen, behoeven wij ons omtrent deze nut tige gewassen niet bezorgd te maken. Dat geldt ook van suiker, ecu voedingsmiddel par excellence, waarvan een even groot gewicht wordt gebruikt per hoofd als van rundvlcesch. Wij produceerden in 1912 21 millioen tons bieten, die 231.000,000 K.G. suiker leverden; hiervan werden 15.453-000 K.G. in eigen land verbruikt en 215.000.000 K.G. uitgevoerd. De uitvoer zal lijden, maar hier is in elk geval een reusachtige voedsel-reserve. En een zoo danige reserve hebben wij ook in veestapel en zuivelindustrie. Onze veestapel bedraagt ongeveer 2.100.000 kooien en kalveren, 900.000 schapen, 22-5.000 geiten en 1.300,000 varkens. Wij verbruiken ongeveer 15.000.000 K.G, vleesch (een opgave der jaarcijfers, bl. 105 die ons verdacht voorkomt omdat zij gelijk staat met slechts 2.5 K.G. per hoofd en Der jaar). En wij voerdeö 5u.000.000 K.G. uit, benevens 75.000 stuks levend vee. In het „geslacht" oaraïsseeren echter geen varkens of schapen, den uitvoer daarentegen wel. Dan zouden „ij 37.000.000 K.G.' boter uitvoeren, ongeveer 23.000.000 K.G. kaas. (de cijfers geven hier weder alleen de waarde, die wij in K.G. omzet ten door 1 K.G. kaas 0.75 te rekenen) en 140.000.000 eieren. De „cijfers" geven deze in kilo's (7.482.000 K.G.) en bij onzen kruidenier nagaande hoeveel eieren er in een kilo gaan, woven wij er 19 af. Do uit deze cijfers te trekken conclusie ia, dat Nederland zich geheel zelf kan voeden wan- near het zijn broodverbruik wat inkrimpt en meer vleesch, melk, kaas, groenten, suiker on suikerbieten dan gewoonlijk gaat gebruiken. Van klassieke oorlogs-correspondcnten Het is wel eigenaardig, dat in onze ge schiedenis der journalistiek slechts de ge schiedenissen bewaard zijn. gebleven van beroemde oorlogs-correspondenten uit de zeventiger jaren, en dat eigenlijk na den grooten Fransch-Duitschen oorlog van J70 de klad in dit onderdood vau ons vak is gekomen. Immers, noch uit den Russisch- Japanschen oorlog van 1905, noch uit den jongsten Balkan-oorlog treden bïzondere figuren naar voren, wegens hun buitenge wone eigenschappen als oorlogs-reporter. De verklaring hiervan is eenvoudig, dat aan knappe dagblad-schrijvers eenvoudig d-i kans ontnomen werd, hun moeilijken, maar mooien arbeid te vervullen op een wijze,, zooals do vrije journalistiek zulks onder andere omstandigheden eischt. Over die klassiek© figuren in ons vak zijn wel eurieuso dingen te vertellen. Als da beroemdste hunner geldt nog steeds een medewerker van de „Daily News", v.iens naam ons helaas ontschiet dio o.a tegenwoordig, was bij do overgave van Na poleons degen; hij was hot eerst met de Pruisische troepen binnen Parijs en schetste het eerst den waren toestand tijdens do Commune. Een tweede Engelsche berichtgever was Labouchcrc, die echter in Parijs zelf ver blijf hield gedurende de belegering; hij was op al zijn andere collega's steeds drie dagen voor Hoe hem dit gelukte? Wel. Jules Favre had den heeren van de buiten- landsche pers verzocht, hun brieven aan hem te zenden hij zou er dan bizondere zorg voor dragen, dat zo per ballon weg kwamen. Labouchoro zond eiken dag een onbelangrijk kattebelletje, of desnoods een ledig enveloppe aan de „Daily News"; maar zijn eigenlijke correspondenties voor zijn blad adresseerde bij aan een dame te Londen, die ze dan verder naar het bureau bracht Door de „bijzondere zorg" van Eavre kwamen de correspondenties der andere journalisten te Parijs geregeld drie dagen later dan gewone brieven aan. Dat had Labouehère begrepen. Archibald Forbes, weer een andere oor- gs-correspondent van distinctie uit die groote jaren, was van meening, dat een oorlogscorrespondent een uitnemend taal kenner moet zijn, voorts in staat om elk levend voorwerp te berijden. -zoowel op een giraffe als op een rat, zooals hij be weerde; ook moest hij geheel verheven zijn boven zulke nietigheden, als honger, dorst, vermoeienis en slaap. Ieder oorlogs-corres- pondent van ondervinding, voegde hij er bij, moet eenige keeren gevangen zijn ge weest; hij zelf was'als zoodanig gelogeerd geweest in Frankrijk, Spanje, Oostenrijk, Armenië en Bulgarije hij kon echter geen dezer landen later uit dit oogpunt aanbeve len 1 Forbes werd in 1878 geschilderd als een man met een ijzeren gestel en zenuwen van staalmaar hij zelf verklaart, „als ik geen oorlogs-correspondent geweest was, zou ik op mijn 45-jarigen leeftijd van hetere conditie zijn dan nu". Zijn oorlogsjaren waren hem niet in de kouwe kleeren gaan zittenzijn zenuwen waren op, en van zijn lichaamskracht had hij nog slechts de heuge nis bewaard. Toch. verklaarde deze berichtgever, dat hij zich nog gelukkig achtte, er het leven te hebben afgebracht; zooais hij zelf in zijn mémoires schreef„Een oorlogsberichtge ver, die in de achterhoede blijft, krijgt niets te zien- Wat mij betreft, ik heb» de voor hoede altijd de veiligste plaats gevonden. Dat ik het er wel eens warrn heb gehad, dat spreekt; toch ben ik niet meer dan slechts tweemaal gewond geworden en nog maar licht". Andere vermaarde oorlogs-corresponden ten troffen het slechter. Mr. Ogle, een „Times"-eorrespondent, werd door een Turk doodgeschoten. Mr. MacGahan van de Daily News" stierf aan typhus te Kon- stantinopelen O'Donnovan van hetzelfde blad liet zijn leven bij de Soedan-expeditio van '83. Van Fransche oorlog-berichtgevers is wei nig reputatie bewaard gebleven; men ver klaart dit hierdoor, dat de moeste Fransche journalisten gewoonlijk dadelijk zelf onder de wapens kwamen, en dus meer met het geweer streden dan met de pen, met name in den laatsten oorlog van '70; toch zijn er slechts weinige Fransche publicisten geweest, die niet hun indruk schreven over dien oorlog. Van de Duitsche collega's werden de na men bewaard van Arnold Wellmer en Mels, die voor de „Neue Freie Presse" en „Da- heim" uitnemend werk leverden, in de voorhoede marcheorende van het vóór veer tig jaar tegen Parijs oprukkende Duitsche leger. De laatste leverde, in verband met dezen oorlog, belangrijke biografieën van Moltke en Falkenstein ook interviewde hij, dit maal voor de Times", den tragischen Na poleon III. Nog een andere, de twintig jarige Hans Wagonhüsen, maakte den Krim-oorlog mede, reisde zelfs voor de Rus sische troepen uit, werd gevangen genomen, door Ismaël Pac-ha en door oen krijgsraad tot den kogel veroordeeld, omdat men hem aanzag voor een R,ussisch spion. Hij ont sprong echter op het nippertje den dans doordat Omar Pacha hem herkende van een vroegere ontmoeting. Tot zoover deze journalistieke herinne ringen. Kijken wij dus nii uit naar den alom- tegenwoordigen oorlogs-berichtgever, die den zoo juist ontbranden Europeesehen oor log zal weten te beschrijven, en lauweren om de slapen van zich zelf, en daardoor van zijn beroep zal weten te vlechten. De reeds nu aan den dag getreden angst valligheid van alle leger-staven voor oor logs-correspondenten doet echter vroezen, dat daarop weinig kans bestaat. Soldatenlied. Wij, Hollands legerkneeiiten, Zijn fier op onzen stand, Wij strijden voor de rechten Van 't dierbaar Vaderland. Wij zijn, zou 't twistvuur rijzen; Het bolwerk van den Staat, Wie zou zijn lot niet prijzen r Van Nederlandsch soldaat? De heldenmoed der Vad'ren Zet aller hart in gloed! God lof! Ons bruist door d'adren Nog steeds hetzelfde bloed. Verwinnen of bezwijken, Als 't uur van strijden slaat! Wie aarz'len moog' of wijken .Geea Nederlandsch soldaat F Wij houden 't Vaandel heilig; Wij zweren 't plechtig trouw; 't Is in ons midden veilig, Welle kwaad ook dreigen zou. Vervloekt d® veege lafaard, Dio 't Vaandel bang veriaat! We erkennen nooit zoo'n bloodaard Als Nederlandsch soldaat 1 Grijpt mannen, wakk'fe knapen, Als 't zijn moet, naar 't geweer! Geen smet kleve op ons wapen, Geen smet klere op onze eer! Wat oordeel ons moog' treffen, Waardeering zij 't of smaad, Wij blijven ons verheffen Op d' eernaam van soldaat. Kapitein Mets. De andere stukken volgen, zoo zij geschikt zijn, in volgende nummers van onze courant. Discontoverlaging bi] de Bank. Nederlandscho Hartelijk dank voor de vele medewerking en toezending van geïnde gelden. Ook ontvingen wij in dank verschillende stukken, waarvan er reeds enkele in dit nummer zijn opgenomen. De Nederlandscho Bank heeft heden het disconto, zoowel als den rentevoet voor belee ningen met ©en vol procent verlaagd. Oorlogsrisico. De Fransche regeering heeft besloten haar import en export tegen oorlogsgevaar to be schermen. De Fransche regeenng neemt voor de thuisreis 80 van het risico op zich voor schepen onder Fransche vlag en het geheele risico voor ladingen vervoerd door Fransche scnepon of door schepen onder de vlag van ver bonden of neutrale staten. Voor uitreizen roemt de regeenng 80 van het risico op zich voor i ransche schepen en ladingen in Fransche In deze rubriek worden steeds de belangrijkste telegrammen en berichten opgenomen, welke kort voor het afdrukken onzer courant binnen komen. De jongste gevechten. ANTWERPEN, 21 Augustus. Voor cü'tgonen, dio de officieelo gisteren aandachtig lazen, is de uit slag der gevechten van Dinsdag en Woensdag duidelijk. Bijzonderheden be ginnen thans bekend te worden. Het Ant- werpsch „Handelsblad" publiceert daar omtrent het volgende: De slag begon Dins dagmorgen in de omstreken van Diest en Thienen. Maandag reeds bevonden zich Duitsche troepen aan het front westelijk Sint Truiden. Daar de Duitschers veel tal rijker waren dan onze voorposten, trokken dezen aohteruit. De eerste strijdlinie der Belgen langs Siohem-Diest-Haelen-Geet- betz-Budingen -Neerlinter— Grimde-Thienen was alleen bewaakt door een ruiterafdee- ling. Een rijwielcompagnie der earabiniers bewaakte het meest bedreigde punt der oude versterkingen bij Diest. Het gevecht begon Dinsdag bij hc-t aanbreken van dén dag bij Geetbetz. Een Duitsche vlieger ver scheen boven de Belgische voorposten. Hij werd beschoten en viel neer binnen de Duitsche linies. Te zes uur begon de aan val der Duitschers met een groote macht ruiterij, coetvolk, artillerie en mitrailleurs. Een hevig gevecht volgde over ©en front van tien kilometers. De aanval der Duit schers had in het noorden plaats bij Haelen, Loxbergen en Cortenaeken, in het zuiden bij Budingen. Zij poogden door te breken bij Geetbetz. De afgezeten Belgi sche ruiterij vuurde gedurende twee uur uit de loopgraven en vernielde de voorste rangen van den vijand. Duitsche ruiters beschoten de Belgische stelling in de flank, Zij doodden eerst de paarden om een snel len terugtocht te beletten. Langzaam trok ken de Belgen, aanhoudend vurend terug, eveneens nabij Budingen, waar graaf d'Ursel gedood werd. Twee eskadrons, ter sterkte van ongeveer 240 man hielden dus stand tegen 2000 Duitschers, maar moesten voor de overmacht wijken. Toen bestormden de Duitschers Diest, plunder den het station, bombardeerden do stad. De bewoners namen in allerijl de vlucht. Talrijke huizen werden vernield, evenals te Thienen. Reeds Maandag was het Belgisch hoofd kwartier over de sterkte van den vijand in gelicht door vliegers. Verder verzot tegen de overmacht scheen roekeloos en nutteloos Woensdagmorgen ontstond een verwoed gevecht over de gansche linie. Een paar Duitsche vliegtuigen ver-kenden eerst stout moedig de Belgische stellingen, toen begon het geschut mede te spreken, urenlang door de Belgen volgehouden. Do strijd was het heftigste voor Aerschot. Het was een moorddadige slachting. De voorposten be stonden hier uit twee regimenten, welke leeds deelnamen aan den strijd om Luik. Ook ditmaal streden zij heldhaftig. Tegen zeven uur begon de aftocht. Te elf uur ver schenen de Duitschers in snelrijdende auto's met mitrailleurs te Leuven. De bevolking vluchtte; de burgerwacht was reeds door den burgemeester ontbonden. De aftocht der Belgische troepen naar Mecbeien geschiedde in de beste omstandig heden en werd voortgezet naar Antwerpen. Hier kwamen ook voortdurend vluchte lingen aan. Treurige tooneelen speelden zich af. Vreeselijk was het,gezicht dier arme lieden mét soms zoo talrijk kroost. Enkelen waren barrevoets en met schamele pakken beladen. Heden luidt de officieel© mededeeling: Do toestand van heden is dezelfde gebleven, In den omtrek van Brussel zwerven uhla- nën die het verkeer- tusschen Antwerpen en het centrum van het land afsnijden. Een Dui'tsch vliegtuig verscheen boven de Antwerpsche vestingen, het werd vruchte loos beschoten. gisteren troepen van alle Duitsche staramen in gevechten tusschen Me'tz en de Vogezen berichten de overwinning behaalden. De in Lotharin gen opdringende vijand is over de geheele linie onder zware verliezen teruggeworpen. Vele duizenden gevangenen werden ge maakt en een aantal kanonnen vermees- terd. Het geheele resultaat is nog niet te overzien, daar het slagveld van grooteren omvang is dan in do gevechten van 1870 '71 en ona geheele leger ex bij was betrok ken. Onze troepen zijn bezield van een drang om voorwaarts te gaan, volgen den vijand en zetten den strijd ook heden voort. Op zee. BERLIJN, 21 Augustus. De Oostzee is veilig. Herhaalde verkenningstochten door onze oorlogsschepen gedaan tot de Finsche kusten leverden het bewijs, dat zich op de Oostzee geen vijandelijk schip bevindt. De neutrale scheepvaart dreigt derhalve zuidelijk van Finland geen gevaar. Mülhcmsen. BELFORT, 21 Augustus. Mülhau- sen is door de Franschen bezet. Zij ver meesterden een batterij van zes stukken met caissons en 18 andere caissons. Professor Karl Baedeker gesneuveld. Uit Jena wordt gemeld, dat de hoog leeraar in de natuurkunde aan de hooge- school te Jena, prof. Karl Baedeker, in ©en der grensgevechten gesneuveld is. Japansche voorbereiding. Mag men den Berlijnschen redacteur van de Köln. Ztg. geloof schenken, dan is ook de deelneming van Japan in den oorlog reeds lang tevoren overwogen en voorbereid. Men beschouwt lner, schrijft de corres pondent, den eisch van het Japansche ulti matum als een door niets gemotiveerden overval en de vorm van een ultimatum als een doorzichtige truc. Men ziet daarin een nieuw bewijs, dat Engeland de omsingeling en overval van den gehaten mededinger lang van tevoren heeft voorbereid. Nog kort geleden heeft ons de hier ge vestigde vertegenwoordiger van Japan huichelachtig verzekerd, hoezeer hij het be treurt, dat ziju landgenooten door de ver scherping van den toestand de gelegenheid werd gesloten, verder onze modelinrichtin gen te bestudeeren, en de verzekering go- geven van Japan's onzijdigheid. Toen was het plan van Japan's optreden zeker reeds kant en klaar en Japan wachtte slechts op een toeken. Thans wordt ook bekend, gaat de .bericht gever voort, dat onder de in grootoa getale hier vertoevende Japansche 'studenten, polytechnic! en assistent-arteen, reeds de vorig© week een levendige beweging werd opgemerkt, en dat klaarblijkelijk oproe- pmgsmandaten of aanwijzingen tot ver trek, onder hen verdeeld we-rden. Stilletjes en zonder opzien te wekken bleven de Ja panners de een na den ander weg, en wel dra was er geen méér te zien. Allen zegden hun gemeubileerde kamers onder voorgeven van een noodzakolijken reis op; ook de hier bestaande Nippon-club, het verzamelpunt der Japanners, liep leeg. Daarentegen heersebte in de ambassade groote drukte. Zij wordt thans streng be waakt. Het is te wenschen, dat de toonee len, die zich afspeelden, toen voor ecnigen tijd het- gerucht ging, dat Japan aan Rus land den oorlog verklaard had, en licht- gdoovigen aanstonds vriendschappelijke demonstraties hielden, zich thans niet in sstelden zin herhalen ter wille van onze landslieden in het Verre Oosten. De oorrespondent gaat dan verder na, in hoeverre het optreden van Japan is gemoti veerd door het Britsch-Japansch tractaat van 1911 en komt tot de slotsom, dat dit niet het geval is. ROME, 22 Augustus. Het lijk van den Paus is te 9 uur 30 naar de basiliek van St. Fieter overgebracht. Aan den in- drukwekkenden stoet' namen twee en twin tig kardinalen deel, aan wier hoofd den Camenlengo Delia Valpe ging, verder tal van bisschoppen, aartsbisschoppen en ver tegenwoordigers van de religieuze instellin gen. Het Kapitel van Sb. Pieter nam bij den ingang van de Basiliek bet lijk over, dat tot hij het altaar werd gedragen, waarna de absolutie werd gegeven in het bijzijn der kardinalen. Vervolgeus werd het door acht palfreniers gedragen naar de Sakrameutskapel, waar het tentoongesteld wordt. Do edelgarden verrichten den eerebewaking. Te 11 uur 15 was de plechtigheid a-fge- loopen en werd het publiok toegelaten. Dui zenden, die reeds buiten wachtten, defileer den langs het lijk. Op het plein van Sb. Pieter oefenen evenals in de kerk zelf karabiniers den ordedienst uit. 'In den Blzas. PARIJS, 20 Augustus. Een offi cieelo mededeeling zegt, dat de Fransche troepen een groot succes behaalden in den Elzas, tusschen Miilhausen en Altkirch. De Duitschers trokken op den Rijn terug. De gevechten in Lotharingen waren minder gunstig dan de vorige dagen. De Franscho voorhoede stiet op sterke posities en werd door een tegenaanval tob den terugbocht gé- dwongen op den hoofdtroep aan heb kanaal tusschen de Marne en den Rijn. Oproepi/ïg onder de wapenen. WEENEN, 21 Augustus. Bij gisteren uitgevaardigde bekendmaking worden voor den dienst opgeroepen alle reservisten, die voor het binnenhalen van den oogst waren vrijgMaten, alle aanvullingsreservisten, en alle landweermannen, om zich 24 Augustus aan te melden. Voorts zijn tegen 24 Augustus opgeroe pen alle reservisten en aanvullingsreservis ten der Hongaarsche landweer, die reeds waren opgeroepen, doch als overcompleet met verlof waren gezonden, evenals alle in dit jaar aangewezen, maar nog niet opge roepen recruten, de eenjarige 1 rijwilligers en de aanvullingsre&ervisben, en tegen 25 Augustus alle 42-jarige en jongere land- stormplichtigen van Oostenrijksche en Hon gaarsche nationaliteit, die vroeger gediend hebben. IIet. Japansche ultimatum. LONDEN, 21 Augustus. Het Ja pansche gezantschap te Londen heeft tob dusver nog geen bericht uit Tokio of van elders ontvangen omtrent Duitschland's antwoord op het Japansche ultimatum. Do gesteld© termijn loopt Zondagmorgen 3 uur Londensche tijd af. Bededag in Engeland. LONDEN, 21 Augustus. Er zijn heden in het geheele land godsdienst oefeningen gehouden, waar Gods zegen voor de strijdende l©geris werd inge roepen. De koning, de koningin en prinses Mary woonden den dienst in Westminster- abdy bij. Er zijn vroegdiensten gehouden in de kerken van de voorsteden van Londen. Een talrijke menigte uit alle standen woonde den dienst in St. Pauls bij. Do kooplieden uit de City begaven zich ter ker ke alvorens zich met hun zaken bezig te hou den. Ook vreemde bezoekers werden in me nigte bij den dienst opgemerkt, voor het meerendeel Amerikanen en Franschen. Ve len toonden diepe ontroering. De hedenavond in St. Pauls Cathedral gehouden dienst was het hoogtepunt van den bededag. De samenkomst had tevens do beteekenis van een plechtigaf6cheid van meer dan duizend officieren en manschap pen, die in actieven dienst gaan. De Lon densche soldaten van heb territoriale leger met 250 verpleegsters en genees&eeren wa ren aanwezig. De Lord Mayor en de mayors der boroughs vertoonden zich in hun statie gewaden. De dienst eindigde met een ge zamenlijk aanheffen van heb volkslied. VOOR DE (opgericht in 1843). HOOFDBUREAU Geopend: eiken werkdag van des morgens half 10 tok des avonds half 9 uur. BUBUREAÜX: Bloemgracht 33 Haarlemmerplein 4 BiBderdijkstraat 113 4 Ceintuurhaan 131 „Zeemanshuis" Kadijkspleln 8 Ie v. Swindenstraat 19 Brederodestraat 103 geopend eiken werkdag dos morgens van half 10 tot half 1 en des avonds vou half 7 tot half 9 uur. Mr. TL J. J. POST, Diracteur. GROOTE KEUZE in Haar-, Klooren- en Laarzenborstels, Scheerzeep, Cosmetique, Zeep 0. z. v. Hoewel alles zeer billijk geprijsd is, geven -wij aan Militairen 10 pCt. korting. Lijn Alkmaar—Nieuwediep en omgekeerd. ZONDAG 23 AUGUSTUS '14. Vertrek van Alkmaar naar Nieuwediep 1s morg. 9 uur, 's midd. LL30 en 's avauds 7,15 u. Vertrek van Nieuwediep naar Alkmaar 'smorg, 7.15 uur, savonds 7.en 11.— u. Geen verhoogde tarieven. DE DIRECTIE. De groote slag in Elzas-Lotharingen Een officieel Dxdtsch overwinningsbericht. BERLIJN, 21 Augustus. D© groot© generale staf deen mede, dat onder aan Statioiiscommandant aldaar. voering yan den kr.oonprina san Bedoren

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4