*6 rjj- Marinezaken. Muziek en Zang. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. um van ZaTerdag Q25 Augustus 1914. 3 Gevorderde Paarden!! (Ingezonden.) Wij hadden het zoo dikwijls met gewichtige gezichten hooron zeggen en ook in vaktijd schriften hooien verklaren„In oorlogstijden zullen we met die veel te voel gevorderde paarden dadelijk uitgespannen zijn; het wordt een débacleü" En wij zwegen maar en dachten: „Konden wij nu zelf maar eens een mobilisatie-oefenmg niet gevorderde paarden meemaken om dat alles daadwerkelijk te kunnen tegenspreken." En ziet, waarachtig het werd mobilisatie en wij wreven in onze handjes en do vordorings- commissarissen bezorgden ons, jongens van de lste Mitrailleurafdeeling, een prachtige hoe veelheid paarden. Alle loi' aan die heeron, wij hebben onze volledige oorlogssterkte thans en het zijn zonder onderscheid jonge eersto-kla^se Hollandfiche prachtpaarden. Wat keken ze vreemd op de binnenplaats der kazerne, zij, die voor 't meerendeel nog nooit op den weg, maar steeds in de wei geloopen hadden 1 Het was nu de heerlijke tijd van „doen" en niet van kletsen. Vlug werden zij gesorteerd en c.q. beslagen en tuigen passend gemaakt en den tweeden mobilisatiedag om 4 uur n.m. reed on ze geheele afdeeling met gevechts- en bagage- trein de kazerne uit naar ons kantonnemont Leiderdorp. Auto's en eleotrische trams en tuf- tufs vonden zij vervelende dingen, maar de vroolijke marschen der 3 trompetters vonden zij dadelijk wel amusant 1 De hoofdzaak kwam echter nog; ze moesten bewijzen leveren, dat ze ook goed waren voor onze afdeeling, voor onze snel verplaatsbare vuurkracht, die ïn zeer snelle gangen over alle terreinen gaat. Welnu, den Sden mobilisatie-dag gingen wij weer „doen", en ziet, na eenige oefening draafde en galoppeerde in colonne en in linie do geheele gevechtstroep met den gevechtstrein over ons groote weiland achter het kantonne- ment en in snelste gangen werden de vrij diepe slootjes genomen. En dit met volle bepakking en alle 3 bedieningsmanschappen op de voor wagens Tegenstanders van gevorderde paarden zul len misschien lispelen„onzin" Maar dit logische argument hebben we uitgescha keld, want wij zorgden voor bewijzenAlbert Frères maakten van deze prestaties een pracht film en de photo kan niet liegen! Maar wij wilden nog meer „doen". Wij hadden nu ook onze oude lichtingen en die moesten gauw even repebeeren met onze juist schietende machines, want misschien heden of morgen zouden wij gebruikt moeten worden. Spoedig dus even het vuren beoefenen uit de duinranden tegen eventueele doelen bij lan dingen, vuren tegen sloepen, langs het strand, langs de duinranden, tegen vliegtuigen enz. En na onze galop-oefeningen gingen we in een rustig drafje met de geheele afdeeling even door al die drukte in Leiden van af ocns kantonnement naar Katwijk aan Zee; mits dien ook op den 3den mobilisatiedag. En van het schieten trokken ze zich weinig aan. En het is nu geen proef van 4 dagen, maar wij zijn haast drie weken bezig en ze zien er uitstekend uit en we hebben nog geen enkelen uitvaller 1 Neen hoor! al komen er in de toekomst ook nog zulke geargumenteerde gewichtige studies over het ongewenschte van gevorderde paar den.... jongens geloof er nooit meer wat van. Onze prachtige gevorderde paarden heb ben bewezen en bewijzen en zullen blijven be wijzen, dat ze alles uitstekend „doen'. Desnoods kunnen wij allen aan onze Hol- landsche paardjes een voorbeeld nemen 1 Mede in deze niet minst gewichtige aange legenheid had men goed gezien; ook dit ge deelte der mobilisatie had een uitstekend vlot verloop. Kapitein VERBERNE, Commandant der le Mitrailleurafd. IDIELÏ •vesstuxtg- I- Voor de soldaten. Heb Hoofdcomité van het Nederlandsobe Itoodo Kruis verzocht ons den volgenden op roep te plaateen. In heb perceel Lange Voorhout No. 18 te 's-Gravenhage is ingericht een centraal maga- uijn tep verzameling va-n voor de verschillende ziekenhuizen benoodigdo artikelen (zakmesjes niet te vergeten), waaronder ook verstaan worden allerlei versnaperingen voor de zieke militairen van leger en vloot, als: sigaren, ta bak (rook- en pruim-), pijpen (Liefst van hout), chooolade in poeder en tabletvorm, limo nade, wijn, cognac, geconserveerde groenten en vruchten, jams, eau de cologne, enz. enz. Inwoners van Nederland! Helpt ons bovengenoemde en andere niet ge noemde zaken samen te brengen, opdat hot onzen militairen, die leven en gezondheid veil hebben voor heb vaderland, aan niets ontbreko. Zendt wat gij maar ©enigszins missen kunt, aan bovengenoemd adres. Huisvrouwen! Ziet uwe kelders en provisiekamers na; veel zult ge nog daarin vinden, wat hier mogelijk nuttiger gebruikt kan worden. Wijnhandelarenl Ieder geve van zijn voorraad een heel of half anker, liefst Bordeauxwijn, en onze kelders zijn iu minder dan geen tijd gevuld, om even spoedig weer geledigd te worden. Winkeliers! Ook in uwe magazijnen zal nog veel zijn, wat voor het goede doel gemist kan worden. Zendt het alles en bedenkt: bij mobilisatie is spoed een eerste vereischte. Coöperatieve Vereenigingen! Wilt in dit geval niet alleen voor uwe eigen leden maar ook voor zieken en gewonden, niet- leden, zorgen. Sluiting aanmelding vrijwilligers. Do Minister van Oorlog brengt ter alge- mee no kennis, dab de gelegenheid om zich als vrijwilliger bij de landmacht te verbinden, tot Birder order voor alle korpsen gesloten is. Alleen gewezen, onderofficieren (niet korpo raals), die zich opnieuw tvenschen to verhinden, kunnen voorloopig tot eene verbintenis voor onbcpaalden tijd worden toegelaten. De onderwerpelijke maatregel treedt dadelijk in working, met dien verstande, dat zij die bij militair geneeskundig onderzoek reeds worden goedgekeurd, alsnog kunnen worden aangeno men. („St.Ot.") O Ule&C. ling, voorzitterH. van Raayen, secr.pastoor Van Beurden en ds. F. W. Drijver, peuningm. De Chr. en Kath. militaire tehuizen worden gesloten, terwijl de gebouwen ter beschikking van het comité blijven. Men hoopt reeds a.s. Maandag dit tehuis te openen. Militaire inspectietochten. De Koningin maakte Donderdag en Vrij dag militaire inspectietochten binnen Landstormafdeslingen. Daar het gebleken is, dat herhaaldelijk ver zoeken inkomen, om wapenen, munitie enz. van vereenigingen, waarvan de leden niet of voor het tegenwoordige nog niet de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger bij dén landstorm, wordt van bevoegd© aijde er de aandacht op gevestigd, dat geen wapenen, enz. worden verstrekt, dan nadab aan de eischen is voldaan, vermeld in do desbetreffende rege ling ui. toezending van d© duplicaat-verbinte nissen, van het duplicaat-prccesverbaal van be- ëediging van den commandant en van de ge neeskundige verklaringen. Het Interneeringskamp. De oommandant van het Interneeringsbureau te Alkmaar bezocht dezer dagen te Bergen het kamp waar de Duitsche soldaten verblijf hou den. Naar ons ter oore kwam, is op last van den Minister van Oorlog den jeugdigen Duitsohen padvinder verlof verleend, naar zijn Heimath terug to keeren. Hij is reeds door zijn vader afgehaald en vertrokken. Militair Tehuis te Maarden. Te Naarden is opgericht een neutraal mili- r faur tehuis. Het comité, bestaat uit da. Bijeenkomsten voor Militairen. Do afdeeling Amsterdam der „Centrale Organisatie voor de religieus© en moreele ver heffing der Joden in Nederland" heeft in samenwerking met de Rabbinaten der Ned. Isr. Hoof dsnj agoge en Port. Isr. Gem. te dezer stede, de vereenigingen „Handwerkers Vrien denkring", ^Betsalel", „Joodsch Littéraire Club", „Toutseous Chajiem, de Ver. vpor Joodsche militairen en de Ver. tot bevorde ring der belangen van het Jodendom" het be sluit genomen gezellige bijeenkomsten voor militairen te ovgamseeren. De Ver. „Beurs voor den Diamanthandel" en „Handwerkers Vriendenkring" waren zoo welwillend hare lokalen gratis ter beschikking te stellen, ter wijl de Ver. „Betsalel", „Toutseous Chajiem" en J. L. C. hare bibliotheken in bruikleen afstonden. Behalve het geven van gelegenheid tot het lezen van boeken en couranten, het schrijven van brieven enz. zal bet uit voor noemde Vereenigingen gevormde comité eenige malen per week avondjes van meer gczelligen aard beleggen. De bijeenkomsten zullen van Maandag a.s. af Zondag-, Maandag- en Dinsdagavond gehou den worden in do gebouwen van Handwerkers Vriendenkring, N. Achtergracht 140144, en op de overige avonden in de Beurs voor den Diamanthandel, Weesperplein. Do lokalen zijn van s avonds 710 uur ge opend. Hulp aan en verzorging van gewonden. De afdeeling Amsterdam der Ned. Ver. E. H. B. O. stelt zich voor, aan een tweede dui zendtal dames en hoeren do gelegenheid te ge ven oen spoedcursus in het verleenen van hulp aan gewonden te volgen. Deze cursussen wor den gedurende zes achtereenvolgende dagen des middags of 's avonds gehouden. Zij die daar voor in aanmerking wenschen te komen, kun nen zich met vermelding van voornaam, naam, geslacht en woonplaats, Schriftelijk opgeven bij de bestuursleden: J. Leda, arts. Jan Luyken- straat 45; J. J. Kroon, Ceintuurbaan 253; dr. Max Juda Jr., Prinsengracht 31. Do inschrijving sluit Zaterdagavond. Ter te gemoetkoming in de kosten wordt al» mini mum-bijdrage 2.50 geheven, te voldoeu op de eerste les. Bij de oproeping gelieve men de op roepkaart, een driekantige doek en twee Cam- briezwachtels van zes en acht c.M. mede te ne men. Bij de aangifte vermelde men of men 's middags of 's avonds de lessen wil volgen. Daar, door het beginnen der scholen, het be stuur voor de middaguren de beschikking ver liest over de gemeentelijke inrichtingen van onderwijs, verzoekt het eigenaars van groote gebouwen, die voor het goede doel deze voor de lessen willen beschikbaar stellen, zoo noo- dig tegen een matige vergoeding, daarvan me- dedeeling te doen aan het adres van aen heer J. Leda, Jan Luykenstraat 45. Van Speyk's gelofte. Geen angst voor het wraakgierig gepeupel, geen tijdelijke zinsverbijstering door opge wondenheid of overspanning ais gevolg der oogenblikkelijke omstandigheden, maar ter nakoming van eon door alle Kameraden, Offi cieren der Scheepsmacht vóór Antwerpen, plechtig afgelegde gelofte, deed do Komman dant van K a nonneer boot No. 2 den hem toe vertrouwden bodem, .tot gew.oküfle brengen, met opoffering van eigen leven. Bedoelde gelofte werd afgelegd op 19 Decem ber 1830 naar aanleiding van hetgeen aan Zr. Ms. Korvet „De Komeet" overkwam en waar over wij in het verslag van Kolonel J. C. Koopman, Kommandant van die Korvet, het navolgende vermeld vinden„Overeenkomstig den bestaanden wapenstilstand, woei van mijn smaldeel de witte of parlementaire vlag. Die vlag werd echter door de opstandelingen dik werf grof beleedigd. Zoo was op den 19 Dec. 1830 door een hevige stormvlaag mjjn onderheb bende bodem „De Komeet" tot bijna tegen de kade der stad gedreven, toen een juichend toe gesnelde losbandige menigte met helsche vreug de in bet hart, zich gereed hield om, indien het vaartuig tegen den wal mocht geraken, op het zelve te springen en ons te overweldigen. Een mijner Officieren, de brave Luitenant ter Zee lo kl. Voigt, stelde mij voor en verklaarde zich bereid, met een brandende lont plaats te nemen vóór de welgevulde kruitkamer, om indien het gespnis aan boord mocht komen, op mijn eerste order, den brand in het kruit te steken en den bodem in de lucht te laten springen. Een kort maar krachtig woord van goedkeuring een hartelijke handdruk aan den welberaden zeeman het overreiken van den sleutel mij ner cassette, waarin ik dien der kruitkamer bewaarde 't was het werk van één oogwenk. Ik gaf toöroepender wijze aan den Generaal van der Smissen, dien ik op de kade onder scheidde, kennis van ons voornemen, dat zich niet alleen tot een bedreiging bepalen, maai waartoe (zoo mogelijk met redding van het volk) in werkelijkheid overgegaan zoude wor den, indien men het ondernam ons aan te ran den. Het moest een onberekenbare schade aan de stad zelve hebben toegebracht. De voorraad buskruit, dio zich aan boord bevond, was aanzienlijk. Gelukkig bedaarde do stormvlaag env kwam ik met „De Ko meet" weder op stroom. Die trek van onverschrokkenheid van den bij mij immer hooggeacht en, nu overleden Voigt, moclit niet onvermeld blijven. Vooral niet, omdat het on middellijk gevolg was, dat alle onder mijn be velen dienende Officieren zich plechtig verbon den, om, zoo éénmaal gebeuren mocht, dat een hunner op een dusdanige .wijze door bet ge peupel werd aangerand en moest onderdoen, de voorkeur te geven aan een wissen dood boven een smadelijke behandeling en nooit te zullen dulden, dat de geringste inbreuk gemaakt werd op Neerland's roem of de eer der vlag". ,Op verlangen der Kommandanten werd met dat oogmerk aan ieder hunner zelfs meer der buskruit verstrekt. Eenigen tijd daarna (5 Febr. 1831) was bet heldenfeit van den on- vp.rgotelijken Van Speylc het overtuigend be wijs^ dat een Nederlandscb Zeeofficier onwrik baar is in de verdediging der hem toeveitrouw- de vlag, en zijn gegeven woord, tot eiken prijs weet gestand te doen". Hoe zeer Van Speyk steeds gewaardeerd werd als bedaard en in "kalm overleg handebnd persoon, blijkt uit de opdracht aan hem ver leend tot het vormen der voorhoede van de flotille voor Antwerpen ter vervanging van den Kommandant van Kannonneerboot No. 9, welke 11 Januari 1831 wat overhaast tegen over de opstandelingen was opgetreden. Koio- nel Koopman schrijft daarover aldus: „In dergelijke omstandigheden en op oen plaats, waarop geheel Europa de aandacht vestigde, werd beradenheid on bedaardheid vereischt; en daar het mij voorkwam, dat Luitenant S. in allen gevalle ©enigermate te driftig had gehandeld, begreep ik hem de voor hoede te moeten ontnemen en gelastte den Luitenant te zee 2e kl. Van Speyk (mij beleend als een bedaard en steeds met veel overleg han delend officier) dien post over te nemen. En nu nog ten slotte een aanhaling uit het verslag over de daad van 5 Februari zelve. Koopman meldt: „Inmiddels de vaartuigen opnieuw voor ijsgang hebbende moeten vloch ten, waarbij "ik den Luitenant Van Speyk mede op zijde van het Vtaamsche Hoofd liet halen, bespeurde ik den 4 Februari dat de rivier we derom genoeg vrij van ijs was en beval derhalve den 5 Februari des morgens, de flotille weder om op stroom te halen. Van Speyk begaf zich dan aa gok ytexx. mefc fiogt Raar. hs» toevertrouwde post vóór Austruweel. Alle boo ten lagen reeds op haar plaats, en weldra zag ik ook van het Vlaamsche Hoofd, dat Van Speyk spoedig de zijne zou bereiken. Het woe. echter hard uit het W. N. W., zoodat, toen Van Speyk het anker voor Austruweel wierp, (waar de grond niet overal even goed hondend is) de boot doordreef met genoegzaam stil, (dat is zonder tij) doch onstuimig water. Door den wind werd de boot sterk naar den hoek gedre ven, dien de Schelde, Antwerpen voorbij geloo pen, aldaar vormt. Teneinde den wal te mijden was het noodzakelijk weder zeil bij te zetten, om met eenige slagen naax de vorige plaats op te werken. De boot weigerde echter (steeds meer den wal naderende) te wendenen een tweede evenzeer mislukte poging, om door den wind te geraken, zette de boot eindelijk, juist bij het Fort St. Laurent, op den wal. Van het Vlaamsche Hoofd zagen mijn oogen, die immer de boot gevolgd waren, een tallooze menigte naar de plaats toesnellen. Ik begaf mij onmid- delijk in mijn sloep om mij derwaarts te spoe den en ontwaarde met verbazing, terwijl ik mij reeds met mijn sloep in de nabijheid bevond, dat na weinige oogenblikken, de van de gaffel waaiende Nederlandsche vlag omlaag werd ge rukt. Vóór ik nog tijd had, mij aan den loop mijner gedachten over te geven of verkeerde gevolgtrekkingen over de handelwijze van den Kommandant te maken, dreunde mij reeds een zware slag in de ooren en verloor de kanonneer boot zich in licht en rook, welke opgetrokken zijnde, zich toen geheel ontredderd voordeed zonder echter geheel uiteen te zijn. De mast stond nog; de romp droeg alle sporen der uit barsting. Alles was bet werk van zeer weinige oogen blikken geweest' Volgens verdere mededeelingen van Koopman schijnt het aantal der aanranders enkele dui zenden te zijn geweest. v. d. P. Te Londen wordt de oorlog verklaard aan Duitsche muziek. Daily News deelt mede, dat op bet Promenade-concert van Zaterdag j.l. Rich. Strauss' Don Juan ver vangen werd door het Capriccio italicn van Tsjaikofski, en dat het Wagner-concert van Maandag veranderd is in een uitvoering met 'n Fransch-Russisch programma. Er wordt ernstig over gedacht al de werken van do levende Duitsche en Ooetcnrijksche componisten te boycotten. Het vaderlandslievend gevoel, dat hier uit spreekt men wil blijkbaar de Engel- sche patriotten ter wille zijn is zoo merk waardig, meent Daily News, dat zij een wetenschappelijke studie waard zou zijn de gelegenheid moge men niet ongebruikt laten voorbij gaan. In den oorlog is ieder soldaat ©en num mer er zijn geen menschenlevens kost baarder dan andere. Toch staan we ©ven in gedachten bij het lezen van enkele namen, want in vredestijd hebben we geleerd ver schil te maken. In het Duitsche leger dienen Richard Dehmel, de dichter, en Walter Bloem, die romans over '70 schreef. In het Oostenrijk- sche Hugo von Hofmannsthal en Walter von Molo. Paul Wegener, de groote tooneelspoler, werd in Oostenrijk als spion opgepakt: hij vertelt in het „Berl. Tageblatt" zijn erva ringen. Ook Frits Kreisler, de beroemde violist, is voor het Ooetenrijksche leger op geroepen. Hij dodfe dienst als reserve-offi cier. Erich Walter, een der bekende krachten van het Lessingth eaterheeft d© wapens moeten opvatten tegen zijn Duitsche gast- heeren. Hij is, geboren te Dorpat, ge- Bij de Kaart. Luik en Brussel in handen der Duitscbers, gaat het Duitsche leger nu af op Ant werpen Waarschijnlijk niet. De Duitechera zullen deze sterke vesting wel rechts laten liggen, zoo als zij het Namen links doen. Dat koet hun weliswaar oen bedekkings- leger, maar Antwerpen is zoo krachtig ver sterkt, dat Duitschiand zich niet met een beleg, dat lang zou kunnen duren, zal op houden. Dit is natuurlijk maar een veron derstelling, doch die de waarschijnlijkheid voor zich heeft. Bij bovenstaand kaartje kunnen wij nog heft volgende meodeelen De vesting Antwerpen heeft groote voor- deelen al9 centraal reduit voor een groote troepenmacht. Als handelsstad is Antwer pen voorzien van groote opgestapelde voor raden levensmiddelen, die het een lang be leg kunnen doen uithouden, en het in staat stellen zoowel voor de bevolking als voor de legermacht in bet onderhoud gedurende ge- ruimen tijd te voorzien. De vesting Antwerpen werd indertijd aangelegd door den Belgischen vestingbouw kundige De Brialmont, en van zijn vesting dateeren de zoogenaamde forten der 2e ver- dedigingsliniën, die vlak om de stad zijn aangelegd en die onderling verbondon zijn door een verbindingslinie met geechutstan- den en inrichtingen voor troepenlogies. Wie met den trein Antwerrpen binnen reed, herinnert zich, dat die linie ook in vredes tijd voor kazemeering en oefeningsterrei nen werd gebruikt, en dat van uit den trein, men daar steeds manschappen en geschut kon zien. De nieuwe fortenlinie, die later is aan gelegd, en waarvoor in 1906 een bedrag van 65 millioen francs werd aangewezen, ligt op zeer grooten afstand van de stad. Zij bestaat uit een groot aantal forten, op onze kaart aangegeven, die gemiddeld 10 tot 16 K.M. buiten de stad Eggen. Som mige dier forten liggen vrij dicht bij de Nederlandsche grens, zooals een blik op de kaart, die wij hierbij opnemen, kan doen zien. Enkele gedeelten der stelling kunnen worden geïnundeerd. De forten XIX, Dael, en I, Berendrecht, zijn nog niet aangelegd. De geheele stelling insluiten zal door den korten afstand van de noordelijke forten, somtijds niet meer dan 2 K-M., van de Nederlandsche grens, zeer moeilijk zijn. Voor een uitval van het Belgische leger in den rug der Duitsche troepen kan echter voldoende worden gewaakt. Ds. H. Pierson. Toen ds. H. Pierson Maandag 3 Ang. Zet ten verlaten zon, bleek dat ondoenlijk. Hij is nu gebleven en zal voorloopig Zondags weer preeken, „zoolang er geen licht komt in de duisternis." Vanwege H. M. de Koningin-Moeder ont ving ds. Pierson een hartelijk schrijven van waardeering bij het neerleggen van zijn arbeid (Ned.) Kardinaal Van Rossum candldaat voor hot Pausschap. Onze correspondent te Parijs seint Do „Matim'-correspondent te Rome, de mo gelijke candidaten voor hot Pausschap bespre kend, zegt dat de Candida tuur van kardinaal Van Rossum gesteld zal worden en dat deze alle stemmen van kardinalen op zich zal ver eenigen, die een anti-Italiaansche manifestatie willen uitlokken. Sport. De N. V. B. en het Leger. De Commissie voor Militair Voetbal van den N. V. B., daartoe door het bestuur gemachtigd, brengt ter kennis dat het, gezien de animo tot het beoefenen van het voetbalspel ook tij dens de huidige mobilisatie, besloten heeft op schriftelijke aanvrage van den compagnieeom- mandant gratis per oompagnie een voetbal ten gebruike aan te bieden, terwijl tevens verschil lende propagandageschriften als spelregels, enz. gratis op aanvrage zullen worden verstrekt. De commissie zal de a'anvTagen na volgorde van inkomst doen uitvoeren terwijl getracht zal worden het materieel omgaande toe te zenden. Aanvragen daartoe worden ingewacht bij het secretariaat van den N. V. B. van Boetzelaer- laan 29, 's-Gravenhage. Mededeeling over adresseering. Het is wenschelijk gebleken om nog eens de aandacht te vestigen op de wijze waarop brieven aan militairen moeten worden geadres seerd. Op het adres moet voorkomen: Naam. Verder bij'v.Hoofdkwartier (Algemeen of v/h. veldleger), Stafkwartier (eener Divisie), Brigade, Regiment, Bataljon, Afdeeling, Com pagnie, Batterij, Eskadron, Linie of Stelling, oorlogsschip enz., waarbij of waarop de ge adresseerde is ingedeeld, dit zoo nauwkeurig als mogelijk is. Als 'voorbeelden kunnen dienen Aan den Heer -« Post zegel. Veldleger. Hoofdkwartier. Aan Post den Heer zegel. b. H. Ms.— Stelling van den Holder. Aan den Korporaal 2e Compagnie lie Bataljon le Regiment Infanterie. Veldleger, He Divisie. Do verzending voor den geadresseerde ge schiedt dan door de zorg van den veldpost- dienst, waaraan „de gewone gost ..do .stokken Een Jubileum. Men schryft ons d.d. 19 Aug. uit Vierpol- ders In verband met den verjaardag van den ser geant-ma joor-adminiatrate u r G o r a r <1 u a l o- lianne» Otten, van de 2o compagnie, 33e Landweerbataljon, brachten zijn vio kamera den hom hedenmorgen, roods zeer vroeg on wel vóórdat de dienst begon, <x-n "are ovatie, bij gelegenheid waarvan zijn lessenaar op smaakvolle manier allerkeurigst mot mruit- groen, rozen en oranjobloorncn versierd was. Verschillendo speech©#. werden gehouden. Zichtbaar getroffen door oen zoo onverwachte ovatie, was het den jubilaris bijna to machtig zijne gevoelens van daok, don kameraden, dio hem als een rechtschapen on goed soldaat ken nen, over te brongen. Het cadeau, bestaande uit een zilveren hor loge met dito ketting, waaraan si/uiensnijder bevestigd, nam do jubilaris in dank aan, cuz verzekerende, dat hem deze dag als een vergefelijke in herinnering in do vroege ochtondui den gansohon dag, 1 waarlyk niet aan belangstelling Vele gelukwenechen, o. a. van den comronn- dant Tak Nieuwland, kapitein Baudoin, den le-luitenant Van der Rest, den officier van gezondheid Stoltz gewerden majoor Otto:)go- paard gaande met stoffelijke b!ijken van sym pathie. jubilaris in dank aan, cu« hem deze dug als een on- nnering zal blijven. Verder nduren, alsmede gedurende g, heeft hot majoor Ottca >elang5telling ontbroken. M. C. L. Staring t- Donderdagavond overleed na een langdurig ziekbed, in den ouderdom van 75 jaar, de heer M. L. C. Staring, oud-majoor der artillerio, vele jaren hoofdredacteur-directeur der „Dor- drechtsclie Courant". Hij was tot op hoogon leeftijd werkzaam in verschillende besturen cn ccllegea, wae destijds hoogheemraad, later dijk graaf van het waterschap De Tier Polders. Even 't Kanaal over. Een oud-officier schrijft ons: Dezer dagen maakte ik van do oonigo gelegenheid om naar Engeland te komen ge bruik en stoomde te 11 uur 's morgens Vlis- singen uit met de „Mecklenburg" van de Zeeland Mij. Onder de passagiers werd geen woord Duitsoh gesproken, een bewijs, dat bij de toelating Duitechera en Oostenrijkers waren geweerd. Wol trok een groep Japanners, 15 man sterk, mijne aandacht, die uiterst levendig werden, toen wij bij het eerst© Engalsohe lichtschip rondom rookplmmpjee zagen opstijgen en hoog in de lucht een blijkbaar Engelsch lichtechip in onze richting zagen naderen. Het, den vol genden dag openbaar gemaakte ultimatum van Japan aan Dniteofaland, gaf de verklaring van bun overtocht. Blijkbaar had men ons spoedig herkend en cirkelde de groote sigaar langzaam zuid waarts. Intusschen waren de rookpluimen tot onderzeeërs aangegroeid en verhieven zich de hoogo donkore rompen van eenige torpedo vernielers uit de kalme zeevlakte. Dichter bij de zandbanken was een pantserschip aan poffen, zich oefenende op voor ons onzichtbare doelen. Bij de Goodwin's lichtechejon ontdokten we in Noordelijke richting, in een regelmatige lange linie, een tweed© eekader van verkenners en toen wij de haven van Dover naderden, zag ik de Japanners hollen over de dekken, en - elkaar wijzen op de vele grauwe oorlog»- schoorsteenen die boven de hoog© kaaimuren zichtbaar waren. Statig gleed onze „Mecklenburg" over de schier verlaten zeevlabto, en 't was een merk waardig gevoel op de Kanaalreis, in een pas sage, die in vredestijd wellicht de drukste der wereld is, slechts één koopvaardijschip te heb ben ontmoet, de „Oranje-Nassau, eveneen» voerende onze dierbare driekleur. Slechts de Engelsche oorlpgsvlag en hefc Nederlandsche Rood-Wit-Blauw waaiden over de golven. Voor de Amsterdamsche militairen. j Nu „Ons Huis" in de Rozenstraat zoo ge lukkig geweest is, zijn belofte aan de Luurb- genooten, ten aanzien van de zomorvacantie voor hun kinderen, geheel te kunnen vervul len en inderdaad 60U jeugdige buurtjes een genotvoile vacantie gehad hebben; kan het zijn ruimte, tijd en werkkracht weer aan andere belangen wijden. Na ingewonnen gevoelen van den Plaatsolij- ken Commandant i3 besloten, dat do leeszaal van „Ons Huis" dit jaar niet als anders een maand lang gesloten zal worden, maar dat zo van Donderdag 20 Augustus af eiken werkdag van 25 uur 's middags en van 710 uur 's avonds en 's Zondags van 10 uur 's morgen» tot 10 uur 's avonds zal geopend zijn, uitbui tend voor militairen, die er kosteloos toegang zullen hebbenzij vinden er behalve dag-, week- en maandbladen, vakbladen, tijdschrif ten enz., ook de geheele uitgebreide biblio theek (ongeveer 6000 boeken) tot hun beschik king; d.w.z. niet alleen goede romans en an dere ontspanningslectuur, maar ook vakboeken op allerlei gebied (landbouw, nijverheid, han del), werken over geschiedenis, land- en vol kenkunde, natuurkennis enz. in ruime ver scheidenheid. Er zal ook gelegenheid zijn tot het schrijven van brieven, enz. Het bestuur van „Ons Huis" hoopt, dat velen gebruik zullen maken van deze gelegen heid tot geestelijke ontspanning en ontwikke ling- De directie van de Amsterdamsche Jonge mannen Vereeniging, overtuigd dat het in hooge mate gewenscht en noodzakelijk was, dat er voor de Amsterdamsche militairen, thans aan de grenzen vertoevende, ver van huis en vrienden, iets werd gedaan opdat zij zouden ervaren, dat Amsterdam heD niet wergat, heeft gemeend pogingen in die richting te moeten aanwenden Waar velen in Tilburg en omgeving zijn in- kwartierd. is het de directie mogen gelukken, de beschikking te verkrijgen over liet gebouw van de Kon. Liedertafel, (met groote concert en nevenzalen), t© Tilburg, en dit gebouw ala een tijdelijk A. J. M V.-gebouw te kunnen inrichten. Het is Maandag jl. als zoodanig in gébruik genomen en menige jonge man zal, naar de A. J. M. V. hoopt, in zijn vrije uren, na den dienst, aldaar een aangenaam tehuis vinden. Ook heeft de A J. M. V. door vriendelijke bemiddeling harer agenten Zaterdag l.L bij Amsterdamsche sigarenhandelaren en leveran ciers een inzameling gehouden, met dit resul taat, dat er naar de grenzen kunnen worde; i' gezonden ruim 13,000 sigaren, circa 6000 sée retten, benevens een groote boeveelheid tab a*. Het adres der Vereeniging is: Amstcümte, Amstel 228, Amsterdam, telefoon 6227 N. Belgische uitgewekenen. Bij het Nederlandsche Comité tot steun van de Belgische slachtoffers is gisteravond oen telegram ingekomen van den burgemeeêter van Valkenburg, waarin wordt meegedeeld d»t in het naburig© gehuoht Noorbeek zijn aangeko men ongeveer 250 vluchtelingen uit België, nagenoeg allen vrouwen en kinde ren, in hoogst deerniswekkenden toestand. De mannen waren als krijgsgevangenon opge zonden naar Aken. Het C-omité heeft onmiddellijk geld naar Val kenburg gezonden om in de eerste behoeften van do ongehikkigen te voorzien. Uit nadere be richten blijkt echter, dat do nood bij doze van alles beroofden zoo nijpend is dat de middelo waarover het Comité thans beschikt, niet toe reikend zijn, daar ook voor Maastricht en voortdurend grootere bedragen noo- >^difc aajn. Hot .Comité .doeAderh

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 3