Laatste telegrammen, AllerSei. ADVERTENTIËÜ SPAARBANK STAD AMSTERDAM Singei S44»S48. PE boIjDATmivrcouR AKtt van. Donaeraag; 20 Augustus X o x -4. Vreemdeling aangehouden. Door patrouillecrondo militairen is to Zevo- naar aangehouden een Dmtsck sprekend per soon, in t bezit van een landkaart, die hij op het naderen der soldaten, wegwierp. De man gaf voor leeraar te zijn on wilde zich in do rich ting Didatn begeven. Bij een landbouwer had h\j werk gevraagd. Hij is voorloopig vastgehou den. Do lichting 1914. Do Minister van Oorlog woonde Maandag middag in do Maliebaan en den Koekamp ge- ruimen tijd de lichamelijko öefeningon bij van do jongste lichting der miliciens door burger- gymnabtiekonderwijzers geleid. Officieren uit Albanië. De uit Albaueesehen dienst gotreden Neder- landsche officieren, majoors Do Waal, Roelfsema en Sluis, benevens kapitein Sonne, zijn via Bazel hier teruggekeerd en hebben zich voor eeno herplaatsing bij het leger aan gemeld. Do vrijlating van de in Albanië gevangen gehouden officieren Verhulst en Reimers wordt spoedig verwacht. Uitvoer naar Duitschland. Men schrijft van do Pruisische grenzen aan het N. v. d. D.: Aan de Overijselsche grens worden weer be- laujuijke hoeveelheden kaas, boter en groenten in Duitschland ingevoerd. De vrije invoer van vee enz. is wol toege staan naar Pruisen, doch van een Duitschen handel zal voorloopig wel geen sprake zijn. Do handelaars zijn terughoudend, omdat geld voer het verkochte vee moeilijk te bekomen is, en het krediet in Pruisen zeer geschokt is. Bovendien cal de invoer slechts tijdelijk vrij zijn. Komt er to groote invoer, dan wordt deze tijdelijke maatregel opgeheven, zooals bij koffie, thee en cacao reeds gebeurd is. Nederland behoeft zich over den te grooten uitvoer niet bezorgd te maken. V oorzorgsmaatregelen. In een vergadering van B. en W. der ge meente Lonneker met landbouwers uit die ge meente, werd op voorstel der eersten besloten dat de laatsten 1/3 deel van den rogge-oogst voorloopig tot 1 Dec. a.3. ter -beschikking zullen houden van het gemeentebestuur, dat, zoodra het neodig is, dio voorraden geheel oi gedeeltelijk naar gelang der behoefte zal koopen tegen den prijs van den dag. Om zooveel mogelijk werkloosheid te voor komen, besloot men eveneens tot ontginning van woeste gronden. De grenzen open. Men schrijft ons uit Zevenaar Nu Duitschland zijne grenzen voor levend vee heeft opengesteld, hetgeen in bijna 20 jaren niet geschiedde, wordt daarvan reeds een druk gebruik gemaakt, om levende varkens, runde ren en kalveren uit ons land daar heen te vei zenden Het aldus ingevoerde vee wordt aan de grens door een veearts onderzocht. Behalve wagenladingen groenten en fruit, gaan grpote partijen eieren en boter de grens over, tenge volge waarvan do prijzen hier te lande, in den aanvang aanmerkelijk dalende, wederom geste gen zijn. Behalve koffie en thee (en tabak) is nagenoeg alle invoer van levensmiddelen vrij van invoerrecht. De stoomzuivelfabrieken in deze streek konden thans hun werkzaamheden weer hervatten, nu een afzet gebied is gevonden. Boonen. Men schrijft ons uit Beverwijk: Een groote bron van inkomsten voor onze tuinders wordt gevormd door de spersie- en snljboonen. Veel hiervan, gewoonlijk pl.m. 300 wKgons, wordt naar Duitschland verzonden. De oorlogstoestand dreigde ook thans do boonen- campagrie geheel te doen mislukken, wat door onze tuinders na de slechte aardbeienmarkt, al heel slecht kon gedragen worden. Door bemid deling van het Kamerlid voor Beverwijk, den heer mr. Rodenburg, is echter thans een ande ren afnemer gevonaen voor dit artikel, name lijk de gemeente Amsterdam ten behoeve der volksvoeding. In overleg met den heer Rotlieb, secr. der voedingscemcissie, wethouder Wibaut en den burgemeester van Beverwijk jhr. Strick v. Lin- Scboten, is een minimum prijs vastgesteld voor den aankoop van desnoods alle boonen. Geluk kig bleef bij de laatste veiling de prijs echter flink boven het vastgesteld minimum, hetgeen de gemeente Amsterdam echter niet verhin derde toch aanzienlijke hoeveelheden op te Öeen. Een schadepost? Vrijdagmiddag omstreeks vier uur wisselde een conducteur van lijn 2 te Amsterdam een biljet, van tien gulden voor een jonge dame, die bij de halte Valeriusplein de tram verliet. Even later kwam de conducteur tot de ontdek king, dat zij verzuimd had hem het biljet van tien gulden te geven. Tot dusver schijnt de dame haar vergissing niet bemerkt te hebben. Ongetwijfeld zal echter deze mededeeling voldoende zijn om den conducteur voor een leelijken schadepost te behoeden. De soholen In Den Haag. Het plan is om alle openbare lagere scholen te 's-Gravenhage zooveel mogelijk Dinsdag 25 dezer weer te laten beginnen, zoodat de vacan- tio voor deze inrichtingen dien dag eindigt. Naar wij vernemen is tusschen de afd. onderwijs en het Militair Bestuur overeen stemming verkregen, zoodat de kinderen van die scholen, welke thans door militairen bezet blijven, in naburige schoollokalen die niet voor kazerncering gebruikt zijn ondergebracht zullen worden. De schooltijd is aldus geregeld dat aan de eene school van 812 en de andere van 15 uur in hetzelfde schoolgebouw onderwijs ge geven wordt. De vacantie voor de hoogere burgerscholen loopt eerst 7 Sept. af. Een ongeluk. Op het Willemsplein te IJmuiden, schoot gisteren een milicien van het 10e regiment twee zijner kameraden in de beenen, zoodat deze ter verpleging in het Roode Kruis moesten worden opgenomen. Het bleek dat bedoelde milicien na het ein digen van zijn wacht verzuimd had het geweer ontladen. Als oorzaak van het ongeluk gaf "bi}\op het vallen van zijn geweer. Het Zeister Dames-Comité. Het Dames-comité te Zeist ontving berichi van do vorming van sub-comités te Delft, Bennekom, Gouderak, Dordrecht, Enkhuizen, Apeldoorn, Harlingcn, Groningen, Wormer- veer. "Wagcmngen, Avereest, Het Comité Verzoekt nog tc vermelden, dat ook de vraag naar lakens zeer groot is. De Zaandamsche kermis. De Gemeenteraad van Zaandam heeft, in cl'<- verband met de zeer ongunstige tijdsomstandig- maaheden, met algemeen© stommen besloten de huize» rmis dit jaar niet te doen doorgaan. Mocht --- - ,}ter onder betere omstandigheden uit de bur g-rij het verzoek komen om de kermis te hou- dtn, dan zal dit la den Raad gunstig worden ortvangeiu' Voor de gemeentekas beteekent het niet houden van de kermis een geldelijk nadeel van ongeveer 12,000. Erkentelijkheid der Dultschers. Te Emmerik heeft zich een commissie ge vormd, die zich ten dool stelt do echtgenooten en kinderen van personen, die in militairen dienst zijn, te ondersteunen. Naar een lid der commissie ons mededeelde, werd met algemeene stemmen besloten aan vrouwen en kinderen van militairen, die in Nederlandschen dienst zijn, dezelfde ondersteu ning te geven als aan de betrekkingen der Duitschers, zulks uit dankbaarheid, voor de hulp aan do uit België uitgeweken Duitschers in Nederland betoond. Actie van bakkerspatroons. De Jlaarlemsche Bakkerspatroons besloten een actie in to stellen tegen de meelfabrikan ten, wegens de verbreking der contracten, wat niet gooorlqofd wordt geacht. De Zwltsersche trein. De in uitzicht gestelde bijzondere trein om in Zwitserland vertoevende Nederlanders naar het vaderland terug te voeren, zal morgen (Donderdag) van Lindau vertrekken en over Munster te Bentheim aankomen. Cas te Maastricht. Dinsdag werd bij aanplakbiljet door den burgemeester bekend gemaakt dat, met het oog op het gasverbruik, de verordening op do winkelsluiting, die tijdelijk buiten werking ge steld wa6, weer ingevoerd is en wordt den in woners op bet hart gedrukt vooral zuinig te zijn met gasverbruik, daar er nog slechts voor 40 dagen kolep aanwezig zijn. Het doen zinken van de „Aioor". Met een extratrein, tien wagens lang, is Maandagmiddag omstreeks vier uur een gezel schap gestrande" Amerikanen uit Duitschland aan het Centraal-Station alhier aangekomen. De meesten gingen doo* naar Rotterdam, om van daar scheep te gaan naar de Vereenigde Staten. De reizigers droegen strikjes met de „stars and stripes". Ook enkele Japanners be vonden zich onder do reizigers. Met denzelfden trein kwam mede de beman ning van het Nederlandsche stoomschip „Al- oor", van Van Nievelt, Goudriaan'e Stoomvaart maatschappij te Rotterdam. Dit schip, werd, naar men weet, in de Russisch© haven Hangö door de Russen tot zinken gebracht om de haven te versperreude haven zelve werd, naar men zich herinnert, eveneens door de Russen vernield. Kapitein H. Ebe s van do „Alcor" vertelde ons het volgende: We waren den 26en Juli van Rotterdam naar Kroonstad vertrokken met een lading van ruim 5000 ton steenkool. Den Sisten Juli merkten we, dat in de Finsche golf de vuurschepen waren verwijderd en dat de lichten uit waren. Daar we bekend waren met het vaarwater voeren we toch de golf in. s Avonds om elf uur zagerf wo vuurseinenhet bleken een paar Russische torpedobooten te zijn die met gedoofde lichten voeren en waar van er een een schot voor onzen boeg loste om ons te doen stoppen. Er werd naar onze nati onaliteit gevraagd en toen werd ons gezegd, dat de vaart naar Kroonstad verboden was en dat we naar Hangö moesten gaan. Ik besloot daarheen koers te zetten, en ei telegrafische orders van mijn reederij te vra gen. 's Morgens om zes uur van den len Augustus kwamen we op de ree-de aan. Daar vandaan moesten we op last van de Russen naar de haven en toen we in de haven lagen, kwam een officier, vergezeld van matrozen en soldaten, ons aanzeggen, dat we binnen een half uur het schip moesten verlaten. Met dy namiet lieten de Russen de „Alcor" zinken en dienzelfden dag hebben ze ook hun eigen haven geheel v. nield. Kapitein Ebes kreeg van de Russen reisgeld voor zich en zijn bemanning. Bovendien werd hem een verklaring ter hand gesteld, dat de Russen zijn schip met de lading wederrechte lijk in beslag hadden genomen. Over Zweden keerden de opvarenden van de „Alcor" naar Nederland terug, waar ze na een reis van zestien dagen aankwamen. Duitschland cn Japan. Terwijl men niet meer in onzekerheid verkeert over de houding, welke Japan zal aannemen in het groote Europeesche drama de laatste be richten vermeldden het Japansche ultima tum over de ontruiming van Kiautsjau door Duitschland is het pijnlijk in Duitsche bladen van het eind der week, eindigende met 8 Augustus, te lezen, hoe men in Berlijn door verkeerde berichten in den waan werd gebracht, dat Japan de zijde van Duitschland wilde kiezen door aan Rusland den oorlog te verklaren. Op een der avonden van die eerste oorlogs-week verdrong zich een ontelbare menschen- menigte Unter den Linden, en een onbe schrijflijke geestdrift maakte zich van het publiek meester bij het vernemen van het kranten-gerucht, dat Japan den oorlog zou hebben verklaard aan zijn tegenstander in den grooten Russisch-Japanschen oorlog van 1905- Overal waar zich slechts een Japannertje op straat vertoonde en in Berlijn zijn ze niet zeldzaam daar werd zoo'n kereltje door de menigte toegejuicht en op de schou ders getild om te worden rond-gedragen. Voor het hotel Adlon wilde een Japanner een toespraak houden, maar de menschen juichten hem zoo luide toe, dat men geen woord kon verstaan van hetgeen hij zeide. Geschiedenis uit het verleden en heden. Namen, do sterkste Belgische vesting aan dén oostkant des lands, sterker, naar beweerd wordt, dan de bijna twee weken door de Duitschers beschoten forten van I.uik, Namen draagt een grooten naam ui de geschiedenis der krijgskunde. Wanneer de Engelsche hulptroepen de Belgen te hulp komen snellen, za.l bet niet de eerste maal zijn, dat een Engelsch leger hier strijdt. Het was in 1695, dat de Engelschen echter als belegeraars voor de wallen der stad lagen; hun bondgenooten waren toen ironische speling der His torie! Duitsche troepen, in den vorm van Erandenburgersche en Beiersche regi menten. De Engelschen streden er onder het bevel van hun souverein, Willem van Oranje. En het was deze leger-bevelheb- ber, die, volgeDs den geschiedschrijver Mac- aulay, zijn hand legde op den schouder van den Keurvorst van Beieren, uitroe pende: „Zie toch naar mijn dappere En gelschen I", terwijl zijn soldaten ten aan val oprukten. De geschiedenis van Altkirch. Ook het stadje Altkirch bewaart een geschied kundige herinnering aan Engelsche solda ten; het wae namelijk in 1375, dat een troep zoogenaamde «froobootecs"* onder bevel van een schoonzoon van Eduard JU. Enguerrand du Coucy, een poging onder nam, deze plaats te nemen. In den aange bonden strijd tegen het heilige Roomech* Rijk werden een aantal plaatsen in der Elzas geplunderd. Altkirch werd 's morgeni bij het krieken van den dag bereikt, doel naar een legende verhaalt verscheel een teelten aan den hemel, dat de bewonen waarschuwde voor het gevaar, zoodat dt bevolking den aanval kon afslaan. Sedert wordt op eiken 2en Februari eei gedenkfeest gevierd, ter eore van den ver ijdelden aanslag door de Engelsche plunde raars onder de Coucy. D Een burgemeester van Mülhausen. Van den burgemeester van Mülhausen ii '70 is eveneens een herinnering bewaarc gebleven. Hij heette Jean Dollfus, en wa; wellicht de eerste, die in zijn gemeente hef initiatief nam tot den bouw van ooópera- tieve woningen voor gemeente-werklieden en ambtenarendaaraan had zijn stad den naam te danken van ,,la ville ouvrière", ook dank zij de door hem gestichte coöpe ratieve winkels, - waar brood en meel ver kocht werden. Mülhausen verwierf er zijn Europeeschen naam door, zijn kranige burgemeester eveneensen de Koning van Pruisen vereerde hem de orde van den Rood en Adelaar. Maar toen deze burgemeester in den oor log van '70 de sleutels van zijn stad moest overhandigen aan den Pruisischen generaal, zeide hij „Tegelijk met de sleutels van mijn stad, overhandig ik u hierbij mijn orde van den Rooden Adelaar, welke uw koning mij In deze rubriek worden steeds de belangrijkste telegrammen en berichten opgenomen, welke kort voor het afdrukken onzer courant binnen komen. Aangehouden schepen. Volgens het Engelsche weekblad „Fair- play" zijn tot het einde van de vorige week do volgende Duitsche, Oostenrijksche en Engelsche schepen opgebracht: Duitsche: stoomschip „George Har per" (1612 ton), te Grimsby; visschersboot „Else Kunkel" (218 ton), te Aberdeen; stoomschip „Emma Minlos" (1268 ton), te Middlesbrough; stoomschip „Kronprinzes sin Cecilie" (8684 ton), te Falmouth, niet te verwarren met de boot der Norddeutscbe Lloydstoomschip „Prinz Adalbert" (63 ton), te Falmouth; visschersboot „Berlin", te Wyck; stoomschip „Erymanthos" (2934 ton), te Maltazeilschip „Aitege" (52 ton), te Huilstoomschip „Carl Chile, te Car diffstoomschip „City of Bremen", te Car diff; stoomschip „Schwarzenbeck" (1877 ton), te Cardiff; stoomschip „Minotaur", te Middlesboroughstoomschip „Providen- tia" (2970 ton), in het kanaal van Man chester; zeilschip „Gardhana", ten zuiden van de Bermudas-eilan-deneen stoomschip van 4463 ton (de naam wordt niet opge geven) in den Atlantischen Oceaan. Oostenrijksche: het stoomschip „Zicby" (1877 ton), bij Malta; een stoom schip van 2623 ton (de naam wordt niet op gegeven), in Antwerpen. Engels oh e de stoomschepen „Co- 1- 1 j v j- -t- gent" 2051 ton, „President" 1945 ton, ■chook, doch die ik nooit meer nou kunnen gaM„ UM __c,Mtro„ I338 dragen „Nicoya" 3911 ton, „Treglisson" 4265 ton, D „Tresider" 4260 ton en „Juxto" 1302 ton, De waarde van Metz. Het doel van a]]en te Hamburg. Voorts het stoomschip den eersten opmarsch der Fransche troepen „Victorian Transport" 4482 ton te Dantzig. naar Duitschland moet stellig ook Metz zijn Te zamon zijn opgebracht 118 schepen, geweest; in hoever dit doel door hun ooste- met 285. 85 register-ton. lijke legerkorpsen bereikt werd, of niet Hierbij komen nog de vier kunnen wij hier in het midden laten. Het koopvaardijschepen „Königin is echter de moeite waard, in herinnering „San Wilfredo", „Craigforth" ei te brengen, dat indertijd door Bismarck die tezamen 16.197 register-ton juist aan dit strategisch punt een groote hebben, waarde werd gehecht. De generale staf van het Duitsche leger placht toentertijd deze Hulpverleening door den Paus. schatting van Metz te geven: dat Belfort 1Q niet meer dan 8000 man waard was tegen- ROME, 19 Augustus. De „Osser- over Metz 120,000 man. 7. xf0 Romano meldt> dat de Paus last heeft gegeven alle werkzaamheden, die aan kerken en scholen te Rome worden uitge- De Duitsche keizer op het oorlogsveld'voerd, zoolang mogelijk voor rekening van Dit Berlijn werd gemeld, dut de Duit-dra. Heiligen Stoel voort fce tutten, ten sche Keizer Ah opmaakt, om zich te voegen onder de arbeidende klasse bij zijn tegen België en Frankrijk oprukken- 6 em;aeD- de leger. De Duitsche leger-administratie heeft zich reeds lang van tevoren bezig ge- Een "•UaUneUikje. houden met de vraag, hoe men het best De „Köln. Ztg." verhaalt het volgende voor den opperbevelhebber der Duitsche stoute stukje dat aan de Russische grens legers zou zorgen kunnen, indien hij zich zou zijn voorgevallen. met de troepen te velde bevond. Van Een korporlhl en twee man van een regi- weelde is hierbij geen sprake; wel heeft ment cavalerie, wien het wachten op den men er voor gezorgd, dat de Keizer prac- vijand wat lang viel, waagden zich bij een tisch en comfortabel gehuisvest wordt, waar patrouille wat verder in 't vijandelijk ge- hij zich ook mocht bevinden. .ned, dan hun voorgeschreven was. Zij icwa- Dus heeft men voor hem een woning men daarbij aan een gehucht, dat voor ontworpen, die hoe eenvoudig ook, toch enkele dagen door de Russen was afge- alle beschuting biedt tegen koude en regen, brand. Het is een gebouwtje van hout, dat door Tot hun verbazing zagen zij licht in een ijzer-verbindingen aaneen wordt gehouden; schuur. Zij slopen naderbij en zagen een zooals sommige verplaatsbare zomerhuisjes majoor met 15 man van zijn afdeeling wordt het in elkaar gezet, en ziet er dan vodkidrinken en sigaretten rooken Luise' „TyBla", inhoud niet onaardig uit. De deelen, waaruit de wanden zijn samengesteld, sluiten water dicht aaneende vloer wordt gemaakt van eiken houten deelen, die op maat zijn ge zaagd, en slechts ter plaatse behoeven te worden neer-gelegd. Do geheele oppervlakte van het gebouwtje bedraagt nog zestig vierkante meter. De hierbij behooren-de meubelen zijn heel licht en van gevlochten riet. Er zijn twee kamers, de een slaap kamer, waar een veldbed gereed staatde andere kamer ia voor arbeid besterad. Het opbreken en opzetten gaat uiterst vlug; ook zijn er geen technische handen noodig om dit werkje te verrichten; een troep soldaten is in staat het keizerlijke huisje op te slaan. Wat de maaltijden betreft een keuken auto volgt hem overal, waarin tevens ge legenheid bestaat levensmiddelen koel te houden. Voor een dozijn menschen uit het keizerlijk gevolg wordt het servies mee- De korporaal sloeg met zijn geweerkolf deur in, stond met één sprong midden nder de Russen, die in hun schrik ver aten naar de wapens te grijpen. Toen "de orporaal riep: „Handen omhoog!" was e majoor de eerste, die zijn handen om oog hief. En zoo werden 15 Russen ge- angen genomen en door de drie huzaren Leegebracht bij hun regiment. De Fransche gezant. BRUSSEL, 19 Augustus. De Fran- he gezant, Klobuwoslri, heeft heden- iddag zijn domicilie naar Antwerpen ver- laatst. Japan's houding. BERLIJN, 19 Augustus. Dit Halle, lünchen, en Harburg wordt at de Japansche studenten daar laatste dagen zijn verdwenen. Het iertrek der Japanners is ook hier waar e nemen. In het Japansche gezantschap - groote ee tent voor ^ercj geheel en nacht doorgewerkt. De oen Keizer meegevoerd, zes meter lang en fci6 was gisteravond door een sterke vier meter breed, en drie en een halven ^itiemacht omgeven. Het publiek echter meter hoog. Tot den inventaris van de ntving de mededeeling van Wolffs bureau keuken-auto behooren ook de meubels voor ,v6r geruchten van een ultimatum zon- deze eettent, namelijk een uitvouwbare er opwinding. Ook de overwinningsberich- tafel en twaalf klapstoeltjes. In deze auto var, gtallupönes lokten geen botoogin- worden zestig liter spiritus meegenomen en uit. Alle aandacht is slechts op het voor kook-doeleinden en verlichting van de kerkelijk oorlogstooneel saamgetrokken, tent bij avond. )e vermeesterde „Hermann Wissmann" Inkwartiering. In De Tijd lazen we BERLIJN, 19 Augustus. Zooals reeds het volgende inkwartierings-voorvalemeld is hebben de Engelschen de Volgens de inkwartieringslijst zou 'n fa- toomboot „Hermann Wissmann" op het milie huisvesting moeten verleenen aan een ^yassameer, in beslag genomen. Men moet officier. Maar in de laatste dagen zijn er le daar heerschepde toestanden kennen en heel wat afwijkingen toegestaan van den .e kleine, bouwvallige boot gezien heb- gewonen regel, zoodat het ook niet te ver- )en, om het werkelijke voordeel dat de wonderen is, dat niet precies gehandeld kon Engelschen met dit oorlogsfeit behaalden, worden volgens de inkwartieringslijst. In kp juiste waarde te schatten. Zij spelen door plaats van een officier meldde zich hij de'ik optreden-'met het voor alle Europea- familie aan een gewoon soldaat, tot grooteien en vooral ook voor de Engelschen, be- verbazing van mevrouw. Zij wil hem niet'taande gevaar van een opstand der inlan- ontvangen, want bij haar komt een officier, ^ers het blanke ras. 2j: De „Hermann Wissmann is een oude „O! dat, kan wel, mevrouw, maar ik bendeine schroefstoomboot van achttien ton hier ingekwartierd en u zult mij moeten Iraagvermogen. De aankoopkoston bedroe- ontvangen", zegt de militair. !en ongeveer 35,000 Mark. Kanonnen wa- Mevrouw vindt het wel verschrikkelijk,'611 mefc aan boord en de boot was in geen maar, enfin, zij laat den man binnen, wijst>Pzlcllt' oorlogsdoeleinden ingericht, hem zijn slaapgelegenheid en deelt h<smfn hefc D™teche protectoraat is door de mede, dathij inde leuken kan eten bij hetvegner"inS van <6 ^°°fc' T*de bandels- dienstpersoneelzerbimlrag noch de verbindingsweg der De militair schikt zich in alles, denkend*l!dair6 steunpunten en vestigingen der „a la guerre comme a la guerre". !lviele overheden gestoord. Reeds vaak was Hij blijft er eenige dagon en toen wordt>verw,°Sen ,d? u?b d<f ?ienst te nemen' hem''dooi de overheid een ander verbhfc-^ aangewezen. De man pakt zijn ransel, neemt afscheid van het dienstpersoneel, bedankt hartelijk ^an voor het aangenaam verblijf en geeft elk WEENEN, 19 Aug, De „Allgem, Ztg." een rijksdaalder als blijk van erkentelijk-van Czexnowitz (Galicië) meldt uit het door heid. Oostenrijk bezette grensgebied, dat do dor- Mevrouw had hij in die dagen niet gezien .pen bij den intocht der Oostenri jksche troe- Hij zou dus maar geen persoonlijk afscheidpen bijna geheel onbewoond zijn, daar de van haar nemen. Daarom verzocht hij eenvlucbtonde Russische troepen de bevolking der dienstboden zijn kaartje aan mevronwvoor de wreedheden der Oostenrijksche sol- te geven. J>it verzoek werd ingewilligd. Erdaten waarschuwden. Toen de soldaten de wie zal den schrik en de ontsteltenis beachtergebleven grijsaards vriendelijk be schrijven van mevrouw, toen zij las: handelden, keerden de dorpsbewoners lang- Baron H. zamerhand terug en verbroederden zichi p. x. spoedig met de Oostenrijksche soldaten. Inj Daar had zij eenige dagen in haar huilhet groote dorp Rengscz bleek noch eed geherbergd een lid van een familie waarme^chool, noch een post- en felegraafkantooij m zelf conversatie hiekil te züo* tietgeen de boot kon presteeren. Galicisch-Russische grens. Volgens een bericht uit Kief trachten de „echt-Russische mannen" de Joden voor betoogingen en voor den oorlog te winnen door hun na den oorlog gelijke rechten te beloven. Voor Antivari. PARIJS, 19 Augustus. De „Gau- lois" verneemt, dat de Oostenrijksche kruiser, dio bij Amtivari door eeu Fransch oorlogsschip tot zinken werd gebracht, de „Zenta" is. Er zouden 300 dooden' zijn. Buit gemaakt. ORAN, 19 Augustus. Het Oostenrijk sche schip „Emilia", met een lading suiker en koffie voor Triest, is door een Fransche kanonneerboot baj Oram buitgemaakt. In den Congo. BRUSSEL, 19 Augustus. De Fran sche legatie meldt, dat Fransche troe pen de Duitschors verdreven uit Zinga en MBaiki (Congogebied). AMERIKA. Amerika en de oorlog. WASHINGTON, 19 Augustus. Pre sident Wilson toekende een decreet, waarbij voor vreemde schepen machtiging wordt verleend om te worden ingeschreven op het Amerikaanse he register. De Kozakken. Nu vermoedelijk binnenkort de Kozak ken als deel van het Russische leger weder buiten hun eigenlijk gebied zullen optreden, zullen de volgende mededeelingen, ontleend aan het werk „Rusland" van Wallace den lezer wellicht eenig belang inboezemen. Teneinde de landbouwende bevolking van de steppen tegen vijandelijke invallen te be schermen, bouwden de Tsaren van Moskou en de Koningen van Polen forten, richtten zij palissaden op, lieten zij greppels graven en trokken zij een militair oordon om het landbouwgebied. De troepen, die dit cordon vormden, werden Kozakken genoemd. Het waren echter niet de Kozakken, van welke geschiedenis en romantiek zooveel weten te vertellen. De echte, vrije Kozakken woon den aan de overzijde van de grens op het betwiste gebied, dat tusschen de beide vij andelijke rassen lag en daar vormden zij onafhankelijke militaire gemeenschappen. Aan elk der naar het zuiden stroomende ri vieren, dus aan do Dnjepr, de Don, de Wol- ga en de Jarit of Ural vestigde zich een kolonie dezer vrije Kozakkern en niemand, Christen of Tataar, mocht zonder hun toe stemming door hun gebied trekken. Officieel heetten de vrije Kozakken Russen, aanhangers van het ortho doxe Christendom en met uitzondering dergonen, die aan de Dnjepr woonden, trouwe onderdanen van den Tsaar. De wer kelijkheid was echter geenszins in overeen stemming met den schijn. Ofschoon ze wat afstamming en taal betrof, Russen waren, was door het gebruik om Tataarsche vrou wen te ontvoeren, het ras langzamerhand eenigszins gemengd geworden. Wel waren ze Christenen en felle bh-ters van den Islam, feitelijk echter bekommerden zij zich weinig om het geloof en onderwierpen ze zich niet aan de kerkelijke overheid. Zij huldigden den Tsaar en gaven hem dikwijls de verzeke ring van hun toewijding, zij gehoorzaamden hem echter alleen dan, wanneer het in hun kraam te pas kwam. Trouwens, de Tsaren behandelden hen ook eigenaardig. Wanneer de heerschers het in hun belang achtten, dan noem dén zij hen hun getrouwe onder danen, kwamen er echter klachten, dat de Kozakken invallen deden in Turksch gebied, dan verklaarden zij, dat de Kozakken hunne onderdanen niet waren, maar deserteurs en roovers, die de Sultan naar believen mocht straffen. De beide beroemdste dezer half onafhan kelijke militaire gemeenschappen, die langs de zuidelijke en zuidoostelijke grens een doorloopende barrière vormden, waren ze Saporngier aan den Dnjepr en de Kozakken aan den Don. Deze militaire gemeenschappen hebben in Rusland zeer belangrijke diensten be wezen. De zuidelijke grens kon niet beter beschermd worden tegen de roofzuchtige Nomaden dan door menschen, die een zelf de levenswijze hadden als zij en die hen jpet gelijke wapens konden bestrijden. En de vrije Kozakken voldeden aan die eischen- De zucht tot zelfbehoud en de begeerte naar buit hielden hen voortdurend waakzaam. Door hun methode van kleine af deelingen naar alle richtingen uit te zenden om rond trekkende Tataren op te vangen en deze door folteringen inlichtingen af te persen, waren zij gewoonlijk steeds van te voren onderricht omtrent alle voorgenomen inval len. Dreigde er gevaaT, dan werden de ge wone voorzichtigheidsmaatregelen verdub beld en hielden patrouilles dag en nacht de wacht ter plaatse, waar de vijand werd ver wacht. Zoodra zijn naderiug werd bespeurd werden bij wijze van alarmteeken een sta pel geteerde tonnen in brand gestoken. Dit signaal werd van het eene waarnemingspunt tot het andere herhaald en dank zij dit primitieve systeem van telegrafeerenwas dan binnen enkele uren het geheele district onder de wapens. Waren de vijanden niet al te talrijk, dan werden ze dadelijk terug gedreven. Was de kans op succes echter niet zeker, dan liet men hen passeeren, maar zond een troep Kozakken uit om tijdens de afwezigheid der krijgslieden hun dorpen te plunderen en mtusschen bracht men een groote macht bijeen en wachtte den terug keerenden vijand op. Ondanks d© diensten, die de kozakken leveren, gaven zij dikwijls aanleiding tot diplomatieke moeilijkheden en politiek ge vaar. De pogingen der regeering om aan dit gevaar een eind te maken hadden ten slotte het gewenschte resultaat. De kozakken werden allen van hunne onafhankelijkheid beroofd, het verder lot der verschillende afdeelingen was echter zeer ongelijk. Het meerendeel vluchtte naar Turkije{ waar huune nakomelingen nog te vinden zijn, de anderen werden naar het Koeban-gebied aan de Zee van Azof overgebracht, waar zij oorlog voerden met de volksstammen van den westenlijken.Kau- kasus en zoodoende hunne vroegere levens wijze konden voortzetten. Na de pacificatie van den Kaukasus konden deze kozakken, die woonden van de Zee van Azof tot aan de Kaspische Zee, zich aan vredelievend werk wijden; zij oogsten thans groote hoeveel heden tarwe voor den uitvoer, hebben echter hunne krijgshaftige manieren behouden en velen hunner betreuren den tijd, toen ge vechten met de Ts jerk essen aan de orde van den dag waren en de veldarbeid herhaalde- lijk werd onderbroken door meer opwin dende bezigheid. De kozakken aan den Ural en den Don mochten blijven waar zij waren, zij verloren echter hunne onafhankelijkheid en hun zelf bestuur. D'it bracht een totale wijziging in hun sociale organisatie. De stormachtige volksvergaderingen, waar vroeger over alle openbare aangelegenheden werd beslist, wer den opgeheven en het gebruik om den Atama en de andere waardigheidsbekle ders door volksverkiezingen te benoemen, werd vervangen door een te Petersburg in elkander gezet systeem. De officieren en hunne gezinnen vormen nu een soort erfe- lijken adel, die zich een groot gedeelte van het land, dat vroeger gemeenschappelijk be zit was, heeft toegeëigend. Toen het rijk zich in Azië uitbreidde, werd ook het stelsel van de grensbescher ming der Kozakken naar het Oosten over gebracht, zoodat zich thans een onafgebro ken strook van Kozakkengcbied uitstrekt van de oevers van de Don tot aan de kusten van den Grooten OceaanHet geheele ge bied is in 11 deelen verdeeld en in elk is een Kozakkenoorps met-eigen bestuur ge vestigd. Toen in 1873 de algemeene dienstplicht werd ingevoerd, werd die ook voor de Ko zakken geldig verklaard, zij mochten ech ter, ten einde hunne militaire traditie te handhaven, hunne oude organisatierechten, echter met eenige wijzigingen, behouden. De Kozakken bezitten groote uitgestrekt heden vruchtbaar land en zijn vrijgesteld van alle directe belastingen, maar in ruil daarvoor moeten zij zelf voor hun uitrusting zorgen, drie jaren voorbereidenden dienst doen, dan twaalf jaar in het actieve leger en vijf in de reserve. Zij vormen een con tingent van ongeveer 330,000 man 890 escadrons en 108 compagnieën infanterie met 236 stuks geschut. De Kozakken in ac tieven dienst zijn in allo deelen van het rijk van af de Pruisische tot de Chinee- sche grens te vinden. Daar zij gehard zijn tegen de grootste vermoeienissen en ont beringen, zijn zij ook daar te gebruiken, waar geregelde troepen geen dienst meer kunnen doen. Zij bezitten in hooge mate de eigenschap, die alle Russen in meerdere of mindere mate hebben om zich gemakkelijk aan de omstandigheden te kunnen aanpas sen. Naar welk deel van Azië zij ook wor den overgeplaatst, overal gevoelen zij zich thuis, bouwen hunne huizen, bebouwen het land, dat zij aan" de bewoners ontnemen en leven als kolonisten, zonder daarbij hunne militaire plichten te verzuimen. Veel Russische deskundigen beschouwen de organisatie der Kozakken als een ver ouderd stelsel en zijn van meening, dat de Kozakken in een Europeeschen oorlog van weinig nut meer zijn. De Kozakken zelf houden zich echter voor de beste troepen van den Tsaar en Russische Kozakken had den den schrijver herhaaldelijk verzekerd, dat wanneer de Tsaar hun tijdens den Krim-oorlog had toegestaan een flottilje van kleine oorlogsschepen uit te rusten, zij aan de Engelsche vloot evenzoo schade had den toegebracht als hun voorouders aan de Turksche galeien op de Zwarte Zee. VOOR DE (opgericht in 1848). HOOFDBUREAU Geopend: eiken werkdag van des morgens half 10 tot des avonds half 9 uur. BIJBUREAÜX: Bloemgracht 33 Haarlemmerplein 4 BEIderdijkstraat 194 Ceintuurbaan 131 „Zeemanshuis" Kadijksplein 8 le v. Swindenstraat 19 Brederodestraat 103 geopend eiken werkdag des morgens van half 10 tot half 1 en des avonds van half 7 tot half 9 uur. Mr. H. J. J. POST, Directeur.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1914 | | pagina 4