Aan onze abonnes Willem's idealen ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 20Jaargang Nr. 1080 Vrijdag 17 juni 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 V DRUKKERS-UITGEVERS SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Door de steeds stijgende kosten, waar tegenover, mede door de verschillende prijsvoorschriften, geen voldoende baten staan, zijn wij helaas genoodzaakt per i juli a.s. de uitgave van ons blad te staken. Bovendien zouden, ten einde de uitgave op verantwoorde wijze te kunnen voortzetten, nieuwe investeringen moeten plaats vinden, die uiteraard eveneens tot hogere kosten zouden leiden. Wij hebben ernstige pogingen gedaan om voor deze problemen een oplossing te vinden, die echter niet tot een voldoend resultaat hebben geleid. Het behoeft dus geen betoog, dat wij bovenge melde beslissing met leedwezen hebben moeten nemen. Van verschillende zijden is ons gebleken, dat sinds de eerste ver schijning van ons blad op 12 januari 1945, toen de oorlogs handelingen in overig Nederland nog niet ten einde waren en in ons Gewest nog geen enkele nieuwsvoorziening was, of gelegen heid tot kennisname van officiële publikaties, ons blad toch steeds in een plattelandsgemeenschap, zoals West Zeeuwsch-Vlaanderen tot nu toe nog is, in een zekere behoefte heeft voorzien. Wij danken dan ook allen, die steeds hun gewaardeerde mede werking en blijken van sympathie hebben gegeven. De abonné's, die reeds het abon nementsgeld voor het volgende kwartaal of halfjaar hebben vol daan, zullen dit t.z.t. per post wissel terug ontvangen. Oostburg Raadsvergadering. De raad der gemeente Oostburg ver gaderde onder voorzitterschap van bur gemeester J. van Leeuwen. Het verzoekschrift van ds. T. A. C. van Drunen, inzake parkeergelegenheid op het Ledelplein, werd voor kennisgeving aangenomen. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. Ze keek hem verwijtend aan. „Doe jij het dan eens een keer. Jij bent toch ze ker zijn vader? Of moet ik alleen de kinderen opvoeden? Jij hebt het altijd druk. Jou zien we alleen nog maar aan de maaltijden en 's avonds een paar uurtjes, althans, als je geen bespreking of een vergadering hebt. Neem jij hem dan eens onderhanden! Als jij je wat meer met je kinderen bemoeide, zouden ze mogelijk wat meer respekt krijgen. Negen jaar is die snotneus en soms staat hij me gewoon uit te lachen, als ik hem iets verbied. Bel de politie maar op. dan weet je wat hij met zijn broertje heeft uitgehaald". Willem schrok. Vóór alles was hij ge steld op een goede naam. In het dorp was hij nu meneer Caron, de directeur van Overduin. Lid van de exclusieve soos, waar alleen de topmensen van El- zekamp werden toegelaten, zoals Brom mers, de grootste eierexpediteur van de Veluwe. En Ten Kate Bolsma, de direc teur van de stalen ramenindustrie. Een clubje van vijftien groot-industriëlen, waarbij vergeleken Caron nog maar een kleine jongen was. Hij kon niet het risico De regeling tot het verstrekken van z.g. crediet-hypotheken werd gewijzigd. De volgende aan de Zuidzandsestraat gelegen kruispunten werden aangewe zen als voorrangskruispunt: Veerhoek polderweg-Zuidzandsestraat't Schut- tebocht-Zuidzandsestraat en Oude Kerkstraat - Ziudzandsestraat - Oude- stad. De heer Van Dongen vroeg aan dacht voor nog meerdere kruispunten als zodanig aan te wijzen, daar op sommige plaatsen de toestand veel te wensen overlaat. De rekening van baten en lasten van het woningbedrijf en de rekening van de gemeente over 1964 werden voorlopig vastgesteld. Voor het aansluiten van een 4-tal on rendabele percelen op het electriciteits- net werd een krediet van f 4000,- be schikbaar gesteld. Voor het jaar 1965 werden de volgen de exploitatievergoedingen vastgesteld R.K. school voor gewoon lager onder wijs f 12.412,48; R.K. school voor uitge breid lager onderwijs f 12.116,61; Chr. Nat. school voor gewoon lager onder wijs f 7493,15 en voor de Chr. Nat. school voor uitgebreid lager onderwijs f 5656,20. Het voorschot op de gemeentelijke vergoeding voor het jaar 1966 werd vastgesteld als volgt: R.K. school voor gewoon lager onderwijs f 14.035,06; Chr. Nat. school voor gewoon lager onder wijs f 8472,67; R.K. school voor uitge breid lager onderwijs f 13.663,96 en Chr. Nat. school voor uitgebreid lager on derwijs f 9462,03. De circulaire van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning inzake de ruimere contingente- ring, de vrijere huurprijsvorming en de opheffing van de Woonruimtewet 1947, werd met alg. stemmen aangenomen. De heer Barendregt wees nog op het niet voldoende aanwezig zijn van bouw grond; hij hoopte dat de aanwezige aanvragen nu spoedig gerealiseerd zul len kunnen worden. Voor het ontsluiten van één der voor naamste toegangswegen voor het be stemmingsplan Veerhoekpolder, heeft de gemeente het terrein van de heren C. en L. Fieret nodig. De gemeente heeft een perceel in zijn bezit waarop een garage staat van wijlen dhr. G. Fieret Sr. Overeengekomen is destijds met dhr. Fieret dat de gemeente dit perceel in eigendom zou overnemen. Verschillende malen is in de loop der jaren getracht om tot ruiling over te gaan, doch tot op heden is dit niet ge lukt. Om tot een positieve beslissing te komen over deze ingewikkelde zaak ging men drie kwartier in besloten zit ting, waarna het voorstel van B. en W. om tot aan- en verkoop van grond met de Gebr. Fieret te komen, werd aange nomen met 8 tegen 3 stemmen. Goedgekeurd werd de overdracht van de gasvoorziening in de gemeente Oost burg en Zuidzande door dhr. L. Metz aan de N.V. Zegam. Ingetrokken werd de concessie aan dhr. Metz verleend. Besloten werd toe te treden als aan deelhouder van de N.V. Zegam met één aandeel van f 1000,- per 500 inwoners, welke de gemeente op 1 jan. 1965 telde. Door B. en W. waren een aantal vra gen beantwoord, welke door de Com missie van advies voor de overdracht van woningwetwoningen waren gesteld. lopen, dat zijn kinderen hem in op spraak brachten. Terug in zijn kantoor belde hij de po litie op en hoorde van de vernielingen. „Ik geef meteen opdracht, dat er nieuw glas in wordt gezet, opper. Voor miin rekening. En als u weer klachten hebt over mijn jongens, belt u mij dan op of komt u naar mijn kantoor. Ik ben al tijd voor u te spreken". Van die dag af besteedde Willem meer aandacht aan zijn kinderen, voor al aan Jan Willem. Zo hier en daar, als het zo ter sprake kwam. hoorde hij an deren uit over zijn oudste zoon. En al durfde men doorgaans maar weinig te zeggen, hij begreep toch wel, dat Jan Willem Caron zo ongeveer de grootste belhamel van het doro was geworden. Op een avond bezocht hij het school hoofd, met wie hij een lang gesprek had. Van hem kwam hij te weten, dat er in Arnhem een school was voor moeilijke kinderen, die opleidde voor Ulo en H.B.S. Het hoofd adviseerde Willem zijn zoon daarheen te sturen. Na de grote vakantie kreeg Jan Wil lem Caron een scholierenkaart en reis de daaelijks van Elzekamp naar Arn hem. Op deze school heerste een vrii streng regiem, doch dat kon Jan Wil lem weinig schelen. De trein bood voor hem nieuwe mogelijkheden. Doch toen de jongen, nieuwsgierig naar het ef- B. en W. zeggen dat op verschillende punten het belang van de gemeente door de Commissie wordt voorbijgelo pen. Het terrein waarop zich momen teel de woningen bevinden is van uiter mate groot belang voor de gemeente. De woningen die in gemeentebezit zijn met een gelijke ouderdom geven t.z.t. gelijktijdig saneringskansen. Hier ligt pl.m. 5 ha. grond welke na 30 jaren we derom ter beschikking zal komen als bouwgrond. Wanneer de woningen in één hand zitten zal spoediger aan ver vanging kunnen worden begonnen. Bo vendien zal door de overheid spoediger aan vervanging worden begonnen nu blijkt, dat de overheidsvoorschriften worden gericht op betere en ruimere woningen. Bij de bestaande woningen in de Kroonwijk gaan zich de volgende gebreken vertonen: 1. de achterdeuren zijn aan vernieu wing toe; 2. de gootstenen moeten wor den vernieuwd; 3. de bedradingen van het electriciteitsnet zijn versleten; 4. het dakbeschot langs de dakkapellen en zijwanden moet gerepareerd wor den; 5. ventilatie in de keukens aan brengen; 6. douchecel-vloeren vernieu wen; 7. verzakte schuurtjes en vloeren vernieuwen; 8. ventilatie in kelderkas ten aanbrengen. De heer Dekker betreurde het dat het college zo laat met zijn antwoorden ge komen is. Door de Commissie zijn de vragen reeds in februari gesteld. De toe zending van de nota is ook vrij laat ge weest, waardoor er geen voldoende tijd was om deze te bestuderen. Omtrent de nuttige functie van de woningwetwo ningen is de Commissie het wel eens, doch deze functie kan de woning ook hebben ais ze in eigendom is. Als de woningen verkocht worden komt er een groter woningbezit waardoor er een doorstroming kan plaatsvinden. De mensen met een kleinere beurs worden nu in de gelegenheid gesteld een eigen woning te krijgen. De heer v. Hee informeerde of er een prijs bij de mensen bekend is. De heer Barendregt is voor eigen woningbezit. Hij wil echter wel weten of het college achter dit probleem staat en of het niet mogelijk zou zijn een bedrag voor onderhoud beschikbaar te stellen. Met de reeds door het college opgesomde ge breken kan een woning niet verkocht worden. De voorz. zei nog dat de Commissie het probleem niet ziet zoals het is. De verkoop is in strijd met het gemeente belang. De 5 ha. bouwgrond kunnen over 20 a 30 jaar wederom bouwrijp ge maakt worden. Hij wees nog op het niet meer bouwen van woningwetwoningen in deze streek, doch alleen in de in dustriegebieden. Het onderverhuren is een vraagstuk dat ook van belang wordt. Dat de mensen benadeeld zou den zijn volgens de nota van de Com missie is geenszins waar, daar de prij zen van de woningen allen naar bene den zijn. Besloten werd met 10 tegen 1 stem de woningen in de Kroonwijk te verko pen met uitzondering van de tuin grond aan de straatzijde, welke zal moeten dienen tot verbreding en her- aanleg der straten. De woningen zullen zoveel mogelijk in blokken van twee verkocht worden, hetgeen in de koop- fect dat zulks zou sorteren, halver wege Arnhem eens aan de noodrem trok, was er aan Willem's geduld een einde. Hij nam hem in Arnhem van school, kreeg hem geplaatst op een school in Anderlo en na overleg met zijn schoonvader zou de huishoudster hem iedere middag halen en mee naar huis nemen, waar Jan Willem zijn brood kon eten, waarna ze hem weer naar school terugbracht. En om half vier stond ze weer bij het hek en bracht hem naar de trein, waar een perso neelslid van Willem hem afhaalde en mee naar huis nam. Waar Willem hem 's morgens zelf naar de trein bracht, waren er voor Jan Willem vrijwel geen mogelijkheden meer overgebleven om streken uit te halen. Bovendien vond hij het minderwaardig en kinderach tig, dat een oude vrouw hem elke dag in Anderlo haalde en weer bracht naar de school, zodat zijn kameraadjes hem er om uit lachten. Binnen een maand was er van de branie niets meer over. Toen Willem het resultaat zag, had hij een ernstig gesprek met zijn oudste zoon en stelde voor, dat hij in Anderlo in zijn eentje heen en weer naar school zou gaan. „Maar bedenk goed, als ik ook één keer een klacht over je krijg, is het afgelo pen. Dan laat ik je weer halen en bren gen. Je hebt het dus zelf in je handen". overeenkomst zal worden geregeld. Wel zegde de voorz. toe volgens de letter der wet te zullen handelen, nadat de heer v. Dongen nog gevraagd had de aan vragen op een loyale wijze te behande len. SthoofidUkc Schneiderhaus te Sasput ingewijd. Het reeds geruime tijd in gebruik zijnde „Ferienhaus" te Sasput van de Duitse Evangelische-Lutherse Kerk heeft een naam gekregenDominee Paul Schneider-huis. Deze naamgeving gebeurde tijdens een openlucht kerkdienst, waarbij naast een grote Duitse vertegenwoordiging, ook een West Zeeuws-Vlaamse deputa tie aanwezig was. Door mevr. Margarete Schneider, echtgenote van de in 1939 door de nazi's vermoorde Pfarrer Paul Schneider, werd in de voorgevel van het huis een ge denksteen onthuld. De plechtigheid werd opgeluisterd door zang van het Schmachtendorfer kerkkoor en een me ditatie over de tweede brief van de apostel Paulus aan de Korinthiërs, door Oberkirchenrat H. Rössler uit Düssel- dorf. Van Nederlandse zijde werd deze plechtigheid bijgewoond door de burge meesters van Schoondijke en Breskens. Voorts was er een gelukwens-telegram van Prinses Beatrix en Prins Claus. Door velen werden gelukwensen aan geboden, waarvan Ds. Brinkman uit Schoondijke de eerste was. Als Her vormd predikant noemde hij de naam geving de bekroning op het werk, ter wijl hij voorts de hoop uitsprak, dat het Paul Schneiderhaus een teken van ver zoening mag 7ijn tussen het Duitse en Nederlandse volk. Burgemeester J. C. Hoftijzer had veel respect voor de activiteiten die de CVJM-Schmachtendorf in enkele jaren tijds in Sasput heeft ontplooid. Namens de verenigingen uit Schoondijke bood hij een ingelijste topografische kaart van Zeeuws-Vlaanderen aan. Burgemeester J. A. Eekhout van Bres kens en wnd. burgemeester van Hoofd plaat, zei te hopen dat de CVJM nog lang plezier van het tehuis zal hebben. Een bijzondere verrassing was de me dedeling, dat de Lionsclub Oberhausen het Paul Schneiderhaus zal adopteren. Een geschenk van Bfr. 5000 kwam van de Lionsclub uit het Belgische Ouden aarde. Ook werden nog gelukwensen aangeboden van de gemeente Oberhau sen en de Recreatiecommissie West Z. Vlaanderen. De bijeenkomst werd besloten met het gezamenlijk bidden van het Onze Vader. Biervliet Premiekeuring. Voor de op het bedrijf van de heer G Cuelenaere gehouden premiekeuring werd goed fokvee aangevoerd. Als keur meesters waren aanwezig de heren J. Vos en J. de Rijcke. Er was slechts één stier en wel Rika's Wouter van G. Cuelenaere welke een 2e prijs toegewe zen kreeg. Kampioen bij de koeien werd Olga, eig. G. Cuelenaere; reserve-kampioen Met Harry ging het nu beter, door- dt hij onder de invloed van zijn oudere broer weg was. De klasseonderwijzer pakte hem, op Willem's speciaal ver zoek, wat krachtiger aan, zodat het af gelopen was met de terreur van de schooljeugd. In huize Caron herademde men. Ria kwam tot rust. kreeg wat meer tijd voor haar dochtertje, die het volgend jaar naar de kleuterschool zou gaan. Er kwam echter een andere moeilijk heid, waarvan Ria onkundig bleef. Ver leun bleek niet geschikt voor zijn taak. Soms kwam hij met mooie orders thuis, doch er gingen ook wel dagen voorbij dat hij nauwelijks resultaat boekte bij de klanten. Verleun haalde nog geen tiende deel van wat Bertels inbracht. Friezen, die jarenlang zijn bedrijfs leider was geweest, zetelde nu sinds een jaar op het kantoor en verving Willem, als deze eens weg was. En het was Frie zen die hem opmerkzaam maakte op de geringe orders, die Verleun binnen bracht. Willem had geknikt. „Ik weet het. Friezen. Maar laat dit geval maar aan mij over. Zeg er niets over tegen Ver leun. Ik zal me beraden, wat ik met- hem doen zal". Oo een mooie voorjaarsdag in april reed hij 's morgens al vrij vroeg naar Amersfoort. In de Stephensonstraat

De Schakel | 1966 | | pagina 1