de raad op het standpunt, dat wanneer een polderweg van functie verandert in die zin, dat de weg uit recreatief oog punt van belang voor de gemeente wordt, het gemeentebestuur de morele plicht heeft in die verbetering geldelijk te participeren. Dit is ook het geval als een polderweg door de uitbouw van de gemeente in de kom komt te liggen of als een polderweg als toevoerweg naar de kom van de gemeente anagemrekt wordt. De door het college aangehaalde voorbeelden deden zich o.a. reeds voor bij de aanleg van de nieuwe verbinding naar Hoofdplaat en bij het aanbrengen van een slijtlaag op de weg naar Nieuwe Sluis. De slechte toestand van de weg waarvoor het waterschap thans een be roep op de gemeente doet, moet worden gezocht in verwaarlozing van het onder houd. Het voormalig Waterschap Oud en Jong Breskens heeft de laatste ja ren aan deze weggedeelten bijna niets gedaan. Het had de gedachte, dat zeer spoedig deze wegen in het kader van de Delta-werken zouden vervallen of dat het tracé gewijzigd zou worden. Oud en Jong Breskens heeft bij het be heer van zijn geldmiddelen er echter rekening mee gehouden dat vroeg of laat toch het onderhoud uitgevoerd zou moeten worden. Het heeft dan ook een reserve gekweekt van ca. f 9000,-. Per 1 jan. 1966 is Oud en Jong Breskens bij het Vrije van Sluis gevoegd. Het komt het college van B. en W alleszins billijk voor dat de gekweekte reserve (of een belangrijk gedeelte er van) aangewend wordt voor verbetering van de onderhavige weggedeelten. Naar de mening van B. en W. kunnen deze wegen vanwege hun geringe breedte ca. 3.25 m.) niet de functie vervullen van recreatieweg. Desniettemin willen B. en W. zich niet afzijdig houden er. stellen voor 1 '3 van de kosten, ca. f 6000 ten laste van de gemeente te nemen. Door de heer Leenhouts werd een brief voorgelezen van zijn fractiege noot, de heer Cambier. die het stand punt van B. en W. niet helemaal kon delen. Ook het Vrije van Sluis is van mening dat de gekweekte reserve niet noodzakelijkerwijs behoeft te worden aangesproken voor het doel waarvoor zij is gekweekt en verschilt daarom van mening met het gemeentebestuur. De voorz. verduidelijkte nog dat het beter is wanneer elk van de betrokken instanties, de gemeente, het Vrije van Sluis en het voormalige Waterschap Oud en Jong Breskens, elk 1!3 betalen. Deze mening werd door de gehele raad onderschreven. De mogelijkheid dat deze wegen binnen afzienbare tijd zul len moeten verdwijnen voor de Delta werken, is nog steeds aanwezig. Slechts een temporisering in de Delta-werken heeft uitstel, dat overigens nog wel tien jaar kan duren, tot gevolg gehad. Z.h.st. ging men met het voorstel van B. en W. akkoord. Door de Stichting Streek Jeugd Cen trale voor West Zeeuws Vlaanderen was verzocht een subsidie van 17 cent por niet r.-k. inwoner te mogen ontvangen. Mevr. Niermans was blij dat men nu actief gaat werken. Toch bevreemde het haar dat deze subsidie niet voor r.-k. inwoners wordt gevraagd. De Uitkomst wordt toch door alle gezindten bezocht. De heer Vergouwe was verheugd dat er een begin is. Jammer vond hij het dat er nog geen algemene stichting is en dat bij sommige kerken nog een aarze ling bestaat. Wanneer dit werk goed ge daan kan worden zal de subsidie nog een veelvoud worden van de gevraagde 17 cent. Wethouder Van der Hooft zei, dat de Uitkomst niets met deze stichting heeft uit te staan. Aan de algemeenheid van deze stichting wordt gewerkt. Zonder hoofdelijke stemming ging men hierna met het gevraagde akkoord. Zeilsvccesscn. Door de ..Tonnère de Breskens" van do heer P. Vroon zijn wederom enkele zeilsuccessen geboekt. In de Hoek van Holland-Harwich race wist de heer P. Vroon een le nrijs in klasse II B te be halen. In het algemeen klassement nam de Tonnère de Breskens de 3e plaats in. Voor de vierde achtereenvolgende maal wist de Tonnère de Breskens in de goed als men maar wensen kan, in zijn gezin waren er moeilijkheden. Jan Wil lem en zijn broertje Harry waren op school de belhamels, die allerlei streken uithaalden. Ria had al eens bezoek ge had van Jan Willem's onderwijzer. In voorzichtig gekozen woorden had hij verteld, dat de jongen ongemakkelijk was en zijn klasgenoten soms opstookte allerlei gekke dingen te doen. Jan Wil lem was flink uit de kluiten gewassen en alle jongens de baas. In vechten had hij zijn meester nog niet gevonden on der de schooljongens, zelfs niet onder die van hogere klassen. Vele jongens be wonderden hem, anderen lieten hem links liggen. Er waren al moeders, die hun kinderen verboden hadden met „dat tuig" van Caron te spelen. Er waren evenwel een aantal kinderen op de school, wier vaders bij Overduin werk ten en deze waren wat voorzichtiger met hun waarschuwingen. Tenslotte was me neer Caron de grote baas. In zulke din gen moet je altijd een beetje uitkijken. Ria wist overigens heel best, dat haar oudste niet bepaald een lieveling was. En Harry, anderhalf jaar jonger, veraf goodde zijn broer en deed in alles mee. Als het te gek werd. strafte Ria haar oudste en op een keer toen hij met en kele kornuiten, waaronder natuurlijk 30 mijl-; Shallange Pauwwaert-race, met Oostenc'e ais start en finish, beslag op de eerste plaats te leggen. Jacht te water Bij de jachtwerf van de Gebr. Maas is een jacht te water gelaten, nadat pastoor J. Stam de doopplechtigheid had verricht. Het jacht, „Zannekin" ge naamd, is bestemd voor een Belgisch eigenaar uit Gent en is ingeschreven bij de Watersportvereniging „Breskens". Het jacht dat een lengte heeft van 13 meter, is uitgerust met alle moderne apparatuur en is gebouwd als een motorzeiler. Reis ouden van dagen Zaterdag jl. organiseerde de Oranje vereniging „Prinses Marijke", een reis voor de bejaarden van Breskens. Met de boot van 9.20 uur werd naar Vlissingen vertrokken, vanwaar men vervolgens naar Domburg reed, waar koffie werd gedronken. Door Walcheren en Noord-Beveland reed men vervolgens op de Ooster- scheldebrug aan. Zodra deze was ge passeerd werd in hotel „De Val" gege ten. In Zierikzee werden enkele beziens waardigheden bezichtigd. Daarna reed men Schouwen en Duiveland rond, o.a. langs Haamstede, Renesse en Brouwers haven. Na in Goes te hebben gegeten werd de terugreis aanvaard. Met de boot van 6.10 uur, arriveerden allen weer in Breskens. Ook burgemees ter Eekhout en Dr. Ossewaarde met hun dames, alsook de wijkzuster, zr. Schil ders, maakten deze reis mee. Vergadering Haxenbélangen Door de vereniging „Havenbelangen Breskens" is in het hotel „Het Wapen van Breskens" de jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Op deze verga dering waren aanwezig burgemeester en wethouders van Breskens, ir. Hoek stra en de technisch ambtenaar, de heer v. d. Made van Rijkswaterstaat, alsmede de heer J. Becu, voorzitter van het Wa terschap Het Vrije van Sluis. In een kort overzicht werd door de heer Maas een overzicht gegeven van de werkzaamheden welke in het afgelo pen jaar zijn verricht. Zo noemde spr. een bespreking met B. en W. van Bres kens. aangaande de afsluiting van de Scheldekade. Betreffende het vorig jaar gelanceerde voorstel om de havens door middel van een stuw af te sluiten, is met Rijkswaterstaat een bespreking ge houden. Uit deze bespreking is komen vast te staan dat het technisch wel uit voerbaar zou zijn, doch dat men op 2 praktisch onuitvoerbare factoren stoot. Met name wordt genoemd de grote fi nanciële kosten en de Delta-wet. Bij Rijkswaterstaat leeft veel interesse voor het plan, hetgeen blijkt uit een bezich tiging van een dergelijke stuw te Ham burg. De in het vooruitzicht gestelde muur bevredigt echter ook Rijkswater staat niet en zou als ee,n noodoplossing gezien moeten worden. Het enige wa terstaatkundige goede plan zou zijn al de gebouwen van de Scheldekade ver wijderen en deze dan op Delta-hoogte brengen, waardoor de Scheldekade dan weer zijn functie als zeedijk zou krij gen. De burgemeester was voor dit plan niet geporteerd. Nadat gebleken was dat achter deze dijk en er bovenuit zou mogen worden gebouwd, leek mij dit plan toch beter dan de reeds in het vooruitzicht gestelde muur. Ten aanzien van de bewoners van de Grote Kade en Haven Westzijde heb ik mijn idee iets moeten wijzigen, daar mij bleek, dat deze mensen hier niet mee gebaat zou den zijn. Na informatie bij de bewoners is mij gebleken dat men het meest voelt voor het op hoogte brengen van de Scheldekade. Hierdoor kan dan het ka rakter van de haven behouden blijven. Tijdens de verdere vergadering werd door burgemeester Eekhout een uiteen zetting gegeven van de moeilijkheden rond de derde haven en jachthaven. Een combinatie van beiden ligt in het vooruitzicht. De financiële zijde is ech ter nog een moeilijke zaak. Uit het verslag van penningmeester Den Hamer bleek, dat er een batig saldo was. Bij acclamatie werd de heer C. Kosten herkozen als bestuurslid. Besloten werd om in overleg met bet hoofdbestuur van „Schuttevaer" te trachten een afdeling Breskens op te richten. INGEZONDEN A.V. O.-collecte. Door de Stichting A.V.O. wordt vol gende week van 13 t.e.m. 19 juni a.s.. de iaa^lijkse huis aan huis collecte gehou den. De stichting A.V.O. heeft voor vpI.p mindervaliden de zorg op zich genomen. ook Harry, van een leegstaand huis alle ruiten had stuk gegooid, zodat de politie er aan te pas kwam, gaf ze hem eigen handig zo'n pak rammel, dat zijn gebrul zelfs doordrong tot het privékantoor van Willem Caron. Verschrikt lieD hij naar huis. waar een over haar toeren geraak te vrouw zenuwachtig een sigaret rook te Toen ze hem verteld had. wat de lie veling had uitgehaald en dat ze hem daarvoor gestraft had, knikte hij begrij pend. „Maar doe het voortaan op een andere manier, Ria. Ik kon hem in miin kantoor horen schreeuwen". (Wordt vervolgd) Steeds zijn er nog grote bedragen geld nodig, om doze zorg te kunnen verrich ten. Vele gehandicapten kunnen hun hulpmiddelen, zoals invalidewagens, niet aanschaffen. Door de onmiddellijke steun van de A.V.O. wordt hen dit mogelijk gemaakt. De opbrengst van de collecte is geheel bestemd voor mensen uit onze eigen ge meente en streek. Laat daarom in de komende week niet onnodig een beroep op u doen. In vorige jaren heeft Breskens steeds aan de kop gestaan met zijn opbrengst, mag dat ook dit jaar weer het geval zijn! Collectanten (trices) kunnen zich op geven bij de heer G. VAN SCHAICK, Boulevard 40. Breskens. Biervliet Kampioenschap. Met luid tromgeroffel van de plaatse lijke drumband „Willem Beukelszoon" werden de pupillen van de voetbal vereniging Biervlle.t afgehaald van het sportveld. Zij voetbalden zich naar het kampioenschap door een daverende overwinning van 50 op hun laatste concurrent Breskens. De jeugdige kampioenen maakten, ge zeten op een wagen, een triomftocht door de gemeente. Kleiduiivenschieting De Jagersvereniging Biervliet organi seert op zaterdag 11 juni a.s., in sa menwerking met de afdeling West en Oost Z.-V laanderen, op een terrein In de Braakman een grote kleiduiven- schieting. Deze geldt tevens als selectiewed strijd voor de vijf best geklasseerden van Zeeland, lid zijnde van de Kon. Ned. Jagersvereniging, die zullen deel nemen aan het Nederlands kampioen schap. Jonge zwanen. De zwanenfamilie in de brandvijver is verblijd met 5 nakomelingen. Het is een enig gezicht het zwanen-echtpaar en hun kroost over het water te zien zeilen. Pa Zwaan is geweldig bezorgd en komt agressief naar de kant zodra hij meent dat de wandelaars te dicht naderen. Sociëteit ..Les Copains". De onlangs opgerichte sociëteit „Les Copains" ontplooit zaterdag 11 juni a.s. een van haar eerste aktiviteiten. Zij organiseert een dansavond waaraan medewerking zal worden verleend door de beatgroep „Ritchie and the Hally- cats" uit Vlissingen. De sociëteit is gevestigd in hotel „De Vriendschap". Voorzitter is Sjaak Lij- baert, terwijl verder als bestuursleden fungeren Marleen van de Veire, Jan de Oude en Wim de Regt. De bedoeling is de teeners en twens in Biervliet de mogelijkheid te bieden tot een eigentijdse passende ontspan ning. Reeds nu melden zich 50 jonge ren als lid. Retranchement Collecte. De collecte voor de sanatoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" bracht te Retranchement f 126,36 op. Schoolsportdag. Begunstigd door goed weer werd op het Gemeentelijk Sportterrein te Re tranchement de jaarlijkse schoolsport dag gehouden voor de hoogste klassen der lagere scholen van Cadzand, Re tranchement, Nieuwvliet en Zuidzande De hele morgen spanden de leerlin gen zich in om een diploma te behalen. De onderdelen van het sportprogram ma waren: hardlopen, hoogspringen, verspringen en balwerpen. Des middags waren er slagbalwed strijden. Zij werden gewonnen door Zuidzande I en Zuidzande II. Aardenburg Maastreechter Staar. In de Sint Baafskerk heeft de Ko ninklijke zangvereniging Maastreechter Staar haar eerste opvoering in Zeeland gegeven. Ruim 200 mannenstemmen wisten de ruim 1100 aanwezigen te boei en. Uitgevoerd werden werken van de 20e eeuw van Deden, Herpendaal, de Braai en Schroder. Religieuze werken van Bruckner, Nieland en Handel, opera fragmenten van Lortzing, Mendelsohn. Offenbach en Verdi, alsmede werkèn met een romantisch karakter van Strauss en Kern. Door de pianist Peter Serpenti werden een tweetal pianosolo's ten gehore ge bracht. Het geheel stond onder leiding van Martin Koekelkoren en werd georgani seerd door de Z.V.U. en de contactgroep Cultureel Grensverkeer. Het applaus aan het slot was veel vuldig en langdurig, waarmede de vele aanwezigen hun instemming met het gebrachte wel uitdrukten. Waterlandkerkje Oriëntatierit voor fietsers. De fietsende jeugd, maar ook de ouderen, konden bij gelegenheid van de kermis deelnemen aan een oriënta tierit per fiets. Hiervoor was behoorlijk belangstelling. In de groep kinderen t.e.m. 12 jaar was het Thea de Jonge die met 4 straf- punten de eerste prijs behaalde. De verdere uitslag was hier: 2. Piet Dhont (44)3. Conno Risseeuw (46)4. Marga Verheije (62)5. Jan Willemsen (70) 6. Joke Haartsen (70); 7. Marlies Ver heije (72); 8. Arnold Mornout (125); 9. H. Kiewiet (142); 10, Theo Tazelaar (151). Ook bij de ouderen slaagde niemand er in de finish zonder strafpunten te bereiken. Hierbij was de uitslag: 1. Jo- han Faes (20)2. E. de Jonge-Timmer- mans (20); 3. E. Pijcke (22); 4. A .de Jonge (22); 5. J. de Bruijne (24); 6. G. Hubregtsen (24); 7. Carla Schilleman (26); 8. Elly Hubregtsen (28); 9. S. Christiaansen-de Bruijne (34)10. G. Christiaansen 134 K ermisschieting In het café van de Wed. J. Bron-van de Broeke werd een kermisschieting ge houden, waarbij 33 schutters hun beste pijltje afvuurden. De hoofdvogel kwam naar beneden door een schot van Fr. van Kruijsse te Kloosterzande. le zjjvo- gel C. de Pré. Biervliet; 2e zijVogei M. Boerman te Waterlandkerkje. De beker was voor V. de Dobbelaere uit Water land-Oudeman, die ook de meeste kleine vogels neerhaalde. Oriëntatierit. Bij gelegenheid van de kermis werd een oriëntatierit voor auto's, motorenen bromfietsen georganiseerd. De hiervoor beschikbaar gestelde wisselbeker kwam in het bezit van J. van Hijfte, IJzendijke, 2 strafpnt. De verdere uitslag was: 2. G. de Badts, Schoondijke 7 str.p.3. J. Avot, Oostburg 10 str.p.; 4. P. Willem sen, IJzendijke 16 str.p.; 5. Th. Pijcke. Waterlandkerkje 17 str.p.; 6. J. Duste, Oostburg 18 str.p.; 7. A. v. d. Linde, Aar denburg 20 str.p.; 8. A. J Termote, IJzen dijke 21 str.p.; 9. E. Boussen, IJzendijke 22 str.p.; 10. W. Maenhout, IJzendijke 24 str.p.; 11. J. Kolijn, Oostburg 26 str.p.; 12. J. Aers, Oostburg 26 str.p.; 13. J. de Fouw, Oostburg 31 str.p.; 14. A. Jansen, Oostburg 32 str.p.; 15. B. v. d. Slikke, Biervliet 32 str.p. Bij de bromfietsen kwam de wisselbe ker definitief in het bezit van S. Hu bregtsen te Waterlandkerkje. No. 2 was hier P .Hubregtsen uit- Schoondijke. In totaal waren er 65 deelnemers. VOETBAL 4e klasse H. Programma voor zondag a.s.: 2.30 u.: Breskens 2Steenbergen 2. VISMIJN - BRESKENS Week van 29 mei t.e.m. 4 juni 1966 5889 kg. export garnalen 36 kg. pellerij garnalen 19369 kg. tong 2021 kg. schar 2474 kg. schol 43 kg. tarbot 68 kg. rog 94 kg. poon 44 kg. griet 178 kg. wulken 7 kg. wijting 9 kg. gul 11 kg. haai 91 kg. onverkochte bot 124 kg. onverkochte schar DUIVENSPORT Duivenver. ,.Nog Sneller", Breskens Prijsvlucht vanuit Moescroen op zon dag 5 juni j.l., jonge duiven. Los 8.00 u. Aank. le duif 9 u. 1 min. 43 sec., snelh. 1243 m. per min. 1, 16, 19 A. Bondewel. 2, 10, 85, 87 M. Quaars. 3, 86 J. Oosterling. 4, 107, 110 J. v. Oostenbrugge. 5, 11, 51 A. Versprille- H. 6, 32, 42, 44, 45, 83, 103 P. Blaakman. 7, 17, 21, 27, 36, 47, 63, 69, 81, 95, 105 J. van Gijs. 8, 100 J. v. d. Velde. 9, 18, 59, 73, 111, 116 J. Jacobs. 12, 60 J. Wisse. 13, 28, 74, 118 C. van Opdurp. 14, 43, 49, 102 G. Een geschenk voor VADER haalt U natuurlijk bij Parfumerie MAAS-HAMELIJNCK Breskens Mercuriuastraat 24 Telefoon 857

De Schakel | 1966 | | pagina 2