de ichakel v. Willem's idealen ALG. NIEUWSBLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 20e Jaargang Nr. 1078 Vrijdag 3 juni 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT TO -BRESKENS - TEL* - §iRO 358296 VOORLICHTINGS-MOGELIJKHEDEN VOOR ONDERNEMERS IN HET MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF. Inleiding De ondernemer in het midden- en kleinbedrijf, die zich wil handhaven moet „bijblijven". De snelle ontwikke lingen moet hij op de voet volgen. Hij moet voorts een groot aantal functies en eigenschappen in zich verenigen. Een en ander maakt, dat een goede voorlichting voor de middenstandson dernemer onontbeerlijk is. Gelukkig staat hem voorlichting in velerlei vorm ten dienste. Allereerst mag worden ge noemd de voorlichting, die wordt gege ven door particuliere instellingen en commerciële organisaties, alsmede door privaatrechtelijke en publiekrechtelijke organisaties. Daarnaast zijn er nog en kele instituten werkzaam, die de onder nemer op hun „eigen" terrein voorlich ting en informaties kunnen verstrek ken. Op het terrein van de overheids voorlichting aan het midden- en klein bedrijf is, naast de Economische Voor lichtingsdienst (exportmogelijkheden^ en de Rijksnijverheidsdienst (technische voorlichting), in het bijzonder de dienst van de Rijksconsulenten voor het Mid den- en Kleinbedrijf en Toerisme werk zaam. In het hierna volgende zullen wij de verschillende voorlichtings-instellingen en diensten met een korte omschrijving van hun taak, de revue laten passeren. Zaak is, dat de ondernemers een nut tig gebruik maken van de hun ten dienste staande voorlichtingsmogelijk heden. Wat de instellingen en diensten betreft moge nog worden opgemerkt, dat deze door de Centrale Organisaties van het midden- en kleinbedrijf samen met de Overheid of door de Overheid alleen in het leven zijn geroepen. De instellingen. Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf E.I.M Dit instituut, dat in 1930 werd opge richt, verricht wetenschappelijk onder zoek. De resultaten van deze onderzoe kingen geven meer inzicht in de ont wikkeling van het midden- en kleinbe drijf. Deze kunnen dienen als uitgangs punt voor een betere bedrijfsvoering. Zowel de organisaties van het midden- en kleinbedrijf als de Overheid maken er ter bepaling van hun beleid, gebruik van. Grote bekendheid genieten de om zet- en bedrijfskostenstatistieken waar aan de ondernemers kunnen meedoen. Deze kunnen voor hen een middel tot schriftelijke bedrijfsvergelijking eijn. Het verkregen cijfermateriaal wordt ook veelvuldig gebruikt bij de „mondelinge" bedrijfsvergelijking in de zg. bedrijfs- vergelijkingsclubs, die in vele branches bestaan. Het E.I.M. verzorgt eveneens publikaties over de structuur van ver scheidene branches, over de situatie van de middenstand in bepaalde streken van ons land, over conjuncturele ont wikkelingen van het midden- en klein bedrijf alsmede over onderwerpen, die betrekking hebben op de produktivi- teitsbevordering (studies inzake be drijfsbeheer, uniforme administratie systemen etc.). Onderzoekingen in de vervoerssector worden verricht door het FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. Met één der sollicitanten, die in Amers foort woonde, maakte hij een afspraak in een restaurant. Willem kreeg een gunstige indruk van hem en toen de adspirant-vertegenwoordig er zich be reid verklaarde om drie maanden op proef te werken, nam Willem hem aan. Na dit onderhoud wilde Willem hem naar zijn huis aan de rand van de stad rijden. In het centrum kreeg hij onver wacht een aanrijding met een militaire wagen, die geen voorrang verleende. Hij botste met zijn gezicht tegen de ruit en zat enige tijd versuft achter het sltuu*t< De nieuwe vertegenwoordiger waarschuwde de politie en een dokter, welke laatste constateerde, dat de schrik waarschijnlijk het meest was geweest. Meneer zou er alleen maar een buil van overhouden. De wagen bleek boven verwachting slechts licht beschadigd te zijn en kon misschien in een paar uur weer in orde gemaakt worden. De nieuwe vertegen woordiger toonde zich aktief en een goede organisator, nam achter het stuur plaats en reed naar een garage, waar men de schade bekeek en toezeg de het meteen te zullen herstellen. Economisch Bureau Wegvervoer, dat in de organisatie van het E.I.M. een aparte plaats inneemt. Centraal Orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbedrijfspanden (C.O.M.) De taak van dit, in 1955 opgericht in stituut is, te bevorderen, dat het mid den- en kleinbedrijf bij de bezetting van bedrijfspanden in nieuwe wijken, aan zijn trekken komt. Het C.O.M. houdt zich daarom bezig met de planning van winkelcentra in nieuwe wijken, evenals met de bestudering van saneringsplan nen, waarbij de belangen van het mid den- en kleinbedrijf in sterke mate zijn betrokken. Het C.O.M. geeft over deze zaken adviezen, voornamelijk aan ge meentebesturen, maar ook aan midden standsorganisaties, die willen worden ge ïnformeerd over de omvang, de ligging en de branche-samenstelling van een winkelcentrum. Dit instituut heeft te vens tot taak het midden- en kleinbe drijf van voorlichting te dienen over vestingsmogelijkheden in de verschil lende gemeenten. Deze voorlichting wordt meestal collectief gegeven, doch ook de individuele middenstander kan zich tot het C.O.M. wenden. Algemeen Waarborgfonds voor de Mid denstand A.W.M. Het A.W.M. is evenals het C.O.M. in 1955 opgericht. Het A.W.M. verstrekt inrichtings- en hypothecaire kredieten ter financiering van nieuwe bedrijven in nieuwe panden. Ook is het A.W.M. ten nauwste betrokken bij de uitvoe ring van het zgn. overnamekrediet, een bijzondere kredietvorm, waarmede de overneming van bestaande bedrijven wordt vergemakkelijkt. Per project wordt een diepgaand onderzoek inge steld. Sinds zijn oprichting heeft het A.W.M. zoveel ervaring opgedaan, dat het op verzoek van ondernemers, die geen krediet verlangen maar wèl voor lichting en advies willen hebben over de kans van slagen, rapporten opstelt op het gebied van de gehele bedrijfsvoe ring. Nederlandsche Middenstandsbank N.V. N.M.B De doelstelling van de Ned. Midden standsbank N.V. luidt volgens de statu ten o.m. „het verlenen van kredieten en het verrichten van alle andere bank en kassierszaken; in het bijzonder ten behoeve van de middenstand". De bank richt zich dus in eerste instantie, ge trouw aan haar doel en naam, tot het midden- en kleinbedrijf. De kredietver lening van de bank biedt vele mogelijk heden: bedrijfskredieten op korte, mid dellange en lange termijn, speciale mid denstandskredieten onder staatsgaran tie (uitsluitend aan haar toevertrouwd), leasing, huurkoop-financiering enz. In het betalingsverkeer met binnen- en buitenland kan de N.M.B. haar cliënten vele diensten aanbieden, zo ook op het terrein van effecten, verzekering, fi nanciële voorlichting enz. Spaarders hebben keuze uit diverse mogelijkheden. De bank heeft, verspreid over het ge hele land, meer dan 170 kantoren. Dochterondernemingen van de Ned. Middenstandsbank zijn de Ned. Midden- stands- en financieringsmaatschappij „Zo, meneer Caron, en nu gaat u mee naar mijn woning om wat bij te komen en een paar uurtjes te rusten. In die tijd maakt men uw wagen weer in orde. Ze hebben beloofd te bellen. Nee, pro testeert u nu maar niet, het zal mijn vrouw en mij een genoegen en een eer zijn, als u dit wilt doen". Tegen zoveel vriendelijkheid kon hij niet meer op, dus liet hij zich met de man in een taxi naar rijn woning bren gen. De vertegenwoordiger ontsloot zijn deur. Willem stapte mee naar binnen. Gelijk kwam er een vrouw naar voren, haar handen afdrogend aan een schort. „Leida, dit is mijn nieuwe patroon. We hebben een kleine aanrijding gehad in de stad. Meneer's waven wordt, nu ge repareerd en gedurende die tijd is me neer onze gast". Willem keek op naar de vrouw. Mis schien schrok hij één onderdeel van epn sekonde. Want voor hem stond ziio vroegere verloofde: Leida Wolzak. Docv» vrijwel op hetzelfde ogenblik had hiï zichzelf weer onder controle. Hii stak zijn hand uit en zei rustig: ..Hoe maakt, u het, mevrouw9 Uw man was ro vrien delijk me uit te nodigen". HOOFDSTUK 3 Zo de vrouw hem al herkend had. ze liet niets merken. „Komt u verder, meneer Caron. Tl" hoop. dat u geen letsel hebt opgelopen voor Bedrijfsobjecten N.V. (die door fi nanciële interventie de kansen van het midden- en kleinbedrijf ten aanzien van vestiging in nieuwe wijken tracht te waarborgen) en het Ontwikkelingsbu reau Winkelcentra (O.B.W.). Voorlichtingscentrum voor de Detail handel (V.C.DJ Het V.C.D. geeft collectieve voorlich ting om de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf behulpzaam te zijn bij het verbeteren van hun bedrijfsvoering. Het verzorgt in samenwerking met de centrale middenstandsorganisaties alge mene kursussen. Op verzoek van de or ganisaties worden kursussen samenge steld toegespitst op de situatie in een bepaalde branche. Bedrijfsadviseurs geven, tegen beta ling, bedrijfseconomische, bedrijfsorga nisatorische en bedrijfstechnische voor lichting. Voorts worden publikaties uit gegeven, die de ondernemer bij zijn be drijfsvoering van nut kunnen zijn. Het „Documentatie-bulletin van het Hoofd bedrijfschap Detailhandel" brengt de ondernemer, die bij wil zijn, dagelijks het nieuws uit binnen- en buitenland. Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf C.I.M.K De bedoeling is, dat binnen het kader van dit eerst onlangs opegricht insti tuut de zo-even genoemde instellingen zoals A.W.M., C.O.M. en V.C.D. hun voor lichtende- en adviserende taak gecom bineerd ten uitvoer zullen brengen. Directoraat-Generaal voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme. De Hoofdafdeling Gewestelijke Aan gelegenheden en Voorlichting van dit Directoraat-Generaal heeft in iedere provincie en in de gemeente Amsterdam een rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme. Deze consulen ten geven de ondernemers in hun werk gebied voorlichting over het overheids beleid met betrekking tot de midden stand en de mogelijkheden, die dit be leid voor middenstanders inhoudt. Daarnaast geven zij zowel groepsgewijs, bijv. aan organisaties van middenstan ders e.d. als aan de ondernemers afzon derlijk voorlichting op bedrijfsecono misch gebied. In individuele gevallen fungeren zij ook als wegwijzer door de ondernemers, die voorlichting of advies nodig hebben, te verwijzen naar de voor hen daarvoor geëigende organisaties of instituten. Zij hebben voorts een werk zaam aandeel in provinciale of regionale v oor lich tings-activiteiten Conclusie. Er zijn dus vele voorlichtingsmoge lijkheden voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De onderne mer die niet weet welke mogelijkheid voor hem het meest geschikt is, kan zich laten informeren door zijn organi satie of door de rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme in zijn provincie. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE OOSTBURG over de maand april 1966 GEBOORTEN: 3, Arthur, zn. van J. J. Schotman en van C. Prince, wonende bij de aanrijding". „Het is gelukkig goed afgelopen, me vrouw. En de auto alleen wat lichte blikschade". Even later zaten ze in de huiskamer, waar drie kinderen speelden. „Vooruit, jongens, jullie naar buiten. Het is mooi weer. Van de winter kunnen jullie nog lang genoeg binnen zitten". Verleun, de nieuwe vertegenwoordi ger, keek de kinderen lachend na. „Mijn drie bengels, meneer. Maar schatten. Al zegt mijn vrouw wel eens, dat ze net zo ondeugend zijn als ik vroeger was". De vrouw kreeg een lichte kleur. „Kan ik u dienen met een kop koffie, meneer Caron?" Verleun keek op zijn horloge. „Vrouwtje, het is al over twaalven. Als jij nu de lunch klaar maakt, kan me neer bij ons eten. In die tijd is de wa gen zo onderhand wel klaar". „Is dat niet te veel drukte voor uw vrouw?" voeg Willem voorzichtig. „Niet in het minst, meneer Caron. Als u een kwartiertje geduld hebt Na het eten zei Verleun: „Ik loop even naar de garage, meneer en wacht tot de wagen klaar is. Dan breng ik hem netjes hier". „Nov. ik vind het geweldig". „Mijn vouw zal wel wat met u willen nraten, denk ik. Ze komt ook uit Flze- kamp, niet Leida?" Toen ze Verleun over straat zagen lo- te Oostburg; 4, Eric Celina René, zn. van R. M. Blaeke en van J. C. J. De Baets, wonende te Sluis; 11, Freddy Johannes Maurice, zn. van D. A. De Muijnck en van I- C. de Jaeger, wonende te IJzen- dijke; 12, Ingrid Iréne Elisabeth, d. van F. H. Staal en van E. M. Verbraeken, wonende te Sluis; 13, Adriana Johanna, d van L. van der Tol en van J. Roomer, wonende te Sluis; 13, Rudy Johannes, zn. van I. R. van Gaelen en van S. M. Wemaer, wonende te Sluis; 14, Nico Lo- dewijk Bernard, zn. van B. D. Verher- brugge en van L. Oostveen, wonende te Schoondijke; 16, Patrick, zn. van C. A. Ghijs en van I. L. de Waele. wonende te Hoofdplaat; 17. Angélique Elisabeth Willemien, d. van G. J. Konincks en van A. J. Hollander, wonende te Oostburg: 18, Marga Maria Angèle Alice, d. van H. F. M. van de Vijver en van C. M. A. G. Cuelenaere, wonende te Sluis; 19. Conny Celina Camilla, d. van H. L. E. M. Buzeyn en van M. A. de Baere, wonende te Aardenburg, Eede: 19, Cornelia Jo hanna. d. van J. de Bliek en van M. C. van Hanegem. wonende te Breskens; 25, Gert Jan Leo Ferdinand, zn. van F. F. Hermans en van J. L. Poppe. wo nende te Aardenburg: 24. Annique Irene Johan Germaine, d. van A. C. Roegiest en van G. A. A. Dossche, wonende te Oostburg; 26, André Norbert. zn. van F. A. Obrie en van H. A. Oberhauser. wonende te Breskens; 25, Sylvia Caroli ne, d. van S. Schijve en van C. A. Antho- nisse. wonende te Oostburg; 28. Luc Franciscus Maria. zn. van L. G. Ver- heije en van M. L. C. Onderdonck, wo nende te IJ"endiike: 28. Jannis Cornelis Abraham, zn. van A. P. van der Meulen en van W. van Roekei. wonende teOori- bime: 30, Patrick Rudv Mario zn. van G. J. M. Hermie en van A. Verhoosel, wonende te Sluis. HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN: 2, Pelagie Mortier, 81 j„ wv. P. B. Lampaert, wonende te Aarden- burg; 6, Johannes Abraham Dubois, 63 j„ ev. J. Bron, wonende te Sluis; 6, Anna Maria Paulina Reinders, 67 j„ ev. W. J. H. Boerbooms, wonende te Oostburg; 10, Louisa Francisca Quataert, 92 j., wv. A. Cuelenaere, wonende te Oostburg; 15 Arthur Leo Gijs, 87 j., wonende te H.- plaat; 18, Emma Susanna Anastasia Aerts, 2 j„ d. van W. J. Aerts en van L. Weertman, wonende te Amsterdam; 26, Pieter Jacobus de Hullu, 36 j., wonende te Zuidzande. Qroede Dodelijk verkeersongeval. Op de rijksweg Breskens veerhaven Schoondijke, nabij het kruispunt „Bui- tenlust", heeft zich woensdagmorgen omstreeks 11.30 uur, een ernstig ver keersongeval voorgedaan, waarbij de 57-jarige E. P. Marijn uit St. Gilles (België) dodelijk is verongelukt. Een Belgische autobus, bestuurd door G. D. uit Zwevezele, kwam van de rich ting Schoondijke naar de veerhaven gereden, toen dhr. Marijn komende uit de richting Breskens de rijksweg wilde oversteken. Doordat hij twijfelde werd hij gegrepen door de bus. Dr. Ossewaarde uit Breskens verleen de de eerste hulp en liet dhr. M. naar pen was er even stilte in het vertrek. Willem had haar een sigaret en vuur gegeven. Ze rookten een paar minuten. Plotseling zei Willem: „Mijn bezoek zo onverwacht zal wel niet jouw instem ming hebben, veronderstel ik". Ze keek hem met opgetrokken wenk brauwen aan. „Waarom niet? Je wordt de werkgever van mijn man, dus Hij begon te grinniken. „Om de wille van de smeer, zullen we dan maar zeg gen. Ik had niet anders kunnen ver wachten". Er begon een zekere angst in haar ogen te komen. „Wat ben je van plan? Na een poosje gooi je hem er zeker uit, hè?" „Hoe kom je daarbij? Als je man z'n vak verstaat, dat wil zee-gen, als hij met orders thuiskomt, dan ben ik tevreden Als hii maar verkopen kan". Ze keek hem onderzoekend aan. „O. ik dacht, dat „Jij denkt: nou Willem weet, dat Lei da de vrouw is van z'n nieuwe vertegen woordiger. zal hij wraak op haar ne men omdat ze hem indertüd de bons gegeven heeft. En zal na korte tijd haar man wel weer ontslaan". Ze kreeg een kleur maar eaf geen antwoord. En toen ze bleef zwijgen, ver volgde hij: „Maak ie geen zorgen. Teida. Ik meen van iou te mogen verwachten, dat ie me beter kende". „Je hebt gelijk", antwoordde ze zacht.

De Schakel | 1966 | | pagina 1