PARTIJ VAN DE ARBEID LIJST 1 1002 s kiezers hun vertrouwen Partij van de Arbeid uw vertrouwen Kiest SOCIALISTEN in de raad stemt lijst 1 P. v. d. A. 1002 P. v. d. A. alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen vJ ti gaven op 23 maart 1966 aan de C T3 Op woensdag 1 juni 1966 vragen wij wederom voor onze kandidaten voor de gemeenteraad J. J. VERGOUWE W. C. van der Hooft J. de Nooyer C. Kosten A. Oosterling Mevr. H. B. Hensen- v. Zandvliet Iz. Notebaart P. Verploeg D. Koster A. de Nooyer J. Hoogstad P. Pielaat o o ad p- Willem's idealen de Schakel DRUKKERS-UITGEVERS ,.Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 20e Jaargang Nr. 1076 Vrijdag 20 mei 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 BURGERLIJKE STAND Tf CL CN O O CS1 O O to O O co |-ö O O co *0 FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. Van de vroege morgen tot donker werkte Willem om te proberen het be drijf zo economisch mogelijk te laten draaien. Andere moeilijkheden kwa men: de bezetter wilde arbeiders voor de Duitse oorlogsindustrie en arbeiders tot een bepaalde leeftijd moesten zich opgeven. Zo raakte Willem geleidelijk aan waardevolle vaklieden kwijt, die óf zich zonder meer meldden en naar Duitsland vertrokken, óf voor de eer bedankten en onderdoken of ergens een baan kregen met een ausweis, die hen vrijwaarde voor de arbeidsinzet. Na veel moeite gelukte het Willem ook een paar van die begeerde vrijstellingen voor zijn voornaamste en belangrijkste arbeiders te bemachtigen. De ontstane leemtes trachtte hij zo goed mogelijk op te vul len door oudere mensen aan te stellen, of vrouwen. En als het zo uitkwam, stak hij zelf de armen uit de mouwen om de achterstand in het werk te doen inlo pen. Zoals hij als leerjongen aan een der stanzmachines had gestaan, zo stond hij er nu ook nog vaak achter als directeur, blad voor blad inleggend en uithalend. Dikwijls dacht hijwat een geluk, dat ik dit vak door en door ken. Mijn handen staan nergens verkeerd voor. Maar 's avonds thuis en gedurende de weekeinden, probeerde hij alle zor gen en moeilijkheden van zich af te zet ten. Dan was hij alleen maar de man, die zijn vrouw verafgoodde, de minnaar. In die eerste maanden van hun huwe lijk stoeiden ze nog vaak als vroeger in het huisje aan de Julianalaan. Nauw lettend zag Ria toe, dat alle gordijnen gesloten waren en voor alle zekerheid temperde ze nog de lichten. Niemand hoeft te zien, hoe gek we soms met el kaar zijn, dacht ze. Ik moet aan het prestige van mijn man denken. Even wel als beiden zo'n bui hadden, dan leefde Ria zich geheel uit, liet met zich sollen, rende hem achterna door het huis tot dat ze, hijgend van opwinding en moeheid, naast elkaar op de brede divan lagen, elkaar kietelend en pla gend. In het kantoor evenwel, als ze hem eens een enkele keer bezocht, of hem daar zijn koffie bracht als hij het te druk had om naar beneden te komen, was ze de statige mevrouw Caron, vrien delijk tegenover iedereen, of dat nu meneer Van de Zande was, de hoofd boekhouder of Pim, de manus van alles in het oudpapierenhok. Toch een zekere afstand scheppend. Enkele dagen na hun huwelijk stelde Willem zijn vrouw voor, dat ze maar een dagmeisje moest nemen, doch Ria had beslist haar hoofd geschud, „Geen sprake van, zo min mogelijk vreemden hier over de vloer. Ik heb vrijdags al een werkster en de rest kan ik zelf wel doen. Wil je soms, dat ik de hele dag ga zitten luieren?" „Nu ja", antwoordde hij een beetje ontgoocheld, „ik dacht, dan heb je het wat gemakkelijker. Het is zo'n groot huis". Ze trok hem naar zich toe en kuste hem. „Je bent een schat, mijn jongen, doch er mankeert niets aan mijn han den. Thuis heb ik wel werken geleerd. Of je moet over me te klagen hebben dan zeg je het maar. Doch toen Wil lem zich uitputte in een reeks van ver ontschuldigingen, greep ze hem beet en draaide een paar keer met hem in het rond. „Houd op, je doet net of ik de Koningin ben „Je bent ook mijn koningin", ant woordde hij zacht. In de vroege ochtend van de vijfde mei van 1941 werd in huize Caron een zoon geboren. Hij werd Jan Willem ge noemd, naar de beide grootvaders. Wil lem was opgetogen van geluk en kwam die dag bijna niet op kantoor. Hij was bijna niet uit de kraamkamer te slaan, totdat tenslotte de jonge moeder kort en bondig commandeerde: „Er uit, va der en aan je werk. Denk er om, dat je nu voor moeder en zoon moet zorgen". Twaalf dagen later was de verpleeg ster vertrokken en was Ria weer op de been, wat bleekjes, maar zo mogelijk nog mooier dan voorheen, dacht Willem Soms stonden ze, met de armen om el kaar heen, naar de slapende baby te kijken. Het kind was drie weken oud, toen Willem opperde: „Wat zal ik mor gen eens voor hem kopen?" „Niets!" besliste zijn moeder. „Jan Willem heeft nog niets anders nodig dan zijn wieg, op tijd zijn drinken en een schone luier. Maar goed, dat wij moeders er zijn. Jullie vaders zouden zo'n hummel van de geboorte af ver wennen". Willem schoot in een lach. „Wat klinkt dat deftig: wij, moeders". „Nou ik ben toch zeker zijn moeder?' Hij zoende haar in de nek en ant woordde: „Je bent het schattigste moe dertje dat er maar te vinden is. Ik haal morgen de fotograaf, moet hij maar eens een plaatje van jullie tweeën ma ken". „Van ons drieën, bedoel je". „Goed. Maar ook één van jullie tweeën. Zet ik 'm op m'n bureau". GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand april 1966 GEBOREN: 14, Nico Lodewijk Bernard, zn. van Bastiaan Dirk Verherbrugge en van Lena Oostveen, geb. te Oostburg OVERLEDEN: Geen. HUWELIJKEN: Geen. VERTROKKEN5, Marius Adriaan Ooms, van Pr. Beatrixstraat 1 naar Breskens: 7, Johan Jacobus den Haan. echtgenote en 4 kinderen, van Willems- weg 28 naar Oostvoorne. INGEKOMEN: 4, Catharina de Putter, van Terneuzen naar w 82; 7, Tetje A. van de Waal, van Utrecht naar Dorps straat 22; 7, Annie L. van de Velde, ev. de Vrijer, van Hoofdplaat naar Mid- woudsestraat 5; 13, Borromieus Lange- raert en echtgenote, van Hoofdplaat naar Willemsweg 6725, Stephanus van Strien en echtgenote, van Groede naar Pr. Bernhardstraat 2. GEMEENTE WATERLANDKERKJE. over de maand april 1966 GEBOORTEN: Geen. OVERLIJDEN: 9, Marinus Stokx. 65 j. HUWELIJKEN: 19. Johny Hubert Irma van Waes. 30 j., wonende te Aardenburg en Maria Amelia Raes. 32 j„ wonende te Waterlandkerkje. INGEKOMEN: Geen. VERTROKKEN: 15. Omer A. E. M. Noë en gezin, van Klein Brabant 41 naar Oostburg: 22. Willemina Coppoolse, van Molenstraat 68 naar Grijpskerke. PLAATSELIJK NIEUWS Waterlandkerkje Raadsvergadering. Uit de ingek. stukken blijkt dat aan het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft ilv. te Goes opdracht wordt gege ven tot het wijzigen van het bestem mingsplan van de gemeente. Tegen de wijziging van de wedderege- ling van de wethouders zijn er geen be zwaren. Aan A. J. Haartsen wordt financiële medewerking verleend voor de bouw van een douche. De begroting dienst 1965 en 1966 wordt gewijzigd voor wat de gewone en kapi taaldiens t betreft. De subsidie-aanvragen van de Dienst Sociaal Pedagogische Zorg in Zeeland, de Streek-Jeugd-Centrale voor W. Z. Vlaanderen en de Stichting Zeeuws Stu diefonds te Middelburg worden ingewil ligd overeenkomstig het gedane verzoek. De subsidie-aanvrage voor de verfil ming van het toneelstuk „Jaontie" geeft aanleiding tot enige bespreking. B. en W. stellen voor inplaats van een bedrag van f 0.35 per inwoner, een subsidie te Aanhalig legde 7e haar wang tegen de zijne. „Blij met je zoon. papa Caron?" Hij knikte. „Allicht. Zo'n wolk van een zoon. Maar de moeder is me toch nog 't liefste". „Foei. Ze moeten je beiden even lief zijn". „Nee. mijn hartie. Hoeveel kinderen wij ook zullen bezitten, jij zult altijd nummer één blijven in mijn leven". Ze kuste hem dankbaar. ..Dat is ont zettend lief van je. mijn .iongen", ant woordde ze getroffen. In december 1942 deed een tweede baby zijn intrede. Opnieuw pep zoon. hetgeen Ria in een wilde huilbui deed losbarsten, toen Willem zich over haar boog. „Ik had zo gehoopt voor ion. dat het een meisje zou zijn en nu is het weer een iongen Hij kuste haar teder. „Maar mün hartje, ik ben ontzettend blil met mijn tweede zoon, hoe kom ie er toch bij?" „Jawel", snikte ze. „dat zeg je maar om mij te troosten. Je zegt nooit wal, maar ik voelde dat ie °"raag pen meisie. een dochter wilde hebben. Dat, is voor jou toch een teleurstelling''" „Haal jij nu geen onvin in dot lie^e hoofdje van je. Ik zeg: dank je wel. mijn lieve vrouw, voor dit ge^che^k, voor deze prachtige zoon Fr hi mag zeggen hoe hij heten zal". „We hadden afgesproken", antwoord de Ria door haar tranen heen. dat bet Harriet zou zijn als het een meisje was Vind ie het goed. dat we hem Harrv noemen?" Inwendig dacht Willem: een afschu welijke naam. doch met een staal ge zicht zei hii„Dan wordt het Harry. F!n zet die gekke gedachte van ie af. ris zou ik teleurgesteld zijn. Ik ga gauw

De Schakel | 1966 | | pagina 1