de heer Bonte toch verkeerd was. Het enigste wat de raad nog kan doen is in beroep gaan bij de Kroon. Met 6 stem men voor en 4 tegen werd besloten in beroep te gaan. Voor de aanstelling van een gemeen te-werkman was een besloten zitting van 45 min. nodig. Nadat de zitting her opend was moest men tweemaal stem men om tot resultaat te komen. De heer N. Dhondt werd met 5 tegen 4 stemmen gekozen. Tijdens de rondvraag stelde de heer Rosseel het wegnemen van de Wiihel- mina-boom te St. Kruis aan de orde. Hij vond het treurig dat de boom is wegge kapt en meende dat het een belediging van het Koninklijk Huis is. Hij vroeg zich dan ook af wat men zou zeggen als de geallieerde graven zouden worden opgeruimd. Ook de heren Paridaen en Bonte vroegen aandacht voor deze zaak en stelden bovendien de vraag wie de op de weg liggende wortelstronk moet opruimen. In de boom zou een loden koker gezeten hebben met een brief er in. Waar is deze koker gebleven en is hetgeen er in zat nog leesbaar? De voorz. zei dat de koker in het ge meentehuis is en nog niet geopend is. De heer Rijckaart vroeg het advies van de commissie inzake het toekennen van de woning Peurssenstraat bekend te maken. De voorz. zei dat dit een ge heim advies is. De heer Rijckaart meen de dat men voor niets gezeten heeft en er verder geen prijs meer op te stellen nog voor deze commissie te worden op geroepen. Voorts vroeg hij nog aandacht voor de besproeiing van het onkruid. De aangekochte maaimachine vond hij een grote strop. De mensen moeten er veel arbeid mee doen en het schiet niet op. Men zal er het werk maar half mee af kunnen. Weth. Lansu zei dat men er een demonstratie mee had gedaan in het bijzijn van B. en W., de gemeente- opzichter en de arbeiders. Deze laatste zeggen zelf dat men met een dergelijke machine moet leren werken. Men ver wacht dan ook als men meer routine heeft, er beter mee te werken. De te onderhouden oppervlakten worden ook steeds groter en het is de vraag, of men dit wel allemaal zal kunnen bijhouden. Bovendien is de machine ook geschikt voor sproeiwerkzaamheden. De heer Bonte vroeg nog eens aan dacht voor de weg St. KruisSt. Lau- reins. Deze weg is van toeristisch belang en kan mogelijk op goedkope manier worden opgeknapt. De heer de Clerck vroeg hoe het zit met een speelweide op Eede. Door de heer van Bellegem is reeds verschillen de malen hierop aangedrongen. Tussen de diepvries en de kleuterschool liet een geschikt terreintje. echter worden de kinderen op het ogenblik door de rijkspolitie hiervan weggestuurd. De voorz. zal dit met de groepscommandant der rijkspolitie opnemen. De heer Verbeke vraagt wanneer de verkeersborden voor de Brieverstraat inzake het parkeren zullen worden ge plaatst. De voorz. zegt dat deze zijn be steld. De fabrikant heeft echter een lange levertijd. Breskens Zeilwedstrijd. De watersportvereniging Breskens heeft in de klassen I. TI. Ill en TV een zeil wedstrijd gehouden, waaraan door 27 jachten werd deelgenomen. Met een sterke wind ging het richting Knokke om daarna richting Vlissingen te varen naar rode boei W 10. Dit keer stond een teamwedstrijd en de Breeon-cup op het Vandaag grijs? Morgen jong Borstel zélf Uw grijze haren weg met Crème Marchal. Uw haar herkrijgt in drie minuten zijn natuurlijke kleur. Absoluut veilig! Vraag onze speciale Marchal-borstel. Gratis f< Parfumerie MAAS-HAMELIJNCK, Breske heen verglijden. Over de weg ging een colonne legerwagens Dat is de "enige schaduw ove^ ons geluk, dacht- hii. de bezetting. Wat gaat het worden met de fabriek? Zal ik door kunnen draaien? Van het station Henen ze in de val lende schemering buiten het dorp om naar hun nieuwe woning. On uitdruk kelijk verzoek van Willem Caron wa ren er geen versieringen aangebracht. Het personeel had een tmije dag gekre gen en de volgende dag wilde hij een denu.tatie in de gelegenheid stellen om het ceeohenk van allen te overhandigen. ..Al* we geen oorlog gehad hadden en geen bezet gebied waren, zouden we er gezamenliik een feestdag van gemaakt hebben, mensen" had hij enkele da°:en geleden in de fabriek gezegd. De til den min te ernstig. dus gnat alle* z<~>n- der enige onhef. Tk heb gehoord, dat het personeel ons een geschenk wil aan bieden. Dat stellen wij natuurlijk ont zettend op nriis. Kies een denut-ptm uit. uw midden. Die zullen miin vrouw e>-> i'r dan heel graag ontvangen". Bii hun huis gekomen wes h»f n7 biina donker. Hii stak do sleutel ir> slot. onende de deor en tilde rim wev over de drpmne! Dat booH- 70" Vm nistm. .Welkom in uw woning mevron.w Caron". Voo*- Mj haar neerzet*» Tmstte v>" haar teder en ze beantwoordde dp k« .Dank ie. iongen". Tn de slanDkam^r die re ni* ontslrt^>f keek hii rond en teo-enover hot tori een grote plaat hangen. Het was een- programma. De uitslag was als volgt: Klasse I en II: 1. Tonnerre de Breskens, P. Vroon, 'oer. tijd 2.52.06, gezeilde tijd 3.37.53. 2. Zeezot van Veere, W. Deerns, ber tijd 2.57.53, gez. tijd 3.40.42. 3. Hawk, A. Joppe, ber. tijd 2.58.29, gez. tijd 3.44.35. 4. Brugse Swaen, R. Huybregts, ber. tijd 2.59.27, gee. tijd 3.49.47. 5. Bonaventura II, L. Lejeune, ber. tijd 3.00.07, gez. tijd 3.40.46. 6. Jan Bart, R. v. Driesche, ber. tijd 3.02.32, gez. tijd 3.37.52. 7. Hanzeaat, L. v. Bosch, ber. tijd 3.07.45, gez. tijd 3.52.30. Klasse III: 1. Scaldis n, G. Provoost, ber. tijd 2.55.31, gez. tijd 3.53.15. 2. Den Arent, C. de Brouwer, ber. tijd 2.56.15, gez. tijd 3.50.06. 3. Blauvoet, U. Bellon, ber. tijd 2.58.13, gez. tijd 4.00.36. 4. Veeron, Vermeulen jr., ber. tijd 2.59.10, gez. tijd 3.55.50. 5. Tikerak, A.B.E.C., ber. tijd 2.59.58, gez. tijd 3.54.00. 6. La Licorne, G. v. Stappen, ber. tijd 2.59.59, gez. tijd 3.57.25. 7. Breyel, de Beukelaar, ber. tijd 3.00.17, gez. tijd 3.59.14. 8. Furie, A. Eggermont, ber. tijd 3.01.02, gez. tijd 3.58.33. 9. Yasumi, A. Eggermont, ber. tijd 3.03.08, gez. tijd 3.59.50. 10. Fantasia, M. v. d. Arent, ber. tijd 3.03.54, gez. tijd 4.00.25. 11. Zuna II, J. Franquï, ber. tijd 3.05.08, gez. tijd 4.03.24. 12. Callishoe, A. Pauwels, ber. tijd 3.06.36, gez. tijd 4.08.36. 13. Fino, G. Reinerts, ber. tijd 3.06.52, gez. tijd 4.06.52. 14. Halcyon, mej. A. Coppejan, ber. tijd 3.16.20, gez. tijd 4.21.23. Klasse IV: 1. Trotto, dr. Peeraer R. Clara, ber. tijd 2.59.58, gez. tijd 4.20.20. 2. Varouna, Guermant, ber. tijd 3.05.44, gez. tijd 4.25.52. 3. Calipso m. Wittebroodt, ber. tijd 3.09.25, gez. tijd 4.31.50. 4. D. Day, J. Ceuppens, ber. tijd 3.10.40, gez. tijd 4.29.20. De uitslag van de teamwedstrijd is als volgt 1. en 2. Tonnerre de Breskens, Hawk, Zuna II, v. d. Watersportvereniging Breskens, 8.55.43. Veeron, Furie, Scaldis H, Watersport vereniging Neuzen, 8.55.43. 3. Hanzeaat. Jan Bart, den Arent II, R.Y.C.B., 9.06.32. 4. La Licorne, Fino, Tikerak, B.R.Y.C.,'! 9.06.49. 5. Zeezot, Fantasia, Fairwind, Kon. Roei- en Zeilver. De Maas. De Breeon-cup werd gewonnen door Tonnerre de Breskens. De Scheldemond wisselprijs ging naar de Watersportvereniging Neuzen. Gevonden voorwerpen. Een herenpolshorloge, een paar kin derwanten, een sjaal, een zilverkleurig armbandje, een etui met sleutels, een kinderportemonnee met inhoud, een boodschappentas, een nylon regenjas- een portemonnee met inhoud, een da meshandschoen, een wollen vest, een paar damessandalen, een paar kinder sandalen. een boodschappenmandje. Inlichtingen: groepsbureau rijkspoli tie Breskens. Op werkdagen van 08.00 12.30 en van 13.0018.00. Kandidatenlijsten. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Ook de schoonste in het land gebruikt onze Marchal rimpelcorrector om rimpels en kraaiepootjes te verjagen. Werkingsduur 8 uur. Flesje voor maandenlang gebruik f 8,75 der bij: s Mercuriusstraat 24 Telefoon 857 vergrote foto van zijn eerste bedrijf in de schuur aan de Stationsweg. Hij her innerde zich nog dat één van de arbei ders die foto gemaakt had. Er ston den vier mannen te werken. Zelf was hij er ook met een voorschoot voor en stond gebogen over de bordschaar. Getroffen bleef hij staan kijken. „Dat was laat eens kijken begin zeven en dertig", zei hij zacht. „We waren toen met ons zessen. Hoe ben je daar aange komen, Ria?" Ze verheugde zich in zijn verbazing. „Is dat geen leuke verrassing? Daarom wilde ik niet, dat je op de slaapkamer kwam, zie je?" „Hoe wist je dat?" „Iemand vertelde me een keer van je eerste schuur. Ik ging toen informeren Joosten, één van ie eerste arbeiders, bezat de foto en van hem leende ik hem. Tk heb 'm in Anderlo laten vergroten. Is-ie niet goed?" „Fantastisch. Daar heb je me een groot plezier mee gedaan". ..Het heeft een doel, Willem", zei ze zacht. ..Als je 's morgens ie ogen open doet. zie je deze foto. Het is bedoeld, je er altijd aan te herinneren, dat je klein begonnen bent. Misschien heh iii het allemaal niet nodig. Je bent altüd jezelf gebleven en ik weet, dat ie zelf. al ben je directeur, nog aanpakt in de fabriek als het druk is. Gewoon met een voorschoot voor". Dit bedrijf 7al blijven groeien, daarvan ben ik overtuigd. Onder jouw bezielende leiding. En al hebben we nu oorlog en op 1 juni a.s. zijn de volgende kandida tenlijsten vastgesteld: 1. P.v.d.A.2. V.V.D.3. Prot. Chr. lijst; 4. K.V.P.; 5. Vrije Sociale Arbeiders; 6. Gemeentebelangen. Groede Kandidatenlijsten. Voor de a-s. gemeenteraadsverkiezing zijn de lijsten als volgt genummerd: 1. V.V.D.; 2. P.v.d.A.; 3. K.V.P.; 4 Prot. Chr. kiesvereniging Schoondljke Lagere Land- en Tuinbouwschool. Aan de lagere land- en tuinbouwschool te Schoondijke zijn de volgende leerlin gen bevorderd van de 3e naar de 4e klas: Th. de Crook, Eede; I. van Cruijnin- gen, Zuidzande; W. Dekker, Retranche- ment; J. van der Plasse, Oostburg; E. Risseeuw, Cadzand; R. Scheppers, Aar denburg; H. Verbrugge, Waterlandkerk je; E. Gaston, Sas van Gent; H. Tho- maes, Hoofdplaat; J. Vercouteren, Re- tranchement; J. Basting, Cadzand; F. Haak, Biervliet; A. de Putter, Cadzand; C. Dekker, Hoek; G. Dusarduljn, Groe de; I. Haartsen en L. van Hoeve, Sch.- dijke; W. van Waes, IJzendljke. 2 leer lingen werden niet bevorderd. Ooatburg Auto geslipt. Omstreeks 1 uur in de nacht van zaterdag op zondag kwam de bestuur der van een personenauto, dhr. N. J. B. uit Katwijk, in een bocht op de Zuid- zandsestraat te Oostburg in een slip en kwam omgekeerd op het trottoir tot stilstand. De bestuurder, die zich alleen in de auto bevond, kon deze ongedeerd ver laten. De auto werd zwaar beschadigd. Kollekte. De gehouden Paaskollekte in de Ned. Herv. Kerk te Oostburg heeft f 194.78 opgebracht. De Diaconiekollekten over de gehele maand april in genoemde kerk bedroe gen f 132,62. Aanbesteding. In opdracht van de vereniging voor buitengewoon lager onderwijs in West Z.-Vlaanderen werd door het architec tenbureau Rothuizen en 't Hooft uit Middelburg In het gemeentehuis te Oost burg aanbesteed de bouw van een school voor buitengewoon lager onderwijs. Er waren 9 Inschrijvers, de hoogste was het aannemersbedrijf A. Boogaard uit Sluis voor f 420.000laagste inschrij ver was de firma v. d. Poel uit Terneu- zen voor f 377.800,-. De raming was f 405.000.-. De gunning is aangehouden. Het tegenwoordige schoolgebouw dat uit enige houten noodwoningen bestaat, wordt t.z.t. vervangen door een drie- klassige streekschool, welke plaats zal bieden aan ongeveer 50 leerlingen. De school zal worden gebouwd aan de Stadhouderslaan waar zo nodig plaats is voor uitbreiding. Het ligt In de bedoe ling dat nog deze zomer met de bouw wordt begonnen. Indien alles vlot ver loopt zal de nieuwe b.l.o.-school op 1 sept. 1967 worden geopend. Vergadering Groene Kruis. De afdeling Oostburg van het Groene Kruis heeft in hotel De Éénhoorn haar jaarlijkse algemene vergadering gehou den. Voorzitter C. Goedhals betreurde de geringe opkomst der leden. Uit het jaarverslag van sekretaris I. Herman bleek, dat het ledental 559 be draagt. Nog steeds zijn er veel gezinnen die geen lid van de vereniging zijn. Door de wijkverpleegster, mej. R. Derksen, werden in 1965 1800 verpleeg- en 408 andere bezoeken afgelegd; mede werking werd verleend aan 31 consul tatiebureaus, 12 inëntingszittingen en zullen we misschien moeilijke tijden krijgen, er zal ook weer eens vrede zijn. En als je dan telkens naar deze foto kijkt ik bedoel ik hoop, dat je me niet verkeerd begrijpt, Willem". Hij nam haar in zijn armen. „Hartje van me, ik begrijp je zo goed. Ik ben je ei dankbaar voor. En als Ik het soms mocht vergeten moet jij me er aan her inneren, zul je daaraan denken?" „Natuurlijk, lieve jongen. Maar ik denk, dat het niet nodig zal zijn". 0 TWEEDE DEEL HOOFDSTUK 1 Vijf moeilijke oorlogsjaren vormden de ouverture van het huwelijk van Wil lem en Ria. Een begin met niet altijd vrolijke muziek. Hoewel de liefde tussen deze beide jonge mensen groot was, waardoor alle narigheid aan het einde van iedere werkdag teruggebracht werd tot hele kleine proporties. En de epiloog uiteindelijk eindigde in een volledige harmonie, in een één zijn van lichaam en geest. Nee, het ging niet altijd even gemak kelijk. Op het kantoor had Willem zijn zorgen. En die groeiden met de duur van de bezetting. In de loop der maanden regende het voorschriften, beperkingen, maatrege len en nog meer voorschriften. Op de duur kon hij er zelf niet meer uit wijs worden en nadat hij één keer een fik<=e boete had moeten betalen, omdat hii één der vele verordeningen had over- 220 kleuters en zuigelingen waren in zorg. Het financieel verslag van penning meester A. Ie Grand sloot over 1965 met een nadelig saldo van f 3078,62. De contributie voor het jaar 1966 werd gehandhaafd op f 12,50, doch het be stuur kreeg van de vergadering mach tiging om zo nodig de contributie met Ingang van 1967 te verhogen. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. J. M a li h a.v e - B ee re n s als nieuw bestuurs lid gekozen. Biervliet Schietingen. Tijdens de kermisdagen op de wijk Driewegen werden in het café van de heer J. Lippens een 2-tal schietingen op de liggende wip gehouden. Bij de le schieting waren 29 schutters van de partij. De hoogvogel was voor Jac. Wijf fels te Biervliet. De zij vogels werden naar beneden gehaald door P. Bogaart en H. v. d. Hemel. Laatstgenoemde kwam In het bezit van de beschikbaar gestelde beker. Uitslag 2e schieting: Hoogvogel F. On- derbeke te St. Jan in Eremo. Geen van de 33 schutters wist de zijvogels te ra ken, zodat deze door loting in het be zit kwamen van C. van Waes te St. Jan in Eremo en P. Cornells te Driewegen. Sluit Nieuwe stortmethode. Bij het storten van beton aan de Coöp. Boerenleenbank te Sluis is gebruik gemaakt van een nieuwe transportmo gelijkheid. Het is een geheel nieuw pro ject voor geheel de streek. Men heeft gebruik gemaakt van een Amerikaanse drukperspomp voor beton. Deze pomp heeft een capaciteit van 13 en 17 kub per uur en kan over een afstand van 70 m. en 25 m. hoog worden gestuwd. De motor is een Magirus Deutz deisel met een toerental van 2000. Het voor deel van deze nieuwe installatie is dat men in reeds gebouwde panden op kleine plaatsen kan storten. Voor de Boerenleenbank had men in het bestaande pand reeds de brandkast in een bekisting geplaatst; tussen de bekisting en het plafond was slechts een opening van 45 cm. Alleen op deze manier was het. mogelijk om de bekis ting vol met beton te storten. DUIVENSPORT P.V. ..Strijd in vredete Groede Uitslag prijsvlucht vanuit Angerville op 8 mei j.l. Los 6.40 u. Aank. le duif 10 u. 28 min. 45 sec„ snelh. 1574,98 m. per min. 1. 5. 17. 21. 22 L. v. d. Wege. 2, 3. 4, 6. 12. 13. 14, 15, 23, 24 G. Dusarduijn. 7. 10. 27 O. de Zutter. 8, 9, 11 Schautt.-de Roo. 16 J. Risseeuw. 18, 20, 25, 26 en le overd. J. van Driel. 19 J. de Roeck. Duiverwer. jVrije VluchtSasput Uitslag prijsvlucht vanuit Angerville op 8 mei j.l.: 1, 11, 19, 21 G. de Wever. 2, 23 F. de Jonge. 3, 12 Cl. de Wever. 4. 5 Th. de Smit. 6 Ch. de Poorter. 7 J. Boogaart. 8, 13 Ch. de Looze. 9, 18 C. Boogaart. 10 J. Dhont. 14. 16 A. de Wever. 15 G Calon. 17 Gebr. de Poorter. 20, 22 J. Boone. Duivenver. „Nog Sneller". Breskens Uitslag prijsvlucht vanuit Angerville op zondag 8 mei j.l. Los 6.40 u. Aank. le duif 10 u. 28 min. 5 sec., snelh. 1583 m per min. 1. 14, 15, 42. 45 J. ven Giis. 2 Abr. Ver- straaten. 3 M. Faas. 4. 7, 50 W. Fenijn. 5, 17 J. de Meester. 6. 31 J. Pleiite. 8, 22, 27 J. v. d. Broecke. 9, 26. 35 P. Blaak man. 10, 39 A. Versprille-H. 11 J. Wisse. 12 J. Oosterling. 13. 36 R. v. Quekel- berghe. 16 A. Vermeulen. 18. 43 G. Boek hout. 19 T. Smallegange. 20. 37 A. v. d. Heuvel. 21, 29 J. Piicke. 23. 33. 34 J. v. Oostenbrugge. 24, 25 J. Donze. 28, 40. 48 treden, hakte hij de knoop door en zette e<m ambitieuze iongeman in het kan toor, die alleen maar de taak had alles te controleren en er op te letten, dat in alles aan de voorschriften, bepalingen en verorden in eren werd voldaan. Hoewel hii bij het uitbreken van de ooriog beschikte over grote voorraden grondstoffen en materialen, werd al spoedig een inventarisatieplicht ooge- legd, waarbij iedere papier- en carton- verwerkende industrie precies moest, op geven, hoeveel hij in voorraad had. Be paalde artikelen werden gebonden aan een distributiesvsteem en kreeg je mondjesmaat toegewezen. Ergens in een donkere zolderhoek van het bedrijf sloeg Willem op een avond, daarbij geholpen door zijn eerste arbei der Freek, een flinke partij carton, na pier en andere materialen op. Voor als de nood aan de man komt. zei hij. Jp kunt nooit weten. En het gaat niemand wat aan. dat ik nog een extratie achter de hand heb. Gelukkig waren de grondstoffen voor de vervaardiging van strohoed in Ne derland nagenoeg voldornitie aenwezig. zodat de produktie aanvankeh"k nor maal doorging. Doch naarmate er o-p.. brek begon te komen san ber»nalde ma terialen. ging men min toevlucht, nem tot vervangingsmiddelen en zo we^d de vraag naar strobord, bewerkt en onbe werkt. steeds groter. Wordt. vervolgd

De Schakel | 1966 | | pagina 2