BRILLEN Willem's idealen dejchakel ALG NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN DRUKKERS-UITGEVERS F3 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 20e Jaargang Nr. 1075 Vrijdag 13 mei 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 VJ BURGERLIJKE STAND GEMEENTE BRESKENS over de maand april 1966 GEBOREN: 10, Izaak Jacob, zn. van Ronnie P. Verschoor en van Anna N. Vermeulen; 13, Mark Cornells David, zn. van Engelbertus Dierings en van Eliza beth M. S. Vergouwe; 17, Adriaan Jo- zias Adrianus, zn. van Adrianus H. Fe- nijn en van Janna Avot; 19, Cornelia Johanna, d. van Jacques de Bliek en van Maria C. van Hanegem, geb. te Oostburg; 26. André Norbert, zn. van Ferdinand A. Obrie en van Hildegard A. Oberhauser, geb. te Oostburg; 30, Pe ter, zn. van Leendert I. van der Hooft en van Gerda K. Luchtmeijer. HUWELIJKEN: 22, Johan Albregtse. IR j. en Adriana A. de Lobel, 18 j„ beiden wonende te Breskens. OVERLEDEN: 23, Adriaan J. de Ruijs- scher, 68 j., wonende te Breskens, overl. te Vlissingen. INGEKOMEN: 1, Piet de Dobbelaere en gezin, van Sluis naar Karei Doorman laan 29; 5, Marius A. Ooms, van Schoon- dijke naar Langeweg 30; 1, Anna A. Buijsrogge, van Hulst naar Dorpsstraat 80a; 12, Ina Ooms-Siebenga en gezin, van Suriname naar Langeweg 30; 18, Any H. van de Velde en gezin, van Mid delburg naar Dorpsstraat 74; 18, Jo- sephus C. de Wilde, van Middelburg naar Dorpsstraat 74; 15, Henny R. Schildkamp en echtg., van Amsterdam naar Scheldekade 23; 19, Arie A. van Iperen en gezin, van Zandvoort naar Promenade 4; 25. Jantienus Huizing en gezin, van O. en W. Souburg naar Ro zenstraat 11; 22, Jannie W. Brunsveld en gezin, van Aalten naar Oranjeplein 11. VERTROKKEN: 1, Pieter J. R. Jansen, van Dr. Broodmanstraat 53 naar Delft; 1. Levinus Ch. Ras en echtg., van Scheepvaartstraat 19 naar Nieuwvliet; 4, Wed. Maria Tol-Cornelis, van Dorps straat 78 naar Goes; 13, Leendert A. van der Molen en gezin, van Banckertlaan 10 naar Kruiningen: 13, Anna S. D. Brugge, van Nieuwstraat 10 naar Ter- neuzen; 14, Suzanna S. du Bois-Claeys en gezin, van Dorpsstraat 121 naar Zun- dert; 20, Clement A. Blaakman en ge zin, van Scheldekade 29 naar Axel; 20, Maria S. Robijn-Cornelis, van Schelde kade 29 naar Axel: 25, Cathelina M. P Vergouwe, van J. H. van Dalestraat 20 naar Breda: 27, Hendrikus J. de Witte en gezin, van Grote Kade 3 naar Rot terdam; 27, Benjamin de Witte en ge zin, van Grote Kade 3 naar Rotterdam; 29, Willem Goossen, van Burg. Gerrit- senstraat 7 naar Cadzand. PLAATSELIJK NIEUWS Groede Raadsvergadering De raad der gemeente Groede verga derde, onder voorzitterschap van burge meester J. C. Everaars. Van dhr. G. Wiersma was bericht ont vangen dat hij zijn benoeming als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim heeft aangenomen. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. Hij legde rustig zijn hand op haar arm. „Alles in beste welstand. Moeder is gezond en ons nieuwe huis is onbe schadigd. De fabriek eveneens. In de Tuinstraat zijn alleen een paar ruiten kapot. We hebben geluk gehad, want er zijn verschillende huizen verwoest. Her inner je je het hotel op de Woorderveld- straat?" „Ja". „Helemaal in brand geschoten. Eén puinhoop". „Verschrikkelijk. En zijn er nog men sen bij omgekomen?" „Ja, van een paar dorpsgenoten heb ik het al gehoord". „Zeg, moet je wat eten?" „Om je de waarheid te zeggen. Vanuit de keuken riep Ria: „Waar was je al die dagen?" „In Nunspeet. We moesten allemaal evacueren. O, we hebben het goed ge had. Maar in Elzekamp is nog niets. Geen gas, geen licht, geen brood". „Ik zal wat meegeven voor je moeder. We hebben genoeg". Toen Willem een poosje later zat te eten, vroeg Van Halen: „Wat doen jul lie nu? Morgen over een week is je trouwdag". Van de Minister van Binnenl. Zaken was een circulaire ontvangen inzake de afbouw huurcompensatie voor jeugdig personeel en een wijziging kinderbijslag. Het minimumloon voor het gemeente- personeel werd vastgesteld op f 521,80 per maand. Het jaarverslag van de Commissie van advies algemene Bijstandswet V/est Z.-Vlaanderen, werd voor kennisgeving aangenomen. De wethouderssalarissen werden met ingang van 1 jan. 1966 vastgesteld op f 2100,-. Op het verzoek van de gemeente We- meldinge inzake de motie voor herin deling van gemeenten, om adhesie te betuigen, werd afwijzend beschikt. Van de Ver. van burgemeesters, sek- retarissen en ontvangers was een ont- werp-regeling ontvangen voor een ge meenschappelijke regeling „Ontwikke- lingsraad West Z.-Vlaanderen". Deze regeling beoogt samenwerking op het gebied van de economische-, techni sche-, culturele-, sociale-, recreatieve-, ruimtelijke- en bestuurlijke ontwikke ling van West Z.-Vlaanderen. B, en W, zijn van mening, dat het aangaan van deze regeling geen aanbeveling verdient daar het zich naar hun oordeel niet ver draagt met de gemeentewet, de wet ge meenschappelijke regelingen en het ge meentebelang. De voorz. stelt nog dat zij niet graag in de contramine zijn, doch met tegenzin niet met het voorstel kunnen meegaan. De heer Vermeulen merkt op, dat er reeds gemeenschappelijke regelingen zijn op enkele van deze terreinen. De voorz. vroeg zich af of het aangaan van een dergelijke regeling nog wel zin heeft, nu de herindeling zover gevor derd is. De heer Salomé merkte nog op dat andere gemeenschappelijke regelin gen zeer lang op hun goedkeuring heb ben moeten wachten. De heer van Dam me meent dat deze regeling wel erg duur kan worden. Wie gaat er zitting nemen in het bestuur van deze regeling en waar komt dit voorstel vandaan? De heer Marijs is van mening dat het voor de te benoemen personen wel zwaar zal worden. De voorz. lichtte nog toe dat het aangaan van deze regeling een on dermijning van het raadslidmaatschap zou betekenen. Z.h.st. werd besloten om niet tot de gemeenschappelijke regeling toe te treden. Een subsidieverzoek van de Stichting Vrienden van Seppe werd afgewezen. Aan de Stichting in oprichting Film Jaontje zal een éénmalige subsidie van 35 ct. per inwoner worden gegeven. De heer Vermeulen vroeg of het de bedoe ling is de film in iedere gemeente te vertonen. De voorz. meende dat dit ver zoek in de toezegging kan worden opge nomen. De Stichting Sociaal Pedagogisch Centrum Middelburg, de Stichting Prot. Chr. Sociaal Pedagogische Nazorg en de Dominicus Savio Stichting zal voor de nazorg van leerlingen van de B.LO.- scholen een subsidie van 15 ct. per in woner per jaar worden verstrekt. Aan de Streek Jeugd Centrale voor West Z.-Vlaanderen zal voor de aan stelling van een jeugdleider een subsi die van 17 ct. per inwoner worden ver „Dat stellen we voorlopig uit", beslis te Willem. „Ik wil eerst weten, hoe het met Piet en Els is". Ze drukte zijn arm en keek hem dank baar aan. „Dat ben ik met je eens. Smaakt het?" „Heerlijk. We hadden vanmiddag al leen maar koeken en melk. Nu ja, dat is allemaal niet belangrijk". „Hoe moet dat nu met de fabriek?" „Daar heb ik me nog niet in verdiept. We hebben het leven behouden, dat is het belangrijkste. Voor de rest zullen we wel zien". „Waar heb je je wagen?" informeer de Van Halen. „In de fabriek. Er liepen geruchten, dat de Duitsers auto's vorderen". Van Halen knikte. ..Ik weet er ''an mee te praten. Eergisteren wa* ik de miine al kwijt. Wat geeft het? .Te kunt toch nergens meer benzine krijgen". Willem stapte om zeven uur weer on. „Ik wil voor donker terug zijn, went ik geloof niet dat je met licht mag rij den". In de gang omhelsden ze elkaar nu rustig. Beiden waren dankbaar, dat ze elkaar ongedeerd temgeevonden had den. ..Doe je voTTrichtig? En groet ie mopper v^n me?" Hij knikte. „Ik kom zo gauw movelijk weer. Dag, mijn liefste". Zaterdags besloot Willem om de vol gende week maar weer normaal aan het werk te gaan. Freek en een andere „<©e ^SrfJiemaefter" OOSTBURG strekt. Aan het Waterschap Het Vrije v. Sluis zal een bijdrage van f 3150,-worden ge geven voor de verbetering van de Wa- lendijk. Met de N.V. Bank voor Nederl. Ge meenten zal een rekening-courant-over eenkomst worden aangegaan tot een bedrag van f 150.G00,-. Met het schrijven van de Minister van Volkshuisvesting' inzake de grotere vrij heid op het gebied van de contingente- ring en de lossere vormen van de huur- prijsbeheersing kon men zich wel ver enigen. Om echter de woonruimtewet 1947 in te trekken, was men wel enigs zins huiverig. Volgens de voorz. zit hier toch wel een gevaarlijke kant aan. Wan neer er een grote brand uitbreekt en enkele gezinnen dakloos worden, waar kan de gemeente dan woonruimte van daan halen voor deze mensen? Derge lijke moeilijkheden zullen onder de aan dacht van de Minister worden gebracht. Tot leden van de Woonruimte-com missie werden herbenoemd A. Salomé, M. Casteleijn, O. de Zutter, J. Krane en J. Zonnevijlle. Aardenburg Raadsvergadering. De raad der gemeente Aardenburg vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester M. van Berckel. Bij de ingek. stukken was een dank betuiging van oud-pastoor Jos Dierick voor zijn benoeming als ere-burger der gemeente Aardenburg. Door het wielercomité V.I.O.S. werd bezwaar gemaakt tegen de bepaling dat bij collecteren geen gebruik mag worden gemaakt van lijsten. B. en W. delen de raad mede, dat het verlenen van een collecte-vergunning tot de competentie van B. en W. behoort. Bij het verlenen van een dergelijke vergunning wordt steeds bepaald, dat geen gebruik mag worden gemaakt van lijsten. Het college is van mening dat de persoonlijke vrij heid bij het vaststellen van het bedrag dat men voor een bepaald doel over heeft wordt aangetast bij voorlegging van een lijst waarop de bedragen bekend zijn, die door anderen zijn geschonken. De heer de Clerck zei dat men vroeger toch ook met lijsten heeft gecollecteerd. Hij vond dat men ook nu dit nog moest toestaan en in het belang van de ge meente iets moest doen. De heer Buijck dacht dat als er een buscollecte komt, de koers in Aardenburg geen doorgang zal kunnen vinden, daar een dergelijke collecte altijd veel minder opbrengt dan een lijstcollecte. De voorz. meende toch dat een lijst met namen een zekere dwang geeft. Wanneer het wielercomtié met een blanco lijst wil rondgaan en alleen het bedrag er op vermelden, dan zal er zeker geen bezwaar voor bestaan- Door het college zal nog nader contact met het wielercomité worden opgeno men. arbeider kregen door Van der Zande getypte briefjes, die ze bij het personeel thuis bezorgden. Zelf ging hij het week eind naar Anderlo, waar nog immer geen bericht was over Piet en Els en bleef daar slapen. Ondanks alle narig heid koesterde het bruidspaar zich aan hun wederzijdse liefde. „We hebben el kaar en houden van elkaar", consta teerde Ria eenvoudig. „Als Piet en Els nu ook maar ongedeerd zijn, zal niets ons geluk kunnen verstoren". Op de laatste meidag kwam de brief, die aan alle spanning een einde maak te. Els schreef dat haar man de dag te voren ongedeerd en in vrij goede ge zondheid thuisgekomen was. Op een schoen en een slof, in geleende burger kleren. „We hebben gisteren jullie brief ontvangen en in ons hart is alleen maar dankbaarheid, omdat we allen in leven zijn gebleven. We hopen en bidden dat de oorlog gauw afgelopen zal zijn. Zo dra de vervoersmogelijkheden weer her steld zijn, komen we een weekeind naar Anderlo". In overleg met Van Halen besloot het bruidspaar eind juni toch maar te trou wen. „Wat heeft nog langer wachten voor zin? We zijn nu eenmaal bezet ge bied geworden en wie weet, hoe lang dat zal duren. Er kan wel een jaar overheen gaan, voor we weer vrij zijn. En zouden jullie daarop willen wachten? Dat is toch dwaasheid?" Het huwelijk werd in alle eenvoud Aan de beide plaatselijke muziekver enigingen, Aardenburgse Fanfare en E.N.Z.K. te St. Kruis, zal een subsidie van f 500,- en f 100,- voor het instru mentenfonds beschikbaar worden ge steld. De maximum-bijdrage voor de Stich ting Zeeuwse Muziekschool voor het jaar 1967 werd vastgesteld op f 850,-. Een subsidieverzoek van de Centrale Kath. Militaire Tehuizen werd afgewe zen. Aan de Streek Jeugd Centrale voor West Z.-Vlaanderen zal voor 1966 een bijdrage van f 175,- worden gegeven. De wethouderssalarissen werden per 1 jan. 1966 verhoogd. Deze verhoging houdt verband met de stijging van de lonen in 1965. De salarisverordening van het ge- meentepersoneel werd met ingang van 1 jan. 1966 gewijzigd. De huurprijs van het politiegebouw Markt 3-4, werd met ingang van 1 jan verhoogd van f 2130,68 tot f 2343,74 oer jaar. Z.h.st. ging de raad akkoord met het schrijven van de Minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening inzake het ruimere toepassen van bouw" volume, woninghuren en intrekking van de woonruimtewet 1947. Aan het Waterschap Het Vrije van Sluis werd voor het delven van de wa terleiding 91 ca. grond verkocht voor f 44,20. Aan dhr. J. van Waes werd een per ceel grond verkocht aan de Wandel dreef. De prijs van de bouwgrond be draagt f 10.- en voor de tuingrond f 2,50 per m2. Aan dhr. A. Veraart werd een perceel grond verkocht op de hoek Bus schieterstraat en Reinaartstraat. De prijs werd bepaald op f 12,- per m2. Een op dit perceel staand krot zal eerst nog moeten worden afgebroken vooraleer de juiste meters kunnen worden bepaald. G.S. maakten bezwaar tegen een be grotingswijziging waarin aan dhr. J Keijmel een vergoeding van f 167,- werd toegekend wegens door hem gemaakte kosten bij herstel van de door hem be woonde woningwetwoning. Wel kon G.S. akkoord gaan met een vergoeding van f 45,-. De heer Rijckaart vond het toch wel vreemd dat G.S. een raadsbesluit zo maar teniet doen. De kosten zijn ont staan door een nalatigheid van de ge meente. Hij wilde dan ook het raadsbe sluit maar handhaven. De heer Bonte was van mening dat een raadsbesluit onherroepelijk was en zei dat dhr. Keij mel in de val gelopen was. De raad had toch geattendeerd dat de toestand van de woning slecht was. Bovendien vond bij het advies van B. en W. te sumier. Hij meende het een principiële kwestie worden en waarschuwde tevens voor de nog komende gevallen. Spr. vroeg zich dan ook af of het nog wel zin heeft om als raadslid zitting te nemen. Hij was van mening dat de Kroon deze zaak nu maar eens moet uitvissen. De voorz. meende dat het inzicht van voltrokken. Alleen de naaste familiele den waren uitgenodigd. Geen huwelijks reis, geen bruiloft, alleen een diner na afloop van de plechtigheden. En daarna naar het nieuwe huis in Anderlo. Het jonge vrouwtje, in haar speciaal voor het huwelijk gekocht mantelpak je, huilde toch wel even toen ze met een omhelzing van haar vader in de ouder lijke woning aan de Julianalaan af scheid nam. „Dank je voor alles, va dertje. Kom eens gauw langs. Hij klopte haar bemoedigend op de schouders. „Natuurlijk, Ria. Veel geluk in je mooie huis. Ik kom jullie spoedig opzoeken". Van Willem nam hij meteen stevige handdruk afscheid. „Wees goed en lief voor haar, jongen. Ze is het waard. Je krijgt een juweel in huis". ,,Ik weet het. vader. Ik ral alles doen om haar gelukkig te maken". Op weg naar het «tation lachte ze door haar tranen. „Tranen o'o je hu welijksdag dat brengt geluk, vrouwtje". Ze drukte innig zijn arm. „Ik weet. dat ik met jou gelukkig zal 7ijn, jongen. Maar je moet begrijpen dit was mijn thuis „Natuurlijk begrijp ik het. Je krijgt er een nieuw thuis voor in de plaats. He lemaal van je zelf". In de laatste trein van Anderlo zaten ze zwijgend naast elkaar, hand in hand. Er waren geen andere passagiers in de tweede klas coupé. In de ondergaande zon zagen ze het landschap langs hen

De Schakel | 1966 | | pagina 1