vJ Willem's idealen dejchakel ALG NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 20e Jaargang Nr. 1074 Vrijdag 6 mei 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. PLAATSELIJK NIEUWS Sluit Raadsvergadering De raad der gemeente Sluis vergader-" de, onder voorzitterschap van burge meester P. van Hootegem. Weth. Ge- vaert was afwezig. Aan de motie van de raad van We- meldinge zal adhesie betuigd worden, daar men van mening was dat de oe- zwaren ook voor Sluis van toepassing zijn. Aan de gemeenschappelijke regeling „Ontwikkelingsraad West Z.-Vlaanae- ren" zal worden deelgenomen. De Stichting Streek Jeugd Centrale voor West Z.-Vlaanderen zal een sub sidie krijgen van 17 ct. per niet r.k. in woner. De Stichting i.o. „Film Jaontje" zal een éénmalige subsidie van f 0,35 per inwoner worden verstrekt, voor de ver filming van het toneelstuk Jaontje. Men was van mening dat het toneel stuk een duidelijk beeld geeft van het leven en situatie in het Landje van Cadzand. Een subsidieverzoek van de Stichting „Vrienden van Seppe" werd aangehou den daar de stemmen staakten, 33. Het gymnastieklokaal en de gehele rechterzij vleugel van het z.g. parochie huis aan de Vleeshouwerstraat zal voor een periode van maximum 5 jaar, met een opzegtermijn na verloop van 3 jaar, worden verhuurd voor f 3500,- per jaar. De bezoldiging van de wethouders zal met ingang van 1 jan. 1966 worden ver hoogd tot f 2100,-. Aan de Stichting Bacli-Comité te Aardenburg zal een subsidie worden verleend van 3 ct. per inwoner. Aan het Actie-comité Sluis zelfstan dig en het bestuur van de V.V.V. zal ad hesie betuigd worden om bij de Minister van Binnenlandse Zaken te bepleiten dat door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf een onder zoek wordt ingesteld naar de economi sche situatie bij de middenstand in Sluis, de gevolgen hiervan bij samen voeging en daarnaast door een ander daarvoor gespecialiseerd instituut naar deze gevolgen voor de gehele gemeen schap Sluis. Aan de leden van het stembureau zal een vergoeding worden toegekend van f 20,- per dag, ingaande 1966. De uitgifteprijzen van bouwgrond m het uitbreidingsplan aan de Zuiddijk- straatjRidderstraat werden herzien. Aan N.V. Leenhouts' Aannemingsbe drijf te Sluis zal ten behoeve van de bouw van 6 woningen in de Handboog - straat 879 m2 grond worden verkocht voor f 30,- per m2. Tijdens de rondvraag vestigde de heer de Ruijter de aandacht op de ge vaarlijke situatie van de omleiding van het fietspad op de St. Annaweg. Deze omleiding zou onvoldoende zijn aan gegeven. De voorz. zegde een nader on derzoek toe. Voor de bouw van de Christelijke- en Openbare school zal iets meer grond beschikbaar komen, waardoor men rui mer komt te zitten. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. Twee van hen waren Willem Caron en zijn moeder. Een poging om Anderlo per auto te bereiken was al gestrand op de dorpsgrens. Niemand mocht die kant meer uit omdat er geruchten gingen, dat er op de weg naar Anderlo duitse para chutisten geland waren. De Nederlandse militairen betrokken stellingen aan de kant van de weg. Zodat Willem eva cueerde zonder te weten, hoe het met zijn bruid en aanstaande schoonvader was. HOOFDSTUK 11 Na vijf dagen was de oorlog voor het grootste deel van Nederland voorbij. Via de radio werd de capitulatie bekend gemaakt. In Nunspeet kreeg Willem Ca ron van de evacuatiedienst toestemming om terug te keren naar Elzekamp. Ge lukkig had hij benzine genoeg in de tank. Met een hartelijke handdruk nam hij afscheid van de mensen, die hem en zijn moeder vijf dagen geherbergd had den, waarna hij rustig naar huis reed. Maar toen hij het dorp binnenreed, schrok hij van de ravage. Elzekamp leek een slagveld geweest te zijn. Het grote hotel op de hoek was alleen nog een ro kende puinhoop. De garage er naast een Nleuwvliet Raadsvergadering. De raad der gemeente Nieuwvliet kwam in openbare vergadering bijeen, onder vooritterschap van burgemeester J. C. Everaars. Bij de ingek. stukken was een af schrift van het Koninkl. besluit, waar bij aan de heer Everaars eervol ontslag werd verleend als burgemeester van de gemeente Nieuwvliet. Tevens was er een beschikking dat met ingang van 1 april de heer J. C. Everaars met de waarne ming van het burgemeestersambt van Nieuwvliet is belast. Van G.S. was bericht ontvangen dat de gemeente-begroting 1966 was goed gekeurd met het verzoek ten spoedigste over te gaan tot de navolgende belas tingverhoging: 1. Opcenten personele belasting van 150 tot 200 (meer op brengst f 800,-); 2. Straatbelasting on gebouwd van 3 pCt. van de belastbare opbrengst tot 10 pCt. (meer opbrengst per jaar f 1400,-)3. Straatbelasting gebouwd van 6 pCt. van de belastbare opbrengst tot 15 pCt. (meer opbrengst per jaar f 1555,-)4. Rioolbelasting van f 25,- tot f 35,- per jaar (meer opbrengst f 1080,-). Deze belastingverhoging zou voor het jaar 1966 een voordeel voor de gemeente betekenen van ruim f 4000,- en voor de volgende jaren ruim f 4800,-. G.S. ba seren hun verzoek op de minder gunsti ge financiële positie der gemeente, als mede op de beduidende prijsstijgingen van de afgelopen jaren. B. en W. kun nen dit niet ontkennen. Ook spreken zij niet tegen dat de prijsstijgingen van de laatste jaren aanleiding tot enige aanpassing van de gemeentelijke belas tingen geeft. Zij betreuren toch de noodzaak van deze verhoging, daar van gemeentewege steeds de grootst moge lijke zuinigheid is betracht en dat de zwakke financiële positie van de ge meente in hoofdzaak het gevolg is van de onjuiste financiële verhouding tus sen Rijk en de Gemeenten. Wanneer de raad echter niet tot de gewenste be lastingverhoging mocht besluiten dan betekent dit dat het college van G.S. zal weigeren de door de raad op de be groting geplaatste uitgaven voor de riolering van de Molenweg en het her stel van de vloer van de gemeentelijke sportzaal goed te keuren. De voorz. wees in dit verband nog op het feit, dat dit al de tweede keer is dat G.S. op een belastingverhoging wij zen. Wij kunnen op het niet aannemen van de begroting in beroep gaan, doch dit moet ik U ten sterkste ontraden, daar een beroepzaak zeker twee jaar in beslag zal nemen. B. en W. verhogen de belastingen echter met tegenzin. Wel staat vast dat ze niet hoger liggen dan in andere gemeenten. Ook wees de voorz. nog op de versleten filmprojec tor voor het lager onderwijs. De heer Quaars noemde het een vervelende kwestie en vond dat men toch maar in een hoek gedrukt wordt. Dat de riole ring er is vond hij een goede zaak, ech ter wordt de verhoging te veel opge voerd. Wanneer dit een bedrag van f 30,- per woning zou zijn, is het nog een goed zaakje. De begroting is toch goedgekeurd en alle posten konden be- ruïne. De straat lag bezaaid met puin en glas. Halverwege de hoofdstraat lag een dood paard. Aan de kant stond een in brand geschoten legerwagen. Terwijl mevrouw Caron begon te huilen, besloot Willem niet verder te rijden. Binnen 10 sekonden heb ik een lekke band, dacht hij. Dan maar eerst naar de fabriek. Hij draaide de wagen om en reed via de buitenkant va,n het dorp naar de fa briek. Hier was, voor zover hij het kon bekijken, niets beschadigd. De woning, zo zorgvuldig ingericht door Ria, bleek van buiten eveneens geheel in tact te zijn. Even voor zijn vertrek had hij alle gordijnen dichtgetrokken. Hij reed het fabrieksterrein op. „Kom", zei hij tegen zijn moeder, „ga maar mee naar m'n kantoor. Ik spring straks wel op de fiets om thuis te gaan kijken". Tn de fabriek was een ruit ingedrukt en iemand was door de grote hal gegaan. Zo op het eerste oog was er niets gesto len. Het kantoor bleek onaangeroerd. Hij opende de deur en trad binnen. De brandkast was onbeschadigd. Hij slaak te een zucht van verlichting. Gelukkig, dacht. hij. „Blijft u hier nu maar rustig een poosje zitten", r-ei hij tegen zijn moe der. „Tk ga even in het dorp kijken. Het zal wel meevallen". Terwijl hij weer naar buiten liep, kwam Van der Zande het terrein op- taald worden. De heer v. d. Schans zag liever op de leegstaande huizen iets op gelegd, ook hier kan dan iets uitkomen. Voor de hotels en de pensions wordt van alles gedaan, zodat ook iets in de algemene kosten mag worden bijgedra gen. De voorz. vond dit toch onbillijk wanneer deze mensen extra belast wor den. Hij ontraadde daarom de z.gn. Koe- tax in te voeren. Echter wilde hij nog wel eens advies bij de ANWB en de VVV inwinnen en het dan nog eens be spreken in B. en W. Z.h.st. ging men toch akkoord met de voorgestelde be lastingverhoging. Van de N.V. Ebes en N.V. Zeevlam was bericht ontvangen dat per 1 febr. de gasvoorziening in West Z.-Vlaande ren is overgegaan naar de Zegam. Aan de N.V. Ebes zal dank worden gebracht voor de jarenlange gas voorziening. Van de Ver. B., S. en O. was een ont werp ontvangen om te komen tot een gemeenschappelijke regeling „Ontwik kelingsraad West Z.-Vlaanderen". Deze ontwikkelingsraad beoogt samenwer king op economische-, technische-, cul turele-, sociale-, recreatieve-, ruimte lijke- en bestuurlijke ontwikkeling van West Z.-Vlaanderen. B. en W. zijn van mening dat het geen aanbeveling ver dient deze gemeenschappelijke regeling vast te stellen, daar het zich niet ver draagt met: 1. de gemeentewet; 2. de wet gemeenschappelijke regelingen en 3. het gemeentebelang. Door een eventuele aanvaarding van deze regeling wordt de taak van de ge meenteraad, van B. en W. en van de burgemeester uitgehold. Volgens de ge meentewet is het bestuur van de ge meente opgedragen aan de raad, het college van B. en W. en aan de burge meester. Wanneer de gemeenschappe lijke regeling wordt aanvaard, blij ft nog nauwelijks een taak voor deze bestuurs organen over. Volgens de wet op ge meenschappelijke regelingen, wordt ge steld dat slechts voor bepaalde zaken een gemeenschappelijke regeling kan worden aangegaan. Bij de<ze regeling kan nauwelijks worden gesproken van bepaalde belangen. Echter gaat de ju risprudentie op dit gebied een kente ring tegemoet. Desalniettemin menen B. en W. dat deze regeling te ver gaat. Door de aanvaarding van deze regeling wordt aan de hogere bestuurscolleges een argument voor herindeling van ge meenten in West Z.-Vlaanderen in de hand gewerkt. De voorz. had het wel prettig gevonden met de regeling mee te doen, daar hij niet graag in de con tramine is. Men gaat nu reeds op de stoel van de nieuwe raad zitten. Z.h.st. werd besloten niet aan deze regeling deel te nemen. De wethouderssalarissen zullen met ingang van 1 jan. worden verhoogd. De bezoldigingsregeling van de gemeente ontvangers werd gewijzigd. De ambte naar van de burgerlijke stand zal ook in het genot worden gesteld van de sa larismaatregelen per 1 jan. 1966. Van de Minister van Volkshuisvesting was bericht ontvangen dat men wil overgaan tot grotere vrijheid op het ge bied van de contingentering, lossere vormen van huurprijsbeheersing en huurbescherming en geleidelijke intrek king van de woonruimtewet 1947. Over rijden. De mannen drukten elkaar de hand. „Kom je van het dorp?" vroeg Willem. De ander knikte. „Bent u nog niet thuis geweest?" „Ik kon er niet door. Ik ben net terug uit Nunspeet". „Het loopt wel los. Alleen een paar ruiten stuk in uw huis, U bent er goed af gekomen. Hebt u al wat van uw aan staande vróuw gehoord?" „Nog niets. Hoe kom ik in Anderlo?" „Ik weet het niet. Fietsen, denk ik. Gaat u maar niet met de wagen, want de Duitsers nemen alle auto's in beslag". Willem keek naar zijn wagen. „Zet jij hem in de fabriek, wil je? Dan ga ik even in het dorp kijken". „Hoe is het op kantoor?" „De brandkast is in ieder geval niet aangepakt. In de fabriek is een ruit in gedrukt". „Veel gestolen?" „Ik weet het niet. Wat zouden ze aan karton hebben?" „Ja. dat is zo". „Mijn moeder zit boven. Wil jij haar gezelschap houden tot ik terug ben? Hier heb je de sleutels". Willem haalde een fiets te voorschijn en reed binnendoor naar het dorp. Af en toe moest hij lopen door de puinho pen. Menig huis was verbrand of had geleden van de beschietingen. In de Tuinstraat bleek het mee te vallen. In deze aangelegenheid zal een interge meentelijke bespreking worden gehou den, welke men eerst wil afwachten al vorens de minister te berichten. Aan de Stichting Sociaal Pedagogisch Centrum Middelburg, de Dominicus Sa- vio Stichting en de Stichting Prot. Chr. Sociaal Pedagogische Nazorg zal een subsidie van 15 ct. per inwoner worden uitgekeerd. Hun nazorg omvat o.m. de nazorg voor BLO-leerlingen. Het verzoek van de VW Nieuwvliet om f 100,- te mogen ontvangen als ver hoging van de éénmalig verleende sub sidie, om voor gezamenlijke rekening enige betere banken aan te schaffen, werd afgewezen. De Streek Jeugd Centrale voor West Z.-Vlaanderen krijgt een subsidie van 17 ct. per niet r.k. inwoner, ten behoeve van de aanstelling van een streek-jeugd leider. Door de Stichting i.o. „Film Jaontje" was verzocht om een éénmalige subsidie van 35 ct. per inwoner voor de verfil ming van het toneelstuk Jaontje. De heer v. d. Schans vond dit bedrag nogal hoog voor de gemeente. De inwoners hebben hier geen belang bijhij vond een bedrag van 20 ct. genoeg. Ook de heer Quaars vond 35 ct. per inwoner te veel. Hij maakte een voorstel om f 100,- te geven, hetgeen z.h.st. werd aangeno men. Alhoewel men sympathiek tegenover het verzoek van het Bach-comité te Aar denburg staat, werd dit verzoek om fi nanciële redenen afgewezen. Aan de Ned. Vereniging Sociale Zorg voor Minder-validen te Amsterdam wordt een jaarlijkse subsidie van f 10,- gegeven. De motie van de gemeente Wemel- dinge inzake de gemeentelijke herinde ling werd voor kennisgeving aangeno men. Een protest werd misplaatst ge vonden. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Klaaijsen aandacht voor het parkeer terrein aan de kust. Kan dit nog voor het seizoen gereed komen? De voorz. zei dat dit nog met de opzichter besproken moet worden, doch dat men er niet te veel kosten aan kan spanderen. Weth. Provoost informeerde naar de nazorg van het sportveld. Schoondfyke Benoeming penningmeester Sport vereniging. In haar vergadering van 27 april j.l heeft het bestuur de heer A. C. Serlé benoemd tot penningmeester van de Schoondijkse Sportvereniging. In de zelfde vergadering werd afscheid geno men van dhr. H. Hoftijzer, wegens ver trek naar Berkenwoude. Voorts werd besloten - evenals vorige jaren - zwem lessen te houden in het instructiebad. bij voldoende deelname. De leiding be rust weer bij dhr. Bruggeman uit Oost burg. Aanmelding kan vóór 12 mei ge schieden bij het bestuur. Via een circu laire volgen nadere berichten. Ledenvergadering Oranjevereniging De Oranjevereniging Schoondijke houdt op dinsdag 17 mei a.s. een algemene ver gadering in de zaal Zeegers aan het zijn huis waren alleen de grote ruiten van de woonkamer gesneuveld. In huis bleek niemand geweest te zijn. Hij bleef even in de woonkamer kijken. Een paar nlaten strobord er voor spijkeren, dacht hij. In het dorp liep hij Freek, zijn eerste knecht, tegen het lijf. „Alles goed?" „Gelukkig wel, meneer Caron". „Freek, de ruiten van mijn huis zijn stuk. Wil iij van de fabriek een paar platen strobord halen en er voor spij keren?" „Natuurlijk, meneer. Welk huis? Dat naast de fabriek?" „Nee, in de Tuinstraat". „Ik doe het meteen, meneer. Wat doen we? Gaan we morgen aan het werk?" „O. dat weet ik nog niet. Reken er deze w-eek maar niet meer op. Voordat ieder een weer te^ug is in het dorp Terug op het kantoor nam hij een be sluit. ,.U moet vannacht maar in het nieuwe huis slapen, moeder. Thuis is al les in orde, alleen zijn de grote ruiten stuk. Er wordt niets vermist. Freek spij kert ze vandaag nog dicht. Maar in het dorp is het een ravage. Blijf maar hier slapen. Ik zal wat te eten zien te krij gen". „Goed. Willem". Opnieuw fietste hij naar het dorp en slaagde er in wat eieren en melk te ko pen, alsmede een paar zakken koeken.

De Schakel | 1966 | | pagina 1