Het eerste grijze haar... is meteen het laatste, als U het borstelt met onze Crème Marchal. Uw haar behoudt daardoor zijn natuurlijke kleur. Absoluut onschadelijk. Gebruik onze speciale Marchal-borstel. 'n Stralend uiterlijk... is nu binnen Uw bereik, dank zij ons schoon heidsmiddel Marchal rimpelcorrector. Uw rimpels en kraaiepootjes verdwijnen onmid dellijk. Flesje (voldoende voor maanden) f 8,75. Werkingsduur 8 uur. Gratis folder bij Parfumerie MAAS-HAMELIJNCK, Breskens Mercuriusstraat 24 Telefoon 857 heer P. J. L. de Rijk, namens de R.K. Parochie. Laatstgenoemde vervangt de Pastoor, die in de week van de Doden herdenking - met pater N. H. Wieme - elders in retraite is. Het kerkorgel zal worden bespeeld door de heer K. van Hoek, organist van de Geref. Kerk te Schoondijke. Ook dit jaar gaat het om een korte, eenvoudige samenkomst, die hoofdzake lijk liturgie is (bijbellezing, gebeden, kerkliederen, stille Dodenherdenking- enz.). Alle Schoondijkenaren worden op gewekt deze van de drie kerkelijke Ge meenten van Schoondijke uitgaande do denherdenking en bidstond voor de vre de mee te maken. Na de samenkomst is er een kollekte voor de Stichting 1940- 1945. Uitstel regionale demonstratiedag. De regionale demonstratie met grond- bewerkings- en verzorgingswerktuigen voor aardappelen, welke in Schoondijke op het terrein van landbouwer A. J. B. Risseeuw zou worden gehouden, moest worden uitgesteld wegens de weersge steldheid. De vastgestelde datum is thans heden, 29 april, van 14.00 tot 16.30 uur. Als eventuele uitsteldatum is geko- ren 3 mei a.s. Mocht ook op deze datum de demonstratie niet kunnen doorgaan, dan wordt dit medegedeeld via de radio om 6.40 en 12.30 uur. De organisatoren hopen nu op gunstig weer en een leer zame dag voor de bezoekers. Benoeming leraar. Aan de landbouwpraktijkschool is on langs benoemd tot leraar de heer Ir. M. A. Ooms. Ir. Ooms is o.m. werkzaam ge weest in de vroegere Belgische Congo en in Suriname. Combine reed winkel binnen. Een combine van het „Centraal Bu reau" uit Goes is vorige week vrijdag middag aan de Damstraat de winkel van de heer A. v. d. Meulen binnen gereden. De bestuurder vroeg de weg en ondertussen sloeg de motor af van de combine. Terwijl hij er op zat wilde deze niet meer starten zodat hij er af klom en ging aanslingeren. Tot zijn grote schrik stond hij in de versnelling en ging rijden in de richting van de win kel. Er op klimmen ging niet meer. Het gehele voorpand van de winkel werd vernield. De schade is aanzienlijk, daar o.m. een televisie, radio, ijskasten, wasmachines, centrifuges en diverse elektrische apparatuur in de winkel stond. De verkeerspolitie heeft foto's ge nomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, ook al passeerde de com- bine de weg, het fietspad en de plaats voor de winkel. De voorgevel moet ge heel worden vernieuwd. De combine moest worden afgeleverd bij het kantoor van het Centraal Bu reau in Schoondijke. Feest op Koninginnedag. Via een circulaire heeft de Oranje vereniging haar aktiviteiten bekend ge maakt voor de viering van de verjaar dag van H.M. de Koningin. Voor de schooljeugd is er een wed strijd in het versieren van fietsen en steps. Verzamelen hiervoor bij het ge- ten. En je moeder!" „Wachten ze nog maar een kwartiertje langer. Eén kwartiertje voor ons bei den", besliste hij. Toen knikte ze. „Je hebt gelijk, jon gen. Vooruit, bruidegom, dat doen we". In het restaurant hief hij even zijn kopje omhoog en zei zacht: „Op ons bei der geluk, mijn hartje". Ze deed hetzelfde, maar een brok in haar keel belette haar te antwoorden. Ze keek hem alleen maar aan met schit terende ogen. Ik houd erg van hem, dat ik bang ben te bezwijken onder al dit geluk, dacht ze. In de week na de aantekening stroom den de gelukwensen binnen in Anderlo en Elzekamp. Piet en Elsje, de broer en schoonzuster van Ria, kwamen het weekeind over voor een intiem familie feestje. Het bruidspaar straalde van ge luk. Iedereen gunde het dit knappe 2- tal en was blij. De politieke spanningen in de wereld waren voor enkele uren vergeten. De oorlogsdreiging als gevolg van de duitse inval in Noorwegen kwam een poosje op de achtergrond en luite nant van Halen verkondigde voor de zoveelste maal, dat Nederland er wel buiten zou blijven. „Zoiets durven de Duitsers hier toch niet te doen. Strate gisch heeft het ook geen enkel doel", was zijn oordeel. meentehuis om 1.00 uur 's middags. Daarna worden op het sportveld wed strijden voor jongens en meisjes gehou den. Dit voor de klassen 3, 4, 5 en 6 van de lagere scholen. Vervolgens wordt een voetbalwedstrijd gehouden tussen de jongens van de openbare school en de bijzondere scho len. Na afloop hiervan ontvangen de kinderen hun traditionele traktatie. Een voetbalwedstrijd voor de ouderen zal omstreeks half vijf plaats vinden. Opgeven bij het bestuur van de vereni ging. Verzocht wordt belangstelling te to nen voor de diverse onderdelen van het programma. Tentoonstelling Landbouw- huishoudschool. De landbouwhuishoudschool „Prinses Marijke" te Schoondijke heeft op dins dag 26 april haar jaarlijkse tentoonstel ling gehouden in het schoolgebouw. Op deze tentoonstelling werden de vele werkstukken, die de leerlingen ge durende de kursus 1965-1966 hebben ge maakt op het gebied van naaien, huis houdelijk werk, koken, woninginrich ting, algemeen vormend onderwijs, tuinbouw, Engelse taal, kinderverzor ging. handenarbeid, tekenen en ge zondheidszorg, getoond. Tot spijt van de leerlingen moest de mode-show verval len. Deze zou n.l. buiten worden gehou den, maar het slechte weer van de vo rige week was er de oorzaak van dat de nodige voorbereiding niet werd getrof fen. Het geheel maakte een uitstekende in druk en werd door de ouders van de leerlingen en belangstellenden goed be zocht. Lijstnummering gemeenteraads verkiezing. Bij de komende gemeenteraadsverkie zingen komen de vier ingeschreven lijs ten onder de volgende nummers uit: Lijst 1 de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (WD); lijst 2 de Partij van de Arbeid (PvdA)lijst 3 de Protestants Christelijke partijen (CHU-AR) en lijst 4 de Katholieke Belangengroep. Zoals bekend komt deze laatste niet onder de naam van de Katholieke Volkspartij KVP) uit. Biervliet Kollekte De kollekte, gehouden voor de Samen werkende Kinderbeschermingsorganisa ties „Sakor", bracht in de gemeente Biervliet een bedrag op van f 76,55. Waterlandkerkje Kollekte De in deze gemeente gehouden kol lekte van de Samenwerkende Kinderbe schermingsorganisaties „Sakor" bracht een bedrag op van f 10,50. Breskens Brand. In het flatgebouw van dhr. de Mil- liano op de Promenade is brand uitge broken. De brand ontstond vermoedelijk doordat arbeiders op onvoorzichtige De laatste huishoudelijke artikelen werden door Ria aangekocht. Iedere dag ging ze even naar de nieuwe woning, trok haar mantel uit en nam een Stof doek, om alles weer schoon te maken. Dan liep ze nog een keer door alle ver trekken. Hier kom ik over enkele dagen te wonen, dacht ze, met mijn man. Wil lem is 'n grote schat. Ik zal hier geluk kig met hem zijn. Niets zal ons geluk ooit kunnen ver-toren. Daarvoor houden we teveel van elkaar. Doch op de vroege morgen van de tiende mei, veertien dagen voor haar huwelijk met Willem Caron zou plaats vinden, verscheurden jagers en bom menwerpers de rust en vrede in Neder land. Het personeel, dat slechts vooreen deel op het werk verschenen was, werd na een uur met het weekloon weer naar hui-; gezonden. Wie dacht er nu aan werken? Een uur lang probeerde Wil lem Caron zijn bruid per telefoon te be reiken. maar moest tenslotte zijn po gingen opgeven. Hij borg alles wat van belang was. met zijn boekhouder in de grote brandkast, nam zoveel mogelijk het kasgeld mee en stapte in zijn auto om zijn moeder op te halen. Want Elze kamp moest evacueren. Van twaalf uur af trok een grote stroom vluchtelingen over de wegen naar de Noord Veluwe. (Wordt vervolgd) wijze herstelwerkzaamheden aan een ap partement op de zuid-oostelijke zijde van het gebouw verricht hadden. Bewoners van de Boulevard, die de brand ontdekten, waarschuwden eerst de onderbewoners en daarna de eige naar. De gewaarschuwde brandweer was de brand met schuimblussers spoedig meester. De bewoners van het betreffende ap partement zijn elders in de flat onder gebracht. De schade is aanzienlijk. Benoeming. Door de bisschop van Breda is als kerkmeester benoemd dhr. E. Dierickx, die de plaats inneemt van dhr. C. Blaak man die naar Axel is vertrokken. Voorts is goedkeuring gegeven aan de uitbrei ding van dit kerkbestuur met dhr. E. Verschorre. Film voor de bejaarden. In „De Uitkomst" te Breskens is voor de bejaarden de kleurenfilm van het huwelijk van Prinses Beatrix met de heer Claus van Amsberg vertoond. Mevr. Poissonnier-den Doelder, voor zitster van de dames VVH, kon een groot aantal bejaarden welkom heten, alsmede burgemeester J. A. Eekhout en echtge note. Medegedeeld werd dat op 13 en 14 mei in de hal van het gemeentehuis een ten toonstelling zal worden gehouden over het bejaardenwerk. Deze tentoonstelling wordt door de Commissie open bejaar denwerk verzorgd. Tevens zal er een te kening te zien zijn van het nieuw te bouwen bejaardenflat, waaraan hope lijk nog voor de bouwvakantie wordt be gonnen. Hierna werd eerst de film de Witte Hengst vertoond, vervolgens de film van het bezoek van Prinses Beatrix aan India en tot slot de huwelijksfilm. Aan het slot dankte mevr. Poissonnier alle medewerkenden aan deze middag, die werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Raadsvergadering. De raad der gemeente Breskens ver gaderde, onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Eekhout. Bij de ingek. stukken was de medede ling. dat de begroting voor 1966 zowel voor de gemeente als voor de vismijn is goedgekeurd. Door B. en W. zijn als gemeente-werk man op arbeidskontrakt aangesteld de heren A. I. Jansen, C. L. Schepens en M. J. v. d. Velde. Door dhr. R. Claeijs was een brief ge zonden aan de raad inzake het huren van een box in de vismijn. Door het college van B. en W. was reeds afwijzend hierop beschikt. Daar de raad het ver huren van gemeente-eigendommen heeft gedelegeerd aan B. en W„ stelden zij voor deze brief voor kennisgeving aan te nemen. Dit was niet helemaal de ge dachte van de raad. De heer Luteijn vroeg of er in de toekomst nog meer boxen voor de handel beschikbaar zou den komen. De heer Carels vroeg of er nog meer boxen leeg staan. Wat brengt een box per jaar op en waarom heeft het college deze box geweigerd? Gaarne zag hij nog eens in een agendapunt ver werkt welke besluiten aan het college van B. en W. zijn gedelegeerd. Sinds 1949 zijn, volgens dhr. Carels, verschil lende delegaties verleend, doch voor iedere raad is dit niet bij te houden. Mevr. Niermans vond het gebruik van 2 boxen door de vismijn zelf ook aan de hoge kant. Mogelijk zou 1 box leeg ge maakt kunnen worden en door de vis mijn slechts 1 box gebruikt kunnen worden. Ook zij wilde wel weten waar om dit verzoek was afgewezen. De heer Cambier vond het betreurenswaardig dat deze aanvraag niet is toegewezen. De voorz. zei dat de opbrengst van een box f 250,- per jaar is. Dit bedrag is terug te vinden in de gemeente-begro ting. Aangaande de delegatiebesluiten zei de voorz., dat ook deze in de begro ting zijn terug te vinden. Reeds in 1932 is het besluit tot het verhuren van ge meente-eigendommen gedelegeerd aan het college van B. en W. Gezien de op handen zijnde verbouwing voelt het col lege er niets voor om nog boxen te ver huren. Bij de verbouwing zal men nog moeten bezien waar het kantoor en de kantine heengaan. Voor het inrichten van een eventuele koelinstallatie zijn ook 2 boxen nodig. De heer Carels meent toch dat het verzoek al van vroegere datum is als de plannen tot verbouwing. Weth. Zegers zegt nog dat het hoofd van dienst van de vismijn 1 box voor het opbergen van materiaal nodig heeft en 1 box voor het tijdelijk opslaan van vroegtijdig aangevoerde vis en garna len. Vroeger werd dit door de groothan- handelaren vrijwillig gedaan, doch hier voelde het hoofd van dienst niets voor Ook zijn de boxen gebouwd voor de groothandel en niet voor de kleinhandel. Akkoord ging de raad met het ont- werp-besluit bezoldigingsregeling ge- mepnte-ontvangers in Zeeland. De be zoldiging van de wethouders werd her zien per 1 jan. 1966. Eij wijze van voor schot zal aan het gemeentepersoneel de be^oldigingsmaatregel 1966 worden uit betaald. Bij besluit van de raad van 29 nov. 1965 werd van de PZEM een perceeltje grond aangekocht in het uitbreidings plan West voor f 11.32 per m2. De PZF-M stemde met de verkoon in onder de vol gende voorwaarden: 1. Langs het. trans form a torstation word* een normale trof toirstrook aangebracht met verhoogde rand ten opzichte van bovenzijde be- dieningsweg. breed 1.70 m.: 2. Dak of andere constructiedelen van het aan grenzende station mogen buiten de per- ceelsgrens en over gemeentegrond uit steken; 3. De prijs moet f 13.56 inplaats van f 11,32 per m2 zijn. Z.h.st. kon men met dit voorstel akkoord gaan. De vereniging Zevibel en de plaatse lijke visserij vereniging Ons Belang ach ten het noodzakelijk dat in de vismijn een koelinstallatie wordt aangebracht. Teneinde en zo goed mogelijke service te verlenen aan de visserij, zijn ook het college van B. en W. de mening toege daan dat de aanwezigheid van een koel installatie zeer gewenst is. Indien de raad hiertoe mocht besluiten wil het college van B. en W. tevens van de ge legenheid gebruik maken het kantoor te verplaatsen en naar boven te brengen, waardoor een meer rustige ligging wordt verkregen. Voorgesteld werd om in principe te besluiten tot het aanbrengen van een koelinstallatie voor vis en garnalen in de vismijn, annex verplaatsing van het, kantoor, opdat de plannen hiervoor ver der uitgewerkt kunnen worden en t.z.t. een kostenraming ter definitieve beslis sing kan worden voorgelegd. Aangezien de voorbereidingen hiervan geruime tijd in beslag zullen nemen, zijn B. en W. voornemens, vooruitlopende hierop, thans reeds 1 box provisorisch als koel installatie in te richten. De heer de Kruijter vroeg hoe B. en W. dit denken te betalen. Komt dit ten laste van de vismijn of van het alge meen? Wat bedragen de jaarlijkse kos ten van dit project? Hij vond het niet verantwoord dat een dergelijke instal latie gebouwd wordt. Uit niets blijkt de rentabiliteit van deize koelinstallatie. Wanneer de vissers een dergelijk appa raat willen hebben moeten zij er zelf maar voor zorgen en zelf de lasten dra gen. De heer Vergouwe vond het wel noodzaklijk dat een dergelijke installa tie wordt aangebracht. Wanneer men dit goed wil doen zal men rekening met de toekomst moeten houden. Gezien de Deltawerken zal de visserij hier nog steeds uitbreiden. De heer Cambier kon er de noodzaak niet van inzien. Het ge heel noemde hij een duister geval, ge zien de financiën. Er is nog niets bekend omtrent een exploitatieopzet. Wie gaat de eventuele tekorten betalen en hoe denkt men deze tekorten te kunnen op vangen? Wanneer dit voor speculatieve doeleinden gebruikt moet worden, moe ten de vissers zelf maar deze installatie aanschaffen. De heer Carels was ver wonderd dat van de raad een principe besluit gevraagd wordt terwijl er nog niet veel bekend is. Hij had zich met en kele vissers verstaan en hier niet zoveel positieve antwoorden van gekregen. In verhouding waren er net zoveel positief als negatief. Hij vroeg zich dan ook af of het de vereniging is of de vissers die deze koelinstallatie willen hebben. El ders wordt van deze koelinstallaties geen gebruik meer gemaakt. Hij betreurde het dat het ETI-rapport, dat dateert van mei 1965, eerst nu voor de raadsle den ter inzage ligt. Wanneer dit rap port eerder ter inzage zou hebben ge legen, zou dit verhelderend hebben kun nen werken. De voorz. meent dat een vismijn zon der koelinstallatie niet meer van deze tijd is. De visserij van vroeger is anders dan de tegenwoordige. Nu moeten de vissers op een bepaalde tijd terug zijn. Wanneer er een koelinstallatie zal zijn, zal zeker de visserij toenemen. Men moet de vissers gelegenheid geven hun vis op te slaan zolang er niet verkocht wordt. De aanvoer van vis en garnalen zal zeker toenemen als er service gebo den wordt. Het eerste jaar zal het moei lijkst zijn en zeker niet sluitend. Dit moet men zien als een toekomstbeeld. Door de vismijn zijn winsten gemaakt, er is een tweede hal gebouwd en nog nooit is er gevraagd wat brengt die hal op en bovendien is elke visserij anders ingesteld. De heer Luteijn vond het een drin gende noodzaak dat de vis vers aan- en afgevoerd wordt, en zag als mogelijke op lossing dat 2 x per dag gemijnd wordt. De voorz. zei dat het niet gaat over de tijd dat de mijn in bedrijf is. Men is nu gebonden aan vaste tijd. De heer Cam bier kon alleen akkoord gaan als er een exploitatie-overzicht zou komen en de mededeling wie de tekorten gaat beta len. Het provisorisch inrichten van een box zag hij liever geschrapt. De voorz. meende dat men deze kans met beide handen moest aangrijpen. Wanneer een box provisorisch zou wor den ingericht, kan men over 4 of 5 maanden zien hoe het loopt. Weth. v. d. Hooft ging nog eens terug naar het jaar 1959, toen de raad de garantie in voerde voor het aanschaffen van sche pen. Tengevolge van dit besluit reilt en zeilt de visserij goed. Wij moeten de visserij voor Breskens veilig stellen en zo ook de Zeeuwse visserij voor Zeeland. Hij kon zich dan ook niet voorstellen dat de raadsleden een dergelijke installatie als een overbodige luxe zien. Door B. en W. is getracht om degene die de vis aanvoert, zo sterk mogelijk te maken. Door de sanering van de vloot is er een vismarkt ontstaan en is er een goede aanvoer, waar velen van profiteren. Wanneer de vis en garnalen blijven staan, gaat de kwaliteit achteruit. De gelden kunnen uit de reserve van de vismijn worden gebruikt. De heer Carels vroeg of er al eens vis is blijven staan. Men gaat wel zien naar een nieuw te bouwen gemeentehuis of beiaardencen trum, doch naar een dergelijke installa tie gaat men niet kijken. Er zijn te wei nig concrete gegeven* bekend. Hij stelde voor om het voorstel terug te nemen en dan geramenlijk dit nog eens te bezien. Weth. Zegers zei nog dat de exploita tie nog moet worden opgemaakt en dat MOEDERDAG een zee van grote en kleine geschenken bij Parfumerie MAAS-HAMELIJNCK Mercuriusstraat 24 - Breskens - Telefoon 857

De Schakel | 1966 | | pagina 2