y CORSETTEN OUWENDIJK VJ Nationale herdenking Willem's idealen de jchakel ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 20e Jaargang Nr. 1073 Vrijdag 29 april 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F-'- SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS i - GiRO 358296 woensdag 4 mei 1966 ie Breskens Evenals vorige jaren zal, ter her denking van de in de oorlog en bij de bevrijding gevallenen, een stille tocht naar de begraafplaats gemaakt worden. Het vertrek van het gemeente huis geschiedt om 19.40 uur. Na aankomst op de begraafplaats bestaat gelegenheid tot het leggen van bloemen op de graven en bij het monument, waarna de zang vereniging „God is mijn lied" een toepasselijk lied zal zingen. Van 20.00 uur tot 2 minuten daarna zal op de begraafplaats volkomen stilte in acht worden genomen. Hierna wordt de „Last Post" ten gehore gebracht. De zangvereni ging zal daarna weerom zingen, waarna de plechtigheid besloten zal worden met het hijsen van de vlag. Naar aanleiding van het boven staande verzoekt de burgemeester aan de ingezetenen om van 18 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok te hangen. PLAATSELIJK NIEUWS Hoofdplaat Raadsvergadering De raad der gemeente Hoofdplaat ver gaderde, onder voorzitterschap van bur gemeester J. Temmerman. De motie van de raad van Wemel- ainge werd voor kennisgeving aangeno men. Dhr. A. van Acker, commies ter sekre- tarie, werd benoemd tot waarnemend sekretaris-ontvanger der gemeente. De rekening van ontvangsten en uit gaven over het jaar 1964 van de ge meente werd voorlopig vastgesteld. Het algem. ambtenarenreglement, de arbeidsovereenkomstenverordening, de wachtgeldregeling, de uitkeringsverorde ning en de spaarverordening werden ge wijzigd. FEUILLETON door HENK VAN HEES WIJK. „Wat denk je van half mei, Ria? Bij voorbeeld na Pinksteren?" Ze dacht maar kort na. „Goed, lie verd. We zullen het morgen met vader bespreken. Hij moet het natuurlijk 't eerst weten. En jouw moeder eveneens". „Ik heb tegen haar al gezegd, dat ik binnenkort ga trouwen". Ze kwam half overeind. „Dat was dan wel een beetje voorbarig, hè?" „Beslist niet. We zijn verloofd, Ria, dus het ligt voor de hand, dat we eens zouden gaan trouwen, toekomstige me vrouw Caron". Ze keek hem aan en begon te lachen. „Wat klinkt dat leuk, hè? Mevrouw Ca ron. Daar zal ik helemaal aan moeten wennen". „Je komt in het grote huis naast de fabriek te wonen. kind". Het meisje knikte. „Ja. We moeten het één der komende dagen maar eens goed bekijken van binnen". Hij trok haar weer tegen zich aan en kuste haar. „Denk je. dat je daar ge lukkig zult zijn?" „Absoluut. Te weten, dat mijn man dan dicht bij me is. Kom je 's morgens koffie drinken thuis?" De bezoldigingsregeling voor het per soneel werd gewijzigd (Interim-regeling Ziektekosten). Ook de verordening op het keuren van waren werd gewijpigd. Besloten werd om 20 ratiowoningen in het uitbreidingsplan Zuid-West te bou wen en deze onderhands aan te beste den. De huursom en het watergeld van de gemeentewoning Schoolstraat 24 wer den verhoogd. Van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente werd een perceel grond van 174 m2 aangekocht voor de prijs van f 10,- per ca., onder intrekking van het raadsbesluit van 24 jan. 1966. De regeling van de vergoeding van verplaatsingskosten voor het personeel in dienst van de gemeente, werd van overeenkomstige toepassing verklaard voor het personeel in dienst van de in Hoofdplaat gevestigde bijz. scholen. De subsidie aan de Stichting Dienst Sociaal Pedagogische Zorg in Zeeland te Middelburg en de Dominicus Savio- Stichting werd verhoogd van 10 tot 15 cent per inwoner. Z.h.st. werd het voorstel aanvaard om aan het feestcomité ter dekking van de kosten verbonden aan het dorpsfeest, ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Beatrix met de heer Claus van Amsberg, een bedrag van f 555.- uit te keren. Aan het r.k. schoolbestuur van de H. Apostel Petrus te Schoondijke zal finan ciële medewerking worden verleend voor het repareren van de dakgoot aan de ouder haar beheer staande St. Aloysius- school. Aan de Ver. voor Chr. Volksonderwijs te Hoofdplaat zal financiële medewer king worden verleend voor de aanschaf van nieuwe overgordijnen en vitrages. Aan het bestuur van de r.k. kleuter school van de St. Eligiusparochie te Hoofdplaat zal medewerking worden verleend voor het aanschaffen van gym- nastiekmateriaal, materiaal om buiten te spelen en enig noodzakelijk en zeer gewenst meubilair voor de kleuterschool aan de Oostlangeweg. Aan de Stichting i.o. „Film Jaontje" zal een éénmalige subsidie van 35 cent per inwoner worden verstrekt voor het verfilmen van het toneelspel „Jaontje". Het verzoek van de Stichting Vrien den van Seppe om een subsidie te mo gen ontvangen voor het verbouwen van het retraitehuis werd afgewezen. Aan de Regionale Commissei van Ad vies inzake de Algem. Bijstandswet werd een subsidie van 12V2 ct. per inwoner toegekend. De gemeente veerklaarde zich garant voor een bedrag van f 100,- in de kos ten verbonden aan het reisje van de be jaarden. Aangegaan werd een gemeenschappe lijke regeling tot instelling van een ont- wikkelingsraad West Z.-Vlaanderen. De begroting voor het jaar 1966 werd 7 h.st. aanvaard. Tijdens de rondvraag werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de ratten bestrijding. De heer Steijaert informeer de of de busdienst in gevaar kan komen bij de vorderingen der werkzaamheden bij de inpoldering tussen Breskens en Nummer Eén. „Als ik het niet te druk heb, allicht". Hij fluisterde verder: „En zeker in de wittebroodsweken". Ze lagen stil tegen elkaar aan enige tijd. „Ik zal daar helemaal aan moeten wennen, ik bedoel: aan die gedachte. Niet meer bij vader te zijn. Weg uit An- derlo. Ik ga eigenlijk naar een heel an dere wereld, hè?" ..Je mag net zo vaak naar huis, als je( wilt, hoor". „Dat weet ik wel, jongen. Zo ben iti Eigenlijk ben ik egoïstisch. Ik heb sinds sinds we het samen eens zijn, alleen maar aan mezelf gedacht. Aan de ver loving en de ring en het feestje. Aan het nlannen maken voor ons huweliik. Aan het kopen van de meubels en zo. En zelfs aan mijn bruidsjurk. Maar verder heb ik niet gedacht. Het is niet mooi van me. hè?" ..Ria ik houd v*rt je. zoals je bent. Het hindert niet. Ik ben trots op je. Ik krijg een knappe, lieve vrouw in mijn huis. Meisje, ik voel me de gelukkigste man van de wereld". Van Halen, aan wie de verloofden de colgende avond hun plan voorlegden, had geen enkel berwaar. ,.Ik geef je groot gelijk, Willem", was zijn commen taar. Jullie zijn heerlijk jong. trouwen iullie maar gauw en hebt elkaar hef. Dan zullen jullie altijd gelukkig zijn Je moeder en ik ziin het ook geweest, Ria. Hoewel wij ouder waren dan jullie MEDiSCHE Surchtstraet 13 OOSTBURG Bresken» Viering Koninginnedag. Het programma, samengesteld door de plaatselijke Oranjevereniging „Prinses Marijke", voor de viering van de ver jaardag van H.M. de Koningin, morgen, zaterdag 30 april, ziet er als volgt uit: 9.30 u.: Poppenkastvertoning voor de kinderen van de kleuterscho len, in de openb. kleuterschool: 9.30 u.: Afhalen der kinderen van de lagere scholen door de plaatse lijke muziekvereniging, waarna om 10.00 u.: Zanghulde door de schoolkin deren op het bordes van het gemeentehuis Na afloop filmvoorstelling met traktatie voor de kinderen van de lagere scholen in zaal „Ca sino"; 19.00 u.: Muziekconcert op het Spuiplein door de plaatselijke muziek vereniging. Na afloop hiervan muzikale rondgang door de gemeente. Lijst Vrije Sociale Arbeiders. De Vrije Sociale Arbeiders te Breskens komen voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad op 1 juni a.s„ met de volgende kandidatenlijst uit: 1. M. M. Niermans-Gossije; 2. C. M. de Kruijter; 3. A. Verstraaten: 4. A. J. Ver- duijn; 5. J. M. van der Burgh-van Nieuw- kuijk; 6. M. Faas. IJzendtyke Uitslag provinciaal accordeon concours. Zaterdag 23 april j.l. werd in het Jeugdgebouw te Uzendijke het tweede provinciaal accordeonconcours gehou den. De organisatie van dit concours - gehouden onder auspiciën van de Ned. Accordeon Associatie - was in handen van de heer Jasper Anthonisse, musicus te Biervliet. De deelname was deze keer aanmerkelijk minder dan in 1965. Wel was de jury, bestaande uit de heren W. Kaasjager en E. Reeskamp, tevreden over het gepresteerde welke boven het gemiddelde niveau in andere provincies uitkwam. De uitslag luidt: Jeugdafdeling: 1. Dikkie Faas, Bier vliet 76 1|4 pnt. Afd. Elementair: 1. Sjaak Lijbaart, Biervliet 76 pnt. Afd. Amateurs I: 1. Ella Platschorre, Cadzand 80Y2 pnt. Afd. Amateurs II: 1. Ingrid Pieters, Sas van Gent 80 3 4 pnt. Afd. Aamateurs III: 1. Arlette Her- wegh. Axel 77 pnt. Afd. Amateurs IV: 1. Frans Kasan- der, Vlissingen 75 pnt. Ere-afdeling: 1. Nel Maas, Terneuzen nu, toen wij trouwden". Nadien gingen ze vaak een middagje met de auto naar de omliggende plaat sen, bekeken etalages, keurden meubels en hadden 's avonds prijscouranten, waarover ze samen gebogen zaten. Wil lem liet zijn aanstaande vrouw de vrije hand. „Het wordt immers ook jouw huis, lieveling en jij zult er de meeste tijd in doorbrengen. Ik heb mijn werk, mijn kantoor, de fabriek. Richt jij het maar naar je eigen smaak in". Doch daar was Ria het niet mee eens. „Jij moet het ook mooi vinden, anders is het niet leuk". Hij lachte vrolijk. „Ik vind alles goed, schatje. Vrouwen hebben in dit opzicht een betere smaak". Eind april begon men het huis in te richten. Er kwam nieuw behang en de schilder begon aan de buitenkant. Daarna ging de stoffeerder aan het werk. Dagelijks reed Ria van Halen nu van Anderlo naar Elzekamp, hield toe zicht op het werk, gaf aanwijzingen en dronk koffie bij haar aanstaande man irs het privékantoor. De meubels kwa men. zodat de vertrekken geleidelijk aan bewoonbaar werden. Soms liepen ze 's avonds gearmd door de vertrekken en bekeken alles met blijde schitterin gen in de ogen. Toen op de eerste mei de grote slaapkamer gereed was, pro beerde Willem 's avonds tevergeefs de deur te openen. Hij keek vragend in het 75 pnt. Ooatbnrg Vergadering gepensioneerden. Door de Ned. Bond van Gepensioneer den is in hotel „De Éénhoorn" de 14e jaarvergadering gehouden. Voorzitter M. Maas uit Biervliet kon een groot aantal leden welkom heten. Eén vergadering in het jaar vond spr. wel wat weinig daar men niet voldoen de in de gelegenheid is elkaar voldoende te leren kennen. De aanwezigen beslo ten daarom in het najaar nogmaals te vergaderen. Voorts memoreerde de voor zitter het tot stand komen van de nieuwe pensioenwet per 1 jan. 1966. Deze wet die iets afwijkt van haar voor ganger, is zeer moeilijk te lezen. Hierna werd een ogenblik stilte in acht genomen voor degenen die in he* afgelopen jaar zijn overleden. Door het hoofdbestuurslid, dhr. v. d. Welle uit Rotterdam, werd een inlei ding gehouden over de inbouw, wel vaartsvastheid der pensioenen en de Rijksziektekostenregeling, waartoe alle gepensioneerden, zo zij dit willen, kun nen toetreden. Door spr. werden een aantal vragen beantwoord aangaande deze materie. Daar dhr. v. d. Welle zich niet meer als hoofdbestuurslid herkiesbaar stelt, nam hij als rayonvoorzitter afscheid van de leden. Door de voorzitter werden woorden van dank tot hem gesproken. De penningmeester, dhr. Koole uit Breskens, kon een gunstig financieel verslag laten horen. Door dhr. Herman werd als lid van de kascommissie ver slag uitgebracht en werd de penning meester gedechargeerd. Uit het verslag van de sekretaris, dhr. Baaij uit Breskens, bleek dat het leden tal constant was gebleven en 163 be draagt. De aftredende bestuursleden, de he ren Baaij en v. d. Bunder, werden bij acclamatie herkozen. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algemene jaarvergadering t° Utrecht besproken en als afgevaardigde aangewezen de heren M. Maas en J. Koole. Vastgesteld werd nog dat de contri butieverhoging van f 3.- tot f 5.- geen ledenverlies heeft gegeven. Schoondijke Dodenherdenking en bidstond voor de vrede. Op woensdag 4 mei a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk te Schoondijke een Dodenherdenking plaats vinden, die te gelijk het karakter zal hebben van een Bidstond voor de vrede. Deze samenkomst, die om precies 7.30 uur n.m. begint, wordt geleid door Ds. P. A. L. Brinkman, Hen7, predikant, Ds. E Hoogerwerf. Geref. predikant en de lachende gezicht van zijn verloofde. ..Verboden toegang, meneer Caron", zei ze, genietend van zijn verwondering. Ze klopte op haar mantelzak. „Hier zit de sleutel. Pas als we getrouwd zijn, mag jij daar binnenkomen. Ik heb een ver rassing voor ie, zie je?" ..Wat dan?" Ze schudde haar hoofd. „Ik zeg niets. Anders is het toch zeker geen verrassing meer?" Hij haalde zijn schouders op. „Voor uit, jij ie zin. Ben ik nog niet eem ge trouwd. Ik heb nu al niets te vertellen in huis". Ze keek even naar buiten, of niemand het kon zien, maar in de vallende sche mering kwam ve naar hem toe en sloeg haar slanke armen om zijn hals. ..Als we eenmaal getrouwd zijn. ben iii miin heer en meester, jongen", zei ze op bewogen toon. „Gun me alsjeblieft deze verras sing". ..Natuurlijk, mijn hartje". Od vrijdag de devde mei gingen z° naar het gemeentehuis van Anderlo om bun huwelijk te laten aantekenen. Als trouwdatum was de vier en twintigst* mei gekozen. Toen ze buiten op de stoep stonden, kneep hij in haar hand en zei zacht: „We traan het samen °ven vieren, bruid je Aan de overkant drinke^ we koffje". „Maar thuis is de koffie klaar'" 1 protesteerde ze. „En vader zit te wach-

De Schakel | 1966 | | pagina 1