Willem's idealen ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 20e Jaargang Nr. 1072 Vrijdag 22 april 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 vJ DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. dH - GiRO 358296 BURGERLIJKE STAND GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maanden febr. en maart 1966 GEBOREN: 5-2, Ronny Jozef Pieter, zn. van Arthur Johannes Steijaert en van Frieda Puijenbroek; 8-2, Tanja Johan na Marie, d. van Adriaan de Visser en van Tanneke Pladdet; 11-2, Luc Jo- sephus Maria, zn. van Robert Petrus de Rijk en van Aldegonde Maria Geerards: 21-2, Magdalena Johanna, d. van Cor- nelis Maasmans en van Irma Francine Scha,nek; 13-3, Marie Johanna, d. van Jan Abraham Scheele en van Suzanna de Kraker; 16-3, Maria Cornelia Adria- na, d. van Antheunis Izaak van Cad- sand en van Adriana Janna de Feijter; 21-3, Krin Okke, zn. van Jannis Antho- nie Moggré en van Janneke Cornelia Verlinde; 23-3, Adriaan, zn. van Jacobus Jannis Jansen en van Catharina Mat- thijsse; 25-3, Jacoba Sentina, d. van Huibert Martin van der Weele en van Maria Jacoba Minderhoud: 26-3, Krin Jacobus, zn. van Jacobus de Koeijer en van Jantje Klaver; 29-3, Tanneke, d. van Adriaan de Koeijer en van Aaltje Klaver. OVERLEDEN: 6-2, Pieter Cornelis de Jonge, 85 j„ weduwn. van Suzanna de Kraker, wonende te Schoondijke; 24-3. Maria Catharina Dierings, 55 j., wo nende te Schoondijke; 24-3, Johanna de Ridder, 73 j., echtgenote van Adriaan Quaak, wonende te Schoondijke. HUWELIJKEN: Geen. VERTROKKEN: 1-2, Jacobus de Feijter echtgenote en 2 kinderen, van Pr. Beatrixstraat 23 naar Groede: 1-2, Ma ria Suzanna van de Plassche, ev. Serlé, van Damstraat 11 naar Koudekerke: 2-2, Jacob Abraham van Hee, van Lange Heerenstraat 23 naar Oostkapelle; 10-2, Izaak Jacobus Tellier, van Tragel Oost 11 naar Breskens; 28-2, Johannes Pas- schier, van Dorpsstraat 16 naar 's-Gra- venhage, Loosduinen; 1-3, Adrien A. M. de Coninck en echtgenote, van O 18 naar Breskens; 2-3, Izaak F. Bron, van Dorpsstraat 62 naar Groede; 2-3, Pau lina Smallegange, wv. Vogel, van Dorps straat 62 naar Groede; 7-3, Adrianus P. M. de Beer, van Pr. Beatrixstraat 5 naar Standdaarbuiten7-3, Maria J. Nooijens, ev. Snelders, van Pr. Beatrix straat 5 naar Standdaarbuiten: 11-3. Nelia van Prooije, wv. Haartsen, van Willemsweg 32 naar IJzendijke; 23-3. Izaak J. Cappon. van Tragel Oost 2 naar Vlissingen: 23-3, Christina E. Roos en 2 kinderen, van Tragel Oost 2 naar Vlissingen. INGEKOMEN: 3-2. Ludovicus J. de Rooii, van Oostburg naar Tragel Oost 15; 9-2. Maria Dees. wv. Adriaansen, van Cadzand naar Pr. Bernhardstraat 2: 17-2, Jozina de Jonge, ev. v. Kouwen- berg, van Breskens naar Midwoudse- straat 1: 18-2. Janna E. Jansen, wv. de Lijder en kind. van Oostburg naar Pr Bernhardstraat 27: 4-3, Marius A. Ooms, van R Congo naar Pr. Beatrix straat 1: 15-3. Jan Haak, van IJzen dijke naar Midwoudsestraat 10: 11-3. Tjetje Pietersma, ev. Haak. van Smal] h-nd naar Midwoudsestraat 10: 15-3 Johannis van Kouwenberg en echtge- FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. „Hallo, vader „Gefeliciteerd, kind. Hoe is het met jou? Houd je een beetje van hem?" „Of ik van hem houd?" Ze keek haar aanstaande man met olijke ogen aan. „Ja, ik denk van wel. Ik zeg maar niet hoeveel, want hij staat vlak naast me en zou anders verwaand kunnen worden, ziet u?" „Je hoeft me niets te vertellen. Ik had al lang door, dat Willem je niet on verschillig was". „Hij is een lieve jongen, vader. Kom je gauw thuis?" „Morgenavond, mijn kind. Maken we er samen een gezellig feestje van. Haal maar wat. lekkers in huis". „Dank je vader, dat is erg lief van je". „Tot morgen eh wanneer is de grote dag?" „O, daar weet ik nog niets van. hoor. Zo'n haast hebben we niet. Dat benra ten we met z'n drietjes wel eens. Wilt u me zo graag kwijt?" „Je weet wel beter. Ria. Maar ik gun je graag je geluk, zie je?" „Ik zal mijn vadertie niet kennen. Dank je, daddy. Morgen krijg je een note, van IJzendijke naar Pr. Margriet- wijk 17; 23-3, Maria Reynierse, wv. Aar- noutse, van Aardenburg naar W 2; 28-3, Franciscus Kil, van Sluis naar Pr. Beatrixstraat 5; 28-3, Nicodemus H. Wieme, van Sluis naar Pr. Beatrixstraat 5. PLAATSELIJK NIEUWS Breskem Vergadering E.H.B.O. De EHBO-afd. Breskens hield in de brandweerkazerne haar algemene le denvergadering. Voorzitter P. Hensen betreurde in zijn openingswoord de geringe opkomst. Een goed teken noemde hij de uitslag van de wedstrijden, waar Breskens als 4e is geëindigd. Het financieel verslag van penning meester J. Standaard gaf een batig sal do te zien. Uit het jaarverslag van sekretaris J. Keijmel bleek, dat het ledental 46 be draagt. waarvan 32 met een geldig di ploma. Door 9 cursisten werd in 1965 een diploma behaald. Tijdens verschil lende manifestaties werd medewerking verleend, terwijl ook de strandpost weer werd bezet. In 1966 zal een donateursaktie wor den gehouden, terwijl ook de strand post gedurende het seizoen zal worden bezet. Vergadering Wit-Gele Kruis. Door het Wit-Gele Kruis afd. Bres kens, is in het wijkgebouw de jaarver gadering gehouden welke slecht bezocht was. Voorzitter J. Loonen meende dat het slechte weer hier mede aan schuldig was. Vervolgens schetste hij uitvoerig de moeilijkheden die er geweest waren in 1965 om een wijkverpleegster aan te trekken. Uit het jaarverslag van sekretaris G. van Schaick bleek dat het ledental we derom iets was toegenomen en nu 128 bedraagt. Door de wijkverpleegster wer den 313 verpleegbezoeken afgelegd en aan 26 personen 58 verplegingsartikelen uitgeleend. Het financieel verslag van penning meester C. Blaakman kon met een klein batig saldo worden afgesloten. Tot lid van de kascommissie werd be noemd mevr. Jacobs. De periodiek aftredende bestuursle den mevr. Mookhoek en de heren J. Steijaert en G. v. Schaick werden her kozen. Wegens vertrek uit de gemeente moest dhr. C. Blaakman zijn functie neerleggen. In rijn plaats werd geko zen dhr. J. Schenk, die tevens penning meester wordt. Tijdens de rondvraag dankte de voor zitter dhr. Blaakman voor het vele werk dat hij voor de vereniging gedaan heeft en bood hem als blijk van waardering een ets van de vissershaven aan. Tot slot werden nog enkele films ver toond. Vergadering K.N.Z.B. Onder voorzitterschap van dhr. L. Baert uit Terneuzen heeft de Kring- Zeeland van de Koninkl. Nederl. Zwem- extra zoen van me". „Geef hem maar aan Willem". „Die komt niets te kort, wat dacht u?" Ze hoorde hem lachen. „Dat wil ik aannemen. Tot ziens, meisje. En droom vannacht maar prettig van je aan staande man „Toe maar Om half elf stond Ria resoluut op en wees naar de deur. „D'r uit. we zul len ons gedragen als degelijke, wel opgevoede mensen. Je hebt vanavond ruimschoots je portie gehad. Er komen nog meer dagen". Hij nam haar nogmaals in zijn ar men. „En avonden, schat. Morgen ben ik om zeven uur bij je". „Willem?" „Ja, schat?" „Je neemt je moeder mee, hoor!" Hij knikte. „Dat doe ik. Tenslotte hoort ze er ook bij en ze zal zich zeker verheugen over m'n keuze. Ze vond je, toen je Nieuwjaarsdag bij ons was, maar een knap ding". Ze legde nog even haar hoofd tegen zijn schouder. „En jij?" vroeg ze op ver leidelijke toon. Hij kuste haar op het puntje van haar neus en begon op plechtige toon: „Uw liefelijke gestalte, mejuffrouw van Halen, is een streling voor het oog en Ze maakte zich los en gaf hem een tik. „Grapjas, jij met je plechtige aan bond de algemene jaarvergadering ge houden in hotel Roest. Over de Europese Kampioenschappen werd door mevr. A. Vlothuizen een uit eenzetting gegeven van hetgeen er van 20 tot 27 aug. in Utrecht zal gebeuren. Tot voorzitter werd gekozen de heer Bolwijn uit Sas van Gent. De aftredende bestuursleden, de heren Wagenaar, Souburg en Cambier, Breskens, werden vervangen door de heren De Vriend, Sas van Gent en Sampon, Souburg. Door de heer Kools, Terneuzen, kon als penningmeester het financieel ver slag met een batig saldo worden afge sloten, zodat geen contributieverhoging moet plaats hebben. Nadat het komend seizoen uitvoerig was besproken werd de volgende agenda opgesteld 11 juni: Kringzwemcompetitie I te Sas van Gent; 18 juni: Kringzwemcom petitie II te Breskens; 25 juni: Senioren- zwemkampioenschappen te Terneuzen 2 juli: Scheldebekerwedstrijd: 9 juli: Juniorenkampioenschappen te Middel burg; 23 juli: Polotournooi te Terneu zen; 30 juli: Kringzwemcompetitie III te Aardenburg: 6 aug.: Kringzwemcom petitie IV te Middelburg; 13 aug.: Kringzwemcompetitie V te Breskens 20 aug.: Havenwedstrijd te Breskens; 27 aug.: 2 km. wedstrijd te Zierikzee: 5 sept.: Ronde van Sas van Gent. Tijdens de rondvraag dankte de heer Remery de scheidende voorzitter voor zijn leiding, welke hij aan de Kring heeft gegeven. Simavi-kollekte. De gehouden huis-aan-huis kollekte voor „Simavi" heeft opgebracht f 250,13. Kleurenfilm huwelijk Prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg voor bejaarden en dames V.V.H. Op woensdag 27 april a.s. te 2.30 uur zal in het jeugdgebouw „De Uitkomst" bovenstaande prachtige kleurenfilm voor alle bejaarden van BreskensN. Sluis en dames V.V.H. vertoond worden. Wij allen herinneren ons nog dit sprookje, dat werkelijkheid was op 10 maart j.l. Dit alles nogmaals in kleuren te zien. daar zullen velen met interesse naar uitzien. Ook zal er nog een filmpje zijn van het bezoek van Prinses Beatrix aan India en een klein natuurfilmpje. Voor zo ver er plaats is, kunnen niet- bejaarden tegen een betaling van f 0,50 van deze prachtige voorstelling genie ten. Zie verder advertentie in dit blad. Cadzand Raadsvergadering De raad der gemeente Cadzand ver gaderde onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Leenhouts. Besloten werd geen adhesie te betui- Brandend maagzuur? Rennies® helpen direkt zoek". Maar bij de deur fluisterde ze bijna onhoorbaar: „Willem, jongen, ik ben dol op je HOOFDSTUK 10 Het verlovingsfeest, dat drie weken later gevierd werd, beperkte zich tot intieme kring. Willem's moeder was er, broer en schoonzus van Ria, alsmede Ria's vroegere vriendin en een oom van Willem. Van Halen bracht een toast uit op de verloofden, waarbij hij hen al het geluk va.n de wereld toewenste. Het feestelijke paar zat er rustig bij, doch af en toe vergleden hun handen in elkaar. Ria keek keer op keer naar haar ring. Nu ben ik verloofd, dacht ze, met de liefste man die je maar beden ken kan. En knap! Ik ben alleen maar gelukkig, ontzettend gelukkig. Als het zo maar mag blijven. Ik zal erg lief voor hem zijn, want hij verdient het. Hij is mijn grote, lieve jongen Na het verlovingsfeest was Willem dikwijls 's avonds in Anderlo. Soms nam hij haar mee in de auto en reden ze maar wat rond over de Veluwe. Dan zat Ria dicht tegen hem aan. Meestal werd er maar weinig gesproken. Ze had den genoeg aan hun geluk. Een paar malen had Willem een balletje opgegooid omtrent de huwe lijksdatum, doch Ria antwoordde iedere keer: „Dat heeft nog geen haast. Wil gen aan de motie van de gemeente We- meldinge inzake de herindeling van ge meenten in Zeeland. De leden der woonruimtecommissie krijgen in de toekomst f 7,50 per zit ting. Aan de Stichting vorming bedrijfs- jeugd Walcheren werd een subsidie ver leend van f 30,95 voor het bijwonen van een cursus door mej. J. v. d. Walle uit Cadzand. Aan de bejaardensociëteit zal met in gang van 1 jan. een subsidie van f 5,- worden verleend voor iedere samen komst. Aan de afdeling Cadzand van de Ver eniging voor E.H.B.O. werd een subsi die verstrekt van f 453,05 voor de aan schaf van een oefenpop voor de mond op mond beademing. De voorwaarde werd echter gesteld dat bij het niet meer functioneren der vereniging deze oefen- pop eigendom van de gemeente wordt, alsmede dat deze pop ter beschikking wordt gesteld van de school en de plaatselijke verenigingen. De meerderheid van B. en W. stelden voor om gunstig te beschikken op het verzoek van de Stichting in oprichting „film Jaontje" een subsidie van 35 cent per inwoner beschikbaar te stellen voor de verfilming van het toneelstuk „Jaontje", echter onder voorwaarde dat ook de provincie een subsidie zou ver lenen. Men was van oordeel dat het re cente verleden hier op een duidelijke wijze voor het nageslacht behouden bleef. Weth. van Houte meende dat het stuk na een aantal vertoningen de ijs kas ingaat en vond het niet verant woord om hiervoor veel geld op tafel te leggen. Ook dhr. Kools vond het bedrag te hoog. Het meerderheidsvoorstel van B. en W. werd met 3 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemden weth. de Bruijne en de raadsleden Steenhard en de Hullu. Aan de Prot. Stichting voor Maat schappelijk Werk en Gezinszorg in Z. Vlaanderen werd ten behoeve vian de gezinszorg over 1965 een subsidie ver leend van f 569,37. Teneinde de ratiobouw te kunnen realiseren werd van dhr. J. Kools-Lu- teijn een 2-tal percelen grond aange kocht, groot 3110 ca. en 6860 ca., voor f 31.980.-. De inkomstenschade van de pachter werd vastgesteld op f 2799.-. De weg van de Belgische grens naar Cadzand zal worden verbeterd. Hierin zal door de gemeente Cadzand 65 pCt. en door Retranchement 35 pCt. worden bijgedragen. Door de Provincie is een bijdrage van 75 pCt. toegezegd en het Waterschap het Vrije van Sluis 121A pCt. Weth. de Bruijne kon zich met dit plan toch niet helemaal verenigen. Veel landbouwgrond wordt onttrokken, men hield te weinig rekening met de menselijke kant van de zaak: er zijn voldoende toegangswegen tot de ge meente en men achtte bovendien de 4 kustgemeenten niet in staat een zelf standig geheel te vonnen. Het toersime behoeft geen nadelige gevolgen te on dervinden als de weg ev niet komt. Te gen stemden de raadsleden de Hullu. Kools py\ weth. de Bruijne. Met ingang van 1 juli zal een woon- forensenbelasting worden ingevoerd. lem. We zijn nu toch ook gelukkig?" Daar kon hij geen ontkennend ant woord op geven, doch op een avond in februari, toen Van Halen weer eens een nacht wegbleef, ver van Anderlo, en hij bij Ria op bezoek was, stoeiden ze in het grote vertrek, zoals vaker gebeurde. Doch ditmaal nam hij het meisje plot seling in rijn armen, droeg haar naai de sofa en trok haar op zijn schoot. „Ria, nu moet je eens goed naar me luisteren". „Ik ben een en al oor, jongen". „Wanneer gaan we trouwen?" Ze lachte vrolijk. „O, begin je weer?" Hij bleef ernstig. Ze voelde zijn sterke armen stevig om haar heen. „Ria, ik meen het. Waar denk je, dat ik van ge maakt ben?" „O. dat weet ik nog aardig precies. Van de school onthouden. Het mense lijk lichaam bestaat voor 9 procent uit" „Ria!" Ze schrok van zijn heftige toon. ..Wat nu? Ben je boos?" Hij schudde zijn hoofd. „Nee, lieve ling. ik word niet zo gauw boos. En ze ker niet op jou". Hij leunde achterover en trok haar nog dichter naar zich toe. „Luister, hartje van me, ik ben zes en twintig en stapelgek op mijn knappe aanstaande vrouw. Je bent ontzettend lief, maar maar ik kan niet meer buiten .je, vrouwtje van me. Alsjeblieft Ria, probeer me te begrijpen. Jij bent.

De Schakel | 1966 | | pagina 1