OVERJARIG Kastpapier fl tl SCHIPPER m Egypte toekomstig vakantieland voer nu voor wB.DÊ EULALIA een meisje alleen in een mannen-mij. Nederlanders in Cairo Eulalia Sturtewagen had wat aan haar been. Een onbetekenend, maar lastig ontstekinkje aan een teen. Vol gens goed Nederlandse gewoonte be- loots ze, het onwillige lichaamsdeel een paar avondjes lang een soda-badje te geven. Dat zou wel willen helpen. Maar alle soda, die - en dat nog niet eens al tijd - in Cairo te krijgen is, zit in de flesjes, waarmee de buitenlanders hun whisky aanlengen. En dat is nu niet bepaald geschikt om wondjes mee te behandelen. Dus stuurde Eulalia een briefje naar Nederland met het verzoek aan het volgende reisgezelschap een pondje soda mee te geven. Het goed koopste chemische produkt werd op die manier per vliegtuig over vijfduizend kilometer of daaromtrent getranspor teerd. Toen het aankwam was de teen al lang genezen. Maar Eulalia bewaart het pondje kostbaar, want het kan nog v/el eens te pas komen. .De buit terug, anders ga ik naar huis Het is zo maar een heel klein pro bleempje, waarvoor een meisje van 23 jaar in het verre Egypte kan komen te staan. Een heel klein probleempji maar, want er zijn grotere ook. die Eulalia moet oplossen. Bergen moet ze verzetten, die struise Hollandse meid die het aandurfde om alleen - maar dan ook helemaal alleen - de strijd aan tc binden tegen de Egyptische bureau cratie, laksheid en gemakzucht op een van de moeilijkste posten die haar als organisatrice van touristentrips maar kon toevallen. Een meisje alleen in een mannenmaatschappij. Het is eon waag stuk om zoiets aan te durven. Handtekeningen geliefkoosd object. Eulalia is een avontuurlijk meisje. Eigenlijk is ze dat geworden tegen wil en dank, want ze had nauwelijks toe komstplannen, toen re de schoolbanken verliet. Door toeval belandde ze achter de balie van een reisbureau in haar woonplats. Een reisbureau zoal vele andere, dat zich bezig hield met to. - ringcarreizen naar Oostenrijk en Zwit serland en waar behalve de directeur en z'n vrouw een paar man personeel werkte. Maar reisbureaus hebben de laatste jaren de wind in de zeilen en voor:1 da' van Eulalia maakte een monsterachtige groei door. Toen het Eindhovense meis je bovendien voor geen probleem uit de weg bleek t>e willen gaan, verwisselde ze al spoedig haar stoeltje achter de balie, voor een zwervend bestaan. In Joegoslavië, en op Majorca deed ze de ervaringen op, die haar nu zo uitstekend van pas komt. Een jaar nu. Toch heeft ze de positie van vrouw- in-het-Midden-Oosten niet vrijwillig gekozen. Ze zou naar Athene gaan; de koffers waren gepakt en het vliegtuig stond klaar. Door weersomstandigheden bleef het toestel echter aan de grond en Eulalia was nog maar nauwelijks terug van Schiphol, of een telefoontje ver telde haar, dat er dringend iemand naar Cairo moest, waar de zaken dreig den fout te lopen. Een dag of wat later stond Eulalia te kijken naar de zeilboot jes op de Nijl. Nu zit ze een jaar in Egypte. Ze is vertrouwd met alles, wat Egyptisch is; ze kent de Egyptenaren en ze weet honderd Nederlanders per week een onvergetelijke vakantie te be zorgen, ondanks alle problemen, die zich daarbij voordoen. Miss Laila is ze Eulalia Sturtewagen voor haar collega's op het kantoor van de Egyptische touristenorganisatie. Miss Laila is ze voor een heleboel Egyptenaren, want wie ook maar iets met de touristenindustrie te maken heeft in het land van de Pharao's, weet dat zij het is die de Nederlandse belan gen vertegenwoordigt. Als een soort eenmans-ambassade. Een meer van problemen heeft Eula lia leeg moeten drinken in het afgelo pen jaar en het is haar wel eens bijna te veel geworden, als er weer eens iets niet georganiseerd bleek, als voor de zo veelste maal allerlei afspraken niet werden nagekomen en als opnieuw de neus werd opgehaald voor een vrouw, die de euvele moed had, te willen com manderen. Dat doet Eulalia trouwens niet. Ze weet wat zaken doen is. maar ze weet wat zaken doen is, maar ze weet ook, de mannen om haar vingers et winden. Zelfs Egyptische mannen. Ze probeert het altijd zo te spelen, dat de instanties, collega's, gidsen of wie d n ook geloven dat zij het zijn, die de nieuwe ideeën uitdokteren, terwijl het in feite Laila was, die zc te berde bracht Problemen. Trouwens, niet alleen Egyptenaren scheppen problemen. Dat doen ook de Hollandse gasten. Zoals de dame, die de ruiten van de bus stuk sloeg en de be nen nam, omdat ze het stationsgebouw met de hekken er om heen aanzag voor een harem en er voor paste, daarin te worden opgesloten .Laila heeft haar in een inrichting opgenomen weten te krijgen. Geen Egyptenaar, hoe hoog ook w en te enige verantwoording op zich te nemen. Of Laila maar even een briefje wilde tekenen, dat de dokter door haar geroepen :was. Een ander probleem een meneer, die in een hotel in de luxe klasse had besproken, weigerde in een dezelfde bus ter excursie te gaan als z'n landgenoten, die in de toeristenklas se hadden geboekt. Maar dat zijn pro bleempjes. vergeleken bij die, welke de formaliteiten van de gastheren in Cairo opwerpen Zo'n Nederlands meisje in een Ara bische wereld moet vierentwintig uir per dag op haar stuk staan. De Ara bieren zijn laks als 't op handelen aan komt en per slot van rekening zit .De juffrouw van uit' niet in Egypte om vliegen te vangen. Dus moet ze brutaler handelen dan de sjacheraars. Dus moet ze proberen, de eeuwige indolentie, de eeuwige afschuifsystemen te doorbre ken en zich altijd maar weer teweer stellen tegen het verschrikkelijke on derlinge wantrouwen, dat men ieder uur als meest kenmerkende eigenschap v n ne Egyptische samenleving onder kent. Het wantrouwen, dat zich uit in ieder contact en bij bijna iedere hande ling. In de kapperszaak, waar ieder kammetje en ieder schaartje achter slot en grendel wordt bewaakt: bij de autoriteiten, waar iedere buitenlander met argusogen wordt gadegeslagen. Zondagsdienst doktoren Breskens, Groede, Schoondljke Dr. Jansen, Groede, tel. 01171-366. Cadzand, R'ment, Sluis, Zuldzande: Dr. Beek, Zuldzande, tel. (01170) 24 24 BiervlietHoofdplaatI Jzendlj ke Dr. Lockefeer, IJzendlJke, tel. 01176-366 Oostburg-Aardenburg-Eede Dr. de Bruljckere, Oostburg, tel. 2323 Zondagsdienst dierenartsen W van Veen, tel 01170 - 2693. OostHme KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Zondag 17 april Aardenburg, 11 uur, Ds. Doornink Biervliet, 9.30 uur, Ds. Doornink 4 uur, streekjeugdd Rreskens, 10 uur, Ds. Spaans Cadzand, 10.30 uur, Ds. Luuring, Groede, 9.30 uur, Ds. Keiling Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Begeer Nieuwvliet, 11 uur, Ds. Keiling Oostburg, 9.15 uur, Ds. Luuring Retranchement, 7 uur, Ds. Balk Schoondijke, 9.30 uur, Ds. Brinkman H. Doop St. Kruis, 9 uur, Da de Neeling Sluis, 9.30 uur, Ds. Balk St. Anna ter Muiden, 11 uur. Ds. Balk Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma IJzendijke, 9.30 uur. Ds. van Hoogstraten Zuidzande, 10.30 uur, Da. de Neeling Vrij Evang. Gemeente Breskens. 9 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10.30 uur. Ds. Praas Cadzand, 9 uur, student v. d. Werfhorst Retranchement, 10.30uur, student v. d. Werfhorst Geref. Kerk, Breskens 10 en 3 uur, Ds. Musch Evang. Luth. Gemeente Groede, 9.30 uur, Ds. Bergsma R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 17 april le zondag na Pasen Eucharistieviering: 8 en 10 uur Maandag, woensdag, vrijdag, 19 uur Dinsdag, donderdag 7.30 uur Zaterdag 9 uur Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens EGYPTE is de laatste jaren bijzon der in de belangstelling komen te staan doordat het als vakantieland ontsloten is. Onder de eeuwige zon wandelen nu de toeristen uit vele landen; niet in de laatste plaats uit Nederland. Ze richten hun aan dacht voornamelijk op de rijke schat van cultuurhistorische monumen ten, die vijftig eeuwen trotseerden en die een reis van enkele duizen den kilometers meer dan de moeite waard maken. Maar Egypte is meer dan een land van zon en his torie. Het is een land, dat enkele revoluties heeft doorgemaakt; dat bestuurd wordt als een socialisti sche republiek; dat balanceert op de rand van de kloof, die de demo cratische westerse wereld scheidt van het oostelijke blok. Het is een land, dat een armoede kent, die men in het westen schier voor on mogelijk zou houden; een onder ontwikkeld gebied, dat zonder steun rijn toekomstplannen niet verwe zenlijken kan, maar dat diezelfde steun slechts met schroom, of hele maal niet aanvaardt. Oud en nieuw Cairoeen azeiwagentje en een nieuwe Mercedes. Maar de Mercedes is van een buitenlander. Binnenkort komt de nieuwe serie T. V. (serie 1967) Om hiervoor ruimte te kunnen maken, zijn wij reeds NU gemachtigd, om de serie 1966 als te verkopen Bijvoorbeeld nu 899,- fl 1067,- (eventjes fl 168,- winst voor UI) 999,- enz. tl 1208,- enz., enz. (fl 206,- goedkoper Let weldit zijn SPIK-SPLINTERNIEUWE apparaten, uit de lopende 6erie met normale fabrieks-garar.tie Hierbij ruilen wij ook nog Uw oude T. V. in, voor de hoogste prijs Wees er snel bij, die eerst komt, die eerst maalt I Alle apparaten met tweede net DORPSSTRAAT S3 BRESKENS TEL. 01172 - 450 B.G.Q. 597

De Schakel | 1966 | | pagina 3