vJ Willem's idealen de fcha kei ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 20e Jaargang Nr. 1071 Vrijdag 15 april 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F° SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,: PLAATSELIJK NIEUWS Zuidzande Raadsvergadering De raad der gemeente Zuidzande ver gaderde, onder voorzitterschap van bur gemeester J. de Wilde. Aan de Vereniging voor Instrumen tale Muziek te Middelburg werd een sub sidie verleend van f 50,- voor een ge houden symphonie-concert te Oostburg. Voor het vervaardigen van de film van het toneelstuk „Jaontje" werd een eenmalige subsidie toegekend van 35 cent per inwoner. Op het subsidieverzoek van de streek Jeugdcentrale West Zeeuws Vlaanderen werd afwijzend beschikt. Men was van mening dat ter plaatse op dit gebied een grote activiteit is met grote belang stelling van de jeugd. Aan de stichting kleuterschool Zuid zande werd medewerking toegezegd voor de aankoop van een stalen schuif- deurkast. voor opberging van materia len. De gemeente verleende een garantie van f 2,per persoon ten behoeve van het in de loop van 1966 te houden be volkingsonderzoek op t.b.c. De heer J. van Oosten werd beëedigd als gemeente-ontvanger en waarne mend gemeente-sekretaris. De voorzit ter deelde mede dat G.S. de gemeente begroting 1966 hebben goedgekeurd. De motie van de gemeente Wemel- dinge inzake de afkeuring van het tot cp heden gevoerde beleid ten aanzien van de gemeentelijke herindeling werd voor kennisgeving aangenomen. Een krediet van f 1000,werd be schikbaar gesteld voor de aankoop van een maaimachine voor slootkanten en wegbermen. Voorts ging de raad akkoord met de gemeenschappelijke regeling ontwikke- lingsraad West Zeeuws Vlaanderen. Verschillende bezoldigingsverordenin gen werden aangepast aan de nieuwe salarissen per 1 januari. Groede Ouderavond. In de openbare lagere school te Groe de is de jaarlijkse ouderavond gehou den. Voor deze avond was de heer M. A. Hage, directeur der Rijkskweekschool te Middelburg als spreker gevraagd. De heer Hage stelde de aanwezigen voor om in plaats van de gebruikelijke lezing, aan de hand van door hem gestelde vragen een gesprek te voeren over het begrip „school" en de openbare school in het bijzonder. Na enkele vragen, toen het ijs eenmaal gebroken was, ontstond er een levendige discussie over de vra gen: „waarom sturen we onze kinderen naar school, waarom naar de openbare school? Spreker en gehoor kwamen tot de slotsom, dat de kinderen op de open bare school eikaars mogelijk verschil lende richtingen leren respecteren. De school vormt op deze wijze een weer spiegeling van de maatschappij der vol wassenen. Na nog een vurig pleidooi ge houden te hebben voor de dit jaar 100- FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. „Wat een brutaliteit", reageerde Wil lem, gemaakt-boos. „Erg, hè? Wat moest ik anders? Ik dacht: nu heb ik de gelegenheid om te bewerkstelligen dat hij nog eens komt. En je kwam gelukkig. Ik was zo blij als een kind. En later, toen vader vertelde dat je directeur zou worden van Over- duin, was ik geweldig trots op je. Ik dacht- hij slaagt natuurlijk. Iemand die zo'n belangrijke uitvinding kan doen, zal altijd slagen in het leven". „Nu overdrijf je, Ria". „Ik heb toch gelijk gekregen? Gaat het dan niet goed on de fabriek?" „O ja, gelukkig wel. De balans is nog niet klaar, maar ik kan wel aannemen dat hii gunstig zal uitvallen". „Wel. dat is toch geweldig? En alle maal dank zij directeur Caron". Ze vleidde opnieuw haar hoofd tegen zijn schouder. Na het eten hielp hij haar de tafel afruimen en afwassen. „Zeg", consta teerde ze vol verbazing, „jij bent van alle markten thuis, hè? Dat doe ie uit stekend". „Wat?" „Dat afdrogen". jarige vereniging voor volksonderwijs, sloot de heer Hage deze geslaagde dis cussie. Hierna konden de ouders het werk van him kinderen bekijken. Boomplanting Dezer dagen plantten de leerlingen uit de klassen 5 en 6 der drie lagere scholen te Groede in het plantsoen aan de Uitvalsweg (thans burgemeester J. C. Everaarslaan) een drietal bomen. Naast het onderwijzend personeel waren hierbij aanwezig het voltallig college van burgemeester en wethouders en de heer H. Heuvink van de Ned. Iïei- demij. Na het planten werden in de bejaar densociëteit een drietal films vertoond. In de pauze werden de prijzen bekend gemaakt van de mooiste diarama's. De gelukkigen ontvingen elk een boekje. Ook ontvingen de kinderen een reep chocolade. De kinderen van de 5e ende 6e klas der openbare lagere school te Nieuw- vliet hebben eveneens bomen geplant, waarna zij de rest van het programma te Groede bijwoonden. Kandidatenlijst Prot. Chr. kiesver. In de vergadering van de Prot. Chr. Kiesvereniging (combinatie AR-CHUi te Groede werd de kandidatenlijst voor de a.s. gemeenteverkiezingen als volgt samengesteld 1. J. Marijs (ar); 2. J. de Bliek (chu) 3. S. M. van Strien (chu)4. J. van Vliet (chu)5. B. A. van de Ree (ar). Schoondljke Subsidieverlening Jaontje Op voorstel van Burgemeester en Wethouders heeft de gemeenteraad van Schoondijke zich akkoord verklaard met het verlenen van een subsidie voor de verfilming van het toneelstuk „Jaontje". Met de verfilming is reeds begonnen. Naamgeving straten. De raad der gemeente Schoondijke heeft de volgende straatnamen gegeven. Nieuwe straat in plan Noord-West, de Ruysdaelstraat; pad tussen Korte Steeg en Kon. Julianastraat. Middenpad; weg tussen de Weststraat en de Nijverheids straat, Nijverheids weg; het pad tussen de Damstraat en aangelegde bos, Bos pad; weg tussen v. d. Slikkestraat en het sportveld, Sportlaantje; weg achter de Pr. Beatrixstraat. de Achterweg en de straat evenwijdig aan het Dorpsplein de Expeditieweg. Kandidatenlijst Partij van de Arbeid. De Partij van de Arbeid, afdeling Schoondijke, komt bij de komende raadsverkiezingen met de volgende kan didatenlijst uit: 1. P. W. Toesseint: 2. P W. Neele3. P. A. van de Walle: 4. P. W. Huigh: 5 .J. S. Huigh: 6. A. van de Velde: 7. J. van Hee. Verlenen subsidies. Aan de streek Jeugdcentrale werd door de raad een subsidie toegekend ad f 0.17 per niet katholieke inwoner. Deze centrale stelt zich o.m. tot doel het ge- „O, ik heb moeder zo vaak geholpen. We zijn ook maar met zijn tweetjes". „Heb ie geen broers of zusters?" „Nee, enig kind. En vreselijk verwend. Daar zul je rekening mee moeten hou den". Ze kuste hem vluchtig. „Ik zal je nog veel meer verwennen, jongen. Ik ben zo blii. zo blij Terug in de kamer tr-ok hij haar in een jolige bui op zijn schoot. Ze liet zijn hartstochtelijke zoenen over zich heen gaan, misschien een beetje bevreesd door ziin heftigheid. Willem merkte het en liet haar los. „Neem me niet kwalijk, Ria. ik loop na tuurlijk te hard van stapel". Ze sloeg haar armen om zijn hals en kuste hem. rustig. „Ik moet er natuur lijk even aan wennen. Het hindert niet. Ik vind ie een lieve jongen, dat is het voornaamste". „Ah ik ie bang maak. geef je me maar een klap". „Schat, ie kunt me alleen maar blii maken. Kus me nog eens. iongen. maar doe het dan wat kalmer Om negen uur snrong ze van zijn schoot af en streek haar rok glad Zr liep naar een spiegel, waarvoor ze haar kapsel bekeek. Hoofdschuddend draaide ze zich naar hem toe. „Kijk nu eens, hoe ik er uiMe?" „Om te stelen". „Ga nou, ik lijk wel een bosnegerin!" ven van leiding en daadwerkelijke bij stand aan de ontwikkeling, arbeidsle ven, ontspanning en besteding van de vrije tijd van de jeugd in West Zeeuws- Vla anderen. Het is voor de eerste maal dat deze subsidie wordt verstrekt. De 3 jeugdverenigingen ontvangen via de overkoepelende jeugdraad voor hetzelf de doel eveneens subsidie van de ge meente. Toetreding Ontwikkelingsrond West Zeeuws-Vlaander en. De gemeenteraad van Schoondijke besloot op voorstel van B. en W. toe te treden tot de ontwikkelingsraad West Zeeuws-Vlaanderen. De raad heeft tot doel samen te werken met behartiging van de economische-, technische-, cul turele-, sociale-, recreatieve-, ruimte lijke en bestuurlijke belangen. Burge meester J. C. Hoftijzer zei, dat nu de herindeling op stapel staat, men niet kan blijven toezien tot dit is geschied. Er moet doorgewerkt worden, in het be lang van de streek. Subsidie Hark-bibliotheek. De Hark-bibliotheek had aan de ge meenteraad een verzoek ingediend in het vervolg geen huur meer te behoeven te betalen voor de bejaardensociëteit. Op voorstel van B. en W. werd dit af gewezen. Evenwel werd de subsidie per boek per jaar voor alle bibliotheken verhoogd tot f 0,10 per boek. Onttrekken wegen aan openbaarheid. In de raadsvergadering besloot de ge meenteraad op voorstel van B. en W. de volgende wegen en paden aan de open baarheid te onttrekken: Pad naar de Nieuwe Havenpolder; Molenpad bij Sas- put; Oude Mennepad en het pad naar Scherpenheuvel. Deze paden en wegen kunnen dus niet meer worden gebruikt voor het openbaar verkeer. Bezwaren tegen deze onttrekking waren niet in gediend. Protestants-Christelijke kandidatenlijst. Bij de komende raadsverkiezingen ko men - zoals gewoonlijk - de Anti-Revo lutionaire Partij en de Christelijk His torische Unie onder de naam van Pro testants-Christelijke Lijst met de vol gende kandidaten uit: 1. Joh. de Feijter. 2. J. M. van Baal, 3. J. Moggré, 4. W. Bosman, 5. J .de Koeijer, 6. W. G. de Graaf. 7. G. Passchier, 8. I. Buijze, 9. J. D. Dekker. 10. J. D. Dekker. 11. A. van de Ree-Scheele en 12 M. J. Riemens. Algem. vergadering Groene Kruis. Het Groene Kruis afdeling Schoon dijke, hield vorige week haar algemene vergadering in het Groene Kruisge- bouw. Alleen de bestuursleden waren allen tegenwoordig. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat in 1965 de rekening sloot met een. batig saldo van f 1100,-. De werkruimte van het Groene Kruis- gebouw hoeft een opknapbeurt onder gaan en nieuwe overgordijnen zullen worden aangebracht. DANKBETUIGINGSKAARTEN Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens „Weet jij dan hoe die er uitzien?" „Je begrijpt best, wat ik bedoel. Ben je in alles zo voortvarend?" Hij glimlachte. „Doorgaans wel. Zou dat m'n temperament soms zijn?" Ze begon haar kapsel in orde te bren gen. „Ik zal heel wat met jou te stellen hebben, denk ik". „Een prachtige taak voor een liefheb bende vrouw". „Hij zegt wat". „Ria?" „Ja?" „Zullen we van 't voorjaar gaan trou wen?" Ze draaide zich met een ruk naar hem toe en keek hem verbaasd aan. „Maar Willem, wat een haast! Vader weet het nog niet eens". „Nee en mijn moeder ook niet. Maar die trouwen niet, wij. Of durf je het niet met me aan?" Ze keek hem enige tijd onderroekend aan. Toen liet ze haar kapsel verder zo als het was en liep terug naar hem toe. Met de handen op zijn schouders ker-k ze hem diep in zijn ogen. „Willem, in zaken kan een zekere voortvarendheid nuttig ziin. Maar wij doen het samen kalmpie^ aan. jongen. Laten we blij zijn. dat we elkaar gevonden hebber, en van elkaar houden". „Wat had jij dan gedacht?" Ze hief in wanhoop haar handen om hoog. „Maar lieverd daar heb ik nog Oostburg Vergadering N.O.V. De afdeling West Zeeuws-Vlaanderen van de Nederlandse Onderwijzersvere niging kwam te Oostburg in vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van de heer J. Robijn te Breskens. De sa menkomst werd bijgewoond door het Zeeuwse lid van het hoofdbestuur, de heer J. Glerum uit Yerseke. Besloten werd een gift van f 250, te verstrekken aan het rusthuis voor onderwijzers „De Sonnenberg". De contributie voor 1966 werd vast gesteld op 0,8 pet. van het salaris. Bij voldoende deelname zal de af deling een bezoek brengen aan de Ne derlandse Onderwijzerstentoonstelling te Utrecht. Per circulaire zal bij de leden ge ïnformeerd worden of er animo bestaat voor een excursie naar een fabriek en een bedoek aan een opera. De heer J. A. Hennekeij te Retranche- ment. bracht verslag uit van de alge mene vergadering, die in Amsterdam gehouden werd. Het hoogtepunt van dit driedaags congres was de fusie van de N.O.V. met de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonder wijs. De nieuwe naam zal zijn: Alge mene Bond van Onderwijzend Personeel. Deze bond zal 28000 leden tellen. Breskena Hengel wedstrij d Zaterdag jl. werd door de hengel sportvereniging „De Zeekrab" de le onderlinge wedstrijd gehouden aan het Duivelshoekje. Ongeveer 50 sportvissers namen aan deze wedstrijd deel. De uitslag was als volgt: 1. J. Brugge, 924 punten: 2. M. Zegers, 830 p.; 3. C. Dijl, 593 p.; 4. A. Versprille, 553 p.: 5. A. Jansen, 384 p.: 6. L. de Vriend, 357 p.; 7. H. de Meester, 353 p.: 8. P. L. Heijboer. 338 p.: 9. J. de Feijter. 333 p.: 10. L. Kosten, 312 p.: 11. J. Faas, 307 p.: 12. C. P. Riemens, 289 p.: 13. J. Lalkens, 279 p.: 14. S. Versprille, 261 p.; 15. H. de Looze, 252 p.; 16. L. Riemens. 236 p. 17. C. P. Heijboer. 232 p.: 18. J Verherbrugge, 216 p.; 19. A. Verhage, 211 p.; 20Ï H. Veldman. 201 p.: 21. A. Kotvis, 187 p.; 22. F. de Bree, 182 p. 23 P. Beun, 163 p.: 24. J. Fremouw. 137 p.: 25. P. Pielaat. 117 p.26. P. C. Riemens. 112 p.; 27. P. v. d. Broecke. 106 p.: 28. Ph. Keijmel. 92 p.: 29. A. Visser. 57 p.; 30. J. v. d. Velde. 4 p.; 31. C. de Kraker. 3 p.: 32. J. Bolland. 1 p.: 33. T. v. d. Lijke, 1 p.; 34. K. v. d. Voorde. 1 o.: 35. M. v. d. Broecke. 1 p.: 36. I. Verduijn jr.. 1 p.; 37. D. de Feijter. 1 p.: 38. C. A. Heijboer, 1 p. Protestantse Kustrecreatie-commissie W. Zeeuws-Vlaanderen. Het bestuur van de Protestantse kust recreatie-commissie voor West Zeeuws- Vlaanderen is enigszins gewijzigd. Voorzitter is nu ds. L. Spaans te Bres kens, secretaris de heer J. Rijckborst (e Nieuwvliet en penningmeester de heer J. S. Huigh te Cadzand. geen moment bij stil gestaan. Je over rompelt me gewoonweg! Inplaats van op een behoorlijke manier me een aan zoek te doen, kom je binnen en ie steekt alleen maar je armen uit en „En die dwaze Ria vliegt er meteen in Hij trok haar op de sofa. „Ga zit ten, juffrouw van Halen, dan krijgt u uw zin. Ik zal u formeel ten huwelijk vragen". Ze keek hem geamuseerd aan. „Dat zal wat worden". Ze streek haar rok over de knieën. „Akkoord, meneer Ca ron. steekt u maar van wal". Willem trok zorgvuldig zijn broekspij pen omhoog en ging op zijn knieën voor haar zitten. Hij schraapte zijn keel en nam een van haar h°nden in de zijne. „Geachte mejuffrouw van HaJen". Ze knikte instemmend. „Kijk eens aan. dat is al een goed begin". Willem vervolgde: „Reeds lang ver teert mij een inwendige gloed en Ze proestte het uit. „Zal ik de brand weer bellen?" „Nu moet u me niet in de rede vallen, juffrouw van Halen, anders brengt u rro van m'n eh dinges". „Anropos". „Juist ja, van m'n anropos. Waar was ik nok weer gebleven?" „Je was aan het verteren". „O ia. Gedurende de donkere nach ten zweeft u lichtende beeltenis immer voor mijn ogen

De Schakel | 1966 | | pagina 1