alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen Willem's idealen de Qhakel ALG nieuws blad DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., 20e Jaargang Nr. 1069 Vrijdag 1 april 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 vJ PLAATSELIJK NIEUWS Breskens Raadsvergadering De raad der gemeente Breskens ver gaderde, onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Eekhout. Met algem. stemmen werd de heer W. Vinke benoemd als gemeentewerkman in vaste dienst met ingang van 1 april. Aan de heer F. Koster, onderwijzer aan de Openb. lagere school, werd met ingang van 1 juni a.s. eervol ontslag verleend, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Luteijn informeerde of dhr. Koster nog zal aanblijven tot de vakantie, terwijl mevr. Niermnas-Gossije vroeg of er een officieel afscheid zal worden gehouden. Weth. Zegers zei dat een en ander nog bekeken zal worden. Er is reeds een op roep geplaatst waarop enkele sollici tanten zijn geweest. Ook zijn er reeds proeflessen gehouden, doch het is nog niet zieker dat er vervangen kan wor den. Het afscheid zal nog in B. en W. besproken worden doch zal wel als ge bruikelijk geschieden. Aan de heer J. Meijaard, gemeente- opzichter, zal met ingang van een nog nader te bepalen datum ontslag worden verleend wegens het aanvaarden van een andere betrekking. De heer Cam- bier informeert of de sollicitatie-termijn al opengesteld is, welke vraag door de voorzitter bevestigend wordt beant woord en er aan toevoegt dat er reeds sollicitaties zijn binnengekomen. Mevr. Niermans zag graag dat bij een even tuele voordracht er meer dan één per soon op zal worden geplaatst. De heer Vergouwe zag graag dat bij een even tuele benoeming niet naar de politieke richting zal worden gekeken. De voorz. zei dat bij benoemingen nooit naar po litieke overwegingen wordt gevraagd. Een subsidieverzoek van de Stichting ..Vrienden varv Seppe" in oprichting werd afgewezen. Aan de Stichting in oprichting ..Film Jaontje" werd een subsidie van f 0,35 per inwoner toegekend. De heer Luteijn betreurde het dat niemand uit Breskens in deze stichting is opgeno men. De voorz. zei dat omtrent de sa menstelling van de stichting niets be kend is. Uit het schrijven blijkt dat mogelijk bepaalde belangengroeperin gen zijn opgenomen. De heer Cambier informeert of het de bedoeling is om de film in de streek te vertonen. Weth. v. d. Kooft zegt dat de nadruk valt op de documentaire en daarom wel vertoond zal worden. Aan de Stichting Visserij dagen Bres- kern werd een subsidie toegekend van f 2500.-, hetwelk verhoogd zal worden met een geliik bedrag dat van de ho reca en middenstand zal worden ont vangen, met een maximum van f 1000,-. Het komt het college van B. en W. gewenst voor een ere-penning in te stellen wegens bijzondere verdiensten voor de gemeenschap. Deze ere-penning zal worden geslagen in zilver en ver toont aan de voorzijde het wapen van de gemeente Breskens met de woorden Gemeente Breskens" en aan de achter zijde een toepasselijke inscriptie met de FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. „Dat zal wel een heel werk zijn, de verzorging en zo". Ze boog zich naar hem toe en ant woordde zacht: „Niet aan vader vertel len, maar ik verkoop er van tijd tot tijd. Kweek ik een spaarpotje voor zijn- verjaardag. Hij wil graag een grote boekenkast hebben". t Ze keerden terug naar de kamer. „Ik schenk nog een kopje thee in. Waar va der toch blijft Om zes uur wilde hij. beleefdheids halve, naar huis gaan, doch het meisje schudde energiek haar hoofd. „Geen sprake van, meneer Caron. Ik ben veel te blij dat u er bent, dus u eet met ons mee. Protesten accepteer ik niet". Hij was al opgestaan en keek het meisje lachend aan. Je vader he^ft. thuis zeker niet veel te vertellen, wel?" Haar gezicht betrok. ..Doe ik bazig Heb ik wat miszegd? Ik zou zo heel graag willen, dat u Meteen kreeg ze een kleur. Hij klopte haar rustig op de schouder. TT behoeft zich mete te verwijten. Ik vind het heerlijk dat u me uitnodigt te blijven. Kan ik nog een poosje van uw gezelschap genieten". naam van de verwerver. Mevr. Nier- mans wilde graag weten hoe het college op het idee gekomen is en of voor of na de uitreiking mededeling aan de raad wordt gedaan. De heer Cambier meen de dat men mogelijk iemand gelukkig kan maken met deze penning, doch mis schien ook 10 mensen ongelukkig. Kan iemand anders ook een voordracht doen. Weth. v. d. Hooft zegt dat men inderdaad iemand gelukkig zal maken en anderen niet. Hij vraagt zich zelf af of na een herindeling dit niet in een vergeethoek zal geraken. Aan het bestuur van de School met de Bijbel werd financiële medewerking verleend om de aanwezige verlichting van de vier lokalen te doen vervangen door TL-verlichting. De kosten worden geraamd op f 2500,-. Door ditzelfde schoolbestuur was verzocht om finan ciële medewerking voor het aanschaf fen van 125 sets, 4 bureaus met stoelen en 4 schuifborden. De kosten worden ge raamd op f 10.711,-. De aanschaffing zou geleidelijk kunnen geschieden over een periode van 4 jaar. De heer Cam bier vraagt of het niet mogelijk is ook de Openb. school met sets uit te rusten. Is het soms ook mogelijk deze aankoop te combineren met de r.k. school. De gemeente heeft geld uitstaan op dit ogenblik, kan dit hiervoor soms gebruikt worden? Mogelijk kan de rente-op brengst bekeken worden, het aanschaf fen op kortere termijn zou dan voorde liger kunnen uitvallen. Mevr. Niermans zag graag een gesprek met de hoofden van de scholen om van een firma deze sets af te nemen. Een offerte kan een bepaald voordeel geven. Weth. Zegers zei dat de hoofden of besturen van de scholen vrij zijn om te kopen waar zij willen. In een gesprek met de hoofden van de scholen had hij geen bezwaar. Inderdaad zou er een financieel voor deel in kunnen zitten. De voorz. zei nog dat de uitstaande gelden voor andere doeleinden zijn en op de begroting moe ten blijven om deze in evenwicht te houden. Met algem. stemmen werd de gemeen schappelijke regeling inzake een Ont- wikkelingsraad West Zeeuws-Vlaande- ren vastgesteld. De heer Vergouwe was verheugd dat eindelijk een gemeen schappelijke regeling is gekomen, waar bij vooral de klemtoon is komen te lig gen op de recreatieve-, bestuurlijke- en ruimtelijke ontwikkeling. Jammer vond hij het dat er al vele kostbare jaren verloren zijn gegaan. Kan deze regeling ook na de herindeling nog zijn nut heb ben? De heer Cambier had liever de gemeente Biervliet niet in deze rege ling opgenomen, daar straks bij de her indeling deze gemeente naar Terneu- izen zal overgaan. Weth. v. d. Hooft meent dat na de herindeling een hele boel gemeenschappelijke regelingen zul len moeten worden herzien. Voorte ging men akkoord met de voor gestelde salarismaatregelen voor de ambtenaren van de burgerlijke stand. Aan dhr. J. Geldof werd een perceel grond verkocht in de Langeweg ter grootte van 700 m2 tegen een voorlopige prijs van f 21,50 per m2. De heer Ca reis vroeg of het bouwen van een bungalow op die plaats wel strookt met de bebou wing. Indertijd is door B. en W. gezegd Toen werd de kleur op haar wangen dieper en het was maar goed. dat op dit ogenblik de heer de- huizes binnen trad. ..Aha. meneer Caron leuk, dat u er weer eens bent. En m'n excuses, dat ik zg lang weggebleven ben. Maar ja 'n rmacht van een order genoteerd. Daar moet je een vrije zaterdagmiddag maar voor over hebben, vind ik. Ria, kind, heb je thee voor me? Ik versmacht". „Gaat u maar zitten. Ik breng het meteen. En meneer Caron eet met ons m°e". Om half elf nam hij afscheid bij de deur en hield de hand van Ria van Halen opnieuw langer vast dan nood zakelijk was. „Hartelijk dank voor de prettige middag en avond, Ria. Mag ik nog eens terugkomen?" Ze kleurde oonieuw. Met zachte, iet wat schorre stem antwoordde ze: „IJ bent hier altijd welkom, meneer Caron". HOOFDSTUK 8 In *eptemb°r bmk de oorlog los en mobiliseerde Nederland. Willem raakte op één dag negen arbeiders kwijt, die opgeroenen werden. Fnerzijds kwam hem dit goed uit. want er waren niet "oveel orders. Al leen de dozenfabrikat.ie ging in stiigen- de liin voori. Fr werkten in hal 3 nu al twintig man. De overige orders moest hij nu maar proberen met het andere dat op de aangewezen plaats zal moe ten worden gebouwd. Weth. Zegers zegt dat. later afwijkingen hierop zijn geko men. Met de stedebouwkundige is dit besproken. Zij zijn van mening dat het een fraaie onderbreking zou zijn van de bebouwing. Een perceel bouwgrond ter grootte van 470 m2 aan de Langeweg werd ver kocht aan dhr. J. Loonen voor f21,50 p. m2; eveneens werden een 2-tal percelen verkocht aan de Parklaan, n.l. aan dhr. J. de Rooij ter grootte van 432 m2 en aan A. Schutte ter grootte van 587 m2, voor f 21,50 per m2. Voorgesteld werden enkele begrotings wijzigingen betreffende volksfeesten '65 en zwembad 1966. Voor mevr. Niermans was de wijziging volksfeesten aanlei ding kritiek uit te oefenen op het niet houden van feestelijkheden voor de kinderen op de huwelijksdag van Prinses Beatrix. Door de bevolknig is hier be treurenswaardig over gesproken. Ook de heer Vergouwe had hier wel bezwaar tegen. De heer Leenhouts, bestuurslid van de Oranjevereniging, zei dat er overleg is geweest met de hoofden der scholen, doch dat zij het organiseren van feesten hadden afgeraden, daar die dag toch alleen maar in het teken van de televisie zou staan. De muziek is 's avonds nog aangetreden doch kon vanwege het slechte weer niet rond gaan. Ook is nog overwogen om een film in het Casino te draaien, doch dit stuitte op zoveel moeilijkheden dat daar van afgezien moest worden. De heer Vergouwe meende toch dat in de toe komst vermeden moest worden dat er niets te doen is. De voorz. stelde voor om in de toekomst bij de aanvraag om subsidie het programma voor te leggen. Ook wilde mevr. Niermans inlichtin gen omtrent het nieuwe zwembad. Hoe ver staat dit nu? De voorz. kon hier niet veel optimistisch over zeggen. Er zijn inlichtingen gevraagd aan de K.N.Z.B., doch deze stellen zeer hoge eisen aan een zwembad. Een bad van 50 m. zou een half miljoen gulden kos ten. Ook de exploitatiekosten zijn hoog. Om dit zwembad rendabel te hebben zal er subsidie van het rijk moeten ko men teneinde de gemeente niet te zwaar te moeten belasten. Op het ogenblik worden de plannen van Serooskerke op Walcheren bestudeerd. Men heeft hier een groot bad, kinderbad en kik kerbad. Door de bewoners van Seroos kerke wordt dit bad zelf gemaakt en kost deze zweminrichting toch nog f 100.000.-. Door de raadsfractie van de Vrije So ciale Arbeiders waren enkele schrifte lijke vragen ingediend. De eerste vraag betrof de gemeentelijke badinrichting, welke door het college van B. en W. bij wijze van experiment op vrijdag geslo ten is. In het antwoord van B. en W. schrijven zij dat het aantal bezoekers steeds terugloopt, hetgeen ook de in komsten doet verminderen. De vaste lasten blijven echter altijd hetzelfde. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat het aantal baden op vrijdag 62 bedroeg.' Dit aantal zou zonder bezwaar op de zaterdag kunnen worden ingepast. De badinrichting is op zaterdag geopend van 9.00 tot 11.45 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Volgens mededeling van de personeel uit te voeren. Misschien liep alles nog met een sisser af en waren de mannen binnen enkele weken weer aan het werk. Maar niet te hard van stapel lopen. Die eerste dogen liepen verschillende zaken hem wel eens uit de hand. De aanvoer van grondstoffen en materialen stagneerde, doordat het treinve,*keor enige dageri benerkt, was. De toeleve ringsbedriiven kampten nloteeling mef een tekort aan personeel, doordat ook bij hen arbeiders onder de wapenen ge roenen werden. Doch na drie weken reilde en zeilde alles weer vrij normaal. Willem gins er af en toe zelf op uit bezocht oude en nieuwe klanten en kwam doorgaans met interessante or ders in Elzekamn terug. Dank zii de soepele houding ook van de kleine schuldeisers, was hij al spoedig nadat hij de leiding had overgenomen, in staat enkele oude posten te hetalen. D' achterstallige belasting werd voldaan en de inspecteur maakte het hem niet meer lastig. M^andeliiks schreef hui -ite rapport, na overleg geoleegd te hebben met zijn boekhouder en daarin kon hu doorgaans een optimistteeh geluid t t.en hor~n. Met enige tegenzin bad bij vriiwel al zijn geld overgeboekt on de rekening van Overduin. waardoor hii althans een basiskaniteaItie had -vaar uit. hii de noodzakelijkste uitgaven kon bestrijden. Er stonden nogal wat oude badmeester is er een gemiddelde wacht tijd van ca. 10 mniuten, hetgeen alles zins redelijk moet worden geacht. Mevr. Niermans zou toch liever zien dat de badinrichtnig toch opengesteld zou worden op de vrijdagavond van 6 tot 8 uur. Vooral de bewoners van de Ph. v. Kleefstraat, Burg. Gerritsen- straa.t, T. F. Blankenstraat en de Bloe- menwijk maken gebruik van deze bad inrichting, daar zij thuis geen douche gelegenheid hebben. De heer Luteijn kon (Zich met het antwoord van B. en W. wel verenigen doch pleitte bij een eventueel verder teruglopen van de be zoeken de badinrichting toch op zater dag open te houden. Weth. Zegers zei dat er niet zoveel inwoners uit de Bloe men wijk komen douchen. De vrijdag is bij wijze van experiment geschrapt om dat ieder een vrije zaterdag heeft en dus ruimschoots in de gelegenheid is om op die dag te komen baden. In de reeds eerder genoemde straten zou mo gelijk een voorziening kunnen worden getroffen dat men thuis kan douchen. Dit zou echter een huurverhoging tot gevolg kunnen hebben. Betreffende de particulieren zei de wethouder dat er een mogelijkheid is om in aanmerking te komen voor de premie woningverbe tering. Het college is bereid om de za terdag zo lang mogelijk te handhaven. Mevr. Niermans wees op de vrije zater dag, die toch ook voor de huisvrouwen bestemd is. Wanneer men eerst op za terdag kan gaan duochen is het niet mogelijk de bedden op vrijdag van schoon linnen goed te voorzien. Zij maakte er tot slot een voorstel van om op vrijdagavond de badinrichting open te stellen. Dit voorstel werd verworpen met de stemmen van mevr. Niermans en de heer de Kruijter voor. De heer Vergouwe gaf het college in overweging om de bezoekers van de badinrichting een circulaire te doen uitreiken, waarin de mogelijkheden voor de aanschaf van een douche worden uiteengezet. De heer Carels vroeg wan neer er eventueel het verlangen be staat om op vrijdag de badinrichting open te stellen, het college dan bereid is de nu getroffen maatregel te verleg gen? Weth. Zegers kon dit bevestigend beantwoorden. Een tweede vraag van deze raadsfrac tie betrof een klacht van en aantal be woners uit de Mercuriusstraat over het binnendringen van onwelriekende geu ren in hun woningen. Dit was in het college niet bekend, daar nooit klach ten hieromtrent waren binnengekomen. Door de dienst openbare werken is een voorlopig onderzoek ingesteld. Uit dit onderoek bliikt dat 3 panden nooit enige hinder hebben ondervonden, ter wijl van de andere 4 panden te geble ken dat, men al jarenlang binder on dervindt. Weth. Zegers zei dat is ge bleken dat deze onwelriekende geuren niet uit het gemeenteriool komen, doch dat de fout moet worden gezocht in de binnen-riolering. Door de Ver. van Ned. Gemeenten was een rapnort uitgebracht inzake een organisatie-onderzoek voor de gemeen telijke vismiin. Gezien het vertrouwe- bik karakter van dit rannort stelden enkele raadsleden voor dit in besloten zitting te behandelen. De heer Ver pasten open die hij een deurwaarder in handen gaf en waarvan het meeste geld binnenkwam. Doordat de koeten nu la ger waren geworden en hij door het in brengen van zijn eigen bedrijf meer ging produceren, kwam er ook me^r geld binnen. Dit had tot gevolg, dat hij na drie maanden financieel weer vaste grond onder de voeten had en kon beginnen met het terugbetaleu van verstrekte gelden aan enkele crediteu ren. Alles ging in overleg met de boek houder en als het grote bedragen be trof, vroeg hij ten overvloede nog ad vies aan directeur Govenga van „Eri ca" in Oude Pekela. die hem doorgaans de vrije hand liet,. En het vertrouwen in de nieuwe dmecteur groeide gesta dig, naar gelang hii kleinere of grotere bedragen aan de schuldeisers kon beta len. Maar al was dit nsvchologiscb voor al van groot belang nuchtere Hifers toonden aan. dat hii zeker twee a drie iaar nodig zou hebben om het gehele bedrijf schnldvrii t.e maken. Dit vertelde hij dan ook op een Okto- bermorgen door dp telefoon aan direc teur Govenga. Willem noemde een aan tal cijfers, vestigde de aandacht on de stijgende omzet, doch wond er geen doekies om wat de termijnen van terug betaling betrof. ..Dat hindert niet. Caron. want dat wisten we al voor we met jou in zee gingen. Ik ben versterkt in mijn ver-

De Schakel | 1966 | | pagina 1