SKÜ3B1K1 flHWFNIlilK V CORSETT UUïunUIJH J-Jil OOSTBURG Rennies|g> ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN FEUILLETON Willem's idealen 20e Jaargang Nr. 1068 Vrijdag 25 maart 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 -BRESKENS - TEL. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE OOSTBURG over de maand februari 1966 GEBOORTEN: 5, Anthonie Theophil Hendricus, zn. van A. J. Broodman en van E. L. M. De Guesquière, wonende te Oostburg; 5, Frederik Abraham, zn. van C. de Koeijer en van E. Dekker, wonen de te IJzendijke; 8, Tanja Johanna Ma rie, d. van A. de Visser en van T. Plad- det, wonende te Schoondijke, Sasput; 7. Erik Jan, zn. van H. de Goeij en van A. Nijhof, wonende te Oostburg: 8, Ge rard, zn. van G. J. Becude en van R. W. de Poorter, wonende te Hoofdplaat. Slijkplaat; 11, Artemis, d. van D. H. Borgers en van M. M. A. Pool, wonende te Oostburg; 11, Susan Katharina, d van A. L. Luteijn en van K. S. Risseeuw, wonende te Zuidzande; 17, Izaak Jan. zn. van A. Luteijn en van E. A. de Hullu, wonende te Nieuwvliet; 18, Johnny Abraham, zn. van J. A. Reinhout en van A. C. de Bree, wonende te Breskens; 22. Ronny, zn. van P. Mille en van N. P. Donvez, wonende te Sluis; 25, Rozemarie Magda Jacoba, d. van M. J. J. Boerman en van S. N. R. Vanhootegem, wonende te Waterlandkerkje; 28, Rudolf Harold zn. van D. I. van der Stel en van M. C. J. Vasseur, wonende te Cadzand. HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN: 2, Camile Theophile Im- pens, 73 j., wonende te Oostburg; 8, Pau lina Stephanie Maria Bernaert, 59 j., geh. met A. C. van Hevele, wonende te Aardenburg; 7, Johannes Butijn, 88 j., wonende te Aardenburg; 12, Edumond Staelens, 80 j., wonende te Aardenburg: 14, Johannis Abraham Verherbrugge, 68 j., wonende te Retranchement20. Pha- rilde Maria Dhondt, 88 j., wonende te Aardenburg; 24, Jena Joseph Henri Kupfer. 43 j., wonende te Oostburg. PLAATSELIJK NIEUWS Biervliet Raadsvergadering De raad der gemeente Biervliet ver gaderde onder voorzitterschap van bur gemeester A. Kostense. Het algemeen ambtenaren reglement, de arbeidsovereenkomstenverordening, het verplaatsingskostenbesluit en de spaarverordening werden gewijzigd. De voorgestelde wijzigingen houden ver band met de nieuwe Algemene Burger lijke pensioenwet, de verhoging van de vakantietoelage van 4 tot 6% en de in- corpentie in de wedde van de huur- compensatie. Aan de volgende verenigingen en in stellingen werden subsidies verleend: de ponyclub „De Hiaringruiters" te Bier vliet f 250,de zwemclub „de Braak man" f 75,de stichting Huishoude lijke voorlichting ten platte lande f 10 voor het geven van een cursus „Beter Bewegen"; de vereniging Instrumentale muziek te Middelburg, f 50,voor een gehouden concert in West Zeeuws Vlaanderen; de streekjeugd centrale voor West Zeeuws Vlaanderen f 0.17 per niet R.K. inwoner; de stichting in op richting „Film Jaontje" f 0.35 per in door HENK VAN HEES WIJK. Maar dat begrepen ze bij Overduin niet zo best. Er waren dramatische to nelen toen elf man zijn ontslag kreeg „Wegens reorganisatie". Het kantoor, waar Willem nu zetelde, werd bestormd. En Willem had alle tact waarover hij beschikte, nodig om de gedupeerden uit te leggen, waarom dit moest gebeuren en waarom juist zij het slachtoffer werden. „Ik vergeet jullie niet", zo besloot Wil lem op besliste toon. „Zodra het ook maar enigszins mogelijk is, komen jul lie hier weer terug". Op een zonnige meimorgen reed de vrachtauto van Overduin voor aan de Herenweg en begon met de verhuizing van „Caron's Eierdozen" naar de grote fabriek aan de Geert van Elzeweg. Wil lem hield persoonlijk toezicht, samen met Friezen, zijn bedrijfsleider. Terwijl ze hiermee bezig waren, stopte er een auto en stapte Van Halen uit. De beide mannen drukten elkander de hand. „Nou? Heb ik niet gelijk gekregen?" vroeg Van Halen lachend. „Dat staat nog te bezien", antwoord de Willem voorzichtig. „Kom over een half jaar maar eens terug, dan weet ik woner; het verzoek van de oudervereni- gnig voor het zorgenkind" te Hulst om 1 0,10 per inwoner te krijgen werd afge wezen. Aan de heer C. van Hercules werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand, in verband met zijn benoeming te Westkapelle. Tot onbezoldigd ambtenaar van de burger lijkestand werd benoemd de commies J. Pagé. De woningwetwoning Burg. Verplan- keplein 8 werd verkocht aan de heer A. Kornelis voor f 7565,en f 1338, voor het recht van erfpacht op de on dergrond ter grootte van 349 m2. Van de heer J. Verplanke werd de blote eigendom van een perceel grond in de wijk Driewegen ter grootte van 1591 m2, gekocht voor f 4773, Aan de Gebrs. A. en P. du Puij te Biervliet werd een perceel erfpachts- grond ter grootte van 230 m2 verkocht voor f 690, Van de provincie Zeeland werd een perceel grond gekocht van 32 ca voor f 1 Het meubilair van beide openbare lagere scholen voldoet in velerlei op zichten niet meer aan de eisen van de tijd. Door beide hoofden der scholen was verzocht het nodige nieuwe meubi lair te verstrekken. Door de raad werd een krediet van f 9000,beschikbaar gesteld. Aan deze raad werd een bezoek ge bracht door het hoofd der openbare lagere school A met de leerlingen van de hoogste klas. Dit bezoek was bedoeld om de leerlingen een inzicht te geven in dit bestuursapparaat. Breskens Bedankt voor beroep Ds. W. F. Praas heeft bedankt voor het beroep van de Vrije Evangelische Gemeente te Bergum (Fr.) Algemene vergadering. Door de zwemvereniging „Schelde - stroom" uit Breskens is in de Uitkomst de jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer Th. Cambier, kon in zijn openingswoord een groot aantal leden welkom heten. Het jaar 1965 is nog beter geweest als 1964, aldus de voorzitter, gezien de vele resultaten die er door de leden op di verse wedstrijden zijn behaald. De naam „Scheldestroom" dringt steeds verder buiten onze kringen door. In de kring Zeeland is de sekretaris van onze vereniging benoemd in de Technische Commissie, terwijl de heren Cambier en Wesdorp in het kringbestuur zijn be noemd. Hierdoor is het mogelijk dat Scheldestroom ook hogerop een woordje kan meespreken. Met de St. Niklaasse zwemvereniging zijn contacten gelegd, waardoor het mogelijk was, om voor het zomerseizoen regelmatig in het over dekte bad te trainen. Op uitnodiging hebben wij deelgenomen aan de Inter nationale wedstrijd te Namen. Hier wa ren vooral de resultaten op de lange afstand zeer goed. Reeds nu is er een uitnodiging om op 24 apri] in Lille (Frankrijk) aan een wedstrijd deel te nemen. Wanneer begin mei het bad te misschien meer". „Man! Over een half jaar zijn de schulden tot de helft gereduceerd. Als iemand het kan, dan zeker Willem Ca- ron. In ieder geval wens ik u van harte veel sukses. Op ons kunt u rekenen, maar dat weet u natuurlijk al van de baas". Willem glimlachte. „Meneer Goyenga is wel een goede zakenman, denk ik". Van Halen knikte heftig. „Ik weet het. Ik loop al heel wat jaartjes mee. U geniet zijn volle vertrouwen. O ja, dat is waar ook: Ria wenst u ook veel suk ses. Ik moest vooral niet vergeten het u te zeggen". „Dat vind ik aardig", antwoordde de ander, getroffen door deze belangstel ling. „Wilt u haar bedanken en zeggen, dat ik het heel erg op prijs gesteld heb". „Waarom doet u het zelf niet? Kom eens een avondje buurten als u tijd hebt. u heeft nu toch ook een auto?" Willem glimlachte. „Tja. de erfenis van de jonge Overduin. Soms voel ik me wel een beetje schuldig. Hij staat, om zo te zeggen, op straat". Van Halen schudde zijn hoofd. „Dat ziet u verkeerd, meneer Caron. Wat is belangrijker, dat de zoon, die alleen maar belangstelling heeft voor vrouwen en drank, dit bedrijf helemaal in de grond boort, of hem er uit rangeren, zodat onder bekwame leiding althans het grootste deel der arbeiders kan MEDISCHE P Ks Burchtstraat 13 St. Niklaas heropend zal worden zullen wij aan de openingswedstrijden deel nemen. Hieruit blijkt wel, dat wij op In ternationaal niveau er niet slecht voor staan. Door het gemeentebestuur is in het afgelopen jaar wederom een huldigings bijeenkomst gehouden, waar velen van Scheldestroom aanwezig waren om een beker of medaille in ontvangst te nemen Voorts hebben wij in het afgelopen jaar kunnen deelnemen aan een win kelactie waarvan wij een behoorlijk ba tig saldo hebben mogen ontvangen. Door de voorzitter werd vervolgens een beker uitgereikt aan Carita Salomé als le in de verenigingscompetitie. Het verslag van penningmeester A. van Hanegem sloot met een nadelig saldo. De bestuursleden Van Hanegem. Bon- dewel en Daansen werden met algeme ne stemmen herkozen. De heer J. Eras mus werd nog aan het bestuur toege voegd. Na het officiële gedeelte werd door de heer J. Robijn een drietal sportfilms vertoond. Simavi-kollekte. In de week van 28 maart2 april a.s. wordt ook in onze gemeente weer de jaarlijkse SIMAVI-kollekte gehouden. Vorig jaar heeft Simavi heel veel kunnen doen voor de zieke en vaak ster vende mens in de tropen, omdat ook veel werd gegeven. Er zijn vele voor beelden te noemen van bijtijds geredde mensen, zowel kinderen als vrouwen en moeders en mannen en vaders. Nog steeds is de nood groot. Simavi durft om een offer te vragen, omdat ze het niet voor zichzelf doet. maar in de overtuiging, dat wij geen enkel mensenleven zo maar mogen la ten verkommeren of sterven. Wij zijn deelgenoot in hun angsten om het be houd van een kind, een moeder, een vader. Rijen wachtende patiënten bij poliklinieken, in ziekenhuizen opgeno men patiënten, behandelingen in lepra kolonies, mensen met slepende tropische ziekten, zij allen hunkeren naar gene zing. Helpt redden! Dat is Simavi's taak. maar Uw zaak! Geeft de ander een kans! Van Uw offer hangt het af hoe groot die kans is. Steunt dus de aan staande Simavi-kollekte. Jubileum Bejaardenbond. Door de algemene Bond van Bejaar den is in zaal „Casino" te Breskens het Brandend maagzuur helpen direkt! blijven werken? Mij dunkt, wat het zwaarste is, moet toch het zwaarste we gen". Willem accepteerde de sigaret van de ander. Terwijl ze beiden rookten, ver volgde hij: „Ik denk wel eens: meneer Overduin draait zich om in zijn graf, als hij dit alles wist". „Nee, meneer Caron. Nu u de leiding in handen hebt, zal de zaak blijven draaien. Ik ben er rotsvast van over tuigd, dat u het bedrijf er weer hele maal bovenop krijgt". „We zullen zien". „Kom maar eens een avondje. Dan drinken we samen een borrel op uw sukses". Hij lachte opnieuw. „Dat sukses is wat voorbarig. Goed, als ik tijd heb, ziet u me zaterdag wel verschijnen". Er gingen echter drie weken overheen, voordat Willem zich de tijd gunde om er een zaterdagmiddag tussen uit te breken om naar Anderlo te rijden. Ria van Halen begroette hem op enthousiaste wijze. „Nee maar, meneer Caron, wat vind ik dat leuk! Komt u verder. Ik zei van de week nog tegen vader: meneer Caron zullen we wel niet meer zien in Anderlo. Nu hij direkteur is geworden van zo'n groot bedrijf Hij legde zijn hoed op de kapstok en volgde haar naar de huiskamer. „Dat maakt voor mij geen verschil, juffrouw van Halen". 15-jarig bestaan gevierd. Voorzitter J. van Dijke sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. In het bijzonder heette hij welkom weth. W. C. van der Hooft, de vertegenwoor digers van het rayonbestuur de heren Leenhouts en Visé, alsmede de bestuurs leden van de afdelingen Oostburg, Groede. Schoondijke en Zuidzande en mevrouw Poissonnier en mevrouw Nier mans van het comtié Bejaardenzorg. De heer Van Dijke gaf een overzicht van het ontstaan der afdeling in 1950 met 32 leden.Dit aantal steeg al spoedig, in 1951 waren het er 100, in 1954 158, terwijl toen tevens de sociëteit voor de bejaarden werd geopend. In 1957 be droeg het aantal leden 232 om in 1965 te stijgen tot 271, verdeeld over 82 echt paren en 107 alleenstaanden. Wethouder Van der Hooft zei in zijn toespraak, dat de taak van de overheid t.o.v. de bejaarden bestaat in een voort durende zorg voor hun maatschappe lijke, geestelijke en sociale problemen. Het doel moet afgestemd zijn op de oudere mens en ook op de gemeenschap van later. De groep van bejaarden stijgt steeds, waren er in 1960 1.740.000 be jaarden verwacht wordt dat dit in 1980 zal oplopen tot ongeveer 2 miljoen. De vraag waar al die bejaarden vandaan komen kan worden gezocht in het ant woord dat de Volksgezondheid steeds toeneemt. De groep van 75 jaar en ouder is met 102% gestegen. De problemen van de bejaarden zijn voornamelijk de huisvesting, verzorging en ontspanning. Op het gemeentelijke vlak wordt alles gedaan om deze problemen op te lossen. Men zou het graag nog vlugger doen doch dit is niet mogelijk. Er zijn reeds een aantal bejaardenwoningen gebouwd Op korte termijn hoopt men te komen tot de bouw van een bejaardencenrum. welke mogelijk nog gevolgd kan worden door het bouwen van een depandance van „Rozenoord" uit Sluis. Bijzonder verheugd was spreker over de gevormde Commissie Open Bejaardenwerk. Ge streefd moet worden dat een groepje jongeren de beiaarden begeleiden. Hij hoopte dat de Bond nog veel werk voor de bejaarden zal mogen verrichten. Als blijk van waardering overhandig de wethouder Van der Hooft, namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud. De heer Leenhouts zei. als hoofd- en rayonbestuurder, dat de problemen van de bejaarden groot zijn. Zij worden echter stukje voor stukje opgelost. Men moet echter altijd waakzaam zijn. Uit voerig ging spreker in op de uitkerin gen aan de bejaarden. Namens het rayon overhandigde ook hij een envelopoe met inhoud, alsook namens de afdeling Oost- en West Sou burg. De heer Rookus. voorzitter van de afdeling Schoondijke zei o.a. dat men „Zegt u alstublieft Ria". „Vooruit, dat doen we, Ria. Maar ik voel me niets anders als vroeger hoor". „Ga zitten. Wilt u thee? Ik heb al". „Dat hoef je niet te vragen". „Een ogenblik. Ik ben zo terug". „Ria?" „Ja. meneer Caron?" Ze bleef in de deuroDening staan. „Mijn voornaam is Willem". Ze draaide zich om en schudde haar hoofd. „Maar dat gaat toch niet, me neer Caron. Nu helemaal niet". Willem keek haar grinnikend na. Een klein ra^paardje. Eigenaardig, vroeger met Leida had hij daar nooit zo op ge let. Ze kenden elkaar al van klein kind af. Je groeit samen op en dan heb je daar geen erg in. Het was feitelijk van zelfsprekend dat ze inniger met elkaar werden. Hij had nooit een ander meisio gehad en Leida geen andere jongen. Hij hield van haar op een rustige manier, doch na die ruzie "had hij er toch weinig weet, van gehad. Nu ja. ik had het te druk met m'n vinding. Die was me toen meer waard dan Leida. Misschien pas ten we achteraf bekeken toch niet bh elkaar. Hoewel ze kon verbazend lief zijn als ze wilde. Doch Ria was heel an ders. Intelligenter zeker. leida komt uit een arbeidersmilieu en dit kind Kijk maar rond. Alles getuigt van een zekere standing. Gek waar zou Leida gebleven zijn?

De Schakel | 1966 | | pagina 1