Renniesjsl Willem's idealen :^N' s fr/j W. FENIJN, Boulevard 38, Breskens, telef. (01172) 506 de \chakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 20e Jaargang Nr. 1067 Vrijdag 18 maart 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 V. DRUKKERS-UITGEVERS Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.TP - GIRO 358296 BURGERLIJKE STAND GEMEENTE WATERLANDKERKJE. over de maand februari 1966 GEBOORTEN: 18, Neeltje Janna Corne lia, d. van Hermanus Dekker en van Maria A. Dekker; 25, Rozemarie Magda Jacoba, d. van Marinus J. J. Boerman en van Simon e N. R. Vanhootegem. OVERLEDEN: Geen. HUWELIJKEN: 12, Edmundus Carolus Mabesoone, 24 j., wonende te Oostburg en Margaretha Carolina van de Vijver, 20 j., wonende te Waterlandkerkje. INGEKOMEN: Geen. VERTROKKEN: 1, Jacomina Dekker, van Elmarestraat 40 naar Oostkapelle; 12, Margaretha C. van de Vijver, e.v. E. C. Mabesoone, van Bakkersdam 72 naar Oostburg. PLAATSELIJK NIEUWS Aardenburg Raadsvergadering. De raad der gemeente Aardenburg vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester M. van Berckel. Bij de ingekomen stukken waren een tweetal rapporten van de directeur der SBM en de Verkeersgroep der Rijks politie, aangaande een genomen raads besluit in de vorige vergadering voor het aanbrengen van strepen op de rijksweg en het wegnemen van 6 tegels waardoor parkeergelegenheid wordt ge schapen voor café Centraal. Uit het rapport van de verkeersgroep van de rijkspolitie bleek, dat het ver keerstechnisch niet verantwoord is om op die plaats een parkeerplaats te ma ken, in verband met de bushalte aan de andere zijde van de straat. Ook was men van mening, dat ondanks dat een gedeelte van het troittoir is weggeno men, de auto's nog te ver op de weg ko men te staan. Het advies van de rijks politie was om er een bushalte te ma ken, waardoor de bestaande toestand gehandhaafd kan blijven. In het rap port van de SBM werd gezegd dat bij café Centraal een bushalte is vast gesteld, doch dat nooit een bord is ge plaatst om het de mensen gemakkelijk te maken te kunnen parkeren. Om de rapporten nader toe te lichten hadden de adjudant der rijkspolitie en de heer Vroegop, directeur der SBM, aan de be stuurstafel plaats genomen. De heer Rijckaart was van mening dat de straat ter plaatse breed genoeg is, zodat geparkeerde auto's bij het ach teruit rijden geen bezwaar voor het an der verkeer zullen opleveren. Adjudant Boogaard vond het verkeerstechnisch niet juist om een deel van een weg, welke voor internationaal verkeer wordt gebruikt, in beslag te nemen. Men dwingt de mensen om achteruit een drukke weg op te rijden. Van de over heid is dit een onjuiste manier van handelen. De heer de Clerck verwon derde er zich over, dat aan deze zaak zoveel woorden moeten worden vuilge maakt. In Sluis is de plaats om te par keren veel smaller en toch gebeuren er FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. Ongetwijfeld was het een fout geweest van de oude heer Overduin, dat hij er niet mee wilde ex perimenteren. Des te meer respect moest er opgebracht worden voor de moed, de ondernemingsgeest en het ge loof in zijn eigen vinding, toen meneer Caron ontslag nam bij Overduin en zelf begon zijn vinding in praktijk te brengen. „U weet allen, mijne heren, dat er firma's geweest zijn, die Caron's eierdocen hebben nagemaakt. Ze zijn behoorlijk op hun vingers getikt, om dat het natuurlijk niet gaat iemand zijn vinding, waarop octrooi verleend is na te maken. Meneer Caron die in zijn eentje begonnen is, heeft nu een bloei end bedrijf in Elzekamp, met zestien werknemers. Of is het inmiddels al meer geworden? Deze man, die het be drijf van Overduin kent, omdat hij er zelf zeven jaar gewerkt heeft, lijkt mij de meest geschiktste man om daar de leiding in handen te nemen. Hij brengt er zijn eigen bedrijf in onder, hetgeen Overduin alleen maar ten goede kan komen. We schenken hem ons vertrou wen en hij houdt ons, in samenwerking met meneer Van de Zande, maandelijks geen ongelukken. Reeds 15 jaar rijden de bussen voor „Centraal" en nu komen er moeilijkheden. Men ziet de toestand altijd ernstiger in dan zij is. Hij zag niet in waarom er geen bushalte en een par keerplaats kon komen. De heer Vroegop deelde mede dat het wel te verwezen lijken zou zijn om op de grens van par keerplaats en weg een bushalte te ma ken. Ook de heer Bonte zag niet in waarom er over deze zaak een hele dis cussie moest ontstaan. Millioênen fran ken komen er in Zeeuws-Vlaanderen binnen, doch in Aardenburg maar wei nig. Als raad proberen wij hier nu iets aan te doen door het scheppen van par keerruimte en dan willen B. en W. dit tegengaan. Dit is voor mij onbegrijpe lijk. Wanneer de automobilisten uit kijken, zal het wel gaan, was de me ning van de heer Buijck. De voorz. merkte op dat er op de Markt al voldoende parkeerruimte aan wezig is. Hij achtte de noodzaak om voor één man parkeerruimte te schep pen dan ook niet aanwezig. Men moet de verkeersveiligheid voorop stellen. De heer Rosseel was ook van mening dat er voldoende parkeerruimte op de markt aanwezig is, doch men maakt er geen gebruik van omdat men met de moge lijkheid niet bekend is. Het is zeer slecht aangegeven. De heer Rijckaart wees er nog op dat Aardenburg een doorgangspunt is. Wanneer men niet langs de weg kan parkeren, rijdt men door. De heer Lampo merkte op dat het links afslaan om op de markt te par keren zeer gevaarlijk is. Adjudant Boo gaard zei nog dat als Aardenburg niet zorgt dat de weg in de gemeente veilig blijft, er door Rijkswaterstaat een rond weg zal worden gelegd. De heer van Bellegem zei dat deze rondweg al ge projecteerd is. De voorz. vroeg tenslotte wie er een voorstel had, waarop de heer Rijckaard zei zijn voorstel van de vo rige keer te handhaven. Dit voorstel werd met 7 tegen 3 stemmen aangeno men. Vastgesteld werden de vergoedingen per lokaal en per kleuter voor 1965. Deze bedragen voor de R.K. school Eede f 566,84; R.K. kleuterschool Aar denburg f 697,99 en de Algem. Aarden- burgse kleuterschool f 472,20. Eveneens werden vastgesteld de vergoedingen per kleuter en per lokaal voor 1966 als voorschot resp. f 3379,86; f 4324.47 en f 2605.80 voor de kleuterschool te Eede, R.K. kleuter school te Aardenburg en de Algem. Aardenburgse kleuterschool. De huur- vergoeding over 1965 (afrekening) voor de Algem. Aardenburgse kleuterschool werd vastgesteld op f 20,- en voor 1966 op f 2000,-. De voorschotvergoeding berekend naar het aantal leerlingen werd bepaald voor de R.K. meisjesschool voor het VGLO op f 3300.-: voor het GLO T>p f 7140,-: voor de R.K. jongensschool op f 10.890,- en voor de R.K. school te Eede op f 11.160,-. De voorschotvergoeding voor 1966 voor de R.K. meisjesschool voor een vakon derwijzeres werd vastgesteld op f 5500,-. Besloten werd aan het Algem. Be stuur van de Gemeenschappelijke Tech nische Dienst West Z.-Vlaanderen voor op de hoogte van de stand van zaken. „Erica" is bereid zijn vorderingen op Overduin voor één of twee jaar in de ijskast te zetten en bovendien kan me neer Caron, als. hij dit aanneemt, reke nen op een nieuw, ruim crediet voor de aanschaffing van grondstoffen. Als de andere heren ook hun medewerking willen verlenen, ben ik er van overtuigd dat Overduin er weer bovenop komt". Een oudere heer die tot nog toe niets voelde voor de suggesties van directeur Goyenga, wendde zich nu tot Willem en vroeg hem: „Wat denkt u er eigenlijk zelf van, meneer Caron?" In eenvoudige woorden gaf Willem zijn repliek. Hoewel hij helemaal geen vlot redenaar was, ging het hem vlot af. In een rustig betoog zette hij uit een, dat hij helemaal niet gebrand was op een directeursbaantje in een half failliet bedrijf. „Ik weet wat ik op dit ogenblik heb: een klein fabriekje, dat zich specialiseert op feitelijk één artikel, in casu mijn eigen vinding. Zo als u mogelijk weet, heb ik dit in bijna drie jaar opgebouwd tot wat het nu is. Het is financieel kerngezond. Ik kan dit aantonen aan de hand van exacte cijfers. Ronduit gezegd, voel ik er wei nig voor me in een avontuur te storten. Aan de andere kant ik heb bij Over duin het vak geleerd en ik ben er dankbaar voor. Het zou me spijten, als dit oude bedrijf zou moeten verdwijnen X 'ft. dat houdt U fit en wijt! Gaat U even om heerlijke patates frites met mosselen, worst, croquetten, bami of loempia's. Het gemak dient de mens en voor weinig geld lekker eten. Ijs en ijstaarten altijd in voorraad. Elke zaterdag en zondag vanaf 12 uur. Beleefd aanbevelend, te stellen de verordening regelende de bezoldiging van de districts-opzichter te wijzigen. Deze wijziging is een uit vloeisel van de circulaire van de Mi nister van Binnenlandse Zaken, d.d. 23 dec. 1965. Voor de beheerder van het sportpark werd een nieuwe bezoldigingsverorde ning vastgesteld, evenals voor de amb tenaar belast met de zorg voor het oud archief. Tengevolge van salaris wijzigingen werden verschillende pensioengrondsla gen opnieuw vastgesteld. Aan de Ver. voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg werd een bijdrage gegeven van f 50,- in de kosten van een uitvoering te Oostburg, met de stemmen van de heren Lampo, Rijckaard en Ros seel tegen, waarbij de laatste opmerkte dat er ook gemeenten in W. Z.-Vl. aan de Aardenburgse Mattheus Passion niet bijdragen, die zeker belangrijker is. Door het schoolbestuur te Eede was verzocht om medewerking voor plaat sing van een overdekte rijwielberging, verbetering kunst verlichting in 4 les lokalen. aanbrenging van naadloze vloerbedekking in 3 klaslokalen en het maken van een ventilatie onder de vloeren, aanschaffing van nieuwe kas ten en afbouw overkapping op de speel plaats. Overeenkomstig het advies van de inspecteur van het lager onderwijs werd besloten de gevraagde punten te verstrekken. Voor het aanbrengen van de vloeren zal worden gewacht tot de zware banken zullen zijn vervangen door lichtere leerlingen-sets. Ten aan zien van de afbouw der overkapping werd voorgesteld om afwijzend te be schikken. Ook dit was een advies van de inspecteur. Deze vond het uit pe dagogische overwegingen niet aanbeve lenswaardig. Na een discussie werd het voorstel van B. en W. afgewezen met 8 tegen 2 stemmen. Reeds meerdere malen is er gewezen op het belang van een wachtverbod op de Brieverstraat te Eede. Voorgesteld werd om aan de noordzijde van die straat een wachtverbod in te stellen. Ook is er reeds meerdere malen ge- Brandend maagzuur helpen direkt!. Wanneer ik een eventueel verzoek om daar de leiding op me te nemen, accepteer, dan moet ik me gedragen weten door het volledige vertrouwen van iedereen. U neemt risico's, ik even eens. Gaat het mis, dan ben ik ook mijn geld kwijt en kan weer opnieuw begin nen. Ik bedoel maar dit: ik weet, wat ik nu heb. Ik ga nu 's avonds zonder noemenswaardige zorgen naar bed. Op een paar centen hoef ik niet te kijken. Ik kan me bepaalde uitgaven permiteren. Tot op zekere hoogte ben ik aan niemand verantwoording ver schuldigd. Ik zit volop in de orders en verdien goed. Mijn kapitaaltje groeit wekelijks. Wat wil ik hiermee zeggen? Dat er voor mij feitelijk geen enkele aanleiding is om plotseling over te stappen naar Overduin. Financieel heb ik er dus geen enkel belang bij, inte gendeel. Als ik het dus doe - ik ben nog helemaal niet besloten en ik ben er ook helemaal niet zeker van dat ik zo'n be sluit zal nemen - dan zal het alleen ge beuren, als ik volledige vrijheid van handelen krijg. Ik ben me er heus wel van bewust dat ik verantwoording ver schuldigd zal zijn aan de crediteuren. Tot nog toe had ik maar één belang, dat van mezelf, van mijn bedrijf. Ik zal nu rekening moeten houden met anderen, als ik het aanneem. Hetgeen evenwel geen hinderpaal zal mogen zijn in mijn beleid, als ik daar de leiding sproken over de aanschaf van speel materiaal voor de speeltuin. Door de NUSO zijn reeds adviezen uitgebracht. Als plan voor een geleidelijke uitbrei ding werd voorgesteld om nu een dui- kelrekje, een dubbel duikelrek en een draaischijf aan te schaffen. De heer Rosseel had liever eerst een kijkje gaan nemen in een grote speeltuin. De raad had dan zelf de toestellen kunnen uit zoeken. De heer Rijckaart wilde wel eerst weten hoe de afmetingen van al deze toestellen zijn. Al de tekeningen die bij de stukken liggen, kunnen wel in de vuilnisbak worden gegooid. De heer de Clerck onderstreepte de me ning van dhr. Rosseel om eerst een kijkje te gaan nemen. De voorz. zei dat men de tekeningen had kunnen laten uitleggen bij de tech nische dienst. Met deze mening was de heer Rijckaart het helemaal niet eens. B. en W. moeten kunnen uitleggen hoe die toestellen er uitzien. In een vorige vergadering is gezegd dat B. en W. deze zaak eerst nog eens moesten bestude ren. Is dit nu gebeurd of niet? Het voor stel van B. en W. werd tenslotte met 7 tegen 3 stemmen afgewezen, zodat Aar denburg nog geen uitbreiding van zijn speeltuin zal krijgen. Aan dhr. A. Roets te Eede zal mede werking worden verleend met toepas sing van de premie woningverbetering. Aan het Waterschap Het Vrije van Sluis werden verschillende perceeltjes grond verkocht voor de verbetering van de Westhavendijk tot een totaal van 892 ca. voor een bedrag van f 1042,60. Van mevr. Cuelenaere-Potvlieghe te Maldegem werd een perceel grond aan gekocht in het bestemmingsplan west, groot 9430 c.a. voor totaal f 23.575,-. Voor het goed functioneren van de dienst beplantingen was het noodzake lijk dat een nieuwe maaimachine aan gekocht werd. Behalve het maaien is het met deze machine ook mogelijk te sproeien. Besloten werd deze machine te kopen voor een bedrag van f 5000,-. Aan dhr. M. Verstraete werd eervol ontslag verleend als voorman-gemeen tewerkman met ingang van 1 april, we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Biervliet Afscheid. Door de voetbalvereniging Biervliet overneem. Ik moet op mijn manier kun nen werken. Ik moet vrij mandaat heb ben om personeel te ontslaan en aan te nemen. Mijn eigen mensen neem ik natuurlijk mee. Dat zijn mensen, die mijn dozen kunnen maken. Daarmee ga ik door. Ik ben bereid de heren maan delijks op de hoogte te houden. Van het aangeboden crediet zal ik een dank baar en zo efficiënt mogelijk gebruik maken. Alleen ik wil dat iedereen, iedere schuldeiser onvoorwaardelijk achter me staat. Denkt u niet, dat ik niet besef, welke verantwoordelijkheid ik op mijn schouders neem. Dat is heel wat. U weet nu. hoe ik er over denk. Als de heren desondanks met mij in zee willen gaan, dan zal ik dat graag vernemen. Nu, op dit ogenblik. Ik meen. dat dit zeer redelijk is. Ik doe concessies, maar ik meen ze ook van u te mogen verwachten". Goyenga had, af en toe goedkeurend knikkend, een enkele keer glimlachend geluisterd. Toen Willem uitgesproken was, zei hij„Mijne heren, u zult het wel met mij eens zijn als ik vaststel, dat hier een zakenman gesproken heeft, die weet wat hij wil". Hij keek op de klok. „Ik stel voor, dat we onze discus sies nu opschorten en eerst rustig gaan lunchen. Intussen kunt u er uw gedach ten over laten gaan. Met een goed ge vulde maag zijn we misschien wat mil der gestemd".

De Schakel | 1966 | | pagina 1