BRILLEN Renniesjg) ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Willem's idealen ,,©e ^SrlIIemaefter" de Ichakel ALG NIEUWSBLAD 20e Jaargang Nr. 1066 Vrijdag 11 maart 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 vJ DRUKKERS-UITGEVERS F1 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. - GIRO 358296 PLAATSELIJK NIEUWS Aardenburg V .V .V .-vergadering In hotel „De Rode Leeuw" hield de Aardenburgse V.V.V. haar jaarlijkse vergadering'. De belangstelling was zeer gering. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden met 2 was gedaald en thans 92 bedraagt. Het aantal over nachtingen steeg echter van 18.500 tot 32000, evenals het aantal inlichtingen dat een stijgende lijn vertoonde van 342 naar 455. De rekening 1965 vertoonde een klein batig saldo. De heer Paridaen, die sedert 1960 voorzitter der vereniging is, legde zijn functie neer. Voordien was dhr. Pari daen sekretaris der vereniging. De verkiezing van een nieuw bestuurs lid en een nieuwe voorzitter werd uit gesteld tot een volgende vergadering. Aan het slot van de vergadering bracht dhr. O. Cuelenaere dank aan dhr. Paridaen voor hetgeen hij in het belang van de Aardenburgse V.V.V. heeft gedaan. Oud-pastoor DiericJc ereburger van Aardenburg. Zaterdag heeft burgemeesetr M. G. M. van Berckel van Aardenburg emeri tus-pastoor J. F. Dierick de ere-medaille in goud van de gemeente Aardenburg opgespeld. Op 24 febr. had de raad in een be sloten zitting besloten oud-pastoor Die rick tot ere-burger van de gemeente te benoemen. Behalve het voltallig college van B. en W. waren bij de plechtigheid aanwe zig deken Dierick uit Oostburg, oud burgemeester van Dongen, pastoor Mar tens, kapelaan de Kerf en het kerkbe stuur. De nieuwe ere-burger dankte de ge meente Aardenburg voor dit blijk van waardering, dat hij zeer op prijs stelde. Biervliet Toneel. Leden van de toneelvereniging „Ja cob van Lennep" en leden van de E.H.B.O.-vereniging komen vrijdag en zaterdag in de zaal van de heer Bracke voor het voetlicht. Zij voeren op het blijspel: „Speurders op hoog niveau" van Rosita Peters. Het is een vrolijk spel over een nieuw avontuur van Toon en Wiet je, de jon gens van de koopvaardij. Het verhaal speelt zich af in een hoekje van de al gemene conversatiezaal in een hotel in Zwitserland. De uitvoering wordt gege ven ten bate van de plaatselijke EHBO- vereniging. Breskens Schooluitvoering De leerlingen van de openbare lage re school te Breskens gaven vrijdag avond in zaal „Casino" hun jaarlijkse uitvoering, o.l.v. het onderwijzend per FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. Er zijn achterstallige vorderingen van de belastingen. Ik heb een onderhoud gehad met de inspecteur. Deze was be reid tot voorlopig één maand uitstel. Enkele andere crediteuren zitten in ons midden. De bank heeft een vordering van rond dertigduizend gulden. Alles tezamen bedragen de schulden een kleine twee ton. Daar staat wel wat tegenover, maar niet voldoende. U hebt allen een afschrift van de tussenbalans voor u. U ziet, voor hoeveel de gebouwen en machines gewaardeerd zijn. Dan is er voorts het woonhuis en de bij ge bouwen. Er is een vrachtauto en er zijn- nog wat voorraden. Alles is heel voorzichtig gewaardeerd. Telt u alles bij elkaar op, dan ziet u, dat er een deficit blijft van ongeveer vijftigdui zend gulden. Er zijn gelukkig behoor lijke orders. Maar er is geen geld. De bank weigert vanzelfsprekend verdere credietverlening." Directeur Goyenga wachtte even en keek de andere stuk voor stuk aan. „Nu zijn er verschillende mogelijkheden. We kunnen Overduin rustig failliet laten verklaren. Trekken we de honorariums voor curator en rechter-commissaris soneel en de leden van de oudercom missie. Het hoofd der school, de heer J. Robijn, heette de vele aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de leden van de oudercommissie, het onder wijzend personeel, wethouder Van der Hooft en echtgenote, alsmede de be stuursleden van de afdeling Breskens van „Volksonderwijs". Iets later ver schenen nog ds. Spaans en echtgenote, alsmede burgemeester Eekhout. Spr. zei, dat een avond als deze veel opoffe ring eist en hij dankte dan ook allen bij name die hun medewerking hadden verleend. Ook wees hij op de goede samenwerking die er bestaat tussen ouders, oudercommissie, de afdeling „Volksonderwijs" en de kinderen. Mede hierdoor kon deze avond tot stand ko men. Tot slot sprak de heer Robijn nog een propagandistisch woord, in het be lang van het openbaar onderwijs, waar bij hij wees op het grote nut van de afdeling „Volksonderwijs". Hij wekte dan ook de aanwezigen, die nog geen lid zijn van de afdeling Breskens op, zich alsnog aan te melden. Hij besloot met de kinderen veel succes toe te wen sen en de belangstellenden een prettige avond. Vervolgens werd door de kinderen op vlotte wijze een zeer gevarieerd pro gramma afgewerkt, bestaande uit: zang, accordeonmuziek, declamatie en als hoofdschotel „Prinses Anita en de toverfee", een toneelstukje in drie be drijven. Het werd een zeer mooie avond, waarbij men genoot van het spel der kinderen, die onbevangen voor het voet licht traden en met begeleiding van pianomuziek door de heer v. d. Made, allerliefst zongen. En niet te vergeten de goed verzorgde kleding en het fraaie décor. Al met al een zeer geslaagde uit voering. Het was dan ook een dankbare taak voor de voorzitter der Oudercommissie, de heer Priester, om woorden van dank te mogen spreken tot de kinderen en allen die aan het welslagen hadden meegewerkt. In de pauze had een goed geslaagde verloting met vele mooie prijzen plaats, die geschonken waren door de winke liers van Breskens. Benoeming Mej. J. H. v. d. Wege te Breskens is met ingang van 1 april benoemd tot typiste ter gemeente-sekretarie van Nieuwvliet. Bejaarden-uitvoering. Door de leerlingen van de Openbare lagere school, o.l.v. het onderwijzend personeel, is in zaal „Casino" een uit voering gegeven voor de bejaarden en belangstellenden van Breskens. Mevr. Poissonnier-den Doelder sprak als presidente der dames WH een wel komstwoord, waarin zij speciaal de be jaarden, die in grote getale waren op gekomen, alsmede het bestuur van de Alg. Bejaardenbond, het bestuur dei- Oranjevereniging en de gemeente-op zichter verwelkomde. Voor de achtste maal, aldus spr., zullen de kinderen voor de bejaarden optreden. Het is alsmede de preferente vorderingen af, dan blijft ons hoogstens vijftien of twintig procent over. Aangenomen, dat de gebouwen de gewaardeerde bedra gen opbrengen bij een publieke verkoop. En ook dat staat te bezien. Ik voor mij persoonlijk zie dit niet als de oplossing Een tweede mogelijkheid is, dat er surcéance van betaling wordt aange vraagd. Er bestaat een mogelijkheid, dat die voor een periode van zes maanden wordt verleend. Maar onder deze om standigheden met geen behoorlijke lei ding, zie ik er geen heil in. Dat wordt uitstel van executie met als resultaat misschien nog minder baten. De derde mogelijkheid is, dat de voor naamste crediteuren het bedrijf 'n res pijt van één of twee jaar geven, dat er een bekwame man aan de leiding komt. dat op rationele wijze, uiterst zuinig en met minimum aan personeel wordt gewerkt. Dit moet dan een man zijn, die in de eerste plaats het vak kent, en zo mogelijk in de tweede plaats beschikt over zakelijke kwaliteiten. Als hij ook nog wat geld kan meebrengen, zal dit dubbel welkom zijn. Mijne heren, dit lijkt mij onder de gegeven omstandigheden de beste op lossing. Een faillissement brengt ons alleen maar verlies. Indien we in onder ling overleg tot een overeenkomst kun nen komen en de nieuwe directeur voor lopig ons vertrouwen schenken, dan neem ik aan, dat wij na verloop van OOSTBURO haast vanzelfsprekend geworden dat de kinderen niet alleen een uitvoering ge ven voor hun ouders en genodigden, doch ook voor de bejaarden. Alle aan wezigen vinden het een voorrecht om van het spel der kinderen te genieten, waarbij velen misschien hun kinderen of kleinkinderen zien. Deze middag zul len wij weer jong zijn met de kinderen. Hierna werd het toneelstukje „Prin ses Anita en de toverfee" opgevoerd. Gehoord het applaus viel het gebodene zeer in de smaak. Zeer zeker was mevr. Poissonnier de tolk van alle aanwezigen, toen zij dank woorden sprak voor het gebodene. Aan het grote aantal bezoekers is wel te merken dat men graag naar deze mid dag komt. Een woord van dank werd ook gesproken tot de dames WH, so ciëteitsbezoekers, Oudercommissie en de kinderen, voor de meegebrachte prijzen voor de verloting. Namens de bejaarden sprak de heer Versprille woorden van dank voor het gebodene en het vele dat steeds voor de bejaarden wordt gedaan. Ook mevr. Poissonnier werd hartelijk bedankt voor het vele werk dat zij voor de bejaarden verzet. Ooatburg Vergadering V.V.D. Vorige week hield de afd. West Z. Vlaanderen van de V.V.D. in de boven zaal van hotel-café „Chez René" te Oostburg een ledenvergadering. De be langstelling was groot. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer J. C. Hoftijzer uit Schoondijke, werd de vergadering voorgezeten door de heer A. Luteijn uit Zuidzande, die al len hartelijk welkom heette, in het bij zonder de heer W. Koster uit Axel, lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Uit het door de heer A. Salomé uit Groede voorgelezen jaarverslag bleek, dat het ledental in West Z.-Vlaande ren een grote stijging vertoont, n.l. van 60 op ruim 90 leden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer A. Luteijn, die aan de beurt van aftreden was, herkozen. In de plaats van de heer C. Cijsouw uit Groede, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd de heer J. Hoekstra uit Oostburg gekozen. De heer Luteijn bracht dank aan de heer Cijsouw voor hetgeen hij al die ja ren als bestuurslid zijnde voor de afde ling heeft gedaan. De hierna gehouden causerie door de heer Koster, handelde in hoofdzaak Brandend maagzuur? helpen direkt! tijd geleidelijk aan al ons geld zullen terugkrijgen. Mogelijk zelfs met eei: kleine rente. Overduin's cartonnage- fabriek is altijd een gezond bedrijf ge weest, dat goede vakmensen in dienst beeft. Het wanbeleid van Overduin ju nior is er oorzaak van, dat dit bedrijf op de rand van het bankroet balanceert. We schakelen die meneer volledig uit. Hij moet maar zien, hoe aan de kost te komen, dat is onze zaak niet. De nieuwe directeur gaat zo spoedig mogelijk aan het werk en brengt eens in de maand rapport uit van de stand van zaken. Meneer Van der Zande lijkt me een bekwame boekhouder. Ik heb er ver trouwen in, dat hij, tezamen met een flinke leider, het wel zal bolwerken. Mijne heren, dit is mijn visie op deze zaak. Aan u thans het woord." Willem Caron had met volle aandacht geluisterd. En toen directeur Goyenga uitgesproken was, begreep hij wel, waarvoor ze hem naar Oude Pekela hadden laten komen. Die nieuwe direc teur van Overduin zou hij moeten wor den. Maak je borst maar nat. Willem. Zeer rationeel Wat is dat eigenlijk: rationeel? Ga maar zo spoedig moge lijk energiek aan het werk. Willem, en breng eens in de maand netjes een rap port uit. Hoe maak je zo'n rapport? Zou Van der Zande daar verstand van hebben? Die zou wel meer in zijn mars hebben dan zes lagere school jaren en drie jaar ambachtsschool. Wat kende over de taak, inrichting en bevoegdhe den van het Provinciaal bestuurscollege in het raam van de nieuwe Provincie wet, werd met aandacht gevolgd. Van de na afloop geboden gelegen heid tot het stellen van vragen, werd een druk gebruik gemaakt, evenals van de rondvraag. De voorz. sloot onder dankzegging voor de goede opkomst, deze zeer ge animeerde vergadering. Zeeuwse wielerkampioenschappen. De ren- en tourclub „Theo Middel kamp" heeft zondag j.l. op het Kroon - wijkparcours te Oostburg de Zeeuwse kampioenschappen gehouden, die geor ganiseerd waren door de plaatselijke wielerclub „Luctor et Ernergo". De amateurs moesten een afstand van 75 km. afleggen. Deze strijd werd voor een groot deel tussen Wim Dubois uit Zuidzande en W. Bukacki uit Axel uit gevochten. Het was Dubois die het haal de voor Bukacki. Het jachtende groep je hierna had een 20 m. achterstand. De uitslag voor de amateurs was: 1. Wim Dubois, Zuidzande, 75 km. in 1.38.45: 2. W. Bukacki, Axel: 3. M. Hoo- gerland, Kapelle; 4. K. de Vneze, Sou burg: 5. W. de Wilde, Oudelande; 6. J. van der Maas, Zierikzee; 7. W. de Fe- ber, Sluiskil; 8. C. Rentmeester. Ove- zande; 9. J. de Smit; 10. J. de Schipper. Breskens. De nieuwelingen reden over een af stand van 50 km. Daar bij het einde der koers nog alles bijeen was, moest het hier dus een sprintoverwinning worden. Charles de Smit uit Hoofdplaat was hiervan de winnaar. De uitslag voor de nieuwelingen was: 1. Charles de Smit, Hoofdplaat, 50 km. in 1.12.03; 2. P. Vonck, St. Jansteen: 3. Th. Schouwenaar. Kruiningen; 4. J. Blok, Kruiningen; 5. C. Swenne, Krui ningen. De 25 km. die de adspiranten moes ten afleggen, werd beheerst door Kees Priem uit Ovezande en A. v. d. Bunder uit IJzendijke. Jammer voor V. d. Bun der was. dat hij in de laatste ronde kwam te vallen en de wedstrijd op een gewone fiets moest uitrijden. Winnaar werd Kees Priem, terwijl de ongelukkige renner v. d. Bunder toch nog als twee de finishte. De uitslag voor adspiranten was: 1. Kees Priem, Ovezande, 25 km. in 4C.20 min.: 2. A. van de Bunder. IJzen dijke; 3. P. Remijn, 's Heer Hendriks kinderen: 4. H. Merrelaar, Oostburg; 5. R. Remijn. Kwadendamme. Vergadering Ceres. Door de West Z.-Vlaamse Vrouwen vereniging Ceres is in hotel „Du Com merce" een goed bezochte ledenverga dering gehouden., onder leiding van de vice-presidente, mevr. S. v. Dronke- laar-Buijze. Allereerst kwam het schouwburgbe- hij feitelijk? Nu ja, van het cartonnage- vak wist hij heel wat. En eierdozen maken was zijn specialiteit. Maar om directeur te worden van zo'n groot be drijf? Er werkten zeker wel veertig man bij Overduin. Dat is alleen al zowat duizend gulden loon. Dan moet je toch wel heel wat verdienen. De tongen kwamen los. De redenering van meneer Goyenga was heel mooi en op papier zou het wel kloppen. Men had de tussenbalans bestudeerd, maar veel moois zat er niet in. Bovendien de politieke situatie was ook niet be paald rooskleurig. Wat werd het, als er oorlog kwam? De beurs had al een tik gehad door dat gezanik met die Hitier in Duitsland. Én die Mussolinie in Italië. En twee jaar uitstel dat was nogal wat. Kon meneer Goyenga garanderen, dat de nieuwe directeur de benodigde capaciteiten bezat om Overduin te reorganiseren? Wie is dat eigenlijk"3 Men mocht toch aannemen dat meneer Goyenea wel iemand op het oog zou hebben. Enige garantie zou wel wenselijk zdjn. Willem rookte zijn sigaar en luisterde slechts. Er waren er, die weing voelden voor voortzetting van Overduin's car- tonnagefabriek. Toegegeven, een fail lissement bracht niet veel op, maar een half ei was meer dan een lege dop. Als die nieuwe directeur niet slaagt, dan was men over een jaar nog verder van huis en gingen de preferenten met het

De Schakel | 1966 | | pagina 1