Renniesji vJ Willem's idealen ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 20e Jaargang Nr. 1065 Vrijdag 4 maart 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. - GIRO SS8296 PLAATSELIJK NIEUWS Sluis Raadsvergadering De raad der gemeente Sluis verga derde onder voorzitterschap van bur gemeester P. van Hootegem. Tien horecabedrijven zullen de be schikking krijgen over een zogenaamde vuilnis-standaard. De bijbehorende vuilniszakken zullen door de bedrijven zelf moeten worden aangeschaft. Dit systeem van vuilnisafvoer heeft als voordeel dat de vuilnisbelt kan worden afgesloten en uit andere gemeenten geen vuil meer kan worden bijgebracht. Dit brengt een aanzienlijke kostenbe sparing met zich mee, aangezien het egaliseren dan eenvoudiger en goedko per kan geschieden. De pachtovereenkomst met dhr. Iz. Cappon te Sluis op een perceel weiland van 26 are werd ontbonden. Ter com pensatie zal een ander perceel weiland van 65 are aan hem worden verpacht. Het overblijvende deel zal worden ver pacht aan R. Geijsels te Sluis voor het jaar 1966. De grootte van het overblij vende deel is 75.90 are. Op beide pacht overeenkomsten is art. 62 onder b en d der Pachtwet van toepassing. Het verzoek van dhr. R. Geijsels om de raadskelder gedurende 2 dagen per jaar ter beschikking te krijgen voor het houden van een balavond werd afge wezen. Aan dhr. M. de Guesquière zal de z.g puinstort aan de Nieuwstraat t.b.v. be weiding in gebruik worden gegeven. Een subsidieverzoek van de Prior van de Abdij van Bouhay te Bressaux voor een uit Sluis afkomstige leerling, werd afgewezen. Aan de Vereniging Instrumentale Mu ziek te Middelburg werd een subsidie van f 50,- gegeven voor het tekort van een gehouden concert te Oostburg. De subsidie aan het Oranjecomité is voor dit jaar verdubbeld tot f 1200,-. Aan het r.k. onderwijs zal een krediet van f 170.000,- worden verleend t.b.v. de verbetering en verandering van de schoolgebouwen der r.k. Jongens-, Meisjes- en Kleuterschool. Aan dhr. F. Dusarduijn te Sluis word 2,50 m2 grond verkocht aan het Wal- plein t.b.v. het pand Walplein 12. Het nodige krediet voor de aanstel ling van een werkvrouw in vaste dienst met ingang van 1 jan. werd verleend. Voorts werd het nodige krediet beschik baar gesteld voor het aanstellen van een typiste ter sekretarie. In het bestratingsplan 1966 is opge nomen de herbestrating van de Grote Markt. Van deze gelegenehid zou te vens gebruik gemaakt kunnen worden de muziektent te slopen, aldus stelden B en W. voor, waarmee men akkoord ging. Biervliet Bijdragen huwelijksgeschenk. Ook de ingezetenen van Biervliet worden in de gelegenheid gesteld hun bijdragen voor een huwelijksgeschenk FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. „Een zoon. Getrouwd met een schat van een vrouw. O, ze zijn hier dikwijls een weekeind met hun dochtertje. Ja, ik ben al grootvader, niet Ria?" Ze legde haar hand op zijn arm. „Een echt jeugdig uitziende grootva der, vindt u niet, meneer Caron?" Willem knikte naar waarheid. „Ik heb u altijd zo begin veertig geschat". Van Halen boog. „Dat is een compli ment, hè Ria? Ik ben toch heus al acht en vijftig. Mijn vrouw en ik zijn laat getrouwd. We waren beiden al de der tig gepasseerd". „Nog een kopje thee. meneer Caron''" „Om eerlijk te ^eggen: heel graag". Van Halen lachte. „Mijn dochter is een expert in alles wat op het huishou den slaat. De man die haar eens ten altaar voert, krijgt een juweel „Vader, je maakt me verlegen". „Kom, kom. de moderne jeugd is niet meer zo gauw verlegen". Toen Willem afscheid nam, hield hij de hand van Ria van Halen misschien iets langer vast, dan noodzakelijk was. „Ik vond het erg prettig met u kennis te maken, juffrouw van Halen". „Zegt u maar Ria. En het genoegen voor H. K. H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg te storten. Hiertoe zijn bij verschillende winkeliers, op het gemeentehuis en de boerenleenbank collectebussen geplaatst. Verder zal de kinderen van de kleuter- en lagere scholen op 9 maart een aandenken worden geschonken in verband met bo vengenoemd huwelijk. Op vrijdagmid dag 11 maart zal voor de schoolgaande jeugd een filmvoorstelling worden ge houden. Aardenburg Geslaagd. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen werktuigkundig ingenieur de heer U. G. M. Buijsse uit Aardenburg. Breskens Raadsvergadering. De raad der gemeente Breskens ver gaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout. Afwezig waren de heren De Kruijter en De Jonge. Naar aanleiding van het definitieve mantelcontract voor de ratiobouw vroeg de heer Vergouwe aandacht voor de voorziening van electrisch licht in de schuurtjes. De toekomstige bewoners zullen dit zeker op prijs stellen. Weth. Zegers zei dat hij deze kwestie nog on der de aandacht van het bouwteam zou brengen. Hij wees er echter wel op dat het aanbrengen van licht in de schuur tjes een huurverhoging tot gevolg zou kunnen hebben. Aan dhr. A. de Kramer zal op zijn verzoek eervol ontslag worden verleend als gemeente-werkman met ingang van 1 april, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Van het bestuur het Jeugdhonk te Breskens was een verzoek binnengeko men om de bestaande subsidie van f 600,- te verhogen tot f 850,-. Gezien de belangrijke plaats die het Jeugd honk inneemt in het kader van het jeugdwerk, stelden B. en W. voor om met ingang van jan. 1966 een subsidie te verlenen gelijk aan de opbrengsten van de in haar begroting vermelde pos ten „opbrengsten gebruikt speelmate riaal" en „opbrengsten bijzondere ont spanningsavonden", met een minimum van f 600,- en een maximum van f 850,-. De heer Vergouwe vond deze koppeling een goede gedachte. De heer Luteijn meende dat dit een stimulans zou be tekenen voor de opbrengsten. De heer Cambier informeerde of dit volgens de rijksregeling wordt toegepast. Weth. v. d. Hooft zei dat wanneer men de rijksregeling gaat toepassen, men over gediplomeerde jeugdleiders moet kun nen beschikken. De nu voorgestelde re geling is in overeenkomst gemaakt met het bestuur van het Jeugdhonk. Z.h.st. ging men met het voorstel akkoord. Het presentiegeld voor de leden van het stembureau zal met ingang van '66 worden verhoogd tot f 30,- per lid per verkiezingsdag. Besloten werd toe te treden tot lid van de raad der Europese gemeenten. was wederzijds. Komt u nog maar eens aanwippen, hoor. Ook zonder zaken te bespreken. U bent welkom". Van Halen lachte breeduit. „Nou, u hoort het, hè? Daar komt u niet onder uit, meneer Caron. Zaterdagsmiddags en -avonds zijn we altijd thuis. En als u zich eens een zondag verveelt, mag u komen. We zullen het erg op prijs stellen". HOOFDSTUK 6 Willem Caron was wel wat verbaasd, toen hij een schrijven kreeg uit Oude Pekela. waar de directie van de Stro kartonfabriek hem uitnodigde voor een bespreking over de kwestie Overduin. Als het meneer Caron schikte werd hij vrijdagmorgen verwacht. Daar zat hij toch wel even van te kijken. „Erica" was een der grootste strokartonfabrieken in het land, die in menige cartonnagefabriek een vinger in de pap had. Dat zou nu ook wel met Overduin het geval zijn. Terwijl hij een sigaret opstak, keek hij door het raam naar het werk. Wat daar aan machines stond was allemaal tweedehands gekocht en bij elkaar nog geen drieduizend gulden waard. Maar hij werkte er mee en leverde een goed produkt af. Voor de aardigheid was hij in januari begonnen met de produktie van kleinere eierdozen voor binnen landse verzending. Het voordeel was. dat ze minder zwaar waren en handi De contributie bedraagt 1 ct. per in woner. De Oranjevereniging kreeg een sub sidie van f 1100,- ter gelegenheid van het as. huwelijk van H. K. H. Prinses Beatrix, voor het organiseren van di verse feestelijkheden. Met 9 stemmen werd burgemeester Eekhout benoemd tot gemeentelijk ver tegenwoordiger in de Stichting Zeeuws- VJaams Borgstellingfonds voor een pe riode van 3 jaar. Aan het N.V. Bouwfonds voor Neder landse Gemeenten werd optie gegeven op een perceel bouwterrein in de Ro zenstraat voor de bouw van 7 woningen. De subsidie voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd ver hoogd van f 50,- tot f 75,-. Het bestuur van de Dominicus Savio Stichting, de Stichting Prot. Chr. Soc. Ped. Nazorg in Zeeland en het bestuur van de Stichting Sociaal Pedagogisch Centrum hadden verzocht om subsi diëring van hun gespecialiseerd maat schappelijk werk voor zwakzinnigen. Dit verzoek werd voor advies in handen van B. en W. gesteld. De commissie van advies Algemene Bijstandswet voor West Z.-Vlaanderen krijgt 12V2 cent per inwoner als bijdra ge in de kosten. Beroepen. De Vrije Evangelische Gemeente te Eergum (Fr.) heeft een beroep uitge bracht op Ds. W. F. Praas te Breskens. Filmavond. Door het Rode Kruis werd in „De Uitkomst" een filmavond gehouden, welke zeer goed bezocht werd. Dhr. M. Hoste sprak een propagandawoord voor het Rode Kruis en wekte de aanwezi gen op om donor te worden. Eerst werd een film over de interna tionale hulpverlening vertoond, waar na na de pauze de hoofdfilm: Gods Gemzen draaide, naar het gelijknamige boek van Jan de Hartog. Tijdens de pauze had een zeer geslaagde verloting plaats. Muziekuitvoering. Vrijdag 25 februari j.l. gaf de mu ziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" te Breskens haar jaarlijkse uit voering in zaal „Casino". Ondanks de heersende griep was de belangstelling goed te noemen. De voorzitter, dhr. I. Keijmel, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder wethouder W. C. v. d. Hooft en echtgenote, het ere-lid, dhr. I. de Hulster en echtgenote, alsmede de le den van de muziekvereniging „Een dracht maakt Macht" uit Groede en de leden van de toneelvereniging „Thalia" uit Breskens, die hun medewerking aan deze avond verleenden. Het muzikale gedeelte, bestaande uit Brandend maagzuur? helpen direkt! ger te lossen en te laden. Naar al zijn afnemers, die eieren leverden aan de winkeliers in het binnenland, had hij een proefexemplaar gezonden met de prijs. Nog diezelfde week had hij de eerste bestelling al in huis. Een werk loze arbeider van Overduin had hij er bij in dienst genomen, die samen met een jongen de hele dag deze dozen maakte. Hij keek in het bakje waarin de or ders lagen. Het naar zich toe trekkend, bekeek hij de getallen. Samen ruim een maand werk. En er ging geen dag voor bij of er kwamen orders binnen. Hij verdiende een mooie cent en kon zijn personeel een redelijk loon betalen. Zestien man had hij nu in dienst. Eigenlijk kon hij er best weer een vol slagen arbeider bij hebben. Morgen nog maar eens langs het arbeidsbureau lo pen. Moeder Caron was niet zo ingenomen met de snelle uitbreiding van Caron's Eierdozen. Iedere keer als hij haar ver telde weer iemand in dienst genomen te hebben keek ze hem bedenkelijk aan en vroeg: „Neem je niet te veel hooi op je vork? Als het nou eens omslaat en je hebt geen werk genoeg? Kun je het al lemaal wel verdienen zoveel mensen iedere week hun loon betalen? Ik voel me helemaal niet rustig. Bij Overduin wist je wat je had". Een enkele keer reageerde haar zoon: „Maar moeder, ik heb een uitvinding een 6-tal nummers, werd door de ge zamenlijke verenigingen zeer verdien stelijk uitgevoerd, hetgeen bij het einde- tot uiting kwam door een langdurig ap plaus van het publiek. Tijdens één van de pauze's tussen de muzieknummers voerde weth. v. d. Hooft namens het gemeentebestuur nog het woord, waarbij hij het besluit der muziekverenigingen Breskens en Groe de om te coördineren, ten zeerste prees. Na de pauze werd het blijspel in drie bedrijven: „Tinus de tiran" voor het voetlicht gebracht en het dient direkt gezegd, dit viel eveneens zeer in de smaak. „Thalia" dat de laatste jaren niets van zich liet zien, kwam, aange vuld met een aantal nieuwe krachten, goed voor de dag en oogstte dan ook veel succes. Nadat de voorzitter bij het einde de dames-leden van „Thalia" bloemen aanbood en allen dankte die aan het welslagen van deze uitvoering hadden meegewerkt, werd de avond besloten met het houden van een verloting. Zaterdag a.s. zal dezelfde uitvoering in zaal Beun te Groede worden gege ven. Schietivedstrijd. In het „Casino" heeft een vriend schappelijke schietwedstrijd plaats ge had tussen de schietvereniging Bres kens en de schietvereniging 't Zwin uit Sluis. Het was een geanimeerde en sportieve wedstrijd welke in een over winning voor Breskens eindigde met 16 pnt. De uitslag was als volgt: Breskens 1. G. v. Grieken 169 pnt. 2. L. v. Oostenbrugge 168 pnt. 3. W. Carels 167 pnt. 4. O. de Witte 167 pnt. 5. Sj. Sigmond 162 pnt. Sluis: l .C. Ekkenbus 2. F. Descamps 3. H. Blaakman 4 G. Crooijmans 5. J. Tellier Totaal 833 pnt. 168 pnt. 167 pnt. 164 pnt. 161 pnt. 157 pnt. Totaal 817 pnt. Door dhr. W. v. d. Hooft, voorzitter van de Commissie Verenigingsactivi teiten te Breskens, werd de uitslag be kend gemaakt. Hierbij zei spr. in een gloedvolle speech dat Breskens een zeer goed verenigingsleven heeft. Voorts merkte hij op dat vooral de jeugdige schutters van Breskens in deze over winning hun aandeel hadden. Dit vond hij een pluspunt en hoopgevend voor de toekomst. Hij wenste de vereniging verder veel succes toe. Voorzitter O. de Witte dankte de spreker voor zijn hartelijke woorden. Na afloop vond er nog een geluk - schieting plaats, waarvan de uitslag was: 1. O. de Witte; 2. L. Sigmond: 3. F. Descamps: 4. Verbraecke; 5. J. Tel lier. V.A.R.A. vergadering. De afd. Breskens van de Vara hield in café „Centraal" haar jaarvergade ring, onder voorzitterschap van dhr. J. gedaan, waar Overduin niet aan wilde! U ziet toch zelf, dat het een goeie vin ding was? De meeste grossiers en ex porteurs gebruiken nu al mijn dozen in- plaats van die dure onhandige houten kisten". „Ja, dat is nu wel mooi. Maar ik heb eens gelezen, dat de meeste uitvinders in armoe en ellende gestorven zijn". Meestal zweeg hij maar. Zijn moeder leefde nog in een andere wereld, die langzamerhand aan het uitsterven was. De wereld van rang en standverschil. Waarin het principe: eens arbeider, al tijd arbeider gold. Als je op die plaats gezet was in het leven, dan moest je dat aanvaarden en tevreden zijn. Het feit, dat haar zoon ontslag genomen had bij „meneer" Overduin, waar hij als jongen van nog geen zestien jaar begonnen was en waar „meneer" Over duin hem alles geleerd had wat er te leren viel in zo'n fabriek, beschouwde ze als zeer ondankbaar. En dus onfat soenlijk. Dat was een verkeerde stap geweest en dat kon nog wel eens ge straft worden. Hoogmoed komt voor de val. Och nee. daar was niet tegen te pra ten. Was hij hoogmoedig? Ben je mal. Hij had nu vier man in dienst die vroe ger bij Overduin zijn collega's waren geweest. Toen was het: „Morgen, Wil lem". En: „Morgen, Kees". Daar was niets aan veranderd, hoewel er een paar waren die de eerste morgen ge-

De Schakel | 1966 | | pagina 1