vJ Willem's idealen Rennies|§ de jchakel ^8^ ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN f 20e Jaargang Nr. 1063 Vrijdag 18 februari 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F° SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.-»» - Git<0 358296 PLAATSELIJK NIEUWS Aardenburg Raadsvergadering De raad der gemeente Aardenburg vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester M. van Berckel. De uitkerings- en pensioenregeling wethouders werd voor de periode van 1 juli t.e.m. 31 december gewijzigd. Met ingang van de eerstvolgende ver kiezing zal de vergoeding voor de leden van de stembureaus f 20,bedragen. In de gemeente Aardenburg zal we derom een bevolkingsonderzoek op t.b.c. plaats vinden. Evenals vroeger wordt door de uitvoerende instanties aan de gemeentebesturen gevraagd om de ga rantie, dat voor ieder onderzochte per soon het kostenbedrag ad f 2,wordt ontvangen. Het ligt in de bedoeling dat iedere ingezetene dit bedrag zelf zal betalen. In enkele gevallen kan de uit gaaf van dit bedrag bezwaren opleveren en dwang wordt niet verantwoord ge acht. Ook kan de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot bestrijding van tubercu lose moeilijk zelf aansprakelijk blijven voor dergelijke gevallen. Men kon zich met het voorstel van B. en W. om voor deze gevallen garant te zijn, dan ook verenigen. De extra vergoeding voor het bijzon der lager onderwijs over het 5-jarig tijdvak van 1958 t.e.m. 1962 werd vast gesteld. Aan het R.-K. Schoolbestuur Aardenburg zal f 10540,69 en aan het R.K. Schoolbestuur te Eede zal f 7767.37 worden uitbetaald. Door de Sichting van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond tot Be vordering van het r.-k. Land- en Tuin- bouwonderwijs te Breda was verzocht om voor leerlingen, uit de gemeente af komstig, een subsidie te mogen ontvan gen. Door één leerling uit de gemeente wordt deze school bezocht. Analoog an dere gevallen werd besloten f 40.per jaar te verstrekken. De huurprijs van de woning van de badmeester, gelegen aan het gemeente lijk sportterrein, werd gebracht op f 14,20 per week. Het Algemene Ambtenaren Regele- ment en de Arbeidsovereenkomsten- verordening werden gewijzigd. Aan Ir. P. van Donkelaar werd de be nodigde bouwgrond verkocht voor f 7,10 per m2 en aan de heer H. Ferket voor f 10,per mZ De prijs voor tuingrond werd voor beiden bepaald op f 2,50 per m2. De kapel aan het eind van de Peur- senstraat is afgebroken, omdat deze een belemmering vormde voor het aldaar gelegen bedrijfspand van de heer Heii- boer. Het R-K. Kerkbestuur wenst deze kapel terug te bouwen op een stukje grond aan de Westmolenstraat, onge veer -tegenover de ingang van de R.-K. Meisiesschool, deel uitmakend van de begraafplaats en de strook ervoor. Men besloot 100 m2 aan het Kerkbestuur te verkopen voor f 2,50 per m2. Door de heer M. Lekens was nogmaals verzocht om meer parkeergelegenheid bij zijn zaak te krijgen. Het college stel de voor. deze brief voor kennisgeving aan te nemen, daar deze zaak reeds uit- FEUILLETON door HENK VAN HEES WIJK. Hij koos uit de vele sollicitanten dit maal behalve een volwassen timmerman, een tweede jongen, die beiden de vol gende dag wilden beginnen. Samen met Freek leerde hij het tweetal de vervaar diging van de eierdozen en aan het eind van die week was de produktie opnieuw gestegen. In dat najaar had minister-president Colijn de gouden standaard losgelaten; de devaluatie had tot gevolg, dat de prijzen gingen stijgen. Weliswaar was er ruimer exportmogelijkheid gekomen, waardoor ook Caron's eierdozen meer gevraagd werden, maar het strobord werd duurder en de vrachtprijs eveneens. Voor de zoveelste maal zat hij thuis 's avonds weer te rekenen. Er zijn 2 mogelijkheden, dacht hij, of ik moet mijn prijzen verhogen, of ik moet goed koper strobord hebben. Ik moet eens met die fabriek praten, was zijn oordeel dus schreef hij een brief. Twee dagen later stond er een verte genwoordiger bij hem in de schuur, die tot z.ijn verwondering in het nabije Anderlo bleek te wonen. De man stel de zich voor als Van Halen. Ik ben door puttend in vorige vergaderingen was behandeld. Dit was niet naar de zin van de heren Rijckaart en de Clerck. Beiden waren van mening dat er wel degelijk mogelijkheden waren en dat medewer king een stimulering van het vreemde- lingenbezoek en ook omdat elders in gemeente wel aan de wensen van ne ringdoenden was tegemoet gekomen. Na een lange discussie kwam een tus senvoorstel van het college, naar voren gebracht door wethouder Lansu, in stem ming. Hierin werd gesteld om met de A.N.W.B. en S.B.M. dit probleem nog eens uitvoerig te behandelen en de vol gende raad opnieuw aan de orde te stel len. Dit voorstel ondervond nogal wat verzet daar men van mening was, dat er teveel tijd verloren zou gaan. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met de stemmen van de heren Rosseel, Paridaen en van Bellegem en de beide wethouders voor. Het voorstel van de heer Rijckaert om het troittoir ter plaatse te versmallen, werd tenslotte aangenomen. Sluli Raadsvergadering Burgemeester P. van Hootegem wees in zijn nieuwjaarstoespraak op het groot aantal woningzoekenden die Sluis heeft. Een ruimer bouwbeleid zou zeker ge rechtvaardigd zijn. In 1965 werden 36 woningen toegewezen, 24 woningen kwamen gereed en 28 zijn er nog in aan bouw. Het kampeerterrein is druk be zocht. Een nieuwe vuilnisauto is aange schaft. De Singel te St. Anna ter Mui den kwam gereed en er hadden veel of ficiële ontvangsten plaats op het ge meentehuis. Voor 1966 zijn er wederom verschillen de plannen, o.a. voor de nieuwbouw van restauratie van de Stenen Beer en een een Christelijke en een openbare school, gedeelte van het Wallenplan. Hopelijk zal de Stichting Speeltuin Sluis in 1966 tot stand komen. Van de P.T.T. was een schrijven bin nengekomen, dat niet tot plaatsing van een telefooncel kan worden overgegaan. De huur van de woningen in de J. H. van Dalestraat en de Hoogstraat werd met 10 pet. verhoogd. De woningwet woning, Dinsdagstraat 35, werd voor f 11468,verkocht, aan de heer R. Leers te Sluis. Aan de heer S. de Smet werd de pre mie-woningverbetering toegekend voor het pand H 55. De Intercommunale I.Z.A. regeling werd gewijzigd. De heer C. Dekker werd herbenoemd in het Algemeen Armbestuur van Heille. De schuttersvereniging „Willem Telll" kan gedurende het schietseizoen weder om gebruik maken van de stadhuiskel der op zondag van 11 tot 13 uur. Een begin kan worden gemaakt met de uitvoering van de restauratie van de Stadswallen en de Stenen Beer. De kos ten bedragen f 375.830,waarvan 95 pet. door het Rijk zal worden betaald. De heer Herdink vond het zonde van het geld, dat hieraan wordt uitgegeven. De salarismaaregelen voor h>et rijks personeel, per 1 januari, zullen ook voor het gemeente-personeel van toepassing de fabriek gestuurd, meneer Caron. U bent al enige tijd onze klant en dat stellen we erg op prijs. Nu hebt u ge reclameerd over het duurder geworden slrobord. Misschien is daar een mouw aan te passen. Ik zeg misschien"'. Willem keek eens naar het drietal, dat druk aan het werk was. Een kan toortje had hij niet in de schuur en een behoorlijke stoel evenmin. „Freek", riep hij tot de nu achttienjarige knecht „houd jij een oogje in het zeil? Met een half uurtje ben ik wel terug". In het café aan de overkant van de straat bestelde Willem koffie en gaf de man een sigaar. „Nou, meneer Van Ha len, laat uw voorstel maar eens horen", nodigde hij uit, toen de koffie gebracht was. Een uur later had Willem een con tract afgesloten met de fabriek voor een jaarlevering tegen de oude prijs Bovendien zou het eens per maand met de auto gebracht worden, zodat het leegmaken van de treinwagens ook niet meer nodig zou zijn. Ondanks de deva luatie verhoogde Caron's Eierdozen zijn prijzen voorlopig nog niet. Toch bleven hem moeilijkheden niet gespaard. Een fabriek in Noord-Bra bant begon met de fabricage van vrij wel gelijke eierdozen tegen een lagere prijs. Willem kreeg de tip van vertegen woordiger Van Halen, die zelfs een exemplaar meebracht. Op enkele klei- zijn. Aangaande de herindeling blijft Sluis het reeds eerder ingenomen standpunt van zelfstandigheid voorop stellen. Wanneer echter deze zelfstandigheid bepleit wordt, betekent dit zeker niet, dat men een vergroot Sluis onaanvaard baar acht. Reeds eerder hebben B. en W. een uitbreiding in noordelijke rich ting verdedigd, door b.v. Retranchement en Cadzand bij Sluis te voegen. Laat men Sluis meer gelegenheid geven om zijn vreemdelingenverkeer verder uit te bouwen en een deel van de kustrecreatie doen aansluiten bij de recreatie die Sluis met veel kosten, moeite en zorg heeft opgebouwd. De ligging van de ge meente is een belangrijke schakel tus sen België, Noord-Frankrijk en Enge land enerzijds en Nederland anderzijds. Sluis moet worden gestimuleerd in plaats van geremd, en moet worden toegerust en uitgebouwd voor aan de kust verblijvende toeristen, die over de kust uitzwermen. Mocht men de ge meente Aardenburg bij het vergrote Sluis willen voegen, dan zou B. en W. van Sluis de bezwaren van samenvoe ging met Aardenburg. minder ernstig behoeven te nemen, omdat de recreatie ve en agrarische belangen dan ongeveer in evenwicht kunnen worden gehouden. Wel stelt men er prijs op dat de naam Sluis gehandhaafd blijft en dat het be- stuurs-centrum in het stadhuis van Sluis, het enige Belfort van Nederland, gehandhaafd blijft. Het college wees er nog op, dat het gekant blijft tegen het onderdeel van het plan, dat men een onmogelijke gemeente Oostburg, ter lengte van 20 a 25 km. wil scheppen, waarin 11 gemeenten met nog een aan tal kernen worden opgenomen. Dit plan moet tot minder ernstige proporties worden teruggebracht volgens het col lege. De raad kon zich vrijwel geheel met het pré-advies van B. en W. verenigen. Alleen de heer Herdink was teleurge steld over het pré-advies, omdat daarin misschien noodgedwongen voor samen voeging wordt gepleit. De argumenten voor het behoud van de zelfstandigheid gelden nog steeds. Wat zou G.S. zeggen als men eens over samenvoeging van provincies zouden gaan praten? Zou er in Zeeland ooit een Oosterscheldebrug gekomen zijn? Men moet zich bepalen tot zelfstandig- li eid en men moet niet spreken over een eventuele uitbreiding naar het noorden. De heer Dusarduijn kon namens zijn fractie geheel met het pré-advies van B. en W. instemmen. Een grote gemeen te zal de ontwikkeling van de gehele streek schaden. Door het actiecomité „Sluis zelfstan dig" was een circulaire ingestuurd. In deze circulaire meent het comité, dat Sluis blijkbaar 'een proefkonijn gaat worden van sociologen, planologen, enz., die van achter hun bureaus, zonder re- Brandend maagzuur helpen direkt! nigheden na, bleek het produkt gelijk te zijn aan dat van hem. Hij dacht er een halve dag over na en ging toen naar de advokaat in zijn dorp, die hij om raad vroeg. De man bekeek het octrooibewijs vergeleek de beide dozen en zei tenslot te dat hij dit wel in orde zou maken. ..Wat wilt u meneer Caron? Een geding of zal ik stopzetting van de fabricage eisen?" Willem dacht even na. „Ik laat het aan u over. In ieder geval wens ik een schadeloosstelling wegens inbreuk op mijn rechten. Het is tenslotte mijn eigen vinding". Een maand later kwam hij er achter, dat een tweede fabriek, ditmaal in het noorden des lands, al een half jaar soortgelijke dozen maakte. Ook dit maal zorgde Van Halen voor een doos Opnieuw werden vergelijkingen ge maakt en was het oordeel, dat ook dit namaak was van zijn vinding. Zodat advokaat Ten Oever een tweede op dracht kreeg. De man in het zuiden bezweek al gauw en was bereid de produktie stop te zetten en een redelijk bedrag aan Ca ron uit te keren. Willem overlegde na ontvangst van deze brief geruime tijd met zijn raadsman en ging de volgende dag op reis naar de fabriek, zijn papie ren meenemend. Daar had hij drie uur een onderhoud met de beide directeu ren. Het resultaat was. dat het bedrijf kening te houden met de wensen van de inwoners van de betreffende gemeenten, plannen ontwerpen voor de toekomstige bestuurlijke ontwikkeling van Neder land. Zij worden hierbij geholpen door gemeenten die blijkbaar strijdens moe, zich bij het noodlot neerleggen. Zij zien hun zelfstandigheid bedreigt en schreeuwen mee voor een grotere be- stuurseenheid. Achter de plannen van G.S. ziet het actiecomité gevaarlijke achtergronden, die nog niet in het openbaar zijn belicht. Wanneer men het aantal overblijvende gemeenten be schouwt kan men tot de conclusie ko men, dat G.S. via de gemeentelijke her indeling wil komen tot provinciale her indeling. Wanneer deze herindeling doorgaat, heeft men dan nog een pro vinciaal bestuur in Zeeland nodig? Men kan dan de provincie Zeeland opdoeken en voegen bij bijvoorbeeld Zuid Holland of Noord-Brabant, aldus het actie comité in haar circulaire. Breskem Vergadering muziekvereniging Vrijdag j.l. hield de muziekvere niging „Uit het Volk-Voor het Volk" te Breskens haar algemene vergadering in café Schelstraete. De vice-voorzitter, de heer Iz. Keij- mel, opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hierna las de secretaris, de heer R. Vergouwe, de notulen voor, die onver anderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat de vere niging er niet slecht voorstaat, hoewel het aantal muzikanten het afgelopen jaar niet is toegenomen. Ook bleek uit het jaarverslag, dat de vereniging zeer actief is geweest en aan zeer veel festi viteiten heeft deelgenomen. Zelfs werd nog deelgenomen aan een groot feest in Maubeuse (Fr.) De heer P. Rookus, penningmeester, gaf hierna een overzicht van de finan ciën. Het bleek, dat er een batig saldo in kas is. De bescheiden werden gecon troleerd door de heren J. Heule en L. Verberkmoes, en in prima orde bevon den. Bij het punt mededelingen zei de voorzitter, dat op vrijdag 25 februari a.s. de vereniging haar jaarlijkse uit voering zal geven en wel in zaal „Casi no", m.m.v. de plaatselijke toneelvere niging Thalia". Vervolgens deelde de heer Keijme^ mede, dat de voorzitter, de heer I. de Hulster, om gezondheidsredenen heeft moeten bedanken. Namens bestuur en leden werd de scheidende door direc teur Brakman in hartelijke bewoordin gen toegesproken, waarbij hem 'n aan denken werd aangeboden. De heer De Hulster dankte hierna bestuur en leden voor het in hem gestelde vertrouwen al die jaren en tevens voor de prettige samenwerking. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden P. Rookus en F. van de Broecke, die met algemene stemmen werden herkozen. Voor de vacature De Hulster waren 2 candidaten, n.l. de heren J. Leenhouts en G. van Schoote. Na gehouden stem ming bleek de heer Leenhouts met in het zuiden zijn dozen mocht blijven maken, doch ze uitsluitend zou mogen leveren in de drie zuidelijke provincies. En Caron zou maandelijks een percen tage krijgen van de omzet, een bedrag, dat de moeite wel waard was. Mr. ten Oever werd verzocht een overeenkomst op papier te zetten, die zo waterdicht mogelijk was. Daarna waren er met dit bedrijf geen moeilijkheden meer. In het noorden ging het anders, want daar reageerde men in het geheel niet op de aangetekende brieven die Ten Oever namens zijn cliënt verzond. Zo dat een kort geding aanhangig werd gemaakt, waarbij Caron in het gelijk werd gesteld en de fabriek een fabri- cageverbod kreeg met een dwangsom van tienduizend gulden voor iedere dag dat men doorging met het maken der dozen. Terwijl ook een vrij hoog bedrag als schadevergoeding werd toegekend. De fabriek ging tegen deze beslissing in beroep, doch verloor het ten tweede male. Met als gevolg, dat het kapitaal tje van Willem Caron plotseling aan gevuld werd met een vrij hoog bedrag. In het voorjaar van 1939 werden de bestellingen zo groot, dat Willem het niet meer in zijn oude schuur aan de Stationsweg kon bolwerken. Niet alleen de ruimte werd te klein, maar doordat hij alweer personeel had aangenomen, voldeed deze ruimte, vooral in de winter niet meer aan wat er redelijkerwijs van

De Schakel | 1966 | | pagina 1