EH a Griep...? Nonchalance Deodorant PEPER EN ZOUT Dank zij crème Marchal herkrij gen dames en heren hun oorspron kelijke haarkleur. Grote tube f 3,75. Kleine tube f 2,40. Ook verkrijg baar in diepzwart. PARFUMERIE Mercuriusstraat 24 UW HUID VERSLAPT 'n GEHEIM VERKLAPT Ons nieuwe schoonheidsmiddel Mar chal rimpelcorrector bevrijdt U onmiddellijk van rimpels en kraaie- pootjes acht uur achtereen I Prijs flacon (voldoende voor maanden) f 8,75. Gratis folder bij MAAS-HAMELIJNCK, BRESKENS Telefoon 857 aanschaf van eenvoudige muziekbege- leidings-instrumenten, een electrofoon en een klei-zandtafel, werd ingewilligd. De kosten bedragen f 611,65. Aangaande de herindeling merkten B. en W. op. dat zij dit voorstel weder om betreuren. Zij zien niet in waarom Groede zijn zelfstandigheid moet ver liezen. Naar het oordeel van B. en W. is dit niet in het belangvan de streek, noch in dat van de gemeente. Het is echter zinvol om te blijven aandringen op behoud van de zelfstandigheid en niet te spreken over de samenvoeging, zoals die door G.S. wordt voorgesteld. Het laatste voorstel doet echter wel eigenaardig aan. Steeds hebben G.S. zich op het standpunt gesteld dat kleine gemeenten te weinig bestuurskracht kunnen opbrengen en dat daarom schaalvergroting noodzakelijk is. Doch nu streeft dit zelfde college naar een kleine gemeente Aardenburg-Sluis met nauwelijks 6400 inwoners. B. en W. vin den dit zonder meer inconsequent. Het voorstel om Groede tot de te vormen ge meente Oostburg met zijn 19.200 inwo ners te voegen, vinden B. en W. van Groede beter dan het voorgaande, om één gemeente te maken van Breskens. Hoofdplaat, Schoondijke en Groede. Wordt van West Zeeuws-Vlaanderen 1 gemeente gemaakt dan heeft men bo vendien het voordeel dat geen enkele gemeente in de nieuwe raad kan over heersen. B. en W. stelden de raad voor om G.S. te berichten dat het aanbeve ling verdient van West Zeeuws-Vlaan deren één gemeente te maken. Tevens zal worden medegedeeld, dat elk voor stel om van West Zeeuws-Vlaanderen meer dan twee gemeenten te maken voor de raad van Groede ten enenmale onaanvaardbaar is, als dit gaat ten kos te van de opheffing van Groede ais zelfstandige gemeente. De heer Salomé hoopte, dat de Staats- sekretaris en de Minister, de moed kun nen opbrengen om van West Zeeuws- Vlaanderen één gemeente te maken. De heer Marijs informeerde naar het motief om Aardenburg en Sluis af te zonderen. Volgens hem is het alleen maar nadeel. De heer Casteleijn vindt dat er met 2 maten gemeten wordt. Men groeit toch naar één gemeente. De heer Vermeulen is er van over tuigd, dat als de zelfstandigheid niet te halen is, er één gemeente moet komen, wel informeerde hij naar het instellen van plaatselijke bureaus. Burgemeester Everaars lichtte nog toe, dat hij het nut van herindeling niet inziet. Hij had al verschillende mensen gevraagd, welk voordeel zij er In zagen, doch zij moesten het antwoord schuldig hlijven. Hij vroeg zich dan ook af, wat gaan de bewoners er mee voor uit? Aangaande bureaus kon hij niets mee- ie hebben aan steun? Veertien, vijftien gulden - zegt meneerik zal er eens over denken. De volgende morgen was Willem om zeven uur al aan het werk. Maar toen de klok acht geslagen had, wist hij het al. Die komt niet. Al had ik vijf en twin tig gezegd, had-ie het niet gedaan. Die is gewoon te lui om te werken. Zo'n lapswans. Hij begon het brood te eten dat hij van huis meegenomen had. Terwijl hij naar buiten keek door het raam, dacht hijnu kan ik naar het arbeidsbureau gaan en tien tegen één, dat ze me Wol zak sturen, maar met kwaadwillige honden is het slecht hazen vangen. Tk wil 'm al niet eens meer. Diezelfde morgen gaf hij een adver tentie op. Ik neem een jongen van een jaar of achttien, ben ik ook goedkoper uit. Die krijg ik wel voor een gulden of vijftien. En als-ie wil, zal ik 'm precies naar m'n hand kunnen zetten. Om vier uur kwam de krant uit. Tien over vier stond de eerste sollicitant bij hem in de schuur en om zes uur had hij zijn keuze gedaan. Een rustige jongen van zeventien jaar, diploma ambacht school, maar nog nooit een baas gehad, leek hem het meest geschikt. Voor de helft van het geld. dat hij Wolzak ge boden had. Na veertien dagen wist Willem Ca- ron, dat hij een goede keuze had ge daan. De jongen was pienter en had het betrekkelijk eenvoudige werk al gauw onder de knie. De produktie breidde zich delen. Dit zal door de nieuwe raad en gemeente moeten worden uitgemaakt. Met algemene stemmen ging men hierna met het voorstel van B. en W. akkoord. Voor de gemeente-ontvanger werd een instructie vastgesteld, In verband met de waardevastheid van de pensioenen diende een verorde ning tot aanpassing van de gemeente lijke pensioenen te geschieden. Een nieuwe verordening op de heffing van leges werd vastgesteld. Vele tarie ven m de legesverordening zijn ver ouderd en dienen te worden aangepast. Het presentiegeld voor de leden van de woonruimte-adviescommissie werd per persoon, per vergadering, verhoogd van f 5.- tot f 10,-. De tuintjes, welke voor de woningen van mevrouw Verstraete, de heer De le Lijs en de heer Verhage liggen, zijn eigendom van de gemeente, waarvoor, per jaar, een vergoeding van f 1,en f 0,50 wordt betaald. Nu deze personen het verlangen hebben te kennen gege ven om deze grond te kopen, stellen B. en W. voor tot verkoop over te gaan en de prijs vast te stellen op f 2,50 per m2. Met algemene stemmen ging men hier mee akkoord. De begroting 1966 werd gewijzigd. In deze le wijziging was begrepen een be drag van f 800,voor de viering van het huwelijk van H.K.H. Prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg, als mede een beraming, naar aanleiding van de salarismaatregelen per 1 januari. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Vermeulen naar klachten over verstopte leidingen bij de woningwet woningen, welke onlangs bewoond zijn geworden. De burgemeester zei over deze klach ten niets te weten, wel was het hem be kend, dat doorgeregend had. Doch, meende hij. bij ieder huis komen er kin derziekten voor de dag. Men moet echter van woningwetwoningen niet te veel verwachten, deze worden allemaal on der de kostprijs gebouwd. Het is jammer dat er bezuinigd moet worden op deze woningen. Men zou beter een paar dui zend gulden meer kunnen geven en be tere woningen er voor neerzetten, aldus de burgemeester. Nleuwvliet Raadsvergadering De raad der gemeente Nieuwvliet ver gaderde onder voorzitterschap van bur gemeester Everaars. Medegedeeld werd, dat het in de be doeling van G.S. ligt, om aan de ge- meentesekretarissen en ontvangers, als mede aan de ambtenaren van de bur gerlijke stand, de nacalculatie trend 1965 uit te keren. Besloten werd aan het gemeentepersoneel de salarisverhoging uit en Willem kon alle bestellingen uit voeren zonder stagnatie. De eerste be talingen kwamen binnen op zijn giro, terwijl hij ook een mannetje alle ver kopingen liet aflopen voor goedkoop en bruikbaar hout, zodat hij deze tijdro vende bezigheid niet meer zelf behoef de te verrichten. Eens per week kwam met de trein een nieuwe lading stro bord aan, die hij samen met Freek los te en met een gehuurde handwagen naar de schuur reed. Eén dag in de week ging hij er zelf op uit en bezocht met een proefdoos grossiers, expedi teurs, handelaren en andere eierpak- kers. Soms met succes, soms zonder re sultaat. Doch iedere keer kwam hij met nieuwe orders terug. De kleine klan tenkring begon zich uit te breiden, de bestellingen werden steeds groter en toen de winter inviel was hij weer net zover als na die eerste maand: met z'n tweeën konden ze de produktie niet meer aan, hoewel Freek al heel wat uurtjes - clandestien - had overge werkt. Maar daar keek de politie tegen woordig niet zo nauw naar. Ditmaal ging hij naar het arbeids bureau. die hem een nors uitziende man van dertig jaar zond. Willem sprak tien minuten met hem en wist toen dat hij hier een getrouwe kopie van de editie- Wolzak had. Hij stuurde de man weer weg om opnieuw zijn toevlucht te ne men tot een advertenie, welke hem wel leverde, wat hij hebben wilde. fWordt vervolgd). voor het Rijkspersoneel van overeen komstige toepassing te verklaren. Het verzoek van het schildersbedrijf Rijswijk om in de wintermaanden zoveel moge lijk binnenwerk te laten uitvoeren, werd voor kennisgeving aangenomen. De IZA-regeling voor ambtenaren in Zeeland werd gewijzigd, overeenkomstig het advies van het Centraal Orgaan. Als gemeentelijk vertegenwoordiger in de Stichting Zeeuws-Vlaams Borgstel lingsfonds werd voor de periode 1966 tot 1968 aangewezen, wethouder Provoost. Door de Streekjeugd Centrale voor West Zeeuws-Vlaanderen was verzocht om een subsidie van 17 cent per niet r.-k. inwoner als bijdrage in de kosten van de aanstelling van een Streekjeugd- leider. B. en W. juichen de aanstelling van een jeugdleider toe. Vermoedelijk zal deze aanstelling alleen kunnen ge schieden, als alle gemeentebesturen meewerken en financiële steun verlenen. B. en W. stelden daarom voor de beslis sing aan te houden tot iets meer bekend is. Vermoedelijk zal deze aangelegenheid in de eerstvolgende vergadering van de vereniging van burgemeesters sekreta- rissen en ontvangers worden besproken. Aangaande de herindeling van Zeeuws Vlaanderen merken B. en W. op. dat de vorming van de gemeente Aardenburg- Sluis met een inwonertal van 6400 in consequent is. Er is steeds van grotere gemeenten gesproken, daar kleine ge meenten te weinig bestuurskracht heb ben. Zij betreuren daarom het voorstel van G.S. Het laatste voorstel is veel be ter dan de vorige, daarom kunnen zij er mee akkoord gaan. Zij betreuren het echter nog steeds dat Nieuwvliet zijn zelfstandigheid gaat verliezen, doch voor de streek is het van het grootste belang wanneer kleine ge meenten worden opgeheven. Geen van de tegenwoordige gemeenten dient in de nieuwe gemeente een alles overheersen de positie in te nemen. Het nieuwe voorstel voldoet aan deze voorwaarden al moet worden betreurd, dat niet een voorstel gekomen is om van West Z. Vlaanderen één gemeente te maken. B. en W. stelden de raad voor het Provinciaal Bestuur te berichten dat de raad van oordeel is dat het aanbeveling verdient om van West Z.-Vlaanderen één gemeente te maken, als het althans noodzakelijk wordt geacht dat kleine gemeenten worden opgeheven. De raad zal aan het college van G.S. berichten dat zij dankbaar zijn voor de moeite die G.S. zich met de herinde- lingsvoorstellen gegeven heeft om de belangen van W. Z.-Vlaanderen zo goed mogelijk te dienen. Het spijt de raad echter, niet met depe voorstellen ak koord te kunnen gaan. Zij zijn het ech ter niet eens met de stelling dat. naar zielental, kleine gemeenten onvoldoende bestuurskracht kunnen ontwikkelen. Naar de mening van de raad heeft de wederopbouw van West Z.-Vlaanderen gedurende de na-oorlogse jaren de be stuurskracht van de kleine gemeenten wel bewezen. Het bevreemdt de raad en stelt hen teleur, dat, alhoewel G.S. be weert dat kleine gemeenten geen vol doende bestuurskracht hebben, toch voorstellen om Aardenburg en Sluis met 6400 inwoners, samen te voegen tot een kleine gemeente. Als de kleine gemeenten worden opgeheven dan is de raad van mening dat van West Z.-Vlaanderen het beste één gemeente kan worden ge maakt opdat niet, binnen afzienbare tijd tot een nieuwe herindeling zal moe ten worden overgegaan. Voorts sprak de raad de wens uit, dat als tot herin deling wordt besloten, dit spoedig zijn beslag zal krijgen, daar de ontstane on zekerheid over wat er gaat gebeuren, een remmende invloed heeft op alle be stuursaangelegenheden. Het moet niet onwaarschijnlijk wor den geacht dat binnen afzienbare tijd zonder rijksgoedkeuring gebouwd zal kunnen worden. Doch indien er gebouwd zal kunnen worden moet er grond be schikbaar zijn gelegen binnen de be bouwde kom of binnen een goedgekeurd bestemmingsplan. Voor de kom der ge meente heeft Nieuwvliet zulke grond niet meer. Het is daarom noodzakelijk dat spoedig wordt overgegaan tot een herziening van dit bestemmingsplan. De stedebouwkundige is reeds met een herziening bezig. Voor eventuele bouw- aanvragen, die schadelijk kunnen zijn voor herziening van dit uitbreidings plan, nam de raad een besluit volgens art. 21 van de wet op de Ruimtelijke Or dening dat één jaar van kracht blijft. In juni 1962 is door de raad de bouw- exploitatieverordening Nieuwvliet-Bad- Oost en West vastgesteld alsmede de bijbehorende prijizenkaart. Na dit vast stellen zijn echter de prijzen voor het doen uitvoeren van publieke werken aanmerkelijk gestegen. Het is daarom noodzakelijk dat de prijzenkaart wordt aangepast. De raad kon zich verenigen met de voorgestelde verhogingen, welke als volgt werden vastgesteldKlassen A en B van f 10,- naar f 12,50; Klasse C van f 12.50 naar f 15,50; Klassen D E van f 11,25 naar f 14.- Klasse F van f 3,- naar f 3,50: kampeerterreinen van f 3,10 naar f 3,50 en verzorgingsgebou wen van f 6,20 naar f 7,-. Voor het houden van feestelijkheden op 10 maart werd een bedrag van f 150- uitgetrokken alsmede f 70,- voor de huur van de z.g. Vingerling als parkeer ruimte aan de kust. Voor beide posten was een begrotingswijziging noodzake lijk. De gemeenterekening over 1964 was door het Verificatiebureau van de Ver. van Nederl. Gemeenten gecontroleerd. Door de raad werd deze voorlopig vast gesteld. Bij de rondvraag vroeg dhr. Quaars Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering: óók voorkinderen! of het juist is dat het bestuur van het Centrum Kraamzorg, uitgaande van de gezamenlijke Groene Kruisverenigingen in West Z.-Vlaanderen, afgetreden is omdat het financieel niet meer te be sturen is als gevolg van de door de mi nister van financiën afgekondigde nieuwe subsidie-voorwaarden. Indien dit juist is, is U dan niet met mij van oor deel, dat onverwijld moet worden on derzocht wat er kan worden gedaan om te voorkomen, dat er in West Z.-Vlaan deren een tekort ontstaat aan gediplo meerde kraamverzorgsters. De voorz. lichtte toe dat het bestuur nog niet afgetreden is, doch dat alle Groene Kruis-afdelingen zijn opgeroe pen voor een vergadering waar het be stuur him mandaat ter beschikking stelt. Vroeger kreeg het Kraamcentrum een subsidie van 50 pCt. met daar boven op nog een gemeentelijke subsidie van f 4,- per dag. In de nieuwe regeling zal er alleen gesubsidieerd worden per ver zorgingsdag. Men zal nu weer terug gaan grijpen naar de oude traditie van bu renhulp en baaksters. Dit zal zeker de gezondheidstoestand van het volk niet ten goede komen. Het is eenmaal onmo gelijk dat men de hoge tarieven gaat betalen. Bovendien zullen velen een be roep doen op het ziekenhuis, daar dit dan toch nog goedkoper is dan een kraamverzorgster thuis. Breskena Vergadering Winkeliersvereniging Door de winkeliersvereniging „Ons Belang" te Breskens is in hotel Valk de algemene vergadering gehouden. Voorz. A. van Haneghem sprak in zijn ope ningswoord de wens uit dat alle leden in het komende jaar tot een nauwere samenwerking zouden mogen komen. Het jaar 1965 was voor de middenstand niet slecht, aldus de voorz. Van groot belang voor Breskens noemde hij het seizoen, de betekenis hiervan is niet te onderschatten. Als winkeliers zullen wij alle zeilen moeten bijzetten om grotere service te geven, goede produkten te leveren en normale prijzen te bereke nen, de naam van Breskens als toeris tenplaats een grotere bekendheid te ge ven. Een woord van lof in deze is zeker ook op zijn plaats aan het adres van n.v. Zeebad en de V.V.V., die kosten noch moeite sparen om Breskens op het gebied van toerisme een voorname plaats te geven. De Breskense middenstand zal de ontwikkeling op alle gebied moeten vol gen en ook de middenstand in de om liggende plaatsen niet uit het oog moe ten verliezen. Vooral waarschuwde de voorz. voor de middenstand in Vlissin- gen die de huidige welvaart op de voet volgt. Ten opzichte van andere plaat sen verkeert Breskens in het grote na deel geen winkelcentrum te bezitten. Tengevolge hiervan zijn omliggende even grote gemeenten, ons voorbij ge streefd. Dit is een achterstand die zaT blijven en zich zelfs nog zal vergroten. In het afgelopen jaar zijn in Breskens vele bedrijven vergroot en gemoderni seerd. Het systeem van zelfbediening heeft in het afgelopen jaar bewezen ook in Breskens in te slaan. De verwachtin gen voor 1966 zijn hoog gespannen. Reeds nu blijkt dat het aantal toeris ten dat van 1965 "al overtreffen. Te betreuren is het echter dat nog niet alle winkeliers uit Breskens lid zijn van de winkeliersvereniging. Het alge meen belang Is niet gediend met een vereniging van 70 winkeliers en daar naast nog een groep slagers, bakkers en een gedeelte van de zuivelbedrijven, die niet aangesloten zijn. Verwacht wordt dan ook dat alle bedrijven hun steun aan de winkeliersvereniging zullen ge ven door lid te worden. Een waarschu wend woord richtte hij tot de midden stand inzake de aan te leggen Deltabe veiliging. Deze beveiliging zal wederom een de middenstand klappen toebren gen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren O. de Witte en A. Lauret met al gemene stemmen herkoren. Penningmeester A. Lauret kon van een batig saldo spreken. Bij de ingek. stukken was een schrij ven van de winkeliersvereniging Oost- burg inzake een gewestelijke regeling voor een dagsluiting. Vervolgens kwam het punt evenemen ten aan de orde. Besloten werd om de subsidie aan de evenementencommissie werkelijk een klasse beter in SPRAY en STICK PARFUMERIE MAAS-HAMELIJNCK Mercuriusstraat 24 Breskens Telefoon 857

De Schakel | 1966 | | pagina 2