BRILLEN Rennies|§> r vJ A Willem's idealen de jchakel ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 20e Jaargang Nr. 1062 Vrijdag 11 februari 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.SP - G^fCO 368296 PLAATSELIJK NIEUWS Waterlandkerkje Raadsvergadering Bij deee eerste vergadering van de raad in het jaar 1966 spreekt voorz. de beste wensen uit voor de aanwezigen en hun gezinsleden en hoopt dat het voor hen een goed jaar zal zijn evenals voor de gemeente. Voor de zelfstandig heid van de gemeente ziet het er maar somber uit in verband met de on handen zijnde herindeling. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van de heer J. C. van de Wal- le, waarbij hij ontslag verzoekt als lid van de raad in verband met zijn benoe ming tot procuratiehouder van het be drijf waar hij werkzaam is en zijn aan staand vertrek naar de gemeente Oost burg. Op het eind van de vergadering wordt afscheid genomen van de heerVan der Walle, die tevens wethouder is. De voorzitter dankte hem voor de meer dan tien jaren dat hij als raadslid en wet houder werkzaam is geweest. Hij me moreert hierbij de vele goede besluiten die genomen zijn en het vele nuttige werk waaraan wethouder Van der Waile heeft medegewerkt. De voorz. dankte hem tevens voor alles wat hij gedaan heeft in zijn bestuurlijke functies en voor de samenleving in de gemeente gedurende zijn zittingsperiode. Wethou der De Milliano sluit zich bij deze woor den van dank aan. evenals de heer De Nood, als oudste raadslid en de gemeen te-secretaris. Als blijvend aandenken wordt de heer Van de Walle een schil derij overhandigd. De heer Van de Wal- dankt voor de hartelijke woorden, voor het aangeboden cadeau en voor de goe de samenwerking die hij altijd heeft mogen ondervinden. Bij de ingekomen stukken is verder een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij mededeling wordt gedaan dat geen machtiging kan ver leend worden voor de aanschaf van een frankeermachine. De gemeenterekening 1963 wordt voorlopig vastgesteld met op de gewone dienst een nadelig slot van f 122.24. De kapitaal dienst wordt vastgesteld met een nadelig slot van f 1.782,29. Besloten wordt de toegangsweg tot de Provinciale weg de naam te geven van ..Redouteplein omdat vroeger op die plaats een redoute, ofwel kleine schans heeft gelegen. Bij het punt herindeling gemeenten Zeeuws-Vlaanderen wordt zonder hoof delijke stemming, overeenkomstig het pré-advies van B. en W. besloten. B. en W. stelt hierin de vorming van één ge meente in West Zeeuws-Vlaanderen te verkiezen boven de vorming van 2 ge meenten. zoals Gedeputeerde Staten voorstellen in hun schrijven van 6 dec. 1965. Ten aanzien van dit 2-gemeente- plan brengen B. en W. het volgende naar voren: 1. Wanneer het mogelijk is een ge meente te vormen met 19.200 inwoners is dat ook mogelijk met een gemeente van 25.600 inwoners. 2. Wij zien West Zeeuws-Vlaanderen als één streekgemeenschap. Het is o.a. niet in het belang van die streek deze in 2 delen te splitsen. Bovendien zullen o.i. bij splitsing in 2 gemeenten de maat schappelijke en politieke invloeden over West Zeeuws-Vlaanderen in zijn geheel bekeken onevenwichtig verdeeld wor den; 3. Bij vorming van 2 gemeenten zullen er toch wederom gemeenschappelijke regelingen nodig zijn. waarbij de klei nere gemeente van 6400 inwoners steeds in een ongunstiger onderhandelingspo sitie zal verkeren ten opzichte van de grotere gemeente van 19.200 inwoners, welke laatste gemeente immers in veler lei opzichten haar eigen weg zal kunnen gaan; 4. Wij menen dat de z.g. specifieke be langen van Aardenburg en Sluis in te passen zijn in die van de gehele streek. Trouwens een aanpassingsperiode zal iedere woonkern na een herindeling noodzakelijkerwijze moeten doormaken. ,.Een historische kern met eigen karak ter" schept o.i. geen tegenstrijdige be langen ten opzichte van het streekbe- lang. Het kan er een interessant en be langrijk onderdeel van zijn. Bovendien hebben de gemeenten Aardenburg en Sluis toch ook belangen gemeen met de andere streekgemeenten. die in deze tijd van meer betekenis kunnen zijn dan historische waarden, hoe belangrijk ook op zich. 5. Wij hebben nooit geconstateerd dat er zich in de praktijk een belangen groepering heeft gevormd tussen de gemeenten Aardenburg en Sluis ener zijds en de overige gemeenten in West Zeeuws-Vlaanderen. anderzijds. De voorz. deelt mede dat door de ont slagname van de heer Van der Walle als raadslid door de voor?, van het. Centraal Stembureau, de heer A. de Feijter, al hier, tot lid van de raad is benoemd. De overlegde geloofsbrieven van de heer De Feijter worden onderzocht en goed gekeurd. De heer De Feijter wordt dus als lid van de Raad toegelaten. Groede Raadsvergadering Burgemeester J. Everaars heeft in zijn gehouden nieuwjaarsrede zijn vreugde uitgesproken, omdat in 1965 het inwo nertal van Groede met 13 is gestegen, in tegenstelling tot andere jaren toen het inwonertal steeds afnam. De vroe gere teruggang was slechts te wijten aan het niet beschikbaar hebben van goede woningen. In het afgelopen jaar konden 8 woningwetwoningen worden gebouwd. Als wij er nog meer hadden kunnen bouwen zou het inwonertal ze ker nog meer gestegen zijn. In de ge meente zijn prim a scholen, mooie plantsoenen, een prachtig sportvelden complex, een voortreffelijk sportlokaal en nog vele andere objecten. Gelukkig is nu in bijna geheel de gemeente stro mend water en elektriciteit. Door de toewijding van publieke werken kon in mei een instructiebad worden geopend. Op het toeristisch gebied is er ook een grote vooruitgang geboekt. Het aantal geraamde overnachtingen mag zeker op 6000 worden geraamd. Het grote tekort aan goede hotels en pensions heeft zich ook in 1965 doen gelden. Verheugend is het daarom, dat in 1965 de goedkeuring ^rfllemaefter" OOSTBURQ FEUILLETON door HENK VAN HEES WIJK. „Ik ben er al om acht uur". Hij borg het geld, dat Willem gaf, in zijn zak. ..Jij komt er wel, Willem. En laat ze in het dorp maar kletsen. Dat kunnen ze in deze tijd beter doen dan van je bik ken". HOOFDSTUK 4 Die eerste veertien dagen - veel la ter, toen Willem's bedrijf al lang uit gegroeid was tot een volwaardige car- tonnagefabriek. wist hij dit zeer duide lijk - waren beslissend. Zou er toen geen mens belangstelling voor de eierdozen gehad hebben, dan zou wellicht de moed in de schoenen gezonken zijn. Maar in die veertien dagen noteerde Willem Caron zijn eerste drie klanten. Na een maand kwam hij tot een be tere werkverdeling: vijf dagen dozen maken, één dag verkopen. En in die éne dag verkocht hij doorgaans ziin hele voorraad, zodat hij de volgende dag weer met volle kracht aan het werk ging. De voorraad strobord minderde hard. het oude hout eveneens. Hij keek de ad vertenties in de kranten na voor verko werd verleend aan de gemeenschappe lijke regeling kustgemeenten. Wel dient rekening te worden gehouden met het afremmen van de bouwactiviteiten aan de kust door de Rijksoverheid, daar voor zomerwoningen geen vergunning wordt verleend. Aangaande het Industrieschap waren wel verschillende besprekingen gevoerd met hogere instanties. Veel verder is men echter nog niet gekomen. Bedrij ven, welke enige bereidheid tonen zich hier te vestigen, hebben zich nog niet gemeld. Te betreuren is het, dat alhier geves tigde kleine bedrijven bouwvakkers moesten ontslaan, alhoewel het verlan gen om hier te laten bouwen toch groot is. Het is daarom te hopen, dat de tijd spoedig zal aanbreken, dat er hier vrij gebouwd mag worden. In 1965 is echter niet alles bereikt kunnen worden, wat wij gehoopt hadden Er was stagnatie voor de aankoop van terreinen voor de ratiobouw en nog steeds ontbreekt voldoende parkeer ruimte. Het reeds verscheidende jaren gerichte streven voor de aanleg van een speelweide moest achterwege blijven, daar een geschikt centraal gelegen ter rein ontbreekt. Op de algemene begraaf plaats werd bij slecht weer de behoefte gevoeld aan een eenvoudige aula. Mochten in 1965 niet al onze wensen in vervulling zijn gegaan, toch moeten wij dankbaar zijn. Er is een verzorgings- peil bereikt, waarop wij tien jaar gele den niet durfden hopen. Financieel is onze gemeente kerngezond. Onder deze omstandigheden is het dan ook niet te begrijpen, dat men een opheffing van onze gemeente wil. In de jaren 1940-1945 heeft men zwaar geleden van het oor logsgeweld, de opbouw kan ten voor beeld worden gesteld en is geschied door een naar zielental kleine gemeente, wier bestuurskracht thans onvoldoende wordt geacht. Men kan zeker de vraag stellen oi deze wederopbouw zo goed zou zijn verlopen als men 20 jaar eerder met de herindeling was begonnen. Met zeker heid valt hier geen antwoord op te ge ven, doch men mag gerust zeggen, dat deze wederopbouw geleid is op een wijze die nauwelijks te verbeteren valt. Nog steeds is er gebrek aan een goed ziekenhuis, meer bejaardencentra, een behoorlijk gebouw voor het buitenge woon lager onderwijs en aan een nieuwe sociale werkplaats. Voor 1966 zijn er nog verschillende plannen. Zo willen B. en W. van Groede gronden aankopen of onteigenen voor de ratiobouw en de particuliere woning bouw: de definitieve vaststelling van pingen, trok er op zijn fiets op uit en kocht hout. Een tweede bestelling ging naar Oude Pekela vergezeld van het geld. In afwachting maakte hij maar dozen, sneed strobord, zaagde latten en hechte platen aan elkaar, waarna hij de latjes spijkerde, het geheel omtover de tot stevige eierdozen. De proef bij expediteur Trans slaagde geheel. Het breukpercentage van de zending naar Du island was zelfs lager. Het gevolg was, dat hij een maandbe- stelling kreeg van drieduizend dozen. Met dezelfde post kreeg hij van een an dere handjelaar een bestelling van dui zend dozen. Die morgen zat Willem voor het eerst met de handen in het haar. Nu zal het er om gaan of je alles kunt financieren, jongen. Want vierduizend dozen bete kent, dat er een derde zending strobord zal moeten komen en dat ik nog meer hout nodig heb. En ik h-eb helaas maar één lichaam en twee handen. Ik moet van avond maar weer eens rustig gaan rekenen. Maar eerst dozen maken. Vier duizend en dat na één maand! 's Avonds zat hij over zijn papieren ge bogen, keek hoeveel kapitaal hij nog be zat en hoeveel hij tegoed had voor de eerste leveringen. Ik moet een giroreke ning hebben, dacht hij en ik moet nota's en briefpapier laten drukken. En als het niet anders kan. zal ik iemand moeten hebben om te helpen. Wat kan ik beta- Brandend maagzuur? helpen direktl het bestemmingsplan voor de gemeente en de kust; de aanleg van eenfietspad langs de Uitvalsweg, waarvoor G.S. al de goedkeuring heeft gegeven; de ver betering van de straatverlichting langs de Provinciale weg van Buitenlust tot aan Nieuwvliet, waarvoor ook reeds goedkeuring is verkregen: de aanleg van een parkeerterrein in de kom der gemeente; de aanleg van een speelweide voor de jeugd; de bouw van een een voudige aula op de algemene begraaf plaats het treffen van verbeteringen terzake de stortplaatsen voor huisvuil en de verdere uitbouw van de in de ge meente getroffen brandbeveiligings maatregelen, door het aanschaffen van meer snelblussers, daar er teveel door brand verloren gaat. Bij de ingekomen stukken waren en kele brieven inzake salarisverhogingen. De raad besloot om aan het gemeente- personeel de nacalculatie trend 1965 uit te keren en de salarismaatregelen per 1 januari voor het Rijkspersoneel ook voor het gemeentepersoneel van toepassing te doen zijn. Medegedeeld werd, dat de re kening 1963 definitief was vastgesteld. Voorts waren een aantal begrotigings- wijzigingen goedgekeurd. De burgemees ter deelde mede, dat de brug ongelijk reeds was aangekomen voor het sport lokaal. De Koninklijke goedkeuring op de heffing van straatbelasting was binnen gekomen. met het verzoek alsnog in artikel 17 een kleine wijziging aan te brengen. Een verzoek van het Bedrijfschap schilderwerk om in de wintermaanden zoveel mogelijk binnenwerk te laten verrichten werd voor kennisgeving aan genomen. De Intercommunale ziektekostenrege ling voor ambtenaren werd gewijzigd. De ontvangen begroting voor de Vlees keuringsdienst ..West, Zeeuws-Vlaande ren Noord" werd vastgesteld. De subsi- sidie aan de Stichting Zeeland zal met ingang van 1 januari worden verhoogd van 8 tot 10 cent per inwoner. De Stich ting Semenarie Sint Augustinus te Til burg krijgt f 30,per jaar voor elke leerling uit Groede afkomstig. De sub sidie aan de plaatselijke E.H.B.O. werd vastgesteld op f 100,Door de toneel vereniging „Groede" was verzocht om een éénmalige subsidie van f 500.voor de aanschaf van een nieuwe verlich tingsinstallatie. B. en W. stelden voor dit bedrag te verlenen, onder voorwaar de. dat de aanschaf zou geschieden on der supervisie van de Provinciale To neeladviseur. De heer Salomé zag het bedrag gaarne verhoogd tot f 650. daar de aangeboden installatie dit be drag gaat kosten. Dit was bij het be stuur van de toneelvereniging niet eer der bekend. Zonder hoofdelijke stem ming ging men hiermede akkoord. Het verzoek van het bestuur van de Chr. Nat. School te Groede om finan ciële medewerking te verlenen voor de len? Twee tientjes zal me een kracht toch zeker kosten. Plus de rentezegel. Zelf kan ik er honderd per dag maken, dat is zeshonderd in de week en zowat vijf en twintig honderd in de maand. En aan één firma moet ik al drieduizend in de maand leveren. Bovendien moet ik hout kopen. En m'n administratie bij houden. En zorgen, dat de dozen op tijd verzonden worden. En m'n voorraad stro bord op peil houden. Ik moet er een knecht bij nemen. Daar kom ik niet on deruit. Maar wie? Leida's vader was timmerman. En al twee jaar werkloos. Die zou er wel oren naar hebben. Hij kon de man mis schien omscholen. Om half tien betrad hij, tot grote ver wondering van de familie, de woning van Wolzak. „Leida is niet thuis", verduide lijkte haar moeder, hem grimmig aan kijkend. „Daar kom ik niet voor", antwoord de hij. „Ik heb werk voor u, als u wilt", voegde hij er aan toe. zich tot Wolzak wendend, die als gewoonlijk in zijn over hemd voor het open raam zat. „Werk?" De man keek hem verrast aan „Als wat?" In het kort vertelde Willem wat hij maakte, dat de zaken goed gingen, zo zelfs, dat hij het niet meer alleen aan kon en dus uitkeek naar een knecht. „En ik dacht natuurlijk in de eerste plaats aan u". Wolzak had zwijgend geluisterd, doch toen Willem uitgesproken was, schudde hij zijn hoofd. „Man. daar heb ik toch geen verstand van? Ik ben timmerman". ..Er moet ook aan getimmerd worden", lachte Willem. ..En gezaagd. Ik heb een prima lintzaag staan en verder is er hout voldoende. En wat u niet kunt, is toch te leron? Zo moeilijk is het niet". Er v/as enige tijd stilte. ..Wat kan ik verdienen?" Willem dacht na. Ik had twintig gul den in mijn hoofd, maar ik moet een paar gulden meer geven. Hij heeft een groot gerin. Twee en twintig, dan is bet toch altijd meer als hij nu van de steun kriigt. „Twee en twintig", antwoordde hij. ..En eventuele overuren betaal ik vanzelf sprekend". ..Wanne°r moet ik dan beginnen?" „Liefst zo gauw moseliik. Tk. zit met grote orders, ziet u? Morgenochtend half acht. zou dat kunnen?" „Nou. morgenochtend dat i^ wel erg gauw. En ik heb al m'n gereedschap verkocht". Willem lachte. „Dat is geen bezwaar. Dat heb ik zelf wel. Nou. meneer, wat doen we?" „Tk zal er eens owr denken". Ontgoocheld keerde Willem in de val lende schemerin" naar huis. .Snap ie nou zo'n vent? Innlaats van het met beide handen aan te nemen - wat ^al-

De Schakel | 1966 | | pagina 1