OIIWENDIJK CORSETTENooTfsrO Renniesji alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen J Willem's idealen N 20e Jaargang Nr. 1060 Vrijdag 28 januari 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS: Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. - GÏRO 358296 PLAATSELIJK NIEUWS Waterlandkerkje IJsfeest. Voor de leerlingen van de „Inspec teur Leenhoutsschool" te Waterland kerkje werd een ijsfeest georganiseerd door de oudercommissie. Op de „Blont- rok" was hiervoor een prachtige baan sneeuwvrij gemaakt. De wedstrijden werden per klas ver reden. De uitslag was: le kas: 1. Herman Dieleman ;2. Sera Willemsen; 3. Ina van Hoeve. 2e klas: 1. Karin Verheije; 2. Marga Verheije; 3. Corrie Willemsen. 3e klas: 1. Mirjam van de Bossche; 2. Brammie Haartsen; 3. Adje Jansen 4e klas meisjes: 1. Wies je Dees; 2 Thea de Jonge. 4e klas jongens: 1. Wim Dieleman: 2. Nico Jansen. 5e klas jongens: 1. Sjaak de Jong; 2. Frans Sam; 3. Wim de Groote. 6e klas meisjes: 1. Jos Dhondt; 2. Joke Haartsen; 3. Ellie Heinsdijk. 6e klas jongens: 1. Harold Dumon- sau; 2. Sjackie de Groote; 3. Piet Dhondt. Verder werd voor alle jongens een af val wedstrijd over vier ronden verre den. De uitslag was hier: 1. Sjackie de Groote; 2. Sjaak de Jong; 3. Conno Risseeuw. Bij de afvalwedstrijd voor de meisjes was de uitslag: 1. Jos Dhondt; 2. Joke Haartsen; 3. Bora Meesen. Alle kinderen werden getrakteerd op koeken en chocolademelk. Schooluitvoering. De leerlingen van de „Inspecteur Leenhoutsschool" alhier verzorgen op zaterdag 29 jan. a.s. in het Dorpshuis hun jaarlijkse uitvoering. Door de leer lingen van de 4e en 5e klas zal het to neelstukje: „De Slimme Kat" van Fra ter Lucidius op de planken worden ge bracht. De leerlingen van de 6e klas zullen het toneelspel: „Neef Eduard" 'van J. Visser presenteren. „Redouteplein" In de laatst gehouden raadsvergade ring is besloten om aan de toegangs weg van de kom van de gemeente naar de provinciale weg de naam te geven van „Redouteplein". Dit is het plein waarop de bushalte is. De naam „Redouteplein" is gekozen omdat vroeger op ongeveer dezelfde plaats een redoute of kleine schans heeft gelegen. Retranchement Collecte. De in de Herv. kerk te Retranche- ment gehouden collecte voor „Rozen- oord" bracht f 25,35 op. Jaarvergadering Z.L.M. De plaatselijke afdeling van de Z.L.M. zal haar jaarvergadering houden op maandag 31 jan. a.s. in hotel „De Zon". De algemene voorzitter, ir. J. Prins uit Goes, zal spreken over het onder werp: Actueel landbouwbeleid. De heer W. C. Sinke zal films vertonen, speciaal met betrekking tot het werk van de Z.L.M. De voorzitter van de plaatselijke af deling, de heer C. J. Almekinders-Mas- clee, stelt zich als bestuurslid niet meer verkiesbaar. De feestavond zal verzorgd worden door de P.J.G. Auto-ongeluk. Zaterdagmiddag had de heer B. uit Retranchement nabij Potjes het onge luk met zijn auto te slippen. Via een bermpaaltje en een boom kwam de wa gen tot stilstand, danig beschadigd! De heer B. en zijn echtgenote liepen hierbij slechts lichte verwondingen op. Schoondljke Wielerclub. Zoals reeds bekend is, hebben enkele Sehoondljkenaren - enthousiaste wie lersportmensen - in 1965 de wielerclub Schoondijke opgericht. Gedurende de kermis in juli 1965 werd een beginne lingen-cours in het dorp verreden, met veel sukses. Tijdens de algemene ver gadering is besloten dit werk voort te zetten en een ledenwerfaktie op touw te zetten. Huis aan huis is hiertoe een circulaire verspreid met een strook voor opgave van het lidmaatschap. Het bestuur hoopt dat velen tot de nieuwe vereniging zullen toetreden. De strookjes worden door de leden van het bestuur opgehaald. Grondverkoop. In de raadsvergadering van 14 jan. j.l. is aan de heer Iz. H. J. C. de Bliek alhier een perceel bouwgrond verkocht in het nieuwe uitbreidingsplan Noord- West. Het plan is een bungalow te zet ten waarvoor reeds een rijksgoedkeu ring is aangevraagd. Ir. G. F. Israël, die eerst optie op ditzelfde terrein had. heeft zich teruggetrokken. Herindeling. In de raadsvergadering van 14 jan. j.l. is de herindeling Zeeuws-Vlaande- ren behandeld. In het algemeen zijn de standpunten van de heren raadsleden niet goed uit de verf gekomen. B. en W. houden in hun reeds be sproken prae-advies vast aan het plan van drie gemeenten in W. Z.-Vl. Kun nen zij er van worden overtuigd (door G.S.) dat o.m. in de bestuurssektor, technische diensten, brandweer e.d. voordelen behaald kunnen worden, dan is het Kollege geneigd over te stappen naar één gemeente W. Z.-Vl. (met. IJzendijke en landelijk Biervliet). Fi nanciële voordelen heeft samenvoeging volgens B. en W. geenszins. De fractie van de PvdA sprak zich uit voor één gemeente W. Z.-Vl. Zij willen dan in het oosten hetzelfde ge realiseerd zien om krachtig tegenover de midden-gemeente te staan. De CHU Aft-fractie houdt - met B. en W. - vast aan drie gemeenten. De WD heeft twee standpunten; öf drie gemeenten (gelijk B. en W. en de CHU(AR-fractie) öf één gemeente mét IJzendijke en Biervliet-West. Maar omdat G.S. drie gemeenten reeds heb ben losgelaten groeit dit dus naar 1 grote gemeente toe. De PvdA stemde voor het G.S.-plan van 2 gemeenten, de VVD tegen. In laatste instantie gaat de VVD dus verder dan de PvdA. Het KVP-raadslid was afwezig. In de hearing van de Staatssekretaris en G.S. was hij voor drie gemeenten, gelijk B. en W. Autobotsing. Dinsdagavond konden twee auto's, bestuurd door A. S. uit Schoondijke en W. F. H. uit Breskens, de bocht van de Dr. Huizingastraat en de v. d. Slikke- straat niet halen. Ook door de glad heid. Beide wagens leden enige blik schade. De politie uit Breskens mankte proces-verbaal op. Hoofdplaat Aanbesteding. Door het bestuur van de Calamiteuze Waterkering van de Hoofdplaat- en Thomaespolder is in hotel „Het Wapen van Breskens" aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud t.e.m. 31 dec. 1966 van de sluis-, dijk- en standwerken aan de waterkering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes. De inschrijving is als volgt: Fa. de Regt, Terneuzen f 63.450,- E.L.K., Schoondijke f 61.850,- Fa. v. d. Hemel, Biervliet f 61.650,- K. de Oude, Biervliet f 61.300,- Leenhouts Aannemingsbedrijf, Sluis f 61.250,- Fa. Riemens en v. Bunschoten, Oostburg f 61.200,- Fa. Wed. Toussaint, Cadzand, f 61.110,- Fa. van Zeele, Hoofdplaat f 60.950,- Fa. Mollet, Hoofdplaat f 60.800,- Fa. de Ruijsscher, Biervliet f 60.450.- De gunning is aangehouden. Biervliet Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering van de gemeente Biervliet heeft burgemeester A. P. Kostense een terugblik over 1965 gegeven. Betreffende de openbare werken kwa men tot stand de nieuwe tertiaire weg door de Zoutepolder naar Nieuwlandse Molen; verbetering van de Braakman laan; het bouwrijp maken van een ge deelte van het Uitbreidingsplan ten zuiden van de Schoollaan en het in gemeenschappelijk verband met Hoek en Philippine aanleggen van een cen trale riolering met persleiding van het recreatiecentrum Braakman naar de Schelde. In de sektor van de bouwaktiviteit Brandend maagzuur? helpen direkt! ^5/ kwamen 11 woningen gereed, w.o. 4 wo ningwetwoningen. 12 krotwoningen moesten echter van de woningvoorraad worden afgevoerd. Gezien de grote vraag naar woningen en de verdere krotopruiming baart het woningpro bleem grote zorgen. Het aantal zielen nam toe met 11. De ratiobouw komt in zicht en de vooruitzichten in de parti culiere bouw zijn iets gunstiger. Het nieuwe bankgebouw op de Markt kwam gereed, hetgeen een aanwinst voor de gemeente is. Door de plaatselijke politie moesten 22 ongevallen worden behandeld, waar bij 15 personen lichamelijk letsel op liepen, waarvan 2 met dodelijke afloop. Voor de veiligheid van het verkeer kan niet teveel worden gedaan. In dit ka der dacht de burgemeester in het bij zonder aan verlichting van de Prov. weg bij de aftakkingen naar de bebouwde kom. In 1966 hopen B. en W. de restaura tie van de openb. school A te kunnen realiseren, alsmede het verder verbe teren van wegen en straten en het bouwrijp maken van het bouwplan ten zuiden van de Botervandestraat. Het nieuwe ontwerp-bestemmingsplan is thans geheel gereed. Bij de ingek. stukken was een rap port van de commandant der Rijkspo litie te Biervliet inzake het instellen van een parkeerverbod op de Singel en de Schoollaan. Voorgesteld werd om aan de zuidzijde van de Schoollaan en de westzijde van de Singel een wacht- verbod in te stellen. De heer Claeijs wilde toch het plaatsen van borden tot een minimum beperkt, zien. Het verbre den van de weg zag hij als een betere oplossing. Hij noemde hierbij het aan leggen van parkeerstroken of het ver breden van de brandgangen, waardoor het ook mogelijk wordt om garages te bouwen. Er dient eenmaal een radicale oplossing te komen. Een moeilijkheid met het aan één kant parkeren zag hij toch wel als b.v. de bakker en melk boer in de straat staan en auto's aan één kant, dan is de straat geheel afge sloten. Weth. Dijk voorzag deze moei lijkheid niet zo. De bakker en de melk boer komen overdag en alleen 's avonds zijn de bewoners van de betreffende straten thuis. Betreffende de Schoollaan meende de voorz. dat het zeer jammer zou zijn als dit mooie laantje zou verdwijnen. Dat de weg smal is weten ook B. en W. Wanneer later blijkt dat deze oplos sing niet voldoende is, zal toch een andere oplossing moeten worden gevon den. Tot slot werd het voorstel aange nomen met de stem van dhr. Claeijs te gen. Definitief werd besloten om aan de ratiobouw in West Z.-Vlaanderen dee1 te nemen. De voorz. werd gemachtigd om het mantelcontract met de aanne- van de latten, zodat hij de volgende dag kon gaan timmeren. Die eerste dagen waren er verschei dene dorpelingen, die uit nieuwsgierig heid gedreven aan kwamen lopen. Maar Willem had de deur op slot en hield hem op slot. Geen pottekijkers gedurende deze eerste tijd. Hij liet ze rammelen en toen ze door de bestofte ramen wilden gluren, dekte hij ze rustig af, zodat hij ongehinderd kon werken. Nog diezelfde avond had hij zijn eerste exemplaai gereed. Wel niet zoals hij het zich pre cies gedacht had, maar de fouten die hii bij dit exemplaar gemaakt had, zou hij zeker bij de volgende vermijden. Woensdagsmorgens begon hij met nieu we moed en had binnen een uur een tweede, verbeterde eierdoos gereed. Terwijl hij op zijn werkbank zat en naar het product zijner handen keek. dacht hijnu moet ik eigenlijk de proef op de som nemen. Duizend eieren, dat betekent dertig gulden. Dat is een heel bedrag. Misschien krijg ik ?e wat goed koper. Morgenochtend meteen naar do markt. Ik moet toch in ieder geval we ten of ze er in passen. De rest van de dag maakte hij nog een paar dozen, vergeleek ze met de anderen en was tenslotte tevreden. Al les klopte nu precies met zijn tekenin gen. Morgenochtend vullen met eieren en dan eens kijken, of ze houden. Het FEUILLETON door HENK VAN HEES WIJK. Leida, een hoogrode kleur van opwin ding, stond voor hem en keek naar haar verloofde. „Nou, zeg eens wat? Wat ben je van plan? Als je maar weet, dat ik niet met je trouw, als je geen werk hebt. Armoe hebben we hier al, daar zit ik niet op te wachten". Langzaam hief Willem zijn hoofd om hoog. „En als ik je nu garandeer, dat- jij geen armoe behoeft te lijden, ais je met me trouwt? Nou?" Ze haalde haar schouders op. ..Ga weg Wat ben je dan van plan? Of heb je soms een andere baas? Ga je ergens anders meer verdienen?" ..Ik ga voor mezelf beginnen. Meteen maandagf'. Het meisje schudde haar hoofd en liep een eindje bij hem vandaan. Ter wijl ze tegen de kamerwand leunde, antwoordde ze schamper: „Meneer de baas. Himself. Hij wel. Waar haal jij de centen vandaan, om voor jezelf te be ginnen? En wat dan wel? Ga weg, kapi talist, jij en centen nogal een mooie tijd om te sparen. Hoe lang doen we al niet over een ameublementie van een paar honderd? Zeker van die vier-en- twintig gulden die je bij Overduin ver dient. Een half uur later stond hij weer op straat. Zonder ring aan zijn vinger. En een huilende Leida achterlatend. Een grote misrekening, dacht hij. toen hij naar huis reed. Als dat de vrouw moet zijn, die me steunt in mijn pogingen om iets te bereiken in het le ven, dan is het beter zo. Thuis vertelde hij aan zijn moeder op rustige toon, dat zijn verloving uit was, dat hij niet ging trouwen met Leida en dat hij een schuur gehuurd had aan de Stationsweg en dat hij maandag voor zichzelf ging beginnen. Toen zijn moeder begon te weeklagen over de verbroken verloving en het feit, dat hij zo'n goeie baan er aan gaf, weerde hij haar af met: „U krijgt elke zaterdag hetzelfde kostgeld, dus het maakt voor u niets uit. En geef nu maar een paar boterhammen". HOOFDSTUK 3 Dikwijls, vele jaren later, dacht Wil lem Caron nog wel eens terug aan die eerste maandag in zijn schuurtje aan de Stationsweg nummer 13. Als hij bij gelovig was geweest, zou hij naar alle waarschijnlijkheid niet hier begonnen zijn. Want hij had de schuur op vrij dag de 13de mei gehuurd. Dat tartte toch wel ieder bijgeloof. Maar maandag was hij het al vergeten. Om half acht opende hij de deur en keek naar de ma chines en materialen, die hij geleidelijk aan er gebracht had, of had laten be zorgen. De lintzaag was al opgesteld, de hechtmachine eveneens. In een ho^k lagen twee hoge stapels strobord en in een andere hoek een grote partij oud hout, dat hij voor een prik had ge kocht op een verkoping. Hij nam de splinternieuwe hamer in zijn hand en woog hem. Hij keek naar de zakken met spijkertjes en knikte. Klaar voor de start. Doch hij was nog geen half uur be zig toen hij ontdekte nog iets vergeten te hebben. Ik moet een bordschaar heb ben, dacht hij. Dat is de eerste fout, die ik maak. Hopelijk is het ook de laatste. Kwart over acht had hij de deur weer op slot en kocht een kaartje aan het station. Bij dezelfde leverancier van de hechtmachine in de hoofdstad zou ook wel een bordschaar te koop zijn. En anders waren er nog meer leveran ciers. Nog voor de middag had hij voor een redelijke prijs een zware bord schaar gekocht, zocht bode Van der Schalm op bij zijn bestelhuis en ver zocht hem het ding af te halen en naar Elzekamp te brengen. Dat was één dag verlies, maar toen hij weer terug was in het dorp, besteed de hij de rest van de dag aan het af tekenen van de bladen en het zagen

De Schakel | 1966 | | pagina 1