BRILLEN Renniesf® alg nieuwsblad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen Willem's idealen 3rfïIemaeF(er" de (cha kei f'N 20e Jaargang Nr. 1058 Vrijdag 14 januari 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS: R SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE BRESKENS over de maand december 1965 GEBOREN: 13, Jacobus Adriaan, zn. van Jannis Robijn en van Adriana Man- have; 13, Bernadien Gertrud, d. van Frangois Jan van Rosevelt en van Rita Huppert; 22', René, zn. van Cornelis van der Meule en van Wilhelmina Johanna Florusse; 30. Augustinus Jacobus, zn. van Cornelis Abraham Verstraaten en van Adriana Pieternella v. d. Broecke; 19, Johannes Alexander, zn. van Corne lis de Nooijer en van Pieternella Adriana Manhave, geb. te Oostburg; 30, Johan nes Eduardus Abraham, zn. van Johan nes Bernardus Pijcke en van Jozina Magdalena Riemens, geb. te Oostburg HUWELIJKEN: 4, Marcelis Deege, 42 j., wonende te Vlaardingen en Janneke Ja- comina Magdalena Erasmus, 39 j., wo nende te Breskens; 16, Arie Vinke, 22 j. en Janna Maria Cornelia Dierx, 20 j., beiden wonende te Breskens: 17, Jack Constant Fortrei, 23 j. en Elisabeth Jo hanna Boogaard, 26 j., beiden wonende te Breskens: 17, Gerard Pieter de Graaf, 22 j., wonende te Schoondijke en Annie De Cock, 21 j., wonende te Breskens: 28, Jan Kat, 26 j., wonende te Zaandam en Ma~ia Magdalena de Ruijsscher, 24 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 26, Hendrik Johannes Oosterling, 56 j., echtgen. van Adriana Verduijn; 27, Martina Schippers, 84 j., wed. van Eliza J. Bentschap Knook; 4. Jan Willem Woittiez, 74 j., echtgen. van Jozina E. Wisse, overl. te Vlissingen: 12, Dina Suzanna Blaakman, 81 j., wed. van Maarten van de Velde, overl. te Oostburg. VERTROKKEN: 4, Janneke J. M. Deege- Erasmus, van Scheldekade 16 naar Vlaardingen; 17, Levinus D. Vercoute- ren en echtg., van Wulpenlaan 19 naar Oostburg: 17, Annie de Graaf-De Cock, van le Zandstraat 15 naar Biervliet; 28, Maria M. Kat-de Ruijsscher, van Kon. Emmastraat 10 naar Nijkerk. INGEKOMEN: 15, Maria C. de Bliek van Hanegem, van Muiden naar de Hullustraat 26; 16, Lammegien v. Oos- tenbrugge-Behman, van Coevorden naar W 2; 22, Ina C. de Seijn-Dees, van Groe- üe naar Daliastraat 1; 28, Teunis L. D Labbee en echtg., van Oostburg naar Dorpsstraat 146; 30, Wilhelm J. Musch. van Hoorn naar Ringlaan 29; 28, Aldo Bertoiini en gezin, van Bremen (Dl.) naar Promenade 4; 30, Antonia W. Jan- sen-v. Heerspink, van Axel naar T. F. Blankenstraat 24. BINNENVERHUIZINGEN3, A. Cavdon en gezin, van Scheepvaartstraat 13 naar Seringenstr. 11; 3, C. Marijs, van Fuch- siastr. 12 naar Daliactr. 16; 6, J. Quaars en gerin, van Goudsbloemstr. 8 naar Seringenstr. 5; 8, S. de Bath-Deij, van Fuchsiastr. 22 naar Azaleastr. 1; 13, S. A. J. Ras, van Goudsbloemstr. 20 naar Begoniastr. 15; 14, J. P. Jacobs en ge zin, van Vogelenzang 25 naar Scheep- vaartstr. 18; 16, J. M. C. Vinke-Dierx, van Evertsenlaan 32 naar Seringenstr. 12; 16, A. Vinke, van T. F. Blankenstr. 16 naar Seringenstr. 12; 17, J. C. For trei, van Steenoven 10 naar Egelantier- FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. HOOFDSTUK 1 De definities over Willem Caron's be sluit om zijn baas goeie dag te zeggen om voor zichzelf te beginnen, waren kernachtig en velerlei. In een dorp als Elzekamp wist je alles over en van el kaar, dus was het binnen een paar da gen bekend, dat Willem Caron zijn baan bij Overduin's Cartonnagefabriek had opgezegd. Men vond hem een idioot. Wie zet zijn toekomst zó op het spel in deze crisistijd? In een land met bijna een half miljoen werklozen? Me nige man, die al maanden zonder job is, zou gek van vreugde zijn als hij zo'n vaste baan. die bovendien nog behoor lijk betaald werd, kon krijgen. Overduin stond er toch voor bekend, dat hij beste lonen betaalde! En liep hij al niet een hele tijd met die oudste dochter van Wolzak? Prettig voor die meid! Getikt, zei een ander. Een normaal mens doet zoiets niet in deze tijd. Goed, als de banen voor het opscheppen lig gen, maar dat komt nooit meer natuur lijk. Vandaag of morgen zie je hem ook wel naar het stempellokaal gaan. 't Zal te bezien zijn, of hij uitkering krijgt. str. 7; 17, P. Roedema en echtg., van Fuchsiastr. 7 naar Vogelenzang 25; 20, C. de Zeeuw en echtg., van Orchideestr. 5 naar Seringenstr. 2; 20, S. A. van Grol, van Narcisstr. 3 naar Seringen str. 4; 20, I. J. Buijck, van Narcisstr. 3 naar Seringenstr. 4; 20, R. Th. van Pa- melen en gezin, van Crocusstr. 8 naar Seringenstr. 6; 20, A. P, Vilijn en gezin, van Narcisstr. 6 naar Seringenstr. 8; 20, J. P. Oosterling en gezin, van Gouds bloemstr. 5 naar Seringenstr .10, 22, L. Pieters en gezin, van Havenstr. 12 naar Langeweg 48; 24, C. van Royen en ge zin, van Ph. v. Kleefstr. 57 naar Adm.. de Ruijterlaan 20; 28, J. van Oosten- brugge en gezin, van Daliastr. 3 naar Adm. de Ruijterlaan 30; 28, P. H. De- baere en gezin, van Azaleastr. 6 naar Adm. de Ruijterlaan 18; 30, A. J. de Ruijsscher en gezin, van Fuchsiastr. 15 naar Adm. de Ruijterlaan 24; 31, H. J. Fenijn en gezin, van Narcisstr. 2 naar Ph. v. Kleefstr. 57; 31, Wed. J. Hertogh- de Visser en zoon, van Fuchsiastr. 16 naar Adm. de Ruijterlaan 28. PLAATSELIJK NIEUWS Biervliet Raadsvergadering De raad der gemeente Biervliet ver gaderde, onder voorzitterschap van bur gemeester A. P. Kostense. Een voorstel van B. en W. o.n de be zoldigingsverordening te wijzigen, werd goedgekeurd. Deze wijziging wa^ nodig, daar bij een oproep voor een derde ge meente-arbeider weinig animo bleek te zijn. Reeds eerder kwam deze bezoldi ging ter sprake. Met ingang van 1 juli 1965 zullen de gemeen te-werklieden één groep worden verhoogd. De kleding- en rijwieltoelage voor de gemeente-werk lieden werd verhoogd tot f 175,-. Van dhr. C. Dees zal het pand Boter - zandestraat 24 worden aangekocht voor f 10.000,-. Dit pand, dat in het uitbrei dingsplan west is gelegen, zal gesloopt dienen te worden om de verdere uit breiding van het plan te kunnen reali seren. De volgende percelen erfpachtsgron- den werden verkocht aan H. v. d. He mel, Burg. Maarleveldstraat 4 m2 voor f 60,-; mevr. Moggré-Brevet, Burg. Maarleveldstraat 12 2 m2 voor f 30,-; W. Naeije, Beukelsstraat 4 10 m2 voor f 150,- en Gebr. A. en P. du Puij 516 m2 hoek Oude Stad-Beukelsstraat voor f 2685,-. De heer Claeijs zag graag een circu laire rondgestuurd omtrent de erf- pachtsgronden, opdat de gemeente hiervan afkomt. Tot leden van de Woonruimtecom missie werden herbenoemd Th. de Boe- vere, P. Borm, Chr. Kalkman, A. de Meijer en I. Rijnberg. Naar aanleiding van de begroting '66 sprak de heer Claeijs een algemene be schouwing uit. Hij vroeg aandacht voor het plaatsen van lichtmasten langs de Prov. weg, bij de bushalte en garage Ve~vaet. Betreffende de aardgas-voor ziening zag hij gaarne toetreding van de gemeente tot de Zegam opdat Bier vliet niet als laatste aan de beurt komt voor aansluiting. Somber was hij ge Een ezel, zei een derde. Gewoon een stommerd. Nogal een mooie tijd om voor jezelf te beginnen. Vandaag de dag was het voor iedereen, arbeider en eigen baas, vechten voor je broodje. Kapper Delorme had hem, toen Wil lem Caron 's morgens zijn haar liet knippen, voorzichtig, heel belangstel lend uitgehoord naar zijn plannen. En die vertelde het later door aan zijn an dere klanten. Hij zegt, dat-ie een uit vinding gedaan heeft in zijn vak en dat zijn baas er niet aan wil. Veel te ris kant in deze tijd, vindt Overduin. Daar om heeft Caron zijn baan opgezegd en gTiat nu zelf zijn uitvinding in de prak tijk brengen. Het heeft natuurlijk wat met dozen en met eieren te maker- Maar wat het precies is, zegt hij niet. Er waren er in het dorp die in gezel schap knikten, als men zich smalend om de stommeling uitliet, doch die dier in hun hart bewondering hadden voor de dwf. Om in deze tijd een goeie baan er aan te geven en zelf een bedrijf te beginnen, jonge, daar moet je toch wel d"rf voor hebben. En lef. En natuur lijk een paar centen. Want voor niks gaat de zon op. En heb ie vrij licht overdag. Maar meer ook niet. Durf had die drie-en-twintig jarige Wilhelmus Johannes Caron. Dat hij cm geweldig risico op zich nmi, besefte hij in het geheel niet. Dat zijn vinding epn mislukking kon worden, geloofde hij OOSTBURG stemd omtrent de herindeling. Mogelijk is dit de laatste begroting van Biervliet als zelfstandige gemeente. De voorz. zei dat omtrent de verlich ting overleg gaande is met de Provin ciale Waterstaat. De aansluiting van de onrendabele percelen op het electrici- teitsnet wordt vertraagd door gebrek aan medewerking van de belangheb benden. Met de N.V. Zegam is reeds con tact geweest. Weth. Dijk vestigde er de aandacht op dat het initiatief toch van de Ze gam dient uit te gaan. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting vestigde de heer Claeijs de aandacht op het ontbreken van brandkranen in de polders. Het to renuurwerk voldoet niet meer aan de eisen des tijds. De voorz. zei dat men hiermede bezig is en dat de gedachten uitgaan naar een nieuw uurwerk. De schooltelevisie heeft de aandacht van B. en W. en is reeds besproken met de inspecteur. De heer v. d. Velde miste op de be groting een post voor aanschaffing speelwerktuigen voor de speelweide. De voorz. zei dat als hier behoefte aan be staat dit ten laste van de kapitaals- dienst gebracht moet worden. Tot slot werd de begroting z.h.st. aan genomen met op de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven f 944.513/24 en een post onvoorzien van f 7557,85. De kapitaalsdienst geeft aan inkomsten f 1.715.124,43 en aan uitg. f 1.811.928,77, derhalve 'n nadelig saldo van f 96.734,34. Aan de Stichting Zeeland zal een ver hoogde subsidie van 10 ct. per inwoner worden verstrekt. Door de Zeeuwse Stichting voor Re validatie was een subsidie van 5 ct. per inwoner gevraagd. De raad besloot 2 ct. per inwoner per jaar te geven. Aan het gemeente-personeel zal een uitkering ineens worden gegeven van lVi pCt. i.v.m. de nacalculatie trend '65. De gemeente-rekening 1964 werd aangeboden met aan inkomsten op de gewone dienst f 973.973,59 en uitgaven f 955.091,78, een batig slot van f 18.881,81. De kap.dienst gaf aan inkomsten te zien f 1.836.398,72 en aa?i uitgaven f 1.892.499,33, derhlave een nadelig slot van f 56.100,61. Hoofdplaat Raadsvergadering Onder voorzitterschap van burge meester J. Temmerman vergaderde de raad der gemeente Hoofdplaat. Door de heer Haers werd geïnfor meerd naar de resultaten van het on- Brandend maagzuur helpen direkt! geen ogenblik. Integendeel. Hij was er rotsvast van overtuigd, dat zijn vin ding een revolutie zou ontketenen in de eierexport. De vrachten zouden lichter worden, doordat de emballage groten deels van strokarton kon worden ver vaardigd inplaats van hout. En het 2e voordeel was, dat zijn kartonnen kisten stukken goedkoper zouden zijn en het dure retourzenden van de lege kisten voortaan overbodig werd. Ze moesten natuurlijk in de prijs der eieren doorge- calculeerd worden, maar dat was altijd nog goedkoper dan het terugzenden van het lege goed. Al vele avonden had hij op zijn ka mer aan de Tuinstraat tekeningen ge maakt, veranderd en verbeterd, had prijslijsten geraadpleegd en berekenin gen op papier gezet. Tientallen malen, op velerlei manieren.Maar telkens was hij stukken goedkoper uitgekomen als wanneer hij dezelfde berekeningen maakte met houten kisten. Aan ver schillende strokartonfabrieken had hij prijsopgave gevraagd. Latjes maakte hij zelf wel. Het enige, wat hij nodig had, was om te beginnen een stevige hecht- machine en een lintzaag, een hamer en speciale spijkers of draadnageltjes. Als hij eerst maar eens zover was, dat hij een honderdtal proefkisten klaar had, dan kon hij er mee naar de exporteurs gaan. En aan de hand van zijn bereke ningen kon hij immers aantonen, dat derzoek in het graanpakhuis van de fa. I. Jacobs aan de Molenweg. De bewo ners aan de Molenv/eg ondervonden nogal hinder van het stof bij het lossen en laden der granen. De voorz. deelde mede, dat aan de fa. Jacobs opdracht was gegeven om aan zjjn verplichtingen te voldoen. De aanvrage ingevolge de hinderwet is in behandeling. Door G.S. werd de rekening vastge steld van ontvangsten en uitgaven over 1963. Overgelegd werd de rekening van ontvangsten en uitgaven over 1964, de eerste begrotingswijziging ovor 1965 en de begroting van 1966 van het Industrie schap. Met ingang van 1 jan. 1966 zal door tandarts De Smet geen zitting meer worden gehouden te Hoofdplaat. Tot schrijver B ter sekretarie werd benoemd dhr. A. Mollet te Hoofdplaat. Besloten werd de rekening-courant overeenkomst voor 1966 met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten te ver lengen tot maximaal f 145 900,-. Voor de verdere uitbreiding van het Zuid-West uitbreidingsplan werd een krediet van f 49.800,- beschikbaar ge steld. De uitgifteprijs van grond in dit uitbreidingsplan werd vastgesteld op f 12,50 per ca. De subsidie aan Kraamc.entra voor het Groene- en Wit-Gele Kruis zal met ingang van 1 jan. 1966 worden verdub beld en f 4,- per interne verzorgingsdag bedragen. Per leerling werd voor het jaar 1966 een bedrag van f 80.- beschikbaar ge steld. Voor het St. Nicolaasfeest werd f 1,- per leerling beschikbaar gesteld, zo wel voor de lagere- als voor de kleuter school. In de reiskosten van toneelbe- zoek te Oostburg door leerlingen van de St. Jozef- en Chr. school werd een ma ximale bijdrage van f 75,- toegekend. De maximale vergoeding van f 400.- voor gebruik van het gemeentelijk sportveld met kleedgebouw door de plaatselijke voetbalver, v.v. Hoofdplaat, werd met ingang van 1 jan. verlaagd tot f 25,-. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Thomaes naar het behoud van de haven. Door de voorz. kon hieromtrent niets positiefs worden medegedeeld. De heer Steijaert pleitte voor een tij dige afpaling van verkochte gronden in het uitbreidingsplan Slijkplaat. Volgens hem is dit noodzakelijk betreffende de verdeling van de bouwgronden. Aardenburg Raadsvergadering Tijdens de gehouden raadsvergade ring der gemeente Aardenburg heeft burgemeester M. van Berckel rijn te vredenheid geuit over de bevolkings groei in de gemeente. Toch had deze groei groter kunnen zijn als de bouw activiteit meer ontplooid had kunnen worden. De overheid legt het bouwbe- ze veel goedkoper uit zouden zijn met zijn kisten als met die logge zware hou ten dingen! Hij had alles goed overdacht. Hoewel hij zijn baas niet alles had verteld, had hij toch wel een ballonnetje opgelaten over zijn uitvinding. Maar de oude heer Overduin had alleen maar zijn schou ders opgehaald. Eerst andere tijden. Hij was al lang blij, dat hij het nog steeds zo kon bolwerken, dat hij zonder ver lies werkte. Willem, we hebben alle maal onze boterham, jij en ik. Laten we alsieblieft dankbaar zijn, dat mijn be drijf kan blijven draaien, dat we - Joost mag weten hoe ik het voor elkaar krijg, maar ik red het tot nog toe - nog altijd voldoende orders hebben om iedereen aan het werk te houden. Ik begin op het ogenblik geen experiment. Kom later als de tijden wat beter zijn, nog maar eens terug met je plannen". Nee, bij Overduin had hij duidelijk nul op het reauest gekregen. En bij de zoon hoefde hij helemaal niet aan te komen. Bij hem ontbrak helemaal ieder initiatief. Klaas was doodgewoon een sufferd. Als Pa Overduin eens onver wachts kwam te overlijden, was Over duin's Cartonnagefabriek binnen een paar jaar op de fles. Maar koppig als hij was, ging Willem verder met" het uitwerken van zijn vin ding. Dit moet kunnen, zei hii tiental len malen op een dag tot zichzelf. En

De Schakel | 1966 | | pagina 1