GOLD Onze opruiming is op komst W. J. LEENHOUTS - Breskens \x\j fin SMOOR i DE AMSTEL kapitaalsinvesteringen bij aparte be grotingswijziging voor de dienst 1966 besloten ten bedrage van f 41.850,-. Dit brengt voor de gewone dienst een be drag ad f 4945,10 aan kapitaalslasten mee. Het eigenlijke tekort op de gewone dienst van 1966 wordt daardoor f 11.945,10. De wensen van de gemeente wat kapitaalsinvesteringen betreft, zijn hoofdzakelijk: 1. Uitbreiding van de straatverlichting in de Molen- en Stuer boutstraat; 2. Voorzieningen aan het dorpshuis wat het dak betreft en wijzi ging interieur voor aanpassing aan het geven van gymnastieklessen3. Cen trale verwarming in de o.l. school; 4. Gedeeltelijk vernieuwen van de banken van de o.l. school. Gezien de aanwending van de be schikbare reserves in vorige dienstjaren om begrotingstekorten te dekken, is het niet meer mogelijk de reserves aan te spreken voor het tekort. Op voorstel van B. en W. wordt dan ook besloten het Rijk te verzoeken om een extra bijdrage uit het gemeentefonds te ver krijgen. Het tekort op de gemeentebegroting moet geweten worden aan de te geringe uitkering uit het gemeentefonds. Voor het tot standkomen van de tegenwoor dige Financiële Verhoudingswet 1960 heeft de gemeente investeringen moe ten doen die boven haar normale budge taire mogelijkheden lagen, zoals bij drage voor de verbetering van de weg Oostburg - Waterlandkerkje - IJzen dijke, aanleg straten, verbouwing dorps huis. Van het Rijk is daarvoor dan een verhoogde uitkering uit het gemeente fonds verkregen. De nieuwe Financiële Verhoudingswet I960 gaf een mindere uitkering uit het gemeentefonds. Daar voor wordt nu een garantie-uitkering ontvangen, die echter afloopt, te be ginnen met 1966 met l!5 gedeelte. Bo vendien heeft de gemeente een te smal le basis voor de uitkering uit het ge meentefonds., vooral wat oppervlakte, aantal inwoners en opbrengst directe belastingen betreft. De belastingen zijn in 1965 reeds tot de hoogst mogelijke top gebracht, zodat een verhoging hier van niet meer mogelijk is. Een verzoek aan het Rijk om een verhoogde uitke ring uit het gemeentefonds is dan ook de enige manier om aan de nodige mid delen te komen om het verzorgingspeil van de gemeente op peil te houden. De kap.dienst 1966 geeft aan inkom sten en uitgaven resp. te zien: f 471.594,46 en f 449.802,17, alzo met een batig slot van f 11.742,12. De begroting van de dienst 1965 wordt eveneens gewijzigd voornamelijk wat betreft voor het aanbrengen van open bare verlichting op de toegangsweg van de kom van de gemeente naar de Prov. weg, waar in het geheel nog geen verlichting is. De provincie draagt de helft van de kosten van die straatver lichting omdat tevens een deel van de provinciale weg zal verlicht worden. Alleen die subsidie-aanvragen worden verder verleend waarop in vorige dienst jaren ook goedgunstig werd beschikt. Op de overige aanvragen werd afwij zend beschikt. Bij de ingek. stukken is ook een be schikking van G.S., waarbij de toegang van de provinciale weg naar de kom van de gemeente via de aansluiting met de P. C. Boutensstraat voor het verkeer gesloten wordt. Verkeer in om gekeerde richting blijft toegestaan. De rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten wordt per 1 jan. 1966 verlengd met een crediet van f 50.000,-. De subsidie voor de Centra voor Kraam zorg wordt per verzorgingsdag verhoogd van f 2,- tot f 4,-. Op voorstel van G.S. wordt het on derhoud van de toegangsweg van de kom der gemeente naar de provinciale weg overgenomen van de Provincie Zee land. Dit weggedeelte, waar o.a. de bus halte is, is vorig jaar door en op kos ten van de Provincie gemaakt. Met ingang van 1 juni 1966 zullen de opcenten op de personele belastingver hoogd worden van J 50 op 200. Het des tijds genomen besluit om die verhoging te laten ingaan met terugwerkende kracht vanaf 1 jan. 1965, is belading- technisch niet mogelijk en wordt daar om ingetrokken. Zuidzande Raadsvergadering De raad der gemeente Zuidzande ver gaderde onder voorzitterschap van bur gemeester J. de Wilde. De voorz. deelde mede dat verwacht wordt dat de regionale commissie voor de Algem. Bijstandswet op 1 jan. in wer king zal treden, hetgeen inhoudt dat er in 1966 uitgaven ten behoeve van deze commissie zullen moeten worden ge daan, welke ingevolge de gemeenschap pelijke regeling over de deelnemende gemeenten zullen moeten worden om geslagen. Een begroting opstellen hier voor is thans nog niet mogelijk, doch het bestuur van de Raad van Afgevaar digden meent dat een bedrag van 12 y2 cent per inwoner voldoende moet wor den geacht. De raad besloot deze subsi die toe te kennen. Door de Interkerkelijke commissie v. West Z.-Vlaanderen was een subsidie verzocht van f 996,74. Het betreft hier een afrekening over 1964 van f 91,54 en een voorschot van f 905,20 over 1966 Z.h.st. besloot de raad deze subsidie toe te kennen. Het gemeente-personeel zal over 1965 nog een uitkering van lVz pCt. over het salaris ontvangen i.v.m. met de nacal culatie trend 1965. Mevr. J. de Veij-Eversdijk werd be noemd tot schoonhoudster van de ge- m e en te - gebouwen Op zijn verzoek werd eervol ontslag- verleend aan de ontvanger, dhr. J. de Doelder in verband met zijn benoeming tot hoofdcommies bij het Waterschap Het Vrije van Sluis. De datum van dit. ont.lag zal nog nader door B. en W worden bepaald. Eveneens kreeg de heer de Doelder ontslag als waarne' mend gemeente-sekretaris en ambte naar van de burgerlijke stand. De heer Mol dankte namens de raadsleden voor het vele werk dat dhr. de Doelder in het belang van de gemeente heeft ge daan. Met algemene stemmen werd be ten de heer J. v. Oosten uit Ter neuzen te benoemen als gemeente-ontvanger. De gemeente-begroting voor 1966 werd z.h.st. vastgesteld met eveneens de eerste wijziging op de begroting waarin kapitaalswerken werden geraamd voor o.a. verbetering van enkele straten en wegen f 7000.-, egaliseren van de oude vuilnisbelt f 1500,- en aanleg parkeer- stroken in het uitbreidingsplan f 4500,-. Verder werd besloten de gemeente rekening over 1964 voorlopig vast te stellen met op de gewone dienst een ba tig slot van f 1359,39 en op de kapitaaLs- dienst eveneens een batig slot van f 35.761,40. Vastgesteld werden voorts nog de be sluiten ingevolge de lager onderwijswet over de jaren 1964 en 1966. Tijdens de rondvraag werd nog uit voerig gesproken over de mogelijkheden en moeilijkheden in verband met even tuele bouw van goedkopere woningen in het uitbreidingsplan. Breskens Nieuivjaarsrecevtie. In de hal van het gemeentehuis heb ben burgemeester J. A. Eekhout, secre taris P. J. Woittiez en de beide wethou ders W. C. v. d. Hooft en P. Zegers een druk bezochte Nieuwjaarsreceptie ge houden. Vertegenwoordigers van alle vereni gingen, organisaties, instellingen en kerkgenootschappen, alsmede de pastoor en de predikanten waren aanwezig. Vele mensen uit het bedrijfsleven maakten eveneens van deze gelegen heid gebruik om hun beste wensen aan te bieden. Schoondijke Bevorderd. Bij beschikking van de Minister van Verkeer en Waterstaat van 31 dec. 1965 werd bij de Rijkswaterstaat, arrondisse ment Temeuzen, de in vaste dienst zijnde ambtenaar, de heer J. A. de Hullu te Schoondijke. werkzaam op het kan toor Breskens, met ingang van 1 jan. bevorderd tot opzichter C. Biervliet Flandriaverzorgt radio-uitzending. Het Zeeuws-Vlaams accordeon-orkest „Flandria" onder leiding van de heer Jasper Anthonisse te Biervliet, zal we derom een radio-uitzending verzorgen en wel op zaterdag 8 jan. a.s. Ditmaal zal het te beluisteren zijn voor de KRO van 14.10 tot 14.30 uur. Het programma hiervan is als volgt: Met zwaard en lans, mars Starke, arrangement J. Anthonisse; Mondnacht auf der Alster, wals Fetras; Teddy Bears Picnic: Con Sentimiento, tango Malando; Lady of Spain, passodoble. Oostburg Benoemd tot gezworene. De Calamiteuze Polders Tienhonderd en Zwarte, Adornis, Thomaes- en Hoofd plaatpolder en Oud en Jong Breskens, zijn per 1 jan. 1966 bij het Waterschap Het Vrije van Sluis gevoegd. Tot gezworene van dit grote water schap is in de plaats van de heer A. J. Cambier te Breskens, die bijna 25 jaar deze functie heeft vervuld, zijn zoon benoemd, de heer Th. P. Cambier. Uitslag fotowedstrijd. Het bestuur van de Oostburgse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer heeft dezer dagen de uitslag bekend gemaakt van de afgelopen zomer uitgeschreven fotowedstrijd. Nadat de vele inzendin gen door een deskundige jury waren beoordeeld, kon de volgende uitslag worden opgemaakt: le prijs J. Boekhout. Breskens (op- name Maaidijk te Oostburg)2e pr. C. Kruf, Oostburg (binnenopname Cad- zandse Kamer in het Oostburgse ge meentehuis) 3e pr. mej. G. Nijssens. Knokke (B.) (opname Grote Gat te St. Kruis)4e pr. J. Duste, Oostburg (opname gedeelte Oostburgse week markt); 5e pr. mej. J. Hamelink, Am sterdam (opname Krekenoverzicht). KERKDIENSTEN VISMIJN - BRESKENS Week van 26 t.e.m. 31 dec. 1965 331 kg. bot 763 kg. schar 109 kg. schol 4 kg. tong 11959 kg. kabeljauw 5081 kg. wijting 37123 kg. sardijn 23909 kg. haring 5419 kg. export garnalen Ned. Herv. Kerk Zondag 9 januari Aardenburg, 11 uur, Ds. van Hoogstraten Biervliet, 10 uur, Ds. Kelling Breskens, 10 uur, Ds. Spaans Collecte Bijbelgenootschap Cadzand, 10 uur, Ds. Luuring Bev. ambtsdragers Groede, 10 uur, Ds. Doornink Collecte kerkeraadsfonds Hoofdplaat, 10 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 3 uur, Ds. Spaans, bevestiging en intrede Ds. Doornink Collecte kerkvoogdij Oostburg, 9.30 uur, Ds. Hamers, Amsterdam Retranchement, 11 uur, Ds. van Drunen Schoondijke, 10 uur, Ds. Brinkman Bev. ambtsdr. Collecte „Rozenoord" St. Kruis, 9 uur, Da. de Neeling Sluis, 9.30 uur, Ds. Balk St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Bev. ambtsdragers IJzendijke, 9.30 uur, Ds. van Hoogstraten Zuidzande, 10.30 uur, Da. de Neeling Vrij Evang. Gemeente Breskens, 9 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10.30 uur, Ds. Praas Cadzand, 9 uur, dhr. Dronkers Retranchement, 10.30 uur, dhr. Dronkers Geref. Kerk, Breskens 10 uur, bevestiging Eerw. Heer Musch door Ds. Hoogerwerf 7 uur, intrede Eerw. Heer Musch Evang. Luth. Gemeente 9.30 uur, Da. Stol, Wildervank R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 9 januari Feest van het H. huisgezin van Jezus, Maria en Jozef H. Mis 8 uur. Hoogmis 10 uur. Maandag, woensdag, vrijdag, H. Mis 19 uur Dinsdag, donderdag, H. Mis 7.30 uur Zaterdag H. Mis 9 uur. Lof 19 uur Donderdag gedachtenis van de doop van Christus Zondagsdienst doktoren. (Van s zaterdagsmiddags 12 uur tem 's maandagsmorgens 8 uur) Breskens, Qroede, Schoondijke: Dr. Ossewaarde. Breskens, tel. 01172-566 Zondagsdienst dierenartsen W. Kapsenberg, Sluis. tel. (011781 225 Dokter en mevrouw VAN DER MAAS zeggen hartelijk dank voor de gelukwensen bij de jaarwisseling en bieden wederkerig hun beste wen sen voor 1966 aan. feestelijk bier IJzendijke Bevestiging ambtsdragers. In de Ned. Herv. kerk te IJzendijke zijn in het ambt van ouderling beves tigd de heren Iz. Haartsen en W. Dek ker en als diaken de heren Iz. Giljam en F. van de Plassche. De dienst werd geleid door ds. G van Hoogsitraten. JAARCIJFERS VAN DE RPS In 1985 bedroeg het netto spaarover schot bij de Rijkspostspaarbank 202 miljoen tegen 193,6 miljoen In 1964. Ingelegd werd het vorig jaar 1398 mil joen en opgenomen 1196 miljoen. Tezamen met de bijgeschreven rente (134 miljoen) steeg het inleggerstegueri tot 4216 miljoen op 31 dec. j.l. In het verslagjaar bedroeg de gemid delde verblijftijd der spaargelden bij de RPS 3,38 jaar. Het totaal aantal spaarrekeningen nam in 1965 met 100.000 toe en bedraagt thans 5,7 miljoen. GOED JAAR VOOR VOLKSWAGEN Volkswagen heeft een beter jaar ge- bad dan ooit tevoren. In 1964 werden 1.410.715 auto's gemaakt en in het pas afgelopen jaar 1.600.000. Meer dan twee derde van deze produktie werd uitge voerd. De grootste buitenlandse koper is Amerika met 360.000 auto's, gevolgd door Nederland met 58.300 auto's. De vier fabrieken van Volkswagen in Duitsland produceren nu" meer dan 7000 auto's per dag. In Sao Paolo (Bra zilië) worden er 425 per dag geprodu ceerd en in Melbourne 75. Weest er als de kippen bij Alle maten Zaalberg dekens 10 pCt. korting 1-pers. Draion dekens f 36.75 1-pers. Polyether bedden f 26,80 l-pers. binnenvering (2 kanten geborduurd) f 69,75 Gordijnstoffen met 5, 10, 20 en 30 pCt. korting Chenille bedspreien, tafelkleden, 10 pCt. korting Karpetten met 10 en 20 pCt. korting Dorpsstraat 61 Verkrijgbaar bij BRESKENS Schetsenbundel van L. BOOTSGEZEL Prijs f 3,90 Franco per post f 4,60 na ontvangst van post wissel of storting op giro nr. 358296.

De Schakel | 1966 | | pagina 3