Meneer Hansen, incognito de ichakel A| r NIEUWSBLAD r~ ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 20e Jaargang Nr. 1057 Vrijdag 7 januari 1966 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,90 p. kw.franco p. post f 2,30 Prijs der advertenties: 12 ct. p. m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 18 ct. extra Telefoon (01172) 429 vj DRUKKERS-UITGEVERS: F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT tO - BRESKENS TEL., UUT HET LAND VAN KEZAND. Trine: Vee zegen in 't nieuwjaor Pier, in vee gozonde daog'n -. Pier: Van 's gelyk'n Trine, in 't beste mee de kinders óór; in een goed nieuwjaor voor alle mèns'n uut het land van Kezand; voo de burgemêêsters, de wetouwers in de raadslee'n, de doomnies, in de pas ters, in de dokters, de bakkers in de slachters, de boer'n in d'èrebeiers. afijn, voor allemaol' Trine In voo de vriend'n van Jaontje! Pier Vanzelf rneis'n; oe kon 'k die vergeten-. Trine: Zeg Pier, ze zegg'n, da me nog a schone gespeeld èn die 16d'n in 17d'n uut voerieng. Pier: Nog nóóit zó schóne-, da zei Schyve temèns'n, in die kan 't weet'n. Trine: In vee volk weer allebei d'aovens nao- genoeg vol - gêên kattepiss' óór. Pier: Jao, 't was de moeite - in zó'n leutig publiek-. Jao, m' èn nie gestotterd, da \s zeker. Trine: Mao da weer, Pier - wel, wel, zó'n snêêuwsturm. Afijn, 't is gelukkig goed afgelöóp'n. M'n èn d'r wel een paoi moet'n elp'n douw'n, mao daor is gêên méns te voete moet'n gaon. Pier: Nêê, mao 't was daorom belange gêên entree van 't ènde! Trine Maor een kêê wat anders-, noe êês over de film! Zou'n alle mèns'n d'r wel èrg in 'had èn, da j' ook a zó wa kon geven - zonder dus nao d' uutvoerieng te kom- m'n. Pier 'k Weet nie; in da schryv'n van de com missie stoeng da g'lóóf ik daorom nie ?o duud'lik. Trine: Zó'n film kost vanzelf stik veel As den êên in den ander'n nog êês wa kon- n'n geev'n Pier: Nou, a was 't maor een tientje-. Onderd guld'n, zoas de Gebroeders Zó in Zó gaov'n. spykert vanzelf mêêr by! Trine Jao; afijn - me zull'n 't dan maor af- wacht'n. Messchiens zyn d'r nog wè van die echte Kezantenaors of mèns'n, die van ons goeie landje ouw'n, die wel iets wilï'n geev'n. Pier: Da g'lóóf 'k vast! Trine: Stel je toch êês voo Pier, as ielken in- weuner van 't land van Kezand êês 5 of 10 guld'n gaf; - oe blye zou'n me dan FEUILLETON door Frank van Falckenoort. (Slot) Na het eten decreteerde Ankie dat. hij nu een paar uurtjes moest rusten. „En op je kamer, anders komt er toch niets van terecht". „Ja, zuster", grapte Vlaming, maar kwam toch overeind, wankelde even en meteen was Ankie bij hem. „En die praat van weggaan. Hij kan ternauwer nood op zijn benen staan. Ik breng je naar boven". Gelaten liet de man toe, dat ze hem stevig beetpakte en met hem de trap opliep. Op zijn kamer legde ze zijn bed weer een beetje goed, sloeg het half open en kwam met zijn pyama op hem af. „Ik red me nu zelf wel". Ankie grinnikte. „Oké. Over een mi nuut of tien kom ik even kijken". „En me toedekken zeker?" „Misschien. Ik voel me verantwoor delijk voor je. Tot straks". Toen ze een poosje later terugkwam, lag hij al in bed en wees naar zijn stoel. „Ik heb alles netjes opgevouwen, zus ter. Bent u nu tevreden over me?" mao zyn. Pier Dan zou'n me messchiens nie vee mêê an d' overeid moet'n vraog'n. Trine: Zeg da wè, Pier. Moed ouw'n „Moed verloor'n, al ver- loor'n", zou Chaorl cegg'n. Pier: 't Kom best voo mekaore, Trine. Alli, toe de naoste kêêr, Dag óór! Trine: Dag Pier - de compelmènt'n an Saor in de kinders (Iz. B.) PLAATSELIJK NIEUWS Sluis Raadsvergadering. De raad der gemeente Sluis vergader de, onder voorzitterschap van burge meester P. v. Hootegem. Bij de ingek. stukken was een verzoek van het R.K. schoolbestuur om de r.k. meisjesschool, -jongensschool en -kleu terschool te verbouwen. In de vergadering van 30 nov. staak ten de stemmen ten aanzien van het voorstel van B. en W. om de relatie met mr. W. Ie Mair op archief-gebied te be ëindigen per 1 nov. 1965. Weth. v. Hal stelde voor alsnog een brief te sturen en dan te vragen of dhr. Ie Mair voor een bepaalde datum zijn verlangens kenbaar wilde maken en de mogelijk heid te openen een tegen-voorstel te doen. De voorz. zei dat het hele dossier al jaren loopt. Er is overleg geweest met de rijksarchivaris. In een reeds ontvan gen brief van dhr. Ie Mair wordt het college van B. en W. op een grove ma nier beledigd, waartegen de voorz. fel protest aantekende. Men moet toch enig zelfrespect hebben. Voor de 2e maal kwam het voorstel in stemming waarbij ook nu weer de stemmen staakten, waardoor het B. en W.-voorstel is ver worpen. De heer Herdink was wegens ziekte afwezig, zodat maar 6 raadsleden aanwezig waren. Goedgekeurd werd de wijziging van de begroting van het Algem. Armbe stuur Heille en de Burgerlijke Godshui zen te Sluis. Ook werd de rekening 1964 van beide instellingen goedgekeurd. In verband met het periodiek aftre den van bestuursleden van de Burger lijke Godshuiizen diende een stemming te worden gehouden. Herkozen werden de heren P. v. Hootegem en M. v. Wins- berge. Verwacht mag worden dat binnen 3 a 5 jaar geen voldoende begraaf ruimte meer aanwezig zal zijn. Omtrent een eventuele uitbreiding werd de mening- van de raad gevraagd. Door de Heemkundige Kring West Z. Vlaanderen was verzocht een subsidie toe te kennen over de jaren 1963 t.e.m. 1966. In 1962 werd een subsidie verleend waarbij werd medegedeeld, dat voor ieder jaar een nieuw verzoek moest wor den gedaan. B. en W. stelden voor al- Ze zat weer op de rand van het bed en knikte. „In bepaalde opzichten ben je een keurig mens. Dat is een van de redenen, dat we je niet willen missen zie je?" „Dus er zijn er meer?" „Ja". „Bijvoorbeeld?" „Vertel ik wel eens een andere keer. Nu ga je een poosje slapen". „Ankie?" „Ja?" Hij stak zijn hand uit. „Dank je wel, Ankie, dat ik mag blijven. Jullie zullen niet over me te klagen hebben. Ik ben reusachtig blij. Jullie zijn allebei lie verds". Er kwam een lichte blos op haar ge zicht. „Mooi, praten we niet meer over". Ze drukte zijn hand, maar toen ze hem weer terugtrekken wilde, bemerkte ze, dat hij hem vasthield. Ze keek ver baasd. „Zeg Ankie, mag ik je nog één ding vragen?" „Vooruit dan maar. Toch geen loons verhoging? Moet je bij Cillie zijn. Die zorgt voor de centen". „Toe nou, Ankie. Ik wou alleen dit zeggen en ik meen het: Je hebt me nu twee keer verzorgd, toen ik in de lappe- mand terecht kwam. En nu, de tweede keer, toen je al bijna alles van me wist, was je even lief voor me. 't Is dat ik een man ben van één en veertig jaar en dat ik je niets kan aanbieden, om- leen over de jaren 1965 en 1966 een ver zoek te moeten inwilligen. Z.h.st. werd besloten f 0,04 per inwoner te geven. Aan de Stichting voor Revalidatie zal met ingang van 1966 een subsidie van 2y2 ct. per inwoner worden verstrekt. De Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg werd opgeheven per 1 jan. 1966. Tengevolge van de in werkingtreding van de Alg. Bijstands wet is de taak van de Gem. Instelling geheel komen te vervallen. Tevens werd aan de bestuursleden eervol ontslag ver leend. Door de V.V.V. Sluis was verzocht om de te betalen jaarlijkse vergoeding van f 2000,- aan de administrateur, dhr. A. v. Beijsterveldt, door de gemeente administratie te laten lopen. Op de voorgestelde wijze is het eigen-, wedu wen- en wezenpensioen van de betrok kene verzekerd en kost dit de gemeente f 332,- per jaar. De V.V.V. ziet dit be drag als subsidie van de gemeente. De meerderheid van B. en W. stelde voor op dit verzoek afwijzend te beschikken daar de V.V.V. zelf een pensioenverze kering voor betrokkene kan sliuten. Weth. Gevaert meent dat veel werk in kantooruren geschiedt, waardoor het gemeentewerk in gedrang komt. Op de duur zal men het werk niet aan kun nen en zal nog een ambtenaar moeten worden aangesteld. Weth. v. Hal meent dat er indertijd iets gedaan is voor de salarissen van het personeel. Men moer de consekwenties van een nevenfunctie onder ogen zien. Indertijd was er geen bezwaar dat dit gedaan werd, doch het gaat te ver. De voorz. meent dat er een grote vermenging is van het gemeente werk en dat der V.V.V. Het gemeente lijk apparaat en de V.V.V. moeten sa men gaan. Van particuliere zijde wordt reedr een groot bedrag bijeengebracht voor de V.V.V. Ook de heer Wage meent dat de V.V.V. van het grootste belang is voor de gemeent.e Tot slot werd het voorstel met 4-2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de beide wethouders Gevaert en v. Hal. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten en de N.V. Amsterdam-Rotterdam Bank werden rekening-courant overeen komsten aangegaan tot resp. f 100.000,- en f 40.000.-. Bij de behandeling van de begroting' 1S66 schrijven B. en W. dat verschillen de posten hoger of lager geraamd zijn. Het presentiegeld voor de raadsleden werd f 525.- hoger geraamd. De post schrijf- en bureaubehoeften werd met f 20Ó0,- verlaagd, daar in de vorige be groting een post van f 2000.- was opge nomen voor de aanschaf van een fran keermachine. De zweminrichting werd f 2000.- hoger geraamd, terwijl het niet uitgevoerde onderhoudswerk verscho ven wordt naar '66. Verwacht wordt dat de leges voor de bouwverordeningen f 500.- meer zullen opbrengen. De ge- Brandend maagzuur? Rennies®| helpen direkt! dat ik altijd een mislukkeling was in het leven, maar anders vroeg ik je ten huwelijk, zie je?" De blos op haar wangen werd dieper „Ik ben veertig, Jan. Wat zie je in me'" Zonder haar hand los te laten, ver volgde hij, zijn ogen sluitend: „Als ik mijn ogen dicht doe, zie ik een lieve vrouw, die een hart van goud probeert te camoufleren door gemaakte onver schilligheid. Die een luchtige grapjas lijkt, maar in wezen een ernstige vrouw is, steeds bereid om haar medemens te helpen, een zonnige natuur bezit en misschien wel diep in haar binnenste verlangt naar datgene, wat voor haar tot nu toe om voor mij onbegrijpelijke redenen voor haar niet weggelegd scheen. Die vrouw heet Ankie Bosho ven. Ze heeft een zachte hand, die lief devol kan strelen. Ik ben er van over tuigd, dat ze een mond heeft die even zacht kan kussen". Met een ruk trok ze haar hand los en kwam overeind. Werktuiglijk streek ze een haarpiek weg. Ze draaide zich naar het raam en toen ze niet antwoordde, vervolgde hij: „Ik houd van je, Ankie, want je bent een lieve vrouw. Daarom lijkt 't me het beste, dat ik toch maar wegga als ik beter ben. dat is voor mij en voor jou beter. Ik zou hier niet kun nen leven met jou steeds in mijn na bijheid, zonder je te mogen aanraken, zonder je te mogen kussen. Ik denk, dat ik op de duur gek zou worden. Maar reedschappen zullen f 600,- meer kosten i.v.m. de aanschaf van onkruid verdel gende middelen. Het onderhoud van de straten is f 7000.- hoger geraamd. Hiervan zal 1 6300, -bestemd zijn voor uitvoering van een oppervlaktebehandeling van het Walplein en het parkeerterrein aan de St. Annastraat. Ook dient van een oppervlaktebehandeling te worden voor zien de weg naar de Stenen Beer. de Singel te St. Anna ter Muiden en de Zuiddijk. Hiervoor werd de post onder houd wegen f 4100,- hoger geraamd. In verband met het buiten-schilderwerk van woningen werd f 2648.- meer ge raamd. Verwacht wordt dat de inkom sten van het sportterrein f 1565.- meer zullen bedragen. De kosten van de exploitatie van het kampeerterrein zullen door het meer der gebruik van kampeerders f 900.- ho ger zijn. Tengevolge van de uitbreiding en verbetering van het sportgebouw werd de post gemeentelijk sportterrein f 9000,- hoger geraamd. De kosten van de speeltuin zullen f 4000,- meer bedri- gen. De kosten aan de uitvoering van de Alg. Bijstandswet verbonden zullen f 12000,- hoger zijn. Aan meerdere be lastingopbrengsten wordt f 3000,- ver wacht. De uitkeringen uit het gemeen tefonds voor het lager onderwijs zullen f 1100.- mee rbedragen. de algemene uitkering f 50235,14 meer en de garan tieuitkering f 8037,- minder. Ten laste van de kap.dienst werden gebracht de aanschaf van een vracht wagen f 20.000,- met een afschrijving in 8 jaren en verbetering der straten f 150.000,- met een afschrijving in 20 jaren. Z.h.st. werd de begroting vastge steld met aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst f 1.203.751.64 en een post. onvoorzien van f 40.303.15 De kan.dienst geeft aan inkomsten f 2.723.193.40 en uitgaven f 2.668.392.79. een batig saldo van f 54.800,61. Aan diverse instellingen werd voor het jaar 1966 subsidie verleend. Het bedrag per leerling voor de openb. lagere school werd vastgesteld op f 112.88 en voor de bijz. lagere scholen op f 70,-. Aardenburg Raadsvergadering De raad der gemeente Aardenburg kwam in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester M. van Berckel. Als enigste punt vermeldde de agen da: de vernieuwing van een gedeelte riolering te St. Kruis en het opdragen van dit werk aan Jan de Oude's Aanne mingsbedrijf te Biervliet. B. en W. schrijven in hun toelichting dat gebleken is, dat een groot deel van de oude riolering langs de Roeselaere- straat te St. Kruis niet meer func tioneert doordat vele buizen het hebben begeven. Deze buizen liggen er reeds tientallen jaren en zijn van een kwali- te't waarvan niet mocht worden ver- tvacht. daf. langer mee zouden kun nen e-aan. To verband met de in uitvoe ring zijnde werken aan de Roeceaer?- straat verdient het aanbeveling, dr.t de ik ben niets en ik heb niets, dus het zou de graatste dwaasheid zijn. En zeg maar niets tegen Cillie. Ik ben een idioot. Ik had natuurlijk mijn mond moeten houden. Sorry, Ankie". De vrouw stond nog steeds in de ka mer en zweeg. „Als ik je beledigd heb. Ankie, dan vraag ik je hier vergeving voor. Dat was niet mijn bedoeling. Maar iets in me zei me, dat ik het je moest zeggen. Je bent voor mij een engel ge weest. Dank je, Ankie, voor alles". Langzaam draaide ze zich om en keek naar de man in het ledikant. „Probeer te slapen", antwoordde ze met schorre stem. „En haal geen gekke dingen in je hoofd. Je gaat niet weg. We we vinden wel een oplossing. Tot straks". Met vlugge schreden verliet ze hef vertrek, de deur zacht achter zich toe trekkend. In het bed lag de man nog lange tijd met de ogen open, waarin langzaam tranen kwamen. Ik had mijn mond moeten houden, dacht hij. Maar 't was er uit, voor ik er erg in had. Ik doe altijd domme dingen. Nu heb ik het goed en toch verspeel ik de enige kans, die ik misschien heb om een behoorlijk mens te worden De slaap wilde niet komen en na ruim een uur stond hij op, waste zich en trok zijn kleren aan. Morgen kan ik wel gaan, dacht hij. Zo is het een on houdbare toestand. Ankie zal wel woest zijn. Hij stond op het punt naar beneden

De Schakel | 1966 | | pagina 1