SIERKAARSEN WIJ hebben VOORRAAD PARFUMERIE MAAS-HAMELIJNCK Mercuriusstraat 24 Breskens Telefoon 857 De sanering van de Bloemenwijk vor dert aanzienlijk. Reeds nu zijn onge veer 110 noodwoningen van de 228 aan de bewoning onttrokken. Helaas zal liet niet mogelijk zijn om binnen de in het saneringsrapport genoemde tennijn de sanering te voltooien. In de begroting is een post opgeno men voor de verdere ontwikkeling van het open be jaarden werk. De commissie welke zich in de problematiek door in formatie en oriëntatie tracht in te le ven, zal zich in het komende jaar ver der oriënteren en verdient de mede werking van onze gehele gemeenschap. In de recreatieve sector kon nog niet die voortgang worden gemaakt welke wij gaarne zouden zien. De reden hier van is dat tegen het door G.S. goedge keurde plan beroep bij de Kroon is aan getekend. Om te bereiken dat de N.V. Zeebad de aktiviteiten voor haar cam pingterrein kan voortzetten, is aan het ingenieursbureau v. Hasselt en de Ko ning opdracht gegeven voor het maken van een rioleringsplan voor die terrei nen. Dit plan voorziet tevens in de aanleg van de nodige wegen. Het is aan G.S. voor subsidie voorgedragen. Het vraagt een uitgaaf van ong. f 370.000,-. Men verwacht dat dece werken voor het jaar 1966 subsidiabel zullen worden ge steld. Wanneer de hoogte van de sub sidie bekend zal zijn, dient door de ge meente bekeken te worden op welke wijze het niet voor subsidie in aanmer king komende deel gefinancierd kan worden. Hetzelfde geldt voor de jachthaven. Het reeds eerder ingediende plan kon de instemming van het ministerie niet krijgen. Een nieuw plan werd door de Provinciale Waterstaat opgesteld. Dit plan bestrijkt een groot deel van de derde haven. De aanleg van deze jacht haven wordtgeraamd op f 990.000,-. Ook deze plannen zijn via G.S. aan het Min. van Economische Zaken voor subsidie voorgedragen. Voorts merken B. en W. op dat de realisatie van de jachthaven met zich meebrengt dat de aanleg van een zwembad noodzakelijk zal zijn.. B. en W. hebben dit object in studie. Begin-besprekingen zijn reeds gevoerd met de plaatselijke zwemver eniging Scheldestrocm en de Ver. van Ned. Gemeenten. De gedachten gaan uit naar een zwembad, aan te leggen op de daarvoor geëigende plaats, n.l. in het recreatiegebied. Het college heeft voorts in studie het uitbreiden van het uitbreidingsplan op het grondgebied van Groede. Het schetsplan is reeds in bezit van P. en W. Binnen korte tijd zal het mogelijk zijn dat de raad door de stedebouwkun- dige wordt voorgelicht- De samenwerking met de sport en andere organisaties is zeer goed te noemen. Door gezamenlijk overleg kon reeds veel bereikt worden. Omtrent de vismijnbegroting deelt het college mede, dat geen beroep op de reserve behoefde te worden gedaan. Een nagenoeg hetzelfde beeld als in voorgaande jaren is waarneembaar. De post mijnrechten kon worden verhoogd vroeger verankerden". „Ja?" „Haal het eens. Binden we hem vast aan zijn stoel". Ankie sprong overeind en knikte lachend. „Doen we. Ik ben zo terug". Vlaming keek verbaasd naar Cillie, die rustig zat te roken. „Ja maar, dat kan toch niet?" „O nee? Moet je eens opletten, wat Ankie kan. En als ze het alleen niet voor ekaar krijgt, help ik een handje". De man schudde zijn hoofd en dronk zijn koffie leeg. Een minuut later kwam een lachende vrouw terug in de kamer, een vervaarlijke ketting achter zich aanslepend. Zonder verdere commen taren legde ze de ketting om de stoel waarin Vlaming zat en maakte hem van achteren vast. Daarna ging ze voor hem staan en knikte goedkeurend. „Zo, me neertje, nu ben je geketend aan het vakantieverblijf van C. en A. Probeer maar eens los te komen". Hij keek, half geamuseerd, half ver wonderd naar de ketting, die maar los jes om hem heen zat. „Bedoelen jullie, dat Ankie knikte gedecideerd. ..Juist, dat bedoelen we. Dat we je niet laten gaan Kom nou, zo'n onschatbare hulp krij gen we nooit meer. We geven heel ge woon geen ontslagvergunning. Wat jij, Cillie? Zeg jij nu ook eens wat". „Ik ben het helemaal met mijn zuster en vertoont een aanmerkelijke stijging. De heer Vergouwe vraagt zich in zijn algemene beschouwing af, of dit wellicht de laatste begroting voor een zelfstandig Breskens zal zijn. Uit di verse uitspraken valt te concluderen dat met de gemeentelijke herindeling niet lang zal gewacht worden. Het vor men van één gemeente begint steeds meer weerklank te vinden. Aandacht besteedde hij aan het steeds toenemen de aantal inwoners in Nederland en wijst op de taken die in dit verband voor de overheid zijn weggelegd. Hij vraagt zich af wat wij aan auto's heb ben als er geen wegen zijn om op te rijden en wat doen wij met vrije tijd als er geen sportvelden, zwembaden en gymnastiekzalen zijn. Gezien in het ka der van de industrialisatie, waarbij hij de Kanaalzone noemde, zal de grootste economische bron in de toekomst de recreatie zijn. Te betreuren is het daar om dat de gemeenschappelijke regeling kustgemeenten nog niet verder geko men is dan een papieren regeling. Wan neer men hiermede de herindeling wil afwachten laat men dit dan duidelijk naar voren brengen, wij weten dan waar wij aan toe zijn. Wij krijgen de indruk dat men bang is deze zaak ver der aan te pakken. Wanneer men voor subsidie in aanmerking wil komen, zal men een plan moeten hebben. Voor de kleine gemeenten is het niet mogelijk dergelijke projecten te financieren. Verheugend noemde hij het feit dat de uitkering uit het gemeentefonds met f 100.000,- is verhoogd. Ten aanzien van de uitvoering van openbare werken wilde spr. lof toe zwaaien voor de aanpak in deze sektor. Door de mechanisatie is veel doeltref fender werk verricht. De wens om de achterpaden te verharden blijft onver minderd van kracht. Ook de riolering van de sloot voor de woningwetwonin gen aan de Nieuwe Sluis is een drin gende noodzaak. Ook dient de verlich ting in deze wijk te worden aangepast. T.a.v. de reparatie van de Langeweg en de v. Zuijenstraat wil het voorkomen, dat de constructie of het materiaal niet deugdelijk is geweest. Met de sportaccommodatie zijn we in het afgelopen jaar een heel eind ge vorderd. Met grote nadruk willen wij er op wijzen, dat nu de jachthaven zal worden gerealiseerd, het zwembad gaat verdwijnen. Bijzonder aandacht vragen wij daarom voor een nieuw 50 m. zwem bad. Gezien de behaalde resultaten door de zeer aktieve plaatselijke zwemver eniging is het noodzakelijk, dat er in onze gemeente een zwembad komt. Uit de beschouwingen van B. en W. blijkt, dat de plannen voor een derde haven die van de jachthaven gaan door kruisen. Wat de woningbouw betreft, is in '65 een record aantal woningen gereed ge komen, waardoor de achterstand bijna is ingehaald. Wanneer in 1966 met de ratiobouw gestart kan worden en het bejaardencentrum werkelijkheid wordt, kan de sanering van de Bloemenwijk een heel eind zijn gevorderd. eens". „Wij zijn het altijd met elkaar eens, Jan. We nemen nooit afzonderlijke be sluiten. Dus je merkt het. Je komt niet meer van ons af". Hij begon te lachen, doch meteen be trok zijn gezicht weer. „En die historie met het geld dan?" De zusters keken elkaar weer aan. Cillie nam nu het woord. „Dat geld gaat terug naar de rechtmatige eige naar, een winkelier die Ruiter heet en in Rotterdam woont en waar het drie jaar geleden ontvreemd is. Deze firma is al heel blij, dat het grootste deel van het geld terecht is en wil geen aan klacht indienen. Meneer Hoolwerf heeft gezegd, dat hij geen vervolging zal in stellen. De arrestant, die Schiedammer, is de eigenlijke dief, nietwaar? En wat jou betreft, over het verleden spreken ■we niet meer. Wij kennen je nu'ruim een jaar en dat is voor ons voldoende. Overigens, denk maar niet, dat je deze winter een lui leventje kunt leiden. We hebben er een stuk grond bij ge kocht - ze wees naar het raam - daar, achter die sloot. Dus gaan we vergun ning vragen om er huisjes bij te zetten en die willen we gereed hebben voor het nieuwe seizoen begint. Daarmee moet jij ons maar helpen, dat is jou v/el toevertrouwd. Met het aanvragen van de nodige vergunningen, het in dienen van de tekeningen en de rest Met de instelling van de commissie open bejaardenwerk is een goede greep gedaan. Deze commissie kan in de toe komst van grote waarde zijn. Een van de positieve kanten is wel, dat hier door verschillende kerkgenootschappen wordt samengewerkt. Over de stichting van een dependance van Rozenoord vroeg spr. of opname voor een ieder mogelijk is. Waarbij gedoeld werd op de minder draagkrachtigen die eventueel in Sluis zouden moeten worden ondergebracht. Zeer belangrijk is de toenemende be langstelling voor de verenigingsaktivi- teiten. De prijzen die jaarlijks beschik baar worden gesteld, worden door de verenigingen en de jeugd zeer op prijs gesteld en gewaardeerd. De gang van zaken in het Industrie schap -wijzen niet op een stormachtige ontwikkeling. Wanneer er in de toe komst gegadigden komen, dient terdege onderzocht te worden of deze aan rede lijke eisen voldoen. Er zijn in Breskens enkele goede bedrijven die op alle ter reinen kunnen concurreren met grote broers in de Kanaalzone. Doch er zijn ook bedrijven die nog een grote achter stand hebben op sociaal terrein. De resultaten van de visserij zijn goed geweest. De Breskense vissershaven is niet alleen van belang voor de gemeen schap Breskens, doch strekt veel ver der. Door de bedrijfsleiding op het vis- mijnbedrijf zal de ontwikkeling moeten worden gestimuleerd en georganiseerd. Ook een eventueel in te stellen vismijn commissie zal zich met deze ontwikke ling dienen bezig te houden. Door de visserij vereniging Ons Belang zij n via hun provinciaal orgaan stappen onder nomen inzake het aanbrengen van een koelinstallatie in het vismijn bedrijf. Gaarne zouden wij vernemen hoe B. en W. hier tegenover staan. De voorz. zei dat de regeling kustge meenten nog niet zo lang geleden is goedgekeurd. Door de deelnemende ge meenten dienden 2 vertegenwoordigers te worden aangewezen. Door de com missie is thans de heer Dikötter uit Terneuzen als voorzitter voorgedragen bij G.S. Wanneer hier de goedkeuring van is ontvangen, kan gestart worden. De plannen van de derde haven en de jachthaven doorkruisen elkaar niet. Het dient een combinatie te worden. In de zomer kunnen jachten er hun lig plaats hebben en 's winters kunnen ei- vissersschepen hun vangsten lossen. Het Industrieschap zal eerst de gron den in eigendom dienen te krijgen, waarna subsidie kan worden gevraagd. Weth. v. d. Hooft zei dat de depen dance van Rcrenoord voor een ieder toegankelijk zal zijn. De kwestie be treffende de koelinstallatie heeft B. en W. in behandeling. Weth. Zegers lichtte toe dat de ver harding van de achterpaden een moei lijke zaak is. Veel problemen doen zich hierbij voor. Er zijn n.l. particuliere wo ningen, gemeente-woningen en wonin gen van de bouwverenigingen. Wanneer er een te klein zwembad zou komen, is dit te betreuren. Dit zou ze ker een oorzaak kunnen zijn tot het teruglopen van de zwemprestaties. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting vroeg de heer Luteijn naar het woonwagenkamp. De heer Vergou we zag het presentiegeld voor leden van het stembureau graag verdubbeld. Mevr. Niermans wilde de vermakelijkheidsbe lasting voor de bioscoop laten vallen, waardoor het mogelijk zou zijn we derom bioscoop te houden. De voorz. zei met de exploitant gesproken te heb ben en de oorzaak moet gedocht wor den in het geringe aantal bezoekers. De heer Carels informeerde naar het verlies van het gemeentelijk badhuis. De voorz. antwoordde dat dit nog steeds toeneemt. Weth. v. d. Hooft verwacht, dat wanneer de ratiobouw zal zijn ge vorderd het bezoek nog zal verminde ren, daar dan veel mensen een douche thuis hebben. Mevr. Niermans vestigt de aandacht op de rattenbestrijding. De heer Carels vindt dat de post voor onderhoud straten niet verlaagd had behoeven te worden, er zijn nog stra ten die een opknapbeurt nodig hebben. Toegelicht wordt dat deze post niet is verlaagd t.o.v. 1965. In het toen ge- zullen we de komende wintermaanden wel zoet zijn. Als we van 't voorjaar maar kunnen bouwen. Dat is het be langrijkste". Hij knikte. „Ik wil graag alles doen wat in mijn vermogen ligt. Ik heb wel een aardig idee voor een huisje. Kijk, zo Hij nam een opschrijfboekje uit zijn zak en een balpen, waarna hij een schetsje begon te tekenen. „Kijk, hier een woonvertrek, waarvoor een kieine waranda, een uitbouwt je dus. Daar achter kunnen dan twee slaapkamertjes en een keukentje. Als je het dan onge veer zo groot laat maken als „De Riet vink", kun je het verhuren aan vijf of zes personen, niet?" De zusters bogen zich over de ruwe schets en knikten. „Ja", bevestigde Cillie, „dat lijkt precies zoals ik het me ook al gedacht had. Werk het maar eens rustig uit, dan gaan we daarmee naar bouw- en woningtoezicht. Eens kijken of we het voor elkaar kunnen krijgen". „Dan zou je van dat stukje bij die sloot, die gedempt moet worden, een speelweide kunnen maken. Voor de kin deren. Desnoods met een zandbak. Dat doet het altijd". Ankie leunde op zijn schouders. „Je hebt er wel zin in, hè?" Hij knikte. „Nou en of. Ik heb het nu één zomer gedaan, maar ik vind het leuk werk". (Wordt vervolgd). ABONNEMENTSPRIJS Per i januari 1966 zal de abonne mentsprijs van ons blad f 1,90 per kwartaal bedragen. raamde bedrag was rekening gehouden met het plaatsen van een abri. Wat de stortplaats voor industrievuil betreft, zegt weth. Zegers dat door de gemeen schappelijke huisvuilophaaldienst een afspraak is gemaakt met Groede, men wacht nog op de vergunning en de voor waarden om in een andere gemeente te kunnen storten. De heer Cambier vindt dat de zuiveringsinstallatie te klein wordt. Weth. Zegers zegt dat hier aan dacht aan is besteed en mogelijk met het industrieterrein ka,n worden bekeken. Mevr. Niermans wilde graag weten hoe veel leerlingen de muziekschool bezoe ken. Waarom is er geen klas A.V.M.O. in Breskens. Men moet hiervoor naar Oostburg. Als deze klas in Breskens zou zijn kwamen er stellig meer leerlingen. Toegelicht werd dat in totaal 97 kinde ren de muziekschool bezoeken, waarvan 11 het A.V.M.O. De heer Carels vindt de geraamde post van f 1000,- voor te hou den volksfeesten te laag, gezien het a.s. huwelijk van Prinses Beatrix. Weth. Zegers zegt dat men eerst plannen moet maken, dan kan men nog bij de raad terugkomen. Tot slot informeert mevr. Niermans naar de subsidie van f 10,- voor de beroepskeuze. Is dit voor iedere school mogelijk? Weth. Zegers beantwoordt deze vraag bevestigend. Hierna werd z.h.st. de begroting vast gesteld met aan inkomsten en uitcaven op de gewone dienst van f 1.282,245, met een post onvoorzien van f 11.306,-. De kap.dienst geeft aan inkomsten f 6.671.752,- en aan uitgaven f 6.330.591,- met een batig slot van f 341.191.-. Biervliet Toneel. De plaatselijke afdeling van de K.P.J. voorheen R.K.J.B. en B.J.B.) heeft het toneelstuk „Butler bij mijn vrouw" in studie. Het is een blijspel, geschreven door Koos Beswino. De regie is in han den van de heer J. Vermue. De opvoe ring is voorzien omstreeks half jan. '65. BiljartprijsJcamp. In hotel „De Vriendschap", bij dhr. G. Tukker, werd de jaarlijkse biljart- prijskamp gehouden. Deze was georga niseerd door de plaatselijke biljartver eniging K.O.T. In totaal namen hier aan 68 liefhebbers deel. De hoogste se rie was voor T. Crapé. 30 caramboles: van Enennaam 30 caramboles en O. de Gheeter 27 caramboles. De prijzen werden als volgt verdeeld: 1. R. Verkruijsse en W. van Ooreweder: 2. E. Ongenae en L. Huige; 3. A. Dhert en A. Wabeeke; 4. Fr. Standaerdt en D Standaerdt; 5. O. de Gheeter en P Wiskerke; 6. P. Provoost en A. v. d. Poel; 7. P. Vermeulen en A. Aalbregtse: 8. H. van Steen en R. van Male; 9. T. Crapé en Cam. Bracke. De heer W. Dhuyserinck kwam door terling in het bezit van een kalkoen. Zang in de H. Mis door meisjeskoor Op le Kerstdag wordt de zang in de H. Mis van acht~ uur verzorgd door een meisjeskoor, met begeleiding van blok fluit. Zij zullen kerstliederen spelen en zingen en gedeelten uit de mis „Jeugd zingt God lof" van Coos van Overbeek. Schoondijke Benoeming. De heer B. T. Holtrop, wonende te Haskerland (Fr.) is m.i.v. 1 jan. 1965 benoemd tot instrukteur aan de Land bouw Praktijkschool te Schoondijke. Thans telt deze school 9 instrukteurs. Beroep toegewezen. Het door het bestuur van de Chr. Nationale School te Schoondijke inge stelde beroep tegen een besluit van de gemeenteraad, is door het Kollege van C-ed. Staten in zijn geheel toegewezen. De gemeenteraad oordeelde de aanschaf van 2 kasten, een stencilmachine c.q. schoolduplicator, het opnieuw betege len en het ontmossen en waterafstotend maken van het schoolgebouw buiten de strekking van art. 72 der Lager Onder wijswet vallen; de 2 kasten werden overbodig geacht. Met diverse argu menten worden deze zaken door Ged. Staten ontzenuwd. Als hoofdmotief voert G.S. aan dat met de schoolbestu ren een „gentlemen's agreement" be staat inzake de aanvragen art. 72 (ka pitaalsuitgaven), de wet roert een der gelijke zaak evenwel niet aan. Het ge meentebestuur is daarom niet tijdig in kontakt getreden met het schoolbe stuur. Op deze gronden is het besluit van de gemeenteraad door G.S. ver nietigd en is alles alsnog toegewezen. Of het gemeentebestuur bij de Kroon in beroep zal gaan is nog niet bekend. Voor zover ons bekend bestaat er op dit punt nog geen jurisprudentie. De wet geeft dus volgens G.S. geen moge lijkheid van vertrouwen tussen diverse Oostburg Duiv ententoonstelling Door de postduivenvereniging „De Snelvliegers" te Oostburg is in het club lokaal hotel „Du Commerce" de jaar lijkse tentoonstelling gehouden. Voor deze tentoonstelling bestond grote be langstelling. Er werden 266 duiven in gezonden, hetgeen een groter aantal is GRIJS? ONNODIG! ELKE RIMPEL VERDWIJNT Voor slechts 2 cent per dag her- waar Marchal verschijnt! De Marcha krijgt Uw haar zijn oorspronkelijke rimpelcorrector heeft een werking kleur. Zowel dames en heren zijn van 8 uur. Prijs f 8,75. Voldoende enthousiast over Crème Marchal. voor maanden. Ook verkrijgbaar in diepzwart. Gratis folder bij PARFUMERIE MAAS-HAMELIJNCK, BRESKENS Mercuriusstraat 24 Telefoon 857

De Schakel | 1965 | | pagina 2