LUTZ siaalwaren ■msJri.nl Verkouden? (/eïtHrüJS Ofi te Goes heeft in de eerste helft van dit jaar de hoogste klas der Openb. ulo school te Oostburg onderworpen aan een studie- en beroepskeuze-onderzoek, aan welk onderzoek ook een leerling uit Zuidzande heeft deelgenomen. Aan de Stichting zal hiervoor een subsidie van f 10,- worden gegeven. De Stichting Zeeland zal een verhoogde subsidie van 10 ct. per inwoner krijgen, dit in ver band met de steeds stijgende lasten. De Stichting het Nederlands Astma fonds te Utrecht krijgt met ingang van januari 1966 een subsidie van f 5,-. De Zeeuwse Stichting voor Revalidatie te Middelburg vroeg een jaarlijkse bij drage van 5 ct. per inwoner met ingang van 1 jan. 1966. Gezien de overgelegde financiële resultaten van deze Stich ting kan met een subsidie van 2 ct. per inwoner worden rondgekomen. Aan het gemeentepersoneel zal over 1965 een uitkering van 2 pCt. worden gegeven. Het besluit van 16 dec. 1958 inzake het uitkeren van een overgangs toeslag van 3 pCt. werd ingetrokken. Het verbeteren en vernieuwen van de vloeren van de urinoirs en van de aan sluitingen op het riool, het betegelen van de wanden en het verbeteren van de doorspoelingsinstallaties zullen een bedrag vergen van f 3000,-. Reeds lang was door het hoofd der school alsook door de inspecteur op deze verbeterin gen aangedrongen. Doch gebrek aan geldmiddelen hebben het steeds niet mogelijk gemaakt deze verbeteringen aan te brengen. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Moll of er al een oplossing is ge vonden over de door hem vermeende controverse in B. en W. over de vergoe ding van de pension- en reiskosten van de burgemeester. De voorz. stelde dat er helemaal geen controverse is tussen hem en de wet houders, doch dat er alleen een zakelijk verschil van mening is. De meerderheid van het college is van mening dat de woning, die voor de burgemeester was beschikbaar gehouden na het vertrek van de vorige burgemeester, ook voor de tegenwoordige burgemeester een ge schikte woning moet worden geacht. Nu de burgemeester deze woning niet comfortabel genoeg vindt, is genoemde meerderheid van mening dat geen ver dere reis- en pensionkosten moeten worden betaald. Burgemeester de Wilde meent echter recht op vergoeding te hebben. Besprekingen zijn hieromtrent reeds gevoerd met het Provinciaal be stuur en het laatste woord is thans aan de raad. Weth. Luteijn gaf nog een overzicht van de gang van zaken en sprak als zijn mening uit dat deze zaak thans in een dergelijk stadium is, dat in een volgende vergadering de raad zich hieromtrent zal kunnen uitspre ken. De burgemeester zei dat het ge wenst zou zijn nu reeds de mening van de raadsleden te kennen. Zonder ken nisname van het geheel voelden de raadsleden hier niets voor. Naar aanleiding van de ratiobouw wilde de heer Moll wel weten waarom Zuidzande en nog enkele andere klei nere gemeenten niet aan de ratiobouw kunnen deelnemen. De voorz. zette de gang van zaken bij de besprekingen uiteen en dat G.S. van mening waren, dat gemeenten met minder dan 1000 in woners niet voor deze bouwstroom in aanmerking komen. Weth. Luteijn zei dat hem bij de besprekingen even heeft pijn gedaan dat de gemeente IJzendijke wel in aanmerking komt voor de bouw van een aantal ratiowoningen, ondanks het feit, dat deze gemeente al enige ja ren uit de Centrale Dienst is getreden Een mogelijkheid om nog iets te berei ken zag spr. in het samengaan van de vier gemeenten die thans niet in aan merking kwamen voor een toewijzing De voorz. zag hier niet veel heil in en zou liever zelf trachten iets op het bied van de woningtoewijzing te berei ken. Aardenburg Raadsvergadering. Van het Vormingscentrum „Hedenes se" was een schrijven binnengekomen waarin zij mededeelt, besloten te heb ben de accommodatie te Cadzand uit te breiden. Hieruit valt op te maken dat de zetel te Cadzand gevestigd zal blij ven en hetgeen tevens betekent dat de pogingen om de Elderschans hiervoor te bestemmen, worden opgeheven. Door B. en W. zal naar een andere bestem ming voor de Elderschans worden ge zocht. De gemeentebegroting werd aan de leden aangeboden. Door de winkeliersvereniging was ver zocht om voor de periode van 16 t.e.m 30 okt. ontheffing van het sluitingsuur te verlenen. In die periode zullen de winkels geopend blijven tot 's avonds 9 uur. Krachtens de koopavondverorde ning zullen de winkels op vrijdagavond geopend zijn tot 10 uur. Voor de zondag is dit besluit echter niet van toepassing Op de gemeente-sekretarie bestaat grote behoefte aan een copieer-appa- raat. De vele afschriften en afdrukken die steeds moeten worden gemaakt, wet tigen de aanschaf van een dergelijk ap paraat. Ahrend N.V. biedt een apparaat aan voor f 635,-. Bij een demonstratie bleek dit uitstekend te voldoen. Het be nodigde krediet werd door de raad ver strekt. Akkoord werd gegaan met een uitke ring ineens van 2 pCt. voor het gemeen tepersoneel over het jaar 1965. De ver goeding voor het bijwonen van raads vergaderingen werd vastgesteld op f 20,-. De heer Rijckaert meende dat voor het bijwonen van commissievergaderingen een vergoeding van f 10,- op zijn plaats zou zijn, waartoe ook werd besloten. De heer Paridaen wenste echter tegen te stemmen. Voor de reconstructie van de Wilhel- minaweg te St. Kruis was het nodig een gebouwtje, waarin zich allerlei goede ren bevinden, af te breken. De goede ren moesten ergens anders worden op geslagen. Tegen het huisje, bewoond door wed. Fonteijne, bevindt zich een niet meer bewoond huisje, eigendom van dhr. A. Paridaen-Herrebout. Deze bleek bereid dit gebouwtje voor opslag der bedoelde goederen te verhuren voor f 1,50 per week. Teneinde moeilijkheden te voorkomen, die eventueel stagnatie in het werk kunnen veroorzaken, stel den B. en W. voor om op dit aanbod in te gaan. Z.h.st. kon men hiermede ak koord gaan. In een vorige vergadering werd beslo ten om percelen grond in het uitbrei dingsplan West aan te kopen. Om spoe dig over deze grond te kunnen beschik ken zullen deze percelen pachtvrij moe ten worden gemaakt In een destijds officieel opgemaakt schattingsrapport werden de vergoedingsbedragen ver meld. Door B. en W. werd nu voorge- van bijzondere kwaliteit PARFUMERIE MAAS-HAMELIJNCK Mercuriusstraat 24 Breskens Telefoon 857 weet wel, dat het gek klinkt, maar op z'n tijd kan ik heus wel m'n mond hou den. Overigens, ik dacht dat ik er nu wel zo'n beetje bij betrokken was, niet, zij het dan ook tegen wil en dank. Nog maals, waar gaat het om?" Hoolwerf diepte een pakje sigaretten uit zijn zak en stak er één op. na de ander er ook één gepresenteerd te heb ben. „Heb je wel eens gehoord van spionage, Vlaming?" vroeg hij, zijn si garet nauwkeurig bekijkend. HOOFDSTUK 17 Er kwam een blik van ontzetting op het gezicht van Jan Vlaming. Zijn hand, waarmee hij de sigaret vasthield, be gon eensklaps te beven. Hij legde de sigaret in de asbak en keek naar de politieman, die nog steeds alleen maar aandacht had voor de brandende si garet. „U houdt me voor de gek, hè?" Hoolwerf trok weer aan zijn sigaret. „Vlaming, net zoals je zelf zei, je bent er tegen wil en dank bij betrokken en ik ben nu geneigd om aan te nemen, dat je geheel ter goeder trouw bent. Ge durende weken heb ik je er van ver dacht, dat je er ook wat mee uit te staan had. Wel eens gehoord van spionage en contra-spionage? Wel, de justitie is een spionagebende op het spoor. Het zal niet zo heel lang meer duren of het net wordt dichtgeklapt. Dat is één. De heren kregen wantrou wen, toen jij je hier vestigde. Neem eens aan, dat je buurman Glasov er wat mee te maken heeft. Speciaal voor het spionagewerk wordt de villa aan de Boslaan gekocht. Hij staat het verst van de weg en de dichtstbijzijnde buur man is zomers de bewoner van „De Riet vink", een vakantiehuisje. Vakantie gangers, die hier één of twee weken ver toeven, letten niet op hun buurman, doch maken plezier. Punt. Een ideale verblijfplaats voor heren, die aan spionage doen. Maar na het zomer seizoen komt daar ineens een zoge naamde boekenschrijver uit de lucht vallen om gedurende de wintermaan den in het zomerhuisje te gaan bivak keren, vlak naast de grote villa van Glasov. Wat gaat hij dan denken? Dat is verdacht. Even uitkijken, jongens. Hij constateert, dat je niets anders uit voert dan voor het raam zitten en pijp jes roken, naar je buurman kijken en wandelingetjes maken langs de schei ding van dit en zijn erf. Nou?" Vlaming knikte. „Ja, die gedachten- gang kan ik nu wel volgen". „Juist. De heren vertrouwden het niet. Het was allemaal te toevallig. Toeval lig een boekenschrijver, die incognito verblijft. Toevallig gaat hij het laatste zomerhuisje betrekken. Toevallig loopt hij nogal eens langs de heg en zit toe vallig doorgaans voor het raam te kij ken. Is het wonderlijk, dat de heren het niet meer vertrouwen, zodat er een paar zogenaamde uitgevers op afge stuurd worden om eens poolshoogte te nemen? Het zijn geen achterlijke jon gens, dus ze hadden vanzelf meteen door dat jij net zoveel verstand had van boeken schrijven als een kat van tele foneren. Gevolg? Hun wantrouwen wordt versterkt. Wie is die meneer Han- steld om de vergoedingen volgens dit rapport en voor wat betreft de pach ters R. Verstraete, C. de Bruijckere, G. Buijsse en firma de Rijcke toe te ken nen. De heer de Clerck informeerde naar aanleiding hiervan of spoedig met de ratiobouw kon worden begonnen. De voorzitter zei dat alles volgens plan ver loopt. Door de heer J. Keijmel was verzocht om van gemeentewege geheel of gedeel telijk tegemoet te komen in de kosten die hij heeft moeten maken in verband met noodzakelijke herstellingen aan de vloer in de door hem bewoonde woning wetwoning. Door dhr. Keijmel is voor de uitvoering van het werk op geen enkele wijze overleg gepleegd met de ge meente. Thans stelt hij met de indie ning van de nota de gemeente voor een voldongen feit. Daar B. en W. geenszins er van overtuigd zijn dat bij overleg deze kosten gemaakt moesten worden, stelde het college voor om in het gun stigste geval een bedrag van f 45,- te vergoeden voor het opnemen en her- leggen van de vloerbedekking. Het voor stel van B. en W. werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Met inbegrip van de reis- en verblijfkosten, die de heer Keijmel tijdens het herstel heeft moe ten maken, zal nu een bedrag van f 168,- worden uitgekeerd. Aan de Wandeldreef werden vier per celen grond uitgegeven tegen een na der te bepalen prijs. Tijdens de rondvraag vroeg de hepr v. Bellegem aandacht voor de weg St. KruisSt. Laureins, die dringend ver betering behoeft. Tot slot ging men over in besloten vergadering. Geslaagd. Bij de aan de Rijkskweekschool te Middelburg gehouden examens van de derde leerkring (volledige bevoegdheid voor onderwijzer) slaagde de heer J. de Hullu te Aardenburg. Inbraken. In de nacht van dinsdag op woensdag is in Aardenburg op twee verschillende plaatsen ingebroken, alsook op twee plaatsen getracht in te breken. In de Zuidstraat kreeg men vermoe delijk door een raam aan de achterzijde toegang tot de woning van de heer J. K. Een geldkistje met vele honderden gul dens wordt vermist, alsmede de huis houdportemonnee. De boel werd grondig doorzocht. Zelfs een kinderboekentas moest het ontgelden. De woning werd langs de voordeur verlaten die op een kier bleef staan. Bij de weduwe L. in de Oude Kerk straat wordt een kleiner geldbedrag ver mist, dat in een kast in de huiskamer was opgeborgen. Bij de familie M. in de Brouwerij straat en het bakkersbedrijf L. in de Weststraat werden pogingen gedaan tot inbraak. Er bleek een muurtje te zijn afgebrokkeld, hetwelk toegeschreven wordt aan de nachtelijke klimpartijen. Sporen van de inbrekers zijn niet te vinden. De rijkspolitie staat voor een raadsel. Biervliet Dameskoor opgericht. In de R.K. parochie is een dameskoor opgericht. Het telt reeds twaalf dames. Deze zullen o.l.v. mevr. A. Vervaet-Ver- straete bij huwelijk, uitvaart en bijzon dere gelegenheden de zang verzorgen. Het parochiële kerkkoor blijft de diensten op zondag verzorgen. Br«skena E.H.B.O. Door de E.H.B.O. afd. Breskens, is in de Bejaarden-sociëteit een algemene vergadering gehouden. Tijdens deze ver gadering werd besloten om bij voldoen de deelname wederom een cursus te ge ven. Al de grote bedrijven in de gemeen te zijn aangeschreven om hun werk- sen? Ze zullen er na hun bezoek ook wel achter zijn gekomen, dat je helemaal geen Hansen heet, maar Vlaming. Hé, een oude bajesgast. Net een geschikte om het huis en de gedragingen van meneer Glasov in de gaten te houden, zo rede neerden de heren waarschijnlijk en zo redeneerde ook de rijksrecherche". „De rijksrecherche?" herhaalde Vla ming verschrikt. Hoolwerf knikte. „Wat dacht jij? Zulke kleine jongens als wij komen bij zulke zaken er nauwelijks aan te pas. Hoogstens om wat voetenwerk te ver richten en uiteindelijk te assisteren. Goed, wij kregen een tip en wij gingen allereerst je antecedenten dus na, wat voor ons een koud kunstje was. Dus wis ten wij binnen twee dagen alles van je af. Voor ons was dit eveneens een reden te meer om je te wantrouwen. En zeg nu maar eens of je dat nu nog gek vindt". Vlaming schudde zijn hoofd. „Nee. maar goed dat ik me er niet van bewust was, dat de twee partijen beiden me wantrouwden „Precies: de heren kregen het echter steeds benauwder. Want Vlaming blijft zitten, waar hij zit, namelijk voor het raam, vanwaar hij buurman's villa zo ongeveer helemaal kan bezien. Rookt pijpjes tabak en gaat eens in de drie we ken een vaste reis maken: Enschede, restaurant, winkels bekijken, film en dan weer naar huis. Wat denkt de po litie en wat denken de heren? Kon takt met zijn vertrouwensman. Zal wel een rapportje uitbrengen op de een of an dere manier. Gek hè?" (Wordt vervolgd). nemers aan te sporen voor deelname, gezien het grote belang dat er voor ver schillende bedrijven in schuilt. Ook zal een grote aktie voor donateurs en leden worden gehouden. Geslaagd. Bij de aan de Rijkskweekschool te Middelburg gehouden examens van de derde leerkring (volledige bevoegdheid voor onderwijzer) slaagde de heer Th. P. Bril te Breskens. Geslaagd Bij de aan de Chr. Kweekschool voor Zeeland gehouden examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzer, slaagde de heer P. J. Risseeuw te Breskens. Brommer in brand. De brommer van de heer C. M. ge raakte door onverklaarbare oorzaak in brand in de Dr. Broodmanstraat. De ijlings gewaarschuwde brandweer kon niet verhinderen dat de brommer to taal verbrandde. Vergadering Winkeliersvereniging. Woensdag j.l. hield de winkeliersver eniging „Ons Belang" te Breskens een algemene vergadering in hotel Valk. De voorzitter, de heer A. v. Haneghem, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. Hij vond het jammer, dat de opkomst zo gering was. Spr. deelde mede. dat de aktie t.b.v. de Stich ting Visserij dagen een netto-winst van f 692,- voor de Stichting heeft opge bracht. De notulen, voorgelezen door de sekre- taris, de heer J. Vergouwe, werden on veranderd goedgekeurd. Bij het punt bestuursverkiezing deel de de voorzitter mede, dat de heer I. de Hulster wegens gezondheidsredenen heeft bedankt als bestuurslid. Hij bracht de heer de Hulster hartelijk dank voor het vele werk dat deze in het belang van de vereniging heeft verricht. Als blijk van waardering bood hij hem een kistje sigaren aan. De heer de Hulster dankte de voor zitter voor zijn hartelijke woorden, het bestuur voor de prettige samenwerking en de leden voor het in hem gestelde vertrouwen. In zijn plaats werd met grote meerderheid van stemmen geko zen de heer P. Dierx. Bij het punt bespreking winkelaktie stelde de voorzitter namens het bestuur voor om weer de traditionele St. Nico- laas-aktie te organiseren en wel van 20 nov. t.e.m. 4 dec. Het organiseren van een gratis koopdag als attraktie vond het bestuur nog te riskant. Besloten werd de aktie weer op de oude manier te houden en wel t.b.v. de Stichting Visserij dagen en de Chr. zangvereniging „God is mijn lied". Ingekomen was nog een dankbetui ging van dhr. J. Lucieer, die in verband met ziekte een fruitmand van de ver eniging heeft aangeboden gekregen. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. De vragen, welke inter ne zaken betrof, werden door de voor zitter beantwoord. Hierna sloot de voorzitter, onder dank zegging aan de aanwezigen voor hun komst, de vergadering. Hoofdplaat Verkeersongeval. Toen mevr. M. Z.-B. uit Hoofdpaat met haar brommer van Hoofdplaat richting Breskens reed, bemerkte zij niet een geparkeerd staande vrachtauto op de Westlangeweg, ter hoogte van de Inlaag. Zij reed tegen de vrachtauto op, waarbij zij ernstig aan haar knie en dijbeen werd gewond. Overbrenging naar het ziekenhuis te Oostburg was noodzakelijk. Oottburg Geslaagd. Bij de gehouden Staatsexamens van leerlingen van de avondschool van het Ned. Genootschap tot Opleiding van Leerlingen voor het Nijverheidsonder wijs te Goes slaagde voor de akte Ni: de heer J. C. F. van Hommeien te Oost burg. Geslaagd. Bij de aan de Rijkskweekschool te Middelburg gehouden examens van de derde leerkring (volledige bevoegdheid voor onderwijzers) slaagde de heer J. I. Ie Grand te Oostburg.

De Schakel | 1965 | | pagina 2