LEZING STUK NEDERLANISCHE MIDDENSTIGS SPfl&RBAiK SCHERBEIJN's restaurant werkster Zaterdag 18 september a.s„ Land- en Tuinbouw Haal nu Uw rijbrevei met nieuwe Opel Kadeii Rijschool „Succes" en Rijbewijzen-bureau REPARATIES KUNSTGEBITTEN Wegens vakantie gesloten ie Breskens Muziekvereniging „Uit bet Volk - Voor het Volk" te Breskens leerlingen VERLOREN Telmachinerollen elexrollen AgentschapSpuiplein 35, Breskens Hierdoor delen wij onze cliënten mede, dat ons kantoor wegens vakantie gesloten zal zijn van 20 tot en met 28 september aanstaande. Voor dringende zaken kunt U gedurende onze afwezigheid terecht bij de Nederlandsche Middenstandsbank, Oostburg. KERKDIENSTEN 1. C. Koeken, Achtmaal, 65 km. in 1.49.30; 2. A. Wurth, Brouwershaven; 3. P. Oomen, Breda; 4. J. Westerweele, Sluis; 5. J. Hinneman, IJzendijke; 6. H. de Schipper, Breskens; 7. J. de Schip per, Breskens; 8. F. Otten, Eindhoven; 9. J. Kersten, Zundert; 10. J. de Smet, Hansweert; 11. J. Gijzel, Kapelle; 12. J. van de Berg, Eindhoven; 13. P. Korten- hoef, Lexmond; 14. A. Dominicus, Bors- sele; 15. H. Lavooy, Hansweert; 16. J. Plandsoen, Noordwelle; 17. M. Smalle- gange, Ellewoutsdijk. 0 Te Jabbeeke (B.) gingen de Gebr. de Schipper ook weer van start en speelden ook hier weer een dominerende rol. In de 4e van de 16 te rijden ronden ontsnapte Henk met nog 4 Belgen aan de aandacht van het peloton en deze wisten een voorsprong op te bouwen, die dank zij het vele werk dat Henk verzette (de Belgen deden vrijwel geen meter kopwerk om zich te sparen en Henk in de sprint te kloppen), tot het einde toe behouden bleef. Henk was door het optreden van zijn collega's zo kwaad geworden, dat hij dacht: ze zul len aan mij geen cent verdienen en hij kaapte dan ook alle premies en naar hij dacht de erepalm voor hun neus weg. Maar Henk en zijn mede-vluchters hadden niet opgemerkt, dat in de 3e ronde een renner alleen was ontsnapt en deze wist vol te houden tot het einde en behaalde zodoende de overwinning. Henk moest zich dus tevreden stellen met een mooie 2e plaats. Jan wist nog de 10e plaats te veroveren. 0 Succes voor Zeeuwse renners in Keulen. Wim Evertse uit Zierikzee, Sjaak Beun uit Biervliet en J. Kiviet uit Borssele legden in een wielercriterium te Keu len beslag op resp. de eerste, tweede en derde plaats. Het betrof een wedstrijd over 40 km., waaraan door 76 renners werd deelgenomen. In de eindsprint zegevierde Evertsen over Beun, terwijl Kiviet de sprint van het peloton won. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 aug. j.l. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.995.654 televi sietoestellen aangegeven tegen 1.983.875 per 1 juli j.l. (t.e.m. 27 aug. 2.011.235). Er waren op 1 aug. 2.674.485 gere gistreerde radiotoestellen tegen 2.674.235 op 1 juli j.l. Het aantal aansluitingen op de Draad omroep bedroeg op 1 aug. 417.179 tegen 419.583 op 1 juli j.l. Kalktoestand van de grond verdient aandacht. Uit het grondonderzoek is duidelijk gebleken, dat veel Nederlandse gronden arm zijn aan kalk. Deze toestand wordt verergerd doordat er jaarlijks grote hoe veelheden kalk verloren gaan, enerzijds door opneming door het gewas, ander zijds door uitspoeling. Het gevaar voor verzuring van onze gronden is heden ten dage nog groter geworden, doordat verschillende mest stoffen minder kalk aanvoeren of zelfs zuur reageren. Door het gebruik van mengmeststoffen wordt eveneens kalk aan de grond onttrokken. Ter verbetering van de kalktoestand kan men gebruik maken van de eigen lijke kalkmeststoffen, in de eerste plaats om grotere kalktekorten op te heffen. Door regelmatig gebruik te maken van slakkenmeel wordt de pH op een gemak kelijke en goedkope wijze op peil gehou den. Ook chilisalpeter en kalksalpeter reageren positief op de kalktoestand. Een goede kalktoestand is het fun dament voor een hoge plantenproduk- tie. Een verwaarlozing van de kalk voor-" ziening leidt onherroepelijk tot slechte bedrij fsresultaten. Dr. EDWIN LAND OPENDE EEN NIEUWE WERELD VOOR DE FOTOGRAFIE Het is al weer enige tijd geleden, dat in de kranten het bericht verscheen, dat een zekere Edwin H. Land er in was geslaagd een camera te ontwikkelen, die tien seconden na het nemen van een foto deze kant en klaar afleverde. Het bericht baarde groot opzien. Een nieuw tijdperk leek te zijn aangebroken. Geen dagen meer wachten en geen te leurstellingen over mislukte foto's van nooit meer terugkerende situaties. Maar de kant- en klaarfotografie stond nog in haar kinderschoenen. De eerste Polaroid Land camera, zo ge noemd naar de Polaroid Corporation en naar de uitvinder, was een zwaar en omvangrijk apparaat. Het kon ook moei lijk anders, want het ontwikkelen van de foto's moest in de camera gebeuren. Dr. Land en zijn staf zaten niet stil. De ontwikkelingen gingen verder. Er kwa men betere en kleinere camera's, die. alhoewel nog steeds groter dan de ge middelde conventionele camera, redelijk hanteerbaar waren. Maar om alleen zwart-wit foto's bin nen een paar seconden te kunnen af leveren, was voor Land niet voldoende. Al vrij snel na de oorlog begon hij aan een serie experimenten en proefnemin gen om ook kleurenfoto's na enkele se conden uit de camera te kunnen halen. Ruim twee jaar geleden was het zo ver. Zestig seconden nadat de sluiter heeft gewerkt, kan men een volledig afge werkte, houdbare kleurenfoto uit de ca mera halen. Bijna 13 jaar werkten hon derden chemici, technici, ingenieurs en anderen samen. Meer dan 5000 geheel nieuwe stoffen werden tijdens het on derzoek samengesteld en meer dan 200 octrooiaanvragen waren het gevolg van hun werk. Land en zijn staf maakten het mogelijk om de minimaal benodigde 93 minuten voor een conventionele kleu renfoto terug te brengen tot één enkele minuut. Inmiddels waren ook de ontwikkelin gen op cameragebied doorgegaan. En kele maanden na de introductie van de kleurenfilm, bracht de Polaroid Corpo ration een camera op de markt, die op viel door haar gewicht en uitvoering. Deze camera, van lichtmetaal vervaar digt, weegt niet meer dan een flinke kleinbeeldcamera. Tevens bezit zij een volledig automatisch sluiter- en belich tingsmechaniek. De gehele sluiter be staat uit niet meer dan vijf beweegbare onderdelen. Toch regelt het eleetronisch systeem geheel zelfstandig de sluitertij den van l|1500-ste seconde tot tijdopna men van l minuut. En om het snelle fo^ tograferen helemaal volledig te maken, werd een cassette voor acht opnamen gemaakt, die in zeven seconden in de camera kan worden gelegd. Het Polaroid filmprocedé en de Pola roid Land camera waren hiermee goed te gebruiken; alleen de prijs bleef een bezwaar. Weinigen konden het zich ver oorloven voor privé doeleinden er een aan te schaffen, slechts in de industriële en zakenwereld vond de camera vele toepassingsmogelijkheden. Dit jaar is daar echter een grote verandering in gekomen. Een paar maanden geleden introduceerde Polaroid een nieuwe serie camera's, die in een voor een groot deel van de bevolking bereikbare prijsklasse liggen. De camera's, waarvan de goedkoopste f 225,- kost, hebben dezelfde vorm als de hiervoor genoemde camera's. Zij hebben hetzelfde volledig automatische belich- tings- en sluitermechanisme en leveren zwart-wit foto's in tien en kleurenfoto'-5 in zestig seconden. De bediening is zo eenvoudig, dat iemand die niets van de fotografie weet en nog nooit een foto heeft gemaakt, goede resultaten kan bereiken. Men behoeft niets anders te doen dan de afstand in te stellen, op de ontspannerknop te drukken en aan een strook papier te trekken. Maar in dat laatste zit he« hele ge heim van Dr. Edwin Land. Inde camera zitten twee stalen rollers. Door aan een strook papier te trekken, wordt een cap sule met ontwikkelpasta tussen deze rollers door getrokken, waardoor de cap sule openbreekt. Trekt men verder dan verspreidt de pasta zich prachtig gelijk matig tussen het belichte negatief en het er tegenaan zittende positief-mate- riaal. Na tien seconden is de beeldover dracht voorbij en kan men de kant- en klare foto van het negatief liaLen. Voor deze camera's worden de casset tes met acht opnamen geleverd voor zwart-wit met een filmsnelheid van 36 DIN, hetgeen opnamen bij zeer weinig licht mogelijk maakt zonder gebruik te hoeven maken van een flitser, alsmede kleuren, ook wel onder de naam Pola- color, dat een filmsnelheid heeft van 19 DIN. Het is niet teveel gezegd, dat Dr. Land met zijn uitvinding van de „Direct- klaar"-fotografie een nieuwe wereld voor de fotografie heeft opengebroken. Natuurlijk zal deze vorm van fotogra fie de „normale" fotografie niet wegva gen. Maar de mogelijkheden zijn groot genoeg om vele miljoenen mensen meer plezier in het fotograferen te geven, dan ze er tot nog toe uit konden putten. Een fikse verandering in het totaalbeeld, dat de amateurfotografie biedt, zal dan ook niet achterwege blijven. Zondagsdienst doktoren. (Van 's zaterdagsmiddags 12 uur %j&m. 's maandagsmorgens 8 uur) Breskens, Groede, Schoondijke: Dr. Ossewaarde, tel. (01172) 566, Bresk. Cadzand-Retranchement-Sluis- Zuidzande Dr. Bom, Cadzand, tel. 01179 -366 Oostburg- Aardenburg-Eed e Dr. Hage, Aardenburg, tel. (01177) 366 BiervlietHoofdplaatIJ zen dij ke Dr. Lockefeer, IJzendijke, tel. 01176-366 Zondagsdienst dierenartsen H. van de Vijver, IJzendijke, tel. (01176) 388, b.g.g. (01152) 232. Nijverheidsstraat 5, Breskens. Tel. 819 SNELLER, BETER EN GOEDKOPER LUC1EER, Oranjeplein 6, Breskens Ned. Herv. Kerk Zondag 19 sept. Aardenburg, 11 uur, Ds. van Drunen Biervliet, 9.30 uur, Ds. Evenhuis H. Avondmaal Breskens, 10.30 uur, Ds. Spaans Collecte kerkvoogdij Cadzand, 9.30 uur, Ds. Luuring Groede, 9.30 uur, Ds. Doornink Hoofdplaat, 9.30 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 9 uur, Ds. Brinkman Oostburg, 9.30 uur, Ds. van Drunen Retranchement, 9.30 uur, Eerw. Heer de Vries Schoondijke, 10.30 uur, Ds. Brinkman St. Kruis, 9 uur, Da. de Neeling Sluis, 9.30 uur, Ds. Balk St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte Cl. studiefonds IJzendijke, 9 uur, Ds. Spaans H. Avondmaal Zuidzande, 9.30 uur, jeugdkapel, mevr. Kramer 10.30 uur, Da. de Neeling Vrij Evang. Gemeente Breskens, 9 uur, Nieuwvliet, 10.30 uur, Cadzand, 9 uur, Ds. Praas Retranchement, 10.30 uur, Ds. Praas Geref. Kerk, Breskens 10 en 3 uur, Ds. van Til, Middelburg Evang. Luth. Gemeente Groede, 9.30 uur, Ds. Berveling, Rotterdam H. Avondmaal R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 19 sept. 15e na Pinksteren H. Mis 8 uur. Hoogmis 10 uur. In de week H. Mis 7.30 uur Woensdag gezinsmis 19 uur Vrijdag Quatertemperdag Zaterdag Lof 19 uur Met grote vreugde en dankbaarheid aan God geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje, dat bij het H. Doopsel de namen zal ontvangen MARK JOANNES MARIA J. A. Steijaert M. S. Steijaert-de Buck Nico Breskens, 14 september 1965. Vogelenzang 7 van 20 september tot en met 1 oktober Spuiplein 39 Breskens des avonds om half acht, zal de heer J. KLEIN HANEVELD uit Nijmegen een houden in het lokaal van de Vergadering, Langeweg met als onderwerp „Discipelschap". ALLEN WELKOM Bovenstaande vereniging zal gaarne ontvangen om opgeleid te worden tot muzikant of lid van de drumband. Zich te vervoegen bij het bestuur en aan het repetitielokaal. Enige tijd geleden een polshorloge, in de buurt van garage Heijboer. Terug te bezorgen bij A. Pleijte, Scheepvaartstraat 10, Breskens. Te koop gevraagd Wandtegeltjes (antieke) of schouw. Br. aan postbus 4010, Rijswijk (Z-H.). Gevraagd bij Rijkswaterstaat, dienstkring Bres kens, voor 18 uur per maand. Loon volgens rijksregeling. Aanmelden bij Waterstaatkundig hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat, Grote kade 27, Breskens. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens

De Schakel | 1965 | | pagina 3