JURY-VERSLAG van het Bloemencorso te Breskens, ter gelegenheid van de gehouden Visserijfeesten op 14,15 en 16 aug. j.l. Ook dit jaar zijn wij weer getuige ge weest van het Bloemencorso te Bres kens. Het is bewonderenswaardig, hoe ieder jaar bij gelegenheid van de Visserij feesten de traditie van het Bloemen corso gehandhaafd blijft. Dat het dit jaar weer een echt bloemenfeest was, hoeft door niemand, die het corso heeft gezien, te worden betwijfeld. De wagens waren, dunkt ons, keuriger en fleuriger dan vorige jaren. De weersomstandig heden de laatste twee weken vóór het corso zijn gunstig geweest, wat de kwa liteit der bloemen zeer ten goede is ge komen. Men kan zich voorstellen, hoe veel prettiger het voor de makers is geweest om dit keer met zulk materiaal te hebben kunnen werken. We hebben opnieuw kunnen consta teren, dat het corso, over het geheel ge nomen, weer stond in het teken van de zee. We hebben vroeger al eens geschre ven, dat de zee steeds weer voldoende motieven zou kunnen opleveren voor het maken van interessante en boeiende corsowagens. We denken daarbij aan de zee, die lieflijk of stonnachtig kan zijn; de zee die offers eist; de vissers en de scheepvaart, maar ook aan de plezier- vaart en zee-avonturen; aan de mytho logie van de zeegoden, de geschiedenis en de literatuur; we denken aan het temmen van de zee door de bedijkingen, aan strand-amusement en folklore. Er zijn wagens met zulke moiteven uit vroegere corso's van Breskens in onz^ herinnering blijven hangen, die zeer ge slaagd en gedurfd waren en getuigden van fantasie en improvisatie-talent. We zien in onze verbeelding opnieuw b.v. „de oude man en de zee" of de wa gen „spelevaren" met de sierlijke zee paardjes, van enkele jaren terug. We gaan ons realiseren, dat, bij een dergelijke beperking van het terrein der motieven-keuze, er het gevaar bestaat, dat de stof een keer kan zijn uitgeput en dat er dan herhalingen gaan komen, die de spanning bij makers en bij kij kers kunnen doen verminderen. Wanneer we in het programma van 1965 titels tegenkomen als „visfantasie" of „vis, de kroon op uw dis" of „uit de vis, voor de vis", dan werken zulke ti tels niet erg meer op de verbeelding, omdat ze door herhaling afgezwakt zijn en nuchterheid in de plaats komt van de fantasie. We menen de corso-makers van Breskens hierop te moeten wijzen. Het geheim van een goedgeslaagde bloe menwagen zit niet in de mindere of meerdere mate, waarin een bestaande werkelijkheid is nagebootst. Eerder zit het in de creativiteit van de geest, waardoor, met bloemen als materiaal, 'n droom wordt opgeroepen, die de ma ker en de kijker even weet te verplaat sen in een andere wereld, waar alles fantastischer is dan in onze gewone al ledaagse omgeving. Nabootsen kan men doen dank zij de vaardigheid van oog en hand. Creativiteit evenwel eist iets meer, namelijk inleving in het gekozen thema; men moet er geestelijk helemaal bij betrokken zijn. Deze opmerkingen hebben onder geen enkel beding de bedoeling om aan de geleverde prestatie afbreuk te doen. We onderstrepen liever nog een keer de woorden, waarmee we dit verslag zijn begonnen. Maar om een eenmaal ge vestigde traditie op een goed en verant woord peil te houden is voortdurende bezinning nodig. Zelfgenoegzaamheid leidt tot niets. En nu de wagens. Deze werden geju reerd door drs. A. Jansen, hoofd van de sociaal- culturele opleiding aan de Sociale Academie te Breda; ir. F. Geuskens, directeur van de middelbare land- en tuinbouwschool dien had Vlaming het begrip „vrou wen" afgezworen. Van Ankie Boshoven kon hij echter geen hoogte krijgen. Ze was altijd vriendelijk, ook al gedurende de zon dagavonden, als hij een paar uurtjes in het gezelschap van haar en zus Cil- lie vertoefde. „Nog een kopje koffie, meneer Hansen? Toe, neemt u nog een plakje cake. Als u het niet doet, ga ik denken, dat u het niet lekker vindt. Hebt u het niet koud? U mag gerust wat dichter bij de kachel gaan zitten, hoor. En vindt u het prettig in Dorrin gen0 Waarom komt u niet hier wonen? Ik bedoel: voor goed Veel aandacht had hij er nooit aan geschonken. Een paar oude vrijsters, die behoefte hadden aan wat conversa tie, in ruil voor koffie met cake. Hii babbelde wat en kreeg daarvoor te eten en te drinken. Scheelde een maaltijd, dus geld. Maar voor de rest geloofde hij het wel. Per slot van rekening zat hij maar het liefst in zijn eentje in „De Rietvink". Doch hier in het ziekenhuis Cil- lie was één keer geweest, ook al harte lijk en belangstellend vragend naar zijn gezondheid. Ze was niet lang geweest, terwijl Ankie iedere keer het hele be zoekuur aan zijn bed zat. Dan sprak ze over hun ervaringen met de zomerse pensiongasten, vertelde de dorpsnieuw tjes en verklaarde iedere dag, dat hii er al weer beter uitzag. Tot de tiende dag ze hem meedeelde: „U mag vandaag naar huis, meneer Hansen. Natuurlijk te Breda, een ij veraar voor sierteelt en bloemschikkunst en ondergetekende. Punten voor beoordeling waren: idee, totaalindruk, compositie, kleureffect, detaillering en afwerking. 1. Visserij-koningin. 2. VisfantasieWe hadden wel graag een andere titel gezien, om herha ling te vermijden. De totaalindruk van deze wagen, vooral het vooraan zicht, was niet erg effectief. De vis, het eigenlijke hoofdmotief, was te klein en te gewoon. Juist de fanta sie kwam er aan te kort. De wagen kreeg 124V2 p. 3. Mijn scheepje is vaders klomp: wij menen, dat de titel eerder omge keerd had moeten zijn, dus: mijn vaders klomp is mijn scheepje. Wel een onderwerp met zeer goede mo gelijkheden. Het klompmodel bleef nogal onduidelijk. Had de bestuur der niet wat meer aangepast kunnen zijn? Het was een mooi thema om de fantasie op gang te brengen; de kansen hiertoe waren te weinig be nut. De wagen maakte toch geen slechte beurt en kwam op 140 t>. 4. Vis, de kroon op uw dis: de woor den vis en dis hebben nu al meer malen dienst gedaan; zouden we ze nu liever een volgende keer eens vermijden? De wagen had enkele goede details, de kroon deed het wel» maar de fantasie bleef toch eigen lijk te dicht bij de begane grond. De wagen was goed afgewerkt en haalde 1271/* p. 5. De stille wachter: Een goed ondei*- werp en een mooie titel, die te ge bruiken zou zijn voor een boeiend verhaal. We verwijzen naar hetgeen we in de inleiding hebben geschre ven: een te ver doorgevoerd streven naar nabootsing kan leiden tot iets, dat „net echt" geonemd mag wor den, maar dan komt de „verbeel ding" er aan tekort. De detaillering was iets te veel peuterwerk, waar door afbreuk werd gedaan aan het totaaleffect. De wagen had overi gens wel goede eigenschappen. Elk der juryleden kwam voor de dag met 45 p.; totaal dus 135 p. 6. Kamperen aan zee: Een goed idee; een titel met humor. We mogen hier spreken van een originele vondst, een geestige visie op het mode-ver schijnsel „kamperen". Het idee le verde de makers veel punten op. De wagen had een goed en veelzijdig to taaleffect; ook de vormgeving was goed. De kleur neigde naar het mo notone en had best wat rijker en genuanceerder gekund. Bij het op tellen van de punten bleek „kam peren aan zee" de beste wagen te zijn met 142 p. 7. Zeemeermin met bloemen: De op bouw van deze wagen was niet de sterkste kant er van. Een goede riumtelijke compositie is moeilijk te verenigen met zo'n groot plat vlak als de meermin bleek te zijn. Toch, als de wagen naar je toe kwam, deed ie het goed. De zijkant was minder geslaagd, en de detaillering was ver dienstelijk. 't Grootste compliment komt hier toe aan de kleurenschik- king. Het bloemstuk, dat de meer min in haar arm hield, voldeed wel, al hebben wij al eens eerder opge merkt, dat het maken van een bloemstuk iets meer inhoudt dan zo maar een bos bloemen. De wagen kreeg 140V2 p. 8. Uit schor en slib ontstaanHad het woord „ontstaan" nu niet gemist moet u nog een beetje verzorgd worden, maar dat zal ik wel doen, dat heb ik de dokter beloofd". Vlaming had geprotesteerd. „Dat kan ik echt niet aannemen, juffrouw An kie. Vergeet u niet, dat ik de laatste maanden praktisch niets gedaan heb en mijn geldvoorraad niet toereikend is om extra kosten te betalen". Tot zijn nieuwe verwondering be vroor na deze woorden de lach op het doorgaans blozende gezicht van de jongste der zusters Boshoven. Ze had met een teleurstellende blik naar hem gekeken en geantwoord: „Wie spreekt er over geld of over betalen, meneer Hansen? U bent een alleenstaande man en zoveel heb ik toch niet te doen. En zijn we niet in de wereld om eikaar te helpen? Ik kom een paar keer per dag om te zien wat u nodig hebt en wat ik voor u kan doen. En ik houd, zolang u nog niet beter bent, ook het huisje wel schoon". Bij zijn vertrek uit het ziekenhuis was er een nieuw incident ontstaan. De re kening bedroeg, omdat Vlaming niet in een ziekenfonds was, bijna vijfhonderd gulden, doch de patiënt weigerde ook maar één cent te betalen. „Stuur de re kening maar naar m'n aanvaller. Heb ik er om gevraagd mishandeld te wor den? Heb ik gezegd: Breng me alsje blieft naar het ziekenhuis? Ik betaal niets. Stel je voor, het is toch zeker mijn schuld niet, dat ik het ziekenhuis inge slagen ben?" (Wordt vervolgd). kunnen worden? Het vooraanzicht van deze wagen was heel geslaagd. Van terzijde en aan de achterkant was de uitwerking veel minder. Wij geven in het algemeen de raad het al te symmetrische in de compositie zo mogelijk te vermijden. Het wa penschild was van voren bizonder mooi, een prima staaltje van bloe- menkunst. De wagen kwam eigen lijk levendigheid van lijn te kort. Ook de twee bloemstukken vooraan waren wat rommelig. Totaal 124 p. 9. Uit de vis, voor de vis: Deze wagen miste duidelijkheid, wat de uitwer king van het gegeven betrof. De to taalindruk kreeg nogal waardering; de wagen was gedurld. We telden 133 p. bij elkaar. 10. De Flintstones: Het onderwerp vond de jury geen vondst; het paste niet al te best in het geheel van de op tocht. Waren de Flintstone's nu niet in verband met de zee te brengen geweest? Toch, los van deze kritiek op het onderwerp, de wagen deed het wel. Hij was keurig uitgewerkt, mooi van kleur en de achterzijde toonde een der beste details van de hele stoet. Ondanks de bezwaren: 132 p. Wij willen onze beoordeling beëindi gen met enkele slotopmerkingen: De doedelzakspelers en de andere muziek gezelschappen zijn een uiterst waarde vol onderdeel van zo'n corso en verho gen in niet geringe mate het feestelijk effect. Zou de jeugd niet meer dan nu het geval was met versierde wagentjes of fietsen kunnen deelnemen? Hoe meer het corso een aangelegen heid is van de hele Breskerise gemeen schap, hoe beter, zou men zeggen. Het gepresteerde is in elk geval een geluk wens waard, een welgemeende. Namens de jury Jac. J. van Poppel, beeldhouwer Sweelincklaan 4, Breda. DUIVENSPORT Duivenver. Nog Sneller", Breskens Uitslag prijsvlucht vanuit Orleans op zaterdag j.l., jonge duiven. Los 6.15 u. Aank. Ie duif 10 u. 45 min. 2 sec., snelh. 1502 m. per min. 1, 82 G. van Grol. 2, 20, 92 Jn. Faas. 3, 65, 75 Ko Quaars. 4, 8, 81 J. Wisse. 5, 68, 70, 72, 110 J. van Gijs. 6, 9, 33, 36 L. Verstraaten. 7, 117 J. Zeegers. 10, 59, 108, 125 J. Faas-de R. 11, 69, 76 J. Quaars-L. 12, 34, 94 Gebr. Temmerman. 13, 43, 45, 51, 102 J. v. Oostenbrugge. 14, 27 W. Bruijnooge. 15, 23, 93 H. Schel- straete. 16, 25, 62, 122 P. Blaakman. 17, 30 A .Bondewel. 18 A. v.d. Voorde. 19. 98, 124 Ad. Verstraaten. 21 A. Cornelis. 22 A. Hamelijnck. 24, 89, 109 M. de Reu. 26, 37 J. Vermeulen. 28, 40 J. Jacobs. 29, 74 M. Quaars. 31 I. Ritico Zn. 32, 99, 121 H. de Krijger. 35, 64, 119 Jac. Pleijte. 38 A. J. Versprille. 39 A. Ver meulen. 41, 60 J. Klaaijsen. 42, 73, 87 I. de Jonge. 44 I. Klaaijsen. 46, 86 J. Buize. 47 M. Faas. 48, 103 C. Jansen. 49, 67, 101 R. v. Quekelberghe. 50 J. Dat- thijn. 52 G. Boekhout. 53, 54 M. Leur- gans. 55 J. Pijcke. 56 J. Robijn. 57, 58, 105 J. Carels. 61, 90 en le overd. J. Oosterling. 63, 120 W. Carels. 66, 79, 88 P. Cornelis. 71, 107 A. v.d. Heuvel. 77, 100 A. Versprille-K. 78 W. Verstraete. 80, 96, 111, 113 C. v. Opdurp. 83 A. de Hulster. 84, 85, 91, 104 E. Rijckaert. 95 T. Smallegange. 97 J. Reinhout. 106, 116 J. v.d. Broecke. 112 A. Verduijn. 114 W. Fenijn. 115, 118 J. de Meester. 123 W. v. Quekelberghe. P.V. „Strijd in vrede" te Groede Uitslag prijsvlucht vanuit Orleans op zaterdag j.l., jonge duiven. Los 6.15 u. Aank. le duif 11 u. 2 min. 32 sec., snelh. 1404,08 m. per min. 1, 2 J. Vermeulen. 3 C. v.d. Wege. 4, 9, 29, 38 L. v.d. Wege. 5, 31 J. de Krij ger. 6 Iz. Schippers. 7, 34, 46, 47 A. Ek- kebus. 8, 44, 51 D. Ekkebus. 10, 30 Schautt.-de Roo. 11, 16, 18, 21, 26, 35 J. van Driel. 12. 45 C. de Poorter. 13, 33 R. Zeegers. 14 C. Brakman. 15, 25, 41, 52 en le overd. J .Becu. 17, 19, 20, 22. 23, 24, 27, 48, 50 G. Dusarduijn. 28, 37 O. de Zutter. 32 H. Simpelaar. 36 W. Vinjé. 39 J. Stokkerman. 40 M. Robijn. 42, 43 J. Risseeuw. 49 J. Elfrink. Duivenver. ,J)E REISDUIF", Breskens Uitslag prijsvlucht vanuit Sint Quin- tins op 9 aug. j.l. Los 7.40 u. Aank. le duif 10 u. 37 min. 21 sec., snelh. 981 m. per min. 1, 10, 15, 18 en le overd. A. W. Ver duijn. 2, 8, 13 D. Pieters. 3, 5, 6, 7, 9, 11, 16 J. v.d. Lijke Sr. 4, 12, 14, 17 W. Ca rels. Uitslag prijsvlucht vanuit Noyon op 14 aug. j.l. Los 7.10 u. Aank. le duif 10 u. 11 min. 59 sec., snelh. 1132 m. per min. 1, 6 A. J. Versprille. 2, 7, 10 J. v. d. Lijke Sr. 3, 4 D. Pieters. 5, 14 J. Woit- tiez. 8, 12, 13 A. W. Verduijn. 9, 11 en le overd. S. Taillie. Uitslag rpijsvlucht vanuit Creill op 23 aug. j.l. Los 10.20 u. Aank. le duif 15 u. 2 min. 6 sec., snelh. 884 m. p. min. 1 D. Pieters. 2 A. J. Versprille. 3, 4, 8 S. Taillie. 5, 10 J. v.d. Lijke Sr. 6 J. Woittiez. 7, 9 en le overd. A. W. Ver duijn. DANKBETUIGINGSKAARTEN Fa. SMOOR Si DE HULSTER, Breskens PLAATSELIJK NIEUWS Qroede Auto-botsing Op de rijksweg BreskensSchoondijke. nabij hotel „Buitenlust", kwamen twee personenauto's met elkaar in botsing. Een Duitse auto, komende uit de richting Groede, verleende geen voor rang aan een Belgische auto, die van Schoondijke kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade was ech ter aanzienlijk. Blikseminslag Tijdens het onweer van Woensdag nacht is de bliksem geslagen op de tele visie-antenne van de woning van dhr. J. S. aan de Straatweg te Groede. Behalve dat de antenne werd vernield, sneuvelden een hele reeks dakpannen, alsmede de ruiten van de slaapkamer. Nieuwvliet Raadsvergadering. De raad der gemeente Nieuwvliet. kwam in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemees ter J. C. Ever aars. Bij de ingek. stukken was de begro ting van de Bescherming Bevolking 1966 en wijzigingsbesluiten van de begrotin gen 1964 en 1965, Deze werden voor ken nisgeving aangenomen. Door G.S. was verzocht om in de reeds door de raad vastgestelde politie verordening enkele wijzigingen aan te brengen. Door de R.K. Stichting voor geeste lijke volksgezondheid te Hulst was ver zocht de gemeentelijke subsidie voor '66 vast te stellen op f 0,10 per inwoner. B. en W. stelden voor dit verzoek aan te houden tot de begroting 1966 aan de orde komt. Eveneens werd aangehou den tot de begroting 1966 een verzoek van de Federatie van verpleeginrichtin gen voor langdurige zieken te Middel burg. Door dhr. J. v. Waesberghe was een beroep tegen een besluit van B. en W. ingesteld inzake het niet verlenen van een vergunning tot het verbouwen van de woning Mettenijendijk 27. Dhr. v. Waesberghe is voornemens van genoemd pand een zomerwoning te maken. Zo merwoningen mogen in Nieuwvliet ech ter alleen gebouwd worden in het ge bied, dat wordt gevormd door het uit breidingsplan West en Oost. Het pand Mettenijendijk ligt echter buiten dat gebied. Indien B. en W. de gevraagde vergunning hadden verleend, dan was het niet uitgesloten geweest dat hun besluit ter vernietiging aan de Kroon werd voorgedragen. Bij een vernieti ging van dit besluit zou dhr. v. Waes berghe, ware hij reeds met de bouw be gonnen. met succes tegen de gemeente een eis tot schadevergoeding kunnen in dienen. Opgemerkt werd nog dat de aangevraagde verbouw zich niet be perkt tot het uitvoeren van uitgesteld onderhoudswerk, doch veel verder gaat. Op voorstel van B. en W. besloot de raad afwijzend op dit beroepschrift te beschikken. Door dhr. J. J. de Bliek en vier an dere bewoners of aanstaande bewoners van de Cadzandseweg was verzocht een eenvoudig tegelpad voor hun woning te doen aanleggen. B. en W. stelden voor op dit verzoek gunstig te beschikken en ter plaatse een tegelpad aan te leggen ter lengte van ongeveer 50 m„ dit on der voorwaarde dat de aanvragers voor dat tegelpad de benodigde grond af staan. De kosten worden geraamd op f 1100,-. Voor verbetering van de trottoirs en de bestrating in de Dorpsstraat werd f 1850,- beschikbaar gesteld. Tot leden van de Commissie van Ad vies voor de vordering van woonruimte werden herbenoemd de heren Quaars, Boeije, Schippers, Klaaijsen en v. d. Schans. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Klaaijsen een verbetering van het weg dek van de Mettenijendijk. De heer v. d. Schans drong aan op riolering van de Molenweg, terwijl de heer Quaars aan dacht vroeg voor de aanleg van een rioolwaterzuiveringsinstallatie in het kustgebied. Biervliet Installatie In de parochiekerk van O. L. Vr. On bevlekt Ontvangen is kapelaan F. Zan der tot pastoor geïnstalleerd. De plech tigheid werd geleid door deken A. Die- rick. Kerkelijke getuigen waren pastoor J. Huijsmans en rector A. Kimmel, bei den uit Breda. De nieuwe pastoor, zijn familieleden, de deken en de beide ker kelijke getuigen werden aan de pastorie afgehaald door leden van de R.K.J.B. en B.J.B., de gidsen, kerk- en armbe stuur, misdienaars en bruidjes. Na het voorlezen van de benoemings brief hield de deken een korte predika tie. Allereerst dankte hij pastoor E. Burm, die na 32 jaar pastoor te zijn ge weest van de parochie, met emeritaat gaat. De nieuwe pastoor heette hij wel kom in zijn parochie en wenste hem een vruchtbare tijd toe met Gods ze gen. Daarna heeft pastoor Zander een H. Mis opgedragen. De plechtigheid werd bijgewoond door burgemeester Kostense, wethouders, le den van het Herv. kerkbestuur, geeste lijken van het dekenaat en parochianen. Vele bloemstukken sierden het altaar. In een korte toespraak richtte pastoor Zander zich tot zijn parochianen. Hij

De Schakel | 1965 | | pagina 2