BAD- en STRANDTASSEN vele dessins kunnen voeren en de concurrentie van andere landen, die reeds groot is, het hoofd bieden. De liberalisatie in Benelux verband, die volgens een krantenbericht 1 nov. zal ingaan, of huiselijk gezegd, de vrij heid van de Benelux-partners om ook in het andere land de vangsten aan de markt te brengen is een factor, waarmee men terdege rekening zal moeten houden. Efficiëntie en kwali teitsopvoering zullen daarbij een zeer grote rol spelen. Het besturen is vooruitzien geldt in belangrijke mate voor de Zeeuwse vis serij, die door de op handen zijnde Del ta-werken voor grote veranderingen kan komen te staan. Deze veranderin gen nu reeds te onderkennen en daarop thans al onze gedachten te richten, zal kunnen voorkomen, dat, wanneer een maal de feiten daar zijn, wij ons niets te berouwen hebben. Het is ons bekend, dat Ged. Staten deze materie in studie hebben; Breskens van haar kant, heeft opdracht gegeven een rapport samen te stellen om tot een nog meer doelmatige bedrijfsvoering van haar vismijn, afge stemd op de export, te geraken. Het Gemeentebestuur hecht er veel waarde aan, dat steeds met goede kwa liteitsprodukten aan de markt wordt gekomen. Dit is dan ook de reden, dat elk jaar een garnalen wimpel wordt uit gereikt, een trofee, in de Breskense kleuren groen-rood, te verlenen aan dat Breskense vaartuig, dat in het afgelo pen jaar bij geregelde aanvoer te Bres kens de hoogst gemiddelde prijs heeft verkregen. Een definitie van wat onder „geregelde aanvoer" verstaan moet worden, is moeilijk te geven; men zou daar zwaar over kunnen delibereren. Ruw weer, het vissen op andere vissoor ten dan op garnalen, of het markten el ders, het kunnen allemaal oorzaken zijn, dat niet het gehele jaar door op garnalen wordt gevist. Het Gemeente bestuur heeft bepaald, dat, om voor de Garnalenwimpel in aanmerking te ko men, men tenminste 25 weken de gar nalenvisserij te Breskens heeft moeten uitoefenen. Het is traditie geworden, meneer de Commissaris, dat U de wimpel met de daarbij behorende oorkonde en insignes uitreikt. Het verheugt mij, dat U dat weer wilt doen. Doch voor ik U hiervoor uitnodig, zou ik gaarne vandaag één belangrijk punt onder Uw aandacht willen brengen. Ik kan dit des te ge reder doen, daar U straks aan de ha- en daarmee toch geconfronteerd zoudt worden. Natuurlijk heeft Breskens vele problemen, die om spoedige oplossing vragen. Het past mij echter niet bij deze gelegenheid U daarmede lastig te vallen. Wij zijn blij, dat wij U als onze gast mogen beschouwen en het feesten de Breskens moet de staatszaken maar 's een ogenblik laten rusten en van daag daar bij niemand, en zeker niet bij U, meneer de Commissaris, komen aandragen. Waar ik op doel is het watertourisme. Het is n.l. zo, dat Breskens - gelukkig - zeer zwaar in het teken van dat tou risme staat. De natuurlijke ligging aan de Wester-Schelde met zijn uitzwaai zo wel naar de Noordzee als de Schelde-op naar Antwerpen had tengevolge, dat de watersport hier van grote betekenis werd. Zij, die het Veerse Meer nu al te begrensd achten of er te weinig het sportieve element kunnen vinden, zoe ken voor de watersport de Wester-Schel de op met als belangrijke haven hier voor onze gemeente. Schepen te over, die hier hun vakantieverblijf willen houden, helaas het ontbreekt hen aan een geoutilleerde, naar de eisen des tijds ingerichte, jachthaven. Het water tourisme is een grote economische bron voor Breskensde bron is nog maar voor een gedeelte aangeboord. Geheel de Breskense middenstand en de horeca bedrijven zien door dit tourisme hun debiet aanzienlijk stijgen, afgezien nog van de tegelijk met de opkomst van dat tourisme gestichte jachtwerven, die nu reeds aan 'n honderd gezinnen perma nent werk geven. Het zal U bekend zijn, meneer de Commissaris, dat Ged. Staten er bij het Ministerie van Economische Zaken sterk op hebben aangedrongen Bres kens de helpende hand te reiken voor het stichten van een jachthaven. Het Ministerie stond tegenover deze plan nen sympathiekzij waren echter te groot van opzet om uit de bekende 5 miljoen-recreatiepot gefinancierd te worden. Binnen zeer korte tijd zal, dank zij de medewerking van Uw Provinciaal Bureau voor Bijzondere Werken, een bescheidener plan aan het Ministerie worden voorgelegd. Nu dit jaar het Veerse Meer door het verlenen van vele subsidies voor de aanleg van jacht havens wel zijn afronding zal hebben gekregen, vlei ik me met de hoop, dat in 1966 wij aan de beurt zullen zijn. Ho pelijk is het U mogelijk, meneer de Commissaris, een duwtje in de goede richting te geven. Gaarne dank daar voor! Dank zeg ik Zevibel, dat zij weerom onze Visserij dagen aangrijpt om hier haar reünie te houden. Dank aan de Stichting Visserij dagen, die Breskens weer voor enkele dagen in de feeststemming brengt. En lest but not least dank aan de Kon. Marine, die weerom enkele van haar schepen naar hier heeft gediri geerd. Heren Kommandanten, ik hoop, dat U en Uw bemanningsleden genoeg lijke dagen bij ons zult hebben. Dames en heren, vanmiddag zal het bloemencorso, geleid door de garnalen koningin en haar hofdames, door het dorp trekken. De bevolking heeft weer om zeer hard gewerkt om U van dat bloemencorso te laten genieten. U kunt deze stoet van het bordes van het ge meentehuis af gade slaan. Het gemeen tebestuur zal het zich als een eer reke nen indien U na het sluiten van deze bijeenkomst door de voorzitter van Ze vibel, een ogenblik in het gemeentehuis wilt vertoeven, waarvoor ik U bij deze uitnodig. Meneer de Commissaris der Koningin, Zoudt U thans zo goed willen zijn de wimpel met oorkonde en insignes uit te reiken. De winnaar is de BR 21, schipper-eigenaars P. J. de Baare en Jac. A. de Baare. De gemiddelde prijs van hun te Breskens aangevoerde 28.912 kg. in 29 weken bedroeg f 1,3499. Daarna bood de burgemeester de Commissaris der Koningin een schil derij aan van de Handelshaven, van de kunstschilder Nicolai. De Commissaris der Koningin zei slechts enkele kanttekeningen te willen maken naar aanleiding van het gespro kene. Omtrent de getijcentrale merkte spr. op, nooit een uitlating te hebben gedaan als zou hij een voorstander hier van zijn. Wel sta ik op het standpunt dat een hernieuwd onderzoek naar de mogelijkheden hiervan beslist de moei te waard zijn. Hij was blij te horen dat het de vis serij goed gaat. De jachthaven heeft de aandacht van het Prov. bestuur. Zij zien de voorzie- PARFUMERIE MAAS-HAMELIJNCK Mercuriusstraat 24 Breskens Telefoon 857 stelpt was. Meer kan ik niet doen, dacht hijnu moet ik eerst een dokter waar schuwen. In huize Boshoven verwekte recher cheur Hoolwerf grote consternaite, toen hij vertelde, dat hun huurder bewuste loos in het huisje lag. Hij belde een dokter en deze beloofde onmiddellijk te zullen komen. Cillie en Ankie vroegen hem wat er gebeurd was. „Hoe kan dat nu, meneer Hoolwerf? Wie heeft het gedaan? Die man bemoeit zich met niemand hij is een bekende schrijver, meneer Hool werf en dat zal een schandaal ge ven, als de pers het te weten komt en Gert probeerde de woordenstroom af te dammen. „Iemand heeft hem mis handeld. Misschien heeft hij bezoek ge had en is er een woordenwisseling ont staan. We kunnen alleen maar gissen". Ankie werd ineens resoluut. „Ik ga met u mee naar hem toe, meneer Hool werf. Misschien kan ik wat voor hem doen". De dokter constateerde enkele kneu zingen en een paar gebroken ribben. Be halve de vleeswonden. „Stil laten lig gen hier", besliste hij. „Als hij bijkomt, leg dan desnoods een deken over hem heen. Ik zal onmiddellijk voor een am bulance zorgen". „Moet hij naar het ziekenhuis?" vroeg Gert. De arts knikte. „Daar kunnen ze hem rustig van top tot teen ondeizoeken. Hoe is het gebeurd?" Gert haalde zijn schouders op. „We weten nog niets, dokter". Deze trok zijn handschoenen aan en keek nog eens naar de bewegingloze gestalte op de vloer. „Hij heeft een on menselijk pak slaag gehad". „Zware mishandeling?" „Zo noemen jullie dat. hè? Ja, daar komt het wel op neer". Binnen het uur lag Jan Vlaming in het Dorringse ziekenhuis, met een spuit je tegen de pijn, zich nauwelijks bewust van de werkelijkheid. Later op de avond werd nabij Arnhem de zwarte auto aan getroffen, die het kenteken droeg dat Gert Hoolwerf telefonisch had doorge geven en waarnaar iedere politieman in het land uitzag. Aan de kant van de weg, zonder inzittenden en zonder enig papier. Het tweetal had het blijkbaar raadzamer gevonden de reis per trein te vervolgen. Pas drie dagen later gaf de arts, die Vlaming in het ziekenhuis behandelde, de rechercheur toestemming de patiënt te bezoeken. „Tien minuten, meneer Hoolwerf en geen minuut langer. Zijn toestand staat me nog steeds niet aan ziet u?" „Het is dus werkelijk ernstig?" vroeg de politieman. „Het was ernstig", verbeterde de ge neesheer. „Hij heeft teveel tegelijk: her senschudding. inwendige kneuzingen, 3 gebroken ribben, zijn kaak ontwricht noem maar op. Iedere emotie moet nog vermeden worden, begrijpt u?" Wordt vervolgd). i ningen als een uitermate belangrijke zaak voor de jachten. Hij zei voorts de indruk te hebben gekregen dat de ver standhouding Prov. bestuurvisserij goed is. Hierna reikte hij de wimpel met oor konde en insignes uit aan de Gebr. de Baare en bemanning, waarna hij hen het allerbeste toewenste. Er volgde hierna een officiële ont vangst op het gemeentehuis, waarna het gezelschap een koffiemaaltijd in de nieuwe vishal werd aangeboden, waarbij vanzelfsprekend de garnalensla niet ontbrak. Deze maaltijd werd aangebo den door de vereniging Zevibel en Ons Belang. Voor de aanvang begroette de heer Lockefeer nog de garnalen-konin gin, mej. I. Faas met haar hofdames A. Faas en A. Albregts. Na deze maaltijd werd door de voor zitter van Ons Belang, de heer Kosten, dank gebracht voor de voortreffelijke wijze waarop deze maaltijd verzorgd was. Verder maakte hij de prijzen be kend voor de mooist opgetuigde sche pen. De le prijs werd behaald door de BR 35, P. v. Velzen; 2. de BR 46, A. v.d. Broecke; 3. de BR 14, A. Fenijn; 4. de BR 42, J. de Lobel. De heer Kosten zei voorts nog dat de visserijschool een geesteskind van Zevibel is en dat de vruchten der school merkbaar zijn in het bedrijf. De best geslaagde leerling dit jaar kwam uit Breskens. Het was H. Vermeulen van de BR 10, die een mes aangeboden kreeg. Hierna volgde de opening van de Vis serijfeesten door de voorzitter van de Stichting Visserij dagen, de heer E. Seuss, die de volgende rede hield: H.M. de Visserij-koningin met hof dames, Meneer de Commissaris der Koningin, Burgemeester, heren Wet houders en Raadsleden, geachte aanwezigen. Namens de Stichting Visserij dagen Breskens heet ik U allen van harte wel kom. Het doet mij een genoegen de Visserijfeesten, die dit jaar voor de 13e maal zullen worden gehouden, te mogen openen. Terwijl ik hier zo sta, gaan mijn ge dachten even terug naar de opening van onze feesten op zaterdag 15 aug. vorig jaar, waarbij de Commissaris der Koningin Jhr. de Casembroot, thans overleden, nog aanwezig was. Ik hoor hem nog zeggen: „Ik vind het leuk om naar Breskens te komen, ik houd van Breskens". Helaas is het zijn laatste aanwezigheid geweest op onze feesten. Wij Bressianers zullen hem node missen. Moge hij rusten in vrede. Voor U, meneer de Commissaris, niets dan lof. Het doet mij een bijzonder groot genoegen, dat U aan het verzoek om bij de opening van de Visserijfeesten '65 aanwezig te willen zijn, gevolg hebt wil len geven, ondanks Uw druk bezette tijd. Ik zou haast zeggen, U heeft zich hierdoor als het ware in Breskens in geburgerd en ik ben er van overtuigd, dat alle Bressianers onze nieuwe Com missaris een warm hart toedragen. Er is wederom, evenals vorige jaren, enorm veel werk verzet door vele in gezetenen van Breskens en vooral de laatste week door de buurtverenigingen. Enkele maanden geleden leek het er op, dat vanwege de geringe financiën van onze Stichting niet voldoende gel den zouden kunnen worden beschik baar gesteld voor het vervaardigen van een praalwagen. Door het geven met gulle hand door de bedrijven, midden stand, horeca en door de gehouden ak- tie der plaatselijke Winkeliersvereni ging ten bate van onze Stichting, zijn we er in geslaagd een stoet te forme ren die er mag zijn. Door de diverse buurtverenigingen zijn noch moeite noch kosten gespaard om met een mooie wagen voor de dag te komen. Ook diver se groepen, hoofdzakelijk kinderen, zul len dit jaar aan de optocht deelnemen. Mijn welgemeende dank hiervoor. Ook U, Burgemeester, heren wethou ders en raadsleden, alsook de plaatse lijke politie en verder allen die aan het doen slagen van de feestelijkheden hebben meegewerkt, hartelijk dank voor de spontane medewerking. Dank zij aller medewerking is het voor het Comité een waar genoegen de Visserijfeesten 1965 te doen plaats heb ben en wij zijn er dan ook van over tuigd, dat deze wederom ten volle zul len slagen. Hiermede verklaar ik de feestelijkheden voor geopend en als symbool voor deze opening verzoek ik Hare Majesteit de vlag te willen hijsen. Na deve opening werd door de Bres kense muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" het Zeeuws-Vlaamse volkslied gespeeld, waarna de Commis saris der Koningin de visserij wimpel '64 op de BR 21 hees en vervolgens de vis sersvloot met genodigden en publiek de Westerschelde opvoer voor een rond vaart. Het was een prachtig gezicht de ganse gepavoiseerde vloot met het vele publiek aan boord de haven uit te zien varen. Inmiddels hadden de praalwagen? zich opgesteld op het plein aan de oude veerhaven, in afwachting dat het bloe mencorso door de straten van Breskens zou trekken. Havenwedstrijd. Vooraf werd echter eerst de tradi tionele havenwedstrijd gehouden, die georganiseerd was door de Breskense zwemvereniging „Scheldestroom". Door 80 zwemmers en zwemsters werd aan deze wedstrijd deelgenomen. Even na 3 uur doken de heren in het water voor hun wedstrijd over ruim 1700 m. Al direct nam H. Frantsen van De Ganze uit Goes de leiding. Deze wist ook vorig jaar de overwinning in de wacht te slepen. Onmiddellijk werd hij gevolgd door K. Weijland van De Schel de. Op korte afstand volgden J. Leeman van De Schelde, H. Asselman van De Bruinvis, M. de Pooter van De Schelde en B. v. Oost van De Ganze. Na onge veer 200 m. lagen de zwemmers al ver uiteen, terwijl na 500 m. ook de kop groep flinke verschillen begon te ver tonen. Bij het keerpunt had Frantsen reeds een voorsprong op Weijland, die weer een 30-tal meters voor lag op Lee man. Dit bleef zo tot het einde van de wedstrijd. Frantsen wist tenslotte de wedstrijd te winnen met een voorsprong van een halve minuut. W. Jongman, die als 7e arriveerde, kreeg een beker als eerste Scheldestroom-zwemmer. De strijd bij de dames was van begin af zeer spannend. Direct na de start zwommen Carita Salomé en Paula Don- ze als Scheldestroom-zwemsters naar de leiding. Bijzonder spannend was de strijd tussen deze zwemsters, die elkaar geen millimeter toegaven, de strijd ging volkomen gelijk op. Met een halve meter voorsprong wist C. Salomé tenslotte als eerste te finishen. Ook Coby Heijboer en Magda Cambier leverden een schitte rende prestatie door als 3e en 4e te eindigen. Scheldestroom legde beslag op de ploegenprijs en C. Salomé kreeg de prijs voor de eerstaankomende Schelde stroom - zwemster. Door de voorzitter van Scheldestroom, dhr. Th. Cambier, werden na afloop de prijzen uitgereikt in de vishal. De uit slagen zijn: Dames: 1. C. Salomé, Scheldestroom, Breskens 28.59; 2. P. Donze, Sch.str. 29.-; 3. C. Heijboer, Sch.str. 29.53; 4. M. Cam bier, Sch.str. 29.57; 5. G. Hoogerheide, Starters, Aardenburg 29.59; 6. E. de Cooker, Bruinvis, Sas v. Gent 30.32; 7. E. Dooms, De Schelde, Terneuzen 31.28; 8. P. Erasmus, Sch.str. 32.10; 9. A. v. d. Dries, S.Z.V., Souburg 32.35; 10. A. Wes terweel, Luctor, Middelubrg 32.45; 11. A. Ploegaart, Luctor 33.42; 12. A. Brug ge, Sch.str. 34.06; 13. J. Blonde, Zeehond, Vlissingen 34.39; 14. M. v. d. Bossche. S.Z.V. 34.38; 15. J. Fenijn Sch.str. 35.05: 16. D. Bondewel, Sch.str. 35.07; 17. L. Schrier, Sch.str. 36.52; 18. R. Asard. Sch.str. 36.54; 19. N. de Nooijer. S.Z.V. 37.54; 20. L. de Kam, S.Z.V. 37.56; 21. L. v. Wel, Ganze, Goes 38.05; 22. N. de Nooijer, S.Z.V. 39.50; 23. C. Arendse. Sch.str. 39.52; 24. J. Daalhuizen, S.Z.V. 39.59; 25. M. Donze, De Schelde 47.30. Heren: 1. H. Frantsen, Ganze 25.13: 2. K. Weijland, De Schelde 25.43; 3. J. Leeman, De Schelde 26.02; 4. H. Assel man, De Bruinvis 26.17; 5. M. de Poo ter, De Schelde 26.28; 6. B. Volwerk. Luctor 27.09; 7. W. Jongman, Sch.str. 27.23; 8. R. v. d. Vijver, Sch.str. 27.28; 9. P. v. d. Heuvel, Sch.str. 28.10; 10. J. Rijn, Ganze 28.13; 11. A. Koopman, Luc tor 28.23; 12. L. v. Doorn, De Schelde 28.32; 13. R. de Dekker, Sch.str. 28.34 14. L. Wondergem, S.Z.V. 28.45; 15. A. Doense, S.Z.V. 28.47; 16. H. Stoelhorst, S.Z.V. 28.57; 17. M. de Kam, S.Z.V. 29.29; 18. P. Nicolai, Sch.str. 29.38; 19. M. de Cooker, De Br.vis 29.48; 20. W. de Zeeuw, Sch.str. 29.58 21. A. Bakker. Ganze 30-.; 22. P. Schop, Ganze 30.02; 23. P. Sinke, S.Z.V. 30.11; 24. A. van Oost, Ganze 30.21; 25. F. Verplanke, Sch.str. 30.40; 26. A. Smit, 't Vrije, Sluis 31.02; 27. Paardekoper, Luctor 31.07; 28. F. v. Kruiningen, Luctor 31.17; 29. B. Riemens, Sch.str. 31.20; 30. H. Mathij- sen, Br.vis 31.26; 31. B. v. Oost, Ganze 31.30; 32. J. Erasmus, Sch.str. 31.33; 33. J. Jobse, Sch.str. 32.25; 34. J. de Back, Sch.str. 32.30; 35. J. Wesdorp, Sch.str. 32.41; 36. J. Verduijn, Sch.str. 32.52; 37. B. Platschorre, Br.vis 32.58; 38. P. Castel, S.Z.V. 33.04; 39. P. Acke, De Schelde 33.46; 40. A. de Bree, Sch.str. 33.49; 41. K. Fenijn. Sch^tr. 34.01; 42. C. v. Acke. De Schelde 34.07; 43. R. Wolff, S.Z.V. 34.44; 44. A. Dieleman, S.Z.V. 34.47; 45. B. Bouwense, Luctor 34.55; 46. L. van Vlaanderen, Luctor 35.07; 47. D. Stoel horst, S.Z.V. 35.15; 48. I. Brugge, Sch.str. 35.23; 49. C. Rijnhout, De Schelde 35.40: 50. R. Roets, Starters 36.25; 51. I. v. d. Broecke, Sch.str. 38.50; 52. A. Kareis. Ganze 40.15. Het hierna volgende bloemencorso dat, evenals de zwemwedstrijden, door duizenden bezoekers werd gade gesla gen, werd voorafgegaan door de Bres kense muziekvereniging, onmiddellijk gevolgd door een open auto met de Visserij-koningin en haar hofdames. Hier achter volgden een 9-tal prachtige praalwagens, afgewisseld door de mu ziekgezelschappen: Doedelzakband De Schotjes uit Tilburg, de Boerenkapel uit St. Jansteen, de Harmonie uit Hulst en de muziekvereniging uit Clinge. Na afloop van het bloemencorso ga ven de muziekverenigingen uit Clinge en Hulst een concert op het Spuiplein. De show door de doedelzakband De Schotjes uit Tilburg op het Spuiplein oogstte veel succes. Door het Visserij - comité is hiermede een goede keus ge daan. 's Avonds had in de grote tent op het Oranjeplein het optreden plaats van de „Belgian Stars", Showorkest „The Rey-Jocky", het zangensemble TV-ster Jenny Durand en Eddy Bunner, confe rencier en showman Jimmy Rodgers. Er werden klederdrachten van Parijs en Tirol uit de jaren 1900 geshowd, alsmede uit de Charlestonperiode 1924. De be langstelling was echter op zaterdag slechts matig, hetgeen wel aan het zeer mooie weer te wijten is geweest. Tot slot van deze eerste dag volgde een zeer geslaagde taptoe door de mu ziekvereniging uit Breskens met de drumband, welke laatste versterkt was met leden van de drumband „Oranje-

De Schakel | 1965 | | pagina 2