tot Firma SMOOR XDE MODERN SLAPEN Land- en Tuinbouw De driedelige night-bikini van Jansen Tilanus ziet er chique uit en hij is voor iedereen betaalbaar. De tijd voor het zomers mode-mijme ren is aangebroken. Het denken aan boulevard-flaneren in zwierige zonne- kleren, aan stranden vol met mode- minnenden. Nauwkeurig inspekteren wij onze gar derobe, snel zorgen wij er voor, dat hij modisch weer „bij" is. Een bloes met bloemetjes, een jurk met strepen, witte kraagjes en corsages. Maar hebben we dan wel alles gehad? Hebben we niet iets heel belangrijks vergeten? Ja, want hoe is het met onze nacht kleding? De mode voor de nacht is tegenwoor dig minstens even belangrijk als de dagmode. Welke vrouw wil er nog in een warme pyama slapen, als de klok van de zomer „luchtig" slaat? Bovendien zijn er overal zulke hart- en slaap-ver- overende modellen te krijgen, dat ieder lid van het zwakke, doch mooie ge- 9, 61 J. Ras. 10, 26, 38 J. Elfrink. 11, 27, 67 A. Ekkebus. 12 Joh. v.d. Wege. 15, 25 J. Merk. 16, 44, 70 O. de Zutter. 17, 20, 69, 72 J. Versprille. 19, 28, 37, 65, 66 Schautt.-de Roo. 21 H. Elfrink. 24, 51 R. Zeegers. 29, 48, 50, 56, 71, 73, 74 J. Risseeuw. 30, 31, 34 J. de Vlieger. 33 L. v.d. Wege Jz. 35, 63 M. Robijn. 41, 58 Joz. v.d. Wege. 49 C. Brakman. 54 J. de Roeck. 57, 62 H. Simpelaar. Idem oude duiven. 1, 3, 8, 9, 29, 30 Joh. v.d. Wege. 2, 14, 15, 19 G. Dusarduijn. 4, 22, 23 II. El frink. 5, 25 J. van Driel. 6 J. de Roeck. 7, 21, 26 L. v.d. Wege. 10, 11, 16 J. Ris seeuw. 12 Ch. Ras. 13 C. de Poorter. 17 Iz. Schippers. 18, 20 een le overd. L. v.d. Wege Jz. 24 C. Brakman. 27, 28 Schautt.- de Roo. 31 F. Ras. NIEUWS VAN OUWEHANDS DIERENPARK Schuwheid afgelegd In de loop van de jaren hebben tal rijke wilde eenden een onderdak gezocht in Ouwehands Dierenpark op de Greb- beberg. Ze zijn daar neergestreken bij hun soortgenoten en vonden het kenne lijk gemakkelijk de kost zo maar voor het kauwen te hebben. Ze zijn niet aan een bepaald verblijf gebonden en lopen vaak geheel vrij rond op het park. Eén van de wijfjes is zelfs zó ver trouwd geraakt met de bezoekers, dat zij op een druk terras voor één van de restaurants tussen de rozen een nest heeft gebouwd, eieren er in heeft ge legd en nu zit te broeden, zonder te blikken of te blozen wanneer duizenden voetstappen van mensen vlak langs haar heen gaan, of wanneer de talrijke obers al rinkelend met serviesgoed en bestek de stilte verstoren. Iedereen is benieuwd hoe dat zal gaan wanneer moeder-eend straks met haar kroost onder de mensen zal komen. Ook jonge mezen Twee mezenpaartjes hebben even eens al hun schuwheid afgelegd. Eén paartje heeft een nest gebouwd onder een tafel op het terras. De jongen zijn al uitgekomen en terwijl menig bezoe ker argeloos een kopje koffie zit te drinken of een ijsje eet, vliegen ma en pa rusteloos aan om de kleintjes lekkere hapjes te brengen, meestal in de vorm van vette regenwormen. Soms worden de vogeltjes niet eens opgemerkt. Is dat wel het geval, dan doen de mensen aan het bewuste tafeltje net of ze niets merken. Het is bekend van mezen, dat zij vaak op de gekste plaatsen hun nestje bouwen, maar onder een tafel op een restaurantterras, waar zoveel mensen komen, is toch wel een unicum. Ook in één van de meterkasten van de elektrische installatie op het park zit weer een mezennest. Dat is elk jaar nog het geval geweest. Iedere dag wordt de- slacht vol verwachting de winkel bin nenstapt om haar keuze te doen. En die keuze is ruim, want ook Jansen Tilanus liet een keur van modellen ontwerpen, die het deze zomer zullen „doen". Zo zijn er de night-bikini's, drie-deli- ge modische paradepaardjes, die het slapen tot een feest maken. Zij zijn ge maakt van zacht batist, bedrukt met pastelkleurige patronen. Dé mode voor de teeners zijn de saint-tropez-pyama's, die door Jansen en Tilanus in zeer aparte uitvoering worden gebracht. Speels lint en grappige ruiten maken de modellen extra jong, extra modem. Zelfs de kinderen kunnen aan de mode meedoen, want ook voor hen liet men een demier-cri modellenreeks ma ken. Al leven we nog zo snel, tijd om te slapen hebben we nog wel, tijd voor mo dem slapen. ze kast geopend om de schakelaars om te zetten, maar de vogels trekken er zich niets van aan. Licht en geluid. Enkele weken geleden werd melding gemaakt van het feit, dat in Ouwehands Dierenpark twee sidderalen hun intre de hadden gedaan in het aquarium en dat op de ruit van de bak lichtjes zou den worden aangebracht om de bezoe kers te tonen dat deze aalachtigen elek trische schokken geven. Technici heb ben de installatie inmiddels klaar ge maakt. Dece is zodanig geconstrueerd, dat de elektrische impulsen van de sid deralen niet alleen in licht, maar ook in geluid worden omgezet. Naast de lampjes is een minuscuul luidsprekertje aangebracht. Zodra de lichtjes gaan branden kan men tevens een zoemertje horen. De sidderalen zorgen dus voor licht en geluid. GRAMMOFOONPLAAT ALS HULPMIDDEL Meer dan duizend scholen hebben al zangles met orkestbegeleiding. Een zingende jeugd is een blije jeugd. Gelukkig dan ook dat op de lagere scho len aan de muzikale vorming van onze jeugd veel zorg wordt besteed. Niet al leen om de kinderen beter en zuiverder te leren zingen, maar ook om ze ver trouwd te maken met het beste uit onze Nederlandse liederenschat. Echter: hoevelen van onze onderwij zeressen en onderwijzers verstaan de kunst om van de verplichte wekelijkse zangles 'n echt zangfeest te maken dat beantwoordt aan zijn doel? En toch is dat zingen in de klas zo belangrijk. Niet alleen als gezonde ontspanning, maar ook voor de persoonlijkheidsvorming van onze zing-grage jeugd. Moeilijke kunst Er zijn gelukkig leerkrachten die zelf zeer muzikaal zijn en die dank zij die gave bijzonder goede resultaten berei ken met hun klas. Zij hebben een he kel aan de sleur van het opdreunen van een stuk of wat bekende kinderliedjes; zij zorgen dat er fris, gezond en blij wordt gezongen - niet alleen de bekende liedjes, ook nieuwe. Maar nogmaals: hoevelen verstaan die moeilijke kunst? Daarbij komt dat onze leerkrachten hun handen al meer dan vol hebbn met alle andere vakken die ze onze kinderen moeten bijbrengen. Moet men van een onderwijzer dan ook nog verwachten dat hij mooi kan zin gen? Dat hij een muziek-instrument kan bespelen? Dat hij muzikaal begaafd is? Nieuw hulpmiddel Sinds kort is dat probleem van goed zang-onderricht gelukkig veel eenvou diger geworden. Want er is een geheel nieuw hulpmiddel gekomen bij het zang onderwijs, waardoor het zingen in de klas elke keer opnieuw een feest kan worden - zowel voor de kinderen als voor de leerkracht. Sinds januari van dit jaar heeft Benny Vreden Produkties N.V. in Hilversum, bij wijze van proef, voor de lagere scho len een aantal grammofoonplaten ver vaardigd met traditionele en nieuwe schoolliedjes. Dit zijn heel bijzondere pla ten, want de liedjes die er op staan, worden niet alleen door een zeer goed kinderkoor met orkestbegeleiding voor gezongen, maar er staat ook nog eens afzonderlijk de orkestbegeleiding op. Leuke orkestbegeleiding Die orkestbegeleiding is leuk om te horen en geeft heel duidelijk de melodie van de liedjes aan. Wanneer de klas eerst goed heeft geluisterd naar het liedje zoals het op de plaat door het koor wordt voorgezongen, kost het de onderwijzer niet veel moeite om de kin deren al spoedig samen met de orkest begeleiding te laten zingen. Het resul taat is een klas die zingt als nooit te voren, opgewekt en blij en wat nog be langrijker is: precies in de maat, met het juiste gevoel voor hard en zacht en nauwkeurig op toon. Onderwijs is enthousiast In de afgelopen paar maanden is al gebleken dat deze serie „Schoolliedjes met aparte begeleiding" in een grote behoefte voorziet, want in deze proef periode hebben zich al 1200 scholen op de serie geabonneerd. Onze school jeugd, die opgroeit met radio, televisie en grammofoonplaten, vindt het heer lijk om zelf met „echte orkestbegelei ding" te zingen. De leerkrachten, óók de muzikaal be gaafden, vinden het een fijn hulpmid del om de klas goed te laten zingen. Niet alleen vanwege de orkestbegelei ding, maar ook omdat de liedjes eerst in een perfecte uitvoering worden voor gezongen. Bovendien ontvangt de leer kracht bij elke plaat gratis een exem plaar van de bladmuziek, waarop tekst en muziek staan. Het initiatief van Benny Vreden Pro dukties N.V. in Hilversum om het zang onderwijs op de lagere scholen te hel pen, blijkt een groot succes te zijn. De vele geestdriftige reacties die de heer Vreden uit onderwijskringen ontvangt, spreken boekdelen. Veelbelovend repertoire In Sept. gaat de serie „Schoolliedjes met aparte begeleiding" officieel van start. Elke maand verschijnt een gram mofoonplaat met twee schoolliedjes, af wisselend voor de hogere en voor de lagere klassen. In de proefperiode kwa men er traditionele liedjes uit zoals „Jan Hinnerik", „Merk toch hoe sterk", „Heer Jezus heeft een hofke", maar ook heel nieuwe van bijv. Annie M. G. Schmidt, Han Hoekstra, Jules de Corte. Ook het nieuwe repertoire voor het ko mende schooljaar ziet er veelbelovend uit. Deze grammofoonplaten leveren zodoende ook een belangrijke bijdrage in het repertoire aan schoolliedjes. Daarom is het te hopen dat steeds meer scholen zich op deze serie zullen abon neren. Er zullen scholen zijn die nog niet de beschikking hebben over een grammofoon met versterker. In het mo derne onderwijs mag een dergelijke in stallatie niet meer ontbreken. Zeker niet, nu onze zingende jeugd er zoveel profijt van kan trekken dank zij dit nieuwe hulpmiddel „Schoolliedjes met aparte begeleiding". KIJKERS EN LUISTERAARS. Op 1 juni j.l. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.964.754 televi sietoestellen aangegeven tegen 1.939.717 per 1 mei j.l. (t.e.m. 18 juni 1.977.416). Er waren op 1 juni 2.667.900 gere gistreerde radiotoestellen tegen 2.660.076 op 1 mei j.l. Het aantal aansluitingen op de Draad omroep bedroeg op 1 juni 422.422 tegen 424.979 op 1 mei j.l. Voederwinning met weinig kosten Nieuwe methoden bij hooi- en kuil- voerwinning vinden alom navolging. Begrijpelijk, want zij zijn er op gericht met zo weinig mogelijk kosten (aan ar beid vooral) het hooi in de schuur of berg en het silovoer in de kuil te krij gen. Behalve met weinig kosten, moet er voldoende ruwvoer worden gewon nen. In deze drukke tijd zal ei daarom ook aan de bemesting aandacht moe ten worden besteed. Naast stikstof, zullen vele gemaaide percelen een kalibemesting nodig heb ben. Of een complete mengmeststof. Dit is afhankelijk van wat reeds in het voorjaar werd gestrooid. Het is van be lang dit eens na te gaan, want zonder een voldoende basisbemesting komt de stikstof niet volledig tot zijn recht. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Zondag 27 juni Aardenburg, 11 uur, Da. de Neeling Biervliet, 9.30 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 9.30 uur, Ds. Spaans 6.30 uur, Ds. Spaans H. Avondmaal Cadzand, 9.30 uur, Ds. Luuring Collecte noodl. kerken en personen Groede, 10.30 uur, Ds. Doornink H. Avondmaal Hoofdplaat, 9.30 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 9 uur, Ds. Doornink Oostburg, 11 uur, Ds. Luuring, H. Doop Retranchement, 9.30 uur, Wika Dales Schoondijke, 10.30 uur, Ds. Brinkman medew. kerkkoor Sluis, 9.30 uur, Ds. de Knijff, Gent St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. de Knijff St. Kruis, 7 uur, Da. de Neeling Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte kinderbescherming IJzendijke, 9 uur, Ds. Brinkman Zuidzande, 9.30 uur, Da. de Neeling Vrij Evang. Gemeente Breskens, 9 uur, Ds. v. d. Molen Nieuwvliet, 10.30 uur, Ds. v. d. Molen Cadzand, 9 uur, Ds. Praas Retranchement, 10.30 uur, Ds. Praas Geref. Kerk, Breskens 10 en 3 uur, Ds. Verbeek, Hoek H. Avondmaal Evang. Luth. Gemeente Groede, geen opgave R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 27 juni 3e zondag na Pinksteren H. Mis 8 uur. Hoogmis 10 uur In de week H. Mis 7.30 uur Dinsdag, feest van de apostelen Petrus en Paulus Woensdag gezinsmis 19 uur Donderdag feest van het kostbaar bloed van onze Heer Jezus Christus Vrijdag eerste vrijdag van de maand, avondmis 19 uur Zaterdag Lof 19 uur Zondagsdienst doktoren. (Van 's zaterdagsmiddags 12 uur t^jn. 's maandagsmorgens 8 uur) Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Ossewaarde, tel. (01172) 566, Bresk. Cadzand-Retranchement-Sluis- Zuidzande Dr. Beck, Zuidzande, tel. (01170) 24 24 Oostburg-Aardenburg-Eede Dr. Hage, Aardenburg, tel. (01177) 366 Biervliet. Hoofdplaat, IJzendijke: Dr. Kalkman, Biervliet, tel. 01152-345 Zondagsdienst dierenartsen W. Kapsenberg, Sluis, tel. (01178) 225 Spreekuur Maatschappelijk Werk Breskens, woensdagmorgen 11 uur. Gemeentehuis. Verkrijgbaar bij BRESKENS Schetsenbundel van L. BOOTSGEZEL Prijs f 3,90 Franco per post f4,50 na ontvangst van post wissel of storting op giro nr. 358296.

De Schakel | 1965 | | pagina 3