VADERDAG voor 'n passend geschenk Sande die op de 50 m. vrije slag eerste was. Op ditzelfde nummer bij de jon gens 10-11 jaar stak J. P. Salomè in goede vorm en wist ver voor de ande ren als eerste aan te tikken. Dat de 4 x 100 m. vrije slag est. ook een Scheldestroom-zege zou worden, betwijfelde niemand. Met namen als C. Salomé, P. Erasmus, C. Heijboer en P. Donze moest dit wel een overwinning worden. Onze zwemclub mag op een succesvolle middag terugzien. Benoeming. Met ingang van 1 september is aan de R.K. kleuterschool benoemd als leidster mej. E. Plasschaert uit Sluis. Geslaagd. Voor het eerste gedeelte van de akte Na (lerares naaldvakken) slaagden de volgende leerlingen van de vakschool voor meisjes te Goes: L. M. de Feijter en C. H. du Fossé te Breskens. Collecte. In de week van 14 t.e.m. 20 juni zal in Nederland wederom de huis-aan- huis-collecte worden gehouden voor de Nederl. Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen. In het afgelopen jaar heeft het be stuur van de afd. Z.-Vlaanderen weder om verschillende gehandicapten uit eigen streek kunnen helpen. Nog vele gehandicapten verlangen naar hulp en steun, doch wij kunnen hen niet tege moet komen als U onverhoopt Uw me dewerking niet zou verlenen bij de ver zorging van vorengenoemde collecte. Vorig jaar is deze collecte in Breskens een succes geweest en waren wij bij de hoogste opbrengst van het gewest. Mo gen wij ook dit jaar weer rekenen op Uw steun in financieel opzicht? Ook willen wij een beroep doen op de col- lectrices!tanten. Wanneer men U vraagt zeg dan eens spontaan: ik doe het. U kunt de bussen afhalen op Boule vard 40 in Breskens. Bij voorbaat har telijk dank voor Uw medewerking. Raadsvergadering. Door de fractie van de Partij v. d. Arbeid was een brief ingezonden, waar in zij vragen hoever het staat met de ratiobouw en welke maatregelen B. en W. denken te nemen om tot snellere realisering te komen. In het antwoord wijzen B. en W. er op, dat in verscheidene streken in Zee land de gemeentebesturen zich hebben beraden over de tegenwoordige moge lijkheden om tot regelmatige plaatsing van de jaarlijkse contingenten van wo ningwetwoningen te komen. Veie ge meenten ondervinden grote moeilijkhe den met het vinden van een aannemer, die voor een toegestane curveprijs de woningwetwoningen wil bouwen. Van deskundige zijde wordt nu gewezen op de bereikte resultaten door bundeling van de woningbouwplannen. In een cir culaire wordt door de Minister ook ge wezen op de nieuwe systemen van ar beidsbesparende bouwmethoden. De Mi nister is bereid bij toepassing van een goedgekeurd arbeidsurenbesparend bouwplan een toeslag in bouwvolume te verlenen van gemiddeld 25 pCt. Dit komt neer op een verhoging van de jaarlijkse toewijzing met één vierde. Voorts biedt deze methode de zekerheid dat iedere woningwetwoning-toewijzing ook metterdaad in woningen omgezet kan worden Ook zijn de gemeenten in de eerstkomende 3 jaar verzekerd van een voortgaande bouwstroom van wo aankeek. „Laat ik je eerlijk vertellen, dat ik niets me^r weet dan de meeste dorpsgenoten. Volgens hen is hij boe- ken«ehrij*Ter, die hier incognito in een zomerhuisje woont. Dat is volgens onze plaatselijke verordeningen niet verbo den Het is een m«n alleen en niemand heeft la°t van hem. Een enkel keer zie ie hem door het do^p wandelen en doet hij inkopen in winkels. Men groet hem en hij groet temg Verder bemoeit hij zich met niemand. Het spijt me. maar ik kan ie omtrent die meneer Hansen ge^n inlichtingen geven". Een kwartier tevoren was de bezoe ker in het dorp gearriveerd per auto. Daar had hij het politiebureau opge zocht en gevraagd naar de korpschef, doch inspecteur Harde had die nag net verlof en zijn plaatsvervanger, adiudam Scholling had hem te woord gestaan en hem tenslotte verwezen naar recher cheur Hoolwerf. En Gert Hoolwerf was nog e°n oude kennis van rechercheur Winkel, dus men had elkander op joviale wijze de hand geschud en elkaar even op de schouder geslagen. „Nee maar. Winkel, dat is een ver rassing. helemaal uit Den Haag naar ons keurige, rustige dorp gereisd. Maar ik wil om een pakje sigaretten wedden, dat het vast geen beleefdheidsbezoek is dat je hier brengt". De bezoeker had lachend een pakie te voorschijn gehaald en hield het Hool werf voor. „Als ik wed, verlies ik het, ningwetwoningen. In een vergadering van colleges van burgemeesters en wet houders is aan het dagelijks bestuur van de Gemeentelijke Technische Dienst voorlopig de eerste voorbereiding opge dragen. Na veel voorbereidend werk is contact opgenomen met een aannemer uit de streek. De onderhandelingen be treffende de prijs der te bouwen wonin gen lopen nog steeds en naar verwacht wordt zal op korte termijn een beslis sing worden genomen. B. en W. betreu ren het echter dat een en ander zo lang moet duren, alhoewel zij begrip kunnen hebben inzake de moeilijkheden die overwonnen moeten worden. De heer Cambier vraagt of de toewij zing van bouwvolume voor het bejaar dencentrum buiten de toewijzing voor de ratiobouw staat. Weth. Zegers zegt dat als bouwvolume Voor het bejaar dencentrum 18 eenheden beschikbaar zijn. Hiervan kunnen 34 bejaardenwo ningen worden gebouwd en 1 woning voor de beheerder. Dit volume komt in mindering op het saneringsvolume. Be treffende de ratiobouw kon weth. Ze gers nog mededelen, dat er overeen stemming is bereikt met de aannemer en de Provinciale Directie van de Volks huisvesting over de prijs. Op een gestelde vraag van de heer de Nooijer, deelde weth. Zegers mede. dat aangedrongen is dat de huurprijs niet boven de f 20,- zal komen te liggen. De heer Vergouwe zei dat zijn angst voor een achterstand in de woningbouw maar gedeeltelijk is weggenomen. Hij hoopte daarom op een vlugge realisatie van ratiobouw en bejaardencentrum. De voorzitter meende, dat in Bres kens met de ratiobouw een begin zal worden gemaakt. Ged. Staten moeten het bouwvolume nog verdelen. Deze ver deling zal afhangen van de beschikbare grond in de gemeenten. Gestreefd wordt cm na de bouwvak-vakanties te begin nen. Een gedeelte van de Bloemenwijk tussen de Langeweg en de v. Zuij en- straat zal dan moeten worden gesloopt. De dan 'vrijkomende grond zal voldoen de zijn voor een gedeelte van de ratio bouw en het bejaardencentrum. De fractie van de P.v.d.A. heeft in diezelfde brief gevraagd hoeveel wo ningzoekenden er staan ingeschreven, alsmede een opgave van het aantal wo ningen, dat momenteel aan de normale huisvesting is onttrokken. Bovendien willen zij weten welke maatregelen het college denkt te nemen tegen de steeds toenemende tendens van het als zomer woning verhuren van zich in goede staat bevindende woningen. B. en W. antwoordden dat er momen teel 72 woningzoekenden staan inge schreven. In dit aantal zijn begrepen 33 aanvragen van jonggehuwden of zij die voornemens zijn in het huwelijk te treden. Ook rijn in dit aantal begrepen 41 aanvragen betrekking hebbende op de personeelsvoorziening van bedrijven in en rond Breskens. Aan de normale huisvesting zijn op het ogenblik 12 wo ningen, welke zich in goede staat be vinden, onttrokken. In dit aantal is echter niet begrepen een aantal boven woningen. enige bungalows en enige kleine woninkjes in de Zandstraten en de Oesterput. Teneinde eventueel een verdere toe name van het onttrekken van huizen aan de woningvoorraad te voorkumen, zullen wij nogmaals en met nadruk be langhebbenden er op wijzen, dat zonder voorafgaande vergunning van B en W. geen woongelegenheid mag worden be trokken. De heer Vergouwe zei dat zijn fractie aan de recreatie in zijn totaliteit grote dus laat ik dan maar tracteren, hè?" Ze staken elk een sigaret op en de be zoeker vervolgde: „Met alle respect voor jullie mooie gemeente en misschien ko men mijn vrouw en ik er nog wei eens onze vakantie doorbrengen, maar ik ben er nu voor dienst". „Juist". Hoolwerf knikte en keek hem nadenkend aan. „Als je nog steeds bij de rijksrecherche bent moet ik aanne men, dat het een ernstige zaak is". „Hoewel ik formeel bij het rijk hoor, ben ik tijdelijk uitgeleend. Het zal je wel niet prettig in de oren klinken, maar Dorringen staat de laatste tijd in onze bijzondere belangstelling". „Zo, daar hoor ik van op. En waaraan hebben wij die eer te danken?" De man dacht enkele ogenblikken na en keek zijn collega ernstig aan. „Hool werf, wat ik nu ga vertellen is min of meer geheim. Maar ik heb jullie mede werking hier in Dorringen nodig, dus ik zal in ieder geval je enigszins op de hoogte moeten stellen". „Ga verder, Winkel, je maakt me nieuwsgierig". Hoolwerf ging er eens recht voor zitten. „Luister dan maar eens goed. We ziin al enige maanden op het spoor van een organisatie. Laten we voorlopig heel voorzichtig vaststellen, dat deze orga nisatie zich met aktiviteiten bezig houdt, die strafbaar zijn. Deze organi satie heeft verschillende kontaktadres- sen in binnen- en buitenland. We wer ken in deze vrij nauw samen met de waarde hecht. Ook voor de toekomst wacht het gemeentebestuur nog grote taken op dit geied. Een andere en zeker niet minder belangrijke taak is de be strijding van de volksvijand nr. 1, de woningnood, hetgeen ook voor Breskens geldt zolang er nog 72 woningzoeken den zijn. De bestrijding van de woning nood is temeer van belang om de drei gende ontvolking van de streek tegen te gaan in verband met de ontwikkeling van de Kanaalzone. Vooral voor de trouwlustigen is het moeilijk verteer baar, dat een aantal huizen het over grote deel van het jaar leeg staat en niet gehuurd kan worden. Wanneer deze woningen na het seizoen wel ge huurd kunnen worden met een z.gn. wurgcontract, kan dit voor de betref fende gezinnen grote moeilijkheden op leveren. Ook voor de plaatselijke in dustrie is het niet prettig als men bij het aantrekken van werknemers deze geen woning in de werkgemeente kan aanbieden. Spr. sprak de hoop uit als het onttrekken van woningen doorgaat, het college van B. en W. de nodige maatregelen zal nemen die hen krach- tèns de Woonruimtewet 1947 ten dienste staan. Aardenburg Auto over de kop. Nabij Draaibrug is in de nacht van maandag op dinsdag een auto, bestuurd door A. V. uit Aardenburg, geslipt en over de kop geslagen, waarna hij in een sloot terecht kwam. V. zijn echtgenote liep hierbij verwondingen op aan het gelaat. V. en een derde inzittende kwa men met de schrik vrij. Schoondljke B.B. Commandopost.. De ondergrondse BB-commandopost nabij Oostburg is officieel door de pro vinciaal commandant van de BB, mr. L. Kakebeeke uit Middelburg, geopend. De post is gebouwd op een terrein van de gemeente Schoondljke. Mr. Kake beeke drukte op een knop en kreeg toen van binnenuit te horen, dat hij de post kon betreden. Bij de ontvangst in zaal Wijffels zei de voorzitter van de kringraad, mr. H. Rijpstra uit Terneuzen, de post te zien als een culminatiepunt in het vele werk dat t.b.v. de bescherming van de bevol king in Z.-Vlaanderen wordt verricht. De snelle realisering van deze post is volgens hem te danken aan de grote medewerking van het rijk, de provincie en de gemeenten in Z.-Vlaanderen. Van de gemeenten zijn echter maar kleine bijdragen gevraagd, gezien de niet zo rooskleurige financiële positie van vele gemeenten in de streek. Spr. voegde hier aan nog toe dat de kring er naar zal blijven "streven de gemeentelijke bud getten zo min mogelijk aan te spreken. Mr. Kakebeeke sprak de hoop uit, dat de commandopost niet alleen het hoofd van de Z.-Vlaamse BB zal zijn, doch ook het kloppend hart. De heer J. Smit, die namens de di recteur-generaal voor de openbare orde en veiligheid van het Ministerie van Binnenl. Zaken sprak, meende dat de ingebruikneming van de nieuwe post de mogelijkheid schept voor de opvoering van de paraatheid en een functioneler bevelvoering. Hij hoopte dat de bevol king door het werk dat in de post zal worden verricht, zich een beter begrip over het werk van de BB zal aanmeten. Ir. G. Kruisman van het ingenieurs- en architectenbureau Corsmit uit Den Haag, gewaagde van een zeer snelle verwezenlijking van deze post. HBB J. R. de Boer uit Zierikzee, zei dat de heer Catsman en zijn staf die nen te fungeren als de bezielende geest en het warm kloppend hart van de post. Namens de staf werden door de heer P. Gerreman uit Terneuzen enkele ge zelschapsspelen aangeboden, welke in de kantine gebruikt kunnen worden. Hij meende de opening te ervaren als een vreugdevol gebeuren omdat de post al tijd provisorisch en gebrekkig gehuis westduitse justitie. Eén van die kon- taktadressen bevindt zich in Dorringen. En nu wil ik wedden dat jij daar gek van zit te kijken, of niet?" Hoolwerf had langzamerhand zijn wenkbrauwen gefronst. „Van vroeger weet ik, dat jij er de man niet naar bent om ongepaste grapjes te maken, dus moet ik geloven dat het ?o is. Maar ik hoor dit voor het eerst". De ander knikte. „Heel begrijpelijk, want de heren gaan uiterst voorzichtig en zeldzaam geraffineerd te werk. Van daar ook, dat wij nog steeds niet toe slaan. We willen weten, wie hier ach ter zit, dat wil zeggen: wie de kops ruk ken zijn. Als we willen, kunnen we zo een man of tien arresteren, maar daar mee rollen we hoogst waarschijnlijk de organisatie niet op. Dus wachten we vooralsnog, begrijp je?" „En één van hen woont hier in Dor ringen? Daarvoor kom je hierheen en wij moeten dat heerschap in de gaten houden?" De ander knikte en drukte zijn siga ret uit. „Zo ongeveer. Er zit nog meer aan vast, doch dat hoor je straks wel. Je hebt natuurlijk geen idee wie wij op het oog hebben?" Hoolwerf schudde zijn hoofd „Zeer beslist niet. Dorringen is een bijzonder rustige gemeente, waar weinig schok kends gebeurt. We hebben hier zelfs geen nozemprobleem en dat zegt toch wel wat". „Zegt de naam Bernard Lagov je vest is geweest. HBB Catsman betoogde dat door de commandopost de paraatheid van de Z.-Vlaamse BB belangrijk zal worden opgevoerd. We kunnen nu de werkelijk heid zo getrouw mogelijk nabootsen en dus beter oefenen. Na de opening bezichtigden de geno digden de commandopost. Onder hen waren bijna alle burgemeesters van de Z.-Vlaamse gemeenten, de HBB'ers uit Vlissingen en Goes, de inspecteur van het brandweerwezen, de heer G. Kortus uit Breda, majoor jhr. D. Valckenier von Geusau namens de territoriaal com mandant in Zeeland en vele BB-auto- riteiten en medewerkers. Oostburg Geslaagd. Voor het eerste gedeelte van de akte Na (lerares naaldvakken) slaagde mej. E. Versprille te Oostburg, leerlinge van de vakschool voor meisjes te Goes. Retranchement Schoolsportdag. Op het Gemeentelijk Sportterrein te Retranchement werd vorige week vrij dag de schoolsportdag gehouden voor de hoogste klassen van de lagere scho len te Cadzand, Nieuwvliet, Retranche ment en Zuidzande. De leerlingen legden proeven af van hun bekwaamheid in hardlopen, vér- springen, hoogspringen, balwerpen. Te vens was er een behendigheidsoefening. Naar gelang van de prestaties konden de scholieren een A-B-C-D of E-diplo- ma behalen. 's Middags waren er slagbalwedstrij- den. Van de eerste twaalftallen behaal de Zuidzande de overwinning; van de tweede twaalftallen ging Cadzand met de eer strijken. Schoolreis. De oudste leerlingen der o.l. school te Retranchement en de b.l.o. school te Oostburg zijn samen drie dagen op reis geweest naar Den Haag en omgeving. De reis begon met een kleine rondrit door Vlissingen en Middelburg. Na een rit door de Wouwsche Plantage werd de reis in Roosendaal onderbroken voor een bezoek aan het station, waar de leerlingen door het personeel werden rondgeleid. Zij genoten daar vele voor rechten. Zelfs mochten zij op een zij spoor onder het wakend oog van de be stuurders met echte treinen rijden. In Rotterdam werd het Feijenoord- stadion bezichtigd. Na een wandeling door de voetgangerstunnel volgde een rondvaart door de Rotterdamse havens. Tot slot werd de speeltuin „Drievliet" te Rijswijk bezocht. In de jeugdherberg „Ockenburgh" te Loosduinen werd over nacht. De tweede dag begon met een bezoek aan Den Haag, waar achtereenvolgens de Ridderzaal, het gebouw van de Eer ste Kamer, het Panorama Mesdag, Ma- durodam en speeltuin „De Bataaf" werden bezocht. Tot slot volgde een wandeling door Scheveningen. De laatste dag werd een bezoek ge bracht aan de bloemenveiling te Hon- selerdijk en de diergaarde te Rotter dam. In Bergen op Zoom werd gewin keld en de resterende tijd doorgebracht in speeltuin „Rozenoord". Geslaagd. De heer J. C. Faas slaagde te Utrecht voor het examen vakbekwaamheid kantoorboekhandel. Oeverzwaluwen Zij, die met de Pinksterdagen niet alleen oog hadden voor de drukte in de Zwinsector, maar ook belangstelling hadden voor de levende natuur in de Willem Leopoldpolder, hebben weer kunnen genieten van het bedrijvige le ven der oeverzwaluwen, die aldaar nes telen in de steile wanden van de zand- afgravingen, waarin zij op veilige af stand boven de grond horizontale gan- iets?" Rechercheur Hoolwerf dacht na. „La gov wacht eens, in de Boslaan woont een Lagov. Voor zover ons bekend een rentenierende hereboer. Woont alleen in een villaatje. Is hij niet weduwnaar?" „Weet je wat van hem?" Hoolwerf schudde beslist zijn hoofd. „Niets, absoluut niets. Iemand, die he lemaal niet opvalt, zich praktisch ner gens mee bemoeit en een soort kluize naarsbestaan voert". Winkel kwam overeind en liep naar het ïaam, waar door hij de straat in tuurde. „Hoolwerf, wij hebben vroeger geleerd dat onopvallende mensen, men sen, die zich met niets bemoeien, ner gens aan doen, een eenzaam leven lij den en zo voort, soms mensen zijn, die juist onze bijzondere belangstelling verdienen. Ben jij het daarmee nog eens?" De ander begon te lachen. „Theorie, die wel eens in de praktijk uitkomt, waarde collega, maar daarom nog geen wet van Meden en Perzen behoeft te zijn". „Daar kan ik je geen ongelijk in geven. Nou, laat ik je maar uit de droom helpen. Deze Lagov, onder zijn kornuiten beter bekend al? ome Ben, is een der voornaamste kontaktlieden tussen de heren in Nederiarid en hun broeders in het buitenland, me name Westduitsland. Hoe ver zitten we, he melsbreed, van de grens af hier?" (Wordt vervolgd). PARFUMERIE MAAS-HAMELIJNCK Mercuriusstraat 24 Breskens Telefoon 857

De Schakel | 1965 | | pagina 2