PLAATSELIJK NIEUWS Breskens Scheldemond-race. De Scheldernondrace welke zondag zou worden gehouden, is vanwege de slechte weersomstandigheden afgelast moeten worden. Men hoopt a.s. zondag- om 10 uur te starten. Kind aangereden. Tijdens het spelen liep het 5-jarig meisje C. v. O. uit Breskens plotseling het trottoir af op de Boulevard om over te steken. Op hetzelfde moment pas seerde een personenauto, bestuurd door C. P. uit Eede, die het kind vermoede lijk niet heeft opgemerkt door de op dit nauwe gedeelte geparkeerd staande auto's. Krachtig remmen kon niet meer voorkomen dat het kind tegen het weg dek werd geworpen. Dokter v. d. Maas, die spoedig ter plaatse was, verleende eerste hulp. Hij liet het kind per ambulance naar het ziekenhuis te Oostburg vervoeren, waar het is opgenomen met een zware her senschudding en een schouderfractuur. Auto's botsten. Op de rijksweg Breskens veerhaven- Schoondijke kwamen nabij het via duct een 2-tal auto's met elkaar in bot sing. Een stationcar, bestuurd door M. D. uit Terneuzen, remde plotseling waardoor de achter hem rijdende per sonenauto, bestuurd door A. N. uit Schoondijke, niet meer tijdig kon stil staan. Een aanrijding met materiële schade was het gevolg. Aktie Barthimeüs De aktie „Barthimeüs" heeft opge bracht de prachtige som van f 928,30. Allen die hieraan hebben meegewerkt zeggen wij heel hartelijk dank. Zij die niet in de gelegenheid waren een gift te geven, of zij die lid willen worden, kunnen dit alsnog doen aan het aktie- comité „Barthimeüs". Mevr. Simpelaar, Burg. v. Zuijenstr. 8 Mevr. Spaans, Dorpsstraat Mevr. Bakker, Burg. Gerritsenstr. 22 Vergadering V. V. V. De V.V.V. te Breskens heeft in ,,'t Vis sershuis" zijn jaarlijkse algemene le denvergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Heijboer, heette in zijn openingswoord allen har telijk welkom, in het bijzonder burge meester J. A. Eekhout, alsmede de di- rekteur en sekretaris van de Prov. V.V.V., de heren de Regt en v. d. Walle. Het jaarverslag van sekretaris J. Roofack beschreef het steeds toenemen van het V.V.V.-werk. De V.V.V. wordt steeds meer ingeschakeld bij het ma ken van reisplannen. Het ledental was in 1964 weer geste gen en bedraagt nu 314. Een groot aantal folders werd aan de vele bezoekers en aanvragers uitge reikt. Voor Breskens bedroeg dit aan tal 7800, op de camping 5500 en diver sen 4000, hetgeen een totaal van ruim 17000 maakt. Ook het aantal bezoekers aan Bres kens nam weer toe met 66 pCt. waar aan de vele uitbreidingen zeker hebben meegewerkt. Een totaal van 101.278 overnachtingen werden geregistreerd. Hiervan neemt de Napoleonhoeve er 26.638 voor zijn rekening en de cam ping van Zeebad 13.000. Het aantal bed den steeg met 154, waardoor het to taal aantal kwam op 1024. Deze zijn verdeeld over 13 hotels met 170 bedden, 37 bungalows met 255 bedden, 52 ge meubileerde kamers met 317 bedden en 47 zomerwoningen met 282 bedden. De camping Zeebad had een stijging van bezoekers met 74 pCt. tot een aan tal van 26.638. Hiervan namen de Ne derlanders het grootste aantal voor hun rekening met 12.441. Het overige ge deelte kwam uit 12 verschillende lan den. Uitgaande van een kostprijs van f 12',- per nacht, hebben al deze over nachtingen een inkomen voor Breskens betekent van f 1.200,000,-. Bij de bestuursverkiezing hadden de heren J. Moorlag, J. Carels en J. du Bois zich niet meer herkiesbaar gesteld. Maar als Toon hem te pakken kreeg, sloeg-ie 'm tot moes. Dat is vast. De bijna twee meter lange bootwerker. Dat was geen postuur voor hem. Trouwens, vechten hield hij helemaal niet van. Dat deed Jan Vlaming niet. Ergens was hij toch epn tikje intellectueel. Een kan toorbediende was niet bepaald zo heel veel, maar je behoorde dan toch wel tot een zekere standing. Van de me- neer-met-het-witte-boordje. De penne- likkersafdeling. Dan ging je niet op de vuist. Dat was beneden je stand. De pijp was uit en het grote licht ging ook verdwijnen. Jan Vlaming stond op en rekte zich uit. Hier zat hij nu. in Dorringen, een dorpje dat tweederde van de Nederlandse bevolking misschien niet eens kende. Van niemand zou hij last hebben: meneer Hansen, incognito. Hij draaide het licht aan en schoof de overgo"dijnen toe. Toen pakte hij de koffer verder leeg: een paar flessen melk. een pak koffie, suiker, koekjes, een brood, boter en beleg. Hij kn*i best voor zichrelf zorgen. Kom, eerst maar eens een keteltje water opzetten. HOOFDSTUK 6. Begin november zaten in Den Haag- in een herenhuis drie mannen met el kaar te praten. De ernstige gezichten verrieden, dat het gesprek beslist niet ging over het op handen zijnde Sinter- Als nieuwe candidaten waren ingeko men de heren E. Seuss, I. v. d. Broecke, F. Arens, A. van Grieken en I. Ph. Keijmel. Na een gehouden stemming werden gekozen de herkiesbaar zijnde leden J. Heijboer, Ant. Roest en L. Sig- mond. Van de nieuwe candidaten wer den gekozen E. Seuss, I. v. d. Broecke en I. Ph. Keijmel. Het financieel verslag van de pen ningmeester A. Brevet gaf een batig saldo te zien over 1964. Na de pauze werden door de heer F. Gittenberger dia's vertoond over Oos tenrijk en Zwitserland. Baldadigheid. Op de Handelshaven hebben een 2- tal jongelui kans gerien in een drag line te komen en deze op gang te krij gen. De onbekenden hebben zich toe gang verschaft in deze dragline door enkele stuk gegooide ruiten. Nadat de machine draaide zijn de jongens weg gelopen. Botsing. Op de hoek Mercuriusstraat-Oranje- plein kwam de bromfietser D. M. uit Breskens in botsing met de wielrijder I. M. uit Schoondijke. M. kwam vanaf het Oranjeplein de Mercuriusstraat in gereden, waarbij hij teveel naar links uitweek. Zowel de brommer als de fiets werden beschadigd. Schoondijke Opbrengst collecte. De in de week van 26 april voor de vereniging „Sakor" (Samenwerkende Kinderbescherming Organisaties) ge houden collecte heeft f 161,16 opge bracht. Contactavond. In de landbouwhuishoudschool „Prin ses Marijke" te Schoondijke werd een contactavond gehouden tussen het per soneel van die school en personeel van lagere scholen in West Z.-Vlaanderen. De directrice van de school, mej. Zwart, gaf een duidelijk overzicht van de opleiding en de verdere mogelijkhe den. Hoe men werkte op school werd aan de hand van dia's door de heer J. den Haan uitgelegd. Het was een goede avcnd die volgens juffrouw Zwart deze positieve kant had, dat men elkaar nu ..kende". Tevens kende men niet al leen elkaar maar ook de „school". Een nuttige avond voor beide zijden. Uitvoering sportclub. Enkele afdelingen van de Schoon- dijkse Sportvereniging zullen zaterdag 15 mei a.s. om 7 uur n m. in de zaal van de heer G. J. M. Wijffels een uitvoering geven. Eerste steenlegging. De heer R. de Badts, voorzitter van de Ver. voor Lager Land- en Tuinbouw- onderwijs in West Z.-Vlaanderen, heeft te Schoondijke de eerste steen gelegd voor de te bouwen lagere land- en tuin bouwschool. Burgemeester J. C. Hoftijzer van Schoondijke sprak de aanwezigen op de bouwplaats toe, waar hij allen welkom heette. Vervolgens sprak de heer de Badts in het kort nog even over de tot stand- koming van de school. Op 14 nov. 1961 is figuurlijk de eerste steen gelegd. Een bericht van het Min. van Economische Zaken dat de school een andere plaats moest krijgen, werd op die dag ontvan gen. Hij dankte het gemeentebestuur van Schoondijke voor de samenwerking die voor deze bouw is ondervonden. Hierna metselde de heer de Badts de eerste steen. Voorts was er een ontvangst cp het gemeentehuis, waar de architect J. Loonen uit Breskens het gemeente- en schoolbestuur feliciteerde met dit heug lijke feit. Hij herinnerde er aan dat 10 mei een dag is die minder plezierige herinneringen oproept. Doch na 25 jaar is het een goede dag, omdat weer een stap in de goede richting is gezet. Ik hoon dat dit gebouw mag bijdragen tot verdere uitbouw van het landbouwon derwijs. Hij sprak verder de wens uit, klaasfeest. Al was het woord „surprise" al een keer gevallen. Maar in een ge heel ander verband. ..Mijn oordeel is", zei de oudste van het drietal, epn gezet heertje van mid delbare leeftijd, „dat we eens een paar weken moeten stoppen. Om ieder risico bij voorbaat jit te sluiten. Ik zal dit morgen meteen doorgeven aan de an dere kant. Het is me allemaal te toe vallig. Want wat weten we van dat mannetje, dat daar sedert enkele we ken in het zomerhuisje zit? In het dorp wordt verteld, dat het een schrijver is, een tamelijk bekende schrijver die daar onder een schuilnaam bivakkeert. Zo genaamd om tot rust te komen en om inspiratie op te doen. Die schuilnaam is Hansen, maar dat zegt natuurlijk niets. Geef me het rapport van ome Ben eens aan". Er werd hem e°n vel papier overhan digd, dat hij openvouwde en enige tijd bestudeerde. „Hier, luister zelf maar: Sinds eind september woont er ;n een der zomerhuisjes van het vakantieoord C. en A. Boshoven een man, die volgens de ingezetenen een bekende schrijver is en daar incognito verblijft. In overeen stemming met mijn instructies ben ik er 's avonds enkele malen langs gelo pen. (Wordt vervolgd). dat op 10 mei 1966 de school in gebruik zal kunnen worden genomen. De school zal drie theorielokalen be vatten, waarvan één speciaal voor na tuurkimde, een overblijflokaal dat ook als theorielokaal te gebruiken is, daar bij een keukentje, een melklokaal en een handvaardigheidslokaal, waarin o.m. les zal worden gegeven in houtbi werking, onderhoud en reparatie van landbouwmachines. Daarnaast is er een leraarskamer, een kamer voor de direc teur, douches en toiletten. De kosten van het project zullen on geveer f 550.000,- bedragen. De inrich ting is hier echter niet inbegrepen. Een bijzondere aardigheid bij de bouw van deze school is, dat het bordes ge bruikt kan worden als muziektent. Burgemeester Hoftijzer deelde nog mede, dat met deze nieuwe land- en tuinbouwschool mee op het ogenblik in Schoondijke voor meer dan één miljoen gulden in kapitaalprojecten wordt ge ïnvesteerd. Diploma-uitreiking landbouwschool. Aan de Rijksmiddelbare Landbouw school te Schoondijke werden aan 18 geslaagden de einddiploma's uitgereikt. Dit geschiedde door de direkteur, de heer ir. J. Roest, in tegenwoordigheid van de heren M. J. Verbrugge te Wa terlandkerkje als voorzitter van de commissie van toezicht; ir. J. Bouten! inspecteur van het landbouwonderwijs; burgemeester J. Hoftijzer van Schoon dijke; W. de Bruine te Cadzand, namens de Ver. van oud-leerlingen; J. Quaak namens de drie standsorganisaties, ter wijl voorts aanwezig waren de ouders der gediplomeerden en vertegenwoor digers van de jongerenorganisaties en van waterschappen. De geslaagden, die van de direkteur elk een persoonlijk woord meekregen, zijn: P. Verstraete, Aardenburg; T. Wijf fels, IJzendijke; L. Dierickx en A. Buijze te Schoondijke; A. Roosendaal en H. Cappon, Zuidzande; J. Cammaert, Groede; J. Cappon, Cadzand; H. Diele- man, Zaamslag; E. Daens, Biervliet; W. Jansen, Sluiskil; L. Sturtewaegen, Eede; A. Mol en G. van Driel, Hoek; T. We- maer, T. d'Hooge en J. Maenhout, Sluis; P. Cornells, Nieuwvliet. Voorzitter Verbrugge reikte de Hui- zingamedaille uit aan P. Verstraete uit Aardenburg, die het hoogste gemiddel de wist te behalen (8,2). Bevrijdingsfeesten. 's Morgens om 9 uur werden de „be vrijdingsfeesten" in Schoondijke ge opend met een toespraak van burge meester J. C. Hoftijzer. In het kort wees hij de kinderen er op wat het belang van de bevrijding 20 jaar geleden ge weest is en schetste hij de omstandig heden waarin de kinderen toen leefden. Na het hijsen van de vlag en het zin gen van het Wilhelmus door alle school kinderen, werd een drietal hoera's op de Koningin uitgebracht. Alle school kinderen begaven zich toen, onder grote belangstelling, naar het gemeen telijk sportterrein. Hier ontvingen zij een ballon. Voorzien van een kaartje gingen alle ballons de lucht in, met de hoop van elk kind dat zijn ballon het verst zou komen. Na deze ballon wedstrijd vond in de Ned. Herv. kerk een herdenkingsdienst plaats, waarin de drie geestelijke lei ders van de gemeente voorgingen. 's Middags trok een stoet van een 20- tal versierde wagens en talrijke groe pen door het dorp. Aan deze optocht namen o.a. alle 350 schoolkinderen deel. Deze optocht heeft weer eens laten zien, dat wanneer men wil, Schoondijke altijd op dergelijk gebied geweldig voor de dag komt. 's Avonds werd onder grote belang stelling in de loods van de landbouw- praktijkschool het toneelspel „Toen de storm begon" opgevoerd. Zeker was meer dan de helft van het dorp aan wezig. De burgemeester sprak dan ook zijn grote waardering voor het Oranje comité uit. Met een lampionoptocht, voorafge gaan door „O.K.K." en een dans rond om een vreugdevuur, werd het feest ge sloten. Retranchement Collecte. De collecte van de interkerkelijke dienst op bevrijdingsdag in de herv.; kerk bracht f 87,87 op. Deze is toegewezen aan de Stichting Het Vierde Prinsenkind. Bedankt voor beroep. Ds. G. M. C. de Vries heeft voor het beroep naar IJzendijke bedankt. (N.H. Gemeente) Bevrijdingsfeest. Het bevrijdingsfeest te Retranche ment begon op 5 mei met klokgelui. In de N.H. kerk werd een gezamen lijke kerkdienst gehouden, waarin voor gingen ds. L. v. d. Molen en ds. G. M. C. de Vries. Na het vlaghijsen op de Markt hield burgemeester J. A. Leenhouts een her denkingstoespraak. Hierna gaf het mu ziekgezelschap een concert. 's Middags werd het feest op de Markt ingeleid met een toespraak door dc heer L. I. Basting, voorzitter van het Oranje comité. De leerlingen der lagere school hielden zich heel de middag be/ig met diverse spelen. Ook werden zij door het Oranjecomité gul getrakteerd. Het Be jaardencomité ontving een bijdrage voor het organiseren van een feestmid dag. Ook de ziekenhuispatiënten uit de gemeente ontvingen een aandenken. De oudere jeugd hield zich bezig met een tijdrit voor fietsen en bromfietsen. Op de Markt werd een gecostumeerde oetbalwedstrijd ges: eeld. 's Avonds werd een muzikale wande ling gemaakt door de gemeente, waar na concerten werden gegeven op de kiosk op de Markt. Voorts waren er nog diverse volksspelen. Aan de leerlingen der lagere school werd een herinne ringstegel uitgereikt. Waterlandkerkje Vergadering E.II.B.O. De plaatselijke E.H.B.O.-vereniging hield haar algemene vergadering. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. M. Verheije-Onderdonck herkozen. De penningmeester gaf het financieel verslag over het afgelopen seizoen. Be sloten werd verder om te trachten dit najaar weer te starten met een nieuwe cursus. De vereniging telt momenteel 33 leden. Auto in de kreek. De heer J. J. G. uit Oostburg kwam met zijn auto terecht in de kreek „De Blontrok", gelegen langs de weg Oost burg-Waterlandkerkje. Komende uit de richting Waterlandkerkje reed hij in de bocht nabij „De Verkorting" recht door met het genoemde gevolg. Dr. Loose uit Oostburg verleende eerste hulp en liet het slachtoffer naar het ziekenhuis te Oostburg vervoeren. De auto werd zwaar beschadigd. IJzendijke Accordeonconcours. Uitgaande van de Nederl. Associatie werd in het jeugdgebouw te IJzendijke een accordeonconcours gehouden. Als organisator trad op de heer Jasper Anthonisse uit Biervliet. Er namen 30 solisten aan deel. De uitslagen waren: Ad. jeugd: 1. Marie Lako, Cadzand; 2. Ria Menue, IJzendijke. Afd. elementair: 1. Hans Risseeuw, Schoondijke; 2. Bram de Hullu, Nieuw vliet; 3. Sjaak Lijbaart, Biervliet; 4. Ria de Vos, Terneuzen. Afd. amateurs I: 1. Elly Kegels, Koe wacht; 2. Frans Kasnader, Vlissingen; 3. Jan de Jonge, Biervliet: 4. Hildje Groosman, IJzendijke: 5. J. v. d. Berge, Axel; 6. Cath. Bonte, St. Kruis; 7. Tilly Dhondt, Lamswaarde. Afd. amateurs II: 1. Arleth Herwegh, Axel; 2. Anne-Marie Simons, Vlissin gen; 3. André Dhondt, Lamswaarde. Amateurs III: Marleen Kouijzer, Ter neuzen. Afd. amateurs IV: Sanny Brand, 's- Heerenhoek. Ere-afd.: 1. Piet Leenhouts, Groede: 2. Nel Maas, Terneuzen. De jury bestond uit de heren G. Beuk en C. Alta. De belangstelling voor dit concours was groot. De heer A. de Hullu meldde zich als het 600e lid van het N.A.A. en kreeg een muziekbon ter waarde van 10 gulden. VOETBAL 4e klasse H. Uitslagen van zondag j.l. SteenLewed. Boys 21Breskens Biervliet afg.IJzendijkeVogelwaarde 12; Corn BoysClinge 10; Aarden burgKoewacht 21. De stand ls nu Vogelwaarde 19 14 3 2 31 50—24 Biervliet 19 10 3 6 23 70—40 Aardenburg 20 9 5 6 23 6343 Breskens 19 9 4 6 22 6656 Lewed. Boys 19 10 2 7 22 48—47 Steen 20 9 3 8 21 51-40 Clinge 20 7 6 7 20 38—39 Corn Boys 19 6 5 8 17 35—45 R.C.S. 19 5 3 11 13 36—65 IJzendijke 19 5 2 12 12 36—53 Koewacht 19 3 2 14 8 28—69 Programma voor zondag a.s.; IJzendijkeR.C.S.; Corn BoysLewed. BoysKoewachtVogelwaardeBres kensBiervliet. IJzendijke zal alles in het werk stel len om voor eigen publiek van R.C.S. te winnen. We geven ze een kans. Voor Corn Boys, dat Lewed. Boys op bezoek krijgt, zit er misschien een ge lijk spel in. Koewacht, dat moet degraderen, zal de winst aan Vogelwaarde moeten la ten. BreskensBiervliet kan een spannen de wedstrijd worden. Wij houden het op Breskens. KORFBAL. B.K.C. I—Animo III 2—3. Een half uur later dan in de bedoe ling lag, omdat de voetbal bezig was, begon deze wedstrijd. Evenals het weer was ook de wedstrijd beneden peil. Harde windvlagen en zo nu en dan wat regen maakten mooi spel onmogelijk. B.K.C. had wel het meest last van dit weer, want men plaatste bijzonder slecht. Toch ging voor de rust de strijd ge lijk op, getuige het score-verloop: na ongeveer een half uur spelen maakte Animo 01 in haar voordeel. Bram de Ruijter strafte echter enkele minuten later een fout in de Animo-verdediging af, wat de stand op 11 bracht. V/eer kwam Animo door een mooie doorloop- bal aan de leiding, stand 12. Tevens ruststand. Na de rust werd de wedstrijd zeer on plezierig. De toch al slecht leidende scheidsrechter Beun uit Middelburg be gon nu echt partijdig te worden, wat onprettige situaties tot gevolg had. B.K.C. was bijna steeds in de aanval

De Schakel | 1965 | | pagina 2