MOEDERDAG Weth. Zegers stelde dat de gemeente hulp verleend waar nodig is. Wij willen Zeebad helpen, zolang het nodig is. Persoonlijk wil ik het alleen voor dit jaar doen en dan later verder praten. Óns strand moet in ieder geval aange kleed worden. De voorz. gaf nog eens een overzicht van het ontstaan van N.V. Zeebad. Dat de gemeente van het belang doordron gen is, bleek toen wel aan het nemen van f 15000,- aandelen. De strandexploi- tatie zal altijd wel een verliespost blij ven. Met de voorzitter van N.V. Zeebad zijn door het college verschillende be sprekingen gevoerd over deze zaak. Cij fers zijn op tafel en op papier geko men en het college meent nu met dit voorstel te moeten komen. De heer Vergouwe zag toch liever dat B. en W.. Zeebad en de vertegenwoor diger uit de raad nog eens rond de tafel gaan zitten. Men kan dan uitpraten wat Zeebad wil en wat de gemeente kan doen. Nu komt men maar te hooi en te gras met dit doen en dat doen. Hierna kwam het voorstel van B. en W. in stemming om geld of personeel beschikbaar te stellen. Met een stem menverhouding 73 werd dit voorstel afgewezen. Voor stemden de heren v. d. Hooft, Vergouwe en de Nooijer. Tegen stemden mevr. Niermans en de heren Zegers, Luteijn, Cambier, Leenhouts, Ca-els en de Kruijter. Vervolgens kwam het eerder genoem de voorstel van de heer Cambier in stemming, dat met 73 stemmen werd aangenomen. Tegen stemden de heren v. d. Hooft, Vergouwe en de Nooijer. Voor stemden mevr. Niermans en de heren Zegers, Luteijn, Cambier, Leen houts, Carels en de Kruijter. Door de Stichting Jachthavenbelan- gen „Bresken j" was medegedeeld dat zij, in samenwerking met Rijkswater staat, er in geslaagd is ten behoeve van de aanleg van jachten een uitbreiding van 30 m. te krijgen. Het maken van een vlottensteiger ral maximaal f 30.000 kosten. Door de Amsterdam-Rotterdam Bank kan middels een krediet-overeen komst dit bedrag gefinancierd worden, echter met de eis dat de gemeente ga rant is voor rente en aflossing. B. en W. zijn van mening, dat vermeerdering van accommodatie-ruimte de toename van het aantal jachten in hoge mate zal bevorderen, hetgeen zeer zeker als een belang voor de gemeente moet wor den gezien. Het verlenen van garantie kan voor de gemeente tot moeilijkhe den leiden. Daar hypothecair verband niet mogelijk is, stellen B. en W. voor de vlotten te kopen tot een bedrag van maximaal f 30.000,- en deze in huur koop over te dragen aan de Stichting. Bij het bepalen van de huurkoopsom zal een afschrijvingsduur van 6 jaar en een rentevoet van 5 pCt. worden be dongen. De huurkoopsom moet steeds bij vooruitbetaling worden voldaan. De heer Cambier meende dat hier een felicitatie op zijn plaats is, daar er ge holpen kan worden zonder dat het de gemeente geld kost. Desondanks meen de hij toch te moeten opmerken, dat een bepaalde gemakzucht wordt aan de dag gelegd om geld op te nemen. Mo gelijk had ook dit geld verkregen kun nen worden door het uitgeven van aan delen. De voorz. zei dat er wel geld te krijgen zou zijn bij de bank als de le den van de Stichting persoonlijk garant waren hiervoor. Dit gaat toch wel te ver. Z.h.st. ging men met het voorge stelde akkoord. Van de Vereniging Protestants Tehuis „Rozenoord" te Sluis was een brief in gekomen waarin zij mededeelt, voor de toekomst de navolgende planning te hebben gemaakt: le. de opname-capa- citeit van het tehuis te Sluis niet te vergroten, doch wel de inrichting en de accommodatie te verbeteren; 2e. te streven naar een vestiging in Biervliet met een capaciteit van 50 bedden; 3e. te streven naar een vestiging in Bres- kens met een capaciteit van 60 bedden. Deze nieuwe vestigingen zijn slechts mogelijk als van de zijde van de ge meenten garanties worden verleend. De vereniging verzoekt na te willen gaan of in Breskens bouwgrond beschikbaar is voor de vestiging van een bejaarden- pensiontehuis en tegen welke prijs en voorwaarden deze grond beschikbaar kan worden gesteld. Mevr. Niermans was zeer verheugd dat „Roeenoord" in Breskens een vesti ging wil bouwen. Een pensiontehuis is een dringende noodzaak. Zij hoopte dat spoedig tot een overeenkomst kan wor den besloten en dat de realisering een geruststelling zal zijn voor de bejaar den, opdat zij hun oude dag in eigen omgeving kunnen doorbrengen. De heer Vergouwe vond dit verzoek toch nog onverwacht gekomen. Hij was bang dat het beschikbare terrein ten zuiden van de centrale broodbakkerij niet groot genoeg zou zijn, een dergelijk project vraagt een groot terrein. Wan neer het op dit terrein niet verwezen lijkt kan worden, is er dan nog een andere mogelijkheid? Op de duur ko men wij klem te zitten met onze bouw grond. Voorts hoopte hij dat de inbreng zo open mogelijk zal worden gehouden en dat men niet in hokjes opgesloten zal zitten. De heer Luteijn zei dat deze vereni ging van huis uit protestant is, doch een ieder zal van harte welkom zijn, welke richting men ook toegedaan is. Men heeft nu gevraagd voor 60 bedden, in de toekomst zal dit wellicht nog uit groeien tot 100 bedden. Weth. Zegers zei dat de deskundigen en Rozenoord wel zullen bekijken of de grond geschikt is. Hij stelde voor om aan de stedebouwkundige te vragen een uiteenzetting te geven over het uitbrei dingsplan. De voorz. was van oordeel dat hier wel een felicitatie op zijn plaats was. Op de plaats waar het bejaardencen trum zou worden gebouwd, ligt een riolering. Het bouwen hierop is onmo gelijk, daar dit tot grote moeilijkheden kan leiden. De enige oplossing zou zijn het terrein naar het noordwesten te doen opschuiven. De heer Carels had geen opschuiving op de situatietekening kunnen vinden daar deze niet bij de stukken lag. Hij vroeg dan ook, hoe komt men ten op zichte van de bouwcapaciteit te zitten. Weth. Zegers voegde hieraan toe dat er zelfs een verruiming met dit plan ont staat. Door de fractie van de Partij v. d. Arbeid waren een aantal schriftelijke vragen gesteld, n.l.: hoe ver staat het met de ratiobouw en welke maatrege len denkt het college te nemen om deze zaak te bespoedigen; hoeveel woning zoekenden staan er nog ingeschreven; een opgave van het aantal woningen dat aan de normale huisvesting is ont trokken en wat denkt het college te doen aan de steeds toenemende ten dens van het als zomerwoning verhu ren van zich nog in goede staat be vindende woningen. Mevr. Niermans wilde eerst wel eens gaan kijken naar de ratiobouw om er kennis mee te maken. De heer Cambier vroeg zich af of het voor Breskens iets zou opleveren. Zou er niet een gevaar inzitten dat we minder woningen krij gen. Wij zitten nog steeds met een groot aantal noodwoningen. De heer Vergouwe wilde wel weten Mercuriusstraat 24 U weet het reeds, voor grote en kleine GESCHENKEN PARFUMERIE MAAS-HAMELIJNCK - Breskens Telefoon 857 huisie te huren?" „Ik zei u al. dames, dat ik overwerkt ben. Daarom ben ik de stad ontvlucht. Laten we zeggen: van nu af aan tot 1 mei het volgend jaar. Tenminste, als de prijs redelijk is. U weet wellicht, dat schrijven in ons lond niet zo bijster goed betaald wordt". Hij lachte bij deze woorden. Als het aan Ankie gelegen had, zou deze aardige man, deze schrijver ter stond „De Rietvink" mogen betrekken, om ongestoord te kunnen uitrusten om later weer te kunnen werken. Voor niets. Een beroemdheid was al reclame ge noeg. Mair het zakelijke deel liet ze altijd aan Cilly over. Dot was haar beter toe vertrouwd. Daarom zei de oudste zus ter op zeer ^akelijke toon: „Meneer Hansen, het is vo^r ons een experiment. We hebben namelijk buiten het seizoen nog nimmer een of meer onzer huisjes verhuurd, we willen het e^ns één win terseizoen proberen. De kosten zijn ze ventig gulden rer maand, inbegrepen water en electrisch licht. En bij voor- uitbetah'ng. Zoals in de advertentie staat, kimt u tot uiterlijk 1 mei er ver toeven. En u hoeft er beslist niet op te rekenen, dat u langer kunt blijven, want gedurende het seizoen hebben we alle huisjes nodig". Jan Vlaming had dit laatste maar met een half oor verstaan. Het ging hem om het bedrag: zeventig gulden was e^n hele som en een maand was zo om. Dat betekende alleen aan huur bij na achhonde "dvijftig gulden per jaar en hij moest nog eten ook. En af en toe wat kleren kopen. Drie en een half a vierduizend per jaar was hij zo-wie-zo kwijt. Kon-ie een iaar of vier, vijf voor uit. Maar veel goedkoper zou hij toch wel nergens terecht kunnen. Een hotel was te link en bovendien veel te duur. Een kosthuis ergens liep op de duur ook in de gaten. Maar dit was een unieke gelegenheid: een vakantiebedrijf was toch wel het laatste, waar men hem zou zoeken. En dan was zeventig gulden niet eens zo gek veel. Voor de bik kon hij zelf zorgen. Dat had hij wel vaker ge daan. Doch zaken zijn zaken. Misschien kreeg hij er wat af. Met een somber ge zicht antwoordde hij: „De prijs valt me tamelijk teeen, dames, in aanmerking nemende dat het naar de winter loopt. Wanneer ik zeg dat ik tot 1 mei blijf en ik betaal bijvoorbeeld drie maanden vooruit, wat zoudt u dan zeggen van zestig galden? Dat is toch altijd nog twee gulden per dag". Hij keek van de een naar de ander en begon weer te lachen. „Kom dames, haalt u het vel een broodschrijver niet van de neus. Als het huisje leeg blijf staan deze win ter. hebt u niets". (Wordt vervolgd). wat de oorzaak was, dat de beantwoor ding naar de volgende vergadering moest worden verschoven. Weth. Zegers zei dat men nog niet over voldoende gegevens beschikt om te kunnen ant woorden. Betreffende de toewijzing we ten wij ook nog niets, alsmede over de maatstaven die G.S. zullen aanleggen. Qroede Autobotsing. Op de rijksweg Schoondijke-Breskens, nabij Kruisdijk, is een personenauto, bestuurd door D. K. uit Terneuzen, in botsing gekomen met een personen auto, bestuurd door C. M. uit Vlissingen. Dhr. K., die in de richting Breskens reed, moest plotseling uitwijken toen een 2-tal auto's zich plotseling uit een tegemoet komende file losmaakten. Door een snelle stuurmanoeuvre kon hij de eerste auto ontwijken, doch de tweede greep nog juist zijn achterbum per. De drie inzittenden van deze auto zijn tot 's avonds laat op het politie bureau vastgehouden, daar geen van hen wilde zeggen wie gechauffeurd had. De auto werd aan de linkerzijde be schadigd, terwijl er bovendien sprake was van dankmisbruik. Schoondljke Interkerkelijke herdenking 4 en 5 mei. Evenals in de voorgaande jaren wordt ook nu op 4 mei in Schoondijke een interkerkelijke dodenherdenking gehou den. Dit jaar is eveneens op 5 mei een gemeenschappelijke samenkomst belegd in verband met de twintigste verjaardag van de bevrijding. De beide samenkomsten, die in de Ned. Herv. Kerk gehouden worden, gaan uit van de drie kerkelijke gemeenten in Schoondijke. Voorgangers in deze diensten zijn: Pastoor A. P. M. de Beer, Ds. P. A. L. Brinkman en Ds. Hooger- werf, allen te Schoondijke. De dodenherdenking vangt aan om 19.30, de Herdenking van de bevrijding om 10 uur. Oostburg Met bijl electriciteitskabel geraakt. Tijdens het slopen van een padvin dershuisje hebben enkele jongens met een bijl een kastje bewerkt, waarin een eiectriciteitsmeter was opgesteld. Toen zij het kastje inhakten, raakten zij een kabel. Plotseling schoot een grote steek vlam door het gebouwtje, waarbij ge lukkig geen der jongens werd geraakt. Een aantal woningen van de Kroon- wijk kwam hierdoor van 's middags half zes tot 's avonds half negen zon der stroom te zitten. Ook de straatver lichting was hierdoor uitgevallen. Het gelukte het technisch personeel van de P.Z.E.M. 's avonds om half negen de storing op te heffen. Tijdens het her stel bleek een gedeelte van de kabel ver koold te zijn. Vergadering A.B.V.A. De Algem. Bond van Ambtenaren, afd. West Z.-Vlaanderen, heeft in hotel „De Éénhoorn" te Oostburg haar jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Voorzitter Goedegebuur uit Zuidzan- de sprak in zijn openingswoord zijn te leurstelling uit over de geringe opkomst. Hij gaf een overzicht van de belang rijkste gebeurtenissen in 1964, waarbij hij vooral de werktijdverkorting nog eens onder de aandacht bracht. Reeds nu zijn er besprekingen gaande op hoog niveau om voor bepaalde groepen te komen tot een 43-urige werkweek. Sekretaris Risseeuw uit Groede deed in zijn jaarverslag mededeling van het langzaam groeiend aantal leden, dat in 1964 met 3 was gestegen en nu 192 be draagt. Penningmeester Jongepier uit Oost burg kon een batig financieel verslag naar voren brengen. Bij acclamatie werden bij de bestuurs verkiezing herkozen de heren Goedege buur uit Zuidzande, de Koning uit Bres kens, v. d. Sande uit Breskens en Hoek uit Oostburg. In een tussentijds ont stane vacature werd gekozen de heer v. d. Velde uit Schoondijke. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren Vermeulen uit Groede, v. d. Hooft uit Breskens en Schrier uit Oostburg. De districtsbestuurder J. v. Aalst uit Middelburg behandelde nog verschil lende actuele problemen. Biervliet Kampioenschap behaald. Het B-juniorenelf tal van Biervliet heeft zaterdag j.l. het kampioenschap behaald met een daverende 160 over winning op Oostburg B I. Het totaal aantal gescoorde doelpunten in deze competitie kwam daarmede op 110. Na de wedstrijd maakten de kam pioenen een triomftocht door het dorp, voorafgegaan door de drumband „Wil lem Beukelszoon" en gezeten op een versierde wagen, vergezeld van hun trainer I. Lij baart. In het clublokaal „Het Oude Raedt- huys" werden de junioren getrakteerd en werden zij namens het bestuur van de voetbalvereniging toegesproken bij monde van de voorzitter, de heer C. van Hercules. Als aandenken aan dit be haalde kampioenschap zal t.z.t. alle spelers een vergrote foto van het elftal worden aangeboden. Viering 5 mei. Voor de viering van het vierde lustrum van de bevrijding van ons land, op 5 mei a.s., is door een comité het volgen de programma voor de schoolgaande jeugd vastgesteld: In de morgenuren ern aubade door de schooljeugd voor het gemeentehuis, een optocht met versierde autopeds en fietsen en voor de leerlingen uit de hoogste klassen der lagere scholen een puzzelrit op de fiets. Het middagprogramma zal zich af spelen op het gemeentelijk sportterrein met o.a. een drietal voetbalwedstrijden voor jongens uit de 4e, 5e en 6e klas sen, een ballonwedstrijd voor de kleu ters en de leerlingen uit de le, 2e en 3e klas en een behendigheidswedstrijd voor meisjes uit de 4e, 5e en 6e klas. Voorts zal de Biervlietse ponyclub „De Haringruiters" een demonstratie verzorgen. De prijsuitreiking voor de diverse onderdelen zal 's-avonds om 7 uur plaats hebben. Raadsvergadering Bij de ingek. stukken van de raad var. Biervliet was een brief van het raads lid v. d. Velde, waarin hij aandacht vraagt voor de aanschaf van de no dige speelwerktulgen op de speelweide ten oosten van de Braakmanlaan. De voorzitter, burgemeester A. P. Kostense, zei dat men in de volgende vergadering met voorstellen hoopt te komen. Voorts vestigde de heer v. d. Velde de aandacht op de vernielingen in het ge meenteplantsoen in de Schoolstraat. Door de voorz. werd een beroep gedaan op de ouders om te trachten te voorko men. dat nog verdere vernielingen worden aangericht. Het is ten enenmale onmogelijk om de gehele dag politie toezicht bij het plantsoen te plaatsen. De pachtprijs voor weiland zal in den vervolge f 40,- per ha. per jaar gaan kosten, terwijl de tuinpacht werd ver hoogd van f 3,35 tot f 5,- per a. De krotwoning Gentsestraat 37, die reeds onbewoonbaar was verklaard, is aangekocht voor f 600,-. De verplaatsingskostenverordening, het algem .ambtenarenreglement en de arbeidsovereenkomstenverordening wer den gewijzigd op advies van het Cen traal Orgaan. De bezoldiging van de wethouders werd op voorstel van Ged. Staten ge wijzigd. Voor Biervliet zal de wedde met ingang van 1 jan. 1965 f 1692,- gaan be dragen. B. en W. stelden voor om voor de zuidzijde van de Weststraat een wacht- verbod in te stellen. Door de postcom- mandant van de Rijkspolitie was hier omtrent een advies uitgebracht. De weststraat, die erg smal is, is een toe gangsweg tot de gemeente. Het moet daarom algemeen gewenst geacht wor den. dat hier een wachtverbod wordt, in gesteld. De heer Claeys meende dat het wachtverbod niet over de volle lengte zou moeten worden ingesteld, daar men anders moeilijkheden kan krijgen met de zich aldaar bevindende pootaard- appelbewaarplaats. Besloten werd het wachtverbod bij genoemde bewaarplaats te doen ophouden. Vastgesteld werd de gemeenschappe lijke regeling Commissie van Advies Algem. Bijstandswet. Tot leden in de raad van afgevaardigden werden be noemd de heren Verplanke en Dijk. Tot leden van de Commissie tot we ring van schoolverzuim werden geko zen de heren P. Bax, hoofd der Openb. lagere school A; M. Polderdijk, hoofd der o.l. school B: A. v. Poppel, hoofd der R.K. lagere school; A. Schilleman. lid oudercommissie school A; S. van Hoeve, lid oudercommissie school B en H. du Puij, onderwijzer R.K. school. Aan de heer D. Gerritsen werden een 2-tal percelen erfpachtsgrond verkocht, t.w. in de Beukelstraat, groot 84 ca. en in de Oudestad, groot 149 ca. voor een totaalprijs van f 582,50. Aan de heer C. Jansen te Gorinchem we-d een perceel grond verkocht in de Gentsestraat groot 175 ca. voor f 350,-. De heren F. de Jonge te Biervliet en J. van Hee te IJzendijke willen in de Weststraat een Bogaerswoning bouwen. Voorgesteld werd om de hiervoor be nodigde grond aan hen te verkopen. Aan dhr. de Jonge zal pl.m. 300 m2 grond voor f 10,50 per m2 worden ver kocht en aan dhr. v. Hee pl.m. 290 m2 eveneens voor f 10,50 per m2. Aan dhr. J. den Oude te Biervliet zal in het uitbreidingsplan West op de z.g. „terp" een perceel grond van pl.m. 1350 m2 worden verkocht voor f 18.900.-. Dhr. Th. v. Waes te Biervliet wil in het uitbreidingsplan West een bunga low bouwen. De benodigde grond werd hem verkocht voor f 14,- per m2. Het perceel is 655 m2 gTOot en zal dus kos ten f 9170,-. Aan de Wed. J. de Paauw-Bogte werd de woningwetwoning Singel 45 verkocht voor f 10.345,- en aan dhr. C. de Kramer de woning Burg. Maarleveldstraat 6 voor f 10.208,-. Het herbouwplan werd gewijzigd om het mogelijk te maken dat in de West straat Bogaers-woningen kunnen wor den gebouwd. Met het verzoek van het bestuur van het Protestants Tehuis „Rozenoord" te Sluis om grond beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw bejaarden- pensiontehuis van 50 bedden, kon men akkoord gaan. Tevens werd goedkeu ring verleend aan het garanderen van rente en aflossing van de in verband met de aankoop aan te gane geldleningen. De aangewezen grond ligt op de Wallen aan de Oude Haven. Dit terrein is uiter mate geschikt voor dit doel, daar het midden in het dorp ligt en aan alle kanten ontsloten kan worden.

De Schakel | 1965 | | pagina 2