LEENHOUTS' woninginrichting Var? Braakmar] Firma SMOOR l DE HULSIER Fm SMOOR l DE vasie vloerbedekking karpetten Kon. Nederlandse Schouwburg te Gent. AFWEZIG Dr. J. W. JANSEN aluminium folie DOW CHEMICAL INTERNATIONAAL N.V. administratieve kracht (mnl) Rijwielhandel J. HOOFTMAN galowpark zullen aan de moderne toe ristische eisen moeten kunnen voldoen. Hiermede zijn soms weinig middelen ge moeid, als men denkt aan het presen teren van een goede kop koffie, het in richten van een gezellig terrosje, de aanschaf van een behoorlijk biljard, e.d. Waar inmiddels de praktijk heeft ge leerd, dat het toerisme - zoals eerder op gemerkt - een nieuwe bron van inkom sten en werkgelegenheid vormt, moet het niet meer aan twijfel onderhevig zijn, dat het noodzakelijk en alleszins verantwoord is de V.V.V.-werk"aamhe- den krachtig te steunen. Zowel de gemeentebesturen, als de middenstandsondememers en -vereni gingen hebben hier een taak, waar zij zich niet >met een paar tientjes van af mogen maken. De V.V.V.'s hebben een vertrouwde klank gekregen bij het grote publiek in binnen- en buitenland en het moet daarom als een ernstig verzuim worden gekenschetst indien daarvan niet een goed en ruim gebruik zou wor den gemaakt. Door de collectieve propa ganda en objectieve voorlichting kun nen deze verenigingen veel goodwill kweken, terwijl zij daarnaast kunnen fungeren als een overlegorgaan om de toeristische bedrijvigheid verder uit te bouwen. Er zijn voorbeelden, die aantonen, dat een eendrachtige samenwerking be langrijke resultaten kan opleveren. In het ene geval betrof het een nauwe sa menwerking met een vervoersbedrijf om de bereikbaarheid te verbeteren, elders een ondersteuning van folkloristische evenementen in voor- of naseizoen, enz. Teneinde de totstandkoming van toe ristische bedrijven te steunen kan in bepaalde gevallen van de zijde van het Provinciaal Bestuur en van de Rijks overheid een financiële bijdrage wor den gegeven in de kosten, die verbonden zijn aan basis-voorrieningen, zoals grondwerken, aanleg van rioleringen en leidingen, graven van havenkommen, aanleg van zwembaden, enz. Als uit vloeisel hiervan heeft het Rijk sedert 1960 reeds een bedrag van f 15,5 miljoen beschikbaar gesteld. Aanvragen om hiervoor in aanmerking te komen moe ten door het gemeentebestuur worden ingediend bij het College van Gedepu teerde Staten. Ten behoeve van de financiering van bedrijfsvestiging, -modernisering en -uitbreiding kan eveneens medewerking van de Rijksoverheid worden verkregen door middel van de reeds alom bekende kredietverlening onder Staatsgarantie. Over deze aangelegenheden en over de economische facetten van het toe risme in het algemeen kunnen belang hebbenden, o.m. middenstandsonderne mers en -verenigingen, zich om raad en voorlichting wenden tot de landelijke en gewestelijke middenstandsorganisa ties en tot de Rijksmiddenstandsvoor- lichtingsdienst. WERELDGEZONDHEIDSDAG 1965 Pokken - een voortdurend gevaar. Pokken behoort tot de ziekten die in ons land vrijwel tot het verleden beho ren. In de 17e en 18e eeuw was er nog sprake van grote epidemieën. Na de Frans-Duitse oorlog van 1870 nam de ziekte in ons land weer toe en duizen den sterfgevallen waren het gevolg. Daarna werd men verplicht zich tegen deze ziekte te vaccineren, zodat de pok ken spoedig uffc ons land verdwenen. Toch komen in onze tijd zo nu en dan gevallen van pokken voor, zoals b.v. in 1951 in Tilburg. Een voortdurende waakzaamheid blijft geboden. De toenemende welvaart ge combineerd met de ontwikkeling van de moderne transportmiddelen (trein, auto en jetvliegtuig), heeft tengevolge dat steeds meer mensen zich als toerist, zakenman of deelnemer aan een con gres op reis begeven. Dit betekent dat de kans bestaat, dat zo iemand in het buitenland, waar de pokken nog wel voorkomt, besmet wordt en de ziekte ons land binnenbrengt. Ook bestaat het ge vaar dat buitenlandse arbeidskrachten, die vooral de laatste jaren in toenemen de mate Nederland binnenstromen, de ziekte importeren. De gezondheidsautoriteiten m ons land zijn dan ook voortdurend waakzaam. Reizigers uit alle landen buiten Europa, uitgezonderd de Verenigde Staten en Canada, moeten een geldig vaccinatie bewijs kunnen tonen. Immers, iemand die niet zo lang geleden is ingeënt, heeft slechts een kleine kans de ziekte te heb ben of te krijgen. Ook de Wereldgezondheidsorganisa tie doet op internationaal niveau al het mogelijke om de ziekte een halt toe te roepen. Zo is bijvoorbeeld een bewijs vastgesteld dat pas geldig is, als daar uit blijkt dat de reiziger niet langer dan drie jaar geleden is gevaccineerd of ge- revacci'neerd. Regelmatig geeft de We reldgezondheidsorganisatie in Genève per telegram, radio of per telex waar schuwingen uit als ergens in de wereld een geval van pokken of een epidemie wordt geconstateerd. Deze waarschu wingen worden ontvangen door de na tionale gezondheidsdiensten, de gezond heidsdiensten in havens en vliegvelden, ,door schepen op zee en vliegtuigen in de lucht. Daarna kunnen maatregelen wor den getroffen. Zonder deze maatregelen zou de ziek te zich enorm snel verbreiden. Immers voordat de riekte uitbreekt, nadat de besmetting plaats heeft gevonden, kan de ziekte per jetvliegtuig een groot aan tal landen hebben bezocht. De incuba tietijd is ongeveer twaalf dagen. Zo doende kan de patiënt nog velen be smetten, voordat tegenmaatregelen kun nen worden getroffen. De ziekte is zo oud als de wereld. Op het gelaat van de mummie van de Egyp tische Farao Rameneses V kan men nu nog litteken, veroorzaakt door pokken, onderscheiden. In 312 na Christus werd Rome door de ziekte geteisterd en dit was waarschijnlijk een van de oorzaken van het verval van het imperium. In het jaar 675 brak de ziekte in Ierland uit. Baldwin, Graaf van Vlaanderen, stierf in 961 aan de pokken. De kruis vaarders importeerden in 1096 de ziek te in Europa. Een van de negerslaven van Cortes bracht in 1520 de ziekte naar Amerika. Drie en een half miljoen Mexi canen stierven aan de ziekte en dit maakte de verovering van Amerika door de Spanjaarden gemakkelijker. Gedurende de 17e eeuw stierven meer dan 60 miljoen Europeanen aan pokken. In Engeland was het zo gewoon dat de mensen met pokkenlittekens rondliepen, dat de afwezigheid van deze littekens een kenmerk was, waaraan weggelopen misdadigers herkend konden worden. Tijdens de Frans-Duitse oorlog in 1870 teisterde deze vreselijke ziekte het ver slagen Franse leger. 200.000 soldaten werden ziek en 25.000 stierven. Het was de Engelse dokter Edward Jenner, die ontdekte dat door het in enten met pokstof van de koe immuni teit- tegen mensenpokken kan worden verkregen. Het eerste werd in 1769 bij James Phipps de overbrenging van koe pokstof geprobeerd. Hij werd later met mensenpokstof ingeënt, maar kreeg de ziekte niet. De methode van Jenner werd al spoedig op grote schaal toege past. In 1872 werd in Nederland de vac cinatie tegen pokken verplicht gesteld. In 1963 werden desalniettemin niet minder dan 100.000 gevallen van pokken geconstateerd. In India waren er 60.000 mensen ziek, in Indonesië 8.000, in Pa kistan, Kongo (Leopoldville) en Brazilië elk meer dan 5.000. Tussen de 1000 en 2000 gevallen kwamen voor bij een aan tal Afrikaanse landen - Zambia, Nige ria, Kongo (Brazzaville) en Mali. Grote epidemieën braken uit in Tanganyka, Nepal en Afghanistan. Pokken werden voorts geconstateerd in Amerika, Co lumbia, Ecuador, Peru, Zweden, Polen, Duitsland, Hongarije en Zwitserland. Pokken zouden verdwijnen als ieder een in de gehele wereld ingeënt zou kunnen worden. Helaas is dit niet zo eenvoudig, want de wereldbevolking telt honderden miljoenen mensen. In de onderontwikkelde gebieden zijn de ge zondheidsdiensten nog onvoldoende ont wikkeld. Er heerst daar een groot ge brek aan doktoren, verpleegsters, zie kenhuizen en laboratoria. Deze landen beschikken dikwijls over slechte wegen en weinig telefoons. De mensen zijn vaak analphabeet. Ook komt het voor dat nomadenstammen over de nationale grens trekken, enige tijd rondzwerven en vervolgens weer terugkeren. Boven dien hebben deze landen te kampen met vele andere problemen. Op het ge bied van de landbouw, industrie, onder wijs, enz., zodat de gezondheidszorg vaak wel op het tweede plan geraakt. Daarom is hulp nodig van de landen die vrij zijn van pokken. De Wereldge zondheidsorganisatie doet reeds veel door de waarschuwingsdienst tegen be smettelijke ziekten, het beschikbaar stellen van deskundigen, het oprichten van laboratoria en het zenden van vac cin. Maar de WHO kan niet alles doen. Ons land kan b.v. helpen door vaccin te schenken. De Nederlandse regering heeft de laatste jaren reeds verscheide ne malen vaccin beschikbaar gesteld en zal daar ook mee blijven doorgaan. Het is in het voordeel* van de landen die vrij zijn van pokken, dat in de andere lan den waar deze zfekte nog heerst, de pokken afdoende worden bestreden. Op deze manier kan men er zeker van zijn, dat een pokkenvrij land ook pokkenvrij blijft. Wanneer de campagne tot uit roeiing van de pokken krachtdadig wordt voortgezet, dan zal zeker eens het moment komen, dat de gehele wereld gevrijwaard is van deze vreselijke ziek te. Hiervoor is echter nodig, dat wij al len gezamenlijk onze krachten inspan nen om hulp te verschaffen waar dat nodig is. INVOERING DECIMALE MUNTSTELSEL Australië zal, zoals .bekend, volgend jaar overgaan op het decimale munt stelsel. De datum van invoering is nu vastgesteld op 14 febr. 1966. Op die datum zullen nieuwe munten alsook nieuwe bankbiljetten in omloop worden gebracht. Oude munten en bil jetten blijven voorlopig nog in circula tie. Van 14 febr. a.s. af zullen alle cheques in de nieuwe munteenheid, d e dollar, moeten worden uitgeschre ven. Zondag 25 april 1965 HET GEZIN VAN PAEMEL Toneelspel door Cyriel Buysse Regie: Jo Dua GROEDE van 27 april t.s.m. 11 mei WaarnemerDr. FOLMER, Schoondijke Telefoon (01173) 366 KERKDIENSTEN Zondag 25 april. Ned. Herv. Kerk Breskens, 10.30 uur, Ds. Spaans Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. Praas Cadzand, 9 uur, Ds. v. d. Molen Nieuwvliet, 10 30 uur, Ds. v. d. Molen Retranchement, 2.30 uur, Ds. Praas Geref. Kerk, Breskena 10 en 3 uur, Ds. van Wouwe, Serooskerke Evang. Luth. Gemeente Gioede, 9.30 uur, Ds. Happee, Utrecht R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 25 april Beloken Pasen. Feest St Marcus Litanie voor de vruchten der aarde. H Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur. In de week H. Mis om 7.30 uur. Woensdag 19 uur, avondmis. Zaterdag feest van St Jozef werkman Lof om 19 uur. Wij hebben voorradig per rol f 2,95 of als schaaltjes Dorpsstraat Breskens ■lllllllll!l!lllllll>llll!UIIIIIIIIIIIIIIII!!lll!I!lllllllli!« uiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniHniiiiiii Postbus 48, Terneuzen In verband met de gestage uitbreiding van ons bedrijf te Terneuzen hebben wij een vakature voor een die belast zal worden met een gedeelte van de fabrieksadministratie van één onzer fabrieken. Leeftijd pl.m. 20-25 jaar. Opleiding H.B.S. of Mulo benevens type-diploma. Indien U interesse heeft voor deze funktie, schrijft U dan aan bovenstaand adres of maak een telefonische afspraak met onze Personeelsafdeling telef. 01150-3651. Handelsmerk van The Dow Chemical Co?npa7iy Locomotief-, Batavus-, Erres-, Empo-, Fongers- en nog veel meer rijwielen in vele modellen, uit voorraad leverbaar. Ook de Moulton fiets, verend frame en démontabel, vanaf f 149,50 in toer-, sport- en jeugdmodellen Spuiplein, BRESKENS Telefoon 616 Nu enorme keuze JABO f 7,75 per m2 Wollen ANKER TAPIJT f 12,95 per m2 Ook in pracht kollektie in de winkel te Breskens. Komt zien I Dorpsstraat 61 BRESKENS Verkrijgbaar bij BRESKENS Schetsenbundel van L. BOOTSGEZEL Prijs f 3,90 Franco per post f4,50 na ontvangst van post wissel of storting op giro nr. 358296.

De Schakel | 1965 | | pagina 3