Verkouden? Middenstand en toerisme aantal leden 161 bedraagt. Het hoofdbestuurslid v. d. Welle uit Rotterdam hield een inleiding over de nieuwe pensioenwet, welke l jan. 1966 in werking treedt. Het voorstel van het hoofdbestuur om de contributie met in gang 'van 1 jan. 1966 op f 5,- te stellen, werd met algem. stemmen aangenomen. Muziek- en zangdienst. De interkerkelijke muziek- en zang- dienst op le Paasdag in de Gerefor meerde kerk heeft een heel goede be langstelling getrokken. Door de plaat selijk Geref. predikant werd de avond geopend. Het programma vermeldde zowel vo cale als instrumentale onderdelen. Het ensemble, dat zijn medewerking ver leende, stond onder leiding van N. den Arend uit Oostburg. Schoolvoetbal. Op het terrein van het gemeentelijk sportpark en de Kath. H.B.S. werd een verwoede strijd geleverd. In de jongste afdeling gaven de ploegen van de katho lieke scholen uit Eede en Hoofdplaat de toon aan. Monsteruitslagen als 8--0 waren geen uitzondering. De jongen,? uit Hoofdplaat wonnen de finale van de jongens uit Eede. Derde werd de Openb. lagere school uit Aardenburg en vierde de Openb. lagere school uit Oostburg. In groep B, jongens van 12 t.e.m. 14 jaar, trok het derde team van de Oost- burgse Technische school aan het lang ste eind. De r.k. H.B.S. Oostburg 3 werd tweede, Lyceum Oostburg 3 werd derde en de r.k. U.L.O. Oostburg 3 werd vier de. Het team van de H.B.S. zorgde in 3 wedstrijden voor een doelgemiddeïde van 18 tegen 1 De 15- en 16-jarigen speelden in de C-afdeling een fikse partij voetbal. Het eerste van de r.k. U.L.O. en het tweede team van de r.k. H.B.S. streden hierom de hoogste eer. Met 31 moesten de H.B.S.'s het onderspit delven. Nummer drie werd Lyceum 2 en vier de Techni sche school 1. In groep B kwamen de grote man nen aan het werk. Met een regelmatig verloop van 10, 10 en 21 zegevier de de ploeg van de Middelbare Land bouwschool uit Schoondijke. Het Ly ceum werd tweede en de rij werd geslo ten door de Lagere Landbouwschool uit Schoondijke en door de r.k. H.B.S. Aardenburg Taptoe. Op Koninginnedag zal er op de Markt een taptoe worden uitgevoerd, waaraan medewerking zal worden verleend door de Koninklijke Aardenburgse Fanfare en „Elk naar zijn Krachten" uit Sint Kruis. Het is de eerste keer in de geschiede nis dat men tot een dergelijk experi ment overgaat en men heeft er goede verwachtingen van. In de middaguren worden er op het gemeentelijk sportpark kinderspelen ge houden. Biervliet Geen motorcrosswedstrijden. Het bestuur van de plaatselijke motor cross-vereniging heeft zich ernstig en langdurig beraden over het al of niet houden van een wedstrijd dit jaar. Kon vorig jaar nog teruggezien wor den op drie succesrijke organisaties van motorcrosswedstrijden en was het be stuur, gesterkt door de goede belangstel ling, zeker voornemens aan de nog kor te lijst een 4e evenement toe te voegen, helaas Biervliet zal dit jaar geen mo torcrosswedstrijden hebben Het feit doet zich voor dat nog slechts één datum in de internationale motor crosskalender beschikbaar was, t.w. 18 juli. Het in het vorig jaar gebruikte ter rein ral dan niet meer bereden kunnen worden omdat de nieuwe weg Biervliet- Nieuwlandse Molen het terrein zal door kruisen. Het spijt het bestuur zeer dat in het nog jonge leven van de vereniging zich reeds zoveel moeilijkheden hebben voor gedaan, waardoor niet aan de gestelde neergepend en wachtte opnieuw af, zich verdiepend in een foldertje, dat in het loket lag. Het duurde wel een naar minuten en toen kwam een meneer hem in de hal tegemoet. „Meneer van der Hoeven?" „Ja, dat klopt". „De zaak is in orde, meneer. We heb ben de handtekening vergeleken. Mag ik u voorgaan naar beneden?" Jan Vlaming beheerste zich zo goed als hij kon, maar voelde toch zijn hart klopnen toen hij de stenen trap naar de kluiten afdaalde achter de bank employé. Voor een lange rij metalen lo ketten bleven ze staan. De man haalde het bosje sleutels te voorschijn, zocht er één uit en stak die in een der twee sloten van een loket, terwijl Jan het zelfde deed. Even later was het deurtje epen en de man trok zich een paar pas sen terug. Jan haalde met bevende han den het pakje uit de kluis, deed het nieuwe pakje er weer in en knikte. „Daar zitten de scheikundige formules in zeer waardevol natuurlijk. Ik ga nu het prototype ontwerpen. Dat zal weer een poosie duren". De man knikte begrijpend en na het deurtje gesloten te hebben, ging men weer naar boven, waar Jan met een ste vige handdruk van de ander afscheid nam. Tien sekonden later liep hij in de zon verlichte straat, Het is me gelukt! jubelde hij in stil verwachtingen kan worden voldaan. In 1965 dus niets, in 1966 wederom. Reeds is de zekerheid verkregen dat volgend jaar de in 1962 begonnen ak- tiviteit zal kunnen worden voortgezet. Naast de teleurstelling dus ook hoop, hoop die zeker werkelijkheid zal worden indien van alle zijden op dezelfde mede werking als in voorgaande jaren mag worden gerekend. Breskens Geslaagd. Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen is geslaagd voor het ingenieurs- examen in de landbouwhuishoudweten- schappen mej. M. J. Frijling te Breskens. Oroedc Modeshow. De afdeling Groede van de Bond van Plattelandsvrouwen hield als sluitstuk van het win terprogramma een mode show van zelf gemaakte dames- en kin derkleding. Een 20-tal leden, w.o. twee van de afd. Sluis, werkten hier aan mee. De kleding werd door de dames zelf ge showd. Ook kinderen liepen mee. Mevrouw van den Hoek dankte na af loop alle dames voor hun medewerking aan deze zeer geslaagde avond. Hoofdplaat Gouden bruiloft. Te Hoofdplaat heeft het echtpaar Tanghe-de Paauw zijn gouden bruiioft gevierd. Het echtpaar heeft 15 kinderen ge had, waarvan één door oorlogsgeweld is omgekomen. Door 73 genodigden werd aan dit brui loftsfeest deelgenomen. Zuidzande Geslaagd. De heer I. A. Risseeuw te Zuidzande slaagde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen voor het kandidaatsexa men tropische cultuurtechniek. VISMIJN - BRESKENS Week van 11 t.e.m. 17 april 1965 409 kg. bot 332 kg. schar 2178 kg. schol 1072 kg. tong 124 kg. griet 70 kg. tarbot 29486 kg. kabeljauw 474 kg. wijting 6 kg. paling 8154 kg. export garnalen 767 kg. onverkochte bot VOETBAL 4e klasse H. Uitslagen van maandag (2e Paasdag) BreskensSteen 73Aardenburg Biervliet 44. De overige wedstrijden werden afgelast. De stand is nu: Vogelwaarde 16 11 3 2 25 44—22 Lewed. Boys 17 10 2 5 22 4439 Biervliet 17 9 3 5 21 66—36 Clinge 18 7 6 5 20 37—32 Breskens 18 8 4 6 20 6053 Aardenburg 18 7 5 6 19 5541 Steen 17 7 3 7 17 42—38 Corn Boys 17 5 5 7- 15 33—42 R.C.S. 17 5 3 9 13 35—56 IJzendijke 16 4 2 10 10 32—43 Koewacht 17 2 2 13 6 26—67 Programma voor zondag a.s.: KoewachtIJzendijkeVogelwaarde Steen; BiervlietR.C.S. Koewacht zal alles op alles zetten om van IJzendijke te winnen. Wij houden te. Het is voor elkaar. Wat een simpele handtekening al niet kan uitwerken. Doch terwijl hij op straat weer in de richting van het station liep. dacht hij opeens met schrik: Het zal toch geen mop van Toon zijn van dat geld? Tk moet me er van overtuigen, dat er inderdaad geld in zit. Stel je voor ik ben rowat platzak. Hij keek ~ond en ontdekte een restau rant. Voor een kop koffie had hij altijd nog voldoende, dus stapte hij binnen, ging ergens zitten en gaf zijn bestel ling. Terwijl hij op de consumptie wachtte, voelde hij het pakket in de oude tas, die hij van Marie geleend had. Het was stevig genoeg, maar dat zei na tuurlijk niets. De ober bracht hem koffie en Jan keek hem vragend aan. „Toilet?" De man wees naar een deur en gins vervoleens weer terug naar het buffet. Jan dronk van zijn koffie. Rustig wacht te hij nog een minuut, waarna hij met de tas in de hand naar het toilet ging. Daar sloot hij de deur achter zich en maakte zenuwachtig het pakket open. Toon had de waarheid gesproken, want voor zijn ogen lag een dik pak bankbiljetten van honderd en enkele van duizend gulden. Hij deponeerde pakpapier en touw in de W.C., trok die door en ging toen rustig het geld tellen. Terug in het restaurant wist hij, dat hij op het ogenblik op tweehonderd gul het op een gelijk spel. Vogelwaarde zal niet veel moeite heb ben om te winnen van Steen. Biervliet cal de winst wel thuishouden tegen R.C.S. Om 2.30 u.: Breskens 2—METO 2. Nieuwe bron van inkomsten. Sedert het reizen niet meer uitslui tend door reizigers-van-beroep wordt bedreven, maar als vorm van vakantie- besteding wordt gefloten, is duidelijk ge worden, dat het gezegde, dat het reicen ons in het bloed zit, niet overdreven is. Dank zij de gestadig toenemende wel vaart en de technische vooruitgang heeft het toerisme zich tot een massa verschijnsel kunnen ontwikkelen. In ons land zal dit jaar ongeveer de helft van de bevolking zijn biezen hebben gepakt om buiten de woonplaats vakantie te vieren, terwijl enige indruk van de om vang van het internationale toerisme kan worden verkregen uit het feit, dat reeds enige jaren geleden de verschil lende landen van ons werelddeel werden bezocht door meer dan zestig miljoen buitenlandse gasten. Vanwege deze massale omvang heeft het toerisme ook in economisch opzicht veel meer betekenis gekregen. Mede on der invloed van techniek en mode is een grote vraag naar toeristische goede ren en accommodatie ontstaan. Aange zien vraag en aanbod elkaar stimule ren is het gevolg hiervan geweest, dat het toerisme in velerlei opzicht tot een verhoging van de economische bedrij vigheid aanleiding heeft gegeven. Ver wacht mag worden, dat de economische betekenis van het toerisme verhou dingsgewijs nog zal toenemen, omdat inmiddels is komen vast te staan, dat de uitgaven aan toeristische goederen sneller stijgen dan de algemene con sumptieve bestedingen. Daarnaast wordt deze stijgende tendens veroorzaakt door dat de verstedelijking van de bevolking meer behoefte aan recreatie in de lan delijke gebieden oproept en de toege nomen vrije tijd en mobiliteit meer mo gelijkheden inhouden om aan deze be hoefte te voldoen. Kort samengevat kan worden geconstateerd, dat het toeris me een nieuwe bron van inkomsten is geworden, waarvan de grootte voor het afgelopen 'jaar op anderhalf milliard gulden wordt geschat. Dit is in het bij zonder van betekenis voor die streken van ons land, waar ruimtelijk nog on benutte mogelijkheden zijn om grote aantallen vakantiegangers in een mooie en rustige omgeving te ontvangen en waar het inkomen van de middenstand en de overige bevolking in doorsnee la ger ligt dan het gemiddelde inkomen van ons gehele volk. De stimulans, die van het toerisme op het economische le ven uitgaat, zal hier kunnen bijdragen to het verkrijgen van meer welvaart. Evenwel geldt ook met betrekking tot deze aangelegenheid, dat de kost voor de baat uitgaat, hetgeen in dit geval wil zeggen, dat er investeringen zullen moeten worden verricht voor het ma ken van overnachtings- en amuse mentsgelegenheden en voor het verzor gen van propaganda. In de praktijk is reeds gebleken, dat van goede toeristische voorzieningen een grote aantrekkingskracht uitgaat, waarbij kan worden vermeld, dat de meerderheid der vakantiegangers voor keur blijkt te hebben voor een gezellige drukte. Ook in dit opzicht is toerisme een massa-verschijnsel, zodat mag wor den gesteld, dat de meeste van deze voorzieningen geschikt moeten worden gemaakt voor het verwerken van gro tere aantallen mensen. Teneinde een toeristische accommo datie, die aan moderne eisen voldoet, vlot te organiseren, zal het wenselijk zijn dat een goede samenwerking be staat tussen het gemeentebestuur, de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (V.V.V.) en de middenstand. Medewerking van de gemeente kan den na twintigduizend gulden rijker was geworden. Rustig ging hij zitten en dronk zijn koffie leeg. Voor Jan Vla ming waren er de eerste paar jaren in ieder geval geen zorgen. De eerste paar jaren? Zeker wel een jaar of vijf, want vrouwen zouden van zijn centen niet profiteren, zo gek was-ie niet. En drank had hem nooit wat kunnen schelen. Het enige wat hij verlangde was een lekker lui leventje in de vrijheid. Dat hij kon doen en laten wat hij wilde, opstaan en naar bed gaan wanneer het hem ver koos en dat hij aan niemand verant woording schuldig zou zijn. Hij wenkte de ober, ditmaal met aan merkelijk meer zelfvertrouwen en be stelde nog een koffie. Geldzorgen be stonden er nu niet meer. Dank zij Schie- damse Toon, de inbreker-in-ruste. Mijn weldoener, dacht hij, inwendig grin nikend. Ik zal hem een mooi kaartje sturen met een paar regeltjes er op. Zoiets in de geest van „De kinderen zijn nog steeds bij oma en vinden het er prettig". Dat zou voor vriend Toon een hele geruststelling zijn. Spreek met Vlaming en het komt in orde. Overigens, zo krap moest een mens toch niet kij ken, zeg nu zelf. Tenslotte had hij bij Marie het halve huis gerepareerd en daar mocht hij toch wel een paar cen ten voor hebben? Dat was toch zeker best een kleine twintigduizend pegu- lanten waard? Toon kraakte als hij vrij Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Iset&oMS c/3 men veelal niet missen bij het realise ren van projecten, zoals bijvoorbeeld de bouw en de inrichting van een bunga low-, kampeer- of caravanterrein, de verwerving van de daarvoor nodige grond, het aanleggen van een riolering en van water- en energieleidingen, het maken van een strandje langs de oever van een plas of beek, en?., enz. Een goede V;V.V. is niet minder dan een onmisbaar instrument ter verzor ging van de collectieve propaganda en tevens tot het uitoefenen van een zeker toezicht op de logiesverstrekkende be drijven. Tenslotte zal van de middenstand de nodige investeringsactiviteit mogen wor den verwacht om voldoende logiesgele- genheid, vermaak- en ontspannings mogelijkheden voor volwassenen, jeug digen en kinderen tot stand te brengen en om in de behoefte aan vervoer, le vensmiddelen en technisch onderhoud te kunnen voorzien. Het zal duidelijk zijn, dat het belang van het toerisme o.m. daarin is gelegen, dat het een tijdelijke, doch aanzienlijke vergroting van de koopkracht mee brengt; in sommige plaatsen bedraagt de omzet gedurende het seizoen een veelvoud van die gedurende de rest van het jaar. Uiteraard verkrijgt het zaken leven hierdoor de gelegenheid een even tuele onderbezetting geheel of gedeelte lijk goed te maken, waarin men des te beter zal slagen, naarmate het lukt het toeristisch aanbod beter te organiseren. Dit aanbod zal in zijn totaliteit moe ten worden verzorgd door de onderne mers in de detailhandel, het ambacht, de horeca-sector en het vervoer. Hét zai zo breed mogelijk moeten zijn en aan gepast aan de speciale behoeften van de verschillende categorieën, waarin de moderne vakantiegangers zijn te onder scheiden. Daarnaast zal het streven moeten zijn gericht op het bereiken van een onderlinge samenwerking, teneinde overdreven concurrentiezucht in te to men en het economisch resultaat van de gezamenlijke inspanning te vergro ten. Deze samenwerking zal zich moe ten uitstrekken tot alle hierboven ge noemde belanghebbenden, opdat goede initiatieven de steun kunnen ontvan gen van het plaatselijke bedrijfsleven en de gemeentelijke autoriteiten. Voor sommige ambachtelijke bran ches zal het toerisme nieuwe mogelijk heden openen, doordat de uitgebreide technische uitrusting van de moderen toeristische bedrijven en van de toeris ten onderhoud en reparatie behoeven. De hieraan verbonden werkzaamheden zullen voor een deel gedurende de win ter kunnen worden verricht, hetgeen ook deze bedrijven in staat stelt tot een meer gelijkmatige bedrijfsbezetting te komen en meer blijvende werkgele genheid schept. De taak van de horeca-ondernemers ten aanzien van het toerisme is zo van zelfsprekend, dat deze nauwelijks ver melding behoeft, al valt het wel eens op, dat zelfs deze ondernemers soms zo wei nig moeite over hebben om voor dit doel activiteiten van enige betekenis te ont plooien. Hotel, café, restaurant en bun- was wel weer ergens een kastje en had dan voldoende voor hem en zijn Ma- rietje. Terwijl hij van zijn tweede kop koffie dronk, keek hij verveeld naar de kran ten, die voor hem lagen. Maar meteen kreeg hij een idee. Eens even de adver tenties nalezen. Misschien was er in deze contreien wel wat. Toon zou nooit op de gedachte komen, dat Jan Vlaming in de omgeving van de schone stad En schede zijn bivak had opgeslagen. Zo brutaal zou die knul vast niet zijn. En als hij nu wel eens zo brutaal werd? Een kilometertje of twintig bui ten de stad? Ergens op het platteland bijvoorbeeld? Daar zocht niemand hem, Toon zeker niet. In de bak had hij hem dikwijls gesuggereerd, dat hij alleen maar in de stad kon aarden. Op het platteland ga ik dood. Ik ben een ste deling, die huizen en drukte om me heen moet zien, dan leef ik. En anders Toon had het graag geloofd. Hij was toch zelf geboren en getogen in Schie dam? Hij zou ook niet anders willen. Rustig bekeek hij een paar kranten, las de advertenties en op een gegeven ogenblik ging hij er goed voor zitten. Dit zou misscihen wel wat zijn: ,.In va kantieverblijf is tussen 1 oktober en 1 mei voor een alleenstaande dame of heer een huisje met verwarming te huur. Billijke condities. Vakantieverblijf C. en A. Boshoven te Dorringen".

De Schakel | 1965 | | pagina 2