Griep...? lEUJrMll Land- en Tuinbouw Gee:i gemeente breidt meer uit op goed geluk Ueittv trainingswedstrijden en de belangstel ling die er voor bestond. De Scheldemondrace en de team wedstrijden hadden weer een groot aan tal deelnemers. Tijdens de Blauwe Wimpel wedstrijd werd tevens medewerking verleend aan het 10-jarig jubileum van de Belgische club BRYC te Breskens. Het ledental is nog steeds stijgende en bedragt nu 102. Dank zij een subsi die van de BRYC is de havenaccommo datie verder uitgebreid, waardoor de jachten een betere meergelegenheid kregen. Er zijn grote bedragen mee gemoeid, echter is men er in Breskens in ge slaagd een jachthaven op te bouwen, welke een van de grootste is in Zeeland aan open water. Op 19 mei zal een teamrace worden gehouden, terwijl om de Blauwe Wim pel op 19 of 26 sept. zal worden geva ren. Ook zullen er weer diverse trai ningswedstrijden worden gehouden. Voorzitter P. Vroon deelde nog mede, dat in het afgelopen jaar ongeveer 800 jachten de haven van Breskens hebben aangedaan. Het betrof hier hoofdzake lijk buitenlandse jachten. Bij acclamatie werd dhr. H. du Bois benoemd als penningmeester. K.N.Z.B.-vergadering. De Koninklijke Nederlandse Zwem- bond, kring Zeeand, heeft in hotel Valk haar algemene jaarvergadering gehou den. Tijdens deze vergadering heeft ir. J. Geerling uit Sas van Gent zijn functie als voorzitter van de kring moeien be ëindigen in verband met zijn te ver wachten benoeming als districfcsafge- vaardigde in het bondsbestuur. Als waardering voor zijn 13-jarig voorzit terschap werd de heer Geerling be noemd als ere-lid. In zijn functie werd benoemd de heer L. Baert uit Terneu- zen. Doordat de heer Baert reeds zit ting had in het bestuur, ontstond een vacature. De heer G. v. Vooren uit Aar denburg had bedankt als bestuurslid wegens overdrukke werkzaamheden. De periodiek aftredende bestuursle den C. Wagenaar uit Souburg en J. Kools uit Terneuzen werden herkozen. In de andere vacatures werden gekozen de heren Th. Cambier en C. Wesdorp, beiden uit Breskens. Verschillende bestuursleden spraken hun misnoegen uit over het niet aan wezig zijn van een bondsvertegenwoor- diger. Een motie van afkeuring werd aangenomen over dece afwezigheid. Voorts werd het zomerprogramraa vastgesteld waarbij werd bepaald dat de juniorenkampioenschappen in Bres kens zullen worden verzwommen en de seniorenwedstrijden in Goes, bij gele genheid van de opening van het nieuwe zwembad. Aanrijding. Op de Grote Kade kwamen een 2-tal bromfietsers met elkaar in botsing. Bei den reden van de Scheldekade in de richting Dorpsstraat, toen een der brom fietsers, B. uit Breskens, plotseling linksaf een brandgang insloeg. Op het zelfde moment wilde de H. uit Zuid- zande passeren. Een aanrijding volgde waarbij beide brommers werden bescha digd. Retranchement Collecte. De lijstcollecte van het Leger des Heils bracht te Retranchement 57,90 op. Plannen van het Oranjecomité. Het Oranjecomité heeft een voorlopig programma opgemaakt voor de viering van het aanstaande feest op 5 mei. Begonnen wordt des morgens met klokgelui en een gezamenlijke kerk- voome?" „Natuurlijk niet sufferd, naar En schede vanzelf. Snap je dat dan niet?" Nee, dat snapte Jan Vlaming niet en Toon voegde er lachend aan toe: „Dat is misschien maar goed ook. Jij zou he lemaal niet voor inbreker deugen, daar ben jij een veel te grote ezel voor, Jan". HOOFDSTUK 3. Nu liep die grote ezel in vrijheid door de Haagse straten en Jan Vlaming dacht bij zichzelf: Het staat nu te be zien, wie van ons tweeën de sufferd is. Waarschijnlijk niet Jan Vlaming. En met een paar dagen zal ik dat kunnen bewijzen. Met stukjes en beetjes was Jan de rest te weten gekomen. Toon had in een lollige bui de handtekening gezet: een simpel geschreven naam - die van mijn moeder voegde hij e raan toe. Jan had het mogen rien, waarna Toon het pa piertje verfrommeld had en in een prul- Iemand gegooid. Maar voor de terugkeer naar zijn cel had Jan kans gezien het propje te pakken te krijgen. Daar had hij het stukje papier zorg vuldig gladgestreken, waarna hij de handtekening bestudeerde. Dat was een peuleschilletie, dat had hij al gauw be keken. Hij nam een vel papier en een balpen en begon de handtekening na te schrijven. Tegen de tijd dat die avond de lichten uitgingen, was hij al aardig op weg geweest om een nagenoeg lij kende handtekening na te schrijven cn binnen een week had hij een volmaakte kopie, tot in de kleinste bijzonderheden dienst. Daarna volgt een toespraak van de burgemeester en vlaghijsen op de Markt. Vervolgens een muziekconcert. In de middaguren worden kinderspe len gehouden en spelen voor de grote ren. Des avonds is er muziek en volks dans. Oostburg Aanrijding. Op de Markt had een aanrijding plaats tussen een brommer en een per sonenauto. De auto, bestuurd door J. v. H. uit Breskens, reed van de Burcht straat richting Ledelplein, toen hij plot seling links afsloeg om op de markt te parkeren. Hierbij lette H. niet op het achterop komende verkeer, zijnde een brommer, bestuurd door A. R. uit IJren- dijke. Een aanrijding ontstond, waarbij R. over de motorkap vloog en tegen een ander geparkeerde auto van J. de 3. uit Retranchement terecht kwam. Een en ander liep zonder ernstige gevolgen af. De auto's en de brommer werden be schadigd. Uitslag toneelconcours. Onder grote belangstelling is in hotel „Du Commerce" de uitslag bekend ge maakt van de toneelwedstrijd, welke in de afgelopen winter is gehouden. Aan deze wedstrijd werd deelgenomen door de afdelingen Aardenburg, Biervliet, 's- Heerenhoek, Oostburg en IJzendijke van de R.K.J.B. en R.K.J.B.B. in de Kring Oostburg. De jury werd gevormd door de heren A. v. d. Hemel, A. Goosens en Th. Al berts, die een korte uiteenzetting gaf van de opgedane ervaringen bij de ver schillende verenigingen. Spr zei dat bij zonder gelet was op de algemene in druk, zoals de keuze van het stuk, re gie, samenspel, terwijl de spelers wa ren beoordeeld op uitbeelding, uit spraak en rolkennis. De keuze van de stukken was in het algemeen beter dan voorgaande jaren. Een andere conclu sie was, dat er weinig goede toneelzalen in Zeeuws-Vlaanderen zijn. De uitslag was: le prijs Aardenburg (Zij leven onder ons) 74 pnt.; 2e pr. Biervliet (Je kunt het niet kopen) 72 pnt.; 3e pr. Oostburg (Hilde cn het kleine wonder) 69 pnt.; 4e pr. IJzendijke (Als het hart huilt) 67% pnt.; 5e pr 's-Heerenhoek (Marieke) 67 pnt. Toneeluitvoering De Rederij kerskamer „Oefening en Vermaak" te Oostburg gaf in hotel „De Éénhoorn" een uitvoering. Opgevoerd werd het toneelspel: „De zon tegemoet" van Maarten van Vught. De belangstel ling was zeer groot. Het stuk werd prima vertolkt en de 100-jarige Rederijkerskamer kan dan ook op een zeer geslaagde uitvoering^ terugzien. De avond werd met een ge zellig bal besloten. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE BRESKENS over de maand maart 1965 GEBOREN: Geen. HUWELIJKEN: 5, Daniël I. Chris- tiaansen, oud 23 jaar, wonende te Bres kens en Eliza M. van de Gruiter, oud 18 jaar, wonende te Breskens; 25, Machiel Bertou, oud 26 jaar, wonende te Oost burg en Son ja Poppe, oud 19 jaar, wo nende te Breskens; 26, Izaak J. Merk, oud 23 jaar, wonende te Nieuwvliet en Paulina H. Hensen, oud 20 jaar, wo nende te Breskens. OVERLEDEN: 11, Pieter Goeseije, oud 77 jaar, echtgenoot van: Pieternella J. Merrelaar, wonende en overleden te Breskens; 31, Suzanna Verduijn, geb. van de Luijster, oud 74 jaar, echtgenote precies gelijk. Inwendig was hij er erg trots op en tevreden, omdat zijn vaar digheid in dit opzicht nog niets had in geboet. Valse handtekeningen schrij ven was al javen lang zijn specialiteit en al was het toch een paar keer uitge komen, dat hij de vervaardiger ervan was, met als resultaat enkele jaren ge dwongen vakantie, dat nam toch niet weg. dat hij nu in dit opzicht een expert wa*. Alle bijzonderheden wist Jan Vlaming nog. Dat de sleutel op het zolderkamer tje onder een ietwat losse plank lag, precies onder de linkerpoot van het bed. Dat de afspraak op de Bank was een handtekening te zetten voor iedere keer, als hij in zijn kluis moest zijn. Om de heren van de Bank in de gelegenheid te stellen te controleren, of de juiste persoon toegang wilde hebben tot de kluis. Een pracht van een afspraak, want wie kan de handtekening zetten? Niemand natuurlijk! Jan had heel verstandig geknikt, toen Toon zover was gekomen, dat hij deze bijzondevheden aan zijn vriend vertelde en had er aan toe gevoegd: „Daar zou ik nu nomt opgekomen zijn hè! „Jonge Toon wat heb jij dat allemaal mooi uitgekiend". Ja, die lange Tom had zich iedere keer opnieuw bij de neus laten nemen, zonder dat hij er erg in had. Die i j dele reus, wiens geheimen op rijn lippen brandden en bij Jan Vlaming uiteraard een gewillig gehoor vonden, als hij ze bij stukjes en beetjes vertelde. (Wordt vervolgd). van Jan Verduijn. wonende te Breskens, overleden te Koudekerke. INGEKOMEN PERSONEN: 1, Anthonie Fremouw en gezin van Nieuwvliet naar le Zandstraat 23: 2, Cornelis Kareis cn echtg. van Groetle naar Burg. Gerrit- senstraat 18; 2, Izaak A. Jansen e.i echtgenote van Middelburg naar Evert- senlaan 75, Willem I. van de Vijver en gezin van Cadzand naar Evertseniaan 24; 8, Jacob Quaars en gezin van Mid delburg naar Spuiplein 21; 17, Pieter Jansen, van IJzendijke naar T. F. Blankenstraat 24; 22, Raak A. C. de Feijter van Goes naar Dorp-straat 109. VERTROKKEN PERSONEN: 4. Maria S. Jacobs, van Dorpsstraat 73b naar Leersum; 22, Catharina J. Schaap, van Ph. van Kleefstraat 12' naar Breda: 18, Anthony A. Triou, van Langeweg 52 naar Oostburg; 23, Petrus W. Boek horst en gezin, van de Hullustraat 18 naar Zaamslag; 25, Sonja Bertou, geb. Poppe, van Boulevard 31 naar Oostburg; 26, Paulina H. Merk, geb. Hensen, van Burg. Gerritsenstraat 6 naar Nieuw vliet; 30, Martinus P. Barendse en ge zin, van Scheepvaartstraat 11 naar Middelburg. BINNENVERHUTZINGEN: 1, L. J. Steij- aert en gezin, van Klaproosstraat 2 naar Evertseniaan 28; 1, J. I. Quaars en ge zin, van Kiaproosstraat 14 naar Evert seniaan 26; 1, J. J. Notebaart en gezin, van Hyacintstraat 6 naar Evertseniaan 5; 1. J. v. d. Berghe en echtg., van le Zandstraat 23 naar le Zandstraat 21; 1,A. J. de Gardeijn en gezin, van Be goniastraat 16 naar Evertseniaan 13; 1, G. P. v. d. Velde en gezin, van Klap roosstraat 3 naar Evertseniaan 30: 1, I. A. Porreij en echtg., van Klaproos straat 8 naar Evertseniaan 22'; 1, J. J. Hoogstad en gezin, van Meidoornstraat 3 naar Evertseniaan 11; 1, A. Verstraa- ten en gezin, van Narcisstraat 8 naar Evertseniaan 7; 1, I. Bouwens en gezin, van Leeuwebekstraat 12 naar Evertsen iaan 19; 1, A. P. Bouwens-Meulendijk, van Leeuwebekstraat 12 naar Evertsen iaan 19; 1, P. van Opdurp en gezin, van Boulevard 78 naar Dorpsstraat 4; 1, A. P. den Hollander en gezin, van Egelan tierstraat 8 naar Evertseniaan 9; 3. A. W. Fenijn, van Klaproosstraat 10 naar Azaleastraat 7; 3, J. Dierx en gezin, van Azaleastraat 7 naar Evertseniaan 32 3, P. Jongman en gezin, van de Huliu- dv/arsstraat 22 naar Evertseniaan 17; 3, J. M. Poissonnier en echtg., van Spui plein 17 naar Dorpsstraat 72a; 4, J. J. de Meijer en echtg., van Egelantierstr. S naar Evertseniaan 3; 5, J. S. van der Lijke en gezin, van Meidoornstraat 5 naar Evertseniaan 15; 5, R. J. de Meijer, van Meidoomstraat 9 naar Crocusstraat 14; 5, E. M. Christiaansen-v. d. Gruiter, van Egelantierstraat 12 naar Crijnssen- laan 11; 5, A. Brevet, van Spuiplein 21 naar Evertseniaan 24; 15, A. J. Ver sprille en gezin, van Meidoornstraat 1 naar Evertseniaan 34; 15, J. L. van der Hooft en ec.htg., van Leeuwebekstraat 10 naar Egelantierstraat 9: 15, P. Op perman, van Leeuwebekstraat 9 naar Begoniastraat 16; 15, D. I. Christiaan- sen en echtg., van Crijnssenlaan 11 naar 2'e Zandstraat 5; 26, M. A. van den Broecke en gezin, van Fuchsiastraat 2 naar de Hulludwarsstraat 22. VISMIJN - BRESKENS Week van 29 maart t.e.m. 3 april 1965 192 kg. bot 296 kg. schar 1754 kg. schol 775 kg. tong 238 kg. griet 59 kg. tarbot 16 kg. rog 46255 kg. kabeljauw 2' kg. zalm 23 kg. wulken 1686 kg. wijting 490 kg. paling 3834 kg. export garnalen 1961 kg. onverkochte bot Een nieuwe vinding. Een mooi gazon is een sieraad voor de tuin. Het kost velen echter nogal wat moeite om het gazon mooi en kort te houden. De gazonmaaier moet er veel vuldig aan te pas komen; voor velen is dit niet steeds een genoegen. Maar ook hier staat de ontwikkeling niet stil. Een opmerkelijk nieuwe vin ding is wel de Flymo ga-onmaaier, de zgn. luchtkussen-grasmaaier. Men zal vreemd opkijken als men iemand een grasveldje ziet maaien met een „zwe vende" grasmaaier. Het is een vinding van Zweeds fabrikaat, die werkt volgens het principe van een luchtkussen-voer tuig (Hovercraft). De voordelen zijn belangrijk, vooral voor pas ingezaaide gazons; beschadi ging door wielsporen komt niet voor. Bovendien kan men alle kanten op, dus voor- en achteruit, maar ook opzij en in het rond. Dus geen gemanoeuvreer in de hoeken van het grasveld. Dit zwe vend maaien impliceert ook dat langs randen van gazons, tuinpaden e.d. ge werkt kan worden zonder enige moei lijkheid. Het oversteken naar een ander ter rein levert geen enkel probleem op, de grasmaaier zweeft altijd 5 a 10 mm. boven de grond, onafhankelijk van de ondergrond. Ook het maaien van hel lingen en taluds is hierdoor sterk ver eenvoudigd. Verder is de constructie zodanig, dat ook nat gras zonder enig bezwaar gemaaid kan worden. Deze nieuwe vinding zal voor velen een uitkomst betekenen. Met minde.' moeite is het resultaat een zeer gelijk matig gazon. (De Flymo grasmaaier wordt in Ne- derlaid door R.S. Stokvis N.V. geim- porte erd Alom in den lande zien wij de steden en dorpen zich uitbreiden. De steden voeren grote bouwprogramma's uit, die jaren aaneen een levendige activiteit te zien geven. Omvangrijke stratenplan nen worden uitgevoerd en daarna ver- rijcen de vele woningen in massale blokken, de scholen en kerken en al die andere gebouwen, die wij voor het le ven in de moderne tijd nodig hebben. Zulke grote projecten kunnen van zelfsprekend alleen maar tot stand ko men, nadat de samenstelling van te voren terdege is bestudeerd en berekend, omdat al het nodige er moet zijn in de juiste hoeveelheid en zo mogelijk op het gunstige moment. De toekomstige be woners moeten er niet alleen kunnen wonen, maar er ook kunnen leven. Daarvoor zijn allerlei verzorgende in stanties nodig, onder andere winkels. De totstandkoming daarvan kan niet meer worden overgelaten aan het per soonlijk initiatief, zoals vroeger. Er is geen tijd meer om rustig af te wachten waar een winkelapparaat zal ontstaan en hoe het zich verder zal ontwikkelen. Dit zou de bewoners van een hele wijk althans voor enige tijd van een behoorlijk verzorgingsappara at ver stoken houden. Bovendien is het tech nisch niet mogelijk omdat het niet denkbaar is, dat in een afgebouwde wijk nog een gunstige plaats voor de bouw van een winkelcentrum beschik baar zou zijn gebleven. Als onderdeel van een uitbreidings plan moet derhalve een winkelcentrum worden geprojecteerd. Dit stelt de ont werpers voor een probleem, dat in de vóóroorlogse tijd nauwelijks aan de orde is gekomen. Men moet zich namelijk een inzicht verschaffen in de gewenste omvang van zulk een centrumdeze moet niet alleen in totaliteit, maar on derverdeeld naar de verschillende bran ches worden berekend, terwijl voorts ook de plaats van het winkelcentrum in de plannen dient te worden aange geven. Zoals bij elke planning komt men voor de opgave te staan zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de wensen van de belanghebbenden. In dit geval zijn dit de huisvrouwen, die graag zoveel mogelijk winkels dichtbij huis willen hebben en de middenstanders, die zo veel mogelijk klanten willen hebben. Hoe wordt nu getracht een redelijke oplossing voor dit vraagstuk te vinden? Hierbij wordt uitgegaan van het ge geven, dat er verband bestaat tus en de regelmaat, waarmee bepaalde goederen worden gekocht en het aantal bedrijven, dat deze goederen ten verkoop kan aanbieden. De bedrijven, die in de meest voorkomende behoeften voorzien kun nen daardoor geografisch meer gespreid worden en kunnen derhalve worden ge vestigd in betrekkelijk kleine buurten. Dit betreft de levensmiddelenwinkels, de manufacturenzaken, de tabaks-aken en in iets mindere mate de bloemisten, de handelaren in huishoudelijke arti kelen, de schoenwinkeliers, de drogis ten, e.d. Doordat in de grote steden de afstand tussen de buurtcentra en het stadscen trum te groot is geworden, is daar nog een tussenvorm ontstaan, die in ons land net. wijkcentrum wordt aangeduid. Dit wijkcentrum bedient derhalve een aanzienlijk groter aantal huishoudin gen c an de buurtcentra en is daardoor in st rat duurzame gebruiksartikelen aan te bieden en daarnaast het assorti ment van de buurtcentra, maar dan in een grotere verscheidenheid naar kwa liteit en prijs en aangevuld met speci aliteiten. De functie van het stadscen trum kan uit het voorgaande worden afgeleid; het kan een assortiment aan bieden, dat is opgebouwd uit kostbare

De Schakel | 1965 | | pagina 2