Met de Pasen iets nieuws HERENMODES BLEU's kledingmagazijn - Breskens Maakt dan Uw keus uit onze voorjaarscollectie Overhemden, wit, in Bel-O-Fast, Nylon Trenco dress-hemden, moderne col-en puntboord Fabio zelfbinders, trevira, wol, gehaakt Trenco-terlenka weekenders Sokken in wol, terlenka, draion Vesten met suède en loden pullovers Dulcia- en Noors netondergoed Rossaert schipperspetten en Engelse truien Steeds het nieuwste Spuiplein beschikbaar gesteld, doch het plafond schijnt hiermede wel bereikt te zijn. Zonder de grond stond de laatste be groting op f 440.000,-. Bij de aanbeste ding was maar liefst 40 mille meer no dig voor de zuiveringsinstallatie en 85 mille voor de bouwkosten van het bad. De heer van Hijfte vroeg zich dan ook af waar het einde van deze dure ge schiedenis is. B. en W. konden niet nalaten te be kennen dat het allemaal wat tegenvalt. Wij zullen echter alles in het werk stel len om zo spoedig mogelijk met het werk te kunnen beginnen, want de aan nemingssom is voor beperkte tijd ge stand gedaan. „We zullen worstelen en zwemmen", merkte de voorzitter op. Oostburg Auto in beslag genomen. Door ambtenaren van de Centrale Veldpostdienst Oostburg is op de weg OostburgSt. Margriete een Belgische personenauto, geladen met 220 kg. boter, in beslag genomen. De boter was be stemd om frauduleus naar België te worden uitgevoerd. De bestuurder van de auto liet voer tuig en lading in de steek en kon zich door te vluchten aan een nader onder zoek onttrekken. Vergadering N.C.B. In de Katholieke Kring heeft de N.C.B.kring Oostburg, een druk be zochte vergadering gehouden waar uit voerig is gesproken over het geschil inzake de vergoeding van bieten vervoer. De West Zeeuws-Vlaamse bietentelers wensen gelijkschakeling van de vergoe ding voor eigen vervoer en beroepsver voer. Kringvoorzitter C. van Bellegem uit Eede noemde het resultaat van de eer ste besprekingen met de fabrieken zeer teleurstellend. Bestuurslid R. de Badts uit Schoon dijke lanceerde een felle aanval op de houding van het bestuur van een sui kerfabriek uit Sas van Gent. Volgens hem legde men daar nagenoeg geen be langstelling aan de dag voor de recente problemen van de bietentelers uit de streek. Door de leden werd adhesie be tuigd aan het advies van de drie stands organisaties om het contracteren van de bieten voorlopig te staken. Stemmen gingen zelfs op om de aandeelhouders te bewegen de besturen ter verantwoor ding te roepen. Door de adjunct-sekretaris van de N.C.B., drs. Schouten, werd een lezing gehouden over de Nederlandse vereni ging voor contracttelers, welke de vol gende maand officieel zal worden op gericht. Deze vereniging heeft ten doel te komen tot gelijkvormige contracten in het gehele land met redelijke prij zen en voorwaarden en het uitoefenen van toezicht op de naleving van de con tracten. Vooral voor het zuidwesten van het land is deze vereniging van zeer groot belang, daar hier veel contract teelt voorkomt. De behoefte is ontstaan uit de omstandigheid dat bij de huidige contracten de rechten van de teler wel eens in het gedrang kwamen. Tot nu toe werden de contracten steeds door de fabrieken of handelaar opgesteld Door deze machtspositie werden vaak de telers tegen elkaar uitgespeeld. Mede dank zij de landelijke opzet van de ver eniging is reeds achting verworven van de zijd der fabrieken. Voorts werd door de algemeen sekre- taris van de K.N.B.T.B. en Tweede Ka merlid, mr. T. Brouwer, een beschou wing gehouden over het ontwikkelings stadium van de E.E.G. op landbouwge bied. Successen en tegenslagen in deze economische gemeenschap werden aan de hand van voorbeelden duidelijk om schreven. Door de toneelgroep van de R.K.J.B.B. en R.K.J.B. van de afd. Groede-Oost- bnrg werd een reprise gegeven van „Hilde en het kleine wonder". 12e Paasveetentoonstelling Tijdens de wekelijkse markt is de 12e Paasveetentoonstelling gehouden. In de vetvee-sector waren slechts 10 dieren aangevoerd. Gezien het goede weer was de belangstelling zeer groot. Na afloop werden door burgemeester J. van Leeuwen van Oostburg de ere prijzen uitgereikt. Algemeen kampioen werd de os van de heer C. v. d. Dries uit Souburg; re serve-kampioen werd de vaars van Wed. Blondeel uit Aardenburg. De beste groep vetvee werd aange voerd door slagerij Bertou Zn. te Oostburg. De verdere uitslag is: le prijs: os, van dhr. C. v. d. Dries, Souburg; vaars, van Wed. A. Blondeel, Aardenburg; vaars, van A. Nortier, Oostburg en E. de Martelaere, Aarden burg; stier, van Wed. A. Blondeel, Aar denburg. 2e prijs: os, van J. de Ligny, Groede; stier, van C. Verleije, Sluis. 3e prijs: os, van Bertou Zn., Oost burg. Afd. schapen: le prijs: A. van Hoeve, Philippine. Handelsvee: beste groep van dhr. C. v. d. Dries, Souburg. Vergadering Kraamzorg. Door het Centrum Kraamzorg van het Groene Kruis is in hotel „Victory" een algemene vergadering gehouden. Voor deze vergadering bestond van de zijde der afdelingen grote belanstelling. Voorzitter J. C. Everaars, burgemees ter van Groede, zei in zijn openings woord dat de vereniging 18 jaar bestaat en er zeker van een jubileum-viering gesproken mag worden. Het verheugde hem dat het werk van de kraamzorg zo goed gaat. Dit is in de allereerste plaats t,e danken aan diegenen die bij het werk betrokken zijn, o.a. de kraamverzorg- DEMONSTRATIE op 11 en 12 mei a.s., geheel gratis zonder verplichting PARFUMERIE MAAS-HAMELIJNCK Mercuriusstraat 24 Breskens Telefoon 857 zich tranen over zoveel geraffineerd heid. „Die Toon heb jij ze daar lekker in het ootje genomen? Wat een sufferds hé? Jij bent veel linker dan al die lui in toga's bij elkaar, is 't niet?" Ja, Jan Vlaming had al spoedig de zwakke plek bij de geweldige Toon Wil link gevonden. Toon liet zich graag vleien, dan groeide hij. En het werd nog mooier, toen Toon in een zeer vertrou welijke bui vertelde, dat hij enige dagen voor de inbraak in het kledingmagazijn op de nieuwe Binnenweg nog een kraakje had gepleegd, zo netjes afge werkt. zo zonder ook maar één klein spoortje achter te laten, dat de rus sen nu nog steeds in het duister tas ten omtrent de dader. Want Toon had ditmaal een heel andere werkmethode gevolgd, beschikte bovendien over een wate-dicht alibi en had de buit slor dige twintigduizend gulden meteen in veiligheid gebracht. En op een plekje, meneer, waar niemand het zoekt. Zo eenvoudig hé? Zo simpel maar geen mens in Rotterdam zal op het idee komen, dat, ten eerste Schiedamse Toon de inbreker is geweest, en ten tweede, dat hij de buit meteen, dus binnen en- Ie uren op een dusdanige veilige plek had gedeponeerd, dat niemand in Ne derland of daarbuiten op het idee zal komen het daar te zoeken. Nee, dit was werkelijk de volmaakte slag geweest en Toon was er maar wat trots op Aanvankelijk had Jan Vlaming, ce sluwe handtekeningvervalser, het ver haaltje van Toon met een korreltje zout genomen en dat kreeg Toon door. Op een avond zaten ze in een hoekje van de conversatiezaal te üraten, ter wijl de meeste anderen spelletjes de den of lazen. „Je gelooft me niet hé?" Jan schudde zijn hoofd. „Ga weg. Zo iets bestaat niet." „Jij zit al langer vast, dus jij kon het verslag van die inbraak niet lezen in de kranten. Twee dagen later zochten ze me op. De russen. Ze zeiden: „Toon, je bent er bij man. Voor de inbraak bij Ruiter." Ik zei: „Ga nou, ik heb al een half jaar niks uitgevoerd. Maar ja, ik moest mee. Waar was jij tussen tien en twaalf uur, dinsdagavond? Ik zeg: Bij ome Arie in het café. Daar heb ik gebil jart tot sluitingstijd. Kan niet, zeggen de russen. Tussen tien en twaalf uur is er ingebroken bij Ruiter. En dat heb jij gedaan. Ik zeg: bewijzen jongens. Ga maar mee naar ome Arie. die weet, dat ik bij hem was. En vraag het de jongens, met wie ik gespeeld heb. En- sters, de leerlingen en zeker de leidster docente Zr. de Graag uit Groede. Het werk gaat goed doch de financiële po sitie blijft, ondanks een verbetering, toch erg zwak. De overheid stelt de sa larissen voor de kraamverzorgsters vast, echter doet zij nog te weinig. Zelfs in de streek zijn er nog twee gemeenten die hun subsidie nog niet op f 2,- per verzorgingsdag hebben gesteld, doch slechts f 1,- betalen. Uit het jaarverslag van de sekretaris, dr. H. Timmer uit Cadzand, bleek, dat er in 1964 gedurende 1519 dagen ver zorging was verleend tegen 1750 in '63. Opgemerkt werd hierbij dat tegenwoor dig steeds meer vrouwen naar de zie kenhuizen gaan. Eind 1964 waren er 5 gediplomeerde en 5 leerling-kraamver zorgsters in dienst. Het verslag van penningmeester J. v. d. Sande uit Oostburg gaf over 1964 een verlies te zien van f 4500.-, terwijl het tekort voor 1965 geraamd wordt op f 3000,-. Op voorstel van het bestuur werd de vergoeding per verzorgingsdag bepaald op f 17,50 voor een inkomensgrens tot f 150,- per week en daarboven op f 20,- per dag. Uit een inleiding door dr. Timmer ge houden bleek, dat het niet zo eenvoudig is om meisjes voor de kraamzorg aan te trekken. 10-jarig bestaan „Land van Cadzand". Ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan heeft de afd. „Land van Cadzand" van de internationale vereniging Phila- telica, een provinciale tentoonstelling van postzegels en poststukken georgani seerd. De expositie was ingericht in de bur gerzaal van het gemeentehuis en werd geopend door burgemeester J. van Leeuwen. Afdelingsvoorzitter H. Geilliet uit IJzendijke memoreerde in zijn toespraak de geschiedenis van de afdeling, die van 10 tot bijna 90 leden is uitgegroeid. Het bestuur van het „Land van Cadzand" bestaat verder uit sekretaris H. P. C. van Melle, die sinds de oprichting in functie is; penningmeester C. d. Dreu uit Oostburg, sedert 10 jaar lid en de heren P. la Gasse uit Oostburg en A. Verschoor uit Breskens. Namens het hoofdbestuur kreeg de afdeling uit handen van de heer P. Smulders een envelop met inhoud. Aan wezig waren verder de hoofdbestuurs leden J. de Vries en A. Rorije, die te vens voorzitter van de prov. tentoon stellingscommissie was. Met de heren Smulders en De Vries zat ook drs. A. v. d. Willighen in de jury. De ingezonden zegels en stukken wa ren van goed gehalte en vertegenwoor digden een gezamenlijke waarde van pl.m. 80.000 gulden. Zeer kostbaar wa ren de 11 ongekleurde proefdrukken van Belgische postzegels uit de Kardinaal Mercierserie van 1932. Van de proef drukken, die ter goedkeuring naar Ko ning en Minister werden gezonden, be staan er 31 ter wereld. De inzending was van de Belg N. T. Chauvin uit Sleidinge. De Goesenaar B. C. van Tienhoven kreeg voor zijn eerste, tweede en derde emissie Nederland 1852-1867 voor het tweede jaar de wisselbeker. Eerste prijken gingen verder naar F. Murk, Zierikzee, Nederland 2e emissie; J. J. van Luijk, Vlissingen, plus zilveren medaille VW Oostburg, voor Groen- fin, ze lieten me achter en kwamen twee uur later terug. Klopt, zeiden ze. Je was daar om kwart voor tien en je bent om half één weggegaan. Ja, zeg ik, naar moeder de vrouw, die me de huid volgescholden heeft, omdat ik de hele avond was weggebleven. Klopt, zeiden ze, want we hebben je vrouw onder vraagd. Nou, zeg ik, wat moeten jullie dan van me? Gingen ze lachen en ant woordden me: Ga naar huis. Toon. Jij hebt het niet gedaan. Het was ook jouw manier van werken niet, maar ja, we moeten nu eenmaal alles onderzoe ken, hé? Enfin, ze probeerden me op het punt, dat ik weg zou gaan, er toch nog in te luizen en vroegen: Wat heb je met die zestigduizend smakkers gedaan, Toon? Maar Toon is niet gek. Ik draaide me om en vroeg: Waar hebben jullie het over? Dat is een mooie cent en de moeite waard. Ik wou wel, dat ik het gedaan had. Zestigduizend daar neem ik heel wat risico's voor. Nooit geweten, dat er bij de Ruiter zo veel geld zat. Snap je het? Ik had maar een dikke twintigduizend gulden te pak ken. Door drie keer zoveel te noemen, wilden ze me in de war brengen, maar Toon is niet gek die trapte er niet in." (Wordt vervolgd). land; H. Geilliet, IJzendijke, plus loep burgemeester Oostburg, voor kerstge beuren en B. C. van Tienhoven, Goes, voor poststukken Nederland. Nleuwvliet Afscheid Ds. Brezet. In een overvolle kerk der Ned. Herv. Gemeente te Nieuwvliet is afscheid ge nomen van ds. Joh. Brezet, wegens zijn vertrek naar Peize waar hij zondag 4 april zal worden bevestigd. Vele sprekers hebben ds. Brezet lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij de Hervprmde gemeente Nieuwvliet heeft gediend en voor het vele werk dat hij ten behoeve van de streek, vooral voor de jeugd, heeft gedaan. Door alle sprekers werd ook mevr. Brezet in deze hulde betrokken. Tijdens zijn afscheid gewaagde ds. Brezet van de moeilijke positie waarin Nieuwvliet verkeerd als Hervormde gemeente. Voorts werd nog het woord gevoerd door ds. Spaans uit Breskens als waar nemend consulent, burgemeester J. C. Everaars van Nieuwvliet, de heer P. Verhage namens de Classis IJzendijke, ds. v. d. Molen uit Cadzand namens de Vrij Evangelische gemeente en de Ring van Zondagsscholen en door ds. Brink man uit Schoondijke namens de predi kanten van de Ring IJzendijke. Uit naam van de Streek Jeugdcentrale wer den woorden van dank en afscheid ge sproken door wika Wasterval, directeur van het vormingscentrum Hedenesse en namens de Chr. jeugdverenigingen door de heer Cappon uit Cadzand. Dooi de heer M. Houdersteijn, president kerk voogd, werden namens de kerkvoogdij en kerkeraad woorden van dank tot de scheic.ende gericht. Ds. Brezet dankte hierna alle sprekers persoonlijk, waarna de bijeenkomst werd be; loten met het zingen van Ge zang 180 de verzen 1 en 9 en Gezang 166 vers 4. Na afloop van de dienst konden alle aanwezigen in de Openbare school per soonlijk afscheid nemen van het predi kantengezin. Schoondijke Raadsvergadering. De raad van Schoondijke heeft een krediet beschikbaar gesteld van f 345,- voor aanschaf van filmstroken voor de Chr. lagere school. Het herstraten van het speelplein, de aanschaf van stalen kasten, een stencilmachine en het mos- vrij maken van de muren werd afgewe zen. Akkoord ging men met het voorstel om toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling inzake de commissie van advies krachtens de Algem. Bijstands wet. Tot afgevaardigden in deze com missie werden benoemd weth. Toesseint en de heer J. Verkruijsse. Aan het comité herdenking gevalle nen zal voor een herdenking op het Ca nadese kerkhof te Adegem een kwartje per inwoner worden gegeven. Aan de heer G. J. de Waal werd op 31 maart ontslag verleend als gemeente ontvanger en ambtenaar van de burger lijke stand. De onderhandse overeenkomst met de fa. Bron te Waterlandkerkje werd ge wijzigd. Van de heer P. Neele werd grond aan gekocht voor een overstort riolering in het uitbreidingsplan Noord-West. Door de heer R. de Badts werd op de z.i. onredelijke verdeling van de gronden op het industrieterrein gewe zen. Bij de bouw van garages in de Weststraat zou met ongelijke maten zijn gemeten. Een herindeling van de gronden van het industrieterrein zou wel gewenst zijn, aldus burgemeester J. Hoftijzer. Voor het doen van nadere mededelingen vond men het beter in besloten zitting te gaan. Om de achterstand in de gemeente- rekeningen weg te werken, werd nog een krediet van f 3000,- beschikbaar ge steld voor de betaling van een tijdelijke kracht. Breskens O-pen Bejaardenwerk. Op uitnodiging van het gemeentebe stuur van Breskens, is het voorlopig Comité Open Bejaardenwerk op het gemeentehuis bijeen gekomen om de nota van dit werk te bespreken. Aan deze bespreking werd tevens deel genomen door drs. Rienks van het Pro vinciaal Opbouworgaan en drs. Hiet-

De Schakel | 1965 | | pagina 2