VAN HANEGHEM's woningtextiel, Dorpsstraat 3, Breskens, telef. 879 Glasgordijnen Overgordijnen Tapijt Tapiflex Tapisom Land- en Tuinbouw kinderwagen Nederl. Staatsloterij M. A. A. VERSPRILLE-de Kraker aluminium folie firma Smoor de Hulster in alle maten en prijzen speciale dessins voor de keuken ook in kamerbreed U koopt Uw gemak onverslijtbaar nylontapijt Winkel geopend van 8-6 uur, behalve op donderdagmiddag PLAATSELIJK NIEUWS Schoondijke Toneeluitvoeringen. Op zaterdag 20 en 27 maart 1965 geeft de Rederijkerskamer „Nut en Genoegen'' haar voorjaarsuitvoeringen in zaal Wijffels. Opgevoerd zal worden de kluchtige komedie in 3 bedrijven van Jan Naay- kens „Paris, of spot niet met de liefde". Ouderavond. In de lokalen der Openb. lagere school „Prinses Irene" had een, druk bezochte ouderavond plaats. Deze bestond deze keer hoofdzakelijk uit werk bezichtigen en contact met de leerkrachten. Zeer velen maakten van deze gele genheid gebruik. Velen bewonderden de fraaie hand werken, welke in een der lokalen ten toongesteld waren. Ook bleek dat hoe wel geen handenarbeidlokaal aanwezig is, in de lagere klassen nog aardige produkten van knip-, snij-, vouw- en plakwerk werden vervaardigd. Koliekten. De kollekte „Herwonnen Levenskracht" heeft te Schoondijke f 71,- opgebracht en de kollekte T.B.C.-Fonds „Zonne straal" f 130,26. Vergadering sportclub. Woensdag j.l. kwam de Schoondijkse Sport Vereniging S.S.V. in algemene ledenvergadering bijeen. Na opening door voorzitter C. van Nieuwenhuijzen werden de notulen en de jaarverslagen behandeld. De kaskommissie bevond de boeken van de penningmeester in orde. Bij de verkiering van nieuwe bestuurs leden merkte de voorzitter op, het spij tig te vinden dat zo weinigen op de ver gadering aanwezig zijn. Bij de verkie zingen werden de volgende leden ge kozen: A. A. van Lare (herkozen), A. Verhage, J. J. C. Hoftijzer, H. G. van Geffen en H. Bos. In de kaskommissie werden ir. J. Roest en G. J. van de Waal herkozen. Het ledenaantal be draagt momenteel 137. Bij de rondvraag stelde de heer Bos de vraag, hoe nog meer leden te wer ven voor enkele afdelingen in de club. Besloten werd een huis-aan-huis cir culaire te verspreiden. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Vergadering Oranjevereniging. De Oranjevereniging houdt op 22 maart a.s. een vergadering in zaal Wijf fels. De bedoeling is te komen tot een feestprogramma op 5 mei a.s. De ver eniging verzoekt in een rondschrijven een grote opkomst, zodat niet alles op enkele personen behoeft neer te komen. Waterlandkerkje Districtswedstrijd E.H.B.O. In het Dorpshuis te Waterlandkerkje werd de districtswedstrijd voor West Z.-Vlaanderen van de Kon. Nederl. E.H.B.O. gehouden. Aan deze wedstrijd namen 6 afdelingen deel. Het team uit Waterlandkerkie, be staande uit de heer M. Poissonnier, mevr. M. Piicke-van Pamelen en mej. R. v. d. Bossche, wist het hoogste aan tal punten, n.l. 139, te behalen. In totaal konden 150 punten worden toe gekend. De leider van dit team ver wierf 43 van de 50 punten. De opdracht bestond uit het verlenen van eerste hulp bij een auto-ongeval, waarbij één inzittende in een sloot terecht kwam, terwijl de bestuurder, die dronken was, in de auto zat en o.a. twee gebroken knieschijven had. Waterlandkerkje werd gevolgd door Zuidzande met 71 punten, leider 35 pnt.; Sluis 59 pnt., leider 45 pnt.; Breskens 53 pnt., leider 36 pnt.; Groede 43 pnt;., leider 26 pnt. De groep uit Waterlandkerkje zal nu deelnemen aan de wedstrijd voor het kampioenschap van Zeeland, die in april te Kortgene wordt gehouden. Oostburg Kooravond. Donderdag 11 Maart hield de Kring van Christelijke Zang- en Muziekver enigingen in West Zeeuws-Vlaanderen haar jaarlijkse kooravond in het Ledel- theater te Oostburg. De voorzitter, de heer C. Bakker te Breskens, opende de^e avond door te laten zingen 2 coupletten van het Bond:lied, waarna hij voorging in ge bed. Na het schriftgedeelte uit Marcus 14, heette de voorzitter de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder burge- me°ster J. van Leeuwen van Oostburg. Wij vinden het een hele eer dat U aan onze uitnodiging gehoor gegeven hebt, daar U vanavond naar drie vergade ringen moest en ons daaruit gekozen he^ft. Verder sprak de voorzitter zijn bliidschap uit over de verloving van Prinses Margriet met de Heer Pieter van Vollenhoven. Een gelukstelegram werd gezonden, waarna de aanwezigen staande 2 coupletten van het Wilhel mus zongen. Nadat de voorzitter allen een pret tige avond gewenst had, trad als eerste koor van deze avond op: „De Heer is onze Banier", Waterlandkerkje, diri gent P. Lensen. Vervolgens zongen voor de pauze het N.H. Kerkkoor, Retranche- ment, dirigent G. M. C. de Vries en het N.H. Kerkkoor, Sluis, dirigent even eens G. M. C. de Vries. In het bijzonder mag wel genoemd worden de Kindergroep uit Retranche- ment, dir. mevr. de Vries. Wat klonken deze kinderstemmetjes mooi, het was een hele prestatie omdat zij nog maar ongeveer 6 weken bezig zijn. Het ap plaus wat zij hierop kregen was zeker verdiend. Hierna zong „Looft den Heer", Nleuw- vliet, dirigent A. Bentschap Knook en als laatste koor voor de pauze „God is mijn Lied", Breskens, dirigent J. A. Basting. Na gezamenlijk zingen van Gez. 150 1 en 2, was het pauze. Na de pauze werd begonnen met ge zamenlijk zingen van Gez. 132 1 en 3. Daarna trad op de Chr. muziekvereni ging „Excelsior", Cadzand, dir. M. Zon neheld, waarvan de aanwezigen zéér genoten hebben. Het applaus was zo groot, dat er een extra toegift gegeven werd. Als eerste koor na de pauze trad op het N.H. Kerkkoor, Oostburg, dir. J. A. Basting. Vervolgens het dames koor „Zanglust", IJzendijke, dir. mevr. van Sorgenhet N.H. Kerkkoor, Cad zand, dir. M. Zonneheld en het Chr. Gem. Koor „Soli Deo Gloria", Oostburg, dir. J. de Feijter. Tot slot zong een mannenkoor, sa mengesteld uit leden van de diverse verenigingen, dir. M. Zonneheld, „Ado- ramus" en „Gebed" van v. Weber, waarna en hartelijk applaus volgde. Zo kwam het slot van deze geslaagde zangavond. De voorzitter dankte allen voor hun medewerking en in 't bijzonder de diri genten. Tot slot werd nog gezongen Gez. 135 1, waarna deze avond met dankgebed werd gesloten en alle aan wezigen voldaan huiswaarts keerden. Bolderswedstrijden. Evenals vorig jaar zal door de V.V.V. en de Boldersclub uit het Belgische plaatsje Ertvelde een internationale clubkampioenschap worden georgani seerd met de krulbol. De inschrijvingen dienen voor 31 maart te geschieden. Voor de Belgische clubs zal dit gebeuren door de boldersclub uit Ertvelde en voor de Nederlandse clubs door de V.V.V. te Oostburg. Het maximum aantal deelne mers is bepaald op 4 ploegen van 6 man per club. Naast een wisselbeker voor de best geplaatste club worden ook ereprijzen beschikbaar gesteld voor de groepen. Voorts zal de Oostbuvgse V.V.V. dit jaar voor de eerste maal een Nederlands clubkampioenschap bollen organiseren. Dit evenement zal worden gehouden op zaterdag 31 juli. Voor beide kampioen schappen zijn reeds uitnodigingen tot deelname verzonden aan bij de organi satoren bekend staande clubs en wel: Aardenburg, Eede, St. Kruis, Oostburg, Steenoven (Schoondijke), Waterland kerkje, IJzendijke, Hoofdplaat, Turkeije (IJzendijke), Sas van Gent en West- Wielersport. In café de Windt heeft de Oostburgse wielersportvereniging „Luctor et Emcr- go" een vergadering gehouden, waar uit voerig is gesproken over de te houden wielerwedstrij den. Voorzitter E. v. Hulle wekte alle le den op om in 1965 alle mogelijke mede werking te verlenen. Besloten werd om tijdens de Oostburgse kermis, op 4 juli, een 2-tal wedstrijden te houden en wel voor nieuwelingen en adsipranten. Ver der werd meegedeeld dat ook dit jaar weer de omloop van Zeeuws-Vlaanderen wordt gehouden, in samenwerking met de wielerclub uit Terneuzen. Evenals vorig jaar zal op zaterdag de ronde van Oost Z.-Vlaanderen worden verreden. Op zondagmorgen volgt een tijdrit naar Oostburg en dierelfde middag de ronde van West Z.-Vlaanderen Op 19 sept. wordt op het Kroonwijk- parcours weer een wedstrijd voor nieuwelingen en adspiranten gehouden. Tijdens de bestuursverkiezing werd in de plaats van dhr. A. Porreij gekozen dhr. P. Scherbeijn. Als tweede sekretaris werd gekozen dhr. J. Lanse. Zeeuiose veehandel. In hotel-café Chez René had een contactavond plaats van de gezamen lijke bonden van paarden-, schapen-, vee- en varkenshandelaren. De afdelingsvoorzitter van de Zeeuwse varkenshandelaren, de heer J. Krijger uit Goes, sprak zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst op deze twee jaarlijkse gespreksavond. Door de heer J. Lod uit Bodegraven verd als voorzitter van de Nederlandse Bond van Varkenshandelaren, een in leiding gehouden over de problemen rondom de varkenshouderij en handel in Nederland. Het jaar 1964 is onvol doende geweest; naast goede winsten zijn ook grote verlieren geleden. Hij keerde zich tegen de ambtelijke be moeiingen op het gebied van de vee- en vleeshandel. Een waarschuwend woord liet hij horen voor de in Frankrijk reeds bestaande producentengroeperingen, die- niet alleen de individuele handelaren, maar zelfs de coöperaties dreigen te overvleugelen. Verder behandelde hij het subsidiebeleid in E.E.G.-verband en de exportmogelijk- en moeilijkheden. Verwacht mag worden dat de vleesprij- zen voor Nederland in Euromarktver- band zullen worden opgetrokken, alhoe wel over de toekomstige prijzen nog moeilijk iets te zeggen valt. De heer K. ten Dam uit Wierden gaf als voorzitter van de Nederlandse Bond van Veehandelaren zijn visie over de Franse producentengroeperingen. Hij stelde voorop dat dit stelsel afstamt uit Polen en zeker communistisch is. Hierna volgde een film over het Deen se en Franse Charolaisvee. Jeugdverkeersexamen. Op de vier Oostburgse lagere scholen is door de commissie verkeersonderwijs het schriftelijk gedeelte van het jeugd verkeersexamen afgenomen. Hieraan werd deelgenomen door in totaal 114 leerlingen van de 5e en de 6e klas. Nadat door de commissie, bestaande uit de heren J. Harriot, P. Rooce pn H. den Hamer de ingevulde opgaven wa ren nagezien, bleek dat 3 deelnemers 8 of meer fouten hadden en moesten wor den afgewezen. Het praktische gedeelte zal in april worden afgenomen. WOLVEN ALS SIRENES Wanneer tot in de wijde omtrek van de Grebbeberg de fabriekssirenes loeien om de werkers te waarschuwen dat het twaalfuurtje is aangebroken, komen ook de wolven in Ouwehands Dieren park in aktie. Zij „zetten" het dan op een doordringend gehuil, dat kwa- geluid praktisch niet te onderscheiden is van het geloei van de sirenes. Kenne lijk beantwoorden de wolven instinctief de sirenes, zoals zij op de steppen en in de wouden reageren op het verre ge huil van op grote afstand levende soort genoten. Zodra de wolven in aktie zijn gekomen, gaan er ook „stemmen" op in andere delen van het dierenpark. Op hun beurt antwoorden lynxen, hyena's, jakhalzen en vossen de wolven. Het door de fabriekssirenes ingezette gehuil vindt op deze wijze - soms een half uur lang - een door genoemde roofdieren geproduceerde doordringen de echo. Maar ook de mens op het die renpark raakt wel eens de kluts kwijt. Hij kan het wolvengehuil soms niet meer onderscheiden van echt sirene- geloei. En zo is het al eens gebeurd, dat de wolven eerder waren dan de fa briekssirenes en dat een niets vermoe dende oppasser zijn broodzak en koffie- fles te voorschijn haalde omdat een .si rene" twaalf uur had „geblazen" De kalitoestand van het grasland. Bij het punt „kalibemesting" zijn 2 dingen van belang: de grasproduktie (de voederhoeveelheid van het eigen bedrijf) en de gezondheid van het vee. Legt men teveel nadruk op het laatste, dan komt de grasproduktie in de ver drukking, tot schade van de bedrijfs economie. En dit werkt dubbel op. Laat men de K-bemesting weg, of beperkt men deze tot het uiterste, dan daalt de kalitoe stand van de grond. Op het zand gaat dit vlug, op veengrond gaat dit geleide lijk. Maar als de kalitoestand daalt, daalt ook het K-gehalte van het gras. De koe neemt minder op, maar geeft ook minder terug. De organische mest, stalmest of gier, gaat minder kali be vatten. Rekent men nog met de oude nor men: zoveel kali met organische mest, een klein beetje er bij met kunstmest - dan treedt al spoedig een „tekort" op in het gras. De grasproduktie loopt te rug. Minder voeder van het eigen be drijf. Meer aankoop. Het netto-over schot daalt snel. Het is daarom goed de kalitoestand van de grond degelijk in de gaten te houden. De bij het grondonderzoek ge adviseerde hoeveelheid is dan steeds zonder meer noodzakelijk. Een tekort in het gras wreekt zich in de produk- tie. Minder voer, meer aankoop. Een eenvoudig „letten" op de kalitoestand van uw grond kan dit voorkomen. Zondagsdienst doktoren. (Van 's zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. 's maandagsmorgens 8 uur) Breskens, Groede, Schoondijke: Dr. Ossewaarde, Breskens, tel. 01172-566 Cadzand-Retranchement-Sluts- Zuidzande Dr. Bom, Cadzand, tel. 01179 - 366 Oostburg-Aardenburg-Eede Dr. Hage, Aardenburg, tel. (01177) 366 Biervliet. Hoofdplaat, IJzendijke: Dr. Kalkman, Biervliet, tel. 01152-345 Zondagsdienst dierenartsen W. Kapsenberg, Sluis, tel. (01178» 225 KERKDIENSTEN Zondag 21 maart. Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 11 uur, Ds Luuring Biervliet, 10 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 10 uur, Ds. Brinkman Extra colleete kerkvoogdij Cadzand, 9 30 uur, Ds. Luuring H. Doop Collecte alg. chr. doeleinden Groede, iï uur, Ds. Dooinink Collecte Kerk en Wereld Hoofdplaat, 11 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Brezet Openb geloofsbelijdenis Extra collecte kerkvoogdij Oostburg, 930 uur, Eerw Heer De Vries Collecte „Rozenoord" Retranchement 11 uur, Eerw. Heer De Vries schoondijke, 10 uur, Ds. Spaans Collecte noodl. kerken en personen Sluis, 9.30 uur, Ds. Balk ->t. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk St Kruis, 9 uur, Ds Doornink Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Bidstond gewas Collecte restauratieschuld IJzendijke, 9.30 uur, Eerw. Heer Begeer Bidstond gewas Extra collecte kerkvoogdij Z 'idzande, 1045 uur, Da de Neeling 9 45 uur, je gdkapel Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. Praas Cadzand 9 uur Ds. de Jonge, Yerseke Nieuwvliet, 10 30 uur, Ds. de Jonge Retranchement, 2 30 uur, Ds Praas Geref. Kerk, Breskens 10 en 3 uur, Ds Streefkerk, Veere Evang. Luth. Gemeente Groede, 9 30 uur, Ds. Roskam, Amsterdam R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 21 maart 3e zondag van de vasten. H Mi» om 8 uur. Hoogmis om 10 uur Inleveren vastenpakjes In de week H Mis om 7.30 uur. Woensdagavond 7 uur, H. Mis met vastenmeditatie Donderdag feest Mariaboodschap. Zaterdag 7 uur, kruisweg. TE KOOP: mooie f 50,De Huliustraat 20, Breskens Maandag a.s. verkoop NIEUWE LOTtN Deb. Ned. Staatsloterij Oranjeplein 5 - Tel. 768 - Breskens Dinsdagsmiddags gesloten Wij hebben nu weer voorradig per rol f 2,95 of als schaaltjes Dorpsstraat 10 Breskens

De Schakel | 1965 | | pagina 3