pjpmmi Kon. Nederlandse Schouwburg Ie Gent. SLAPEN ONDER EEN DONZEN DEKBED MET AFNEEMBARE OVERTREKKEN Nederlanders slapen al een ongekend aantal jaren onder dekens. Het deken- laken-sloop-idee is in ons land onuit wisbaar verbonden met het bed. Grappig is echter, dat vlak over onze landsgrenzen, in Duitsland en verder o.a. in Frankrijk en Skandinavië, een geheel andere slaapgewoonte bestaat: het slapen onder een donzen dekbed. Dank zij het toenemende toerisme maken meer en meer Nederlanders met de buitenlandse slaap wij ze kennis, die voor ons van „vreemd" in het begin, nu is gegroeid naar „hygiënisch", „prettig" en „gemakkelijk". De laatste tijd hebben tal van Neder landse gezinnen de slaapgewoonte, die hen gedurende hun vakantiereizen zo bevallen was, overgenomen. Sinds kort zijn namelijk ook in ons land donzen dekbedden met afneem bare overtrekken verkrijgbaar. Op de Huishoudbeurs van 2 t.e.m. 11 april a.s. in de Amsterdamse R.A.I. - zullen ze aan het publiek worden getoond. „Irisette" is de naam, waaronder de komplete sets worden geleverd, be staande uit een donzen dekbed met een fraaie gekleurde damasten bed-over- trek en bijpassend kussenovertrek. Zij worden geleverd in één- en tweeper soons maten. Het slapen onder een donzen dekbed is bijzonder prettig en het feit dat de ,.Irisette"-overtrekken afneembaar zijn, bevordert de hygiëne, waar wij in onze moderne tijd zoveel waarde aan hech ten. Ook aan de eisen van comfort komen zij tegemoet, daar het tijdrovende bed- opmaken tot het verleden behoort en wordt gereduceerd tot het gladstrijken van het onderlaken en het rechtleggen van het dekbed. talent te beschikken. Ook het mooie de cor en de fraaie costuumpjes hadden ieders bewondering, zodat het geheel een prima verzorgde en geslaagde op voering werd. Het talrijke publiek bracht de kinderen dan ook een langdurige ovatie bij het einde. In de eerste paure wisten een 2-tal leerlingen met accordeon en gitaar er de goede stemming in te houden, ter wijl in de tweede pauze een goed ge slaagde verloting plaats had, waarbij de heer P. Priester, voorzitter van de Oudercommissie, dank bracht aan de winkeliers van Breskens voor de vele geschonken en mooie prijzen. De heer Priester, die een slotwoord sprak, dankte de meisjes en jongens voor hun mooie spel, alsmede allen die aan het welslagen van deze avond had den meegewerkt. Collecte Rheumabestrijding. Van 22 t.e.m. 28 maart a.s. zal er een collecte woeden gehouden ten bate van de rheumabestrijding, volksvijand no. 1. De dames der V.V.H. hebben ook dit jaar de taak op zich genomen deze col lecte te verzorgen. Wij weten allen dat rheuma tot een der meest ernstige ziekten behoort die onze samenleving kent. Wie immers heeft in familie- of kennissenkring geen rheumapatiënt? Voor het wetenschappelijk onderzoek, bouw van klinieken, hulp aan zieken, enz., is veel geld nodig, waarbij wij allen vrijwillig kunnen helpen. Als de dames bij U aanbellen en hun collectebus presenteren, laat dan iedere ingezetene van Breskens een kleine bij drage geven. Vele kleintjes maken een grote. U allen helpt door uw gift dit werk bijzonder steunen. Damesbezoek, aan broodfabriek „De Zeeuw". Dinsdag j.l. brachten 120 dames van de vereniging Ceres" een bezoek aan de broodfabriek „De Zeeuw" te Bres kens. Na in groepen rondgeleid te zijn door het interessante bedrijf, werd in de kantine koffie aangeboden. Vervolgens werd in hotel Valk een be spreking gehouden, waarbij o.a. werd meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt tegen eind mei een driedaagse reis te organiseren haar Parijs. Hierna vertoonde de heer Gittenber ger prachtige dia's over West Zeeuws- Vlaanderen, Oostenrijk, Zwitserland en Wenen. Het gebodene werd zeer ge waardeerd. De vice-presidente, mevr. Dronkelaar, dankte alle dames voor de grote op komst en de heer Gittenberger voor het vertonen van de mooie dia's. Voorlichtingsavond. Door het Koningin Wilhelmina Fonds afd. Breskens, is in „De Uitkomst" een zeer druk bezochte voorlichtingsavond gehouden. Mevr. Spaans kon als presidente haar tevredenheid uitten over de goede op komst. Zij was blij dat dr. Ossewaarde zo spontaan had gereageerd om op deze avond iets over de kanker te vertellen. Hierna hield dr. Ossewaarde een cau serie over kanker, waarin hij ste3de dat kanker tot de gezwellen-riekte behoort. De oorzaak van deze ziekte is gedeelte lijk bekend. Dat er tegenwoordig meer kanker zou zijn als vroeger, is volgens hem niet juist. De mensen stierven vroeger jonger dan tegenwoordig, ter wijl men toen een eventueel kanker geval niet kon vaststellen. Bovendien werd er vroeger veel minder aan ge daan. Via de ziekenhuizen worden thans alle gevallen geregistreerd, het geen van groot belang is voor de be strijding. Ook worden alle geeevensvan de kanker over heel de wereld uitge wisseld, zodat men zeker niet naar het buitenland hoeft te gaan voor een be ter behandeling. Er zijn enkele bestrij- dingsmethoden, o.a. opereren, bestra len of beide methoden. Een radicaal geneesmiddel is er nog niet. Een ernstige waarschuwing liet hij Ze liepen lnngs het grote, houten bord, waarop met grote, forse letters geschilderd stond „Vakantiebedrijf C. en A. Boshoven" Het bord, waar de schoonheidscommissie indertijd zo'n dmkte over gemaakt had. Wisten ze vijf jaar geleden veel. wat e*»n schoon heidscommissie was"' Ze beschikten over de nodige vergunningen om een vakan- tiebedrijf te exploiteren, omdat hun ouders in het verleden ook altiid pen sion hadden gehouden. Zodoende be zaten de zusters zogenaamd historische rechten en toen ze wilden overschake len op de verhuur van vakantiehuisjes, kree-en ze bezoek van benaalde autori teiten. die het terrein, dat hun eigpu- dom was, gingen opmeten en hoorden ze na afloop de beslissing: maximaal acht huhjes, met zoveel tussenruimte, behoorlijk afgezet met een heining of iets dergelijks. Zorcen voor fris, stro mend water en twee hvgiënisch inge richte W.C.'s. Dat moest vóór alles in orde gemaakt worden. De zusters waren aan het cijferen ge gaan. hadden een aannemer in de arm genomen, met wie zij een morgen aan het confereren waren. Als results at kwam uit de bus: voorlopig vier huis jes. Eén of twee seizoenen bekenken. of het gaat en zit er een boterham in, dan zetten we er nog eens vier neer. De aannemen vond dnt heel verstan dig, diende zijn tekTun^ in bij de ge meente en de begroting bij de dames en had binnen een maand de vergunning om te bouwen en de centen om de bouw horen tegen het bezoeken van kwak zalvers, daar de tijd die hiermede ver loren gaat dikwijls funest kan zijn om nog genezing te krijgen. Kanker is te genezen als men er maar vroegtijdig bij is. Hierna volgde een filmpje over de kankerbestrijding en de -onderzoeken, die voor deze wetenschap nodig zijn. Door de heer H. van Wijck uit Am sterdam werd als promotor van het Koningin Wilhelmina Fonds een pro paganda-speech gehouden, waarin hij de aanwezigen opwekte lid van het kankerfonds te worden. In Breskens zijn 51 mensen lid, dit aantal zou om hoog gevoerd moeten kunnen worden. Een intensieve ledenwerving zal in Breskens worden gehouden. Hij vroeg de medewerking van de aanwezigen om het plaatselijk comité behulpzaam te zijn. Tot slot werd nog een ontspannings film vertoond met Doris Day en Rock Hudson in de hoofdrollen. Ontspanning smiddag bejaarden In zaal „Casino" is zaterdag een ont spanningsmiddag gehouden voor de be jaarden van Breskens. Mevr. Poissonnier-den Doelder sprak een woord van welkom tot de vele be jaarden en in het bijzonder tot burge meester J. A. Eekhout en echtgenote en het bestuur van de Algem. Bond van Bejaarden. Wegens ziekte konden een aantal van de vaste bezoekers niet aan wezig zijn. Enige ogenblikken van stilte werden in acht genomen voor dhr. P. Gocseije, die plotseling was overleden. Spr. zei dat het in Breskens een van zelfsprekende traditie geworden is dat de kinderen ook deze middag voor de bejaarden verzorgen. Met liefde worden vele vrije uurtjes opgeofferd om deze middag te kunnen geven. Door de kin deren wordt er reeds lang van te voren over gesproken dat zij weer voor de oude mensen mogen spelen. Vanmiddag voelen wij ons echter weer jong met de jongeren en velen zullen ongetwij feld weer aan hun kindertijd terug denken. Alle aanwezigen vinden het een voor recht om van het spel der kinderen te kunnen genieten, waarbij vele bezoekers misschien het genoegen hebben hun kinderen of kleinkinderen in het spel te kunnen bewonderen. Hierna volgde de opvoering van de kinderoperette ,,Het Gelukskind", waar bij het gebodene met grote aandacht werd gevolgd en gewaardeerd. In het slotwoord zei mevr. Poisson- nier dat kosten noch moeite zijn ge spaard om deze operette op zo'n bijzon dere wijze op te voeren. Zowel het spel der kinderen, alsmede de prachtige costuumpjes en het toneel waren goed verzorgd. U kunt er van overtuigd zijn dat alle bezoekers het gebodene zeer op prijs hebben gesteld. Het is voor ons een onvergetelijke middag geweest, waaraan wij nog dikwijls zullen terug denken. Een woord van dank aan de dames V.V.H. en de andere bezoekers voor de prijsjes, voor de verloting be schikbaar gesteld en voor alle andere hulp bij de voorbereiding van deze mid dag. Ook de autobezitters dank voor het halen en brengen der verschillende be zoekers. Wij wensen U allen wel thuis en tot een volgende keer. JUBILEUMGESCHENK AAN HET SURINAAMSE GROENE KRUIS. Door de leden van de Algemene Ne derlandse Vereniging „Het Groene Kruis" is aan het Groene Kruis in Su riname, dat deze maand zijn gouden jubileum viert, een bedrag van f 15.000,- geschonken. Van 21 t.e.m. 28 maart 1965 Wereldcreatie OOSTENDE—DOVER Komedie door Karl Wittlinger Regie: Lode Verstraete te kunnen bekostigen. Tn mei waren de eerste vier Tvhsies kla^r en de vooruit zien rie Cilly had inmiddels advertenties gen1 aakst. wn.aron een aantal briefen wa^en binnengekomen. De zusters wed den lid v^n de WV.V., kre«?en de erken ning en Cillv schreef de eerste brieven aan de adspirant-hmmders: bo<u*üke omgeving met uitstekende busverbin dingen werd hun aangeboden. Eind mei waren de eerste- vakantie gangers g°komen. hartelijk venvelVomd door de beide zusters. Tot hun grote on- luchting voldeden de huisjes aan de ge stelde verwachtingen, maar al gauw bleek, dat het vakantiebedrijf van de zusters voor niet-ingewiiden moeiliik te m'nden was. zodat timmerman en schilder opdracht kregen een d"idehjk zichtbaar bord te maken, dat binnen een week op de plaats van bestemming stond. Toen begonnen de popnen te dansen, Je heht, altiid van die vriendelijk^ men sen, die het als hun roeping zien bengal- de overtredingen te signaleren. Vandaar dat weer een we°k later iemand van de schoonheidscommissie constateerde, dat het hord de omgeving ontsierde, de landelijkheid geweld aandeed en dus niet naste in de liefelijkheid TTan Dor- ringen's dreven. Het veto werd uitge stoken, dus: afbreken. Deze opdracht kwam een p°ar dagen later per aange tekend schrijven. Weigering betekende dat het bouwsel door derden, doch op koeten van de gezusters zou worden af gebroken. (Wordt vervolgd.) Voetbal 4e klasse H Uitslagen van zondag J.l. VogelwaardeKoewacht 50; Lewed. BoysAardenburg 10: IJzendijke Breskens 21. De stand is nu Vogelwaarde 13 9 2 2 20 39—20 Lewed. Boys 14 9 1 4 19 38—33 Biervliet 14 8 1 5 17 55- 28 Clinge 14 6 4 4 16 31- -26 Steen 14 7 1 6 15 37- -29 Corn Boys 14 5 4 5 14 30- -32 Aardenburg 13 6 1 6 13 41—31 Breskens 13 6 1 6 13 42—43 R.C.S. 14 5 2 7 12 30- -47 IJzendijke 13 4 0 9 8 26—41 Koewacht 14 1 1 12 3 22- -61 Programma voor zondag a.s.: AardenburgCorn BoysKoewacht IJzendijke; ClingeBreskens; Vogel waardeSteen; BiervlietR.C.S. We geven Aardenburg een kans om de winst thuis te houden tegen Corn Boys. Koewacht kan het mogelijk op eigen terrein tegen IJzendijke tot een pun tenverdeling brengen. Breskens heeft een zware opgave te gen Clinge en ral dan ook wel met lege handen naar huis komen. Vogelwaarde zal Steen geen schijn van kans geven. Ook Biervliet zal alles in het werk stellen om de winst thuis te houden te gen R.C.S. Om 2.30 u.: Breskens 2Hontenisse 2. Korfbal B.K.C. 1Stormvogels 1 32. Evenals vorige week zagen de weinige toeschouwers ook deze week een zeer zenuwachtig beginnend B.K.C. Vooral het aanvalsvak speelde zeer onrustig en moest daardoor verschillende kan sen onbenut laten. Stormvogels begon beter, want na 12 min. spelen was het 01. B.K.C.'s ach terstand werd zelfs nog groter, want •in de 17e min. werd het 02. Al doet de stand misschien anders vermoeden, toch zagen we een gelijk opgaande strijd, waarin B.K.C. langzaam maar zeker een overwicht begon te krijgen. In de 22e en 41e minuut zorgde A. de Ruijter voor een 22 stand, wat tevens de ruststand was. Na de thee kregen we een iets ster ker B.K.C., wat in de 7e minuut resul teerde in een 32 voorsprong door J. v. d. Velde. Hierna ging de wedstrijd als het bekende nachtkaarsje uit, zonder dat er nog veel hoogtepunten waren. 0 Onze juniorenploeg, die de strijd aan bond met ONDO (St. Laurens), kwam hieruit als groot overwinnaar met maar liefst 111 te voorschijn, wat een zeer goede prestatie mag worden genoemd. 0 Voor zaterdag a.s. Swift 3B.K.C. 1, ONDO 2—B.K.C. 2, Adsp. Swift A— B.K.C. en pupillen B.K.C. AVedo. OVER DE VERHOUDING MENS-HOND. De beroemde - in 1957 overleden - Italiaanse schrijver Curzio Malaparte, die vooral in het buitenland bekendheid kreeg door zijn boek „Kaputt", dat in alle moderne talen werd uitgegeven, heeft in één van zijn laatste werken „La Pella" („De Huid") geschreven over de verbondenheid die er bestond tussen hem en zijn hond Febo. „Het was een hazewindhond", zo ver telt hij, „wiens vacht de kleur had van de maan, rossig en met gouden glans, de kleur van de maan boven de zee, de kleur van de maan op de donkere bla den van de sinaasappel- en citroenbo men". „De ontmoeting tuscen mens en hond", vervolgt Curzio Malaparte, „is er altijd een van twee vrije geesten, van twee vormen van waardigheid, van twee vrije opvattingen van de moraal. De meest vrije, de meest romantische van alle ontmoetingen. Ik herkende in hem mijn geheimste drijfveren, mijn verborgenste instincten, mijn twijfel, mijn angst en mijn hoop. Ik onderging mijn aanwe zigheid als van een schaduw, mijn eigen schaduw. Hij was als de weerkaatsing van mijn geest. Iedere avond brachten Febo en ik uren door op de drempel van mijn huis en keken over de zee. Soms zat Febo urenlang in elkaar gedoken aan mijn voeten, af en toe richtte hij zich op, ging dan naar de deur, waar hij zich omdraaide om mij aan te kijken. Dan ging ik naar hem toe en liet hem uit. Een paar uur later kwam hij dan te rug, zijn haar glad gestreken door de wind en met ogen, die schitterden van de winterse kou. 's Nachts richtte hij soms zijn kop op om naar de stem van de regen op het water te luisteren. Ik voelde zijn blik op mij rusten voelde zijn warme en toegenegen aanwezigheid in het donkere vertrek, doch ook zijn droefheid, zijn duistere voorgevoelens van de dood". Kijk, wie zo over de verhouding van de mens en het aan zijn zorg toever trouwde schepsel, i.e. de hond, kan schrijven, is behalve een begenadigd kunstenaar ook een groot en zuiver mens. Wie dit niet kan verstaan, he°ft de geestelijke volwassenheid nog niet bereikt, ook al is men de jaren des on derscheids reeds lang gepasseerd. A. Smit. WOLTZ nagellak en lipstift in ITALIAANSE modekleuren PARFUMERIE MAAS-HAMELIJNCK Mercuriusstraat 24 Breskens Telefoon 857

De Schakel | 1965 | | pagina 2