GORDIJNSTOFFEN Toon Hermans komt Jacobs-van Dixhoorn Firma Schippers Naula A.V.R.O. radio- en televisiegids DÉWÉ INTERNATIONAAL Sweety Stretch BH's Déwé gains - corselets - corsetten PHILIPS TELEVISIE Doordat we nu meer ruimte hebben is onze collectie uitgebreid. Wij hebben meer dan 70 verschillende dessins Meer dan 100 T T T T 7} T\ Z*"** P verschillende dessins V JL 1 XL JLx vJT hoogten vanaf 15 cm. tot 2,20 meter VAN HANEGHEM'S breedten vanaf 90 cm. tot 2,20 meter woningtextiel BRESKENS meente-personeelregeling jaarwedde districtsopzichter Gemeenschappelij ke Technische Dienst; regeling jaarwedde keuringsdierenarts, hoofd van dienst; een wijziging op de bezoldigingsveror dening gemeentepersoneel, ingaande 1 febr. 1965. Vastgesteld werden de voorschotten op de gemeentelijke vergoeding inge volge de l.o.-wet 1920 voor het jaar 1965. Voor de R.K. lagere school voor gewoon lager onderwijs op f 12.827,62; de R.K. school voor uitgebreid lager onderwijs op f 10.481,40; de Chr. Nat. school voor gewoon lager onderwijs op f 7472,40; de Chr. Nat. school voor gewoon lager on derwijs t.b.v. het vakonderwijs op f 985,27; de Chr. Nat. school voor uit gebreid lager onderwijs op f 5790.24. Voorts werden vastgesteld de vergoe dingen voor 1964 ingevolge de l.o.-wet voor de R.K. lagere school voor gewoon lager onderwijs op f 12.582,48; de R.K. school voor uitgebreid lager onderwijs op f 9492,18; de Chr. Nat. school voor gewoon lager onderwijs op f 7329,60; de Chr. Nat. school voor uitgebreid lager onderwijs op f 5243,76. Het Reglement van Orde voor de ver gaderingen van de gemeenteraad werd opnieuw vastgesteld. In het pré-advies inzake de gemeen telijke herindeling in Zeeuws-Vlaande- ren zeggen B. en W. van Oostburg, dat het plan van G.S. in beginsel hun in stemming heeft omdat het een inkrim ping van een groot aantal gemeenten beoogt. Met 30 gemeenten is het plaat selijk misschien wel bestuurbaar, doch er kan geen gemeentelijk streekbeleid gevoerd worden. Talrijke ernstige po gingen om door samenwerking tot een gemeentelijke ontwikkelingspolitiek te komen voor dit gebied, zijn concreet mislukt. Samenwerking met gemeen schappelijke regelingen lukt slecht^ ten dele. Bovendien holt dere wijze van samenwerken de taak en zeggenschap van de gemeenteraden in belangrijke mate uit. Oostburg kan zich als gemeen te goed besturen. Dat wij toch voor stander zijn van vergroting van de ge meente komt voort uit het inzicht dat het draagvlak voor het instellen van goede en deskundige gemeentelijke diensten ook in Oostburg te klein is. Het is ook niet te verwachten dat in de toekomst de groei tot beduidend grotere kernen het geval zal zijn. Hand having van het oude zou in feite een bevriezing betekenen van het huidige gemeentelijke peil. Het gaat er alleen om of de voorstellen voldoende zijn. Of het stichten van drie gemeenten in de landspolitiek haalbaar is, behoeven wij niet te beoordelen. Wellicht ware het stichten van drie gemeenten het meest wenselijke teneinde de streekontwikke- ling te kunnen stimuleren. Er zou één bestuursgebied ontstaan dat een flinke gemeentelijke dienst van gemeentewer ken kan instellen. Er kan coördinatie worden gebracht in de brandweer, de woningbouw kan groter worden opge zet, de maatstaven voor woonruimte verdeling worden gelijk, de vleeskeu ringsdiensten kunnen worden samen gevoegd, de gemeente-administratie wordt belangrijk vereenvoudigd; er kan gestuwd worden naar de nieuw bouw van een ziekenhuis en er komt één grondprijs. Men zal invloed kunnen krijgen op het openbaar vervoer en er zal een einde komen aan de voortdu rend blijkende tegenstellingen tussen de gemeenten onderling. Hoe G.S. er toe zijn gekomen om Schoondijke bij Breskens te voegen, is een raadsel. De bevolking van Schoondijke is in het ge heel niet georiënteerd op Breskens, men staat er zelfs ver vanaf. Hier wordt ze ker niet bedoeld uitbreiding van het territoir van Breskens, doch uitbrei ding van het draagvlak door vergroting van het inwonertal. Breskens heeft met enige industrieontwikkelingskamen be hoefte aan uitbreiding van grondge bied. Dat deze behoefte zich zou uit strekken tot de agrarische kom van Schoondijke, met welke het geen enkels binding heeft, is een drogreden. De be volking van Breskens heeft een duide lijk andere mentaliteit dan de doorsnee streekbewoner van Z.-Vlaanderen. De inwoners van Breskens staan geheel apart. In het voorstel ontvangt het be langrijk meer territoir dan het nodig heeft voor zijn industrievestiging. Er zijn dan ook bezwaren dat de nieuwe gemeente Breskens sterk wordt ver groot. Dit zou zeer ten nadele van de toekomstige verhoudingen in West Z. Vlaanderen kunnen zijn. De kom van Schoondijke dient om zijn scholenfunc tie en gerichtheid tot de nieuwe ge meente Oostburg te worden gebracht. Breskens zelf is al niet meer ingesteld op V/est Z.-Vlaanderen. Het richt zich in sterke mate op Vlissingen. De ver- voersgroepen met de boot wijzen er op. Het scholie^enbezoek van leerlingen uit Breskens aan scholen in Vlissingen is voor de instandhouding van de streek scholen in West Z.-Vlaanderen veront rustend. De werkgelegenheid is voor de Breskense ingezetenen van steeds gro ter belang. Voor ziekenhuis alsmede het doen van inkopen gaat men steeds meer naar de overkant. De voorgestelde samenvoeging van Oostburg met Retranchement, Cad- zand, Nieuwvliet, Zuidzande en Water landkerkje hebben wij vroeger niet af gewezen, echter begrijpen wij niet waar om het Eiland nu aan Aardenburg moet worden toegeweeen. Alle bewoners voe len zich al van jaren her tot de ge meente Oostburg. Zij bezoeken de scho len, doen er hun inkopen, zoeken er hun ontspanning en behoren kerkelijk tot Oostburg. De geringe afstand spreekt duidelijk. Wat betreft de kustlijn, is het college van mening, dat deze in één hand dient te komen om tegenstellingen in beleid en ontwikkeling te voorkomen. Voorge steld wordt dan ook de grens te verleg gen tot de huidige gemeente Breskens, waarbij de kom van Groede bij Bres kens gelaten mag worden. Het is der halve duidelijk dat Oostburg een re creatieve functie kan krijgen. Voor de vakantiegangers aan de kust is Oost burg een druk bezochte plaats voor ver pozing en het doen van inkopen. De inwoners van Oostburg zijn ook sterk op de kust ingesteld. De nieuw voorge stelde recreatiegemeente zal door zijn te kleine bevolking een te zware taak krijgen. Als streekbelang dient deze ge meente een zo sterk mogelijke bevol kingsgrondslag te krijgen. B. en W. stel den voor om tot het volgende te beslui ten: a. de ontworpen grens met Schoon dijke tenminste bij de Nozemansweg wordt gelegd; b. het Eiland bij de nieuwe gemeente wordt getrokken met begrenzing Isa- belladijk, langs Platluis, de verkor ting naar de Belgische grens; c. de kustgrens met de nieuwe gemeen te tenminste een beloop krijgt vanaf de Belgische grens tot en met de Wa lendijk. Terwijl wij uitspreken in groter ver band met het oog op de snelle verande ring in Z.-Vlaanderen, te kunnen in stemmen met de vorming van slechts drie gemeenten. De raadsleden hadden maar weinig woorden nodig om dit pré-advies met de daarin verwerkte voorstellen goed te keuren. Het leek er zelfs op dat de bur gemeester met één hamerslag de hele zaak kon afdoen, toen plotseling de heer Barendregt verklaarde toch niet geheel achter B. en W. te kunnen staan. Het was hem opgevallen dat de gemeenten die hun zelfstandigheid kwijt raken, de zaak zo gemakkelijk gewonnen gaven. Hij had meer gevecht verwacht. Men kiest te gemakkelijk voor de oplossing van één gemeente. Schoondijke wilde hij toch wel bij Oostburg gevoegd zien. Oostburg moet een krachtige kern- en centrumgemeente worden, waar ook Schoondijke met zijn landbouwscholen en op Oostburg gerichte bevolking thuis hoort. Tot slot werd burgemeester van Leeuwen tot vertegenwoordiger machtigd om op 11 maart het gevoelen van de raad, op de hearing, bij G.S. naar voren te brengen. VERKEERSEXAMENS. Bij de aan de Rijkskweekschool te Mid delburg afgenomen examens voor het verkeersdiploma slaagden de volgende leerlingen Jaap Scheerens, Breskens; Jaap de Veij, Nieuwvliet; Alice Barendregt, Oostburg; Connie Bliek, Biervliet; Jan Cruson, Schoondijke; Janny Gossije, Oostburg. Vismijn - Breskens Week van 14 t.e.m. 20 febr. 1965. 635 kg. bot 1499 kg. schar 74 kg. schol 3 kg. tong 4 kg. zalm 41602 kg. kabeljauw 424 kg. wijting 57554 kg. sardijn 12130 kg. onverkochte sardijn 5105 kg. export garnalen 74214 kg. haring Zondagsdienst doktoren. (Van 's zaterdagsmiddags 12 uur t.ejn. 's maandagsmorgens 8 uur) Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Foimer, Schoondijke. tel. 01173"» 366 Cadzand-Retranchement-Sl u<- Zuidzande- Dr. Bom, Cadzand, tel. 01179 -366 Oostburg-Aardenburg-Ecde Dr. de Bruijckere, Oostburg, tel. 2323 Biervliet. Hoofdplaat, IJzendijke: Dr. Kalkman, Biervliet, tel. 01152-345 Zondagsdienst dierenartsen W. Kapsenberg, Sluis. tel. (011781 225 Hiermede betuigen wij, mede namens onze kinderen en kleinkinderen, onze hartelijke dank voor de overgrote belangstelling bij ons gouden huwe lijksfeest ontvangen. P. Goeseije P. J. Goeseije-Merrelaar. Breskens, februari 1965. Pr. Julianastraat 16 KERKDIENSTEN Zondag 28 februari. Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 11 uur, Eerw Heer De Vries Biervliet, 10 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 10 uur, Ds. Spaans H. Doop Cadzand, 11 uur, Ds. Luuring Zendingscollecte Groede 11 uur, Ds. Doornink Hoofdplaat, io uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Biezet Oostburg, 9.30 uur, Ds. Luuring H Doop Retranchement, 930 uur, Eerw. Heer De Vries Schoondijke, io uur, Ds. Brinkman Sluis, 9 30 uur, wika Wasterval Zendingscollecte St. Ar.na ter Muiden, 11 uur, wika Wasterval St Kruis, 9 uur, Ds Brinkman Waterlandkerkje, 10 uur, Ds Bergsma IJzendijke, 9.30 uur, Ds. Doornink Extra collecte Diaconie Zuidzande, 10.45 uur Ba de Neeling 9 45 uur, jeugdkapel Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. v d. Molen Cadzand. 9 uur Ds. Praas Nieuwvliet, 10 30 uur, Ds. Praas Retranchement, 2 30 uur, Ds. v d. Molen Geref. Kerk, Breskena 10 en 3 uur, Ds. den Boer, Zaamslag Evang. Luth. Gemeente Groede, 9.30 uur, Ds. Bartlema, Middelburg R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 28 februari H. Mis om 8 uur Hoogmis om 10 uur. In de week H Mis om 7.30 uur. Woensdag: As-woensdag. H. Mis 7.30 en 19 uur. Op woensdag in de vasten onder de avond mis korte vastenmeditatie. Vastendagen zijnAs-woensdag en alle vrij dagen in de vasten. Op zaterdagavonden Kruisweg. (nu op groot formaat) Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens Bij ons vertrek uit Breskens zeggen wij onze geachte cliënten hartelijk dank voor het ge noten vertrouwen en hopen U op dezelfde wijze van dienst te kunnen zijn op ons nieuw adres, Noordstraat 17, Terneuzen. Familie W. VAN DE CASTEEL Breskens. VOOR PRIMA PASVORM ook in lange modellen verkrijgbaar in wit en zwart MODEHUIS BRESKENS de gehele zaterdagavond in Uw eigen huiskamer Dit, doch echter nog zeer veel andere goede pro gramma's bieden wij U met Mis dit niet langer Koopt Uw televisie bij Breskens, Dorpsstraat 67 Groede, Molenstraat telef. (01172) 617 telef. (01171) 258 Meer dan 40 jaar tot Uw dienst!

De Schakel | 1965 | | pagina 3