EO aal Griep...? gemeentegelden voor een bedrag van f 5000,-. Besloten werd het verzekerde bedrag met ingang van 1 jan. 1965 te verhogen en te stellen op f 25000,-. Tot lid van de commissie voor de b.l.o.- school voor West Z.-Vlaanderen werd benoemd weth. Luteijn en tot plaats vervangend lid burgemeester de Wilde. Van onbezoldigd tot bezoldigd ambte naar van de burgerl. stand werd be noemd de heer J. den Doelder en tot onbezoldigd ambtenaren de heren J. de Wilde en Iz. de Hullu. In het pré-advies inzake de herinde ling voor Zeeuws-Vlaanderen stellen B. en W. dat zij in principe tegenstanders zijn van het opheffen van kleine ge meenten in het algemeen, voor zover zij tenminste lévensvatbaarheid bezitten. Daarom zijn zij ook tegenstanders van het voornemen om de zelfstandigheid van de gemeente Zuidzande op te hef fen. Zuidzande is een welvarende ge meente met als voornaamste bestaans- bron de landbouw. De gevestigde in dustrie gaat in opgaande lijn, hetgeen neerkomt op meer werkgelegenheid, dus meer inwoners. Als woongemeente is Zuidzande zeer gewild. Vroegere inwo ners komen na hun pensionering weer terug. Ambtenaren en employé's uit om liggende plaatsen kiezen Zuidzande als woonplaats. De uitbreiding zal nog steeds toenemen, waardoor Zuidzande no,g meer in de belangstelling komt als rustig woongebied. De gemeente be schikt over een volledig bouwrijp ge maakt uitbreidingsplan voor ongeveer 48 woningen. De voorzieningen van het openbaar nut zijn goed te noemen. Er is een 100 pCt. aansluiting op het drink water en binnen 1 a 2 jaar zullen ook alle panden op het electriciteitsnet zijn aangesloten. Bij het opgaan van de ge meente in een andere gemeente zal de samenleving achteruit gaan. Hetgeen de gemeente Zuidzande niet alleen kan opzetten gebeurt in nauwe samenwer king met buurgemeenten, waarvan toch wel sprekende voorbeelden zijn. In een grote gemeente zal de behartiging van de persoonlijke belangen van de inwo ners onmogelijk zijn en verlies van zelf standigheid van de gemeente betekent achteruitgang voor de menselijke ver houdingen. De voorgestelde combinatie van Re- tranchement, Cadzand, Nieuwvliet, Wa terlandkerkje, Oostburg en Zuidzande werd afgewezen, daar de belangen in die combinatie worden gevormd uit het recreatiebelang van de kuststreek en het streekbelang dat de gemeente Oost burg heeft te dienen Zuidzande ligt midden tussen deze twee gebieden in en zal door de zuigkracht van die twee hoofdbestanddelen niet alleen geen kans meer krijgen tot een verdere ont wikkeling, doch zelfs een belangrijk deel van zijn huidige mogelijkheden verliezen. De heer Moll zei van oordeel te zijn dat een grotere bestuurseenheid voor Zuidzande niet nodig is. De gemeente is kerngezond, ook in financieel opzicht. Wij hebben de ontwikkeling altijd goed kunnen bijhouden. Bovendien betwijfel de hij of het vormen van grotere een heden wel bezuinigingen zou opleveren. Het plan van G.S. vond hij weinig door dacht uitgewerkt. De overige raadsleden konden zich met het pré-advies van B. en W. ver enigen. Weth. de Hullu vond het G.S.- plan belachelijk. Burgemeester de Wilde wees nog op de steeds luider klinkende stemmen voor één gemeente voor ge heel West Z.-Vlaanderen. Hij vreesde echter dat de vele verschillende belan gen in dit gewest dan nog wel eens zou den kunnen botsen. Besloten werd om het college van B. en W. aan te wijzen om t.z.t. in de openbare vergadering van G.S. de be langen van Zuidzande te behartigen. Breskens Recevtie bij afscheid Directeur P.T.T -kantoor Zoals al eerder gemeld zal de direc teur der P.T.T., de heer J. M. PoRson- nier te Breskens, op 1 maart de dienst verlaten wegens het bereiken van de niet en zeg geen nee". Jaap zag verwonderd van de een naar de ander. De^e toon kende hij niet tus sen Sandra en Dick. Die twee waren altijd erg gereserveerd tegenover el kander geweest. Hij zag de glimlach op Sandra's gezicht en Dick nee, zo had hij nooit te voren naar Sandra geke ken. Wat hadden die twee? „Nou, lieve jongen", zei ze hartelijk, „ik ben alleen maar blij. Dat weet je wel. Ook voor Olga". „O moeder", zei Olga en sprong op van de bank, liep naar haar moeder toe en sloeg beide armen om haar heen, „wat ben je toch een schat". „Sluit me bij de vorige spreekster aan", zei Dick. „Het lijkt wel", Jaap kreeg nu ook de toon te pakken, „het lijkt wel, Sandra- meisje, of jij dit allemaal al met meneer Van Hemen bekokstoofd had. Die hele toestemming-vragerij is maar schijn". „O", zei Sandra. „Dick en ik, we wa ren het hierover al eens. Maar ik moet wel zeggen: hij heeft het me nooit ge vraagd Die vent kan gedachten lezen". „Gelukkig wel", zei Dick, opeens ern- stier. „anders rou ie je soms door de schijn laten bedriegen". Olga keek stralend van haar vader naar haar moeder, lachte tegen Dick. „Jonsens", zei ze. „dit is nou de eerste gelukkige dag Ze maakte de zin niet af. „Ja", zei Sandra en probeerde haar 65-jarige leeftijd. Ter gelegenheid hier van zal er op zaterdag 27 febr., te 14.30 uur, in restaurant Scherbeijn, Spuiplein, een afscheidsreceptie worden gehouden. Gouden huwelijksfeest. Vorige week donderdag vierde het echtpaar p. Goeseije-Merrelaar onder grote belangstelling zijn gouden huwe lijksfeest. Van vele woningen in de Pr. Juliana- straat, waar zij wonen, wapperde de vlag. De buurtvereniging gaf hen bo vendien een bloemen-fruitmand, terwijl de genodigden op het feest gezamenlijk een passend geschenk aanboden. Na een druk bezochte receptie in hotel Valk, waarop ook de burgemeester van zijn belangstelling blijk gaf, werd het feest in een met bloemen versierde zaal van het hotel voortgezet. Muzikale medewerking verleende Jasper Antho- nisse uit Biervliet, met medewerking van een accordeonist en zanger. Ter afwisseling werden ook enige voor drachten ten beste gegeven, w.o. een lofgedicht op het bruidspaar, getiteld „De vlaggen uit", door één der leden van de buurtvereniging, dat kon gezon gen worden op de wijze van het „Zeeuw se Volkslied" en waarvan een stencil aan de feestgangers werd uitgereikt en dus uit volle borst werd meegezongen. Zo werd het voor het gouden paar wel een onvergetelijke dag. Ook op de wekelijkse bijeenkomst in de bejaarden-sociëteit, waar de gouden jubilarissen aanwezig waren, ging dit feit niet ongemerkt voorbij. De zaal was eenvoudig, maar smaakvol versierd. De voorzitster, mevr. Poissonnier, hield een toespraak en bood een mooie fruitmand met toepasselijk gedicht aan. Spr. had ook een exemplaar van het gedicht „De vlaggen uit" weten te be machtigen, dat daarna gezongen werd. De oudste bezoekster, mevr. de Hont, ruim 91 jaar, raadde de dichter van het lied. Voorts werden nog een tweetal voordrachten ten beste gegeven. Ook was nog één der aanwezigen 70 jaar ge worden, zodat het een dubbel feest werd. Er werden versnaperingen aan geboden en er was ditmaal geen rook verbod, zodat allen met de beste her inneringen huiswaarts keerden. Raadsvergadering. De raad van Breskens kwam in ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout. Het verzoek van dhr. J. de Rechter om de door hem bewoonde woningwet woning in de Dr. Broodmanstraat te verkopen, was voor de raad aanleiding om 20 min. in besloten zitting te gaan. Na heropening vroeg de heer Cambier om ook voor deze woning de boetebepa ling op f 5000,- vast te stellen. De waar de van de huizen is inmiddels gestegen en bovendien behoeft de adspirant- koper deze f 5000,- niet op tafel te leg gen. Mevr. Niermans informeerde naar de kosten van het splitsen van de regen water- en rioolafvoer. Naar het schijnt vallen de kosten tegen, daar de afvoer- leidins:en niet op de plaats liggen die de tekening aangeeft. Weth. Zegers zei dat dit we! voorkomt, doch de bepaling is nu eenmaal opge nomen dat de betreffende kosten voor de koper zijn. Mevr. Niermans had toch wel graag gezien dat wanneer de kos ten tegenvallen, de gemeente een ge deelte zou overnemen. Omtrent de verhoging van de boete meende de voorzitter, dat deze aan vraag al zo oud is dat men hier moei lijk op terug kan komen. Bovendien zou de onderhandelingspositie van het betreffende personeel in zekere mate aangetast worden. Enkele raadsleden waren toch niet te overtuigen en wil den stemming over het voorstel. Met de stemmen van de heren Luteijn, Cam bier, Leenhouts en Carels tegen zal de woning aan dhr. de Rechter verkocht worden voor f 13.978.-. Het hoofd der Oppnb. lagere school had verzocht om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een com pleet instrumentarium „Nieuwe Natuur stem vast te doen klinken en haar glim lach te behouden, „wat zou onze Yvon ne hiervan eenoten hebben". Het kostte haar oneindig veel moeite, maar ze had het uitgesproken. En zó, wist ze, moesten ze voortaan over Yvon ne kunnen spreken. Dick had het goed gezeo-d: de levende Yvonne moest een blijde, niet de gestorvene een droeve herinnering rijn. Het zou moeite kos ten, het zou haar door de ziel snijden, maar zó moest het. En zij was een Cranenburgh. Ze wist het nu bete** dan ooit. Olga was ook een Cranenburgh en ze zou een voorbeeld moeten kunnen nemen aan haar moeder. Sandra, die al van tevoren onder richt was over het onderwerp van de avond, kwam binnen met koffie en ge bak. Ter ere van het stel. Sander daalde vanuit zijn ivoren toren, ontdooide toen hij de taartjes zag en een wonderlijk scheve glimlach trok over zijn gezicht, toen hij keek naar de gezichten van zijn vader en zijn moeder. „Ben ie zó blij, moes?" vroeg hij en trok haar teder tegen zich aan. „Ja, lieve jongen", zei ze, „ik kan weer blij zijn". „Nou", zei Sander, „als jullie dat klaar weet te spelen, dan is dat toch een reuze-begin, niet, zwager? Ja, dat je nou toch mijn zwager wordt, Dickie! En wanneer sturen jullie de kaartjes?" (Wordt vervolgd). kunde" met daarbij behorende 1 spe ciale opbergkast. De kosten werden ge raamd op f 710,-. De heer Cambier vroeg of het niet voordeliger zou zijn ook voor de andere school een derge lijke aanschaf te doen. Er zou mogelijk een korting verkregen kunnen worden. Reeds vroeger heeft ook de R.K. school een dergelijke aanschaffing gedaan. Z.h.st. ging men met het te geven kre diet akkoord. De gemeente-rekening 1963 werd goed gekeurd met een batig saldo van f 25.554,69. De kap.dienst sloot met een batig saldo van f 16.216,84. Ook de reke ning van het vismijnbedrijf sloot in de gewone dienst met een batig saldo van f 10.278,94. Aan dhr. D. C. Koster werd een per ceel grond verkocht ter grootte van 340 m2 tegen de prijs van f 17,25 per m2. De grond is gelegen aan de Prins Bern- hardlaan. Aan de heren J. en W. du Bois werd een perceel grond van 33 m2 aan het Molenwater verkocht voor de prijs van f 1,50 per m2. Deze verkoop was een gevolg van het bouwen over de perceelgrens heen. Dhr. J. Verduijn had verzocht om een perceeltje ter grootte van 35 m2 achter zijn tuin aan de Hulludwarsstraat te mogen kopen. Voorgesteld werd hem het gevraagde te verkopen tegen de prijs van f 2,- per m2. De heer Vergou we merkte hierbij nog op dat hem ge bleken was, dat dit al een aanvraag van sept. '64 was. Hij vroeg het college der gelijke zaken te bespoedigen. Mevr. Vroon-v. Putten verzocht een perceel ter grootte van 440 m2, gelegen achter het gemeentehuis, te mogen ko pen. Voorgesteld werd om dit verzoek in te willigen en het perceel te verko pen tegen f 12,- per m2, echter met de bepaling, dat de gemeente eeuwig du rend het recht van in- en uitweg moet hebben ter breedte van 5 m. Het verzoek van de commissie jeugd huis „De Uitkomst" om het jaarlijks huurbedrag te verhogen van f 600,- naar f 1000,- vond geen bedenking. Mevr. Niermans werd aangewezen als vertegenwoordigster van de raad in de commissie open bejaardenwerk. In verband met de inwerkingtreding van de nieuwe huisvuilophaaldienst is het noodzakelijk, dat de verordening op de heffing en invordering van reini gingsrechten ten aanzien van de tarie ven wordt gewijzigd. De tarieven zullen voor bedoelde dienst f 12,50 per emmer per jaar bedragen. Het aanbrengen van bestratingen in de omgeving van de bedrijfsgebouwen van dhr. Manneke, aan de Achterweg, achten B. en W. noodzakelijk. De kosten hiervan worden geraamd op f 4000,-. Het krediet zou uit de saldi-reserve ge put dienen te worden. De Nieuwstraat dient van een nieuw wegdek te worden voorrien; een slak- kenfundering moet worden aange bracht. Ook de grensaansluiting op de gemeentelijke riolering moet worden ge wijzigd in P-V-C-buis .Voorts dient nog te worden overwogen of in deze straat een gesloten wegdek moet worden aan gebracht. De maximale kosten zullen f 25.000,- bedragen. Reeds in de begro ting voor '65 is een bedrag van f 10.000,- opgenomen voor verbetering van deze straat. B. en W. verzochten de raad als nog een krediet van f 15.000,- beschik baar te willen stellen. De heer Carels informeerde of men spoedig met de be strating zou kunnen beginnen daar de toestand onhoudbaar is. Hierna kwam de herindeling van de West Zeeuws-Vlaamse gemeenten aan de orde, waarbij de raad zich uitsprak voor één gemeente in West Z.-Vlaande ren. Dit zou de enige manier zijn om te komen tot een juiste ontwikkeling van de streek. Het samenvoegen van de ge meenten Breskens, Groede en Schoon- dijke wijzen rij van de hand. Het punt van het ontwerp-voorstel om, indien één gemeente niet realiseerbaar zou zijn, akkoord te gaan met een samen voeging van Breskens, Groede, Schoon- dijke en Hoofdplaat, werd van de hand gewezen, daar dit niet positief genoeg was. De heer Vergouwe stelde in zijn alge mene beschouwing, dat zelfgenoegzaam heid, eigenbelang enz., steeds remmend werken op vernieuwing. Alleen wanneer men het oog richt op het algemeen be lang komt er vooruitgang. De instand houding van gemeentegrenzen op basis van maatschappelijke samenstelling en geestelijke instelling, hebben in grote mate de spanning bevorderd onder de bevolking. Het sterkste wapen van te genstanders van vernieuwing is het wekken van vertrouwen. Het plan van G.S. dat ons wil doen geloven, dat katholieken, protestanten en buitenker kelijken niet in één gemeenschap kun nen leven, vind ik diep te betreuren en tevens de eantacting van de geestelijke zelfstandigheid van de bevolking, aldus de heer Vergouwe. Als de herindeling volgens de plannen van G.S. doorgang '-al vinden, zal een ieder weer zijn „eigen huisje" krijgen. In de West Z.-Vlaamse gemeenten is het zo slecht nog niet. Er hoeft niets te veranderen. Wij dienen ons echter af te vragen of het zo wer kelijk wel in orde is met de ontwikke ling van de streek. Zijn de gemeente besturen in de toekomst nog wel in staat om over de grenzen heen te kijken en de toekomstige ontwikkeling op te vaneen? Men vraagt zich af wat er mankeert aan de samenwerking. Er be staan toch s°menwerkings-organen als schoolartsendienst, tandartsendienst, be schuttende werkolaats, b.l.o.-school en gemeenschappelijke technische dienst. Reeds 15 jaar geleden heeft G.S. ge tracht een regeling te maken voor de tetifolriOS Ofi Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. UetótoüW-c/> organisatie van de kustgemeenten. Nog steeds is zij er niet. Wat is hiervan dan de oorzaak? Men wil eenvoudig niet. Het initiatief van de huisvuilophaal dienst dateert ook al van 1947 en men is nu gestart met een gemeenschappe lijke regeling, die deze naam amper ver dient; de Ontwikkelingscommissie West Z.-Vlaanderen. Er is niets terecht geko men van de samenwerking in deze kom missie. Door deze voorbeelden wordt het wel duidelijk, dat er in onze streek helemaal geen samenwerking bestaat. Daarom moeten geen nieuwe spannin gen worden opgeroepen door het ver leggen van de gemeentegrenzen, aldus de heer Vergouwe. De heer Cambier kon zich volledig met het voorstel van B. en W. vereni gen. Het voorstel van G.S. is niet vol doende gebaseerd op feiten, doch een oplossing om koste wat kost grotere ge meenten te maken. Wanneer G.S. vin den, dat de bevolking niet rijp is voor één gemeente, is zij dat ook niet voor vier gemeenten. Ik vraag mij echter af of de overheid zelf wel rijp is om tot herindeling te komen. Binnen afzien bare tijd zal blijken, dat de thans voor gestelde samenvoegingen te klein zijn. De voorgestelde samenvoegingen zullen ook niet aan de verwachtingen voldoen. Onderlinge misverstanden zullen uitlo pen op grote politieke ruzies. Breskens heeft uitbreiding nodig waar het niet over de grond beschikt om woningen te bouwen. Als tweede grote gemeente in W. Z.-Vlaanderen met de kleinste op pervlakte kan het geen uitbreidingsplan meer maken, tenzij op grondgebied van andere gemeenten. De heer Carels vond de argumenten zeer zwak en was ook van mening, dat G.S. niet erg gelukkig zijn geweest met hun keus. Hetgeen uit de bus is geko men is een tegenvaller. Hij betreurde het. dat de kustgemeenten niet in één geheel kunnen komen. Het argument, dat er dan een te langgerekte gemeente ontstaat, ging volgens hem niet op, daar men het op een andere plaats wel toepast. Betreffende de recreatie wor den we wel wat stiefmoederlijk bedeeld. Wanneer ieder tracht te halen wat er te halen is, komt er van het gehele plan niets terecht. Het lijkt mij toe, dat het geheel een lijdensweg op gaat. Wanneer ik denk, dat de raden blijven zitten tot 1970, zullen zij het geheel nog wel eens te behandelen krijgen, aldus de heer Carels. De heer Luteijn meende, dat de raad beter positief kan zijn zonder een com promisvoorstel te lanceren. Burgemeester Eekhout gaf zijn virie op de samenwerking zoals die tot nu toe had plaats gehad. Na een hoopvol begin vielen alle plannen in duigen. Wij gaan steeds verder van huis, ondanks het feit, dat wij allen van goede wil zijn. Weth. v. d. Hooft haalde ook nog eens het geruisloos ter ziele gaan van de Ontwikkelingscommissie aan. Dit deed voor ons de deur dicht, aldus de wethouder. Hij vond het bewezen, dat men geen samenwerking wil. Men is nog te veel vastgekluisterd aan oude gedachten. Onbegrip en wantrouwen staan vaak de ontwikkeling in de weg. Het gebruik van begrippen als gods- dienst- en standsverschil zou onnoeme lijk schade kunnen toebrengen aan W. Z.-Vlaanderen. Weth. Zegers zei de verwachting ge had te hebben, dat het voorstel óm te komen tot oprichting van één gemeente wel van G.S. zou zijn gekomen. Alle ge meenten vechten voor het eigen ik. Een dergelijke houding is echter geenszins in het belang van de streek. Tot slot werd het college van B. en W. als gemachtigde aangeweren om op 11 maart de Breskense belangen op de hearing te verdedigen. Oostburg Raadsvergadering De raad der gemeente Oostburg heeft een openbare vergadering gehouden, onder voorzitterschap van burgemees ter J. v. Leeuwen. Aan de Provincie Zeeland werd een stukje grond ter grootte van 4 m2 ver kocht aan de Oude Haven, voor f 2,50 per m2. Dit stukje grond is voor ver betering van de Prov. weg Oostburg Zuidzande bestemd. In verband met de circulaire van de Minister van Binnenl. Zaken dienen de volgende salarisregelingen te worden gewijzigd: verordening regelende de jaarwedden van de ambtenaren tersek- retariebezoldigingsverordening ge-

De Schakel | 1965 | | pagina 2