nors te kampen. De heer Hoste wees er daarbij op dat men voor donor de leef tijd van 18 jaar moet hebben en niet ouder mag zijn dan 65 jaar. Hierna werd een filmpje vertoond over de bloedtransfusiedienst, waarna vervolgens overgegaan werd tot verto ning van de hoofdfilm: „De trotse Re bel". Het was een zeer mooie kleuren film, die de aanwezigen boeide van het begin tot het eind. In de pauze had een goedgeslaagde verloting plaats, waarbij veel artikelen werden verloot, vervaardigd door de bejaarden van Breskens. Benoeming notabelen. Tot notabelen bij de Hervormde ge meente zijn gekozen de heren I. Morel, A. Leenhouts en P. van den Heuvel. Heemkundige Kring. In het gebouw van de Vrij Evangeli sche Gemeente heeft de Heemkundige Kring West Z.-Vlaanderen een propa- ganda-avond gehouden, welke zeer druk bezocht was. Voorzitter J. van Leeuwen uit Oost burg zei in zijn inleiding dat dergelijke avonden tot doel hebben het werk van de Kring bekendheid te geven in alle gemeenten. Door de heer A. Hoolhorst werd hier na een voordracht gehouden over de geschiedenis van het land van Cadrand. Aardenburg noemde hij als oudste plaats waarvoor archeoloog J. v. Hinte het be wijs had geleverd. Door ir. A. Baudts uit Eekloo werd de film Vlaamse Polders vertoond. In deze film werd het ontstaan van het Zwin en de Braakman getoond. Opening supermarkt „De Spar". Dinsdag is in Breskens de eerste super markt in West Zeeuws-Vlaanderen van „De Spar" geopend. Deze opening was speciaal bestemd voor genodigden. Onder de aanwezigen waren burgemeester J. A. Eekhout, wet houder P. Zegers, de heer H. C. Baarens, direkteur van „De Spar" Zeeland, de aannemers en vele collega's met hun personeel. De heer Baarens wenste de heer P. v. Opdurp veel succes met zijn nieuwe, moderne, naar de eisen des tijds inge richte zaak. Burgemeester Eekhout vond het een winstpunt voor de gemeente en Juichte het toe dat een dergelijke zaak geopend kon worden. De winkel was getooid met vele fraaie bloemstukken. Woensdagmorgen werd de zaak open gesteld voor het publiek, waarvoor grote belangstelling bestond. Moedige redding door de mannen van de „Pr. Wierdsma" Zaterdagavond j.l. om half tien, werd de reddingsboot „President Wierdsma" gealarmeerd voor de in nood verkerende Griekse kolenboot „Spyros Armenakis" ter hoogte van de Nollenplaat voor de Vlissingse Boulevard. Het 2065 ton metende schip was met kolen onderweg van Engeland naar Ter neuren. Om pl.m. kwart voor negen was het aan de grond gelopen. Daar de loodsdienst vanwege het slechte weer gestaakt was, voerde de kapitein op eigen koers de Wester-Schelde op, waar hij vrij goed bekend is. Ver moedelijk is hij misleid geworden door de lichten van op de rede liggende sche pen en te vroeg afgezwenkt. Het was een woelige zee en het ach ter de reddingsboot hangende rubber- vlot werd soms wel tien meter de lucht ingeslingerd, zo vertelde de schipper van de reddingsboot, de heer W. van den Broecke. Om ongeveer half één in de nacht schoof het schip langzaam over een zandbank om dan weer in diep water te komen, waarna het begon te breken en snel water maakte. De scheepsfluit begon te gillen en er brak paniek uit. De menden aan dek stonden te roepen en te schreeuwen om gered te worden. Door de zware zeeën was het Nou. ik wil het je eerust zeggen, ik mag jou evenmin. Al heb je je ook nog zo druk gemaakt voor ons, in die darren van van ze aarzelde en het leek of het licht in haar ogen plotseling doofde. „In die dagen", nam Dick opeens de handschoen op, „in die dagen mevrouw Van Santen, ben ik uw plaatsvervanger geweest. U. die altijd alles regelt, u. die altijd zo flink bent, en in iedere situatie raad weet. u zegt dat ik u niet mag. U vergist u. Ik heb wel eens plevier gehad om de manier waarop u alles en ook uzelf wist te versieren. Dat vond u mis schien niet leuk, misschien vond u het prettiger als niemand dat door had. Maar is het niet beter, wanneer iemond u door heeft en toch respect en achting voor u heeft? Zich niet in de war laten brengen door uw kleine manoeuvres, maar daar doorheen u toch op uw juiste waarde schat? Mevrouw Van Santen, in die vreselijke dagen heb ik me er boven op gehouden hoewel mijn verdriet niet te vergelijken was met dat van u, natuurlijk door alle dingen die nodig waren, te doen zoals u ze zoudt doen. Want, mevrouw V^n Santen, wij zijn veel meer aan elkaar verwant dan u ooit hebt beseft. Wij zullen elkaar al leen maar gaan begrijpen en waarde ren, wanneer we te°en elkaar onszelf durven zijn. U hebt tegen mij altijd het schild van uw charmante onverschillig heid opgeheven, ik heb u laten merken dat me dat niks doet. Maar daardoor heb ik geen hekel aan u gekregen, in tegendeel. Ik heb alleen gehoopt dat u niet zonder gevaar om langszij te ko men, doch de Bressiaanders zetten door. Nadat men er in geslaagd was het wrak dicht te naderen kon men een tros vast maken. Door de hoge golven werd de reddingsboot steeds weer weggeslagen om dan even later weer bij het schip te komen. Van dere enkele seconden maakten de bemanningsleden van de reddingsboot gebruik om de Grieken één voor één te pakken en aan boord te nemen. Twintig man en één vrouw wist men van de Griek te halen, hetgeen een half uur tot drie kwartier duurde. Af en toe was het windkracht tien. Alleen de kapitein bleef aan boord, hij kon zijn schip nog niet prijs geven. Met 21 drenkelingen ging de „Presi dent Wierdsma" naar Vlissingen, waar men om ongeveer half twee aan het Roeiershoofd meerde. Onmiddellijk voer de Wierdsma terug naar het schip, waar de kapitein op de reeds half onder wa ter staande brug een verloren strijd voerde voor het behoud van zijn schip. Gedeeltelijk door de kou bevangen gaf de kapitein het 's morgens tegen half zes op. Hij maakte tekens naar de be manning van de reddingsboot dat hij zijn schip wilde verlaten. Het moeilijk ste karwei was toen voor de beman ning aangebroken. Het was te gevaar lijk geworden om nog langszij te komen. Met een vuurpijl hebben zij toen een lijn overgeschoten, hetgeen de eerste keer mislukte. De tweede keer lukte het de kapitein de lijn te pakken. Het rub- bervlot werd vastgemaakt, hetwelk de kapitein naar zich toe trok. Met veel moeite kon de man er instappen. Daar hij echter de lijn tekort op de railing had vastgezet, kon het vlot niet dicht genoeg bij de reddingsboot worden ge trokken, waardoor het zinkende schip toch nog tot op enkele meters moest worden genaderd om de man van het vlot te kunnen sleuren. Door één van de mannen van de reddingsboot werd de lijn doorgesneden, zodat het vlot nog mee kon worden genomen. Teeen zes uur was de Griekse kapitein in Vlis singen en om negen uur was de red dingsboot weer in Breskens, aldus het verhaal van schipper v. d. Broecke. De Bressiaanders hebben met deze zeer moeilijke en zware redding weder om een staaltje van kunnen te zien ge geven en bewezen dat zij hun taak bui tengewoon goed verstaan. Naar nog later werd medegedeeld, is de kapitein van het Griekse schip zon dagmiddag in het St. Jozef-ziekenhuis opgenomen. Tengevolge van de vele ont beringen tijdens de rampnacht zou hij een longontsteking hebben opgelopen. Naar omstandigheden maakt hij het redelijk goed. Groede Vergadering Het Groene Kruis. Het Groene Kruis, afd. Groede, heeft een algemene vergadering gehouden, waarop voorzitter A. Salomé zijn teleur stelling uitsprak over de geringe op komst. Uit het jaarverslag van sekretaris G. Boerdam bleek, dat het ledental met 5 was verminderd en nu nog 394 bedraagt. Door de zuster werden 1834 bezoeken af gelegd en 79 artikelen uitgeleend. Penningmeester P. Bouwens kon in zijn financieel verslag niet erg optimis tisch zijn. Het jaar 1964 was niet zo gunstig geweest. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Casteleijn, J. Vermeulen en G. Boerdam herkozen. Als lid van de kas- commissie werd gekozen de heer A. Ris- seeuw. Gezien de financiële positie stelde het bestuur voor om de contributie te ver hogen van f 10,- tot f 12,50 voor gezin nen en f 8,- voor alleenstaanden. Deze verhoging is noodzakelijk gezien de steeds stijgende kosten en de opknap beurt van het wijkgebouw. Door een der aanwezigen werd voorgesteld de con tributie op te trekken tot f 15,-. Dit moet voor het ogenblik nog niet wense lijk worden geacht daar men dan een me eens zoudt accepteren en dan, dat wist ik zeker, zou er geen enkele an- tagonie meer tussen ons zijn. Wel met woorden, wel een beetje schermen, daar houdt u van zo goed als ik maar we zouden weten wat we aan elkaar had den. Olga lijkt op u. Heel veel zelfs. Ik houd heel veel van Olga, dat hebt u wel gemerkt. Hoe kan ik van Olga hou den en een hekel hebben aan u?" Sandra zat verslagen. Niet alleen had hij met zijn woordenstroom opeens de stilte doorbroken die de anderen zo angstig om haar heen hadden gehand haafd, maar zijn ontleedmes was tot op de kern van de zaak doorgedrongen. „En nu we toch aan het praten zijn", s-ing Dick voort, „zo aan het praten als wij het nog nooit met elkaar gedaan hebben, nu wil ik u iets vragen. Hier in huis is de dood nog altijd te gast. Geen enkele herinnering aan de levende Yvonne, die lieve meid Sandra zag verwonderd hoe opeens, een ogenblik, ~ijn mond vertrok van ontroering, „als die binnenkwam scheen meteen de zon in huis die lijkt vergeten. Alleen de dode Yvonne leeft nog in de herin nering. Vindt u, dat dat mag? Moeten we daar allemaal onder door? Jaap, Ol ga en Sander en niet te vergeten u zelf?.Weet u wel, mevrouw Van Santen, dat de sfeer in huis nu door U wordt bepaald? Dat u nu kunt tonen of u bent die u bent? U hult u in uw verdriet, u laat daar niemand aan raken denkt u aan het verdriet van de anderen? (Wordt vervolgd.) ledenverlies zou te verwachten hebben en bovendien is er een afspraak met de afd. Nieuwvliet om deze verhoging vast te stellen. Er bestaat echter nog steeds een regeling om op vrijwillige basis meer te betalen dan de vastgestelde contri butie. Tijdens de rondvraag werd geïnfor meerd naar het bedrag der incassokos ten, dat al sinds jaren op f 80,- staat. Dit bedrag is toen vastgesteld bij een contributiebedrag van f 3,-; nu is dit inmiddels opgelopen tot f 12,50. De voor zitter zegde toe dit in het bestuur te zullen bespreken. Hoe zal het gaan met de afdelingen na een eventuele herindeling der ge meenten? Dit zal voor de verenigingen van geen belang zijn daar de gemeen schappen zullen blijven bestaan. Biervliet Raadsvergadering. De raad der gemeente Biervliet heeft zich tijdens de dinsdag gehouden ver gadering volledig achter het advies van B. en W. gesteld inzake de herindeling van gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. In dit prea-advies stellen B. en W. dat de voorgestelde opheffing en zelf standigheid een scheuring van de ge meente betekent. Een eigen bestuur is een zaak van een niet te onderschatten waarde, doch dat ook de zelfstandigheid niet mag worden aangetast als bewezen is, dat de gemeente een goed functione rende eenheid vormt, voldoende be stuurskracht kan opbrengen en een goed verzorgingspeil weet te handhaven. Al deze gedachten vinden echter bij G.S. en het Departement geen weerklank. Wij moeten er daarom ernstig rekening mee houden dat aan de opheffing van onze zelfstandigheid niet te ontkomen zal zijn. Sinds de inpoldering van de Braak man in 1952 heeft Biervliet zich steeds meer naar de centrum-gemeente Ter- neuzen gericht voor wat betreft middel, baar- en technisch onderwijs, werkge legenheid, geneeskundige zorg, enz. Sa men met de gemeenten Hoek en Philip pine liggen onze belangen verankerd in het Beheerschap Recreatiegebied Braak man. Het samengaan van deze drie ge meenten dient daarom nog steeds een punt van overweging te zijn. Als echter schaalvergroting nodig is, dan behoort Biervliet zeker tot de agglomeratie Ter- neuzen. Waarbij wij er dan op vertrou wen dat Teraeuzen onze belangen naar eer en geweten zal behartigen. De voor gestelde afscheiding van de buurtschap Driewegen zou een ontkrachting van de samenleving betekenen. Het kerkelijk leven, het onderwijs, het verenigingsle ven, de economische en sociaal-cultu rele organisaties hebben zich gefor meerd volgens de huidige grenzen. Met de grootste nadruk moet G.S. verzocht worden het plan zodanig te wijzigen, dat ook na opheffing van de zelfstan digheid aan onze gemeente niet de le venskracht wordt ontnomen door een rampzalige halvering. De raadsleden hadden er weinig meer aan toe te voegen. Burgemeester Kosten- se moest echter vaststellen dat een structuurplan vooraf had moeten gaan aan een herindelingsplan. Dit blijkt zeer duidelijk uit de reacties van de kerke lijke organisaties en vakorganisaties, alsmede uit de reacties door de buurt schap Driewegen geuit. Of de Braak mangemeente nog een haalbare zaak is, vond de burgemeester nog een groot vraagteken. Wat er ook gebeure, Bier vliet moet naar Terneuzen en niet naar Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Sluis Raadsvergadering. De gemeentelijke herindelingsplan nen van West Z.-Vlaanderen werden in de raadsvergadering behandeld in aan wezigheid van een groot aantal inwo ners, samen met het actie-comité tot behoud van zelfstandigheid. Naast het herindelingspan werd het rapport van de gemeentelijke adviseur, mr. dr C. v. Haren uit Den Haag, besproken, waar in het zwaartepunt werd gelegd op de specifieke plaats, die Sluis in de West Z.-Vlaamse samenleving inneemt In het prae-advies stellen B. en W. dat zij zich zeer beslist zullen verzetten tegen de samenvoeging van Aardenburg en Sluis, daar beslist geen grotere be stuurskracht wordt verkregen. Van een maatschappelijke samenhang tussen de twee gemeenten blijkt niet veel, even min als van een innerlijke samenhang. Wij vragen daarom de aandacht voor de geheel eigen aard en functie van Sluis, die geheel verschillen van Aer- denburg. Het samenspel van de bevol king en het gemeentebestuur mag uit zonderlijk worden genoemd. Vermel denswaard is dat de behoeften en eisen van de bevolking weinig verschillen van gemeenten met een groter inwonertal: dat na de verwoestingen in 1944 zich een zeer sterke sociale eenheid heeft gevormd met een geheel eigen karakter; de ontwikkeling van Sluis een voldoende groei laat zien; de middenstand op een hoog peil staat en een zeer bevredigende functie vervult in de plaatselijke ge meenschap en eveneens van interna tionaal belang is: oriëntatie op grotere centra niet nodig is; er geen achteruit gang is en zich ook niet laat voorzien, integendeel voeren de middenstand, in dustrie en landbouw him activiteiten steeds op; er een grote mate van sa menwerking is tussen de bestaande be drijfstakken, de kerkelijke- en particu liere instellingen en verenigingen en het bestuur der gemeente, waardoor goe de resultaten worden bereikt. Een an der aspect is nog de mens in de eigen samenleving. De inwoners zullen zich, het merendeel, niet gelukkig voelen bij een samengaan met Aardenburg. Laat ook de Aardenburgers het hunne, want ook zij wensen geen combinatie met Sluis, mede op grond van de vele grote verschillen die er tussen beide gemeen ten en haar bevolking bestaan. Als Sluis groter moet worden laat men het IJS-EAU DE COLOGNE een uitkomst bij verkoudheid of hoofdpijn PARFUMERIE MAAS-HAMELIJNCK Mercuriusstraat 24 Breskens Telefoon 857 IJzendijke, waarbij dan tevens de buurt schap Driewegen de moedergemeente dient te volgen. Unaniem ging men ak koord met het zenden van de volgende brief, waarin de volgende punten zijn vervat: 1. handhaving van Biervliet als zelfstan dige gemeente blijft de primaire wens 2. indien de zelfstandigheid wordt op geheven, dan moet uitsluitend aan oriëntering in oostelijke richting wor den gedacht; 3. opname van de gehele gemeente in een Braakmangemeente of samenvoe ging bij de kanaalgemeente Terneuzen is dan ook acceptabel; 4. afsplitsing van een voor Biervliet ge meenschapsleven essentieel deel, n.I. de buurtschap Driewegen, is volkomen onaanvaardbaar. Weth. Dijk kwam nog eens in het ge weer tegen de motiveringen van G.S. Hij vond het geheel een doekje voor het bloeden. Het geheel is er op gericht om Terneuzen expansie te geven en uitbrei ding van Hulst te krijgen. Om het iet wat te verzachten nemen zij dan ge heel Z.-Vlaanderen maar bij de kop. Van al die motieven ben ik vast niet onderste boven. Het is eenvoudig een jongleren met bepaalde woorden zoals schaalvergroting. Zonder op- of aanmerkingen ging men akkoord met het onbewoonbaar verklaren van een 5-tal woningen aan de Gentsestraat, n.I. 24, 26, 56, 58 en 81. GEBOORTEKAARTJES Firma SMOOR DE HULSTER dan in noordelijke richting zoeken, om dat daar een bevolking woont die het best bij die van Sluis past. Daar nergens is aangetoond, dat behoud van zelfstan digheid in strijd zou kunnen zijn met het algemeen belang, moeten wij ernstig blijven protesteren tegen het verloren gaan van die zelfstandigheid Als na dere motieven voor zelfstandigheid zou den nog kunnen worden genoemd: een gunstige financiële positie der gemeen te; bijzondere zorg voor monumenten; het behoorlijke verrorgingspeil en de zorg voor de recreatie. Gezien het vorenstaande menen B. en W. dat de voorgestelde samenvoeging van Sluis en Aardenburg niet gewenst en ten zeerste ontraden moet worden. De heer Dusarduijn opende de rij sprekers. Men behoeft zich in Den Haag beslist geen zorg te maken over onze toekomst. Onze gemeente, die in 1943 zwaar werd getroffen, heeft zich dank zij krachtige initiatieven en impulsen volledig hersteld, zelfs meer dan dat. Na deze voltooiing is er een uitbreiding gekomen en we zouden een grotere bloei gekend hebben, als men ons vanuit Den Haag wat meer armslag had gegeven. G.S. hebben geen aandacht geschonken aan de eigen taken waarop we volkomen berekend zijn. De heer Herdink sprak van een zwevende toelichting met veel mooie woorden van G.S., maar geen duidelijke taal. Het is hun bekend: een goede eenheid, een goed bestuur en vol ledig berekend op onze zware toeristi sche eisen en het Is niet duidelijk waar om hieraan nu een einde moet komen.

De Schakel | 1965 | | pagina 2