het terrein een bunker uit de 2e wereld oorlog en een luchtwachttoren voorko men, zullen deze eerst worden gesloopt en afgebroken. Lagere land- en tuinbouwschool. De egalisatiewerkzaamheden op het terrein aan de Kon. Julianastraat zijn uitgevoerd door het loondorsersbedrijf van J. de Feijter. Aannemersbedrijf Fa. Iz. de Bliek zal dan met de bouw kun nen aanvangen na de goedkeuring van onderhandse aanbesteding. De bouw vergunning is reeds verleend. De wo ning van direkteur P. de Rijk heeft ook reeds rijksgoedkeuring. Deze wordt ge bouwd op de plaats van de thans be staande oude landbouwschool aan de Dorpsstraat. Verlichting rotonde. Vorige week heeft de P.Z.E.M. de 43 lichtmasten geplaatst, welke gaan zor gen voor de verlichting van de rotonde met invalswegen uit Breskens en Oost burg. Met het opzetten van de armatu ren is ook reeds begonnen. Na de aan sluiting op de nog te leggen kabels zal begin volgende maand het werk vol tooid zijn. Sjjeelwerktuigen. Door woningbouw aan de Kon. Wil- helminastraat en het Kerkelaantje is het daar bestaande speelveld groten deels verdwenen. Thans heeft het ge meentebestuur speelwerktuigen aange kocht, welke geplaatst zullen worden op het grasveld hoek Kerkelaantje Expeditieweg. Tevens worden rubber zandbakken ingegraven, wat de veilig heid ten goede komt. De jongeren zul len deze plaats zeker weten te vinden. Ledenvergadering De Ver. van Oud-leerlingen der Rijks Middelbare Landbouwschool heelt in de aula van de school een ledenvergade ring gehouden. Voorzitter W. de Bruijne uit Cadzand sprak in zijn openingswoord zijn voldoe ning uit over de goede opkomst en de grote deelname aan de wedstrijden van het afgelopen jaar. Sekretaris J. Dieleman uit Schoon- dijke somde in zijn jaarverslag de vele activiteiten en gebeurtenissen van het jaar 1964 nog eens op. Penningmeester F. van Damme uit IJzendijke kon een batig slot van de re keningen laten horen. Medegedeeld werd dat ook in het ko mende jaar ploeg- en zaai wedstrijden zullen worden gehouden op het eigen bedrijf. Deze wedstrijden zullen mee tellen voor het kampioenschap van W. Z.-Vlaanderen. Een bijdrage van f 25,- werd gegeven voor de schoolkrant die in ontwikkeling is. Hierna werd de uitslag van de ploog- v.edstrijd bekend gemaakt en de prijzen uitgereikt door de voorzitter. 1. A. Luteijn, Groede 50 pnt., wissel beker; 2. L. Bonte, St. Margriete 49Vi pnt., standaard; 3. A. Luteijn, Nieuw- vliet 49 pnt., medaille; 4. J. de Hulster, Oostburg 48 pnt., lauwertak; 5. G. Fer- ket. Aardenburg 47Va pnt.; 6. J. Cappon, Cadzand 47 pnt.; 7. E. Ferket, Aarden- burg 46Va pnt.; 8. D. Dekker, Biervliet 46Va pnt.; 9. J. v. d. Vijver 46Va pnt. Hierna werd door de heer I. v. d. Vij ver uit Biervliet een lezing gehouden met dia's over de schapenfokkerij in Nederland. Door de heer G. van Waes uit West- dorpe werd vervolgens een lezing ge houden met dia's, getiteld: „Enkele in drukken van een wereldreis". De heer v. Waes had deze reis gemaakt in liet kader van de zuivelindustrie. Hij ver toonde veel dia's over Nieuw-Zeeland en Australië. Spr. zei dat de coöp. zui velindustrie in Nederland nog steeds denkt dat zij de enig juiste is. Dat de veehouderij in Nederland voorlag is voorbij. Ik vind de coöp. zuivelfabriek onjuist. In Nieuw-Zeeland is de zuivel industrie beter georganiseerd wat de afzet betreft. Het is een groot zuivel exporterend land en als Nederland niet oppast, worden zij van de wereldmarkt weggeveegd. De veeteelt staat nog steeds als no. één als bron van inkomsten. De voorzitter dankte de heer van Waes voor zijn interessante uiteenzet ting en overhandigde hem een boeken bom zijn studie, trok zo gauw mogelijk naar boven. Olga trachtte zo af en toe bo ven de in huis beklemmend hangende droefgeestigheid uit te komen, maar ook haar lukte dat niet, het stuitte af op het zwijgen, op de bedruktheid der anderen. Het huis van Santen was een huis vol rouw. In deze dagen groeiden Olga en Dick van Herpen zeer dicht naar elkaar toe. Dick was de man geweest die in d?e vreselijke dagen tuisen Yvonne's dood en de begrafenis vrijwel onopgemerkt Jaap en Sandra allerlei dingen uit han den genomen had. Het leek of het hem niet trof, zo zakelijk en koel wist hij te letten op allerlei details. Olga sloeg hem verwonderd gade. Het scheen of dit alles hem niet raakte, dit wat hen allen tot diep in de ziel trof. Toen hij bezig was met het opschrij ven van adressen voor het verrenden van rouwkaarten en haar raadpleegde, vroeg ze het hem ronduit: „Ik begrijp niet hoe je aan al die dingen kunt den ken". „Ik begrijp best", zei hij zacht, „dat het jullie allemaal onmogelijk is eraan te denken. En het moet toch gebeuren. Eén moet het doen. Ik ben blij dat ik het kan doen. dat ik jullie op die ma nier een beetje helpen kan. Dat houdt me boven de ellende uit. Anders ging ik hier ook onderdoor". Breskens Vergadering Winkeliersvereniging Woensdag j.l. hield de winkeliersver eniging „Ons Belang" te Breskens haar algemene vergadering in hotel Valk. De opkomst was zeer matig. De voorzitter, de heer A. Versprille, heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarna de sekretaris, de heer W. v. d. Casteel, de notulen voorlas, die onver anderd werden goedgekeurd. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer J. Vergouwe, bleek, dat er een batig saldo in kas is. De voorzitter dankte zowel de sekre taris als de penningmeester voor het bijhouden der bescheiden. Bij het punt bestuursverkiezing deel de de voorzitter mede, dat aan de beurt van aftreden waren de heren J. Ver gouwe en A. Versprille, terwijl de heer W. v. d. Casteel wegens vertrek uit de gemeente als bestuurslid bedankte. De voorzitter voegde hieraan toe, dat ook hij tot zijn spijt moest bedanken als bestuurslid wegens te drukke werk zaamheden. Er moesten dus drie be stuursleden gekozen worden; de heer Vergouwe was herkiesbaar. Gekozen werden de heren: J. Vergouwe, II. Maas en A. van Haneghem, die allen hunbè- noeming aanvaardden. Aangezien de voorzitter door de ver gadering dient gekozen te worden, werd nogmaals tot stemming overgegaan. Benoemd werd de heer A. v. Haneghem. Het bestuur is nu als volgt samenge steld: A. van Haneghem, voorzitter; J. Vergouwe, sekretaris; A. Lauret, pen ningmeester. Leden: J. Schrier, O. de Witte, H. Maas en I. de Hulster. De voorzitter dankte vervolgens dhr. v. d. Casteel voor al hetgeen hij in het belang van de vereniging heeft gedaan en wenste hem het allerbeste toe in zijn nieuwe woonplaats. Hierna kwam het voorstel „voorjaars- aktie" ter sprake. Na veel heen en weer gepraat, werd op voorstel van de voor zitter besloten, dit punt ter bespeking over te laten aan het bestuur. Van de rondvraag werd door een 3-tal leden gebruik gemaakt. Hierbij kwam o.m. de winkelsluiting en het verplaat sen van de markt naar het Oranjeplein ter sprake. Alvorens de voorzitter de vergadering sloot, werd hij door een der bestuursle den dank gebracht voor de uitstekende wijze, waarop hij als voorzitter de ver eniging van dienst is geweest. In de pauze had nog een gratis ver loting plaats. Judo-examens. In de gemeentelijke gymnastiekzaal te Breskens werden vrijdag door de heer Felix Jansens judo-examens afgenomen. De geslaagden zijn: Witte band: J. de Meester, Br.; P. J. Verhage, Br.; M. Jansen, Gr.; P. Snoep, Gr.K. Daansen, Br.S. Huis man, Gr. Gele slip E. Arends, Br. Gele band: W. van Quekelberghe, Br.; P. v. d. Velde, Br.; J. J. Mookhoek, Br.; R. Stroo, Br.; R. Fonteine, Br.; H. Valk, Br.; D. Nelisse, Br.; L. van Hanegem, Br.; H. Risseeuw, Sch.T. Lems, Br.W. Ekkenbus, Br. Oranje slip: A. Cambier, Br.; M. Ne lisse, Br.B. Goedhals, Sch.J. Moer man, Br.; G. du Bois, Br.; S. de Hullu. Sch. Oranje band: C. J. W. Cornells, Br.; C. J. Wisse, Br.; K. v. d. Velde, Br.; W. Hendriks, Gr.; H. de Hulster, Br.; A. Ekkenbus, Br. Groene slip: H. Lucieer, Br.; L. Jong man, Sch.; J. Cambier, Br.; E. v. d. Plasse, Br.; J. Verhage, Br.; W. v. d. Broecke, Br.; T. van Schoote, Br. Groene band: M. Cambier, Br.; H. Kot- vis, Br.; H. Loonen, Br.; P. Jacobs, Br.; J. Flikweert, Br.; F. Monjé, Br.; J. Boerdam, Gr.; A. Comelis, Br.; S. Adam, Br.; M. Leurgans, Br.; J. Lu cieer, Br. Oroede Raadsvergadering In de raadsvergadering van Groede heeft burgemeester J. C. Everaars in zijn gehouden Nieuwjaarsrede de gang van zaken in 1964 nog eens onder de „Het was jouw zusje niet", zei ze scherper dan ze bedoelde. „Nee", antwoordde hij, „het was jouw zusje. Daarom". En toen zag ze hoe bleek zijn gezicht was, hoe strak zijn mond, merkte ze iets van de zelfbeheer sing, die hij zich oplegde. Dick", en opeens leunde ze tegen hem aan, „jij moet me helpen in deze dagen. Ik wéét het niet meer en toen waren de opgekropte tranen los gekomen en had ze wild gesnikt, om langzaam rustiger te worden in de vei lige beschutting van zijn arm, getroost door de zachte woorden waarmee hij haar suste als was ze een klein, bang kind. In die dagen zag Olga van San ten Dick van Herpen als een rits in de storm en zijn voorbeeld was de oorzaak dat zij de eerste was die zich herstelde, haar taak in het leven weer opnam. Tegen de sfeer in huis kon ze echter niet op. In haar hart was een schreiend erbarmen met vader, die nu opeens zo oud en moe leek, met haar moeder vooral, die zo krampachtig probeerde gewoon te zijn en juist daarin vaak zo hulpeloos deed en ze was zorgelijk voor Sander, klom naar boven, naar zijn ka mer met een kop chocola, zat bij hem, zwijgend, of probeerde interesse te to nen voor zijn experimenten. (Wordt vervolgd). loupe genomen. In het begin van het jaar waren er een 8-tal punten die de aandacht van de raad vroegen. Hoe verre deze punten zijn verwezenlijkt of met succes zijn bekroond, moge blijken uit de volgende gegevens. Door het gemeentebestuur werden 17 bouwvergunningen afgegeven met een gezamenlijk kostenbedrag van f 203.215. In dit bedrag zijn ook begrepen een 47-tal vergunningen voor verbetering van bestaande woningen. Het tekort aan goede woningen is daardoor wel enigszins verminderd, doch allerminst opgeheven. Aan het woningprobleem wordt door ons de volle aandacht ge schonken, echter is het te betreuren dat van hoger hand niet meer woningen worden beschikbaar gesteld. Het inwo nertal liep terug met 61 personen, waarvan een 20-tal Ambonezen. Dit is veel, doch niet verontrustend. Vele ge zinnen verlieten onze gemeente omdat wij hen niet aan een goede woning kon den helpen. Hieruit valt te conclude ren dat de toewijzing van de beschik bare bouwvolume niet geschiedt naar juiste maatstaven. Ten onrechte stelt men dat Groede in zielental achteruit gaat en dus geen bouwvolume nodig heeft. In werkelijkheid is het zo, dat ons inwonertal vermindert omdat wij geen gelegenheid krijgen voldoende wo ningen te laten bouwen. Het 100 pCt.-plan van de P.Z.E.M. werd grotendeels gerealiseerd. Er res teert nog het kustgebied. Met het 100 pCt.-plan van de Waterleiding Mij. „Z. Vlaanderen" is het vrijwel gelyk gesteld. Hier resteert nog de aansluiting van de woningen op de Barendijk. Het wach ten is hier op materiaal en men hoopt dat binnen enkele maanden dit plan in zijn geheel gerealiseerd zal zijn. De modernisering van de huisvuilop haaldienst heeft juist een dezer dagen zijn beslag gekregen. De algehele ver nieuwing van het gemeentelijk sport- lokaal is een feit geworden en voldoet in elk opzicht. De brandveiligheid is in een gemeente of op een bedrijf van enige omvang nooit in voldoende mate verzekerd. Ons streven moet er daarom bij voorkeur op blijven gericht om ons brandweerkorps en het aan dit korps toevertrouwde materiaal te perfec tioneren. De definitieve vaststelling Yan het uitbreidingsplan voor het Kustgebied ondervond stagnatie door de omstandig heid. dat nog steeds geen of weinig rijksgoedkeuringen worden afgegeven voor de bouw van zomerwoningen. De gemeenschappelijke regeling voor de 5 kustgemeenten is nog steeds niet door Ged. Staten goedgekeurd. Dat de ge meente nog steeds geen behoorlijke speelweide heeft voor de jeugd moeten wij alleen maar betreuren. Het is ook niet te verwachten dat spoedig in een weide, die dicht genoeg bij de kom is gelegen, kan voorzien worden. Op 5 nov. besloot u om een bedrag van f 50.000,- op de begroting uit te trekken voor de aanleg van een instructiebad. De eerste spade is reeds in de grond gezet en in mei a.s. zullen reeds de eerste zwemles sen kunnen worden gegeven. Het jaar 1965 zal een moeilijk jaar worden, waarin onze aandacht zeker zal worden in beslag genomen door het in voorbereiding zijnde wetsontwerp van Ged. Staten tot herindeling van de ge meenten. Indien dit door mocht gaan dan zal onze gemeente, die kerngezond is, worden opgedeeld over een tweetal buurgemeenten. Voor het streekbelang is de opheffing van onze gemeente al lerminst noodzakelijk of gewenst. Al hoewel het verzorgingspeil van onze ge meente behoorlijk is, wil dit nog niet zeggen dat wij met onze handen over elkaar kunnen gaan zitten. Het kan nog altijd verbeterd worden. Bovendien zul len wij moeten meewerken in streek- verband aan: verbetering van het zie kenhuiswezen, de uitbreiding van het aantal bejaardencentra's, de bouw van een school voor buitengewoon lager on derwijs en de bouw van een nieuwe be schuttende werkplaats. Ook zullen wij in dit jaar geconfonteerd worden met- de problemen van het industrieschap. Ged. Staten hebben laten weten dat zij van oordeel zijn dat voor dit industrie schap een terrein van 27 ha. te groot is en dat voor dit schap een terrein van 14 ha. „ruimschoots" voldoende moet worden geacht. Dit standpunt heeft mij niet verwonderd en heeft bovendien mijn volle sympathie. Bij de ingek. stukken was de goed keuring van G.S. voor de onderhandse aanbesteding van de aanleg van het instructiebad. Op het verzoek van de Europese Be weging in Nederland om als begunstiger toe te treden, werd afwijzend beschikt. De bejaardensociëteit te Groede kreeg een éénmalige subsidie van f 100,- voor de extra-kosten van het goed bespeel baar maken van het biljart. Voor het bevolkingsonderzoek, het welk in 1965 zal plaats vinden, wordt garantstelling verleend tot f 1,75 per gemaakte foto. Aan de technisch ambtenaar van Groede zal een verhoging van de ver goeding worden verstrekt tot een be drag van f 110,- met ingang van l april 1964, voor het gebruik van een motor voertuig. Daar per 1 jan. de Alg. Bijstandswet in werking is getreden, heeft het Bur gerlijk Armbestuur opgehouden te be staan. Het werk dat door de sekretaris- penningmeester van dat bestuur ge schiedde zal eerder toe- dan afnemen. Het wordt noodzakelijk geacht voor dit werk een nieuwe ambtenaar ter sekre- tarie aan te stellen, daar de reeds in dienst zijnde ambtenaren ter sekretarie Hl Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Uetofoouw-c/> het te druk hebben. De heer A. Salomé, vroeger sekretaris-penningmeester van het Armbestuur, is bereid gevonden de hierbedoelde sociale werkzaamheden te blijven verrichten als ambtenaar ter sekretarie, zulks met een wedde van f 800,- per jaar. Deze wedde moet bil lijk worden geacht, daar deze werk zaamheden geen volledige dagtaak om vatten. In verband hiermede is het noodzakelijk in de bezoldigingsverorde ning van de gemeente een aparte be paling op te nemen. Z.h.st. kon de raad zich hiermede verenigen. Ten aanzien van de samenvoeging van gemeenten kunnen B. en W., voor zover dit Groede betreft, zich aller minst met het voorstel verenigen. Deze herindeling is niet in het belang van de streek, noch in die van Groede. De voorgestelde herindeling is ook niet nodig. Door de jaren heen heeft Groe de getoond bestuurskracht voldoende te hebben om de gemeente in elk opzicht naar behoren te kunnen verzorgen. Komt Groede bij Breskens of Oostburg. dan komt Groede er bij te hangen met alle nadelen van dien. Grote gemeen ten hebben het voordeel dat zij ambte naren kunnen aantrekken die gespe cialiseerd zijn op bepaalde onderdelen. Doch dit voordeel weegt niet op tegen de vele en grote nadelen, die aan de samenvoeging zijn verbonden. Sinds 1945 is er in Groede heel wat tot stand gekomen en verbeterd. B. en W. van Groede noemen o.a. de aanleg van het hertenpark; restauratie van de kerkto ren; aanleg van een gemeentelijke rio lering in de kom; bouw van een zuive ringsinstallatie algehele vernieuwing en uitbreiding van de straatverlichting: aanleg van 2 blusvijvers; bouw van een kleuterschool en één voor lager onder wijs; de bouw van een sportlokaal; de aanleg van een gemeentelijk sportveld: bouwen van woningwetwoningen en be jaar den woningen; de bouw van een brandweergarageaanschaf van een moderne brandspuit met hoge en lage druk-installatie. Na deze opsomming moeten wij ons afvragen of een ge meentebestuur die dit alles onder moei lijke omstandigheden heeft weten te realiseren, verweten kan worden dat zij onvoldoende bestuurskracht heeft. Steeds meer wordt over schaalvergro ting gesproken. Als men dit ook nodig acht voor de West Z.-Vlaamse gemeen ten, laat men dan van West Z.-Vlaan- deren één gemeente maken, dan schaadt men het belang van de streek veel min der dan door de thans voorgestelde sa menvoeging. Wanneer dit niet haalbaar is, gezien de politieke zijde, dan moet de vraag gesteld worden wanneer dit gebleken is. Voorts voelen B. en W. zich genoodzaakt er hun bevreemding over uit te spreken dat G.S. niet voorgesteld hebben de kustgemeenten tot één ge meente samen te voegen. Zij hebben in grote lijnen dezelfde belangen en de zelfde hoofdpeilers van bestaan, n.l. landbouw en recreatie. Gezien de grote economische mogelijkheden, die steeds weer uit de praktijk blijken, prefereren B. en W. zulk een combinatie boven de door G.S. voorgestelde versnippering van Groede over Oostburg en Breskens. B. en W. stellen dan ook voor om aan G.S. het volgende te berichten: Dat de raad van Groede tegen de door G.S. voorgestelde herindeling.s- plannen overwegend bezwaar heeft zo wel in hoofdlijnen als in details; dat men er met klem op aandringt dat Groede zelfstandig blijft; mocht G.S. on verhoopt van oordeel blijven dat het in wonertal van de W. Z.-Vlaamse gemeen ten vergroot moet worden, er de voor keur aan moet worden gegeven W. Z. Vlaanderen tot één gemeente samen te voegen waardoor de streekbelangen het minst worden geschaad en dat tegen samenvoeging van de W. Z.-Vlaamse kustgemeenten naar dezerzijds oordeel minder overwegende bezwaren bestaan dan tegen de realisatie van de door G.S. voorgestelde plannen. De heer v. Damme sloot zich bij het voorstel van B. en W. aan, alleen de kwestie van de kustgemeente was hij tegen. Dit laatste werd ook door de an dere fracties in de raad gesteund en tenslotte terug genomen. Voetbal 4e klasse H. Programma voor zondag a.s.; BreskensCom Boys; SteenAarden burg; R.C.S.Koewacht; Lewed. Boys Clinge; BiervlietVogelwaarde. Om 12.30 u.: Breskens 3Ria W 2.

De Schakel | 1965 | | pagina 2