[wXh -Iiliïl ln-uddwi ling geremd. Als bewijs voerde spr. aan het aanhechten van de kom van Bier vliet bij Temeuzen in het nieuwste voorstel tot wijziging van de gemeente grenzen, hetgeen een duidelijk bewijs is dat men geen vertrouwen heeft in de ontwikkeling van West Z.-Vlaande ren. Arbeid en bevolkingsgroei kan al leen de industrie in toenemende mate en omvang verschaffen. Onze streek heeft vooralsnog geen kansen op dit gebied. De vooruitzichten voor West Z. Vlaanderen als land van toekomst wor den wel beperkt tot de recreatieve na tuurlijke functie. Als woongebied voor een jonge bevolking heeft het voorals nog te weinig kansen, daar de grote af standen te tijdrovend, te duur en te onzeker blijven. Voor de recreatieve ontwikkeling zal in de overheidssector meer gecoördineerd dienen te worden. Belangstelling is er, echter dienen de verschillen van inzicht nog tot elkaar te moeten komen. De samenvoeging van gemeenten kan hier nuttig werken. De uitwerking van bouwplannen vergt ontzaglijk veel tijd. De ziekenhuisbouw is nog weinig verder dan in het vorig jaar. Een nieuwe ruime ziekenbarak werd in gebruik genomen, hetgeen een beduidende verbetering betekende. Het uitwerken van de bouw van een bejaar denhuis wordt nog opgehouden door be handeling bij hogere organen van het voorstel tot wijziging van het herbouw plan t.a.v. het Ledelplein. Te verwach ten is nu echter dat de Minister van Volkshuisvesting in de eerste helft van dit jaar een beslissing zal nemen. In 1964 werden 50 bouwvergunningen afgegeven met een bedrag van f 272.900,- bouwkosten. Bij het gemeentelijk wo ningbedrijf zijn 241 woningwetwoningen in beheer, dit is 26 meer dan in 1963. Er werden 26 woningwetwoningen en 2 particuliere woningen opgeleverd. Er worden nog 57 noodwoningen bewoond. In aanbouw zijn 44 woningwetwoningen en 3 voor particulieren. Aan de Baljuw Veltersweg werden 4 stenen noodwo ningen uitstekend geschikt gemaakt voor 3 lokalen ten behoeve van de R.K. U.L.O.-school. De nieuwe lagere techni sche school zal dit jaar in gebruik wor den genomen. De marktgelden brachten f 850,- meer op dan in 1963. Het teruglopen van het bevolkings getal moet deels geweten worden aan het niet tijdig gereed komen van de op gedragen woningwetwoningen en deels aan de gedurende gezinsverdunning. Met op de achtergrond de strijd ommeer nleuwbouw-woningen, stonden in Oost burg eind vorig jaar 15 particuliere wo ningen leeg, terwijl een lange lijst van woningzoekenden is aangelegd. Als onderwijscentrum staat Oostburg op zeer stevige fundamenten. Ruim 70 leerkrachten gaven in het openbaar on derwijs les aan 1013 leerlingen. In de sector bijz. onderwijs waren 49 docen ten werkzaam met 821 leerlingen. Het korps rijkspolitie bestond uit een groeps commandant en 6 manschappen. Er werden 631 overtredingen geconstateerd. Het aantal ongevallen bedroeg 68 te gen 48 in het vorig jaar. Veel aandacht werd gevraagd door de inbraken. Gebleken is dat de verbetering van de aansluiting vanuit Oostburg op de goe de weg naar St. Margriete een ontslui ting van het Z.-Vlaamse met het Bel gische gebied sterk heeft bevorderd. De verkeersexamens ondergaan nog steeds een stijgende lijn en voorzien in een grote behoefte en sluiten aan op de talrijke rijlessen, die in de streek wor den genomen. Voor het plaatsen van woonwagens zal wellicht een oplossing worden gevonden. Een commissie is be noemd die een centraal woonwagen kamp beoogt. De plaatselijke verenigingen waren actief werkzaam. Door overleg en het vinden van middelen konden de proble men bij de gymnastiekvereniging wor den opgelost. Voor het komende jaar blijven nog tal van wensen over. De financiële mid delen van de gemeente bepalen alles in hoge mate. Voor een openbare leeszaal en bibliotheek is naast een financiële uitgave de samenwerking vereist van meerdere gemeenten om aan de rijks- normen te kunnen voldoen. De aanschaf van een kolkenzuiger voor het onder houden van de riolering is noodzakelijk terwijl de verharding van een geschikte parkeerplaats aan de Langestraat wacht op het bekostigen er van. De heer de Coene wees in zijn alge mene beschouwing nog eens op de er barmelijke straatverlichting. Ook wilde hij wel weten hoever het nu eigenlijk staat met het bejaardencentrum. Voorts vroeg hij aandacht voor de verhoogde subsidieaanvraag voor het maatschap pelijk werk en de gezinszorg in West Z. Vlaanderen. Verheugend noemde hij de belangstelling voor bouw in 't Schutte- bocht. De heer van Hee meende dat 1964 voor Oostburg een rustig jaar is geweest, naar zijn mening te rustig. Hij toonde zich verheugd over het geleidelijk ge reedkomen van woningwetwoningen. De nieuwe l.t.s. noemde hij een winst punt voor de gemeente. Hij sprak even wel zijn teleurstelling uit over het op dood spoor komen van de lichamelijke opvoeding aan de lagere openb. school. Hij verwachtte dat 1965 voor Oostburg een moeilijk jaar zou worden en wenste B. en W. sterkte toe. De heer Dekker betreurde het terug lopen van het inwonertal, terwijl juist West Z.-Vlaanderen een vooruitgang heeft geboekt. Velen trekken naar de Kanaalzone waardoor de grote verwach ting, dat West Z.-Vlaanderen woonge bied van deze zone zal worden, weinig terecht zal komen. De suggestie van Breskens en Schoondijke om een oor logsmonument te plaatsen, noemde hij een goede gedachte. Voorts hoopte hij op een betere samenwerking tussen de plaatselijke culturele commissie, de middenstand en het gemeentebestuur. Hij waarschuwde om voor de bouw be stemde terreinen niet te lang te laten liggen, daar zulks veel geld kost. De heer le Nobel meende teleurgesteld te moeten zijn dat de kluis onder het gemeentehuis nog niet in orde is, ter wijl aan de bouw van een B.B.-bunker kapitalen worden besteed. Ook vroeg hij aandacht voor een aantal zaken in beheer en onderhoud bij de dienst ge meentewerken. De intocht van St. Nico- laas per brandweerauto, waarbij de spuitgasten hun nieuwe uniformen toonden, kon weinig waardering van hem krijgen. De nieuwe uniformen had den beter op een wedstrijd getoond kun nen worden. De voorz. deelde mede, dat van de ver kleedpartij niets bekend was bij het ge meentebestuur. De archief kluis onder- het gemeentehuis staat al geruime tijd droog, echter is de toestand nog onvol doende zeker om de stukken er weer in op te bergen. Verder zei de voorz. over de opmerking van de heer Dekker over de minimale streekgedachte, dat dit een zeer moeilijk punt is vooral wat eventuele financiële deelname oetreft. Breskens heeft zelf een beperking geko zen door een industrieschap. Indien dit schap tot de gehele streek zou zijn uit gebreid was een financiële deelname te overwegen geweest. Bovendien werkt men er met een belangengroep door ver huur van kaden aan bedrijven. De streekgedachte en daadwerkelijke me dewerking zou overigens de oprichting van een havenschap ter sprake brengen. Wat de haven van Hoofdplaat betreft hebben de bestuursleden in de Ver. van B., S. en O. adhesie betuigd. De plannen voor een bejaardenhuis liggen bij de Minister ter goedkeuring. Over de sub sidie voor het maatschappelijk werk en gezinszorg zei de voorz. eerst nader overleg te willen plegen, daar de ver houdingen scheef getrokken worden. De gemeente zou in het gevraagde geval meer gaan bijdragen dan het rijk. Bo vendien schijnt de interkerkelijke opzet van het maatschappelijk werk en de ge zinszorg nog niet geheel rond te zijn. In de commissie willen de gemeenten door twee leden vertegenwoordigd zijn, doch „Dokter „Ja, mevrouw Van Santen ik kwam vragen of u eh even kunt meeko men er is „Yvonne het was niet meer dan een zucht. Hij knikte stom. „Wat?" „Yvonne heeft een aanrijding gehad, mevrouw „Wat zegt u is ze „In het ziekenhuis". Sandra liet de dokter staan waar hij stond, vloog naar binnen, greep haar mantel. „Ik ga mee", zei ze. „Gauw". In de auto vertelde hij. Yvonne reed met een paar meisjes. Ze stoeiden wat. Er kwam een vrachtauto aan. Een der meisjes wilde Yvonne wegtrekken, daar door viel ze tegen de auto aan. „Dokter", hijgde Sandra, „zeg het ze is het is toch niet erg ze is toch niet „Ik weet niet", zei dokter Goverts on gelukkig, „ze is meteen naar het zieken huis gebracht daar zullen we het wel horen". Gedurende de rit spraken ze verder geen woord, maar Sandra merkte dat de anders zo voorzichtige dokter Goverts zich nu aan geen enkele snelheidsbeper king stoorde. De wagen vloog over de weg. En toen stonden ze voor de grote deur van het ziekenhuis. „Ik ben mevrouw Van Santen", zei ze tot de zuster, „mijn dochter maar Goverts stond al achter haar, leidde haar met zachte drang door gangen die vervuld waren van de ziekenhuislucht, die haar bijna deed stikken. Sandra liep als in een trance. Yvonne o God o God néé alstublieft bad ze woordenloos. En toen stonden ze in de hoge witte kamer. Een scherm voor een bed. „Mevrouw", zei Goverts, toen ze met een naar het bed wilde toelopen, „u moet u moet niet Ze schudde het hoofd, liep naar het bed. „Yvonne Dokter Goverts stond achter haar, hoofdschuddend. Hij was veel gewend, deze dokter, maar tegen deze boodschap had hij bergenhoog opgezien. „Yvonne meisje". Ze keek om, ang stig. als een opgejaagd hert; „dokter dokter Ze zag niet de verpleegster die opgerezen was, niet de ziekenhuis dokter. die in zijn witte jas haastig binnenkwam. Toen scheurde een snerpende gil door de stille kamer. 0 „Ze was me te vlug", verweet de zie kenhuisdokter zichzelf, „ze was al dóór ik had haar moeten opvangen". „Wat geeft het", zei dokter Goverts moedeloos, „het kind is dood. Of ze dat nu weet of twee minuten later. Ik had nog hoop ..Ze was al overleden toen ze in het ziekenhuis kwam", knikte de dokter. ..Dat wist u natuurlijk nog niet". „Nee, gelukkig maar. Kan ik hier even haar vader bellen?" (Wordt vervolgd.) de instellingen stellen slechts een zetel ter beschikking. Een oorlogsmonument in de streek, dat door de burgemeester van Breskens het eerst aan de orde ge steld is, moet door de bevolking gefinan cierd worden. Wanneer de gemeenten hiervoor opdraaien zou er veel van het karakter verloren gaan evenals van de betekenis. De rattenbestrijding is met een ver scherpte controle op de varkenshokken aangevat. De volgende maand zal er een voorlichtingsdag worden georganiseerd. Bij de behandeling van de begroting van het woningbedrijf hebben de raads leden Barendregt, de Coene en Dekker een lans gebroken voor het eigen wo- ningbezit, dat naar hun mening kan worden verkregen door het verkopen van woningwetwoningen aan gegadig den. De voorz. zei dat de gemeente over het algemeen geen voorstander is van de verkoop van dergelijke woningen. Toch heeft de Minister de mogelijkheid opengesteld, meende de heer Baren dregt. De heer de Coene zei deze kwestie al eens eerder aan de orde gesteld te hebben. In andere gemeenten gebeurt het ook. Hij wist in de „Kroonwijk" ver schillende liefhebbers. Ook de heer Dek ker was de mening van de beide andere raadsleden toegedaan. De voorz. meen de, dat als over een jaar of twintig de Kroon wijk-woningen aan vernieuwing toe zijn dit beter centraal kan gebeuren. De heer Barendregt zei dat het niet al leen de Kroonwijk woningen betrof, er zijn de laatste jaren ook moderne wo ningen gebouwd. In de algemene beschouwing bij de begroting 1965 menen B. en W. dat deze geen bevrediging schept. Op verschillen de posten is incidenteel een verbete ring aangebracht en er is een redelijke post onvoorzien. De te verwachten uit gaven zullen echter de beschikbare mid delen uitputten waardoor geen ruimte overblijft om extra werken aan te vat ten. De inkomsten staan slechts in pas sende verhouding tot aangegane lasten. De reserve kasmiddelen moeten dienen om de uitgaven te financieren voor het realiseren van uitbreidingsplannen. De aankoopsommen en de uitvoering van de daarin vereiste openbare werken zul len voor het plan Tragel een zwaar be roep doen op de kasmiddelen. De uitga ven zullen vermoedelijk in niet onbe langrijke mate worden beïnvloed door uitkeringen ingevolge de nieuwe Alg. Bijstandswet. De verhoging van de sub sidie aan de kruisverenigingen is voor gesteld, omdat zij nuttige arbeid ver richten. Voor de riolering zijn plannen in bespreking. De capaciteit van de riool-zuiveringsinstallatie zal moeten worden vergroot. Voor de sekretarie zullen enkele machines vervangen die nen te worden. De handhaving van de vermakelijkheidsbelasting vormt een probleem voor de exploitant. De begroting werd voorts z.h.st. vast gesteld. Om in 1965 wederom een bevolkings onderzoek op t.b.c. te herhalen, diende de gemeente garant te zijn voor een be drag van f 1,75 per foto. Daar het gemeentehuis wordt schoon- gehouden door een werkster was het noodzakelijk daarvoor een uurloon vast te stellen. De bezoldigingsverordening gemeentepersoneel diende hierdoor ge wijzigd te worden. Voor het uurloon werd de rijksregeling aangehouden. Tot leden van de Commissie tot we ring van schoolverzuim werden gekozen de heren: H. de Lozanne, J. Fondse. P. Roozen, W. Kamminga en mr. H. de Mul. Het aantal wekelijkse lesuren vak onderwijs werden voor het openb. gew. lager onderwijs vastgesteld op nihil en voor het openb. uitgebreid lager onder wijs op 1 uur. Tot plaatsvervangend lid van de commissie van bestuur van de instelling ten behoeve van het openb. buitengewoon lager onderwijs in West Z.-Vlaanderen werd benoemd de heer D. Geuze. Tot lid c.q. plaatsvervangend lid van het bestuur van de commissie van vervoer leerlingen van scholen voor openb. en bijz. buitengew. lager onder wijs voor zwakzinnigen in West Z. Vlaanderen werden benoemd burge meester v. Leeuwen en weth. Geuze. De gemeente Oostburg zal ook mede werking verlenen aan de gemeenschap pelijke regeling Beschuttende Werk plaats „West Z.-Vlaanderen" met los lating van de vroegere stichtingsvorm. Voorts werden een 10-tal subsidiever zoeken behandeld. De Kon. Ned. Mili taire Bond Pro Rege, Centrale van Kath. Militaire Tehuizen en de Stichting Hu manistisch Thuisfront krijgen f 10,- elk. De Bond tegen het vloeken kreeg f 5,-; de Stichting Voortgezet Katholiek On derwijs in Z.-Vlaanedren krijgt f 30,- voor iedere leerling uit Oostburg afkom stig; de Stichting Cultuurspreiding Zee land f 250,-; het Groene- en Wit Gele Kruis zullen met Ingang van 1965 een verhoogde subsidie van f 5.- per lid ont vangen; de Kath. Reclasseringsvcreni- ging afd. Zeeland en het Leger des Heils afd. reclassering krijgen f 25,- per uit de gemeente afkomstig geval. De verzoeken van de Ned. Amateur Toneel Unie en het Revalidatiecentrum voor kinderen, de Johanna Stichting, werden afgewezen. Vergadering P. J. G. In hotel „Victory" hield de afdeling West Z.-Vlaanderen van de Plattelands Jongeren Gemeenschap een vergadering. Op deze vergadering heeft burgemees ter J. Hoftijzer van Schoondijke een causerie gehouden over de gemeente lijke herindeling. Hij betoogde dat deze tijd het scheppen van grotere eenheden vraagt; deze bezitten een grotere be- Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. stuurskracht en er is meer specialisatie mogelijk, terwijl aan de bevolking meer efficiency kan worden geboden. Men moet echter niet veronderstellen dat de ze herindeling een bezuiniging betekent. Voor de kanaalzone met Terneuzen was een herindeling dringend noodza kelijk. Begrijpelijk moet het daarom worden geacht dat de Minister tevens voor de flanken een plan heeft laten ontwerpen. De meeste bestuurders zijn echter met de tweede versie niet geluk kig. Vooral het wegvallen van de eerder gecreëerde Braakmangemeente werd als een verlies gezien, evenals het splitsen van de gemeenten uit het Industrie- schap. Onaanvaardbaar meende hij toch wel de handhaving der zelfstandigheid op historische grondslag, zoals dit aan vankelijk voorgesteld was bij Aarden burg en Sluis. Tijdens een hierop volgende discussie werd o.m. gevraagd wanneer dit plan zijn beslag zou kunnen krijgen. De Mi nister streeft naar 1 jan. 1966, dit zal echter afgewacht moeten worden. Wan neer deze datum niet haalbaar is zullen er in 1966 nog gemeenteraadsverkiezin gen komen en het zou wel te betreuren zijn als bepaalde sentimenten een rol zouden gaan spelen. Voor één gemeente in de gehele streek zou de tijd nog niet rijp zijn. Dit zou in een eventuele vol gende fase kunnen gebeuren. Retrenchement Inwonertal steeg met 10. Het inwonertal van de gemeente Retranchement nam in het afgelopen jaar toe met 10. Op 31 dec. 1963 bedroeg het aantal ingezetenen 496 (262 mannen en 234 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 8 (5 m. en 3 vr.) en door vestiging met 23 (9 m. en 14 vr.). Het verminderde door overlijden met 11 (6 m. en 5 vr.) en door vertrek met 10 (3 m. en 7 vr.). Op 31 dec. 1964 bedroeg het inwoner tal dus 506 (267 m. en 239 vr.). Er wer den 3 huwelijken voltrokken. Er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Hoofdplaat Aanbesteding. In hotel „Het Wapen van Zeeland" is door het bestuur van de Hoofdplaat- en Thomaes-polder aanbesteed het her stel en vernieuwing en onderhoud voor 1965 van de sluis-, dijk- en strand werken. De inschrijvingen waren als volgt: Fa. de Ruijsscher en Zn., Bier vliet f 58.400,- Fa. Warrens en Zn., Ossenisse f 58.700,- Fa. P. Mollet en Zn., Hoofd plaat f 58.650,- A. v. Zeele, Hoofdplaat f 58.500,- Fa. A. v. d. Klippe, Vlissingen f 59.100,- Fa. Den Oude, Biervliet f 59.150,- Leenhouts Aannemingsbedrijf, Sluis f 59.150,- N.V. E.L.K., Schoondijke f 59.300,- Breskens Vergadering muziekvereniging. Woensdag j.l. hield de muziekvereni ging „Uit het Volk - Voor het volk" te Breskens haar algemene vergadering in zaal Schelstraete. De opkomst was maar matig te noemen. De voorzitter, de heer I. de Hulster, heette de aanwezigen welkom en wenste allen nog een gelukkig en voorspoedig 1965 toe. De notulen, voorgelezen door de sec retaris, de heer R. Vergouwe, werden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat de vereniging in het afgelopen jaar aan vele aktiviteiten heeft deelgenomen. Heel belangrijk is wel dat het aantal werkende leden niet terugliep, wat evenwel niet het geval was bij de drum band. Er wordt echter hard aan ge werkt om deze weer op peil te brengen. Uit het financieel overzicht van de penningmeester, de heer P. Rookus, bleek, dat er een batig saldo in kas was. De heer I. de Hullu, lid van de kascom- missie, verklaarde alles prima in orde te hebben bevonden. De voorz. bracht hierop dank aan de heren Vergouwe, Rookus en de Hullu voor het bijhouden en nazien der bescheiden. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren A. Mosselman en R. Vergouwe, werden met alg. stem men herkozen. In de plaats van de heer A. Versprille, die wegens drukke werk-

De Schakel | 1965 | | pagina 2