Verkouden? tet/UrMS Cfi houden zal blijven. Er werd een beroep gedaan op de ouders hun kinderen 's morgens en 's- middags niet zo vroeg naar school te sturen, daar het niet mogelijk is al tijd toezicht te houden. Omtrent de schoolreis deelde het hoofd mede, dat het nu mogelijk is deze in tweeën te splitsen en wel zo, dat de kin deren van de le en 2e klas afzonderlijk zullen gaan naar Knokke en Cadzand. De grotere kinderen gaan naar Brus sel. Jammer vond hij het dat het school sparen voor deze reis zo was terugge lopen. Hierna volgde de voorziening in de vacature van het oudercomité, welke was ontstaan door het aftreden van de heer J. Adam. Als kandidaten waren ge steld mevr. v. Schoote, mevr. v. Rooijen en de heer Verschorre. Na stemming was de uitslag: mevr. v. Schoote 6, mevr. v Rooijen 9 en de heer Verschorre 17 stem men. De heer J. Steijaert dankte dhr Adam voor het werk dat hij in de ouder commissie heeft verricht, alsmede voor de prettige samenwerking. Hij overhan digde hem een boekwerk als blijk van waardering. Hierna gaf pastoor A. Verhoeven een uiteenzetting over de nieuwe methode van godsdienstonderwijs op de scholen. Loop der bevolking. Het Inwonertal van de gemeente Breskens nam in het afgelopen jaar toe met 114. Op 31 dec. 1963 bedroeg het aantal ingezetenen 3670 (1855 mannen en 1815 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 62 (26 m. en 36 vr.) en door vestiging met 216 (106 m. en 110 vr.). Het verminderde door overlijden met 32 (19 m. en 13 vr.) en door vertrek met 132 (60 m. en 72 vr.). Op 31 dec. 1964 bedroeg het inwoner tal dus 3784 (1908 m. en 1876 vr.). Er werden 25 huwelijken voltrokken: er werden geen echtscheidingen ingeschre ven. Schietwedstrijd. In zaal „Casino" heeft de luchtbuks schietvereniging „Breskens" een wed strijd gehouden tegen „De Missers" uit Aardenburg. De wedstrijd had een zeer spannend verloop en werd door de be zoekers gewonnen met een verschil van 8 pnt. De uitslag was als volgt: Breskens: 1 .J. v. d. Lijke 174 pnt.; 2. O. de Witte 173 p.; 3. L. Sigmond 168 p.: 4. R. Reijnvoet 167 p.: 5. J. v. Steenber gen 167 p. Totaal 849 pnt. Sluis: 1. J. Houg 175 pnt.; 2. K. de Koeijer 172 p.; 3. J. Kloosterman 172 p.; 4. A. Ballegeer 169 p.; 5. L. Verkruijsse 169 p. Totaal 857 pnt. Hierna volgde nog een geanimeerde geluksschieting, waarvan de uitslag was: 1. I. Verduijn; 2. mevr. Kloté; 3. R. Reijnvoet; 4. O. de Witte. Overplaatsing. Met ingang van 1 februari is de heer G. Goldschmeding overgeplaatst als dienstgeleider naar de post douane en accijnzen te Terneuzen. In zijn plaats is te Breskens benoemd de heer M. de Jonge, thans hoof das- si stent-dienstgeleider te Eede. IJzendijke Raadsvergadering Tijdens de laatst gehouden raadsver gadering der gemeente IJzendijke, heeft burgemeester j. Ficq meegedeeld, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van het zwembad was ontvangen. Op 1 april a.s. hoopt men met dit project te kunnen beginnen. In de kosten van aanleg van een on rendabel perceel zal de gemeente f 1000,- gaan bijdragen. Het aangesloten perceel zal dan echter 10 jaar als permanente woning moeten worden gebruikt. Voor ieder jaar dat de aangesloten woning niet meer als permanent zou kunnen worden beschouwd, zal dan 10 pCt. per jaar moeten worden teruggestort aan de gemeente. Op voorstel van B. en W. werden een 2-tal erfpachten in de Nieuwstraat en 1 op de Varkensmarkt verlengd of opge- gereden. Die zijn al vort. Dus u zult het met mij moeten doen, meneer van San ten. Durf je 't aan?" Ze wierp hem een blik toe als een echte vamp. „Net Mariene Dietrich, vind je niet?" vroeg ze lachend. Jaap moest even een onaangenaam gevoel van zich afzetten. Was dat zo plotseling opgekomen, of had Enka dat al vooruit geweten? Was het maar een smoes van haar geweest, dat Guust en Posse zouden meerijden? „Jacob", zei ze gestreng, „gij verdenkt mij. Ik zie het aan je gezicht. Je bent nou eenmaal een open boek. En je lijdt aan hoogmoedswaanzin. Dacht je wer kelijk dat ik tot krijslisten mijn toe vlucht zou nemen om met jou alléén heerlijk door Hollands dreven te kunnen toeren? Ingebeelde vent!" Haar toon ontwapende hem. Hij ge loofde haar wel. Maar hij vond het toch niet prettig. Hij had aan Sandra ver teld dat ze met z'n vieren zouden gaan, moest hij nu vertellen dat Eriak en hij samen „Eerst koffie?" vroeg ze zakelijk. Een kwartier later zaten ze in de auto die Erika met meesterhand door het verkeer stuurde. Weldra waren ze op de grote verkeersweg naar het zuiden. „Ziezo", zei Erika, „en nu zullen we hem eens op z'n staart trappen". „Waarom?" vroeg Jaap. „Waarom moet je zo rennen? We hebben al de tijd. En ik vind het heerlijk om er eens zegd. De Ver. voor Instrumentale Muziek te Middelburg kreeg een bijdrage van f 25,- in het tekort van een gehouden concert te Oostburg. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten werd een rekening-courant-overeen komst aangegaan tot een maximum bedrag van f 150.000,-. De begroting 1964 werd gewijzigd in de gewone- en kapitaalsdienst. Deze wij zigingen waren noodzakelijk in verband met de aanschaf van materialen voor de gemeentelijke werkplaats en de 5- jaarlijkse afrekening der bijzondere school. Gezien de steeds stijgende uitgaven besloot de raad de legesverordening te verhogen. De heffing op rioolbelasting zal met f 5,- worden verhoogd en de reinigingsrechten met f 2,50. De hon denbelasting werd vastgesteld op f 14,50 voor een waakhond en f 15,- voor een luxe hond. De begroting voor het jaar 1965 werd aangeboden. Op de gewone dienst staat een post van onvoorzien van f 2918.48 en geeft aan inkomsten f 1.184.097,12 en uitgaven f 1.181.178,64. De kap.dienst sluit met 'n nadelig slot van f 478.664,81 terwijl de inkomsten f 2.509.347,99 en de uitgaven f 2.988.012,80 bedragen. De be groting van het slachthuisbedrijf gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 8071,76 te zien, met een post on voorzien van f 491,73. Verder stemde de raad in met de in voering van een woonforensenbelasting. De grond verkoop aan het bejaarden tehuis had na opmetingen een verschil opgeleverd, waardoor de gemeente een bedrag van f 945,10 zal dienen terug te betalen aan genoemd bestuur. Z.h.st. ging men akkoord met dit bedrag. Met de Boerenleenbank te IJzendijke zal een rekening-courant-overeenkomst worden aangegaan tot een maximum bedrag van f 20.000,-. Tijdens de rondvraag stond de voorz. een ogenblik stil bij het einde van het jaar, tevens de laatste zitting van zijn eerste ambtsperiode. Woorden van dank richtte hij tot de leden van de raad voor de prettige samenwerking en tot de beide wethouders voor hun vrucht bare arbeid. Ik heb deze ambtsperiode met veel genoegen en plezier vervuld, aldus de burgemeester. De heer Corne- lis antwoordde de voorzitter en dankte voor de steeds ondervonden vriendelijk heid jegens de gemeentenaren. Ik hoop dan ook, dat U met hetzelfde enthou siasme zal doorwerken als U begonnen en nog bezig bent. Oostburg Vergadering Bond van Muziek verenigingen. De Bond van Muziekverenigingen in Z.-Vlaanderen hield in hotel „De Één hoorn" te Oostburg een vergadering, waarvoor slechts een matige belangstel ling bestond. Voorzitter P. Ocké be treurde dit ten zeerste. Hij weet dit ech ter aan het slechte weer, alsmede aan het feit dat deze vergadering op zater dagnamiddag werd gehouden. Bij de ingek. stukken was een schrij ven van de afd. Nieuwvliet, waarin werd medegedeeld, dat de muziekvereniging is opgeheven wegens gebrek aan leden. De heer Ocké betreurde dit ten zeerste zowel voor de bond als voor het muziek leven in Z.-Vlaanderen. Aan de Commissaris der Koningin zal een attentie worden gezonden in ver band met zijn ziekte. De heer P. Rookus uit Breskens kon in zijn financieel verslag weinig opti mistische geluiden laten horen omtrent het concours dat in Breskens is gehou den. Aan inkomsten was er f 528,30 en aan uitgaven f 731,41, alzo een nadelig slot van f 203,11. Een uitvoerige discussie volgde hierna omtrent het dit jaar te houden con cours. Reeds is een informatieve bespre king gehouden met enkele verenigingen. De afd. Zaamslag bestaat in 1966 80 jaar en ter dezer gelegenheid zouden zij dan het concours willen organiseren. Zuidzande is evenwel bereid om dit jaar een concours te houden. Bij monde van de voorzitter, de heer Risseeuw, lekker uit te zijn". „Zo mag ik je horen", antwoordde ze. „Pluk de dag. We gaan er een dag van maken, Jaap". Op de heenreis praatten ze druk over de onmogelijke schilderijen van Koert en wat de kritiek er van zou zeggen en over de enorme vrachtwagens die de weg versperden en over de zondagsrij ders, die er niks van terecht brachten en over de verfilming van Jaaps Boek die niks opschoot en over Erika's schil derij dat door de gemeente was aange kocht en toen zei Jaap: „Kijk, de Sint Jan!" Tien minuten later schoot de auto door de tunneltraverse en zocht ze een plekje waar ze hem neer konden zetten. En met een zucht van welbehagen strek te Jaap zijn benen op een terrasje en keek naar de Bosschenaren, die over de met kramen bezette markt sjouwden. Ze zaten net van de koffie te gemeten toen een niet te miskennen gestalte aan de overkant opdoemde, in gezelschap van enige onbekenden, die het woord „artist" over hun wezen hadden ge schreven en een hevig geloei in onver valst Vlaams het tweetal deed opschrik ken. „Ah, mien jongske! Zijde gij dat of zijde gij dat niet?" „Guust", zei Jaap opgelucht. Zie je, Guust was er toch. Guust de Koninck hield het verkeer op door met weidse buigingen van het werd dit bevestigd. Echter zal dit geen zaalconcours kunnen zijn, daar Zuid zande over geen geschikte zaal beschikt. Met algem. stemmen werd besloten toch een concours te Zuidzande te hou den. Uitvoerig werd nog van gedachten gewisseld over het huren van een tent, v aarbij aan het bestuur werd opgedra gen deze mogelijkheid te onderzoeken De datum werd vastgesteld op 27 mei, Hemelvaartsdag. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. Gossije uit Oostburg, P. Rookus uit Breskens en J. Hennekeij uit Re- tranchement bij acclamatie herkozen. Het huishoudelijk financieel verslag had een nadelig slot van f 178,11, waar bij werd opgemerkt, dat nog enkele ver enigingen hun contributie dienden te voldoen. Medegedeeld werd dat in het vervolg drie inplaats van twee juryleden op het concours aanwezig zullen zijn, hetgeen door de federatie verplicht is gesteld. Door de heer P. Stalmeier'uit Tilburg werd een overzicht gegeven van zijn be vindingen omtrent de concoursen, die in Zeeland zijn gehouden. Hij vond dat er wel eclatante successen zijn te bemer ken. Van de drie door hem als jurylid beoordeelde concoursen was dat van Breskens wel het beste geweest. Er wordt te veel verlangd van de ver enigingen. Hiervan is men echter zelf de schuld, daar men dikwijls te hoog wil grijpen. Er moeten niet alleen werken worden gespeeld die aan de top staan. De beoordeling is in iedere provincie het zelfde, de literatuur over de blaasmu ziek is zeer interessant en kan ik dan ook zeker aanbevelen. De besturen die nen mensen aan te trekken naar de blaasinstrumenten. Dat de jongeren niets voor muziek of muziekgezelschap pen voelen, is geenszins waar. Dat er ze ker meer animo voor de muziek is be wijst toch wel de deelname aan de vele muziekscholen. Vroeger bedroeg het aantal leerlingen slechts enkele tiental len, doch heden zijn het er honderden. De moderne muziek ligt over het alge meen iets beter in het gehoor dan het klassieke. Na deze uiteenzetting volgde een leer zame discussie. Vele vragen werden ge steld. Aardenburg Benoeming. Aan de post Eede is benoemd tot dienstgeleider de heer A. Murre, thans hoofdassistent te Hansweert. Zuidzande Loop der bevolking. Het aantal inwoners der gemeente Zuidzande nam in het afgelopen jaar af met 8. Op 31 dec. 1963 bedroeg het aantal In gezetenen 848 (44l mannen en 407 vrou wen). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 21 (11 m. en 10 vr.) en door vestiging met 39 (18 m. en 21 vr.). Het verminderde door overlijden met 6 '2 m. en 4 vr.) en door vertrek met 62 (34 m. en 28 vr.). Op 31 dec. 1964 bedroeg het inwoner tal dus 840 (434 m. en 406 vr.). Er wer den 5 huwelijken voltrokken. Er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Biervliet Dodelijk verkeersongeval. Bij een frontale botsing tussen een Duitse en een Nederlandse auto, zater dagavond op de Prov. weg bij Biervliet, is een Duitse plaatwerker, de 24-jarige Dieter Skrotzki uit Gelsenkirchen, op slag gedood. Zwaar gewond werden de Duitse bestuurder van de auto, de 25- jarige plaatwerker M. W. uit Essen en de derde inzittende van de auto, de 25- jarige L. B., eveneens uit Essen. Zwaar gewond werden ook de 23-jarige M. S. uit Warmond, bestuurder van de Ne derlandse auto en de 22-jarige inzitten de W. v. d. V. uit Oss. De oorzaak van de botsing is onbe kend. De Duitse auto kwam uit de rich ting IJzendijke gereden, terwijl M. S. met zijn auto juist uit de richting Bier vliet de Prov. weg naar IJzendijke was bovenlijf, de flambard het trottoir ve gend, de twee te begroeten e.n stelde 'de andere heren voor. Het bleken Limbur gers te zijn, wat volgens Guust het naast aan Vlaanderen was, maar nog te dicht bij het Waalse Luik. „Maar ze kunnen er mee door". Nu, dat konden de heren. De koffie maakte plaats voor grote potten bier en na een kwartier was het alsof ze met elkaar op de schoolbanken hadden ge zeten. Een van de drie vreemdelingen bleek een meester in het vertellen van moppen in Limburgs dialekt en zelfs de Bosschenaren, die wel wat gewend zijn, keken af en toe schichtig op bij het ge loei, dat opsteeg van het terras. „Ge moet niet schrikken straks", zei Guust geheimzinnig, „want onze Koert is in geklede jas. Ja, in 't jacquet, zun- ne! En hij heeft zijn haar in een schei ding". Erika wilde het niet geloven voor ze het zag. „Ge zult het zien", profeteerde Guust, „maar houd-oe vast. En we moeten al lemaal beloven niet naar hem te kij ken, anders schiet hij in de lach". 's Middags dromden ze bijeen in het tentoonstellingszaaltje, waar de doe ken van Koert als even zo vele laaiende branden hingen te prijken aan de wan den en waar onthutste notabelen schichtige blikken wierpen naar een paarse jonkvrouw, doorsneden van veel kleurige driehoeken. Jaap kon het nog Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. opgereden. Door de hoge snelheid van de Duitse auto werd Skrotzki uit de wagen geslingerd. Per ambulance werden de twee Duit se gewonden overgebracht naar het zie kenhuis te Oostburg. De twee Neder landse slachtoffers, alsmede het stoffe lijk overschot van de Duitse plaatwer ker werden vervoerd naar het zieken huis te Sluiskil. Dokter Kalkman uit Biervliet verleende de eerste hulp. De beide auto's werden vrijwel geheel vernield. De drie Duitsers waren verbonden aan een Duitse firma, die momenteel opdrachten uitvoert voor de nieuwe fa briek van Dow Chemical in Terneuzen. Siuis Bevorderd. De heer J. Hakker, pl.v. dienstgeleider van de post douane en accijnzen te Sluis is met terugwerkende kracht van 1 fe bruari 1964 bevorderd tot hoofdassistent. Schoondijke Raadsvergadering In de Nieuwjaarsrede van burgemees ter J. Hoftijzer van Schoondijke waren verschillende optimistische geluiden te horen. Op de eerste plaats pleitte hij voor de oprichting van een monument, ter herinnering aan de laatste wereld oorlog en vooral voor de tol die West Z.-Vlaanderen heeft moeten betalen om de Westerschelde vrij te maken voor de geallieerden. De bevolking van West Z.-Vlaanderen zal gezamenlijk de han den ineen moeten slaan om tot een waardig monument te komen. Hij zei al jaren met deze gedachte rond te lopen. Dit idee wordt nog gesterkt door het feit, dat wij dit jaar het feit herdenken dat het de 20e jaardag van de bevrijding is. Ik vraag mij daarom af, aldus de burgemeester, of dit niet het juiste mo ment is om tot oprichting te komen. De woningbouw noemde hij een aan houdende zorg. Het opruimen van de noodwoningen gaat veel te langzaam. Ik erger mij hierover soms groen en geel. In 1964 zou met wat meer goede wil toch wel iets meer bereikt kunnen zijn. Op korte termijn zullen U voorstellen bereiken om te komen tot rationeler bouwen. De voorzieningen in de onder- wijs-sector kon goed genoemd worden. De bouw van de lagere land- en tuin bouwschool kan starten. Op 16 februari zal een belangrijke bespreking plaats vinden over de uitbreiding van de land- bouwpraktijkschool. Het uitbreidings plan noord-oost is nu bouwrijp en wacht alleen nog op de bouw van 24 bejaarden woningen, het bos, de speelweide en de aanleg van de voetpaden. Grote verwachtingen koesterde bur gemeester Hoftijzer over het uitbrei dingsplan noord-west, waarin op korte termijn gebouwd zal kunnen worden. Het instructiebad is een succes. Het sportveld is zodanig verbeterd, dat er geen directe aanleiding bestaat om een tweede veld aan te leggen. Wel zal er een tweede sportzaal dienen te komen, aldus de burgemeester, die zich ongerust maakte over de zware belasting van het net horen hoe een van de heren aan zijn maat vroeg, of het niet sprekend de vrouw van de wethouder was, toen de voorzitter van het kunstlievend ge nootschap, dat de tentoonstelling orga niseerde, zich luide de keel schraapte en „dames-en-heren" zei. Ze wierpen verstolen blikken naar Koert Dijk, die inderdaad voor deze plechtige gelegenheid zijn verf bemorst trijp jasje had verwisseld voor een dege lijk zwart pak met toe- en aanbehoren en inderdaad, inplaats van tuben verf, ditmaal een hele tube brillantine op zijn weerbarstige kuif scheen te hebben uitgeknepen. „Dat is goed voor de ver koop", siste Guust verklarend, maar een gekwetste blik van de redenaar deed hem zwijgen. En na afloop gingen ze met z'n allen eten, niet op de Markt, maar in een restaurantje dat een van de heren wist en waar het beter en goedkoper en bo venal gezelliger was. En toen eindelijk het punt bereikt was waarop Guust, ge secondeerd door de drie Limburgers, de Vlaamse Leeuw aanhief, vond Erika dat het zo langzamerhand tijd werd dat ze gingen uitknijpen. „Die zijn voor zon dagmorgen niet thuis", veronderstelde ze. „Guust? Die blijft hier logeren", wist Jaap. (Wordt vervolgd.)

De Schakel | 1965 | | pagina 2